Jump to content

γάγγλιο πάνω στο καρπό


Talos81

Recommended Posts

Γεια,

Ισως δεν είναι και το πιο κατάλληλο forum για να παραθέσω το πρόβλημα μου γιαυτο άμα νομίζετε πως δεν έκανα καλά απλός το διαγράφεται.

Εδώ και 2 μήνες έχω ένα γάγγλιο πάνω στο αριστερό μου χέρι πάνω κάτω όπως φαίνεται στην Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Ganglion_cyst . χωρίς να με πονάει και χωρίς να εμποδίζει την κίνηση του χεριού μου

Εχω πάει 2 φορες στο ΙΚΑ σε χειρουργο k ορθοπεδικό όπου μου λένε δεν είναι τίποτα και έτσι να το αφήσεις άντε το πολύ πολύ να σε δούμε πάλι σε κανένα μηνα και άμα θες να το βγάλεις πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο. (προφανώς για να με διώξουν και να γίνω πρόβλημα κάποιου αλλου)

Έχω πάει 3 φορες σε νοσοκομεία και μου αρνήθηκαν να κάνουν κάτι λέγοντες πως δεν τα πειράζουν αυτά τα πράγματα αφού έτσι και αλλιώς και να το αφαιρέσουν θα ξαναβγεί άρα γιατί να μπούνε στο κόπο και αφού δεν πονάει κιόλας αστο έτσι , (αυτό μου μοιάζει με το να πηγαίνεις στο γιατρό κρυωμένος και να του λες κανε κάτι να μου περάσει και να σου λέει: που να τρέχω τώρα αφού και τον επόμενο χειμώνα πάλι θα κρυώσεις αστο ) Mέχρι τώρα η καλύτερη περίθαλψη που πήρα είναι να μου δέσουν το χέρι με επίδεσμο. ( λες και εγώ δεν μπορούσα να βάλω μονος μου έναν επίδεσμο )

Μετά από όλα αυτά πήγα με του γιατρούς του δημοσιου πήγα και σε μια ιδιωτική κλινική όπου εκεί ο γιατρός που είπε (συμφωνώντας με τους προηγούμενους γιατρός χωρίς να του έχω πει κάτι πριν εγώ) πως είναι γάγγλιο και πως για αισθητικούς λόγους θα μπορούσε να το αφαίρεση με ένα μικρό χειρουργείο με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά ( 400 euro ).

Μετά από όλα αυτά τα κωμικό-τραγικά δεν ξέρω τι να κάνω καταλαβαίνω πως σε είναι θέμα ζωής και θανάτου αφού είναι απλός μια κύστη με υγρό από την άρθρωση αλλα τι θα γίνει ; το δημόσιο με καταδικάζει να μείνω με ένα καρούμπαλο στο χέρι μου για όλη μου την ζωή ;

Γιατρός δεν είμαι αλλα καταλαβαίνω πως είναι ένα ασήμαντο μικρό χειρουργείο όπου πας και φεύγεις σε μιση ώρα που είναι το δύσκολο και οι γιατροί του δημοσιου δεν ενδιαφέρονται να το κάνουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνομαι μπαλάκι από το ΙΚΑ στα νοσοκομεία και το αντίθετο ; όταν ΌΛΟΙ συμφωνούν ότι είναι μια κύστη με υγρό από την άρθρωση του καρπού, πρέπει να πεθαίνω από τους πόνους δηλαδή για να κάνει ένα γιατρός την δουλειά του η θα πρέπει να πληρώσω τον ιδιωτικό γιατρό για να το κάνει ενώ είμαι ήδη ασφαλισμένος και πληρώνω το ΙΚΑ.

Έχω ακούσει και για κάποιες home-remedies που βαράς την κύστη με ένα βιβλίο και σπάει εσωτερικά γιαυτο την λένε και Bible-Cyst επειδή την έσπαγαν με τι βίβλο αλλα το έκανα και έφυγε ίσως φοβόμουν να χτυπήσω και δυνατά βεβαια είναι μεσαιωνική μέθοδος και δεν την προτείνω.,αλλα τουλάχιστον προσπάθησα κάτι ενώ οι γιατροί αδιαφόρησαν.

Συγγνώμη για το μεγάλο post και για την αγανάκτηση μου (εσείς δεν μου φταίτε σε τίποτα )προφανώς είχα πολλά να πω. Πραγματικά θα εκτιμούσα οποια πρόταση έχετε να μου προτείνεται για να λυθει το πρόβλημα μου.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοίταξε αυτο.. http://www.emedicinehealth.com/ganglion_cyst/page7_em.htm αν το ψάξεις λίγο μιλάει για αφαίρεση με βελόνα του υγρού και προσθήκη αντιφλεγμονώδους και λέει και για χειρουργική αφαίρεση. Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις και κάποιον ορθοπεδικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια,

Ισως δεν είναι και το πιο κατάλληλο forum για να παραθέσω το πρόβλημα μου γιαυτο άμα νομίζετε πως δεν έκανα καλά απλός το διαγράφεται.

Εδώ και 2 μήνες έχω ένα γάγγλιο πάνω στο αριστερό μου χέρι πάνω κάτω όπως φαίνεται στην Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Ganglion_cyst . χωρίς να με πονάει και χωρίς να εμποδίζει την κίνηση του χεριού μου

Εχω πάει 2 φορες στο ΙΚΑ σε χειρουργο k ορθοπεδικό όπου μου λένε δεν είναι τίποτα και έτσι να το αφήσεις άντε το πολύ πολύ να σε δούμε πάλι σε κανένα μηνα και άμα θες να το βγάλεις πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο. (προφανώς για να με διώξουν και να γίνω πρόβλημα κάποιου αλλου)

Έχω πάει 3 φορες σε νοσοκομεία και μου αρνήθηκαν να κάνουν κάτι λέγοντες πως δεν τα πειράζουν αυτά τα πράγματα αφού έτσι και αλλιώς και να το αφαιρέσουν θα ξαναβγεί άρα γιατί να μπούνε στο κόπο και αφού δεν πονάει κιόλας αστο έτσι , (αυτό μου μοιάζει με το να πηγαίνεις στο γιατρό κρυωμένος και να του λες κανε κάτι να μου περάσει και να σου λέει: που να τρέχω τώρα αφού και τον επόμενο χειμώνα πάλι θα κρυώσεις αστο ) Mέχρι τώρα η καλύτερη περίθαλψη που πήρα είναι να μου δέσουν το χέρι με επίδεσμο. ( λες και εγώ δεν μπορούσα να βάλω μονος μου έναν επίδεσμο )

Μετά από όλα αυτά πήγα με του γιατρούς του δημοσιου πήγα και σε μια ιδιωτική κλινική όπου εκεί ο γιατρός που είπε (συμφωνώντας με τους προηγούμενους γιατρός χωρίς να του έχω πει κάτι πριν εγώ) πως είναι γάγγλιο και πως για αισθητικούς λόγους θα μπορούσε να το αφαίρεση με ένα μικρό χειρουργείο με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά ( 400 euro ).

