Jump to content

γάγγλιο πάνω στο καρπό


Talos81

Recommended Posts

πάρε και ενα δωράκι, για να φρεσκάρεις κι άλλο τις γνωσεις σου :)με αγάπη από το BETS

Comment(s)

The use of steroid at the time of aspiration has not proved to be beneficial and in fact, its success seems to be no better than aspiration alone (Varley, 1997). Many reasons such as pain, fear of malignancy and cosmetic concern lead patients to seek medical advice. Surgery offers higher success rates in most series, but is associated with increased morbidity – wound infection, delayed healing, keloid formation, joint stiffness and damage to cutaneous nerves. Higher rates of recurrence have been attributed to inadequate dissection and incomplete operative excision (Gude, 2008). Meticulous dissection and wide excision could explain the relatively low recurrence rates reported in some studies. A number of factors needs to be taken into consideration, such as, patients’ symptoms, occupation (time off work post-operatively), cosmetic reasons, patient perceptions [25% fear cancer (Westbrook, 2000)]. Prior to selecting treatment, the advantages and disadvantages of each modality should be explained to patients and their expectations explored. Ultimately, the decision to operate has to be carefully weighed and should involve patients who are fully informed.

Clinical Bottom Line

Based on current evidence, surgery is the most successful form of treatment when considering only the cure rate.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Talos81:

Καταρχήν φίλε μου, συγγνώμη για την τροπή που πήρε το τόπικ που άνοιξες, αλλά αυτά που προείπα ισχύουν. Κάνε μια προσπάθεια να πας στο ΚΑΤ, θεωρείται καλύτερο από το ΙΚΑ, καθώς διαθέτει πιο εξειδικευμένη κλινική χειρουργικής χεριού. Αυτό είναι περιστατικό ρουτίνας. Αν δεν γίνει εκεί η δουλειά σου, ξαναγράψε κάποια στιγμή για να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε.

@ Sleepwalker:

Λοιπόν, για να τελειώνουμε, “αγόρι”.

αγόρι μη μιλάς αλαζονικά

Τόση ώρα σε δουλεύω ψιλό γαζί και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι, αλλά συνεχίζεις να προσπαθείς να βγάλεις από τυ μύγα ξύγκι. Και είσαι και έξυπνο αγόρι, έτσι τουλάχιστον προσπαθείς να περάσεις την μπογιά σου. Προσπαθώ να είμαι σκοπίμως, επιδεικτικότατα, και αποκλειστικά κακός και αλαζονικός μαζί σου. Και τονίζω το “αποκλειστικά”, γιατί δεν θέλω να παρεξηγηθώ με τους άλλους φίλους μας εδώ. Δε χρειάζεται να πάω μακριά, να δω τα εκατοντάδες ποστς σου, μιας και όπου βρεθείς και όπου σταθείς, το μοτίβο του λόγου σου είναι το ίδιο και περιστρέφεται στο πώς να την πεις στον άλλον για να φανείς ότι είσαι καλύτερος/εξυπνότερος από αυτόν, κοκ, το οποίο δεν είναι και “έξυπνο”, καθ’ότι εδώ δεν γνωριζόμαστε και πολύ για να κρίνουμε ανθρώπους.

αυτο να μην το παρεξηγησεις ως "προσυλητισμο ασθενων"

πως θα σας προσηλυτίσω όλους τους ανορθόγραφους στο μαγικό κόσμο της ορθογραφίας δεν ξέρω...

Αυτό είναι πολύ μικρό παράδειγμα που απλά έτυχε να είναι 5 γραμμές παραπάνω. Το χιούμορ σου, μερικές φορές μπορεί και να είναι πετυχημένο, αλλά αυτό δεν νομιμοποιεί αυτή την ειρωνική στάση, τον χλευασμό, και την ασέβεια στους άλλους.

Δυστυχώς για σένα, έχεις την τάση να μιλάς επί παντός επιστητού, και να ειρωνεύεσαι τον καθένα (εκεί που σε παίρνει φυσικά το κάνεις με άνεση και ευχαρίστηση, όχι εκεί που τα βρίσκεις σκούρα), πάλι επί παντός επιστητού ώστε να αντλείς προσωπική ικανοποίηση. Το υγιές είναι η προσωπική ικανοποίηση να προέρχεται από τα προσωπικά επιτεύγματα που αφορούν ΕΣΕΝΑ, τα καλά πράγματα που κάνεις για να βοηθήσεις τον συνάνθρωπό σου, και όχι από αυτά που κάνεις προσπαθώντας να μειώσεις τους άλλους.

Το όλο αυτό παιχνιδάκι στο οποίο σκοπίμως σε έμπλεξα, είχε σκοπό να αναδείξει (και ανέδειξε) τα εξής 3 πράγματα για σένα:

1. Το πόσο τελικά μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις μιλώντας επί παντός επιστητού. Και εδώ μεν μιλάω με αφορμή το αστείο παράδειγμα με το γάγγλιο, μιλάω για την γενική σου συμπεριφορά “παπατζή-ξερόλα-είρωνα”, και ότι από αυτά που λες, ο καθένας πρέπει να κρατάει μικροσκοπικό καλάθι.

Εδώ δεν ήξερες, το βασικό των βασικών, ότι τα 70% των γαγγλίων προέρχονται από τη σκαφο-μηνοειδή αρθρωση. Δεν είναι ΕΒΜ αυτό, είναι βασικές γνώσεις. Αυτό δείχνει ότι δεν έχεις και εμπειρία, όχι μόνο έλλειψη γνώσης. Αν είχες βγάλει κάποια, όπως υποστηρίζεις, δεν σου έιχε περάσει από το μυαλό να διαβάσεις και από πού προέρχονται? Ή μήπως το κέντρο στο οποίο βρίσκεσαι βλέπει μόνο τα σπάνια?

