Jump to content

Ιατρική στα 25.


dikaios

Recommended Posts

Η ανωνυμία με ωθεί μερικές φορές να γίνω "Μητέρα Τερέζα", σαν την invitro...

Ελπίζω να μη φτάσω ποτέ να βοηθώ κι αναρχικούς, κομμουνιστές και κομματόσκυλα!

Αν αντιληφθείτε οτι το κάνω, να μου γράψετε αμέσως! Θα φύγω από τα fora για να μη χειροτερέψω.

:blink:

Πες μου τι φοράς!! Τέλος!!! emlicklips emlicklips emlicklips

ph_or_58490_efaec1e.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Last Reply

Η ανωνυμία με ωθεί μερικές φορές να γίνω "Μητέρα Τερέζα", σαν την invitro...

Ελπίζω να μη φτάσω ποτέ να βοηθώ κι αναρχικούς, κομμουνιστές και κομματόσκυλα!

Αν αντιληφθείτε οτι το κάνω, να μου γράψετε αμέσως! Θα φύγω από τα fora για να μη χειροτερέψω.

:blink:

Πες μου τι φοράς!! Τέλος!!! emlicklips emlicklips emlicklips

ελπιζω οχι το αρωμα της (και μονο!)

Η ανωνυμία με ωθεί μερικές φορές να γίνω "Μητέρα Τερέζα", σαν την invitro...

Μη νομίζεις, άμα τον είχα στο εργαστήριο να κάνει πρακτική και μου τα έπρηζε με την ιατρική που θέλει να πάει,

το πιθανότερο είναι να τον έστελνα για τυρόπιτα και να τον έλεγα και συνάδερφο για να τον ξεφορτωθώ και να

μην μου τα πρήζει, όπως κάνουν και οι άλλοι και του φουσκώνουν τα μυαλά.

Από δω μέσα δεν μου κοστίζει τίποτα να του λέω αυτά που πιστεύω.

τα συκωτια;μα 1 δεν το εχουμε;να ακριβολογουμε..επιστημονες ανθρωποι!

εκτος και αν εννοεις..ωοθηκακια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ανωνυμία με ωθεί μερικές φορές να γίνω "Μητέρα Τερέζα", σαν την invitro...

Μη νομίζεις, άμα τον είχα στο εργαστήριο να κάνει πρακτική και μου τα έπρηζε με την ιατρική που θέλει να πάει,

το πιθανότερο είναι να τον έστελνα για τυρόπιτα και να τον έλεγα και συνάδερφο για να τον ξεφορτωθώ και να

μην μου τα πρήζει, όπως κάνουν και οι άλλοι και του φουσκώνουν τα μυαλά.

Από δω μέσα δεν μου κοστίζει τίποτα να του λέω αυτά που πιστεύω.

χαχαχαχα

Ενταξει μπορείς να μείνεις ήσυχη. ΔΕ ΘΑ ΠΑΩ ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΤΙ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ.

Δεν έχω το budget για να νιώθω οικονομικά ανεξάρτητος, θα πρέπει να διαβάσω πολύ περισσότερο για μία ουτοπία, παρά για μια πραγματικότητα.

Δεν έχω κοινο που να μπορεί να με στηρίξει και "μετά το πολύ μετά" την ειδικότητα.

"Χασαμέ" την ιατρική...δε χασαμε τα πάντα. Έτσι και αλλιώς κανείς δε γεννιέται για να σπουδάσει ιατρική. Απλά τη διαλέγει για να μη πληγώσει το "είναι" του.

Στα εργαστηρια δεν επιτρεπονται οι γιατροί και οι νοσοκόμοι παρά μόνο για τη λήψη αποτελεσμάτων χωρίς το διακιωμα αμφισβίτησης του αποτελέσματος αφού με αυτο τον τρόπο θίγουν την επαγγελματική και μορφώτική ακεραιότητα των συναδέλφων. Δε δίναται να δίνουν εντολές για περαν του εργαστηρίου ασκοπες δραστηριότητες προκαλώντας με αυτό τον τρόπο διατάραξη της ομαλής λειτουργίας του εργαστηρίου.