Μετά από όλα αυτά τα κωμικό-τραγικά δεν ξέρω τι να κάνω καταλαβαίνω πως σε είναι θέμα ζωής και θανάτου αφού είναι απλός μια κύστη με υγρό από την άρθρωση αλλα τι θα γίνει ; το δημόσιο με καταδικάζει να μείνω με ένα καρούμπαλο στο χέρι μου για όλη μου την ζωή ;

Γιατρός δεν είμαι αλλα καταλαβαίνω πως είναι ένα ασήμαντο μικρό χειρουργείο όπου πας και φεύγεις σε μιση ώρα που είναι το δύσκολο και οι γιατροί του δημοσιου δεν ενδιαφέρονται να το κάνουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνομαι μπαλάκι από το ΙΚΑ στα νοσοκομεία και το αντίθετο ; όταν ΌΛΟΙ συμφωνούν ότι είναι μια κύστη με υγρό από την άρθρωση του καρπού, πρέπει να πεθαίνω από τους πόνους δηλαδή για να κάνει ένα γιατρός την δουλειά του η θα πρέπει να πληρώσω τον ιδιωτικό γιατρό για να το κάνει ενώ είμαι ήδη ασφαλισμένος και πληρώνω το ΙΚΑ.

Έχω ακούσει και για κάποιες home-remedies που βαράς την κύστη με ένα βιβλίο και σπάει εσωτερικά γιαυτο την λένε και Bible-Cyst επειδή την έσπαγαν με τι βίβλο αλλα το έκανα και έφυγε ίσως φοβόμουν να χτυπήσω και δυνατά βεβαια είναι μεσαιωνική μέθοδος και δεν την προτείνω.,αλλα τουλάχιστον προσπάθησα κάτι ενώ οι γιατροί αδιαφόρησαν.

Συγγνώμη για το μεγάλο post και για την αγανάκτηση μου (εσείς δεν μου φταίτε σε τίποτα )προφανώς είχα πολλά να πω. Πραγματικά θα εκτιμούσα οποια πρόταση έχετε να μου προτείνεται για να λυθει το πρόβλημα μου.

Ευχαριστω

Μήπως να έκανες έναν κόπο, να πάς και στο "Συγγρός" (απέναντι από το ξενοδοχείο Caravel),

μιας και εκεί, υπάρχει και Τμήμα Πλαστικής Χειρουργικής,

και ίσως, πιθανά, να πετύχεις κάποιον ειδικευόμενο, με διάθεση στα αισθητικο-επεμβατικά??...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξήγησέ τους πως θες να το αφαιρέσεις για αισθητικούς λόγους και πως θες να το δοκιμάσεις παρότι μπορεί να ξαναβγεί. (αλλά δεν είναι και σαν το κρύωμα που λες...μάλλον δν κατάλαβαν ότι σε ενοχλεί αισθητικά. Επίσης, στα νοσοκομεία είχες πάει σε εφημερία ή σε εξωτερικό πρωινό ιατρείο? αν πήγες σε εφημερία, θα ήταν λογικό να μην είναι πολύ βοηθητικοί...) Αν και πάλι σου πουν ότι δν το πειράζουν, ρώτα αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος και δεν το κάνουν. Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου φίλε μου,

Κατ’αρχήν αυτό το πρόβλημα είναι της ειδικότητάς μου, και χειρούργησα 3 την προηγούμενη εβδομάδα, 2 στον καρπό και ένα στο πόδι. Φυσικά δεν μπορώ να στο λύσω με ασφάλεια μέσα από ένα φόρουμ, εάν δεν σε έχω εξετάσει προσωπικά. Το “γάγγλιο του καρπού” είναι από τα πιο συχνά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κάθε μέρα, και η διάγνωση πρέπει να μπει σωστά από ορθοπαιδικό ιατρό. Αυτό γιατί, ναι μεν είναι ο πιο συχνός όγκος στον καρπό, αλλά υπάρχει εδώ η παγίδα ότι επειδή είναι τόσο συχνό, “σιγά μην είναι κάτι άλλο”, με αποτέλεσμα ορισμένες φορές να υποτιμάται και να μη γίνεται η σωστή διάγνωση, καθώς υπάρχουν και άλλες παθήσεις που μπορούν να το “μιμηθούν”.

Για τους ιατρούς υπάρχει το εξής ενδιαφέρον άρθρο εδώ: Forthman CL, Segalman KA. Lesions and tumors of the carpus. Hand Clin. 2006 Nov;22(4):435-46; PMID: 17097465 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Να σου πώ μόνο τα εξής, ώστε τουλάχιστον να σε κατατοπίσω ώστε να ξέρεις:

1. Αυτό που ονομάζουμε “γάγγλιο του καρπού”, είναι ένα εξόγκωμα που αποτελείται από ένα “μπαλάκι” γεμάτο με υγρό που προέρχεται από την άρθρωση (αρθρικό υγρό) και το οποίο συνδέεται με την άρθρωση του καρπού. Δες και τις παρακάτω εικόνες.

398px-ganglion-cyst1.jpg

2. Φαντάσου ένα κυκλικό πράγμα σε σχήμα γλόμπου, (ή αεροστάτου), που συνδέεται με ένα μίσχο, ή ρίζα (ο κορμός του γλόμπου), με ένα χώρου που είναι γεμάτος υγρό (η άρθρωση). Μέσω του μίσχου αυτού, που λειτουργεί ως βαλβίδα, το υγρό προωθήται στο κεφάλι του γλόμπου το οποίο αναπτύσσεται και δημιουργεί αυτό το εξόγκωμα που έχεις στον καρπό σου.

