Jump to content

Γιατρός σε αναπηρικό αµαξίδιο


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Πρέπει να παραδεχθώ πως μερικοί από εσάς εδώ μέσα είναι φανταστικοί!

Βγαίνει κάποιος και παρουσιάζει το δημοσίευμα των ΝΕΩΝ, με την περίπτωση του συναδέλφου (χρησιμοποιώ κυριολεκτικά τη λέξη συνάδελφος, αλλά λίγοι φαίνεται την κατάλαβαν...)

Και μετά βγαίνει κάποιος που λέει πως ο καθόλα άξιος συνάδελφος, που είναι ειδικευόμενος παθολογικής ειδικότητας, κάνει ένα μεγάλο λάθος και αυτό φαίνεται με αυτά που δηλώνει εδώ:

ο Στέλιος είχε ζητήσει να του παρέχουν τη βοήθεια κάποιας νοσηλεύτριας, που θα πραγµατοποιεί εξετάσεις κάτω από τις δικές του οδηγίες και θα κάνει τις αιµοληψίες

δηλαδή θα κάνει την ειδικότητα της παθολογίας δια μέσω της νοσηλεύτριας που θα κάνει αιμοληψίες και μετά θα πρέπει να βρει και ένα άλλο ιατρό που θα κάνει την ακρόαση, την επισκόπηση, την επίκρουση, την ψηλάφηση, την παρακέντηση κοιλίας ή θώρακα, την εισαγωγή κεντρικής γραμμής και την παρακέντηση ήπατος ή μυελού οστών, επειδή η νοσηλεύτρια δεν είναι εκπαιδευμένη ως γιατρός για να γνωρίζει τα παραπάνω.

Και μετά όλα τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα υποβάλλονται στον ίδιο, ο οποίος θα κάνει την διάγνωση και θα προβαίνει στη θεραπεία;

Υπάρχει αυτό, αλλά ο γιατρός κουβαλάει μπαστούνι, έχει ήπιο πρόβλημα στο πόδι, έχει πιθανώς φωτογραφική μνήμη, είναι φανταστικός χαρακτήρας και λέγεται Dr House.

Και μετά βγαίνουν οι περισσότεροι και λένε πως τέτοιου είδους αντιμετώπιση είναι άδικη και ρατσιστική και κοντόφθαλμα νοσηρή! Και πως θα πρέπει να ντρέπεται που λέει αυτά τα πράγματα...

Ε, έλεος!!

ΥΓ. Η Ψυχιατρική είναι παθολογική ειδικότητα για την οποία απαιτούνται 6 μήνες εκπαίδευση στην παθολογία, κατά την οποία ο ειδικευόμενος έχει συγκεκριμένα καθήκοντα που πρέπει να γνωρίζει να εκτελεί και να φέρνει εις πέρας και για την οποία λαμβάνει πιστοποιητικό εκπαίδευσης που περιλαμβάνει φυσικά και τις υποχρεώσεις του ειδικευόμενου στις εφημερίες. Αυτός είναι ο Νόμος, που κύριο μέλημα του είναι η ασφάλεια και το συμφέρον του ασθενή. Όλα τα υπόλοιπα είναι ευχολόγια και μπαρούφες.

Σε αντίθεση στα παραπάνω, δεν βλέπω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα σε ότι αφορά την έρευνα ή κάποια παρόμοια δραστηριότητα.

Ευτυχώς που υπήρξαν και μερικοί-μερικές που είπαν και τα αυτονόητα, γιατί εδώ μέσα θα ξεχάσουμε και τι είναι αληθινό και τι ουτοπία...

ΥΓ 2

Μερικοί πάντως είστε μικρόψυχοι.Τέτοια ζήλεια κ κακία για αμεα δεν περίμενα.Μη φοβάστε δεν θα σας φάει το ψωμί...Ψυχίατρος πάντως άνετα μπορεί να γίνει.