2. Το πόσο τελικά θρασύς μπορείς να γίνεις, γιατί ακόμη και εκεί που δεν σε παίρνει να μιλάς, θρασύτατα συνεχίζεις να προσπαθείς να βγάλεις το άσπρο-μαύρο, και αυτό αποδεικνύει ακόμη πιο περίτρανα το (1). Το θέμα είναι ότι η υπερβολή σου φαντάζει αληθινή στον άνθρωπο που δεν γνωρίζει, εξ ού και το σημερινό "ξεμπρόστιασμα". Βέβαια, σε προκάλεσα και εγώ επίτηδες ακριβώς για να κάνεις αυτό και να προχωρήσουμε ακόμη ένα βήμα παραπάνω ώστε να γίνει πιο διασκεδαστικό:

πάρε και ενα δωράκι, για να φρεσκάρεις κι άλλο τις γνωσεις σου με αγάπη από το BETS

Clinical Bottom Line

Based on current evidence, surgery is the most successful form of treatment when considering only the cure rate.

Λες και δεν το ξέραμε, λες και μας είπες μια μεγάλη φιλοσοφία, και λες και δεν το είχα προαναφέρει εγώ πιο πάνω, ΔΥΟ φορές:

Ε) Η χειρουργική αφαίρεση: Η χειρουργική αφαίρεση είναι η μέθοδος που μπορεί να εξαλείψει το γάγγλιο για πάντα, καθώς αφαιρεί το μίσχο του. Όμως, κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό 100%. Μπορεί να γίνει με μία τομή, περίπου 5-10 εκατοστών, ανάλογα με το μέγεθος του γαγγλίου και το πού τελικά βρίσκεται ο μίσχος. Μπορεί επίσης να γίνει με αρθροσκοπικές μεθόδους, μέσω 2 μικρότερων τομών. Και οι δύο μέθοδοι έχουν παρόμοια αποτελέσματα στα γάγγλια που βρίσκονται στο πάνω μέρος του καρπού. Σε αυτά που βρίσκονται στο κάτω μέρος του καρπού, η αρθροσκοπική μέθοδος δεν συνίσταται, καθώς έχει αυξημένο ποσοστό επιπλοκών, κυρίως σε νεύρα και αρτηρίες που βρίσκονται εκεί κοντά.

Τα γάγγλια υποτροπιάζουν.Ωστόσο από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα ότι αν δεν έχεις πόνο ή δε σε ενοχλεί αισθητικά μη το βγάζεις.Εμένα είχαν φαγωθεί να το βγάλουν στο νοσοκομείο(δε ξέρω γιατί,μπορεί να ήταν κανένας ειδικευόμενος που ήθελε να μάθει) .Το άφησα κ έχει σχεδόν εξαφανιστεί χωρίς να με ενοχλήσει για αρκετό καιρό...

Αλλά ο ortho είναι πιο ειδικός.Εγώ μιλάω σαν ασθενής ιατρός

Δεν έχω χρόνο να γράψω λεπτομέρειες, με βιβλιογραφικές αναφορές, κλπ... Όμως, ο κανόνας είναι ότι τα γάγγλια, εάν αφαιρεθούν χειρουργικά με τον ορθό τρόπο, εξαλείφωντας το μίσχο (ή τη ρίζα), και δημιουργώντας μία οπή στη θέση του, δεν ξαναγυρνούν. Εάν ξαναγυρίσουν πρώιμα μετεγχειρητικά, αυτό γενικά σημαίνει ότι δεν αφαιρέθηκαν σωστά. Εάν ξαναγυρίσουν μετά από χρόνια, τότε αυτό σημαίνει ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ γάγγλιο, και όχι υποτροπή.

Έχοντας υπ’όψιν μας το (1), συνεχίζεις να προσπαθείς μετά από αυτό να μου πεις με ένα άρθρο copy-paste, ότι: “ Clinical Bottom Line: Based on current evidence, surgery is the most successful form of treatment when considering only the cure rate.”

Τι μας είπες δηλαδή καινούριο που δεν το ξέραμε? Αυτό που έψαξες με τόσο κόπο και βρήκες στο internet, κατόπιν εορτής, όταν χρειάστηκε από άσχετος να γίνεις “ειδικός” στα γάγγλια μέσα σε μια νύχτα μπας το σώσεις?

3. Η αλαζονεία και το κόμπλεξ κατωτερότητας που εκφράζεις επί μονίμου βάσεως με την ειρωνεία που διοχετεύεις σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις, όταν σε παίρνει, γιατί εκείνοι για κάποιο λόγο δεν μπορούν να αμυνθούν, επειδή είναι π.χ. φοιτητές ή νομίζουν ότι ξέρουν λιγότερα από σένα, δείχνει ακριβώς τον χαρακτήρα σου. Είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι θα την πατήσεις, όπως καλή ώρα τώρα, πολλές φορές έτσι.

Είχε θυμάμαι πλάκα, σε ένα τόπικ παλαιότερα, όταν μιλούσαμε για τα ωράρια του μέρους που κάναμε ειδικότητα, κλπ.. Όταν άκουσες τα της Αμερικής για το πόσο πολύ δουλεύαμε, που μου έλεγες πότε διαβάζω, πότε κάνω έρευνα, πότε πάω σε συνέδρια για να ενημερώνομαι, ακόμη και το πότε γαμ... αφού δουλεύω 110-115 ώρες τη βδομάδα πολλές φορές και χλεύαζες. Από τη μία, λοιπόν μου πουλούσες πνεύμα, και από την άλλη, στο αμέσως αποκάτω ποστ σου έγραφες ότι στις 1 το μεσημέρι την κοπανάς από την κλινική σου (σ.σ. για τις "εξωσχολικές" δραστηριότητες που εγώ "ο κακομοίρης" στερούμαι).

Μη βλέπεις που νομίζεις ότι "σου περνάει", αλλά έχε υπόψη σου ότι απλά βαριόμαστε να ασχοληθούμε σοβαρά μαζί σου γιατί έχουμε και δουλειές. Εγώ που είμαι σε κάποια μικρά πράγματα, επιλεκτικά γνώστης, και όχι “παντογνώστης” επί παντός επιστητού, ούτε "μέλλοντας διάσημος" (σ.σ. αλαζόνας όπως εσύ), αρέσκομαι όταν βρίσκω κάποιους σαν και σένα, να κάνω και λίγο καλαμπούρι ενίοτε όταν έχω κέφια. :)

Μάθε να σέβεσαι τους άλλους ώστε να σε σέβονται και αυτοί.

