Jump to content

Εναρξη ειδικότητας - ερωτήσεις


annina.it

Recommended Posts

Λοιπον συνάδελφοι,

πριν λίγες μέρες έλαβα ειδοποίηση από την νομαρχια Θεσσαλονικης οτι ανοιξε η θέση μου για το πρώτο κομμάτι της ειδικότητας.

Εγώ αυτή την στιγμή βρίσκομαι κ εργαζομαι εξωτερικό και μου είναι πολύ δύσκολο να έρθω Ελλάδα ώστε να αποδεχθώ την θέση.

Σε περίπτωση που δεν καταφέρω να την αποδεχτώ τελικά τι γίνεται?

Χανω το δικαίωμα να δηλώσω για αναμονη για το δεύτερο κομμάτι ή όχι? Εφόσον εννοείται έχω τελειώσει το πρώτο κομμάτι στο εξωτερικό ..

Αν ναι, ποσο χρόνο έχω περίπου από την στιγμή που πήρα την ειδοποίηση μέχρι να παρουσιαστώ στο νοσοκομείο?

Μπορει να κανει αποδοχή της θέσης καποιος δικός μου με εξουσιοδότηση ή πρέπει να είμαι εγώ εκεί αυτοπροσωπως?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει να κανει αποδοχή της θέσης καποιος δικός μου με εξουσιοδότηση ή πρέπει να είμαι εγώ εκεί αυτοπροσωπως?

Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει στα 3 χρόνια στο greekmeds :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΕΡΩΤΗΣΗ (συνηθισμένου στυλ, αλλά θα την ξανακάνω)

Τι το ιδιαίτερο έχουν οι δικές σου απορίες ώστε να ανοίξεις νέο θέμα; Πιστεύεις πως βοηθάς συναδέλφους σου σε επόμενη αναζήτηση σε παρόμοιες ερωτήσεις;

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν από λίγες μέρες, λέει... Νωρίς-νωρίς το σκέφτηκε! :mellow:

ΥΓ: Μωρέ μόνο αποδοχή της θέσης; Και 2 χρόνια μπορεί να κάτσει εκεί ο δικός σου αν τον εξουσιοδοτήσεις όμως! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον συνάδελφοι,

πριν λίγες μέρες έλαβα ειδοποίηση από την νομαρχια Θεσσαλονικης οτι ανοιξε η θέση μου για το πρώτο κομμάτι της ειδικότητας.

Εγώ αυτή την στιγμή βρίσκομαι κ εργαζομαι εξωτερικό και μου είναι πολύ δύσκολο να έρθω Ελλάδα ώστε να αποδεχθώ την θέση.

Σε περίπτωση που δεν καταφέρω να την αποδεχτώ τελικά τι γίνεται?

Χανω το δικαίωμα να δηλώσω για αναμονη για το δεύτερο κομμάτι ή όχι? Εφόσον εννοείται έχω τελειώσει το πρώτο κομμάτι στο εξωτερικό ..

Αν ναι, ποσο χρόνο έχω περίπου από την στιγμή που πήρα την ειδοποίηση μέχρι να παρουσιαστώ στο νοσοκομείο?

Μπορει να κανει αποδοχή της θέσης καποιος δικός μου με εξουσιοδότηση ή πρέπει να είμαι εγώ εκεί αυτοπροσωπως?

Ευχαριστώ!

Αν δεν αποδεχτείς τη θέση, χάνεται και γίνεται εισήγηση για διορισμό στον επόμενο. Εξουσιοδότηση βέβαια δεν γίνεται, δηλαδή θα πάει ο μπαμπάς σου στο γραφειο προσωπικού για σένα να παρουσιαστεί? Έστω κι αν γινόταν, μην το κάνεις, θα γ΄λινεις ρεζίλι των σκυλιών.

Αυτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να κάνεις ανάκληση του διορισμού, δηλαδή η θέση σου παγώνεται, διορίζεται μεν ο επόμενς, αλλά μόλις ανοίξει η επόμενη θέση πας εσύ. Για λεπτομέριες ρώτα τη διεύθυνση υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδή η θέση σου παγώνεται

Αυτό συμβαίνει για θέσεις σε όλες τις λίστες όλων των διευθύνσεων υγείας και καθ' όλη τη διάρκεια του έτους;