Ρε φίλε, τι από τα παραπάνω δεν καταλαβαίνεις και κατηγορείς τον καθένα που λέει την πραγματικότητα ότι είναι μικρόψυχος, σκατόψυχος και λίγος? Περιμένω πραγματικά να ακούσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Last Reply

Κάποιος είπε παραπάνω για εργαστηριακή ειδικότητα. Βέβαια για να κάνεις μικροβιολογία ή παθ/αν χρειάζονται πάρα πολύ τα χέρια - ποιός είπε ότι δεν χρειάζονται χέρια στην παθ/αν, μάλλον δεν θα έχει δει εργαστήριο παθ/αν από κοντά, ρωτήστε τον Τάσο επ αυτού -. Και στην ακτινολογία χρειάζεται να κάνεις κάποια πράγματα με τα χέρια στα μηχανήματα, δεν είναι όλα τόσο απλά για να τα ρυθμίζεις μέσω κομπιούτερ... ή μέσω άλλων.

Εγω ειπα για εργαστηριακη ειδικοτητα γιατι νομισα οτι ειναι παραλυτος απο τη μεση και κατω, νομισα οτι μπορει να χρησιμοποιει τα χερια του.

Αν δε μπορει να χρησιμοποιει ουτε τα χερια του δε θα επρεπε να τον ειχαν δεχτει καν στην Ιατρικη!

Σε λιγο θα δουμε και τυφλους πιλοτους σ'αυτη τη χωρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

. Η Ψυχιατρική είναι παθολογική ειδικότητα για την οποία απαιτούνται 6 μήνες εκπαίδευση στην παθολογία...

Ας είμαστε ρεαλιστές,όπως είπες κ εσύ.Στους 6 μήνες παθολογίας που απαιτούνται δεν κάνεις καμία από τις παραπάνω επεμβατικές διαγνωστικές πράξεις(εκτός από αιμοληψίες κ εξέταση).Εχω κάνει γενικό μέρος ειδικότητας για σχεδόν ένα χρόνο κ σου λέω ότι είναι για γέλια.Ούτε τα ονόματα των συναδέλφων κ το κτίριο δεν προλαβαίνεις να μάθεις.Ο συνάδελφος είναι υπεράριθμος οπότε δεν στηρίζεται το πρόγραμμα εφημεριών πάνω του.Εντάξει αυτό με τη νοσηλεύτρια δεν μπορεί να γίνει γιατί κ αυτές δεν επαρκούν.Δικαίωμα του όμως να διεκδικεί το καλύτερο για τον εαυτό του κ ό,τι καταφέρει.Αυτό κάνουν όλοι για τον εαυτό τους... emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ειπα για εργαστηριακη ειδικοτητα γιατι νομισα οτι ειναι παραλυτος απο τη μεση και κατω, νομισα οτι μπορει να χρησιμοποιει τα χερια του.

Αν δε μπορει να χρησιμοποιει ουτε τα χερια του δε θα επρεπε να τον ειχαν δεχτει καν στην Ιατρικη!

Σε λιγο θα δουμε και τυφλους πιλοτους σ'αυτη τη χωρα...

Δυστυχώς απ' ό,τι μου έχουν πει δεν κουνιέται καθόλου, ούτε καν ο λαιμός δεν στρίβει. Γι αυτό μίλησα για έρευνα και διδασκαλία, εφ όσον τον δέκτηκαν στην ιατρική. Για μένα το απαράδεκτο είναι να τον δέχεσαι και μετά να τον παρατάς σε αυτή την κατάσταση στη ζούγκλα της ελεύθερης αγοράς εργασίας με ευχολόγια και δημοσιεύματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Απιστευτο κι ομως ελληνικο. Το παιδι βεβαια δε φταιει σε τιποτα. Αυτος που φταιει ειναι ο υπευθυνος της Ιατρικης σχολης που του επετρεψε να φοιτησει και να πιστεψει οτι μπορει να γινει γιατρος. Αυτο που εκανε ο υπευθυνος/οι ειναι εγκληματικο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

. Η Ψυχιατρική είναι παθολογική ειδικότητα για την οποία απαιτούνται 6 μήνες εκπαίδευση στην παθολογία...

