Jump to content

Δικαίωμα παράτασης στην ειδικότητα?


v1k

Recommended Posts

155 βουλευτές έμειναν! Άλλοι 5 έμειναν να φύγουν...Καλομελετάτε! Να δούμε μετά το φαινόμενο της μετατροπής της έπαρσης σε φόβο και ντροπή σε πλήρη έκταση!

Αντίο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

Θα βρουνε κολαουζους τη ντορα και τα παληκαρια του καρατζαφυρερ..ειναι πολλα τα λεφτα(για τους μαυραγοριτες-γερμανοτσολιαδες)..Δυστυχως αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να καθισουν στο σκαμνι για εσχατη προδοσια, για το ξεπουλημα του εθνους

στους τραπεζιτες εναντι πινακιου φακης!Αερα να φυγει η χολερα!Η Κατασταση απαιτει γκρεμισμα και χτισιμο απο την αρχη..

Δε χτιζεται τιποτα πανω στη σαπιλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακάρι να μπορούσε να γίνει επώνυμα η όποια καταγγελία στην Ελλάδα, όμως στην Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ μπορούν να εκφράζονται ανοιχτά και επώνυμα αυτοί που κανονικά θα έπρεπε να κρύβονται ενώ οι νομίμοι πρεπεί να σιωπούν για να μη βρουν το μπελά τους...Όπως και να έχει ο συγκεκριμένος ειδικευόμενος δεν θα κάνει δερματολογία αλλά καρδιολογία. Tώρα για το αν θα μπει και εκεί υπεραρίθμος δεν το ξέρουμε. Πάντως συγνωνεύονται και τα ΙΚΑ...

Την αναμονή του πάντως την κάλυψε με τη βοήθεια του κ.Μπέζου ο όποιος στο νοσοκομείο εμφανίστηκε υποσχόμενος διαφάνεια πάνω απ' όλα! Σημειώνουμε εδώ οτί σε αλλόν υπεραριθμό (αυτός για λόγους υγείας) δεν ενέγκρινε παράταση, πράτοντας ορθά!

Να προσθέσουμε ότι ο συγκεκριμένος ιατρός που παίρνει παρατάσεις-και μάλιστα εξάμηνες-σαν στραγάλια,σπούδασε Ρουμανία...

Α! Και δύο τελευταίες παρατηρήσεις:

1)Τα \"πανεπιστήμια\" της Οράντεα και της Κραιόβα αναγνωρίζονται ή απλως αποτελούσαν ενδιάμεσους σταθμούς κάποιων Ελλήνων \"φοιτητών\" στον \"δύσκολο\" δρόμο της απόκτησης του \"πτυχίου\" τους στην Ρουμανία;! Γκουχ γκουχ...

2)Mόνο σε κάτι αμερικάνικες σειρές το μέγεθος της επιστημοσύνης ενός ιατρού είναι ανάλογο του μεγέθους του φαλλού και της αξίας ενός αυτοκινήτου και αντίστροφα :-P Α! και στην Καλαμάτα τουλάχιστον από κάποιους! :-P

Το σταματάμε εδώ! Καλή συνέχεια σε όλους!

Τι σας φοβίζει να αναφέρεται το όνομα του συναδέλφου αφού είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ; Όποιος καλύπτει εν γνώση του την παρανομία είναι συνένοχος σε αυτή.

Το που σπούδασε δε νομίζω να μας ενδιαφέρει, μην προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση, εσύ θα χάσεις και όχι αυτός.

Η ιατρική σχολή της Oradea δεν αναγνωρίζεται από το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ και ούτε βεβαίωση 93/16 μπορεί να λάβει κάποιος από το υπουργείο υγείας της Ρουμανίας για τη σχολή αυτή. Σίγουρα θα έκανε ένα πέρασμα από εκεί (μη τον ρωτήσετε που βρίσκεται το πανεπιστήμιο, είμαι βέβαιος ότι δεν πήγε ποτέ ο ίδιος) αλλά πτυχίο θα έλαβε από την Κραϊόβα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτειτε μονο οτι ο συγκεκριμενος γιατρος καλυπτει ΠΑΡΑΝΟΜΑ μια θεση που θα μπορουσε να διεκδικησει ΝΟΜΙΜΑ ενας αλλος συναδελφος. Διεκδικηστε αμεσα το νομιμο και το ηθικο.