Εντολές θα δέχονται μόνο από το προϋσταμενο του εργαστηρίου.

Πρακαλούνται όσοι έχουν οποιαδήποτε αντίρρηση να προσέλθουν στο προϋστάμενο εργαστηρίου για επιβεβαιωση της εν λόγω απόφασης.tongue.giftongue.gif

ΕΚ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ.

ΔΙΚΑΙΟΣ....Ο ΠΡΟΥΣΤΑΜΕΝΟΣ cool.gif

ΗΕΜΡΟΜΗΝΙΑ 13/11/2010

Υ.Γ Τα υπόλοιπα είναι απλά εικασίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και που ξέρεις εσύ τι μπορεί να ξέρω για τον Δίκαιο και αν δεν έχω τους λόγους μου να απαντάω έτσι;

Δηλαδή τι; Μπορεί καποιος /α να μου πει τι γίνεται?smile_basic_help.gif

Ένα pm μήπως invitro?

Αφιερωμένο σε εσένα στην ιατρική... σε μένα...

Υ.Γ Μια ζωή...καψούρα. cool.gifwink.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα dikaios. η γνώμη μου είναι οτι εάν πραγματικά το θέλεις, μην αφήσεις την προσπάθεια. Είναι προτιμότερο να έχεις μια αποτυχία σε μια επιλογή σου (αν το αγαπάς δεν θα αποτύχεις, είναι σίγουρο) παρά να σκέφτεσαι μια ζωή γιατί δεν το έκανες. Οπως ήδη θα έχεις καταλάβει πολλοί θα είναι αυτοί που θα σε κοροϊδευουν ή θα σε ειρωνεύονται, όχι μόνο τώρα, αλλά και κατα τη διάρκεια της προσπάθειας σου.. επίσης θα έχεις ήδη καταλάβει ότι το επίπεδο καλλιέργειας και παιδείας των μελλοντικών συναδελφων σου είναι αρκετά μέτριο.. αυτό βέβαια το πληρώνουν οι ασθενείς συνήθως.. καλή επιτυχία αν το τολμήσεις!!! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα πρωτοτυπήσω και θα σου προτείνω να πας αν το θες. Στην τελική, γιατί όχι; Έχω γνωρίσει δυο συναδέλφισσες που τελείωσαν νομική, δούλεψαν ως δικηγόροι (η μια για 10 ολόκληρα χρόνια στην Αγγλία!) και στη συνέχεια έκαναν ιατρική!

Περιττό βέβαια να σου πω ότι η Αγγλίδα που από solicitor βρέθηκε FY1 έπαθε πολιτισμικό σοκ και τώρα κάνει ψυχιατρική για να λύσει τα δικά της κυρίως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λύκος και sejeneee

Σας ευχαριστώ για την προτροπή.

Εάν ήταν να το κάνω έχοντας βρει μια δουλεία πρώτα θα το επραττα χωρίς να αναρωτηθώ, να ρωτήσω κάποιον για να μου δώσει τη δική του εκδοχή.

Τα χρόνια είναι πολλά είτε φοιτητικα, είτε μετά. Αλλά το χρήμα ειναι αυτο που με καίει.

Δε με πειραζει να διαβάζω, ούτε θα στεναχωρηθώ εάν δε τα καταφέρω, σαμπως ο πρωτος θα ειμαι ή ο τελευταιος?

Αλλά με πειράζει να "εκμεταλλέυομαι" οικονομικά τους δικούς μου και τουλαχιστον να μη το έχω ανταπωδώσει στο μεγιστό βαθμό.

Εαν το θέλω λεεεεει!! Αλλά αλλο τι θελω εγω και αλλο εαν μπορώ να το πετυχω σκεφτοντας πάντα και τους γύρω μου.

Ολοι θα ήθελαν εαν π.χ καλο γιατρό να τους κουραρει, αλλά ο γιατρος πάντα δε καλύπτει τις προσδοκίες μας.