Ας είμαστε ρεαλιστές,όπως είπες κ εσύ.Στους 6 μήνες παθολογίας που απαιτούνται δεν κάνεις καμία από τις παραπάνω επεμβατικές διαγνωστικές πράξεις(εκτός από αιμοληψίες κ εξέταση).Εχω κάνει γενικό μέρος ειδικότητας για σχεδόν ένα χρόνο κ σου λέω ότι είναι για γέλια.Ούτε τα ονόματα των συναδέλφων κ το κτίριο δεν προλαβαίνεις να μάθεις.Ο συνάδελφος είναι υπεράριθμος οπότε δεν στηρίζεται το πρόγραμμα εφημεριών πάνω του.Εντάξει αυτό με τη νοσηλεύτρια δεν μπορεί να γίνει γιατί κ αυτές δεν επαρκούν.Δικαίωμα του όμως να διεκδικεί το καλύτερο για τον εαυτό του κ ό,τι καταφέρει.Αυτό κάνουν όλοι για τον εαυτό τους... emdots

Η υπεραριθμία καλή μου (συγγνώμη για το φίλε, αλλά τώρα είδα το female) δεν συνεπάγεται αποχή από τα καθήκοντα, μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνονται και οι εφημερίες. Αυτά λέει ο νόμος.

Παρόλα αυτά δεν απαντάς στην πραγματικότητα που σου αναφέρω: ποιος θα κάνει την κλινική εξέταση, τις διαγνωστικές πράξεις και τις θεραπευτικές παρεμβάσεις?

Γιατί με τη δική σου λογική όπως την παρουσιάζεις, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, αλλά όσοι θέλουν να πάρουν τον τίτλο της ειδικότητας θα διαβάζουν στο σπίτι τους μόνο και θα δίνουν θεωρητικές εξετάσεις, αφού οτιδήποτε άλλο είναι περιττό.

Έχεις καμία απάντηση μήπως?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλινική εξέταση, τις διαγνωστικές πράξεις και τις θεραπευτικές παρεμβάσεις

Στην ψυχιατρική δεν είναι τόσο δύσκολο να τα κάνει αυτά.Δεν είναι χειρουργική...Θα πάρει κ έναν βοηθό στο ιατρείο του κ θα τα καταφέρει.Αγώνα για επιβίωση κάνει.Σκέψου το λίγο αυτό... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Απιστευτο κι ομως ελληνικο. Το παιδι βεβαια δε φταιει σε τιποτα. Αυτος που φταιει ειναι ο υπευθυνος της Ιατρικης σχολης που του επετρεψε να φοιτησει και να πιστεψει οτι μπορει να γινει γιατρος. Αυτο που εκανε ο υπευθυνος/οι ειναι εγκληματικο.

Eτσι λέω κι εγώ. Μάλλον οι γονείς που τον έσπρωξαν ή τέλος πάντων δεν τον αποθάρρυναν, συν οι καθηγητές που τον άφησαν να εγγραφεί. Αλλά ΑΦΟΥ το έκαναν, και ΑΦΟΥ του έδωσαν πτυχίο, δεν είναι μεγαλύτερο έγκλημα να τον παρατάνε να κάνει παθολογία στη Βούλα ή Ψυχιατρική ξέρω γω.... ψυχίατρος δεν είσαι εσύ; Δεν κινδυνεύει από επιθέσεις παρανοικών ασθενών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλινική εξέταση, τις διαγνωστικές πράξεις και τις θεραπευτικές παρεμβάσεις

Στην ψυχιατρική δεν είναι τόσο δύσκολο να τα κάνει αυτά.Δεν είναι χειρουργική...Θα πάρει κ έναν βοηθό στο ιατρείο του κ θα τα καταφέρει.Αγώνα για επιβίωση κάνει.Σκέψου το λίγο αυτό... :wacko:

...δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά το σύστημα υγείας έχει ως σκοπό την σωστή περίθαλψη των ασθενών και την προστασία της υγείας τους και δεν δημιουργήθηκε για να βγάζουν λεφτά οι τελειωμένοι γιατροί, όταν ανοίγουν ιδιωτικά ιατρεία....γιαυτό και πληρώνουν (πριμοδοτούν) την εκπαίδευση των ειδικευομένων της χώρας!

