Jump to content

Επιθετική αγωγή στην Υγεία


kniaz miskin

Recommended Posts

[

Άλλο εξετάσεις για άδεια άσκησης ειδικότητας (φαντάζομαι εννοείς τις εξετάσεις που μετά την ολοκλήρωσή της, γίνεσαι από ειδικευόμενος ειδικευμένος)

και άλλο εξετάσεις για σειρά ειδικότητας που υποστηρίζω εγώ (εννοώ τις εξετάσεις για να γίνεις από ανειδίκευτος ειδικευόμενος).

Και φυσικά άλλο εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος ιατρικής στην Ελλάδα (δηλαδή για να γίνεις επαγγελματίας ανειδίκευτος).

Και φυσικά τα αντίστοιχα ερωτήματα που θέτεις λίγο πολύ ισχύουν και για το κάθε στάδιο της στασδιοδρομίας

και πολύ απλά μπορούν να λυθούν χωρίς νομικά κωλύματα

(όπως πχ έγινε με την κατάργηση της επετηρίδας στους εκπαιδευτικούς και την υιοθέτηση των διαδικασιών του ΑΣΕΠ στην πρόσληψη στο δημόσιο).

οι εκπαιδευτικοι δεν ειχαν δουλεψει στο δημοσιο καθολου.δεν ηταν διορισμενοι πχ σε σχολειο 2 χρονια κ περιμεναν αλλο ενα χρονο να πανε στο αλλο.

νομιζω ειναι ασχετο παραδειγμα.αλλωστε η θεση σε ειδικοτητα δεν ειναι διορισμος δημοσιου δικαιου α.χ.αλλα ιδωτικου ορισμενου χρονου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[

Άλλο εξετάσεις για άδεια άσκησης ειδικότητας (φαντάζομαι εννοείς τις εξετάσεις που μετά την ολοκλήρωσή της, γίνεσαι από ειδικευόμενος ειδικευμένος)

και άλλο εξετάσεις για σειρά ειδικότητας που υποστηρίζω εγώ (εννοώ τις εξετάσεις για να γίνεις από ανειδίκευτος ειδικευόμενος).

Και φυσικά άλλο εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος ιατρικής στην Ελλάδα (δηλαδή για να γίνεις επαγγελματίας ανειδίκευτος).

Και φυσικά τα αντίστοιχα ερωτήματα που θέτεις λίγο πολύ ισχύουν και για το κάθε στάδιο της στασδιοδρομίας

και πολύ απλά μπορούν να λυθούν χωρίς νομικά κωλύματα

(όπως πχ έγινε με την κατάργηση της επετηρίδας στους εκπαιδευτικούς και την υιοθέτηση των διαδικασιών του ΑΣΕΠ στην πρόσληψη στο δημόσιο).

οι εκπαιδευτικοι δεν ειχαν δουλεψει στο δημοσιο καθολου.δεν ηταν διορισμενοι πχ σε σχολειο 2 χρονια κ περιμεναν αλλο ενα χρονο να πανε στο αλλο.

νομιζω ειναι ασχετο παραδειγμα.αλλωστε η θεση σε ειδικοτητα δεν ειναι διορισμος δημοσιου δικαιου α.χ.αλλα ιδωτικου ορισμενου χρονου.

Καθόλου άσχετο δεν είναι.

Μάλλον καθόλα σχετικό είναι το παράδειγμα που φέρνω.

Όπως έγινε με τους εκπαιδευτικούς μια σταδιακή μετάβαση από την επετηρίδα στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ,

έτσι και με την αντίστοιχη επετηρίδα των ιατρικών αναμονών θα μπορούσε να γίνει μία σταδιακή μετάβαση σε εξετάσεις για ειδικότητα.

Αλλά δε θέλουν, τελικά μάλλον προτιμούν τις εξετασεις για άδεια άσκησης και μάλιστα ετεροχρονισμένα τώρα που είναι αργά...

Προφανείς οι σκοπιμότητες.

Ας παραλείψω το γεγονός ότι και οι εκπαιδευτικοί προτού διοριστούν ως μόνιμοι συμβαίνει πολλές φορές να προσλαμβάνονται ως συμβασιούχοι ωρομίσθιοι,

αλλά παρόλα αυτά συμμετέχουν και στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ (με προικοδότηση μορίων)...

Στις ιατρικές αναμονές, αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι ότι εγγράφεσαι σε μια λίστα επετηρίδας.

Τη σύμβαση διορισμού όμως την υπογράφεις άμα το διορισμό όταν θα έχει ανοίξει η θέση.

Το κράτος στην πραγματικότητα δεσμεύεται μόνο για τους νυν υπηρετούντες ειδικευόμενους ιατρούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε ναι τωρα που βαλανε μεσα ολη τη σαβουρα των βαλκανιων ειναι καιρος να κλεισει η στροφιγγα...

σα δε ντρεπονται οι ξεφτιλισμενοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε ναι τωρα που βαλανε μεσα ολη τη σαβουρα των βαλκανιων ειναι καιρος να κλεισει η στροφιγγα...

σα δε ντρεπονται οι ξεφτιλισμενοι

Έτσι είναι γιατί τότε υπήρχαν και γόνοι πολιτικών ανάμεσά τους (σε σχετικά πόστα μάλιστα, να μη λέμε και ονόματα...)

Γι' αυτό και λέω ότι ετεροχρονισμένα και υποκριτικά αποσκοπούν στο να μετατρέψουν την ιατρική σε κλειστό λόμπι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα η ιατρική είναι ( ουσιαστικά ) "κλειστό" επάγγελμα στην Ελλάδα...