η παραμονή του συναδέλφου είναι παράνομη αλλά δεν ενοχλεί παρά μόνο ηθικά τους άλλους συναδέλφους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απορια ΓΝΚ, οφειλεις να το κανεις.

αλλιως να γινετε κολλητοι να τα κανετε μαζι, γιατι κατι απο ποντιο πιλατο ειναι η σταση σου.

τη θεση του δεν θα τη χασει, γιατι δεν ιδρωνει το αυτι κανενος. καντον ρομπα ομως, αστον να χασει κανα 2 βραδια υπνου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνώμη μου ότι εκτός από το ηθικό κομμάτι,εκτός από το εξώφθαλμο παράνομο και σκανδαλώδες της παραμονής του, όπως άφησε να εννοηθεί και ο drspiros ,όταν θα έρθει η σειρά κάποιου συναδέλφου που θα τελειώσει και θα ζητήσει να πάρει την παράταση που ΝΟΜΙΜΑ δικαιούται αλλά ο διοικητής θα του την αρνηθεί γιατί θα του πει ότι δεν χρειάζεται και άλλος ειδικευόμενος σε παράταση και η δουλειά της κλινικής βγαίνει, ίσως τότε να είναι αργά για κάποια κίνηση οπότε ξανασκεφτείτε το για το αν θα πρέπει να κάνετε την καταγγελία ή όχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά την αποκάλυψη!

Σαν γνώστης των καλαματιανών δρώμενων (έκανα το τρίμηνο μου έκει και στενοχωρήθηκα που το τρίμηνο του αγροτικού διαρκεί 3 μήνες και όχι 10...), να προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου ότι ο εν λόγω συνάδελφος ουδέποτε έκρυψε από τους άλλους, ότι για τις παρατάσεις που παίρνει απαιτείται απλώς να είσαι καλός στις δημόσιες σχέσεις! Τουλάχιστον έτσι διέδιδαν οι συνάδελφοι του που τον αγαπούσαν και εκτιμούσαν! Προφανώς ο κύριος διοικητής διέκρινε το ταλέντο αυτού του λαμπρού νέου και αποφάσισε να τον κρατήσει στη δύναμη του νοσοκομείου! Άλλωστε στις παθολογικές κλινικές της Καλαμάτας τρέχουν πολλά ερευνητικά πρωτοΚΟΛΛος, εκπονούνται αξιόλογες διατριβές και απαιτούνται επιστήμονες με άριστη γνώση ξένων γλωσσών, με τέλεια ικανότητα χειρισμού SPSS, με ικανοποιητική θεωρητική κατάρτιση του αντικειμένου προς μελέτη και το κυριότερο με όρεξη για δουλειά!

Παραθέτω τα κυριότερα ερευνητικά πρωτόκολλα που αυτή τη στιγμή λαμβάνουν χώρα στο νοσοκομείο της Καλαμάτας:

Πρωτόκολλο 1 : Piracetam administration in patients presenting at Α&Ε with ischemic stroke. (Σκοπός: Σε όλα τα άμοιρα ΑΕΕ το Νοοτροπ δίνει και παίρνει.) Related publications: Katsas K., Petrakos K. et al. STROKE

Πρωτόκολλο 2: Role of clavulate and amoxycillin in management of ALL infections. (Σκοπός: Όλοι με λοιμώξεις, εμπύρετα, κλπ κλπ λαμβανουν augmentin και τέλος) Related publications: Κatsas K. , Nikolopoulos N. et al. Annals of Internal Medicine

Πρωτόκολλο 3: Severe diarrhoea in adolescent population of Messinia, South Greece, presented at Α&Ε of General Hospital of Kalamata.12 months perspective study.Role of rapid infusion of ranitidine combined to metoclopramide hydrochloride. (Σκοπός: Σε όποιον κάνει το λάθος να πάθει διάρροιες, θα φάει ενα zantac και ένα primperan σε 100cc NaCl 0,9% solution και θα γίνει περδίκι) Related publications: Katsas K., Giannaris P. et al. Journal of Gastroenterology

Οπότε είναι απολύτως δικαιολογημένη η παρουσία του συναδέλφου στο νοσοκομείο.