Καμιά άλλη απάντηση? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικοί πάντως είστε μικρόψυχοι.Τέτοια ζήλεια κ κακία για αμεα δεν περίμενα.Μη φοβάστε δεν θα σας φάει το ψωμί...Ψυχίατρος πάντως άνετα μπορεί να γίνει.Αυτό τον γεμίζει εμάς δεν μας πέφτει λόγος.Ας κοιτάξουμε καλύτερα τα ανάπηρα μυαλά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή σε πολλά νοσοκομεία κ καλές θέσεις καθώς κ τους προβληματικούς πολιτικούς μας κ κάνοντας μία σύγκριση με τον συνάδελφο θα δούμε ότι είναι πραγματικά αξιέπαινος... :anavwfwties:

Δεν είναι μικροψυχία η απόδοση μιας άσχημης αλήθειας... Καλώς ή κακώς υπάρχουν πραγματικότητες που δυστυχώς ή ευτυχώς υφίστανται... Και στην προκειμένη περίπτωση, η πραγματικότητα είναι πως ο συγκεκριμένος ιατρός (δεν τον αποκαλώ "συνάδελφο", γιατί εγώ ακόμα δεν είμαι ιατρός) δε μπορεί να ασκήσει την Ιατρική σε πρακτικό επίπεδο... Η ταπεινή μου άποψη είναι πως μόνο στην έρευνα μπορεί να δώσει και μπορεί να δώσει πολλά, αν το θέλει... Αν και δεν τον γνωρίζω προσωπικά, έχω ακούσει τα καλύτερα για το μυαλό του...! Επίσης η απόδοση των δεδομένων δεν αποτελεί κακία ή ζήλεια... Είναι απλά απόδοση των δεδομένων... Και καλώς ή κακώς τα δεδομένα και οι αλήθειες δε μας αρέσουν πάντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξέρω αν το γνωρίζειςΜπα που να ξέρω εγώ μωρέ... :splaaaats:

τεσπα.Εχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψης,άλλη φιλοσοφία.Απλά να έχεις στο νου σου οτι ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι ξημερώνει στον καθένα και πως μπορεί κάποιος να βρεθεί στη θέση του συναδέλφου ανά πάσα στιγμή.Εύχομαι μόνο να μη διαβάζει αυτά που γράφονται εδώ γιατί εγώ προσωπικά ντρέπομαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eτσι λέω κι εγώ. Μάλλον οι γονείς που τον έσπρωξαν ή τέλος πάντων δεν τον αποθάρρυναν, συν οι καθηγητές που τον άφησαν να εγγραφεί. Αλλά ΑΦΟΥ το έκαναν, και ΑΦΟΥ του έδωσαν πτυχίο, δεν είναι μεγαλύτερο έγκλημα να τον παρατάνε να κάνει παθολογία στη Βούλα ή Ψυχιατρική ξέρω γω.... ψυχίατρος δεν είσαι εσύ; Δεν κινδυνεύει από επιθέσεις παρανοικών ασθενών;

Ναι, σιγουρα, θα πρεπει ανα πασα στιγμη να ειναι σε θεση να φυγει αμεσα απο το δωματιο οπου βλεπει τον ασθενη αν ο ασθενης του δειξει οτι ειναι ετοιμος να του επιτεθει, και φυσικα αυτο θα ειναι πολυ δυσκολο ακομα και με βοηθο γιατι ο ασθενης ευκολα μπορει να επιτεθει και στο βοηθο αλλα και το αμαξιδιο ειναι δυσκολο να το βγαλεις απο το δωματιο αμεσως αν χρειαστει. Αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. Παθολογικη εφημερια (που ειναι χαοτικη, με τρελλο τρεξιμο) πως θα κανει? Κι αν δεν κανει, πως θα μαθει?