Γιατί για να παγώσει μία θέση θα χρειάζεται και την ανάλογη θερμοκρασία. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Ενας φιλος μου εχει δηλωσει μερικο μερος 1 ετος γενικη χειρουργικη με σκοπο να κανει ορθοπεδικη και τωρα,2 μηνες πριν διοριστει θελει να κανει ΩΡΛ...Πρεπει να παει να το δηλωσει καπου στη νομαρχια και αν ναι ποτε να το κανει?Τωρα ή να περιμενει να του ερθει ο διορισμος και μετα με το διορισμο στο χερι να δηλωσει ΩΡΛ ?εχει καποιος καποια παρομοια εμπειρια να μας ενημερωσει παρακαλω??Υπαρχει καποιο προβλημα που αποφασισε να αλλαξει ειδικοτητα ή οχι???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ενας φιλος μου εχει δηλωσει μερικο μερος 1 ετος γενικη χειρουργικη με σκοπο να κανει ορθοπεδικη και τωρα,2 μηνες πριν διοριστει θελει να κανει ΩΡΛ...Πρεπει να παει να το δηλωσει καπου στη νομαρχια και αν ναι ποτε να το κανει?Τωρα ή να περιμενει να του ερθει ο διορισμος και μετα με το διορισμο στο χερι να δηλωσει ΩΡΛ ?εχει καποιος καποια παρομοια εμπειρια να μας ενημερωσει παρακαλω??Υπαρχει καποιο προβλημα που αποφασισε να αλλαξει ειδικοτητα ή οχι???

Μηπως ξερει καποιος ρε παιδια για αυτο που ρωταω παραπανω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενας φιλος μου εχει δηλωσει μερικο μερος 1 ετος γενικη χειρουργικη με σκοπο να κανει ορθοπεδικη και τωρα,2 μηνες πριν διοριστει θελει να κανει ΩΡΛ...Πρεπει να παει να το δηλωσει καπου στη νομαρχια και αν ναι ποτε να το κανει?Τωρα ή να περιμενει να του ερθει ο διορισμος και μετα με το διορισμο στο χερι να δηλωσει ΩΡΛ ?εχει καποιος καποια παρομοια εμπειρια να μας ενημερωσει παρακαλω??Υπαρχει καποιο προβλημα που αποφασισε να αλλαξει ειδικοτητα ή οχι???

Μηπως ξερει καποιος ρε παιδια για αυτο που ρωταω παραπανω?

ναι, πρεπει να το δηλωσει πριν φυγουν τα χαρτια του ωστε να μπορει να δηλωσει ΩΡΛ οταν παρει αριθμο πρωτοκολλου διορισμου στη χειρουργικη. Αλλιως εχει διαδικασια που παρνει πανω απο μηνα. Αυτο που κανεις ειναι να αλλαξεις στην αιτηση σου την τελικη ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μάθω πόσο καιρο(περίπου) να υπολογίζω για έναρξη ειδικότητας ,όταν απο το νοσοκομείο μου λένε οτι η θέση μου ανοίγει τον Φεβρουάριο ? Η γραφειοκρατία ξεκινάει αφού φύγει ο ειδικευόμενος που κάνει αυτήν την στιγμή ειδικότητα ή πρίν ωστε να μην μεινει η θέση άδεια για πολυ καιρό (λέμε τωρα....).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γραφειοκρατία ξεκινάει αφού φύγει ο ειδικευόμενος που κάνει αυτήν την στιγμή ειδικότητα ή πρίν ωστε να μην μεινει η θέση άδεια για πολυ καιρό (λέμε τωρα....).

αθωο μου παιδι.......

η διαδικασια ξεκιναει την ημερα που ειτε τελειωσει η συμβαση του προηγουμενου ειτε τη μερα που αυτος παραιτηθει.

εφοσον δεν παραιτηθει η θεση δεν μενει αδεια γιατι παραμενει με παραταση μεχρι να εμφανιστεις εσυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μάγκες να καλημερίσω και εγώ και να ευχηθώ χρόνια πολλά. Όταν σου έρθει το συστημένο, έχω ακούσει ότι μπορείς να "τρενάρεις" τον διορισμό με το να το αφήσεις το ΠΟΛΥ 15 μέρες (όπως γράφει το χαρτάκι του ΕΛΤΑ) στο ταχυδρομείο. Από την στιγμή όμως που θα το πάρεις, πόσες μέρες έχεις ακόμα περιθώριο;

Ρωτάω γιατί είμαι σε νησί και ο διορισμός αφορά άλλο νησί και θέλω να κανονίσω εισιτήρια, να βρω σπίτι και μετά να ξανακατέβω να πάρω αμάξι με πλοίο μέσω Πειραιά κτλ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΩΤΗΘΕΙ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ (κακιστη μηχανη αναζητησης)

1. ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΩΣ 6ΜΗΝΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ; ΚΑΙ

2. ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Κάνεις μία αίτηση στο Υπουργείο Υγείας όπου ζητάς βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Την αίτηση την στέλνεις στην παρακάτω διεύθυνση. Θα σου στείλουν τρία αντίγραφα.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Ν.Π.