Πάλι συγγνώμη στον Talos81.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια,

Καλά μην κολλάμε τωρα στο "διάσημος" πλάκα θα έκανε να έχουμε και λίγο χιούμορ. Μέτρησα το γάγγλιο στο χέρι μου και είναι κάπου 4cm x 3.5cm με την μεγαλύτερή διάστασή παράλληλα με τον άξονά του χεριού και την μικρή διάστασή κάθετα στο χέρι. Ελπίζω να είναι χρήσιμη πληροφορία.

Παρακαλώ πάρα πολύ να μου προτείνετε κάποιο "σίγουρο" τρόπο για να κανω παρακεντηση γιατί κάθε φορά που πάω σε γιατρούς, νοσοκομεία χάνω ώρες από την δουλειά μου και εχω λειψεί αρκετές φορές με την ίδια δικαιολογία του χεριού και επειδή εχω πει το ίδιο πράγματά πολλές φορές και αρχιζει να φέρετε σαν δικαιολογία για να αράζω αφου υποτιθετε παω σε γιατρους και γυριζω χωρις αποτελεσμα.

Πραγματικά δεν γίνετε να πηγαινω σε γιατρούς όχι γιατί βαριέμαι να πηγαινω άλλα γιατί εχω λειψεί αρκετα από την δουλειά μου και αρχίζουν να με κοιτάνε με μισό μάτι θέλω να πάω κάπου "σίγουρα" για παρακέντηση και άμα δεν πετύχει αυτό αντε άλλη μία φορά για εγχείρισή.

Δεν νομίζω όπως είναι κακό να μου συστησετε κάποιον γιατί δεν είναι διαφήμισή η κάτι άλλο επιλήψιμο άλλα πίο πολυ εξυπηρέτησή γιατί δεν είναι πως κάθομαι και περιμένω μία έτοιμη λύσει εχω ψάξει αρκετά για λύση ανεπιτυχώς :( :(

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορούμε να σου προτείνουμε ιδιώτη γιατρό.Ίσως μόνο κάποιος με προσωπικό μήνυμα.Νομίζω όμως πως σου είπαν παραπάνω για το ΚΑΤ.

ΥΓ Πάλι φαγώνεστε ρε παιδιά?έλεος...ρεζίλι γίναμε πάλι. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν θα ήθελα ιδιώτη γιατρό γιατί νομίζω όπως αφού ειμαι ασφαλισμένος είναι μέσα στα δικαιώματά μου να το κανω σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. Ναι μου είπαν για το ΚΑΤ απλός δεν ξερω ποσό δεκτικοί θα είναι εκεί γιατί δεν μπορω να λειπω από την δουλειά δοκιμάζοντας νοσοκομεία :( Και τονίζω και πάλι δεν είναι όπως βαριέμαι να πάω είναι όπως χάνω ώρες δουλειάς και υπάρχει γκρίνια μέτα. Θέλω να πάω κάπου να γίνει η δουλειά μου και να Φυγω χωρις δοκιμές.

Άσχετα με το θέμα το φαινόμενο τις φαγωμάρας υπάρχει πάvtου οπού μαζέυωντε πολλά κοκόρια :P είτε αυτά τα κοκόρια είναι υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, computεραδες η διάσημοι μεγάλο-γιατροί :P είναι προφανώς μέσα στο DNA μας να είμαστε teritorial και να παιζουμε το Aplha-Male.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπάθησα να μετρήσω και το υψός του γαγγλιου και είναι περίπου 4-5mm δηλαδή όλες οι διαστάσεις είναι 4cm x 3.5cm x 0.5cm kαι το έχω κάπου 2 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό που πρέπει όλοι να κάνουμε υπομονή όποτε μερικοί έχετε περίοδο...νισάφι πια :)

Σε συγχωρώ γιατί μάλλον θα είσαι στη δεύτερη μέρα και έχεις πολύ αίμα. :lol:

Όπως λένε και στο χωριό μου "Its ok to be envious even jealous too, we're human" :)

Talos81< προσφέρομαι να σε χειρουργήσω αλλά πρέπει να έρθεις στην Κρήτη.

Κατα τα άλλα το θέμα λήξαν. Έπεσε και βιβλιογραφία στο τραπέζι, όσοι πιστοί διαβάσετε.

Νext

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@

SleepWalker

Ευχάριστω πόλu για την προσφορά σου και την εχω σημείωσή σαν επιλογή μου θα προτιμούσα ομως παρακεντηση και μετα εγχείρισή. Νομίζω όπως πρέπει να αποφεύγεις το μαχαιρι και να είναι η τελευτεα επιλογή σου αφου εξαντλησης ότι άλλο υπάρχει να κάνεις με διορθώνεις άμα κανω λάθος.

Ευχαριστω πόλυ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Talos

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όπως είπα παραπάνω:

Β) Ο σωστός ιατρός, προσπαθεί να ΜΗΝ χειρουργήσει κάτι το οποίο έχει πιθανότητες να γιατρευτεί ΧΩΡΙΣ χειρουργείο, για τους παραπάνω λόγους. Με λίγα λόγια, πρέπει να δοθεί χρόνος και ευκαιρία στο γάγγλιο, είτε να υποχωρήσει από μόνο του, είτε να ιαθεί μέσω μίας από τις προηγούμενες μεθόδους. Το σωστό είναι: “εάν μπορείς να μην κόψεις, τότε να μην κόψεις”. Συχνά όμως, πολλοί για διάφορους λόγους επιδιώκουν να χειρουργούν για ψίλου-πήδημα ό,τι τους έρθει. Αυτό είναι κακό και για τον ασθενή (γιατί μπορεί να χειρουργηθεί χωρίς λόγο εκτιθέμενος στον κίνδυνο επιπλοκών), αλλά και για τον ιατρό (γιατί μπορεί να έχει χειρουργική επιπλοκή ενώ θα μπορούσε να την έχει αποφύγει).