@Dr Irol

Σορρυ, μαλαξεις μου εβγαλε ενα translator στο ιντερνετ. Δεν ηξερα οτι ο σωστος ορος ειναι συμπιεσεις αλλα τωρα το εμαθα, θενκς. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως είναι φοβερό πόσο πολύ μερικοί άνθρωποι θέλουν να κάνουν ιατρική, ενώ άλλοι έχοντας μόλις πάρει μυρωδιά απ' τη σαπίλα του συστήματος θα παρακαλούσαμε για να κάνουμε οτιδήποτε άλλο εκτός από ιατρική...

Μωρό μου, πάνω σε αυτό θα σου απαντήσω εν καιρώ... Αφενός μεν, γιατί αυτή τη στιγμή αν το κάνω, το βιβλίο θα σηκωθεί και θα με πλακώσει στο ξύλο :P και αφετέρου δε, γιατί στο έχω ξαναπεί. Σε κάποιους ανθρώπους τα πράγματα έρχονται δύσκολα... Όχι επειδή η ζωή είναι πουτ@να, γ@μιέται με άλλους κλπ κλπ... Αλλά επειδή, τελικά, είναι δίκαιη... Την ανάλυση, είπαμε, εν καιρώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα και σαν ψυχίατρος, παρκινσονισμο δεν θα εξετασεις, θυρεοειδή?

Η έρευνα θέλει τρέξιμο,για εργαστηριακά δεν μπορεί να κουνηθεί, για τα λοιπά θα χρειάζεται ένα λόχο ολόκληρο να τον βοηθά...και αυτά όταν εδραιωθεί... μέχρι τότε ποιος καθηγητής θα τον στηρίξει όταν στη ζούγκλα που ζούμε ούτε λεφτά, ούτε χρόνος υπάρχει για αγαθοεργίες ?

Για να διδάξει ιατρική χρειάζεται πανεπιστημιακή θέση...

Είναι τόσο διάνοια που να αξίζει να προσπεράσει όλους τους μη ανάπηρους που προσπαθούν να κάνουν έρευνα/ διδασκαλία?

Άλλο το spirit, άλλο το IQ/μεριτ.

Σουηδία δεν μπορεί να πάει... είναι εγκλωβισμένος στο ίδιο του το κορμί...

Οπότε.... ξαναγυρίζουμε στην Ψ...Σε ιδιωτικό ιατρείο, με 'βοηθό'? Η μόνη λύση, καλά το έχει σκεφτεί (αν το είχε σκεφτεί λίγο καλύτερα θα είχε πάει ψυχολογία ίσως )

Είναι τόσο εύκολο να ξεστομίζουμε ενθαρρυντικά λόγια χωρίς να σκεφτόμαστε το αντίκτυπο :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eστω ότι ανοίγει σε 5-6 χρόνια ιατρείο ως Ψυ στην Αθήνα. Πόσο κόσμο θα έχει, ώστε να πληρώνει και βοηθό και να του μένει κανένα φράγκο; Γεμάτος ο τόπος από Ψυ, άσε που ο κόσμος προτιμάει τον Ψυχολόγο, όπως προαναφέρθηκε, για να μην έχει την ρετσινιά του Ψυ. Είναι κάποια θέματα πολύ λεπτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξέρω αν το γνωρίζειςΜπα που να ξέρω εγώ μωρέ... :splaaaats:

τεσπα.Εχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψης,άλλη φιλοσοφία.Απλά να έχεις στο νου σου οτι ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι ξημερώνει στον καθένα και πως μπορεί κάποιος να βρεθεί στη θέση του συναδέλφου ανά πάσα στιγμή.Εύχομαι μόνο να μη διαβάζει αυτά που γράφονται εδώ γιατί εγώ προσωπικά ντρέπομαι...

