Jump to content

Ιατρική στα 25.


dikaios

Recommended Posts

Θα το θέσω διαφορετικά. Μέχρι και το 3 έτος έχω διδαχθεί τα μαθήματα σε επίπεδο ΤΕΙ. Φυσικά η ύλη είναι πολυ μεγαλύτερη γι αυτό λεγεται και ΑΕΙ.

Δε με απασχολει το θέμα της ύλης στη παρούσα φάση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Last Reply

Μάλιστα. Επιασες τώρα βαθμό πτυχίου στο ΤΕΙ της συμφοράς, 9,2 ας πούμε, κι επειδή είσαι πρώτος στο βοιδο-ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων ή όποιο είσαι, νομίζεις ότι μπορείς να τα πας το ίδιο καλά με την ιατρική.

Ακου, λέει, "συνεργάστηκε" με συναδέρφους γιατρούς...

Που συνεργάστηκες, όταν έκανες πρακτική με το ΤΕΙ;

Και συνεργάστηκες τόσο καλά, ώστε εξακολουθείς να μην έχεις ιδέα γα βασικά πράγματα όπως οι αναμονές, παρόλο που γράφεις εδώ μέσα κανά δυο χρόνια.

Ακου, μικρέ. Η ιατρική δεν έχει καμία σχέση με το λούνα-παρκ στο οποίο έπαιζες ως τώρα.

Αν θέλεις να πας πήγαινε, με το βαθμό πτυχίου εξάλλου δεν χάνεις κάτι. Στο δεύτερο έτος με την ανατομία που θα κοπείς 2-3 φορές και θα το εμπεδώσεις, θα καταλάβεις τι έκανες. Δεν σε παίρνει, εκτός φυσικά αν σοβαρευτείς και κόψεις τις χαζομάρες που ξέρεις ως τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα. Επιασες τώρα βαθμό πτυχίου στο ΤΕΙ της συμφοράς, 9,2 ας πούμε, κι επειδή είσαι πρώτος στο βοιδο-ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων ή όποιο είσαι, νομίζεις ότι μπορείς να τα πας το ίδιο καλά με την ιατρική.

Ακου, λέει, "συνεργάστηκε" με συναδέρφους γιατρούς...

Που συνεργάστηκες, όταν έκανες πρακτική με το ΤΕΙ;

Και συνεργάστηκες τόσο καλά, ώστε εξακολουθείς να μην έχεις ιδέα γα βασικά πράγματα όπως οι αναμονές, παρόλο που γράφεις εδώ μέσα κανά δυο χρόνια.

Ακου, μικρέ. Η ιατρική δεν έχει καμία σχέση με το λούνα-παρκ στο οποίο έπαιζες ως τώρα.

Αν θέλεις να πας πήγαινε, με το βαθμό πτυχίου εξάλλου δεν χάνεις κάτι. Στο δεύτερο έτος με την ανατομία που θα κοπείς 2-3 φορές και θα το εμπεδώσεις, θα καταλάβεις τι έκανες. Δεν σε παίρνει, εκτός φυσικά αν σοβαρευτείς και κόψεις τις χαζομάρες που ξέρεις ως τώρα.

Άρα δε μένει παρά να σε διαψεύσω. Όσο για τα υπόλοιπα υποτιμητικά ένα έχω να πω.

Κακός μπήκες εσύ στην ιατρική. Σε χάλασε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα δε μένει παρά να σε διαψεύσω. Όσο για τα υπόλοιπα υποτιμητικά ένα έχω να πω.

Κακός μπήκες εσύ στην ιατρική. Σε χάλασε....

Ε, μα τι λέω κι εγώ τόσα χρόνια; Ασφαλώς και με χάλασε! Κι όχι μόνο εμένα... emcolgate

ΥΓ: Κακός, ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να σοβαρευτούμε τώρα. Για να επικαλεστείς τον νόμο που σου επιτρέπει να γλυτώσεις την αναμονή,

πρέπει να ισχύουν τα παρακάτω σε 6-7 χρόνια:

1) Να έχεις διοριστεί στο ΕΣΥ

2) Να καταφέρεις να πάρεις πτυχίο ιατρικής παρόλο που θα δουλεύεις 8 ωρα και βάρδιες

3) Να εξακολουθεί να ισχύει ο νόμος αυτός σε 7 χρόνια (χλωμό το βλέπω).

4) Να υπάρχει....η Ελλάδα και ο κόσμος σε 7 χρόνια... emconfused

Αυτά.

ΥΓ: έτσι κι αλλιώς αν πετύχεις το 1 θα σε ζηλεύουν άπαντες, και δεν θα έχεις και ουσιαστικό λόγο να επιμείνεις στα υπόλοιπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το θέσω διαφορετικά. Μέχρι και το 3 έτος έχω διδαχθεί τα μαθήματα σε επίπεδο ΤΕΙ. Φυσικά η ύλη είναι πολυ μεγαλύτερη γι αυτό λεγεται και ΑΕΙ.