Γ) Εάν όλα τα μη χειρουργικά μέσα αποτύχουν, και το γάγγλιο παραμένει, ο ασθενής τότε ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, αποφασίζει τι θέλει για τον εαυτό του. Εάν π.χ. δεν πονάει και δεν τον ενοχλεί, τότε μπορεί να αποφύγει το χειρουργείο (καθώς θα ανταλλάξει το εξόγκωμα με το σημάδι, καθώς και θα θέσει τον εαυτό του στον κίνδυνο των επιπλοκών). Μπορεί από την άλλη, ο ασθενής να επιθυμεί την αφαίρεση, γνωρίζοντας τους μικρούς κινδύνους. Πρέπει να είναι όμως σωστά πληροφορημένος ώστε να ΜΟΝΟΣ του να λάβει την απόφασή του. Ο γιατρός, το καλύτερο που μπορεί να κάνει από τη μεριά του είναι να δώσει στον ασθενή τα υπέρ και τα κατά, ώστε ο ασθενής να είναι συνειδητοποιημένος και να πάρει την πιο σωστή απόφαση για τον εαυτό του. Στις ΗΠΑ, παρομοιάζεται πολλές φορές ο ιατρός με τον “σερβιτόρο”, ο οποίος φέρνει στον ασθενή τον κατάλογο και του δίνει πληροφορίες για τις επιλογές του, ώστε ο ασθενής να επιλέξει συνειδητά ποια από αυτές είναι η καλύτερη γι’αυτόν. Ο γιατρός δεν είναι “Θεός”, αλλά πρέπει να επικοινωνεί με τον ασθενή ώστε από κοινού να καταλήξουν στην λύση η οποία θα οδηγήσει στο μεγαλύτερο όφελος για τον ασθενή. Ο ασθενής πρέπει πάντοτε να παίρνει μια απόφαση συνειδητά με τη βοήθεια του γιατρού του, και όχι "γιατί το λέει ο γιατρός".

@ Sleep

αυτό που πρέπει όλοι να κάνουμε υπομονή όποτε μερικοί έχετε περίοδο...νισάφι πια

Σε συγχωρώ γιατί μάλλον θα είσαι στη δεύτερη μέρα και έχεις πολύ αίμα.

Όπως λένε και στο χωριό μου "Its ok to be envious even jealous too, we're human"

Επειδή ρίχνεις το επίπεδο, θα σου μιλήσω όπως μιλάς:

Άλλος είχε περίοδο, αλλά εγώ βρήκα άλλη δίοδο. ;-)

Τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γεγονός ότι αποτέλεσες την αφορμή μιας λογομαχίας δε σημαίνει ότι ήσουν και η αιτία... Χαλάρωσε λίγο... Άραξε...! (όπως λέγαν και στα πάτρια -σπουδαστικά- εδάφη...!) Ανεξάρτητα με το ποιον υποστηρίζω και ποιον όχι στον... καυγά, δε μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι δυο άνθρωποι προσπάθησαν -ο καθένας με τον τρόπο του- να σε βοηθήσουν... Μην το γαμάς λοιπόν... Επέλεξε και διάλεξε... ;)

ps: Τασούλη, τελικά είχες δίκιο... Είπες και εγένετο...! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι όντως μου έχουν προτείνει 2 λύσεις ( και ευχάριστο πολύ )να παω στο ΚΑΤ και να παω στη κρήτη στον SleepWalker. Καλά ok πες στο ΚΑΤ παω εύκολο είναι ( αλλα θα φάω πόρτα όπως και στα αλλα νοσοκομεία ) θα το δοκιμάσω... Τώρα για Κρήτη ίσως σε κάποιες διακοπές πάσχα/καλοκαίρι etc.

Το πρόβλημα είναι πως έχω ηδη παει σε διαφορα νοσοκομεία και στο ΙΚΑ και έχω λειψει αρκετά από την δουλειά και δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω λύσεις και να χάνω χρόνο από την δουλειά ( δεν το λέω για να αποφύγω την προσωπική ταλαιπωρία ).

έχω λειψει 6 φορες από την δουλειά μου σε διάρκεια κάπου 1.5 μηνα και χωρίς αποτέλεσμα και αρχίζω να φαίνομαι σαν λουφαδόρος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό

θα με περίμεναν στην γωνια τα κοράκια :P

δεν έχει καμία σχέση με αυτό

Το πρόβλημα είναι πως έχω ηδη παει σε διαφορα νοσοκομεία και στο ΙΚΑ και έχω λειψει αρκετά από την δουλειά και δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω λύσεις και να χάνω χρόνο από την δουλειά

Εγώ σχολίασα το πρώτο... Το οποίο ήταν τουλάχιστον ειρωνικό και κακοπροέραιτο... Τώρα όσον αφορά στο δεύτερο, τι να σου πω...? Ότι έχεις άδικο...? Θα είναι ψέμα... Αλλά σε ένα κοινόβιο μπουρδέλο ζούμε... That' s life... Ας μην ψηφίζατε τον κάθε μαλάκα... (όχι μόνο εσύ συγκεκριμένα... Όλοι...)