ΤΜΗΜΑ Γ΄

Ταχ. Διεύθυνση: Αριστοτέλους 17

Ταχ. Κώδικας : 10187

Πληροφορίες : 2105232952

Την βεβαίωση την καταθέτεις στη διεύθυνση υγείας όπου δήλωσες ειδικότητα ώστε κατά την αποστολή του φακέλου σου στο υπουργείο να σου αφαιρέσουν τον αντίστοιχο χρόνο από την ειδικότητα.

Προσοχή, πριν την τελευταία τροποποίηση του νόμου για ένα μήνα εκπαίδευση στο αγροτικό αντί τριών αφαιρούνται 6 μήνες ενώ από τώρα θα αφαιρούνται 4 μήνες για χειρουργικές ή παθολογικές ειδικότητες. Για όλες τις άλλες που παλιότερα αναγνωριζόταν 3 μήνες ειδικότητας τώρα αναγνωρίζεται ένας μόνο μήνας.

2.ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

1.Απόφαση τοποθέτησης - πρόσληψης.

2.Πιστοποιητικό γέννησης ή επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.

3.Αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) ή (για γιατρούς που αποφοίτησαν από Ιατρικές Σχολές σε χώρα της Ε.Ε.) βεβαίωση από την οποία θα προκύπτει η διαπίστωση ότι το πτυχίο χορηγήθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες 75/362 και 75/363 της Ε.Ε.

4.Αντίγραφο άδειας άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.

5.Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

6.Πιστοποιητικό Υγείας.

7.Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο ιατρικό σύλλογο.

8.Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ από το οποίο να προκύπτει η εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων (για τους έχοντες υποχρέωση) ή απαλλαγή τούτων ή ότι τελούν σε ισόχρονη της τοποθέτησής τους αναβολή στράτευσης.

9.Πιστοποιητικό προϋπηρεσίας στην ίδια ή άλλη ειδικότητα (αν υπάρχει προϋπηρεσία).

10.Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 ότι δεν ασκεί ελεύθερο επάγγελμα, ούτε κατέχει άλλη έμμισθη θέση. Η υπεύθυνη δήλωση δεν χρειάζεται πλέον (από τις 15/10/2010) να είναι θεωρημένη από την Οικονομική Εφορία.

Για το τμήμα της μισθοδοσίας χρειάζεται Αριθμός Φορολογικού Μητρώου, Αριθμός Μητρώου Ι.Κ.Α., Αριθμός Μητρώου Τ.Σ.Α.Υ. και λογαριασμός τραπέζης με την οποία συνεργάζεται το νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή Χρονιά!!!

Να διευκρινίσω κάτι από αυτά που λέτε πιο πάνω;

Το 1ο ερώτημα στο οποίο αναφέρεστε, για την αναγνώριση της θητείας του αγροτικού από το Υπουργείο.

Όταν πήγα να παρουσιαστώ για το πρώτο κομμάτι ειδικότητας, το γραφείο προσωπικού αρκέστηκε στην βεβαίωση εκπλήρωσης θητείας υπαίθρου που είχα απ' όταν τελείωσα το αγροτικό. Δεν ζήτησαν βεβαίωση από το Υπουργείο, επικυρωμένη από Νομαρχία ή κάτι άλλο. Αυτό θα χρειαστεί αργότερα; Όταν υποβάλλουμε τα δικαιολογητικά για την αναγνώριση; Ρωτάω γιατί όταν τελείωσα τον 1,5 χρόνο (αντί για 2, λόγω αγροτικού), μου έδωσαν πάλι πιστοποιητικό που βεβαιώνει ότι έχω υπηρετήσει για τον προαπαιτούμενο χρόνο για την εξειδίκευσή μου, και θεωρούσα ότι δεν χρειάζεται κάποια άλλη βεβαίωση.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά... (έχω την εντύπωση τελικά ότι κάθε υπάλληλος σε κάθε γραφείο προσωπικού ή διεύθυνση υγείας ακολουθεί λίγο διαφορετική διαδικασία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο η βεβαίωση προϋπηρεσίας από το νοσοκομείο όπου εργάστηκες ως αγροτικός ιατρός και άλλο η βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Υπάρχει και σχετική αίτηση που δίνεται στο υπουργείο υγείας για την πιστοποίηση αυτή.