Όσοι είναι εκτός του "κύκλου", ψάχνουν να χτυπήσουν με το

ψαροντούφεκο το βασικό μισθό ή τα λειτουργικά έξοδα του

ιατρείου !

Απλώς τώρα θέλουν να το κάνουν και τυπικά κλειστό.

Σε κάθε περίπτωση, ΑΝ περάσουν αυτά τα μέτρα, ενημερώστε με...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα η ιατρική είναι ( ουσιαστικά ) "κλειστό" επάγγελμα στην Ελλάδα...

Όσοι είναι εκτός του "κύκλου", ψάχνουν να χτυπήσουν με το

ψαροντούφεκο το βασικό μισθό ή τα λειτουργικά έξοδα του

ιατρείου !

Απλώς τώρα θέλουν να το κάνουν και τυπικά κλειστό.

Σε κάθε περίπτωση, ΑΝ περάσουν αυτά τα μέτρα, ενημερώστε με...

Μπορεί στην πράξη να είναι περίπου έτσι,

η διαφορά έχει να κάνει με το ότι μέχρι τώρα έπαιρνες την άδεια άσκησης στην Ελλάδα

και ως εφόδιο τη χρησιμοποιουσες χωρίς πολλά για να φύγεις έξω, όπου αυτή γίνεται αποδεκτή

(και με την προοπτική ίσως κάποια μέρα να ξαναγυρίσεις αν θα το ήθελες...)

Τώρα δε θα σου δίνουν ούτε τη δυνατότητα να φύγεις στο εξωτερικό,

θα μείνεις εδώ και θα καταλήξεις νοσηλευτής-νοσοκόμος ή ό,τι άλλο θα σε χρειαστεί το σύστημα

μετά από κατάλληλη μετεκπαίδευση όπως πρότειναν παλαιότερα,

χωρίς ποτέ να σου δοθεί η δυνατότητα να ασκήσεις και να ακολουθήσεςι την ιατρική...

Το λέω αυτό γιατί το δημοσίευμα μιλάει καθαρά για περιορισμό της παραγωγής ιατρών

που σημαίνει πλαφόν(=κλειστός αριθμός) στις χορηγούμενες άδειες άσκησης επαγγέλματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Stelios_petrop

πιστευεις δηλαδη οτι καποιος θα μπορει να δηλωσει ειδικοτητα και να ξκινησει καποια στιγμη χωρις αδεια ασκησης επαγγελματος?

Όχι βέβαια, δεν εννοώ αυτό.

Λέω ότι το σωστό θα ήταν να βάλουν εξετάσεις μόνο στην σειρά για ειδικότητα, και καθόλου στην άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Αυτά είναι βλακείες ... π.χ. οι ΗΠΑ έχουν εξετάσεις για την λήψη της άδειας εξάσκησης και δεν έχουν καθόλου κλειστό επάγγελμα.

Αν όμως σου έλεγαν ότι στην Ελλάδα πχ δύο αποτυχίες στα ελληνικά steps θα σε αποκλείσουν εφ' όρου ζωής από τη δυνατότητα άσκησης της ιατρικής ως επάγγελμα;

Γιατί κάτι τέτοια έλεγαν παλαιότερα οι καλοθεκητές...

Οι καλοθελητές είχαν λόγο να τα διαδίδουν αυτά .. για να μην γίνουν ποτέ.

Εννοείτε ότι μόνο σύστημα USMLE είναι δίκαιο (και αποτελεσματικό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στέλιο δίκιο έχεις, πάντως εγώ είμαι υπέρ των μέτρων και μάλιστα θα τα ήθελα πολύ πιο αυστηρά...

Όχι, δεν είμαι ούτε μαζόχας ούτε βολεμένος, αλλά πιστεύω πως είναι ο μόνος τρόπος για να

ξεκολλήσει το μυαλό του μέσου έλληνα και να καταλάβει, επιτέλους, πως η ιατρική στην

Ελλάδα έχει ψοφήσει εδώ και χρόνια !

Όταν μιλάω για ιατρική εννοώ σπουδές, εκπαίδευση και επάγγελμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στέλιο δίκιο έχεις, πάντως εγώ είμαι υπέρ των μέτρων και μάλιστα θα τα ήθελα πολύ πιο αυστηρά...

Όχι, δεν είμαι ούτε μαζόχας ούτε βολεμένος, αλλά πιστεύω πως είναι ο μόνος τρόπος για να

ξεκολλήσει το μυαλό του μέσου έλληνα και να καταλάβει, επιτέλους, πως η ιατρική στην

Ελλάδα έχει ψοφήσει εδώ και χρόνια !

Όταν μιλάω για ιατρική εννοώ σπουδές, εκπαίδευση και επάγγελμα...

Η φιλοσοφική κουβέντα θα ήταν ότι δυστυχώς κανείς δε μαθαίνει με τέτοιο τρόπο.

Όσο μάλιστα ο Έλληνας παραμένει ανόητος γενικότερα, αυτή θα είναι και η νοοτροπία του.

Από την άλλη δεν βαυκαλίζεται κανείς ότι είναι και τρόπος αυτός για να μάθει ο Έλληνας.

Αν κάποιος θα μάθει θα είμαι εγώ, δε θα το πληροφορηθεί κανένας παραέξω ή τουλάχιστον θα αργήσει να γίνει γνωστό...

Με τη δική μου όμως ζωή παίζουν, όχι με του γείτονα που μου αποδίδει τιμή επειδή καταξιώθηκα να περάσω από τους πρώτους στην Ιατρική.

Και αν πρέπει να γίνει μια διόρθωση στο σύστημα, ποιος λέει ότι η συγκεκριμένη είναι που πρέπει να γίνει;

Έλεγχος στην ιατρική πράξη αφού λένε ότι το θέλουν, όχι όμως να προκαταλαμβάνουν το μέλλον μου.