Πάντως δε χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλ στο ΚΑΤ και να ρωτήσεις αν μπορούν να σε αναλάβουν... Ξέρεις, καμιά φορά, αν επιμείνεις, βρίσκεις άκρη... Τώρα, βέβαια, μην περιμένεις να δει κάποιος από το ΚΑΤ τα posts σου στο gm και να σε πάρει τηλ να σου προσφέρει τις υπηρεσίες του... Και στη Γαλλία να ζούσες, αυτό δεν θα συνέβαινε...! Όσον αφορά στο ΙΚΑ, ένα έχω να πω... ΓΤΠ... Και δέχομαι και μηνύσεις γι' αυτό...! No problem...! Η λύση της Κρήτης είναι γαμάτη για αρκετούς λόγους...! Ο τελευταίος είναι οι διακοπές...! ;)

Πριν απαντήσεις, να σου πω ότι απόψε έχω τα νεύρα μου και ότι το παραμικρό με ερεθίζει...! Οπότε πρόσεξε καλά τι θα πεις...! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραία άντε να πάμε και στο ΚΑΤ υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μέρα/ωρα που πρέπει να παω η όποτε να'ναι και η μέρα δεν κάνει καμια διαφορα ; ( προφανώς δεν μιλάω για σαββατοκύριακο ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε τώρα το γάμησες...! Μήπως θέλεις να σου φέρουμε και τον γιατρό στο σπίτι delivery...? Πάρε, ρε πουλάκι μου, αύριο το πρωί τηλ και πες: "Καλημέρα. Έχω αυτό το πρόβλημα. Πού μπορώ να απευθυνθώ?" Επειδή η γραμματεία είναι άσχετη (λογικό και αναμενόμενο) με τα ιατρικά, το πιθανότερο είναι να στείλει τη γραμμή είτε στο ΤΕΠ είτε στα εξωτερικά. Εκεί θα ξαναπείς το ίδιο ποιηματάκι και αυτός με τον οποίον θα συνομιλήσεις θα στείλει εν τέλει τη γραμμή στον πλέον αρμόδιο (κατά πάσα πιθανότητα δηλ, δεν παίρνω και όρκο...!) Για να μην τα πολυλογώ, λίγο πολύ θα βγάλεις άκρη, όσον αφορά στο πού πρέπει να πας και πότε... Νταξ, δε λέω, στην αρχή θα στέλνει ο ένας τη γραμμή στον άλλο, αλλά:

1. ζούμε στην Ελλάδα and that' s life in Greece...! Είπαμε το πουλί, την υπογραφή και την ψήφο μας πρέπει να προσέχουμε πού τα βάζουμε...! (οι άντρες δηλ, γιατί για τις γυναίκες ισχύουν μόνο τα 2 τελευταία...! :))

2. από το σπίτι και από το τηλέφωνο είναι λογικό να παιδευτείς κομματάκι παραπάνω...

Τελικά καταλήγουμε στα εξής:

το gm μπορεί να σε κατευθύνει κάπως, αλλά σίγουρα δε μπορεί και δεν πρέπει:

1. να σου παράσχει ιατρικές συμβουλές. Είναι αντιδεοντολογικό.-

2. να σου κλείσει ραντεβού στο ΚΑΤ ή σε οποιοδήποτε άλλο νοσοκομείο της Ελλάδας...!

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...!

ps: Και για να μη σου περάσει από το μυαλό ότι είμαι πολύ κακός άνθρωπος, πάρε και το τηλ του ΚΑΤ: 2132086000

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Dr Irol

Μάλλον δεν έχεις διάβασει όλα τα post πως έχω πάει 3ης φορες στη ΙΚΑ και άλλες 3ής σε νοσοκομεία και πως έχω γίνει μπαλάκι ανάμεσα σε ΙΚΑ κ Νοσοκομεία , πως προφανώς δεν κάθομαι σπίτι και περιμένω την καλή νεράιδα να μου φέρει ένα γιατρό. Αμα είσαι τώρα γενικά θυμωμένος μην ξεσπάς πάνω μου δεν έκανα και τίποτα.

Μάλλον θα σου φαίνεται λογικά να πηγαίνω στο ΙΚΑ και να με διώχνουν και να πηγαίνω στα νοσοκομεία να πληρώνω την συνδρομή ( έστω και ας μην είναι πολύ ) και μετά απλός να με διώχνουν.

Τώρα να τσακωθούμε δεν είναι εποικοδομητικό δεν θα βγει τίποτα εξάλλου όλο το θέμα πήγε στραβά από τα δικά σας εσωτερικά προβλήματα, αντιπάθειες η όπως αλλιώς θες πες το. Εγώ δεν σου φταίω so Relax

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ώπα ώπα άραξε! Πήρες φόρα και είναι αργά και δε μπορώ να τρέξω...!

Ας τα πάρουμε με τη σειρά...

1.

@Dr Irol

Μάλλον δεν έχεις διάβασει όλα τα post πως έχω πάει 3ης φορες στη ΙΚΑ και άλλες 3ής σε νοσοκομεία και πως έχω γίνει μπαλάκι ανάμεσα σε ΙΚΑ κ Νοσοκομεία , πως προφανώς δεν κάθομαι σπίτι και περιμένω την καλή νεράιδα να μου φέρει ένα γιατρό.

Τα διάβασα όλα αυτά, αλλά ήδη σου είπα πως η κατάσταση στην Ελλάδα είναι αυτή... Γι' αυτό, άλλωστε, και σου πρότεινα να πάρεις τηλ πριν... Μάλιστα σου είπα ότι θα ταλαιπωρηθείς κάπως από το τηλ, αλλά τουλάχιστον θα βγάλεις μια άκρη...

2.

Αμα είσαι τώρα γενικά θυμωμένος μην ξεσπάς πάνω μου δεν έκανα και τίποτα.

1. Είμαι ΓΥΝΑΙΚΑ...!

2. ρε πουλάκι μου, δεν ξεσπάω πάνω σου και sorry αν φάνηκε κάτι τέτοιο... Αλλά προσπαθούμε τόσα άτομα να σε κατευθύνουμε κάπως κι εσύ συνεχίζεις να ρωτάς πότε πρέπει να πας και πότε όχι... Ε, υπομονή είναι αυτή... Εξαντλείται... Και αν έχεις και τα νεύρα σου εξαντλείται γρηγορότερα...! Άνθρωποι είμαστε...!

3.

Μάλλον θα σου φαίνεται λογικά να πηγαίνω στο ΙΚΑ και να με διώχνουν και να πηγαίνω στα νοσοκομεία να πληρώνω την συνδρομή ( έστω και ας μην είναι πολύ ) και μετά απλός να με διώχνουν.

Καθόλου λογικό δε μου φαίνεται, αλλά θα σε παραπέμψω στο εδάφιο "1"...