Όταν καταθέσεις όλα τα δικαιολογητικά στη διεύθυνση υγείας για να δώσεις εξετάσεις για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας θα σου ζητήσουν το πιστοποιητικό εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τα δικαιολογητικά της έναρξης ειδικότητας, το σημείο που αναφέρεται σε χαρτι απαλλαγής από το αγροτικό, σε τι αναφέρεται; Και γενικά αν δεν έχεις κάνει αγροτικό, καταθέτεις κάτι άλλο; Γενικά, είναι υποχρεωτικό το αγροτικό πλέον; (ακόμα και για το τέλος, όσον αφορά την αναγνώριση ειδικότητας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαλλάσσονται της υποχρέωσης της παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν.Δ. 67/68 " Περί λήψεως μέτρων δια την κάλυψη των υγειονομικών αναγκών της υπαίθρου" (ΦΕΚ 303/τΑ΄/68) οι αποφοιτήσαντες ή αποφοιτώντες εκ των ιατρικών σχολών ημεδαπής ή αλλοδαπής οι οποίοι έχουν εγγραφεί στο Α΄έτος αυτών μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 1998-1999.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Κάνεις μία αίτηση στο Υπουργείο Υγείας όπου ζητάς βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Την αίτηση την στέλνεις στην παρακάτω διεύθυνση. Θα σου στείλουν τρία αντίγραφα.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Ν.Π.

ΤΜΗΜΑ Γ΄

Ταχ. Διεύθυνση: Αριστοτέλους 17

Ταχ. Κώδικας : 10187

Πληροφορίες : 2105232952

Την βεβαίωση την καταθέτεις στη διεύθυνση υγείας όπου δήλωσες ειδικότητα ώστε κατά την αποστολή του φακέλου σου στο υπουργείο να σου αφαιρέσουν τον αντίστοιχο χρόνο από την ειδικότητα.

Προσοχή, πριν την τελευταία τροποποίηση του νόμου για ένα μήνα εκπαίδευση στο αγροτικό αντί τριών αφαιρούνται 6 μήνες ενώ από τώρα θα αφαιρούνται 4 μήνες για χειρουργικές ή παθολογικές ειδικότητες. Για όλες τις άλλες που παλιότερα αναγνωριζόταν 3 μήνες ειδικότητας τώρα αναγνωρίζεται ένας μόνο μήνας.

2.ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

1.Απόφαση τοποθέτησης - πρόσληψης.

2.Πιστοποιητικό γέννησης ή επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.

3.Αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) ή (για γιατρούς που αποφοίτησαν από Ιατρικές Σχολές σε χώρα της Ε.Ε.) βεβαίωση από την οποία θα προκύπτει η διαπίστωση ότι το πτυχίο χορηγήθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες 75/362 και 75/363 της Ε.Ε.

4.Αντίγραφο άδειας άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.

5.Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

6.Πιστοποιητικό Υγείας.

7.Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο ιατρικό σύλλογο.

8.Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ από το οποίο να προκύπτει η εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων (για τους έχοντες υποχρέωση) ή απαλλαγή τούτων ή ότι τελούν σε ισόχρονη της τοποθέτησής τους αναβολή στράτευσης.

9.Πιστοποιητικό προϋπηρεσίας στην ίδια ή άλλη ειδικότητα (αν υπάρχει προϋπηρεσία).

10.Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 ότι δεν ασκεί ελεύθερο επάγγελμα, ούτε κατέχει άλλη έμμισθη θέση. Η υπεύθυνη δήλωση δεν χρειάζεται πλέον (από τις 15/10/2010) να είναι θεωρημένη από την Οικονομική Εφορία.

Για το τμήμα της μισθοδοσίας χρειάζεται Αριθμός Φορολογικού Μητρώου, Αριθμός Μητρώου Ι.Κ.Α., Αριθμός Μητρώου Τ.Σ.Α.Υ. και λογαριασμός τραπέζης με την οποία συνεργάζεται το νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτη την βεβαιωση υπαιθρου απτο υπουργειο υγειας δηλαδη,θα την χρειαστουμε να την καταθεσουμε και στο τελος τησ ειδικοτητας στα δικαιολογητικα για τον τιτλο ειδικοτητας?η χρειαζεται μοναχα για την αναγνωριση καποιων μηνων σαν ειδικοτητα οπου και ειπωθηκε μοναχα?δηλαδη οταν ερθει η ωρα για την αποκτηση τιτλου ειδικοτητας θα πρεπει ωστοσο να χουμε κανει την σχετικη αιτηση στο υπουργειο ωστε να λαβουμε τη βεβαιωση εκπληρωσης υπαιθρου για να την συμπεριλαβουμε στα δικαιολογητικα στο τελοσ τησ ειδικοτητας?η οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο η βεβαίωση προϋπηρεσίας από το νοσοκομείο όπου εργάστηκες ως αγροτικός ιατρός και άλλο η βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Υπάρχει και σχετική αίτηση που δίνεται στο υπουργείο υγείας για την πιστοποίηση αυτή.