Δε με απασχολει το θέμα της ύλης στη παρούσα φάση.

Θα σε απασχολήσει όταν διαπιστώσεις ότι είναι περίπου 10πλάσια (και στην ουσία δεν υπάρχει ύλη).

Εχω βαρεθεί τόσο πολύ τα παιδιά από το ΤΕΙ που κάνουν 50 - 100 σελ. βιβλία, ίσα τις περιλήψεις, και νομίζουν ότι είναι το ίδιο και στην ιατρική!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνάδελφος με την οποία μίλησα για το Κιλκίς ήταν ειδικευόμενη στο τμήμα μικροβιολογίας. Προφανώς αυτή την ειδικότητα εννοούσε.

Μπορεί κάποιος να μου πει εστω την άποψη του με επιχειρήματα ή τσαμπα ρωτάω?

Θα το ξαναπώ για 1.000.0000 φορά. Οι γιατροί κι εσύ δεν είστε συνάδερφοι. Μέχρι να πάρεις πτυχίο ιατρικής (αν ποτέ...), μέχρι την ώρα που θα πεις τον όρκο, δεν είσαι συνάδερφός μας, που να χτυπιέσαι κάτω.

Η ιατρική είναι αρένα, δεν είναι λούνα παρκ για παιδάκια. Αν δεν έχεις στόφα μονομάχου ξέχνα το.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...πλάκα πλάκα σχετικά με τον νόμο περί παράκαμψης αναμονών είχα διαβάσει εδώ μέσα κάτι αναφορές για ενδεχόμενη κατάργηση.

Δεν θυμάμαι περισσότερα, αν θυμάται κανείς ας γράψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα δε μένει παρά να σε διαψεύσω. Όσο για τα υπόλοιπα υποτιμητικά ένα έχω να πω.

Κακός μπήκες εσύ στην ιατρική. Σε χάλασε....

Ε, μα τι λέω κι εγώ τόσα χρόνια; Ασφαλώς και με χάλασε! Κι όχι μόνο εμένα... emcolgate

ΥΓ: Κακός, ε;

εμ..καλα ειπα να μην σχολιασω ΕΓΩ!τα ειπες εσυ τελεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις κυρ-Δημήτρη μου. Εχει φτάσει 25 χρονώ για να τελειώσει ένα ΤΕΙ της πλάκας (έστω και με άριστα), δηλ. έκανε 6-7 χρόνια να πάρει ένα κολόχαρτο και νομίζει ότι μπορεί να συνεχίσει να σαχλαμαρίζει στην ιατρική...Ε, κάποιος πρέπει να του τα πει χύμα...Αν επιμείνει, κακό του κεφαλιού του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις κυρ-Δημήτρη μου. Εχει φτάσει 25 χρονώ για να τελειώσει ένα ΤΕΙ της πλάκας (έστω και με άριστα), δηλ. έκανε 6-7 χρόνια να πάρει ένα κολόχαρτο και νομίζει ότι μπορεί να συνεχίσει να σαχλαμαρίζει στην ιατρική...Ε, κάποιος πρέπει να του τα πει χύμα...Αν επιμείνει, κακό του κεφαλιού του...

Και γιατι παντα αυτος ο καποιος πρεπει να εισαι εσυ? Ισως αυτο να λεει κατι..

Δικαιε, εαν το γουσταρεις ξεκινα το. Εαν δε θα δωσεις κιολας κατατακτηριες, μπορεις να τα παρατησεις αν δεις οτι δε βγαινει αφου δε θα εχεις κανει καποια επενδυση χρονου/χρηματος. Αν απο την αλλη εισαι απολυτως σιγουρος και αποφασισμενος, βγες εξω και παρε πολυ καλυτερη εκπαιδευση, αποφυγε τις αναμονες και μη κοιταξεις πισω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σε είπε ότι έκανα 6-7 χρόνια για να πάρω το κωλόχαρτο?(μάθε να το γραφεις ετσι θα σου χρειαστεί).

Ποιος σου είπε ότι δε γνωρίζω από τις αναμονές?

Ποιος σου είπε ότι ΔΕ θεωρώ την ιατρική δύσκολη(εάν όχι τη δυσκολότερη σχολή στην Ελλάδα)?

Ποιος σου είπε ότι θα κάνω τη πλάκα μου άμα πάω ιατρική?

Ποιος σου είπε ότι οι γιατροι δε με προσφωνούσαν ως συνάδελφο και όχι πρώτος εγώ?

Σε χάλασε....τουλάχιστον αυτό δείχει η αντιδρασή σου και οι απαντήσεις σου. Βλέπεις δεν έχουν όλοι χαρισματα σαν και τα δικά σου.