Τα υπόλοιπα είναι κακεντρέχειες και χυδαιότητες από συναδέλφους που ζηλεύουν και που ξέρουν πως δεν θα φτάσουν ποτέ τόσο ψηλά επειδή δεν αξίζουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραθέτω τα κυριότερα ερευνητικά πρωτόκολλα που αυτή τη στιγμή λαμβάνουν χώρα στο νοσοκομείο της Καλαμάτας:

Πρωτόκολλο 1 : Piracetam administration in patients presenting at Α&Ε with ischemic stroke. (Σκοπός: Σε όλα τα άμοιρα ΑΕΕ το Νοοτροπ δίνει και παίρνει.) Related publications: Katsas K., Petrakos K. et al. STROKE

Πρωτόκολλο 2: Role of clavulate and amoxycillin in management of ALL infections. (Σκοπός: Όλοι με λοιμώξεις, εμπύρετα, κλπ κλπ λαμβανουν augmentin και τέλος) Related publications: Κatsas K. , Nikolopoulos N. et al. Annals of Internal Medicine

Πρωτόκολλο 3: Severe diarrhoea in adolescent population of Messinia, South Greece, presented at Α&Ε of General Hospital of Kalamata.12 months perspective study.Role of rapid infusion of ranitidine combined to metoclopramide hydrochloride. (Σκοπός: Σε όποιον κάνει το λάθος να πάθει διάρροιες, θα φάει ενα zantac και ένα primperan σε 100cc NaCl 0,9% solution και θα γίνει περδίκι) Related publications: Katsas K., Giannaris P. et al. Journal of Gastroenterology

Απλά υποκλίνομαι στη βαθιά επιστημονική γνώση που αποπνέει το νοσοκομείο Καλαμάτας! Dr House και μαλακίες σου λέει μετά!!

Ανυπομονώ πότε θα βγει σε σειρά και θα γίνει ταινία...emicecream

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νταξ ντε, Καλαματιανός είναι, μεγάλος είναι...που να πάει; Υπεράριθμος για λόγους υγείας ο συνάδελφος Κωντσαντίνος Κάτσας ε;

Και με πόσες συνεχόμενες ημέρες εμπύρετος ξεκινάς ειδικότητα ως υπεράριθμος είπαμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον ελεγαν κατσα κατσα(πατα πατα),

το παιδι απο τη Καλαματα.. emcolgate

που χε μπαρμπα διοικητη

και παρατα στο σερι...(για να το κανουμε και πιο ζαγοραιολαϊκο..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Η παράταση ειδικευόμενου ιατρού που είναι διορισμένος ως υπεράριθμος σε προσωποπαγή θέση είναι παράνομη.

Ειδικευόμενος Ιατρός σε παράταση που έδωσε εξετάσεις ειδικότητας και που δεν έχει ακόμα παραλάβει τον τίτλο του είναι παράνομος;

Εεεεε Αναστάσιε; emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι.

Και εμεις πιστευουμε πως όχι.

Ο διευθυντής αν και έχει υπογράψει την παράταση, με επιστολή του προς το υπουργείο ζητάει διευκρινίσεις για την νομιμότητα του γιατρού. :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλαράκι ο νόμος λέει τα εξής:

«1. Ιατροί που ειδικεύονται στα νοσοκομεία της χώρας μπορούν κατόπιν σχετικής αίτησής τους, που εγκρίνεται από τον Διοικητή ή Πρόεδρο του οικείου νοσοκομείου, να παραμένουν σε αυτό και μετά τη λήξη της σύμβασής τους με το νοσοκομείο με τις ίδιες αποδοχές μέχρι την υπογραφή της σύμβασης από τον επόμενο ιατρό που θα καλύψει την οργανική θέση του ειδικευόμενου. Η παράταση εγκρίνεται για χρονικό διάστημα μέχρι έξι (6) μηνών με δυνατότητα ανανέωσης για μία φορά και λήγει αυτοδικαίως με την υπογραφή της σύμβασης και την ανάληψη καθηκόντων από τον επόμενο ειδικευόμενο ιατρό, σύμφωνα με τη σειρά προτεραιότητας. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζεται κάθε περαιτέρω αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης της παρούσας παραγράφου. Με τη δημοσίευση του παρόντος καταργείται η περίπτωση γ΄ της παραγράφου 5Α του άρθρου 2 του ν. 2889/2001 (ΦΕΚ 37 Α΄).»

Πρώτη πρόταση:

μέχρι την υπογραφή της σύμβασης από τον επόμενο ιατρό που θα καλύψει την οργανική θέση του ειδικευόμενου

Παραμένεις μέχρι να υπογράψει τη σύμβαση ο επόμενος συνάδελφος.

Δεύτερη πρόταση:

λήγει αυτοδικαίως με την υπογραφή της σύμβασης και την ανάληψη καθηκόντων από τον επόμενο ειδικευόμενο ιατρό

Η σύμβαση λήγει αυτοδικαίως με την υπογραφή σύμβασης από τον επόμενο ιατρό.

Τρίτη πρόταση:

Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζεται κάθε περαιτέρω αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης της παρούσας παραγράφου.

Αν κάτι δεν διευκρινίζεται στην παραπάνω υπουργική απόφαση ερμηνείες από υπαλλήλους γραφείων προσωπικού, υπαλλήλους υπουργείων και διευθυντές είναι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ και πέρα από τα καθήκοντά τους.

Επομένως φίλε μου το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πλένεις τα @@ σου ώστε να τους γράψεις σε καθαρά @@ όπως τους πρέπει.

Αυτά τα ολίγα λοιπόν φίλε μου....ελπίζοντας να μην μας γράψουν στις ειδήσεις.

Σέβομαι διευθυντάδες και καθηγηταράδες όταν μου το επιτρέπουν και όχι όταν το απαιτούν από μένα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν στείλω εγώ επιστολή στο υπουργείο θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Κι εγώ δε θα τη στείλω στο τμήμα ειδικευομένων αλλά στο φιλαράκι μου τον Αγαπούλα Loverman :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρίτη πρόταση:

Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζεται κάθε περαιτέρω αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης της παρούσας παραγράφου.

Αν κάτι δεν διευκρινίζεται στην παραπάνω υπουργική απόφαση ερμηνείες από υπαλλήλους γραφείων προσωπικού, υπαλλήλους υπουργείων και διευθυντές είναι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ και πέρα από τα καθήκοντά τους.

Εάν την δευτέρα μας φέρουν υπουργική απόφαση θα κάτσω να μάθει το Πετσογλάκι επάνω μου νεκροτομή :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Aπάντηση του κ. Μπραβάκου στο ερώτημα εάν μπορεί ειδικευόμενος να παραμείνει σε παράταση όταν έχει περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις ειδικότητας.

:splaaaats:

scan3j.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρίτη πρόταση:

Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζεται κάθε περαιτέρω αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης της παρούσας παραγράφου.

Αν κάτι δεν διευκρινίζεται στην παραπάνω υπουργική απόφαση ερμηνείες από υπαλλήλους γραφείων προσωπικού, υπαλλήλους υπουργείων και διευθυντές είναι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ και πέρα από τα καθήκοντά τους.

Φίλε και συνάδελφε Πελεκάνε, ήμουν απολύτως σίγουρος πως διοικητικοί υπάλληλοι που επί χρόνια καθυστερούν διορισμούς συναδέλφων όπως η προϊσταμένη του τμήματος ειδικευομένων κα Αρβανίτου που πάντα μαθαίνει τελευταία το τι συμβαίνει στο μπουρδέλο της οδού Αριστοτέλους θα ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣΑΝ γι ακόμη μία φορά.