Βλέπε και σχήμα του “γλόμπου” εδώ:

GanglionCysts_Fig3.jpg

Άλλη μία εδώ, όπου φαίνεται καθαρά ο μίσχος (ή η ρίζα του γαγγλίου) μέσω του οποίου διοχετεύεται το υγρό από την άρθρωση από την οποία παράγεται ώστε να γεμίσει το γάγγλιο.

gangliontwo.gif

3. Το υγρό που περιέχει το γάγγλιο είναι σε μορφή gel, όπως εδώ:

Ganglion.jpg

Παρεπιπτόντως, είναι σημαντικό, εάν τελικά αποφασίσεις να το χειρουργήσεις, ακόμη και αν είναι τόσο εμφανές μέσα στο χειρουργείο, ο χειρουργός σου να το στείλει για εργαστηριακή ανάλυση ώστε να είναι σίγουρος και να επιβεβαιώσει τη διάγνωση. Το εργαστήριο είναι ο ΜΟΝΟΣ σίγουρος τρόπος για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση τελικά και να έχουν όλοι το κεφάλι τους ήσυχο.

4. Το “ΓΙΑΤΙ” σχηματίζεται αυτό το “γάγγλιο” δεν γνωρίζει ακριβώς η επιστήμη.

5. Τα γάγγγλια μπορούν να αυξομειώνονται σε μέγεθος, και μπορεί να είναι επώδυνα, ή μπορεί να μην είναι (το σύνηθες).

6. Τα γάγγλια, είναι μεν εντυπωσιακοί όγκοι, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με καρκίνο και δεν κάνουν μεταστάσεις. Εάν ο γιατρός σου είναι σίγουρος ότι είναι γάγγλιο, τότε είναι εντελώς ακίνδυνο. Μπορεί να το διαπιστώσει χρησιμοποιώντας ένα φακό στο ιατρείο του με τα φώτα σβηστά, ή να το διαπιστώσει ακόμη περαιτέρω με μια μαγνητική τομογραφία.

7. Οι επιλογές θεραπείας είναι οι ακόλουθες:

Α) Να μην κάνει κανείς τίποτα, και απλά να περιμένει (αυτό το λέμε στην Αμερική ως “Benign neglect” ή αλλιώς “watchful waiting”): Το γάγγλιο μπορεί να εξαφανιστεί από μόνο του, πράγμα το οποίο είναι πολύ συχνό. Μπορεί ακόμη να μεγαλώσει ή να μείνει σταθερό (σπανιότερα). Μπορεί επίσης να γίνει επώδυνο από ανώδυνο, όταν “ενοχλήσει” τα παρακείμενα μικρά νευράκια, κλάδοι του επιπολής κερκιδικού νεύρου συνήθως.

Β) Εάν είναι επώδυνο, τότε μπορεί να αντιμετωπισθεί αρχικά με αντιφλεγμονώδη φάρμακα, σε συνδυασμό με ειδικούς νάρθηκες και να δεις αν θα φύγει από μόνο του.

Γ) Ο ορθοπαιδικός ιατρός σου μπορεί πολύ εύκολα και σχετικά ανώδυνα να τραβήξει το υγρό από το “κεφάλι” του γλόμπου, χρησιμοποιώντας μια βελόνα, αφού πρώτα σου αναισθητοποιήσει την περιοχή με το ίδιο αναισθητικό που χρησιμοποιεί ο οδοντίατρος όταν μας μουδιάζει τα δόντια. Αυτό μπορεί να σου δώσει μια προσωρινή ανακούφιση αν πονάς, ή αν δεν πονάς να ξεφουσκώσει το γάγγλιο ώστε να μην υπάρχει το εξόγκωμα που σε ενοχλεί. Όμως, μην ξεχνάς ότι το “κεφάλι του γλόμπου” είναι ακόμη συνδεδεμένο με το υγρό της άθρωσης μέσω του μίσχου του και άρα αυτό που έχει κάνει ο γιατρός σου δεν έχει εξαλείψει την αιτία γιατί ο μίσχος μπορεί να τροφοδοτεί συνέχεια το “κεφάλι του γλόμπου”, άσχετα εάν ο γιατρός σου τράβηξε το υγρό. Αυτός είναι και ο λόγος, που αυτή η μέθοδος πετυχαίνει μόνο σε 10-15% των περιπτώσεων, ενώ στο 80-85% τα γάγγλια επανεμφανίζονται μετά από την παρακέντηση. Επίσης, το “κλειδί” της επιτυχημένης χειρουργικής επέμβασης στο γάγγλιο (είτε αυτή γίνεται ανοικτά, είτε αρθροσκοπικά), είναι να αφαιρεθεί ο μίσχος, γιατί όπως είπαμε αυτός είναι που τροφοδοτεί το “κεφάλι του γλόμπου” με υγρό. Εάν δεν αφαιρεθεί χειρουργικά σωστά, τότε θα υποτροπιάσει. Επίσης, πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει ένα πολύ μικρό ρίσκο, της τάξης του 0.1% όταν σου τραβήξει υγρό ο γιατρός να μολυνθεί η άρθρωση. Πολύ σπάνιο, όταν όμως συμβεί χρειάζεται άμεσο χειρουργείο.

Δ) Η μέθοδος του “βιβλίου”, είναι μία βάρβαρη μέθοδος “της γιαγιάς”. Παίρνεις ένα βαρύ βιβλίο (παλαιά χρησιμοποιούσαν τη Βίβλο) και βαράς τον καρπό σου δυνατά ώστε να σπάσει το “κεφάλι του γλόμπου”. Η μέθοδος αυτή δε συνίσταται, καθώς είναι επώδυνη, πολύ συχνά δεν πετυχαίνει, όπως επίσης και σε αυτή την περίπτωση, (όπως και σε αυτή της βελόνας) δεν έχεις εξαλείψει τον μίσχο, και άρα οι πιθανότητές του να επανεμφανιστεί το πρόβλημα είναι εξαιρετικά μεγάλες.