4.

Τώρα να τσακωθούμε δεν είναι εποικοδομητικό

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα...! Άλλωστε, πίστεψέ με δεν έχει γεννηθεί ακόμα ο άνθρωπος που θα καταφέρει να με μπλέξει σε καυγά...! Οπότε δεν έχεις τέτοιον φόβο...! :)

5.

όλο το θέμα πήγε στραβά από τα δικά σας εσωτερικά προβλήματα, αντιπάθειες η όπως αλλιώς θες πες το. Εγώ δεν σου φταίω so Relax

Εδώ θα τα χαλάσουμε...! Εγώ με τα αδέρφια μου μπορώ να τσακώνομαι όσο γουστάρω (αν με εννοείς...)... Στους έξω δεν πέφτει λόγος... Ειδικά όταν αυτοί οι έξω ζητούν τις συμβουλές των αδερφών μου (αν με εννοείς again...)... Τώρα νταξ, τα παιδιά έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους... Εσένα τι σε κόφτει...? Και οι δύο σε βοηθήσαν... Προσπάθησαν τουλάχιστον... Μην αρχίζεις το κουτσομπολιό για τις μεταξύ τους διαμάχες... Πάρτη τους και καπέλο τους...

ps: Έχουν αρχίσει να μου φεύγουν τα νεύρα και πλέον διασκεδάζω...! Go on...! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eχω παρα πολλά να σου πω σαν απάντηση αλλα δεν έχω έρθει εδώ γιαυτο το σκοπό. Τα διαφορα παρατράγουδα επισκιάζουν το πραγματικό θέμα και δεν θα δώσω συνεχεια, ας σε κρίνουν τα αδέρφια σου για την συμπεριφορά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eχω παρα πολλά να σου πω σαν απάντηση αλλα δεν έχω έρθει εδώ γιαυτο το σκοπό. Τα διαφορα παρατράγουδα επισκιάζουν το πραγματικό θέμα και δεν θα δώσω συνεχεια, ας σε κρίνουν τα αδέρφια σου για την συμπεριφορά σου.

Οκ οκ, πρέπει να παραδεχτώ πως έχεις δίκιο... Δεν οδηγούν πουθενά οι λογομαχίες... Sorry αν μίλησα κάπως απότομα, αλλά, όπως είπα και πριν, δεν πρέπει να τα περιμένεις όλα έτοιμα στο πιάτο. Ή θα πρέπει να πας για άλλη μια φορά στο ΚΑΤ με όλο το ρίσκο που αναφέρεις ή να πάρεις τηλ και να κάνεις τη διαδικασία που σου είπα...

Κι εσύ, όμως, οφείλεις να παραδεχτείς πως αυτό

θα με περίμεναν στην γωνια τα κοράκια

δεν είναι ένδειξη ευγνωμοσύνης προς δυο ανθρώπους που ο καθένας με τον τρόπο του προσπάθησαν να σε βοηθήσουν... Χωρίς να είναι υποχρεωμένοι και στην τελική χωρίς να έχουν κάποιο κέρδος... Ξέρεις, κάποια πράγματα είναι κόκκινο πανί...

Όπως και να' χει το θέμα, από τη μεριά μου τουλάχιστον, θεωρείται λήξαν... Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο, αλλά δυστυχώς, δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω...

ps: Εγώ επιμένω... Πάρε τηλ... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο Talos81 κόλλησε με το greekmeds.χιχι.Πήρες τηλ ?κλείσε ραντεβού για τα εξωτερικά ιατρεία της ορθοπεδικής .Θα σε δούν κ εκεί θα σου πουν αν χρειάζεται να πας άλλη μέρα να στο βγάλουν.Θα χάσεις άλλες 2 μέρες δουλειάς αναγκαστικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άργησα να απαντήσω γιατί δυστυχώς έληξαν οι σύντομες διακοπές μου και δεν έχω καθόλου χρόνο. Είχα υπολογίσει να μην δώσω συνέχεια, καθώς αυτό που ήθελα να πετύχω το πέτυχα. Όμως επειδή δόθηκε συνέχεια , είμαι υποχρεωμένος να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Καλό θα ήταν, να πάρουμε τα πράγματα αντικειμενικά, και θα προσπαθήσω να είμαι απλός, για όσους δεν κατάλαβαν, για να τελειώνουμε μία και έξω:

ΜΕΡΟΣ Α’:

1. Ο φίλος μας σε ένα φόρουμ ιατρών ζητά μια άποψη για ένα προσωπικό του πρόβλημα ιατρικό.

2. Χωρίς να έχω τίποτα να κερδίσω από εκείνον, χωρίς καν να τον γνωρίζω, και με γνώμονα όπως πάντοτε να βοηθήσω, παρέχω υπεύθυνα και λεπτομερώς τις πληροφορίες που χρειάζεται για την συγκεκριμένη πάθηση, επειδή τυγχάνει να είναι της αμέσου ειδικότητας μου. Αυτό το έκανα από κέφι και με καλή διάθεση να βοηθήσω. Δεν είχα καμία υποχρέωση.

3. Ο φίλος μας, ζητά επίμονα να παραπεμφθεί σε κάποιον, για τους λόγους που προείπε, κλπ.

4. Το gmeds δεν είναι ούτε μέρος να κάνουμε διαγνώσεις εξ αποστάσεως, ούτε και μέρος να προσελκύουμε ασθενείς, ή να εξυπηρετούμε τους εαυτούς μας ή τους φίλους μας με σκοπό το κέρδος.

5. Συνεπώς, εξήγησα στον φίλο μας ακριβώς “τι παίζει”, καθώς επίσης δεν είχα την δυνατότητα δεοντολογικά να τον παραπέμψω σε κάποιον.