Το ωραίο της υποκρισίας όμως είναι ότι τη βλέπεις ξεκάθαρα:

από τη μια λένε όχι μόνο να ανοίξουν τα επαγγέλματα αλλά και να γίνουν και ιδιωτικά πανεπιστήμια (γιατί όχι και Ιατρικής κάποια μέρα που δε θα αργήσει...)

και από την άλλη να έχεις πτυχιούχους που δε θα αναγνωρίζεις εργασιακά δικαιώματα επειδή θα πρέπει να βολευτούν όσοι πρόλαβαν,

βλέπε πλαφόν στην παραγωγή ιατρικού προσωπικού.

Το λένε ξεκάθαρα οι άνθρωποι, όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν να γίνουν γιατροί...

Με αυτό τον τρόπο θα εξυπηρετηθεί το σύστημα και μαζί τα ημέτερα βλαστάρια που τα κατάφεραν...

Συγκεκριμένα αυτούς τους χώρεσε το σύστημα άσχετα με το πού τελείωσαν, οι υπόλοιποι ξέρετε τί θα κάνετε από δω και πέρα.

Ό,τι θα σάς υποδείξει το σύστημα, ας πούμε ιατρικός επισκέπτης-εκαβίτης κλπ, όχι όμως γιατρός.

Φυσικά μην πει κανείς ότι θα επινοηθούν ακριβοδίκαιες λύσεις διαλογής για το ποιοι θα γίνουν ιατροί, εδώ είμαστε Ελλάδα.

Και πάλι αν θα ήταν δίκαια τα πράγματα, θα το έλεγα ότι θα ταίριαζαν πολλές ρήσεις:

Πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι... Κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά... Άλλος @+*#, άλλος πληρώνει... Καλοί &^% είμαστε...

και ούτω καθ' εξής, όλοι μπορούμε να συνεχίσουμε νομιζω.

Ούτε καν όμως δίκαια θα είναι και το ξέρουμε όλοι καλά.

Και αν ήταν να απονεμηθεί δικαιοσύνη, οι μόνοι σίγουρα που δε φταίνε είναι οι απόφοιτοι ιατρικών σχολών:

δε φορτώσαμε εμείς το σύστημα, αν το έκαναν κάποιοι ειδικευμένοι ας τσιμπήσουν όσους το έκαναν.

Αποδεικνύεται ότι δεν είναι όμως αυτός ο στόχος, απλά πρέπει να ζήσουν όσοι μπήκαν στο σύστημα

και να το κάνουν σε βάρος μας.

Ενώ εμείς απλώς ακολουθήσαμε την ιατρική σχολή με τα δεδομένα που μάς τέθηκαν όταν ξεκινήσαμε πριν από χρόνια.

Στην πορεία αν βρέθηκαν δύο υπουργοι που είναι άσχετοι με το χώρο της Υγείας (δεν είναι υγειονομικοί οι άνθρωποι)

και τα συμφέροντα που είχαν πρόσβαση κατάφεραν να τους επηρεάσουν,

αυτό δε σημαίνει και ότι οι λύσεις που θα δοθούν θα είναι οι ενεδειγμένες, κάθε άλλο...

Αλλά κυρίως, γιατί δεν είναι λύση που αποσκοπεί στο να λύσει το πρόβλημα,

πόσο μάλλον με το να ευνουχίζει τα όνειρά μας.

Αυτά γίνονται και το ξέρουμε για να καλύψουν την ιδιοτέλειά τους, χρόνια πάσχιζαν οι άνθρωποι...

Όπως και εμείς χρόνια πασχίζαμε, άδικα κατά πώς φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μετά μου λέτε να μην αποθαρρύνω τα 18χρονα από το να κυνηγάνε το όνειρό τους...

ΥΓ: Πωλείται άδεια άσκησης επαγγέλματος, τιμαί ευκαιρίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος θα μάθει θα είμαι εγώ, δε θα το πληροφορηθεί κανένας παραέξω ή τουλάχιστον θα αργήσει να γίνει γνωστό...

...εγώ πάντως αν ήθελα να δηλώσω ιατρική και μου έλεγαν πως μπορεί να την τελειώσω, αλλά τελικά να μην

μπορέσω να την ασκήσω, τότε μόνο ιατρική δε θα δήλωνα, αν φυσικά ήμουν εκτός του "κύκλου" που έλεγα

πιο πάνω !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...εγώ πάντως αν ήθελα να δηλώσω ιατρική και μου έλεγαν πως μπορεί να την τελειώσω, αλλά τελικά να μην

μπορέσω να την ασκήσω, τότε μόνο ιατρική δε θα δήλωνα, αν φυσικά ήμουν εκτός του "κύκλου" που έλεγα

πιο πάνω !

Εμ ναι. Αλλά και στους δικηγόρους από χρόνια υπάρχει 18μηνη άσκηση συν εξετάσεις για την άδεια, αλλά συνεχίζει ο κόσμος να πηγαίνει Νομική. Απλά πολλοί δεν δίνουν καν για άδεια και χρησιμοποιούν το πτυχίο της νομικής για καλύτερη θέση αλλού (δημόσιο) ή πάνε κάπου άσχετα...

Κατά τ' άλλα εγώ φωνάζω χρόνια εδώ μέσα γιατί ξέρω προς τα που πάνε τα πράγματα αλλά έχω γίνει φωνή βοώντος εν τη ερήμω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά πολλοί δεν δίνουν καν για άδεια και χρησιμοποιούν το πτυχίο της νομικής για καλύτερη θέση αλλού (δημόσιο) ή πάνε κάπου άσχετα...