Ε) Η χειρουργική αφαίρεση: Η χειρουργική αφαίρεση είναι η μέθοδος που μπορεί να εξαλείψει το γάγγλιο για πάντα, καθώς αφαιρεί το μίσχο του. Όμως, κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό 100%. Μπορεί να γίνει με μία τομή, περίπου 5-10 εκατοστών, ανάλογα με το μέγεθος του γαγγλίου και το πού τελικά βρίσκεται ο μίσχος. Μπορεί επίσης να γίνει με αρθροσκοπικές μεθόδους, μέσω 2 μικρότερων τομών. Και οι δύο μέθοδοι έχουν παρόμοια αποτελέσματα στα γάγγλια που βρίσκονται στο πάνω μέρος του καρπού. Σε αυτά που βρίσκονται στο κάτω μέρος του καρπού, η αρθροσκοπική μέθοδος δεν συνίσταται, καθώς έχει αυξημένο ποσοστό επιπλοκών, κυρίως σε νεύρα και αρτηρίες που βρίσκονται εκεί κοντά.

8. Οι συχνότεροι λόγοι που ο ασθενής ασχολείται με τα γάγγλια είναι:

Α) “α, έχω ένα εξόγκωμα που κατά τα άλλα δεν με ενοχλεί, αλλά θέλω να το βγάλω γιατί δεν μου αρέσει να το βλέπω” (η πλέον συχνότερη)

Β) "Έχω αυτό το εξόγκωμα και με πονάει"

Γ) "Έχω αυτό το εξόγκωμα εδώ και τόσο καιρό και έχω δοκιμάσει τις προηγούμενες μεθόδους (μη χειρουργικές), αλλά καμία δε δουλεύει. Το γάγγλιο ξανάρχεται και θέλω να το βγάλω γιατί με πονάει”.

9. Η ορθότερη αντιμετώπιση κατά τη γνώμη μου είναι η εξής:

Α) Σε όλες τις περιπτώσεις, πρέπει να ξέρει ο ασθενής ότι εάν επιλέξει να χειρουργηθεί, πρέπει να έχει υπόψη του ότι:

1. ανταλάσσει το εξόγκωμα με ένα χειρουργικό σημάδι.

2. Το χειρουργείο ενέχει κινδύνους, ακόμη και εάν ορισμένοι πουν: “σιγά το πράγμα, είναι γελοίο”, καθώς ακόμη και αυτή η μικρούλα περιοχή έχει τόσο μικρούς κλάδους νεύρων που ο χειρουργός δεν μπορεί να τους διακρίνει όταν κόβει και μπορεί στο τέλος να αφαιρέσει επιτυχώς το γάγγλιο αλλά να συνεχίσεις να πονάς από άλλο λόγο. Επίσης, κάθε χειρουργείο όσο μικρό και αν είναι μπορεί να οδηγήσει σε μόλυνση. Βέβαια, υπάρχουν πολύ μικρές πιθανότητες να συμβούν αυτές οι επιπλοκές, αλλά πρέπει να τις έχει ο ασθενής υπ’όψιν του και να είναι καλά κατατοπισμένος από τον γιατρό του πριν αποφασίσει εάν τελικά θέλει να κάνει το χειρουργείο.

3. Το χειρουργείο μπορεί να μην πετύχει, ακόμη και εάν ο γιατρός είναι έμπειρος και το κάνει τέλεια, και το γάγγλιο να επανεμφανιστεί. Αυτό συμβαίνει σπανίως, αλλά μπορεί να συμβεί και να μην είναι λάθος του χειρουργού ή της τεχνικής που χρησιμοποίησε, και να μην υπάρχει καμία εξήγηση γιατί συνέβη.

Β) Ο σωστός ιατρός, προσπαθεί να ΜΗΝ χειρουργήσει κάτι το οποίο έχει πιθανότητες να γιατρευτεί ΧΩΡΙΣ χειρουργείο, για τους παραπάνω λόγους. Με λίγα λόγια, πρέπει να δοθεί χρόνος και ευκαιρία στο γάγγλιο, είτε να υποχωρήσει από μόνο του, είτε να ιαθεί μέσω μίας από τις προηγούμενες μεθόδους. Το σωστό είναι: “εάν μπορείς να μην κόψεις, τότε να μην κόψεις”. Συχνά όμως, πολλοί για διάφορους λόγους επιδιώκουν να χειρουργούν για ψίλου-πήδημα ό,τι τους έρθει. Αυτό είναι κακό και για τον ασθενή (γιατί μπορεί να χειρουργηθεί χωρίς λόγο εκτιθέμενος στον κίνδυνο επιπλοκών), αλλά και για τον ιατρό (γιατί μπορεί να έχει χειρουργική επιπλοκή ενώ θα μπορούσε να την έχει αποφύγει).

Γ) Εάν όλα τα μη χειρουργικά μέσα αποτύχουν, και το γάγγλιο παραμένει, ο ασθενής τότε ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, αποφασίζει τι θέλει για τον εαυτό του. Εάν π.χ. δεν πονάει και δεν τον ενοχλεί, τότε μπορεί να αποφύγει το χειρουργείο (καθώς θα ανταλλάξει το εξόγκωμα με το σημάδι, καθώς και θα θέσει τον εαυτό του στον κίνδυνο των επιπλοκών). Μπορεί από την άλλη, ο ασθενής να επιθυμεί την αφαίρεση, γνωρίζοντας τους μικρούς κινδύνους. Πρέπει να είναι όμως σωστά πληροφορημένος ώστε να ΜΟΝΟΣ του να λάβει την απόφασή του. Ο γιατρός, το καλύτερο που μπορεί να κάνει από τη μεριά του είναι να δώσει στον ασθενή τα υπέρ και τα κατά, ώστε ο ασθενής να είναι συνειδητοποιημένος και να πάρει την πιο σωστή απόφαση για τον εαυτό του. Στις ΗΠΑ, παρομοιάζεται πολλές φορές ο ιατρός με τον “σερβιτόρο”, ο οποίος φέρνει στον ασθενή τον κατάλογο και του δίνει πληροφορίες για τις επιλογές του, ώστε ο ασθενής να επιλέξει συνειδητά ποια από αυτές είναι η καλύτερη γι’αυτόν. Ο γιατρός δεν είναι “Θεός”, αλλά πρέπει να επικοινωνεί με τον ασθενή ώστε από κοινού να καταλήξουν στην λύση η οποία θα οδηγήσει στο μεγαλύτερο όφελος για τον ασθενή. Ο ασθενής πρέπει πάντοτε να παίρνει μια απόφαση συνειδητά με τη βοήθεια του γιατρού του, και όχι "γιατί το λέει ο γιατρός".