..χμμ, και μετά από όλα αυτά που αναφέρθηκαν, κατέληξες πως το πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο διαφορετικός τρόπος σκέψης και πως έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να ντρεπόμαστε που λέμε τα αυτονόητα........ενδιαφέρον emxmm

emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ειδικοτητα δεν απαιτειται πιστοποιητικο υγειας και αρτιμελειας? Ποιο ειναι το νόημά του και στη συγκεκριμενη περιπτωση πώς εξεδοθει? emconfused

Καταργήθηκε με νόμο η «αρτιμέλεια» για τις προσλήψεις στο Δημόσιο

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, Προκόπης Παυλόπουλος, με αφορμή δημοσιεύματα σύμφωνα με τα οποία σε προκηρύξεις προσλήψεων περιλαμβάνεται ως προϋπόθεση πιστοποιητικό υγείας και αρτιμέλειας, δήλωσε ότι με το άρθρο 3 του νόμου 2839/ 2000 τροποποιήθηκε η διάταξη του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. και αντικαταστάθηκαν οι λέξεις «η υγεία και η αρτιμέλεια των υποψήφιων υπαλλήλων» από τις λέξεις «η υγεία και η φυσική καταλληλότητα των υποψήφιων υπαλλήλων να ασκήσουν τα καθήκοντα της αντίστοιχης θέσης».

Επομένως, έχει καταργηθεί, με νόμο, ο όρος «αρτιμέλεια» για τις προσλήψεις στο Δημόσιο. Προς άρση κάθε τυχόν αμφιβολίας, το ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α. έχει αποστείλει διευκρινιστική εγκύκλιο, προς όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, τα Ν.Π.Δ.Δ., στις Περιφέρειες και τους Ο.Τ.Α. α’ και β’ βαθμού, στο πλαίσιο κωδικοποίησης των ισχυουσών σήμερα ρυθμίσεων για τα άτομα με αναπηρία (ΑμεΑ). Επιπλέον, στον υπό κατάρτιση Κώδικα Δημοσίων Υπαλλήλων θα περιλαμβάνεται ρητή κατοχύρωση της θέσης των ΑμεΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύχομαι μόνο να μη διαβάζει αυτά που γράφονται εδώ γιατί εγώ προσωπικά ντρέπομαι...

Δυστυχώς τα διαβάζει...και λέω δυστυχώς γιατί μπορεί μερικοί να λέτε μεγάλες αλήθειες αλλά τα λέτε λίγο άκομψα.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν κάνω λάθος το παιδί έχει νωτιαία μυική ατροφία.Ρωτήστε λίγο για πρόγνωση κ ποιότητα ζωής κ μετά πείτε αν θα γίνει καλός ψυχίατρος emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο νομιζα οτι αυτο ισχυε μονο για τους υπαλληλους με τη στενη εννοια, τους γραφειαδες... Αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι και το εψαξα κιολας, εχεις δικιο.

Ως προς την ουσια τωρα, πιστευω οτι ηταν μεγιστο λαθος που του επετραπει να μπει στη σχολη απο τη στιγμη που ειναι πρακτικως αδυνατο να εξασκησει το επαγγελμα. Σαφως και δεν ειναι δικη του ευθυνη και αφου μπηκε, αριστα επραξε που απαιτησε να εχει προσβαση στα κτηρια, πραγμα αυτονοητο για καθε πολιτισμενη κοινωνια. Ομως το να περιμενει κανεις να του διατεθει νοσηλευτης/βοηθος/whatever για να κανει οσα ο ιδιος αδυνατει ειναι τουλαχιστον εκτος πραγματικοτητας. Το να βρεθει δε καποιος "ιδιωτης", απλως απαραδεκτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και το όνομα αυτής: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

επισκόπηση και ιστορικό. και είναι και δύσκολη ειδικότητα.