...τη βλέπω τη δουλειά, ο κόσμος θα παίρνει πτυχίο ιατρικής και μετά θα δίνει κατατακτήριες για άλλη σχολή, δηλαδή το αντίστροφο από αυτό που γίνεται τώρα !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά για αποφοίτους ελληνικών σχολών πιστεύω οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τις εξετάσεις. ΑΡΚΕΙ να είναι σωστές και αδιάβλητες και να μην πηγαίνει το λάδωμα και το βύσμα σύννεφο.. εκεί που λέγαμε να παρουμε το χαρτί για να αφήσουμε την ζούγκλα και να πάμε σε καμια χώρα της προκοπής τώρα πάνε να μας το στερήσουν και αυτό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά για αποφοίτους ελληνικών σχολών πιστεύω οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τις εξετάσεις. ΑΡΚΕΙ να είναι σωστές και αδιάβλητες και να μην πηγαίνει το λάδωμα και το βύσμα σύννεφο.. εκεί που λέγαμε να παρουμε το χαρτί για να αφήσουμε την ζούγκλα και να πάμε σε καμια χώρα της προκοπής τώρα πάνε να μας το στερήσουν και αυτό

Ηταν μια φορά που λες, ο Τοτός... και μια φορά κι ένα καιρό ήταν μια αδιάβλητη χώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απλά επειδή αρνούμαι να μπω στη λογική του παραλόγου,

ότι χαίρομαι επειδή από εδώ και πέρα θα αυτομαστιγωνόμαστε πολλοί μαζί

θέτω απλά το ερώτημα:

υπάρχουν χώρες του εξωτερικού που δίνουν εκεί την άδεια άσκησης επαγγέλματος

με μόνο προαπαιτούμενο το πτυχίο της Ιατρικής, έστω της ελληνικής (Αθήνας εν προκειμένω),

χωρίς όμως την άδεια άσκησης επαγγέλματος στην Ελλάδα;

Μου φαίνεται ένα καινούριο θέμα τελικά θα πρέπει να ανοιχθεί (αν δεν υπάρχει ήδη)

όπου συγκεντρωτικά και συγκριτικά θα παρατίθενται οι χώρες του εξωτερικού

ανάλογα με τις βασικές προϋποθέσεις που χορηγούν άδεια άσκησης επαγγέλματος: εξετάσεις, πτυχίο κλπ.

Οι προθέσεις άλλωσε είναι ξεκάθαρες, όχι απλά καλύτεροι γιατροί αλλά και λιγότεροι...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=12197&subid=2&pubid=48072949

Σ’ αυτή την πορεία η κυβέρνηση αποφάσισε να θέσει ένα τέρμα. Και η συνταγή είναι απλή: δραστική μείωση των εισακτέων στις ιατρικές σχολές, «σκληρότερη» εκπαίδευση των φοιτητών της Ιατρικής, σταδιακή μείωση του αριθμού των φοιτητών Ιατρικής που έρχονται από το εξωτερικό και αποσύνδεση του πτυχίου της Ιατρικής από την άδεια άσκησης του επαγγέλματος. Με δυο λόγια, η νέα πολιτική στον χώρο θα είναι λιγότεροι, αλλά καλύτερα εκπαιδευμένοι γιατροί. Και παράλληλα, περισσότεροι και άρτια εκπαιδευμένοι νοσηλευτές.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λέτε να ξαναζωντανέψουν τα Βαλκάνια (Ρουμανία-Βουλγαρία που δίνουν άδεια άσκησης εργασίας στην ΕΕ) από Έλληνες φοιτητές που θα θελήσουν να ξενιτευτούν και να εργαστούν σε χώρες της ΕΕ σαν ιατροί ?

Food for thought... :anavwfwties:

Το να θελήσουν να ξεσκαρτάρουν το ΕΣΥ το θεωρώ απίθανο.

Η μεγάλη πλειοψηφία των "ανατολικών" αποφοίτων έχει ήδη ενταχθεί σ' αυτό.

Περισσότερο θα δυσκολέψει απόφοιτους Ελληνικών Ιατρικών Σχολών που επιθυμούν να ειδικευτούν και να εργαστούν στην ΕΕ καθότι απαιτείται η άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Όπως και σε πολλά άλλα σ' αυτή την χώρα, το κράτος δεν έχει συνέχεια, ή αλλιώς "όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε..." :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λέτε να ξαναζωντανέψουν τα Βαλκάνια (Ρουμανία-Βουλγαρία που δίνουν άδεια άσκησης εργασίας στην ΕΕ)

Εκεί για να λάβεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να έχεις ξεκινήσει ειδικότητα. Για να ξεκινήσεις ειδικότητα θα πρέπει να περάσεις επιτυχώς τις εξετάσεις.

Δε γνωρίζω προσωπικά κανένα Έλληνα που να ξεκίνησε ειδικότητα μετά το 2007, όλους όσους γνωρίζω ξεκίνησαν πριν την ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση οπότε δεν έδωσαν εξετάσεις και δεν πληρώνονται αλλά πληρώνουν. Τώρα το πως αναγνωρίζεται η ειδικότητα είναι ένα άλλο θέμα που...."πονάει". :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα είναι ο υπερπληθωρισμός των ιατρών και λόγω του υπερπληθωρισμού αυτού, η ιατρογενής αύξηση των δαπανών υγείας. Όποιος το αρνείται, απλώς αρνείται την πραγματικότητα.

Το ανησυχητικό είναι ότι λύση σε ένα δύσκολο πρόβλημα θα βρουν η Διαμαντοπούλου (που δεν ξέρει τι σημαίνει Τ.Ε.Π.), ο Λοβέρδος (που το έμαθε πριν από 1-2 μήνες), ο γγ Δημοπουλος (οδοντίατρος εκ του γνήσιου βαθέος πασοκ γενίας 1980) και ο γγ Παπάζογλουυ (ναυπηγός του μετσόβειου, μην σας πω αν ξέρει τι σημαίνει ΤΕΠ).