Είναι πιο "μαλαγάνες".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σε είπε ότι έκανα 6-7 χρόνια για να πάρω το κωλόχαρτο?(μάθε να το γραφεις ετσι θα σου χρειαστεί).

Εχει αλλάξει η γραφή, όπως και το χλομός, βρόμικος, Μανόλης και άλλα. Λοιπόν... δεν πέρασες καν με την πρώτη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σου είπε ότι οι γιατροι δε με προσφωνούσαν ως συνάδελφο και όχι πρώτος εγώ?

Ναι, καλά. Κι εγώ άμα θέλω να στείλω τα μικρά για τυρόπιτες λέω καμία σαχλαμάρα για να πάνε πιο γρήγορα, δεν το εννοώ όμως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις κυρ-Δημήτρη μου. Εχει φτάσει 25 χρονώ για να τελειώσει ένα ΤΕΙ της πλάκας (έστω και με άριστα), δηλ. έκανε 6-7 χρόνια να πάρει ένα κολόχαρτο και νομίζει ότι μπορεί να συνεχίσει να σαχλαμαρίζει στην ιατρική...Ε, κάποιος πρέπει να του τα πει χύμα...Αν επιμείνει, κακό του κεφαλιού του...

αστον ανθρωπο να "παιξει" ..νεος ειναι ακομη..εδω να πουμε ο Μακης απο 3-4 σχολες επερασε και ενα πτυχιο δεν πηρε..αν και εσυ νομιζω πως εχεις αναλαβει εργολαβικα να αποπαιρνεις ολους τους γουαναμπη δοκτορες..φιλικα παντα

γνωστος μου-κατ΄ονομα-ψυχιατρος εσπουδασε μετα τα 35

υγ.θλιβομαι ομως και εγω που στα 25 ειχα αρχισει να βγαζω μεροκαματο ικανοποιητικο (το ιδιαιτερο ειναι ενας μικρος επιγειος παραδεισος..τον χασαμε..τι να γινει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γιατι παντα αυτος ο καποιος πρεπει να εισαι εσυ? Ισως αυτο να λεει κατι...

Τι να λέει; Οτι εγώ τουλάχιστον εδώ μέσα λέω αυτό που σκέφτομαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σου είπε ότι δε γνωρίζω από τις αναμονές?

Ποιος σου είπε ότι ΔΕ θεωρώ την ιατρική δύσκολη(εάν όχι τη δυσκολότερη σχολή στην Ελλάδα)?

Βλέπε πρώτο ποστ σου: Εγραψες ότι θα τελειώσεις στα 31 την ιατρική και στα 35-36 την ειδικότητα, που σημαίνει δεν ξέρεις τι σου γίνεται και θες να σε πάρουμε και στα σοβαρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαίνεται τα έχεις παίξει με τη πάρτη μου...

χαχαχα

Γράφεις πιο γρήγορα όταν εισαι θυμωμένη...

χαχαχα

Είσαι και επιλεκτική. Είπα 24-25 με 6 χρόνια στη σχολή ΚΑΙ ΕΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ( εννοω ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΤΥΧΙΟ)

χαιρετώ την αναμονή και μετά από 4-5 χρόνια τέλος η ειδικότητα.

Αλλο όμως τι νομίζω εγώ που είμαι από έξω και αλλο η γνώμη ενός που είναι μέσα.

Γι αυτό και η δημουργία του τοπικ.

Όσο μου τη "μπαίνεις" (ελπίζω ο Μπαμπινιώτης να μη το άλλαξε για να πουλήσει το λεξικό του) τόσο πιο πολύ γουσταρω την ιατρική.

Αφου τη περασες εσύ για μένα είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ.

Όσο για τους γιατρούς και τα μικρά, εδώ δεν έχουμε τέτοια γκοπλέξ. Αμά γουσταρουμε φωνάζουμε τους γιατρους και τρώμε όλοι μαζι.

Τωρα αμα θέλουν να τη φάνε μόνοι τους δε χαλάσε και ο κόσμος, απλά θα τη φάνε κρύα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία απορία.. ,άνθρωποι έξυπνοι, μορφωμένοι, κάποιας ηλικίας απαντάτε υβριστικά και επιθετικά, , όπως και να έχει είναι γραπτός λόγος και η έλλειψη προσοχής στα γραφόμενα είναι κατ'εμε ασυγχώρητη. Σημασία περισσότερο από όλα έχουν οι ανθρώπινες σχέσεις ειδικά για κάποιον που επέλεξε επάγγελμα υγείας, η ανωνυμία δεν πρέπει να συνυπάρχει μαζί με την ανευθυνότητα και απάθεια για τον άλλον εκτός και εάν συμφωνείτε και με αυτούς που φοράνε μία μάσκα και τρομοκρατούν,κλέβουν,και οτιδήποτε άλλο, παρακαλώ! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαζί με την ανευθυνότητα και απάθεια για τον άλλον εκτός και εάν συμφωνείτε και με αυτούς που φοράνε μία μάσκα και τρομοκρατούν,κλέβουν,και οτιδήποτε άλλο, παρακαλώ! :rolleyes:

Ανευθυνότητα και απάθεια; Κλοπές, τρομοκρατία; Πας καλά; Και που ξέρεις εσύ τι μπορεί να ξέρω για τον Δίκαιο και αν δεν έχω τους λόγους μου να απαντάω έτσι;

(εσένα στο πμ σου απάντησα πολύ σοβαρά και δεν το περίμενα να σχολιάσεις έτσι δημόσια).