6. Παρ’όλα αυτά, του έδωσα γενικά τα στοιχεία της Κλινικής Χεριού στο ΚΑΤ που γνωρίζω ότι είναι η πλέον σχετική με το αντικείμενο της πάθησής του, το οποίο αποτελεί και πάθηση ρουτίνας, όπως εξηγώ, ώστε να απευθυνθεί εκεί, πιστεύοντας, απ’όσο τους γνωρίζω, ότι θα ενδιαφερθούν περισσότερο από ένα τυχαίο ΙΚΑ. Πάλι, επιδιώκοντας να φανώ όσο μπορώ χρήσιμος ώστε να βοηθηθεί ο συνάνθρωπός μας, χωρίς παράλληλα να παραβαίνω τη δεοντολογία.

Και τώρα πάμε στο ΜΕΡΟΣ Β’:

1. Παράλληλα, στην κουβέντα, μπαίνει και κάποιος άλλος (Sleepwalker) ο οποίος μου έκανε μια “διόρθωση” από την οποία ήταν προφανές σε μένα με το που την έκανε, ότι είναι επιστημονικά τελείως άσχετος με το αντικείμενο.

2. Από την άλλη, εκτός από την επιστημονική ασχετοσύνη, με την βλακεία και την αλαζονεία (ποια τρέφει ποια άραγε) που τον δέρνει συνεχίζει να βρέχει τη μια μπαρούφα μετά την άλλη, χωρίς να έχει αντιληφθεί ότι έχει αυτοπαγιδευτεί.

3. Εκείνη τη στιγμή για τους παραπάνω λόγους διαφαίνεται ότι το τόπικ θα μπορεί να εξελιχθεί πολύ σπαρταριστά, και γι’αυτό το λόγο το συνεχίζω απροκάλυπτα (σ.σ."αλαζονικά").

4. Ο συγκεκριμένος είναι γνωστός παπαρολόγος, ξερόλας, είρωνας, και εκφράζει απόψεις επί παντός επιστητού, χλευάζοντας το καθετί, και τον καθένα, και αρέσκεται σε αυτό για τους δικούς του λόγους, που δεν με ενδιαφέρει να αναλύσω περαιτέρω εδώ.

5. Συνεχίζοντας λοιπόν, σε κάποια φάση, και μην μπορώντας πλέον να έχει επιστημονικά επιχειρήματα (όχι ότι ποτέ είχε), συνεχίζει με το γνωστό θρασύτατο και συνάμα βλακώδη τρόπο του “σας βγάζω τρελούς”, “ζηλεύετε” (τι άραγε?) και κλείνει προσθέτοντας ένα χυδαίο τόνο, όπου βέβαια εκεί λαμβάνει πάλι την απάντηση στη δική του “γλώσσα”, μπας και πάρει χαμπάρι.

6. Το συγκεκριμένο τόπικ, συμπτωματικά, έτυχε να ήταν κατάλληλο για να πάρει κάποιος το μάθημά του, καθ’ότι η όλη διαδικασία ήταν αρκετά εύκολη και διασκεδαστική, και παρεπιπτόντως ήμουν και σε διακοπές.

Συμπέρασμα:

@Talos

καλά μονομαχήστε μέχρι θανάτου και ο νικητής μου φτιάχνει το χέρι

Δεν υπάρχει “μονομαχία” που να αφορά το πρόβλημά σου. Δύο συζητήσεις (μέρος Α’, και μέρος Β’) έγιναν παράλληλα σε ένα τόπικ: Το μεν μέρος Α’ για να σε βοηθήσει εσένα και το πρόβλημά σου, χωρίς κέρδος για εμένα, αλλά για εσένα αποκλειστικά, πράγμα για το οποίο θα έπρεπε να είσαι ευγνώμων, το δε μέρος Β’ για να κάνει τα αποκαλυπτήρια του Sleepwalker. Το μέρος Α’, και εν γένει εσύ, δεν έχει καμία σχέση με το μέρος Β’, το οποίο επειδή ακριβώς έχει σχέση με ιατρική, εσύ δεν έχεις τις επιστημονικές γνώσεις να το αντιληφθείς ή να το κρίνεις, και προφανώς γι'αυτούς και γι'άλλους λόγους δεν αφορά εσένα.

Τα παραπάνω, ισχύουν και για το παρακάτω σου σχόλιο:

που να είχα και τίποτα το σοβαρό δηλαδή και να ζήταγα απεγνωσμένα βοήθεια χαχα θα με περίμεναν στην γωνια τα κοράκια

Η βοήθεια σου δόθηκε και μάλιστα πολύ συγκεκριμένα, απλόχερα, αφιλοκερδώς, και με την καλύτερη διάθεση από τη δική μου την μεριά, (βλέπε μέρος Α’). Το σχόλιο σου έχει να κάνει με το μέρος Β’, το οποίο και δεν σε αφορά στο παραμικρό. Εσύ, βλέπεις δύο άτομα να κάνουν αντίλογο (ή σχεδόν μονόλογο, γιατί αυτό ήταν στην ουσία), χωρίς να μπορείς να είσαι σε θέση να αντιληφθείς ακριβώς περί τίνος πρόκειται και “τα 2 κοράκια μαλώνουν”, αφού δεν έχεις τις ιατρικές γνώσεις να καταλάβεις το “γιατί”. Από αυτό προκύπτει ότι ο χαρακτηρισμός σου αφορά το μέρος Β’, είναι άκυρος, καθώς πάλι σου τονίζω ότι δεν σε αφορά, όπως και επίσης γιατί δεν είσαι σε θέση να το καταλάβεις. Το λυπηρό είναι ότι εκτός από αντικειμενικά άκυρος, ο χαρακτηρισμός σου δείχνει επίσης ότι δεν εκτίμησες στο ελάχιστο την διάθεση μας να σε βοηθήσουμε, η οποία ήταν από τη μεριά μου υπεύθυνη, απλόχερη και ανευ αμοιβής/κινήτρου/κέρδους.