Όταν λοιπόν μαζεύονται αυτοί ο 4, μπορείτε να προβλέψετε και τι θα αποφασίσουν. Π.χ. ποιανού εκ των 4 πιστεύετε ότι ήταν η ιδέα του επιμελητηρίου? Ποιανού εκ των 4 ήταν η ιδέα για "κεντρικό" σοβιετικού τύπου έλεγχο της παραγωγής ιατρών? Ποιός μπορεί να συνεισέφερε στο brain storming ότι εγώ θα κάνω τις σχολές δύσκολες?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για ένα υπαρκτό & δύσκολο στη λύση του πρόβλημα, θα συσκευθούν οι γνωστές επιτροπές αποτελούμενες εκ παροικούντων την ιερουσαλήμ και θα φτιάξουν κάτι ανεφάρμοστο και δυσλειτουργικό κατά τη γνωστή ελληνική συνταγή. Στη πορεία βέβαια θα νομοθετήσουν & για δικό τους ώφελος, π.χ. ιδέα για ανωτατοποίηση της άκρως βυσματικής ΕΣΔΥ, υποθέτω με δάκτυλο γγ Πολύζου για να φροντίσει εαυτόν όταν κάποια στιγμή τερματιστεί η θητεία του στο ΥΥΚΑ.

Το συμπέρασμα από αυτή την ιστορία είναι ότι όσοι φοιτούν ας πιεστούν να περάσουν κανένα μάθημα φέτος γιατί από το φθινόπωρο προβλέπω καταλήψεις επί καταλήψεων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα είναι ο υπερπληθωρισμός των ιατρών και λόγω του υπερπληθωρισμού αυτού, η ιατρογενής αύξηση των δαπανών υγείας.

Λάθος! Διαφωνώ.

Δε φταίνε οι Ιατροί που βρέθηκαν νέες κι ακριβές θεραπείες για ασθένειες που μέχρι πρότινος θεωρούνταν ανίατες!

Να δημιουργούμε φυτά με πολλαπλά ηλεκτροσόκ, ή να συνταγογραφούμε τα ακριβά φάρμακα για τη θεραπεία των Ψυχώσεων και της Κατάθλιψης;

Δε φταίνε οι Ιατροί που αυξήθηκε στην Ελλάδα ο μέσος όρος ζωής κατά 10 χρόνια, με αποτέλεσμα τα γερόντια να λαμβάνουν 8 φάρμακα ταυτόχρονα για τις πολλαπλές και περίπλοκές τους παθήσεις!

Δε φταίνε οι Ιατροί που οι εκάστοτε Υπουργοί Υγείας επιτρέπουν υπερτιμολογήσεις Υλικών και Φαρμάκων από λαμόγια Προμηθευτές που τους χρηματοδοτούν την προεκλογική εκστρατεία!

Δε φταίνε οι Ιατροί που οι εκάστοτε Υπουργοί Υγείας επιτρέπουν διορισμούς στα Δημόσια Νοσοκομεία άχρηστων βυσματικών ψηφοφόρων τους!

Δε φταίνε οι Ιατροί που οι εκάστοτε Υπουργοί Υγείας επιτρέπουν την κατασπατάληση των Ευρωπαϊκών Κονδυλίων για την Υγεία από μια χούφτα κομματικών τους παραγόντων!

Δε φταίνε οι Ιατροί που οι εκάστοτε Υπουργοί Υγείας επιτρέπουν το κλείσιμο Μονάδων Εντατικής Θεραπείας για να χρησιμοποιήσουν τα χρήματα για ίδρυση Επιτροπών, Υποεπιτροπών, Οργανισμών, κτλ, όπου διορίζουν βυσματικά ψηφοφόρους τους και μέλη του Κόμματος!

Δε φταίνε οι Ιατροί που σπουδάζουν στις θέσεις Ιατρικής Πανεπιστημίου που έχουν ανοίξει οι εκάστοτε Υπουργοί Υγείας!

Αν είναι πολλές, ας τις μειώσουν.

Δε φταίνε οι Ιατροί που υπάρχουν πλέον ακριβές κι εξειδικευμένες βιοχημικές εξετάσεις που βοηθούν στη διάγνωση ασθενειών. Προτείνεις να καταπίνει ο Ιατρός-Μικροβιολόγος τα ούρα των ασθενών και το αίμα τους για να καταλάβει αν έχουν ζάχαρο, όπως συνηθίζονταν στο παρελθόν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε φταίνε οι Ιατροί που υπάρχουν πλέον ακριβές κι εξειδικευμένες βιοχημικές εξετάσεις που βοηθούν στη διάγνωση ασθενειών. Προτείνεις να καταπίνει ο Ιατρός-Μικροβιολόγος τα ούρα των ασθενών και το αίμα τους για να καταλάβει αν έχουν ζάχαρο, όπως συνηθίζονταν στο παρελθόν;

Και το οποίο, φαντάζομαι, θα έχει φοβερή ειδικότητα και ευαισθησία... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα είναι ο υπερπληθωρισμός των ιατρών και λόγω του υπερπληθωρισμού αυτού, η ιατρογενής αύξηση των δαπανών υγείας. Όποιος το αρνείται, απλώς αρνείται την πραγματικότητα.