Ελπίζω να βοήθησα. Για όποια περαιτέρω διευκρίνιση θα χαρώ να βοηθήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΑΚ το ποστ μου μόλις κατέστη ασήμαντο.

Θα στο πω απλά.

Άστο ήσυχο.

Θα μεγαλώσει, θα μικρύνει, θα πονέσει, θα ξεπονέσει.

Αν το παρακεντήσεις έχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να ξαναβγεί. Αν το σπάσεις, το ίδιο. Αν το χειρουργήσεις, όλοι συμφωνούν ότι μπορεί κάλλιστα να ξαναβγεί.

Είναι τόσο μεγάλο που σε ενοχλεί?

Αν είναι ανατασσόμενο (όπως πχ στον καρπό μερικές φορές), μπορεί να δοκιμάσει κάποιος να στο πιέσει να μπει μέσα, και αν μπει να σου δέσει σφικτά την περιοχή για μερικές μέρες. Και αν πιάσει έπιασε.

Κι εγώ έχω στον αγκώνα μου. Αυτές τις μέρες με πονάει γιατί έβαλα βάρος στην περιοχή εκείνη και το ερέθισα. Αργότερα θα ηρεμήσει

(Και αυτό που λες για το κρύωμα έχει ανάλογη βάση. Είτε σου δώσει κάτι για θεραπεία είτε όχι, το ίδιο θα διαρκέσει. Μόνο παρηγορητική αγωγή. Του χρόνου πάλι θα το έχεις.λολ.κι όλοι μας)

Η χειρουργική αντιμετώπιση είναι όντως σύντομη και δε νομίζω ότι οι ορθοπ/ικοί -δικό τους είναι- δε θέλουν να χειρουργήσουν, έτσι?

Απλά ξέρουν ότι λίγο καιρό μετά θα τους ξαναπάς με το ίδιο μάλλον σύμπτωμα. Οι χειρουργικές ειδικότητες θέλουν να χειρουργούν. Απλά όσο καλύπτονται από την ανεργία (ειδικευόμενοι, ΕΣΥ) έχουν μπόλικα χειρουργεία και δεν έχουν ανάγκη να σε βάλουν για κάτι που πάει συνήθως συντηρητικά.

Θα δείξω το ποστ σου και σε ορθ. που εμπιστεύομαι αλλά ξέρω την απάντησή του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα γάγγλια υποτροπιάζουν.Ωστόσο από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα ότι αν δεν έχεις πόνο ή δε σε ενοχλεί αισθητικά μη το βγάζεις.Εμένα είχαν φαγωθεί να το βγάλουν στο νοσοκομείο(δε ξέρω γιατί,μπορεί να ήταν κανένας ειδικευόμενος που ήθελε να μάθει) :P .Το άφησα κ έχει σχεδόν εξαφανιστεί χωρίς να με ενοχλήσει για αρκετό καιρό...

Αλλά ο ortho είναι πιο ειδικός.Εγώ μιλάω σαν ασθενής ιατρός :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ως ορθοπαιδικος κι εγω δεν εχω να προσθεσω τιποτα περισσοτερο απο οσα εγραψε ο συναδελφος ortho εξ αμερικης,οσον αφορα το επιστημονικο μερος.εγω απλα θα προσθεσω,ως γνωστης του ελληνικου συστηματος απο μεσα , μια πολυ πρακτικη συμβουλη για να διευκολυνθεις.εφοσον θελεις να το αφαιρεσεις,κατι το οποιο θα σου προτεινα κι εγω,πηγαινε ξανα σε ενα δημοσιο νοσοκομειο και απευθυνσου οχι σε καποιον επιμελητη αλλα σε καποιον ειδικευομενο.λογω του οτι θα θελει να προσθεσει αλλο ενα χειρουργειο στην εμπειρια του θα σε εξυπηρετησει γρηγορα και τζαμπα.μην εχεις την εντυπωση οτι προκειται για "εξασκηση στου κασιδη το κεφαλι" , το περιστατικο ειναι ευκολο,ρουτινα ακομα και για εναν ειδικευομενο 1ου ετους.αν ησουν χαλκιδα θα σου ελεγα θα στο αφαιρεσω εγω,αλλα κι αυτο να μην το παρεξηγησεις ως "προσυλητισμο ασθενων" διαμεσου του φορουμ,απλα το λεω για να σου δειξω οτι ετσι μπορεις να τελειωνεις γρηγορα κι ευκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχάριστω για όλες τις απάντησης ήσασταν κατατοπιστικοί αρκετά sorry δεν είδα τα post πιο σύντομα γιατί δεν μου ήρθαν emails ότι απάντησε κάποιος, να σας πω πάλι εν συντομία τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

έχω διάβαση τα πάντα όσο μπόρεσα να βρω σχετικά με το θέμα και με αυτά που μου λέτε μου επιβεβαιώνετε πως ότι είχα βρει ήταν σωστά

έχω πάει 2-3 φορές στο ΙΚΑ 1 σε χειρούργο και 2 σε ορθοπεδικό όλοι διαφορετικοί γιατροί και συμφώνησαν όλοι στην διάγνωση μου είπαν ας περιμένουμε και ας το παρακολουθούμε έλα σε ένα μήνα πάλι ε και άμα θες να το βγάλεις πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο όμως έλα που πήγα και σε νοσοκομείο ( 1 σε εξωτερικό πρωινό ιατρείο και 2 σε εφημερία ) και δεν έγινε τίποτα και από ότι θυμάμαι ο ένας ιατρός ήταν ειδικευόμενος γιατί μου έδωσε μια κάρτα του νοσοκομείου και έβαλε πίσω την σφραγίδα του και μου είπε να έρθω τις μέρες που έλεγε η κάρτα γιατί εκείνη την μέρα δεν έκαναν τέτοια χειρουργεία όμως όταν πήγα αυτός πού πέτυχα μου είπε ΟΧΙ ούτε εγχείριση σου κάνω ΟΥΤΕ αφαίρεση του υγρού σε καμία περίπτωση.