Η κα Αρβανίτου δεν έχει διακίωμα να ερμηνεύει τους νόμους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο νόμος δεν διευκρινίζει τι γίνεται οπότε όπως αναφέρεται στο τέλος της παραγράφου τέτοια θέματα ρυθμίζονται με αποφάσεις του Υπουργού Υγείας.

Επιπλέον το γραφείο των ειδικευομένων του υπουργείου υγείας είναι ΑΝΑΡΜΟΔΙΟ για τις παρατάσεις των γιατρών. Αρμόδιοι γι αυτές είναι οι διευθυντές των κλινικών και των εργαστηρίων καθώς και οι διοικητές των νοσοκομείων ή οι Πρυτάνεις των Πανεπιστημίων.

Δυστυχώς η κα Αρβανίτου αντί να κοιτάξει να "τρέξει" τους διορισμούς απαντάει ως αναρμόδια σε πρωτοφανή έγγραφα.

Θα ήθελα να ρωτήσω την κα Αρβανίτου καθώς και τον κύριο Μπραβάκο αν την επομένη των εξετάσεων δημοσιευτεί προκήρυξη επικουρικών ιατρών θα σου επέτρεπαν να συμμετέχεις δηλώνοντάς τους ότι επέτυχες στις εξετάσεις ή θα σου ζητούσαν τον τίτλο ειδικότητας. Είμαι σίγουρος πως και οι δύο αγνοούν το πότε εκδίδεται ο τίτλος ειδικότητας.

Να υπενθυμίσω στην κυρία και στον κύριο υπάλληλο του υπουργείου ότι πριν 4 χρόνια σε ερώτημά μου για τα μόρια αγροτικών μου απάντησε ο προκάτοχος του κυρίου Μπραβάκου, ο κύριος Κοκκινάκης, αλλά η απάντησή του δεν εφαρμόστηκε γιατί δημοσιεύτηκε νόμος που ήταν αντίθετος προς τα όσα "ερμήνευε" ο κύριος Κοκκινάκης.

Και κάτι τελευταίο γιατί βαριέμαι να ασχολούμαι με ηλιθίους....

Ας μάθουν επιτέλους οι κύριοι που "συνεννοήθηκαν" με fax ότι υπάρχει και επίσημη αλληλογραφία. Κάποιοι εν έτη 2012 θα ασχολούνται με μπακαλοτέφτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λογικη η απαντηση.

Θεωρητικά ναι είναι λογική όπως αναφέρει και ο ίδιος ο κ. Μπραβακος "θεωρούνται ειδικευμένοι".

θεωρητικά πάντα θα έπρεπε και με την παραπάνω ερμηνεία να λυθεί αυτοδικαίως και η σύμβαση μου και να μην μου ζητάνε να επιστρέψω τα δεδουλευμένα. :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μάθουν επιτέλους οι κύριοι που "συνεννοήθηκαν" με fax ότι υπάρχει και επίσημη αλληλογραφία. Κάποιοι εν έτη 2012 θα ασχολούνται με μπακαλοτέφτερα.

Τάσο το fax δείνει τον χαρακτήρα του "επείγοντος", για καλό μας έγινε... emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εαν παίρνοντας κάποιος παράταση, μπορεί να υποχρεωθεί να μεταβεί σε άλλη κλινική απο αυτή που βρίσκονταν (για λόγους αναγκών- παρά την αντίθετη δική του θέληση) και λαμβάνοντας υπόψιν οτι η κλινική που του ζητείται να πάει δε δίνει θέση ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Υπάρχει μια απόφαση του 2010 που επαναφέρει αυτό που ίσχυε παλιά,δηλαδή μπορείς να πάρεις σε παράταση οποιαδήποτε κενή οργανική θέση.Δεν το ήξεραν στο γραφείο προσωπικού κ πήραν τηλέφωνο στο υπουργείο και τους το επιβεβαίωσαν.

Όσο για το άλλο που ένας που έδωσε εξετάσεις δε μπορεί να είναι σε παράταση,μου φαίνεται μεγάλη ανοησία,απλώς παραμένει σε θέση ειδικευόμενου ιατρού,Εμένα μου το απέκλεισαν να ισχύει.Εχει κάποιος κάποια άλλη εμπειρία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.