Θα τη βρω την ακρη. Αυτό που θα ήθελα να μπω και με πειραξε που δε μπορεσα λόγω οικονομικού είναι στο μεταπτυχιακό του Καποδιστριακό στη Νεοπλασματική νόσο στον άνθρωπο: σύγχρονη κλινικοπαθολογοανατομική προσέγγιση στην έρευνα ή στο στη Θρόμβωση - Αιμορραγία - Ιατρική των μεταγγίσεων.

Θα είχα εξελίξει το πτυχίο απο το "βοιδο-ΑΤΕΙ" σε κάτι καλύτερο.

Γ@ΜΩΩΩΩΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ Γ@ΜΩΩΩΩ!!!

αααααααααααααααααααααααααααχχχχ

Μη με στεναχωρειτε αλλο ρεεεεεεεεε

60 χιλιομετρα ειναι η Αλεξανδρουπολη θα παω για δευτερη φορα. Τη πρωτη φορα(για αλλον πηγα)....μπηκα στη γραμματεια....αλλά δε καταφερα να ....μη το σκεφτομαι.

Τωρα στραφηκα προς τη παιδεία. Ειδωμεν....

ΚΑΛΗΝΥΧΤΩ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάντο με τρέλλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα τη βρω την ακρη. Αυτό που θα ήθελα να μπω και με πειραξε που δε μπορεσα λόγω οικονομικού είναι στο μεταπτυχιακό του Καποδιστριακό στη Νεοπλασματική νόσο στον άνθρωπο: σύγχρονη κλινικοπαθολογοανατομική προσέγγιση στην έρευνα ή στο στη Θρόμβωση - Αιμορραγία - Ιατρική των μεταγγίσεων.

Θα είχα εξελίξει το πτυχίο απο το "βοιδο-ΑΤΕΙ" σε κάτι καλύτερο.

Αντε πάλι. Ολο το θέμα (στς μέρες μας) είναι να έχεις δουλειά. Ωραία και τα όνειρα και τα μεταπτυχιακά κλπ κλπ, αλλά για ρώτα κι εμάς που φτάσαμε 40 για να αρχίσουμε να παίρνουμε λίγο παραπάνω χρήματα από όσα οι περισσότεροι παίρνουν στα 25..

Κι εσύ ο ίδιος το παραδέχεσαι ότι δεν έχεις χρήματα (αν είχες ας πήγαινες για χόμπι όπου ήθελες), που πας βρε Καραμήτρο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσα χρήματα πιστεύεις ότι αν είχες στην άκρη θα σου ''επιτρέπονταν'' να σπουδάσεις ιατρική και καλό θα ήταν να πουν

και αυτοί πού το κάνουν-έχουν κάνει το ...budget να σπουδάσεις ιατρική

(γνωρίζω πώς η σπουδές είναι δωρεάν αλλά μιλάτε για έλλειψη εισοδήματος όσο σπούδαζαν)

πχ υπολογίζοντας έναν καλό μισθό στην σημερινή εποχή @ 750Ε (πιστεύω είναι δίκαιο όταν ο κατώτατος έχει φτάσει στα 590) υπολογίζοντας καθαρά τον μισθό χωρίς δώρα (πασχα κτλπ) 6 χρόνια σχολή + 6 αναμονή = 108,000 Ε , με αυτά πιστέυω είσαι άρχοντας αλλά πόσα πραγματικά θά ήταν τα αναγκαία για αυτήν την περίοδο (αφού λες ότι μένεις με γονείς φαντάζομαι ότι σου παρέχουν τροφή & ''κατάλυμα'' και ιατροφαρμακευτική από την σχολή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα!

Ήμουν μαζί με τον dikaio στο ΤΕΙ, αρχίσαμε και τελειώσαμε μαζί και με τον ίδιο περίπου βαθμό.