όλο το θέμα πήγε στραβά από τα δικά σας εσωτερικά προβλήματα, αντιπάθειες η όπως αλλιώς θες πες το. Εγώ δεν σου φταίω so Relax

Το θέμα δεν πήγε καθόλου στραβά. Όσο για μας, ίσα, ίσα, “τσάκισε κόκκαλα”. ;-)

Όσο για σένα, σου δόθηκε επακριβής επαγγελματική περιγραφή για αυτό που έχεις, επιλογές θεραπείας, κλπ. Αυτό που ΔΕΝ σου δόθηκε, γιατί δεν έπρεπε να σου δοθεί για τους λόγους που προαναφέραμε, είναι μια διάγνωση εξ αποστάσεως, ή το όνομα κάποιου για να πας “συστημένος”. Τουλάχιστον από μέρους μου, καθώς άλλοι προσφέρθηκαν να σε χειρουργήσουν ακόμη εξ αποστάσεως(!!!)

Talos81< προσφέρομαι να σε χειρουργήσω αλλά πρέπει να έρθεις στην Κρήτη.

Αυτά που παρέχουμε εδώ, είναι απλές πληροφορίες για να βοηθήσουν, και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αντικαθιστούν την ορθή διάγνωση (πόσο μάλλον την ορθή αντιμετώπιση, σ.σ. όχι αυτή κατά Sleepwalker!), η οποία γίνεται με το να επισκεφθείς κάποιον ειδικό και να τα πείτε από κοντά. Οι κανόνες δεοντολογίας, έχουν και κάποιο πρακτικό σκοπό, δεν έχουν μπει αυθαίρετα για να μας δυσκολεύουν τη ζωή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον δεν έχεις ήδη αντιληφθεί, ότι σκοπό έχουν τη δική σου ασφάλεια και προστασία πρωτίστως. Γι’αυτό και δεν πρέπει να τους παραβαίνουμε. Για μένα νομίζεις δύσκολο θα ήταν να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα με κάποιο όνομα στο οποίο θα πουλούσα μετά υποχρέωση?

Νομίζω ήμουν σαφής. Δεν έχω άλλο χρόνο να δαπανήσω γι’αυτό, και ούτε και αξίζει. Ο σκοπός μου ήταν να μπουν τα πράγματα στη θέση τους, για να μην ξεχνιόμαστε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Talos81 το να προτρέπεις τα μέλη του Greekmeds να παραβούν τους όρους χρήσης του forum προφανώς δε θα σε οδηγήσει σε κάποια διάγνωση ή θεραπεία. Η αναζήτηση θεράποντος γιατρού μέσα από το Greekmeds απαγορεύεται όχι γιατί δεν είμαστε γιατροί εμείς ή δεν είναι αρκετά μέλη γιατροί ή γιατί δεν εμπιστευόμαστε τους συναδέλφους, αλλά γιατί δεν μπορούμε, και δεν είναι στους άμεσους σκοπούς μας, να ελέγξουμε ποια μέλη έχουν πτυχίο ιατρικής, ποια άδεια άσκησης επαγγέλματος και ποια τίτλο ειδικότητας.

Δεν είμαστε ο ιατρικός σύλλογος ή η νομαρχία, δεν είμαστε κλινική, δεν είμαστε νοσοκομείο. Το ότι πιθανότατα περισσότεροι από 50 εξ ημών ξέρουμε πώς να χειρουργούμε γάγγλια καρπού και περισσότεροι από 150 να τα παρακεντούμε δε σημαίνει ότι αν λάβεις οποιαδήποτε πρόταση με προσωπικό μήνυμα αυτή αποτελεί και ιατρική συμβουλή.

Το γεγονός είναι ότι έχεις ένα ιατρικό "πρόβλημα" για το οποίο

1) Έχεις ήδη απευθυνθεί σε γιατρούς του δημοσίου, όπου και έλαβες ιατρική συμβουλή (απ' ότι κατάλαβα ότι το πρόβλημά σου είναι μάλλον αισθητικό παρά λειτουργικό)

2) Απευθύνθηκες σε ένα ιατρικό forum όπου και έλαβες μια επιστημονική απάντηση γενικά για τα γάγγλια

3) Φαντάζομαι θα είδες και τη Wikipedia και δε θα σου άρεσε η ιδέα να βαρέσεις το γάγγλιο με ένα βαρύ βιβλό: http://en.wikipedia.org/wiki/Ganglion_cyst

4) Αφού ρώτησες τους πάντες και πήρες απαντήσεις, μετά παραπονιέσαι ότι χάνεις χρόνο από τη δουλειά σου για να βλέπεις γιατρούς για το γάγγλιο και θες να κάνεις κάτι "για να τελειώνεις".

5) Ενώ έχεις ακούσει από όλους (γενικά) τα ίδια, εξακολουθείς να ρωτάς μήπως πάρεις διαφορετική απάντηση. Το κάνεις και με τον υπολογιστή σου αυτό; Αν σου πει ο πρώτος τεχνικός "κάνε τα update, αν δε δουλέψει format, αν δε δουλέψει άλλαξε motherboard" πας από τον έναν στον άλλο μέχρι να σου αλλάξουν motherboard, επεξεργαστή και κάρτα γραφικών;

6) Ο τρόπος που αντιμετωπίζεις το πρόβλημά σου συνοψίζεται στο εξής: "Μα δεν θα ήθελα ιδιώτη γιατρό γιατί νομίζω όπως αφού ειμαι ασφαλισμένος είναι μέσα στα δικαιώματά μου να το κανω σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο." Το ίδιο λένε και όλες οι γυναίκες που έχουν μικρά ή μεγάλα στήθη και θέλουν να γίνουν 36C.

Η δική μου πρόταση δεν είναι να πας ούτε στην Αμερική ούτε στην Αγγλία ούτε στην Κρήτη ούτε στο ΚΑΤ ούτε σε ιδιώτη για το γάγγλιό σου. Ακολούθησε τη συμβουλή του πρώτου γιατρού που σε είδε, πήγαινε να τον ξαναδείς και πες να σε βάλει στο πρόγραμμα για χειρουργική αφαίρεση/αναρρόφηση/οτιδήποτε έχεις στο μυαλό και συμφωνεί κι αυτός. Θα χάσεις 1+1 μέρες από τη δουλειά σου γι'αυτό, συν τις τυχόν επιπλοκές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.