και για να τονίσω ότι δεν αστειεύομαι στη νότια Κρήτη υπάρχει ιατρός δερματολόγος σε καροτσάκι παρα παρα πολύ καλός και με ουρά στο ιατρείο του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και το όνομα αυτής: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

επισκόπηση και ιστορικό. και είναι και δύσκολη ειδικότητα.

και για να τονίσω ότι δεν αστειεύομαι στη νότια Κρήτη υπάρχει ιατρός δερματολόγος σε καροτσάκι παρα παρα πολύ καλός και με ουρά στο ιατρείο του.

Φανταζομαι οτι δεν ειναι τετραπληγικος, γιατι το βασικο θεμα ειναι τα χερια.... Και νομιζω οτι και στη δερμα ειναι απαραιτητα.

Η δικη μου λυση ειναι να ειδικευτει σε οποιαδηποτε παθολογικη ειδικοτητα πρωτης γραμμης και να κανει τηλεϊατρικη σε νησια, απομακρυσμενα ΚΥ κτλ Εχω ακουσει οτι υπαρχει καπου ενα τετοιο κεντρο στην Ελλαδα... Το κατα ποσο δουλευει δε το ξερω αλλα θα ηταν καλο να αξιοποιουσε τις διεκδικητικες του ικανοτητες και την επιμονη του για ενα σκοπο που θα βοηθουσε παραλληλα χιλιαδες κοσμο που δεν εχει προσβαση σε προχωρημενες υπηρεσιες υγειας. Το κεντρο δηλητηριασεων επισης ειναι μια λυση, το ΚΕΕΛ, κ.ο.κ

Δεν ξερω ποσο "σωστο" ειναι να κανουμε επαγγελματικο προσανατολισμο εδω μεσα σε ενα ατομο το οποιο ουτε καν μας το ζητησε, αλλα απο την αλλη δε θα ηθελα σε χ χρονια που θα παρει την ειδικοτητα να διαβαζω για παραλογες απαιτησεις οπως αυτη που αναφερθηκε στο δημοσιευμα ωστε να μπορει να ειναι στοιχειωδως παραγωγικος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν κάνω λάθος το παιδί έχει νωτιαία μυική ατροφία.Ρωτήστε λίγο για πρόγνωση κ ποιότητα ζωής κ μετά πείτε αν θα γίνει καλός ψυχίατρος emdots

Δηλαδή τώρα εσύ τον υπερασπίζεσαι με αυτό; Προσωπικά καταβάλλω τεράστια προσπάθεια να μην γράψω κάτι άστοχο σε αυτό το θέμα, επειδή ακριβώς υπέθεσα εξ αρχής ότι τα διαβάζει το "παιδί" (όπως επιβεβαίωσε και ο Τάσος). Αυτό που έγραψες το θεωρώ πολύ σκληρό, ακόμα και για τα δικά μου δεδομένα. Ευτυχώς ο Χώκιν δεν άκουσε τους γιατρούς του που του έλεγαν ότι θα πεθάνει το 1963.

ΥΓ: Διόρθωση. Λάθος λέξη η λέξη "παιδί" σε αυτό το θέμα και δεν θα τη ξαναχρησιμοποιήσω. Σε μας μπορεί να μας αρέσει και να μας κολακεύει κιόλας να μας λένε παιδιά για να νιώθουμε νεότεροι, αλλά από τα λεγόμενα του συναδέρφου είναι εμφανές ότι η λέξη "παιδί" τον εκνευρίζει γιατί τον βάζει σε θέση αδυναμίας. Οχι παιδί, λοιπόν. Συνάδερφος, άντρας, όπως αλλιώς θέλετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να κανει τηλεϊατρικη σε νησια, απομακρυσμενα ΚΥ

Δεν το θεωρώ εφικτό αυτό (άσε που σκατά υπάρχει εδώ στην Ελλάδα αλλά τεσπα) γιατί αυτός που θα κάνει τηλειατρική πρέπει να είναι διαθέσιμος σε συνθήκες επείγοντος, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και της νύχτας κλπ. Και δεν θεωρώ ότι είναι εφικτό σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.