Εγώ πέρασα με βαθμό πτυχίου ιατρική και με εξετάσεις κτηνιατρική. Τελικά επέλεξα να πάω ιατρική γνωρίζοντας ότι η αποκατάσταση θα ήταν πολύ πολύ πιο δύσκολη σε σχέση με την κτηνιατρική, γιατί απλά ήταν αυτό που ήθελα!Είμαι πια 3 έτος, δουλεύω παράλληλα σε μια περιστασιακή δουλίτσα (άσχετη φυσικά με το 1 πτυχίο μου, πλέον δεν μπορείς να βρεις δουλεία ούτε στον ιδιωτικό ούτε στον δημόσιο τομέα) και έτσι δεν επιβαρύνω καθόλου τους γονείς μου. Δεν έχω κοπεί ποτέ σε κανένα μάθημα, σε αντίθεση με πολλά παιδιά που μπήκαν με πανελλαδικές δεν χρωστάω ούτε ένα μάθημα!

Δεν έχω μετανιώσει ούτε στο ελάχιστο γι' αυτή την απόφασή μου, γιατί είναι σχεδόν δεδομένη η ανεργία του 1 πτυχίου!Άλλωστε δεν νομίζω να με επηρεάσουν τόσο πολύ τα 4 χρόνια που θα είμαι μεγαλύτερη σε σχέση με τους άλλους... Αναμονή θα αντιμετωπίσουν αυτοί το ίδιο και εγώ (προσωπικά δεν πιστεύω ποτέ να διοριστώ άσχετα με το βαθμό που έχω, αλλά και δεν νομίζω να συμφέρει κανέναν διορισμένο να κάνει χρήση του υπεράριθμου δικαιώματος)

Φυσικά και η ιατρική είναι ασύγκριτα πιο δύσκολη με το ΤΕΙ γιατί απλά το ΤΕΙ είναι παιδική χαρά, χωρίς όμως να σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ να να τα βγάλει πέρα με τις απαιτήσεις της Ιατρικής

Και όλα αυτά τα λέω γιατί:

1. όλοι οι απόφοιτοι των ΤΕΙ δεν είναι βλάκες ούτε κατώτεροι από όλους αυτούς που πέρασαν με πανελλαδικές!Στην ίδια σχολή είμαστε, τα ίδια μαθήματα περνάμε, το ίδιο πτυχίο θα πάρουμε.

2. Όποιος θέλει κάτι πραγματικά, και ιδιαίτερα στα 22 ή 24 ή όσο είναι, είναι κατασταλαγμένος και δεν είναι ποτέ αργά να κάνεις κάτι το οποίο θέλεις και πιστεύεις ότι θα σου προσφέρει ένα καλύτερο μέλλον (και πριν η invitro πει ότι η ιατρική δεν έχει μέλλον, το ίδιο ισχύει και με την 1 σχολή μου, αλλά πάντα υπάρχει και το εξωτερικό!)

3. Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ λίγα τα παιδιά των κατατακτηρίων που πάνε μπροστά (Σε εμάς από τα 10 άτομα προχωράμε μόνο 3) και αυτό πιο πολύ στη Θεσσαλονίκη οφείλεται στο ότι η εισαγωγή γίνεται με βαθμό πτυχίου και όχι εξετάσεις, κάτι με το οποίο είμαι αντίθετη αλλά κανέναν δε νοιάζει η γνώμη μου προφανώς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πέρασα με βαθμό πτυχίου ιατρική και με εξετάσεις κτηνιατρική. Τελικά επέλεξα να πάω ιατρική γνωρίζοντας ότι η αποκατάσταση θα ήταν πολύ πολύ πιο δύσκολη σε σχέση με την κτηνιατρική, γιατί απλά είμαι ζώον !

:)

(και πριν η invitro πει ότι η ιατρική δεν έχει μέλλον, το ίδιο ισχύει και με την 1 σχολή μου, αλλά πάντα υπάρχει και το εξωτερικό!)

Δεν έχω αναφερθεί στο εξωτερικό παιδί μου, όταν συζητώ το κάνω επί.. ελληνικού εδάφους.