Δίκαιε... Χαιρέτα μας και τον πλάτανο παιδί μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ όλα τα πιαδιά που "σπατάλησαν" λίγο από το πολύτιμο χρόνο τους για να μου απαντήσουν, είτε από εδώ είτε μέσω πμ.

Κάποιοι θα διαφωνουν και κάποιοι θα συμφωνουν ετσι γίνεται πάντα.

Και ο Τασος και η Ιnvitro αλλά και όσοι τα έχουν περάσει, διακαιούνται να φωνάζουν.

Μακάρι να είχα λεφτά....γιατί από όρεξη υπάρχει

Δυστυχώς ούτε κομματοσκυλο μπορώ να φανταστω τον εαυτό μου οπότε χαιρετάω γενικά...και κατεβάσω το πήχη στα δικά μου μέτρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η invitro σου γράφει μεγάλες αλήθειες!

Διάβασε τις δημοσιεύσεις της ξανά και ξανά, μέχρι να εμπεδώσεις το νόημά τους.

Κανείς άλλος δε θα σε βοηθήσει έτσι στη ζωή σου.

Προσωπικά αρέσκομαι να αφήνω αυτούς που διαφωνούν μαζί μου να προχωρήσουν στο λάθος δρόμο, να φτάσουν στον τοίχο, να πέσουν επάνω του, και να σπάσουν τα μούτρα τους!

Η ανωνυμία με ωθεί μερικές φορές να γίνω "Μητέρα Τερέζα", σαν την invitro...

Ελπίζω να μη φτάσω ποτέ να βοηθώ κι αναρχικούς, κομμουνιστές και κομματόσκυλα!

Αν αντιληφθείτε οτι το κάνω, να μου γράψετε αμέσως! Θα φύγω από τα fora για να μη χειροτερέψω.

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαζί με την ανευθυνότητα και απάθεια για τον άλλον εκτός και εάν συμφωνείτε και με αυτούς που φοράνε μία μάσκα και τρομοκρατούν,κλέβουν,και οτιδήποτε άλλο, παρακαλώ! :rolleyes:

Ανευθυνότητα και απάθεια; Κλοπές, τρομοκρατία; Πας καλά; Και που ξέρεις εσύ τι μπορεί να ξέρω για τον Δίκαιο και αν δεν έχω τους λόγους μου να απαντάω έτσι;

(εσένα στο πμ σου απάντησα πολύ σοβαρά και δεν το περίμενα να σχολιάσεις έτσι δημόσια).

Δίκαιε... Χαιρέτα μας και τον πλάτανο παιδί μου!

Συγνώμη για την ασάφεια αλλά δεν παύει να είναι δημόσια συζήτηση πού είναι ανοιχτή και σε μη εγγεγραμμένους χρήστες, γιαυτό άλλωστε υπάρχουν και τα πμ, ίσως η fora παιδεία μου να είναι τελείως διαφορετική από ότι ισχύει εδώ.

Τέλος Πάντων καλημέρα σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπίζω να μη φτάσω ποτέ να βοηθώ κι αναρχικούς, κομμουνιστές και κομματόσκυλα!

Αν αντιληφθείτε οτι το κάνω, να μου γράψετε αμέσως! Θα φύγω από τα fora για να μη χειροτερέψω.

:blink:

τωρα που θα γεμισει η χωρα κουκουεδες (μερες του 44 βλεπω να ξαναζουμε) θυμισου να τηρησεις την υποσχεση σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ανωνυμία με ωθεί μερικές φορές να γίνω "Μητέρα Τερέζα", σαν την invitro...

Μη νομίζεις, άμα τον είχα στο εργαστήριο να κάνει πρακτική και μου τα έπρηζε με την ιατρική που θέλει να πάει,

το πιθανότερο είναι να τον έστελνα για τυρόπιτα και να τον έλεγα και συνάδερφο για να τον ξεφορτωθώ και να

μην μου τα πρήζει, όπως κάνουν και οι άλλοι και του φουσκώνουν τα μυαλά.

Από δω μέσα δεν μου κοστίζει τίποτα να του λέω αυτά που πιστεύω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.