Το ανησυχητικό είναι ότι λύση σε ένα δύσκολο πρόβλημα θα βρουν η Διαμαντοπούλου (που δεν ξέρει τι σημαίνει Τ.Ε.Π.), ο Λοβέρδος (που το έμαθε πριν από 1-2 μήνες), ο γγ Δημοπουλος (οδοντίατρος εκ του γνήσιου βαθέος πασοκ γενίας 1980) και ο γγ Παπάζογλουυ (ναυπηγός του μετσόβειου, μην σας πω αν ξέρει τι σημαίνει ΤΕΠ).

Όταν λοιπόν μαζεύονται αυτοί ο 4, μπορείτε να προβλέψετε και τι θα αποφασίσουν. Π.χ. ποιανού εκ των 4 πιστεύετε ότι ήταν η ιδέα του επιμελητηρίου? Ποιανού εκ των 4 ήταν η ιδέα για "κεντρικό" σοβιετικού τύπου έλεγχο της παραγωγής ιατρών? Ποιός μπορεί να συνεισέφερε στο brain storming ότι εγώ θα κάνω τις σχολές δύσκολες?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για ένα υπαρκτό & δύσκολο στη λύση του πρόβλημα, θα συσκευθούν οι γνωστές επιτροπές αποτελούμενες εκ παροικούντων την ιερουσαλήμ και θα φτιάξουν κάτι ανεφάρμοστο και δυσλειτουργικό κατά τη γνωστή ελληνική συνταγή. Στη πορεία βέβαια θα νομοθετήσουν & για δικό τους ώφελος, π.χ. ιδέα για ανωτατοποίηση της άκρως βυσματικής ΕΣΔΥ, υποθέτω με δάκτυλο γγ Πολύζου για να φροντίσει εαυτόν όταν κάποια στιγμή τερματιστεί η θητεία του στο ΥΥΚΑ.

Το συμπέρασμα από αυτή την ιστορία είναι ότι όσοι φοιτούν ας πιεστούν να περάσουν κανένα μάθημα φέτος γιατί από το φθινόπωρο προβλέπω καταλήψεις επί καταλήψεων

Προς τα Μέλη ΔΕΠ της Ιατρικής Σχολής

Θέμα: Θεσμικά ΑιτήματαΜελών ΔΕΠ.

22 Δεκεμβρίου 2010

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα εξής:

Σήμερα, πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο Υγείας σύσκεψη της ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας (Υπουργός κα. Διαμαντοπούλου, Ειδικός Γραμματέας κ. Παπάζογλου), του Υπουργείου Υγείας (Υπουργός κ. Λοβέρδος, Υφυπουργός κ. Τιμοσίδης, Γεν. Γραμματείς

κ.κ. Δημόπουλος και Πολύζος), Προέδρων-Εκπροσώπων απ’ όλες τις Ιατρικές Σχολές της χώρας μας και Εκπροσώπων της Π.Ο.Σ.Δ.Ε.Π.

Συζητήθηκαν διεξοδικά τα σημαντικότερα θεσμικά προβλήματα που απασχολούν άμεσα τα μέλη ΔΕΠ:

1. Λειτουργία Ιατρείων μελών ΔΕΠ.

α. Αποφασίστηκε η αναστολή της ένταξης των Πανεπιστημιακών Ιατρών στην ολοήμερη λειτουργία των Νοσοκομείων που επρόκειτο να υλοποιηθεί με ορισμένες εξαιρέσεις από 1 Ιανουαρίου 2011.

β. Αποφασίστηκε ότι τα μέλη ΔΕΠ των Ιατρικών Σχολών θα μπορούν να ασκούν ιδιωτικό επάγγελμα παράλληλα με την ολοήμερη λειτουργία των Νοσοκομείων, στην οποία και θα συμμετέχουν κατά τρόπο που θα διασφαλιστεί από τις Ιατρικές Σχολές, ούτως ώστε

ο θεσμός αυτός (ολοήμερη λειτουργία) να επιτύχει απόλυτα. Επισημαίνεται ότι το δικαίωμα ελεύθερου επαγγέλματος το διατηρούν μέλη ΔΕΠ άλλων Σχολών/Τμημάτων πλην της Ιατρικής.

Για το σκοπό αυτό συστήθηκε επιτροπή η οποία θα συνέλθει την ερχόμενη Τρίτη προκειμένου να επεξεργαστεί τις τεχνικές λεπτομέρειες για την υλοποίηση της ανωτέρω απόφασης.

Εκ μέρους της Ιατρικής Σχολής Αθηνών θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ηγεσία, τόσο του Υπουργείου Παιδείας, όσο και του Υπουργείου Υγείας για την εξαιρετικά θετική ανταπόκρισή τους στο διαχρονικό και δίκαιο αυτό αίτημα, δηλαδή την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος πέραν της ακαδημαϊκής και νοσοκομειακής μας δραστηριότητας.

2. Συμμετοχή μέλους ΔΕΠ ως Αναπληρωτή Διοικητή στα Διοικητικά Συμβούλια Νοσοκομείων του Ε.Σ.Υ. που στεγάζουν Πανεπιστημιακές Κλινικές.

Υπήρξε πολύ θετική ανταπόκριση από το Υπουργείο Υγείας

3. Αριθμός εισακτέων στις Ιατρικές Σχολές.

Έγινε πολύ παραγωγική συζήτηση που ελπίζουμε ότι θα θεσμοθετηθεί νομικά από το Υπουργείο Παιδείας.

4. Ιατρικές Ειδικότητες

Τέθηκε το πρόβλημα που προκύπτει από το υπάρχον σύστημα επιλογής. Το Υπουργείο Υγείας επεξεργάζεται προτάσεις και λύσεις για την ομαλοποίησή του.