Ειδικά αυτός που πέτυχα στην βούλα ήθελε να με τρομάξει γιατί μου έλεγε ότι και να σου κάνω θα γίνει χειρότερα μπορεί να είναι μπερδεμένο το γάγγλιο κάπου να είναι προσκολλημένο στο κόκκαλο και να πρέπει να φύγει και μέρος από κόκκαλο και διάφορα , γιατρός δεν είμαι αλλά ΟΚ καταλαβαίνω πως απλός ήθελε να με αποτρέψει και μου τα έλεγε φουσκωμένα.

Εγώ τώρα άμα θέλω να μου αφαίρεση κάποιος γιατρός το υγρό (Παρακέντηση / Aspiration) τι πρέπει να κάνω ? που πρέπει να πάω και τι πρέπει να πω για να μου το κάνουν, καταλαβαίνω πως οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μικρές αλλά γιατί να μην μου το κάνουν ? δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος κίνδυνος ( 0.1 % όπως είπατε ). Μπορεί να είμαι τυχερός μια στο εκατομμύριο και να γίνει. Παρακαλώ πείτε μου κάποια μεροι που μπορώ να αποτανθω και άμα θα υπάρχει κάποιο χρηματικό τίμημα

Άμα θέλετε κάποια διευκρίνιση ρωτήστε με. Ευχαριστώ και πάλι ( λες να κάνω ένα ταξιδάκι χαλκιδα ερχετε και τριήμερο χαχχα )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν σας είπα ακόμα τι κάνω εγώ αυτή την στιγμή για να περιθάλψω όπως μπορώ να σκεφτώ καλύτερα τον εαυτό μου.

* προσπαθώ να μην δουλεύω το χέρι μου, να μην σηκώνω βάρη

* ψάχνοντας online βρήκα πως σε ίδια περίπτωση κάποιος γιατρός είχε προτείνει Roiplon Gel 10% και massage στην περιοχή, και έτσι το πήρα

* Επίσης δένω με επίδεσμο το χέρι μου ώστε να μην κινείται πολύ ο καρπός και μερικές φορες βάζω κάτι να πιέζει το γάγγλιο η μπαμπάκι και το δένω η μια μπίλια από τα παλιά mouse ( πριν γίνουν optical ) που είναι ούτε πολύ σκληρή ούτε πολύ μαλακια και αυτές οι μπίλιες είχαν μαλακό λείο εξωτερικό.

Το ξέρω πως όλα αυτά είναι στην καλύτερη περίπτωση ημίμετρα αλλα τι άλλο να κάνω να μείνω άπραγος τελείως ?. Πληροφορική σπούδασα όχι ιατρική και προφανώς αυτά που κάνω θα σας φαίνονται γελοία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα γάγγλια υποτροπιάζουν.Ωστόσο από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα ότι αν δεν έχεις πόνο ή δε σε ενοχλεί αισθητικά μη το βγάζεις.Εμένα είχαν φαγωθεί να το βγάλουν στο νοσοκομείο(δε ξέρω γιατί,μπορεί να ήταν κανένας ειδικευόμενος που ήθελε να μάθει) :P .Το άφησα κ έχει σχεδόν εξαφανιστεί χωρίς να με ενοχλήσει για αρκετό καιρό...

Αλλά ο ortho είναι πιο ειδικός.Εγώ μιλάω σαν ασθενής ιατρός :P

Δεν έχω χρόνο να γράψω λεπτομέρειες, με βιβλιογραφικές αναφορές, κλπ... Όμως, ο κανόνας είναι ότι τα γάγγλια, εάν αφαιρεθούν χειρουργικά με τον ορθό τρόπο, εξαλείφωντας το μίσχο (ή τη ρίζα), και δημιουργώντας μία οπή στη θέση του, δεν ξαναγυρνούν. Εάν ξαναγυρίσουν πρώιμα μετεγχειρητικά, αυτό γενικά σημαίνει ότι δεν αφαιρέθηκαν σωστά. Εάν ξαναγυρίσουν μετά από χρόνια, τότε αυτό σημαίνει ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ γάγγλιο, και όχι υποτροπή.

@ Talos81

Φίλε μου,

Στην Αμερική, κάνουμε κάποιες φορές παρακέντηση (aspiration) στα γάγγλια, πριν τα πάμε για χειρουργείο, καθώς μπορούν να υποχωρήσουν με αυτό τον τρόπο. Οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μικρότερες, αλλά υπάρχουν όπως προείπαμε. Μιλώντας με πιθανότητες πάλι, το χειρουργείο έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες εάν γίνει σωστά, αφαιρώντας το μίσχο ολοκληρωτικά, να ξεφορτωθείς το εξόγκωμα.

Για τις επιπλοκές πρέπει να γνωρίζεις το εξής: όταν γίνεται κάποια επεμβατική διαδικασία, υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος να υπάρξει επιπλοκή, παρ’ότι ο ιατρός είναι έμπειρος και τα κάνει όλα σωστά. Π.χ., αν και χρησιμοποιεί άσηπτη τεχνική, υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος της λοίμωξης, αν και μικρός.

Κάνεις πάρα πολύ σωστά που ενημερώνεσαι στο internet και ξέρεις τι έχεις, μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό. Αυτό είναι και το πρώτο βήμα για να καταλάβεις και τις επιλογές που έχεις για να το αντιμετωπίσεις.

Το επόμενο βήμα είναι να πας σε κάποιο ιατρό ορθοπαιδικό που εμπιστεύεσαι και να συζητήσεις μαζί του τις διάφορες επιλογές αφού σε εξετάσει και μιλήσετε face-to-face, έχοντας μια σωστή επικοινωνία. Εκείνος θα σε βοηθήσει να πάρεις την απόφαση που θα είναι πιο σωστή για σένα, ανάλογα με τα συμπτώματα που έχεις και θέλεις να ξεφορτωθείς, καθώς και τις προσδοκίες που θα πρέπει να έχεις από την εκάστοτε θεραπεία.