Όταν καταθέσεις όλα τα δικαιολογητικά στη διεύθυνση υγείας για να δώσεις εξετάσεις για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας θα σου ζητήσουν το πιστοποιητικό εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Ευχαριστώ, ευχαριστώ... (ιδέα δεν είχα! η αλήθεια είναι ότι ο χρόνος που θα καταθέσω τα δικαιολογητικά για τις εξετάσεις φαντάζει τόσο μακρινός, έως και φανταστικός... λέτε επειδή κάπου βαθιά μέσα μου έχω ένα προαίσθημα ότι δεν θα φτάσω ποτέ στο σημείο να αναγνωρίσω ειδικότητα; :wacko: )

Καλή επιτυχία σε όσους βρίσκεστε σ'αυτό το στάδιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

1.Κάνεις μία αίτηση στο Υπουργείο Υγείας όπου ζητάς βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Την αίτηση την στέλνεις στην παρακάτω διεύθυνση. Θα σου στείλουν τρία αντίγραφα.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Ν.Π.

ΤΜΗΜΑ Γ΄

Ταχ. Διεύθυνση: Αριστοτέλους 17

Ταχ. Κώδικας : 10187

Πληροφορίες : 2105232952

Την βεβαίωση την καταθέτεις στη διεύθυνση υγείας όπου δήλωσες ειδικότητα ώστε κατά την αποστολή του φακέλου σου στο υπουργείο να σου αφαιρέσουν τον αντίστοιχο χρόνο από την ειδικότητα.

Προσοχή, πριν την τελευταία τροποποίηση του νόμου για ένα μήνα εκπαίδευση στο αγροτικό αντί τριών αφαιρούνται 6 μήνες ενώ από τώρα θα αφαιρούνται 4 μήνες για χειρουργικές ή παθολογικές ειδικότητες. Για όλες τις άλλες που παλιότερα αναγνωριζόταν 3 μήνες ειδικότητας τώρα αναγνωρίζεται ένας μόνο μήνας.

2.ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

1.Απόφαση τοποθέτησης - πρόσληψης.

2.Πιστοποιητικό γέννησης ή επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.

3.Αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) ή (για γιατρούς που αποφοίτησαν από Ιατρικές Σχολές σε χώρα της Ε.Ε.) βεβαίωση από την οποία θα προκύπτει η διαπίστωση ότι το πτυχίο χορηγήθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες 75/362 και 75/363 της Ε.Ε.

4.Αντίγραφο άδειας άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.

5.Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

6.Πιστοποιητικό Υγείας.

7.Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο ιατρικό σύλλογο.

8.Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ από το οποίο να προκύπτει η εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων (για τους έχοντες υποχρέωση) ή απαλλαγή τούτων ή ότι τελούν σε ισόχρονη της τοποθέτησής τους αναβολή στράτευσης.

9.Πιστοποιητικό προϋπηρεσίας στην ίδια ή άλλη ειδικότητα (αν υπάρχει προϋπηρεσία).

10.Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 ότι δεν ασκεί ελεύθερο επάγγελμα, ούτε κατέχει άλλη έμμισθη θέση. Η υπεύθυνη δήλωση δεν χρειάζεται πλέον (από τις 15/10/2010) να είναι θεωρημένη από την Οικονομική Εφορία.

Για το τμήμα της μισθοδοσίας χρειάζεται Αριθμός Φορολογικού Μητρώου, Αριθμός Μητρώου Ι.Κ.Α., Αριθμός Μητρώου Τ.Σ.Α.Υ. και λογαριασμός τραπέζης με την οποία συνεργάζεται το νοσοκομείο.

1)Το γεγονός ότι η υπεύθυνη δήλωση δεν χρειάζεται πλέον (από τις 15/10/2010) να είναι θεωρημένη από την Οικονομική Εφορία, από που προκύπτει? Διότι σε χαρτί διορισμού από το υπουργείο για ειδικότητα, που ήρθε πριν από μιά βδομάδα, ζητάνε να είναι θεωρημένη από την Οικονομική Εφορία.

2)Επίσης σαν δικαιολογητικό ζητούν και ποινικο μητρώο τύπου Α, το οποίο από ότι ξέρω το ζητάν οι υπηρεσίες αυτεπάγγελτα!

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για αυτά τα δικαιολογητικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.