5. Αναβάθμιση Σπουδών στις Ιατρικές Σχολές

Συζητήθηκε το πρόβλημα στην εκπαιδευτική διαδικασία που αντικειμενικά προκύπτει μετά από καταλήψεις Ιατρικών Τμημάτων. Επισημάνθηκε ότι θα πρέπει να τηρείται η εφαρμογή του υπάρχοντος νομικού πλαισίου όσον αφορά την αναπλήρωση των ωρών

διδασκαλίας και τις εξεταστικές περιόδους.

Για κάθε νέα εξέλιξη θα σας κρατήσω ενήμερους.

Σας εύχομαι Καλά Χριστούγεννα και Χρόνια Πολλά

Με τιμή,

Χριστόδουλος Στεφανάδης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΗΛΩΣΗ

Η κυβέρνηση περικόπτει με ιδιαίτερη αγριότητα δικαιώματα και απολαβές

όλων των κοινωνικών ομάδων, με μόνες μέχρι στιγμής εξαιρέσεις τους βιο-

μήχανους και τους εφοπλιστές. Σ΄ αυτούς επιφυλάσσει πλατιά χαμόγελα,

προνόμια και φοροαπαλλαγές.

Πρόσφατα προέκυψε και τρίτη κοινωνική ομάδα «χαμογελαστών». Πρόκειται

για τους Πανεπιστημιακούς γιατρούς. Όποιος διαβάσει την ανακοίνωση του

Προέδρου της Ιατρικής Σχολής Αθήνας1 διαπιστώνει ότι σε πρόσφατη συνά-

ντηση που είχαν με τους υπουργούς Υγείας και Παιδείας δεν υπήρξε αίτημα

που υπέβαλαν οι Πανεπιστημιακοί που να μη συνάντησε από θετική έως πο-

λύ θετική αντιμετώπιση εκ μέρους του κ. Λοβέρδου και της κ. Διαμαντοπού-

λου. Βεβαίως είναι άξιο ιδιαίτερης μνείας ότι όλα τα αιτήματα που υπέβαλ-

λαν οι πανεπιστημιακοί γιατροί ήταν «υπέρ πάρτης».

Απαίτησαν ιδιωτικά ιατρεία, αυτούς τους μοναδικούς και αδρά πληρωμέ-

νους προθάλαμους εισαγωγής κάθε ασθενούς σε Πανεπιστημιακή Κλινική. Ο

κ. Λοβέρδος και η κ. Διαμαντοπούλου τα παραχώρησαν ασμένως, εισπράττο-

ντας τις ουρανομήκεις δεήσεις των καθηγητών: «εκ μέρους της Ιατρικής Σχολής

Αθηνών θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ηγεσία, τόσο του Υπουργείου Παιδείας, όσο και

του Υπουργείου Υγείας για την εξαιρετικά θετική ανταπόκρισή τους στο διαχρονικό και δί-

καιο αυτό αίτημα, δηλαδή την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος πέραν της ακαδημαϊκής

και νοσοκομειακής μας δραστηριότητας».

Απαίτησαν συμμετοχή στη διοίκηση Νοσοκομείων του ΕΣΥ που φιλοξενούν

Πανεπιστημιακές Κλινικές. Ο κ. Λοβέρδος και η κ. Διαμαντοπούλου την παρα-

χώρησαν, έτσι ώστε οι φιλοξενούμενοι να μετατραπούν σε επικυρίαρχους και

ορισμένοι εξ αυτών, εκτός από τις τρείς παραπάνω ιδιότητες, να αποκτούν

και τέταρτη, αυτή του υποδιοικητή- ανθύπατου.

Απαίτησαν επιλογή των γιατρών που θα ειδικεύονται στις Κλινικές τους,

ώστε ο νεποτισμός να γνωρίσει νέες δόξες και να μη υπάρξει ούτε ένα παιδί,

γαμβρός, μπατζανάκης ή τριτοξάδεφος πανεπιστημιακού που να μην εισάγε-

ται με ταχύτατες παρακαμπτήριες διαδικασίες ειδίκευσης.

Απαίτησαν κι άλλα πολλά που για λόγους ευνόητους δεν αναγράφουν στα

ενημερωτικά τους σημειώματα. Εν ολίγοις απαίτησαν να καταστούν ομότιμοι

εταίροι και συνδαιτυμόνες της κυβέρνησης του Μνημονίου.

Τόσον οι Πανεπιστημιακοί, όσο και η κυβέρνηση πλανώνται πλάνη οικτρά αν

νομίζουν ότι θα κατασπαράξουν τα δημόσια αγαθά μετερχόμενοι μεθοδεύ-

σεις και παραχωρητήρια οθωμανικής έμπνευσης. Οι νοσοκομειακοί γιατροί

έχουν δηλώσει σε όλους τους τόνους ότι θα υπερασπιστούν από κοινού με

την κοινωνία το δημόσιο δωρεάν σύστημα υγείας και θα το πράξουν με κάθε

τρόπο και με κάθε κόστος.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΕΝΓΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=48068948

Στα πλαισια των τόσων διαρθρωτικών αλλαγών που "προκειται"(δεν ειμαστε και σιγουροι-κραταμε μικρο καλαθι λογω πολυχρονης παρελθουσας εμπειριας)να γινουν ισως τελικά δουμε και καποια πραγματα που επρεπε να ειχαν γινει προ 15ετια!

Επιτελους κατάλαβαν το αυτονοητο....οτι η αυξηση τον γιατρων(καλων και κακών)επιβαρυνει τα δημοσιονομικα της υγειας λογω προκλητης ζητησης υπηρεσιων!

Πρεπει να ειναι απο τα λιγα επαγγελματα τελικα που δεν ισχυει το moto "οσοι πιο πολλοι τοσο πιο καλα" και οτι επιτεεεεεελους ολα δεν πρεπει να αφηνονται στους "νόμους της αγορας" οπως επανειλημμενως εχω διαβασει εδω μεσα!