Μην ξεχνάς ότι με τη σωστή καθοδήγηση, ΕΣΥ θα είσαι αυτός που τελικά θα λάβει την σωστή απόφαση (σε συνεργασία με τον ιατρό σου που είναι ο σύμμαχός σου), για αυτό που είναι το καλύτερο να γίνει προς όφελός σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Ortho

Δυστυχώς όλλοι οι γιατροί δεν είναι σαν εσένα και δεν θέλουν να ενημερώνεσαι από το internet γιατί όταν τους λες πράγματα που έμαθες σε βλέπουν ανταγωνιστικά και θυμώνουν, η επικοινωνία με τον γιατρό είναι αυτό που μου λείπει γιατί όλοι με διώχνουν με τον ένα η τον άλλο τρόπο μονο ο επί πληρωμή ιδιωτικός γιατρός με υποδέχτηκε αξιοπρεπώς για τους λόγους του καταλαβαίνετε. Έχω ήδη πάει σε πολλους γιατρούς και δεν έχω βρει λύση, θα προτιμούσα την παρακέντηση από την εγχειρηση αλλα γιατί να πληρώσω ιδιώτη γιατρό αφού ήδη πληρώνω το ΙΚΑ και υποτίθεται έχω ασφάλιση ;. Θα το εκτιμούσα άμα μου λεγατε που νομίζετε ότι θα ήταν δεκτικοί να μου αφαιρέσουν το υγρό γνωρίζοντας ότι δεν έχει καλά ποσοστά επιτυχίας. οκ μπορει να είμαι υπερβολικοϛ αλλα οπτικα με ενοχλεί.

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να διορθώσω και να προσθέσω σε αυτά που ειπε ο Ortho, ότι τις περισσότερες φορές το γάγγλιο δε συνδέεται με την άρθρωση αλλά με το έλυτρο του τένοντα. Η απολίνωση (για να μιλάμε και επιστημονικά) του μίσχου εξαφανίζει το πρόβλημα με ελάχιστα ποσοστά υποτροπής. Κατά τα άλλα μπορώ κι εγώ, πριν γίνω διάσημος να σε χειρουργήσω :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο να μην το παρεξηγησεις ως "προσυλητισμο ασθενων"

πως θα σας προσηλυτίσω όλους τους ανορθόγραφους στο μαγικό κόσμο της ορθογραφίας δεν ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραία εγώ είμαι αθηνα συγκεκριμένα καλλιθέα θα προτιμούσα πρώτα παρακέντηση και μετά άμα δεν γίνει τίποτα το σκέφτομαι για Εγχείρηση που μπορώ να παω ? μέχρι τώρα μου το έχουν αρνηθεί που μπορώ να παω να βρω κάποιον πιο δεκτικό γιατρό αυτό είναι το σημαντικό για μένα αυτή την στιγμή

Eυχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Talos

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... Έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις.. Εάν τελικά θέλεις να το βγάλεις και σε ενοχλεί μίλησε στο γιατρό που εμπιστεύεσαι...

Να διορθώσω και να προσθέσω σε αυτά που ειπε ο Ortho, ότι τις περισσότερες φορές το γάγγλιο δε συνδέεται με την άρθρωση αλλά με το έλυτρο του τένοντα. Η απολίνωση (για να μιλάμε και επιστημονικά) του μίσχου εξαφανίζει το πρόβλημα με ελάχιστα ποσοστά υποτροπής. Κατά τα άλλα μπορώ κι εγώ, πριν γίνω διάσημος να σε χειρουργήσω :)

Δέχομαι τη διόρθωση μόνο όταν είναι σωστή. Προφανώς, τα γάγγλια, μπορούν να συνδεθούν, είτε με τον θύλακο της άρθρωσης, είτε με το έλυτρο τέντοντα.

Όμως, το γάγγλιο που περιγράφει ο φίλος μας, είναι κατά πάσα πιθανότητα αυτό που προέρχεται από την άρθρωση μεταξύ σκαφοειδούς και μηνοειδούς, ή αλλιώς το σκαφο-μηνοειδές διάστημα (scapholunate interval), και είναι συνδεδεμένο με τον σκαφο-μηνοειδή σύνδεσμο. Αυτό είναι και το πιο συχνό γάγλιο στον καρπό, και μάλιστα στην ραχιαία επιφάνειά του, που αποτελεί το 70% των γαγγλίων, και όχι αυτό που συνδέεται με τενόντιο έλυτρο. (Angelides and Wallace, J Hand Surg Am 1976, αποτελεί classic article)

Επίσης, ακριβώς γι'αυτό το λόγο, η αρθροσκοπική αφαίρεση του γαγγλίου έχει γίνει αρκετά ελκυστική, γιατί μπορεί ο χειρουργός να ελέγξει πιο καλά οπτικά αυτό που κάνει και συνεπώς, είναι πιο εύκολο να αποφύγει αφ'ενός σκαφο-μηνοειδή αστάθεια μετά από την αφαίρεση, καθώς και οι υποτροπές είναι λιγότερες από την ανοικτή αφαίρεση. Η αρθροσκοπική αφαίρεση ενδείκνυται μόνο στα ραχιαία γάγγλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω κανένα γιατρό που εμπιστεύομαι γιατί ποτε δεν χρειάστηκε και έτσι δεν έχω σχέσεις ( κακος )αυτό με το γάγγλιο είναι το πιο σοβαρό συμβάν που μου έχει τύχη και αντε άλλη μια φορα που είχα πάθει μια μόλυνση στην μύτη από κάτι τρελες ανασκαφές που έκανα hahahha :P my bad :P. So ? που μπορώ να παω τώρα για παρακέντηση ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μέχρι να ανασκαλίσω κι εγώ τη βιβλιογραφία μου για να βρω το reference, το βουλώνω.

Αυτη είναι η μαγεία της EBM :)

Good Job Ortho

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Talos81

Φίλε μου, δεν μπορώ να σου συστήσω κάποιον συγκεκριμένο ορθοπαιδικό, αν και γνωρίζω πολλούς καλούς συναδέλφους στην Ελλάδα που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν, καθώς σκοπός μας στο φόρουμ αυτό δεν είναι να προωθούμε τους εαυτούς μας ή τους φίλους μας. Θα σου έλεγα να πήγαινες ενδεχομένως, χωρίς να κατονομάσω πρόσωπα, σε κάποια εξειδικευμένη κλινική χειρουργικής χεριού, π.χ. στο ΚΑΤ.