Δεν έχω κοπεί ποτέ σε κανένα μάθημα, σε αντίθεση με πολλά παιδιά που μπήκαν με πανελλαδικές δεν χρωστάω ούτε ένα μάθημα!

Γουάου. Διόμισυ χρόνια (δύο μάλλον, δεν έχει γίνει ακόμα η εξεταστική του Φεβρουαρίου) και δεν χρωστάς μάθημα (έχοντας μια κάποια γνώση ανατομίας, φυσιολογίας και λοιπά). Φοβερό. Αλλά αν δεν φτάσεις στα μισά του πέμπτου έτους, το λιγότερο, δεν πείθομαι για όσα λες. Εξάλλου ούτε εσύ δεν θα αναγνωρίζεις τον εαυτό σου τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν συζητήθηκε σε προηγούμενα post το θέμα των γνώσεων που έχει κάποιος από το ΤΕΙ αμφισβητούσες τις γνώσεις ανατομίας φυσιολογίας κτλ. γιατί τα βιβλία είναι 100 σελίδες ή 50 sos.Τώρα δεν είναι κάτι σημαντικό το ότι δεν χρωστάω κανένα μάθημα και είναι γιατί αυτά τα 50 sos μου έμαθαν καλή ανατομία και έτσι οι 3 ανατομίες τις ιατρικής ήταν περίπατος για μένα!Οκ δεκτό...

Φυσικά και όσο μεγαλώνουν τα έτη, αυξάνονται και οι απαιτήσεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος που έχει μπει με κατατακτήριες δεν θα τα καταφέρει!Άλλωστε διαβάζει με άλλη ωριμότητα!Απλά ήθελα να πω και εγώ με τη σειρά μου ότι το να βγάλει κανείς με κατατακτήριες την ιατρική είναι εφικτό, αν έχει σκεφτεί τι θα κάνει μετά την ιατρική...

υγ. Γουάου είναι γιατί όταν θα φτάσω 5 έτος θα έχω τα μαθήματα του 5 και όχι των πρώτων 2 ετών (ανατομίες και ιστολογίες κυρίως) που όλοι τρέχουν να περάσουν με προπεριόδους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα δεν είναι κάτι σημαντικό το ότι δεν χρωστάω κανένα μάθημα και είναι γιατί αυτά τα 50 sos μου έμαθαν καλή ανατομία και έτσι οι 3 ανατομίες τις ιατρικής ήταν περίπατος για μένα!Οκ δεκτό...

Περίπατος όχι, απλά είχες ελαφρό προβάδισμα σε σχέση με τους άλλους. Προβάδισμα που στην Παθολογία και τη χειρουργική δεν θα έχεις.

αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος που έχει μπει με κατατακτήριες δεν θα τα καταφέρει!

Είπα εγώ ότι δεν θα τα καταφέρεις - καταφέρει όποιος πάρει στα σοβαρά την ιατρική και δεν τη δει σαν την παιδική χαρά-ΤΕΙ (που μόνη σου παραδέκτηκες ότι είναι παιδική χαρά; )

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι το να "καταφέρεις" να πάρεις το πτυχίο της ιατρικής ούτε μας νοιάζει ούτε μας αφορά.

Εμείς, εγώ τουλάχιστον, απλά σε προειδοποιούμε για την φρίκη που θα φας μετά, αφού πάρεις το πτυχίο. Διότι τότε αρχίζουν όλα...

Απλά ήθελα να πω και εγώ με τη σειρά μου ότι το να βγάλει κανείς με κατατακτήριες την ιατρική είναι εφικτό, αν έχει σκεφτεί τι θα κάνει μετά την ιατρική...

"Εχεις σκεφτεί". Με συγκινείς. Αν στη σκέψη αυτή δεν συμπεριλαμβάνεται πατέρας-θείος-γκόμενος με ιατρείο, να δεις πόσες φορές θα αλλάξουν οι σκέψεις σου τα επόμενα χρόνια.... ουουου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.