Τα σχολια σας.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταύτιση του ιατρικού πληθωρισμού με την έννοια τεχνητή ζήτηση υπηρεσιών υγείας κατά τη γνώμη μου υποκρύπτει σκοπιμότητα,

γιατί υπάρχει στην πραγματικότητα μόνο στο μυαλό και στο στόμα τεχνοκρατών οι οποίοι έχουν αναλάβει την περικοπή των κρατικών δαπανών για την υγεία.

Ο πραγματικός διαχωρισμός θα πρέπει να γίνεται ανάμεσα σε υπηρεσίες υγείας που καλώς αποδίδονται και σε άλλες που κακώς αποδίδονται.

Ας μην κάνουμε εμείς αυτό το σφάλμα...

Εξηγούμαι ότι σαφώς και υπάρχουν γιατροί που για παράδειγμα ζητούν εξετάσεις ή και χειρουργούν ακόμα ασθενείς ενώ δε χρειάζεται...

Αυτό όμως δε λέγεται τεχνητή ζήτηση υπηρεσιών υγείας, αλλά υπηρεσίες υγείας που κακώς αποδίδονται.(όπως επίσης και υπερκοστολογημένες).

Εκεί πρέπει να υπάρξει ο όποιος έλεγχος (και οι εν λόγω προτεινόμενες ρθυμίσεις δεν δίνουν καμία απάντηση στο θέμα αυτό).

Από την άλλη με μία ευρεία τεχνοκρατική προσέγγιση, είναι τεχνητή ζήτηση υπηρεσιών υγείας

από τις προληπτικές εξετάσεις και την ενημέρωση του πληθυσμού πάνω σε ιατρικά ζητήματα

μέχρι το να έχεις έναν γιατρό ή μια μονάδα διαθέσιμη όπου κρίνεται αναγκαία η παρουσία τους (σε κάθε αγροτικό, σε κάθε πλοίο κα).

Όλα αυτά εντάσσονται στην κρατική πολιτική για την υγεία, δεν είναι όμως προκλητή ζήτηση

η διαφορά απλά είναι ότι εδώ πρόκειται για καλώς αποδιδόμενες υπηρεσίες υγείας

από ένα κράτος που θα πρέπει να έχει να πληρώσει και να φροντίζει για την καλή διαβίωση του πληθυσμού του.

Τώρα μάλλον το κράτος μας που δεν έχει λεφτά να πληρώσει, θα πρέπει τουλάχιστον κάποιος (...πολιτικός θα πρέπει να είναι αυτός)

να ενημερώσει τους πολίτες-ψηφοφόρους ότι το επίπεδο υγείας του πληθυσμού θα υποβαθμιστεί λόγω της κακής οικονομικής συγκυρίας.

Δεν έχουν όμως το θάρρος να το κάνουν αυτό,

γι' αυτό οι πολιτικοί που είναι σε θέσεις εξουσίας σήμερα βρήκαν την ευκολότερη και πιο λογικοφανή λύση που υποβολιμαία τους προτάθηκε

(ούτε οι υπεύθυνοι υποργοί ούτε οι γενικοί γραμματείς είναι ιατροί-νοσηλευτές για να έχουν άμεση γνώση και άποψη,

οι άνθρωποι έχουν συμβούλους που με ιδιοτέλεια τους κατευθύνουν τη σκέψη):

το σημαντικότερο είναι λοιπόν ότι με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις για αποσύνδεση πτυχίου-άδειας άσκησης επαγγέλματος

πλέον δε δίδεται καμία ουσιαστική λύση.

(Να ξεκαθαρίσω προσωπικά ότι αντίθετα υποστηρίζω την αυστηροποίηση της διαδικασίας στο επίπεδο της επιλογής των υποψηφίων για ειδικότητα.)

Πρώτα γιατί είναι σε λάθος χρόνο (έπρεπε να είχαν υιοθετηθεί παλιότερα και ειδικά πριν καταργηθεί το ΔΟΑΤΑΠ για αποφοίτους όμορων χωρών)

και δεύτερον σε λάθος κατεύθυνση γιατί αγγίζουν λάθος ανθρώπους (δεν είναι ο ανειδίκευτος που κάνει το μεγάλο φαγοπότι στο χώρο της υγείας).

Και τρίτον γιατί κλείνουν ένα επάγγελμα αφήνοντας ανέπαφα ή και ενισχύοντας τα μικρομεγαλοσυμφέροντα (πανεπιστημιακοί-ειδικευμένοι κλπ).

Και να ξεκαθαρίσουμε ότι ο ιατρικός πληθωρισμός αυτονόητα συνέβαλε και στη μείωση των παρεχόμενων αμοιβών των ιατρών

που σημαίνει ότι σαφώς και στο χώρο της υγείας ο ανταγωνισμός λειτούργησε.

Το κράτος αντί να μιλάει για κλείσμο του επαγγέλματος θα έπρεπε να ενισχύει τους ελεγκτικούς μηχανισμούς

για να βγάζε τους επίορκους από το σύστημα.

Η υποκρισία έγκειται στο ότι κινούνται στην αντίθετη κατεύθυνση επικαλούμενοι ακριβώς αυτό το οποίο καταστρατηγούν.

(Και ταυτόχρονα μιλούν για υποπαραγωγή νοσηλευτών που ο αριθμός τους πρέπει να ενισχυθεί

λες και δε θα επιβαρύνουν κι αυτοί τα ταμεία...)

Απλά εξυπηρετούν συμφέροντα (και μελλοντικών συναδέλφων μας ιατρών) οι κύριοι που αποφασίζουν (εν γνώση ή εν αγνοία δεν ξέρω πια).

Ας μη μπερδεύουμε λοιπόν τις έννοιες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.