Ελπίζω να βοήθησα φίλε μου, αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο πες μου.

@ Sleepwalker:

μέχρι να ανασκαλίσω κι εγώ τη βιβλιογραφία μου για να βρω το reference, το βουλώνω.

Αυτη είναι η μαγεία της EBM :)

Good Job Ortho

Άλλη είναι η μαγεία του EBM and does not apply herein. Αυτή είναι απλά η "μαγεία" της βασικής γνώσης. Απλά εγώ σου παρέθεσα το all time classic article που την υποστηρίζει εδώ και πάνω από 3 δεκαετίες :blink:

Να διορθώσω και να προσθέσω σε αυτά που ειπε ο Ortho, ότι τις περισσότερες φορές το γάγγλιο δε συνδέεται με την άρθρωση αλλά με το έλυτρο του τένοντα. Η απολίνωση (για να μιλάμε και επιστημονικά) του μίσχου εξαφανίζει το πρόβλημα με ελάχιστα ποσοστά υποτροπής. Κατά τα άλλα μπορώ κι εγώ, πριν γίνω διάσημος να σε χειρουργήσω :)

Πριν γίνεις διάσημος, εκτός από το να ασχολείσαι ώστε να μιλάς επιστημονικά, χρειάζονται πρώτα τα βασικά.:rolleyes:

Το καλύτερο μέρος που μπορείς να ψάξεις για τις ανάγκες σου στο χέρι, είναι η "Βίβλος" της χειρουργικής χεριού: Wolfe SW, Hotchkiss RN, Pederson WC, Kozin SH (eds): Green's Operative Hand Surgery, 6th edition, Copyright © 2011 Elsevier.

Δεν έχω γράψει το κεφάλαιο για τα γάγγλια.

Για να μην χάσεις χρόνο για να ανασκαλίσεις τη βιβλιογραφία και να ψάχνεις σε βιβλιοθήκες, ορίστε και ένα review paper για τα γάγγλια, το οποίο και "κατέβασα" για σένα :-)

Nahra ME, Bucchieri JS. Ganglion cysts and other tumor related conditions of the hand and wrist. Hand Clin. 2004 Aug;20(3):249-60.

PMID: 15275684 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Για να βρεις το άρθρο, πήγαινε εδώ.

Είχα γράψει και εγώ ένα original paper για την αρθροσκοπική αντιμετώπιση, μεταξύ άλλων ΚΑΙ των γαγγλίων του καρπού, αλλά ακόμη καλύτερα, υπάρχει ένα πρόσφατο άρθρο που δείχνει ότι η αρθροσκόπηση καρπού, έχει αρχίσει να διαφαίνεται ως η προτεινόμενη θεραπεία για τα ραχιαία γάγγλια. Δεν νομίζω ότι γίνεται στην Ελλάδα.

Gallego S, Mathoulin C. Arthroscopic resection of dorsal wrist Ganglia: 114 cases with minimum follow-up of 2 years. Arthroscopy. 2010 Dec;26(12):1675-82. Epub 2010 Oct 16.

PMID: 20952152 [PubMed - in process]

Για να βρεις το άρθρο ολόκληρο, πήγαινε εδώ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς στην ελλάδα πρέπει να εχεις γνωστούς η να πας συστημένος αλλιώς την δουλειά σου δεν την κανεις έχω πάει 3ής φορες σε νοσοκομεια και 3ής στο ΙΚΑ k με έδιωξαν γιατί να γίνει κάτι το διφορετικό στο ΚΑΤ, θα φάω πόρτα k εκεί :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς στην ελλάδα πρέπει να εχεις γνωστούς η να πας συστημένος αλλιώς την δουλειά σου δεν την κανεις έχω πάει 3ής φορες σε νοσοκομεια και 3ής στο ΙΚΑ k με έδιωξαν γιατί να γίνει κάτι το διφορετικό στο ΚΑΤ, θα φάω πόρτα k εκεί :P

Στο ΚΑΤ τους ξέρω και η κλινική χεριού του Ευσταθόπουλου είναι αρκετά καλή. Δεν θα έπρεπε να είναι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις για ένα περιστατικό απλό ρουτίνας όπως αυτό. Τι να σου πω φίλε μου, ελπίζω να τη βρεις την άκρη... Κάνε μια προσπάθεια ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όπως κατάλαβα είσαι στην Aμερική και εκεί δουλεύουν by the book τα πράγματα και εχεις ξεχάσει πως είναι εδώ στην Ελλάδα, το ίδιο είχα πάθει και εγώ όταν γύρισα από Αγγλία έκανα κάμποσο καιρό να μπω πάλι στο κλίμα και να θυμηθώ πως δουλεύει η ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Sleepwalker:

Άλλη είναι η μαγεία του EBM and does not apply herein. Αυτή είναι απλά η "μαγεία" της βασικής γνώσης. Απλά εγώ σου παρέθεσα το all time classic article που την υποστηρίζει εδώ και πάνω από 3 δεκαετίες :blink:

Να διορθώσω και να προσθέσω σε αυτά που ειπε ο Ortho, ότι τις περισσότερες φορές το γάγγλιο δε συνδέεται με την άρθρωση αλλά με το έλυτρο του τένοντα. Η απολίνωση (για να μιλάμε και επιστημονικά) του μίσχου εξαφανίζει το πρόβλημα με ελάχιστα ποσοστά υποτροπής. Κατά τα άλλα μπορώ κι εγώ, πριν γίνω διάσημος να σε χειρουργήσω :)

αγόρι μη μιλάς αλαζονικά

πέρα από τα χαρτάκια, μετράει και η προσωπκή εμπειρία. εσύ από ταγάγγλια που έχεις κάνει επιβεβαιώνεις αυτά τα ποσοστά; εγώ όχι

επίσης, να σου διευκρινίσω, ότι όσοιείναι διάσημοι συνήθως δεν έχουν γνώσεις των βασικών :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.