Jump to content

Ιατροί Αντιγήρανσης


Andrikos

Recommended Posts

Reference 1

Reference 2

Reference 3

Η τελευταία ανασκόπηση είναι μάλλον υπέρ των «αιρετικών» απόψεων του εκλιπόντα....αλλά δεν έχω πρόσβαση από τον υπολογιστή μου στο πλήρες κείμενο...

Οι δίαιτες χαμηλού υδατάνθρακα έχουν πολλά θετικά, σύμφωνοι. Αλλά από πού προκύπτει πώς είναι υπέρ των απόψεων του εκλιπόντα; Ναι συμφωνώ , το full text είναι αρκετά σημαντικό. Πού τοποθετήθηκε ο Χατζηπαναγιώτου υπέρ των κετογονικών διατροφών; Πραγματικά δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε μερικοί , δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση στο ότι οι θερμίδες παίζουν ρόλο , εκτός και αν καταρρίφθηκαν οι νόμοι της θερμοδυναμικής.

Κύρια Καράντη , είστε τσακάλι πραγματικά , την πιθανότητα να σέβομαι απλά τους γιατρούς που κάνουν με εντιμότητα το λείτουργημά τους την επεξεργαστήκατε καθόλου ή απλά επειδή έκανα κριτική σε έναν γιατρό σημαίνει ότι τσουβάλιασα όλους τους υπόλοιπους; Ίσως βλέπετε στους άλλους τα κίνητρα που σας οδήγησαν εσάς στην ιατρική.Όχι ότι μου καίγεται καρφί.Αν είστε καλή επαγγελματίας και βοηθάτε τους ασθενείς σας ενδεχομένως να αξίζετε και την δόξα και τα χρήματα , όπως και να έχει δεν είναι δική μου υπόθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γυρίσαμε βλέπω, αλλά σφυρίζεις κλέφτικα για διάφορα που έγραψες.

Αν μεν είναι άτοπα να το παραδεχτείς και να ανακαλέσεις.

Αν πιστεύεις ότι είναι σωστά, επιχειρηματολόγησε.

Αν απλά τα αγνοείς καθίστασαι σε αναξιόπιστο ομιλήτή και προσβολή στον κλάδο σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αγνοώ τίποτα αλλά δεν βλέπω το νόημα να κάθομαι να επαναλαμβάνω τον εαυτό μου. Νομίζω ότι έχω επιχειρηματολογήσει εκτενώς, όπως και ο κος Χατζηπαναγιώτου, στο ιστολόγιό μου. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του. Όσο για το αν είμαι αξιόπιστος ομιλητής, ή για τον κλάδο μου και το αν τον προσβάλω, στην αντιπαράθεση , προς το τέλος, τοποθετήθηκε και ο κος Μανώλης Μανωλαράκης, πρόεδρος της Ένωσης Διαιτολόγων Διατροφολόγων Ελλάδας. Μπορείτε να δείτε εκεί ποιος προσβάλει τον κλάδο του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι δίαιτες χαμηλού υδατάνθρακα έχουν πολλά θετικά, σύμφωνοι. Αλλά από πού προκύπτει πώς είναι υπέρ των απόψεων του εκλιπόντα; Ναι συμφωνώ , το full text είναι αρκετά σημαντικό. Πού τοποθετήθηκε ο Χατζηπαναγιώτου υπέρ των κετογονικών διατροφών; Πραγματικά δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε μερικοί , δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση στο ότι οι θερμίδες παίζουν ρόλο , εκτός και αν καταρρίφθηκαν οι νόμοι της θερμοδυναμικής.

Σε ολόκληρο το δικό σας blog η διαφωνία σας με τον Χ" παναγιώτου είναι ότι αυτός υποστηρίζει ότι οι θερμίδες δεν είναι το απόλυτο κριτήριο σε μια δίαιτα (αντίθετα από το κοινώς παραδεκτό) και ότι καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά την απώλεια κιλών έχουν οι δίαιτες με χαμηλή πρόσληψη υδατανθράκων (ή με χαληλό γλυκαιμικό δείκτη/φορτίο όπως γράφει)...

Το «επιχείρημα» «Πραγματικά δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε μερικοί» το θεωρώ εντελώς προσβλητικό και εν προκειμένω άτοπο...και φυσικά θα μπορούσα κι εγώ πολύ εύκολα να το απευθύνω σε οποιονδήποτε, και ειδικά σε εσάς. Λίγος σεβασμός στο συνομιλητή δε βλάπτει γενικότερα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ολόκληρο το δικό σας blog η διαφωνία σας με τον Χ" παναγιώτου είναι ότι αυτός υποστηρίζει ότι οι θερμίδες δεν είναι το απόλυτο κριτήριο σε μια δίαιτα (αντίθετα από το κοινώς παραδεκτό) και ότι καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά την απώλεια κιλών έχουν οι δίαιτες με χαμηλή πρόσληψη υδατανθράκων (ή με χαληλό γλυκαιμικό δείκτη/φορτίο όπως γράφει)...

Το «επιχείρημα» «Πραγματικά δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε μερικοί» το θεωρώ εντελώς προσβλητικό και εν προκειμένω άτοπο...και φυσικά θα μπορούσα κι εγώ πολύ εύκολα να το απευθύνω σε οποιονδήποτε, και ειδικά σε εσάς. Λίγος σεβασμός στο συνομιλητή δε βλάπτει γενικότερα....

Οι δίαιτες περιορισμένου υδατάνθρακα και οι δίαιτες μη περιορισμένου υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη δεν είναι το ίδιο , έχουν το "χαμηλό" στην ονομασία τους αλλά αυτή είναι η μόνη τους ομοιότητα.

Αν ακούγεται προσβλητικό το ότι δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε ζητώ συγγνώμη . Όπως και να έχει σε αυτό το ποστ λέτε πως οι θερμίδες είναι "κοινώς παραδεκτό" κριτήριο, ενώ στο προηγούμενο ποστ σας μιλούσατε για "προφανώς αμφιλεγόμενο θέμα, με κλινικές μελέτες με αντικρουόμενα ακόμη αποτελέσματα. Τι από τα δύο ισχύει τελικά;

Εάν έχετε υπόψιν σας κάποια μελέτη που να αντικρούει πως το βάρος ρυθμίζεται από το θερμιδικό ισοζύγιο παραθέστε την και γιατί όχι να ζητήσω συγγνώμη. Όπως και να έχει πάντως δεν υπάρχει κάτι προσωπικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι δίαιτες περιορισμένου υδατάνθρακα και οι δίαιτες μη περιορισμένου υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη δεν είναι το ίδιο , έχουν το "χαμηλό" στην ονομασία τους αλλά αυτή είναι η μόνη τους ομοιότητα.

Αν ακούγεται προσβλητικό το ότι δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε ζητώ συγγνώμη . Όπως και να έχει σε αυτό το ποστ λέτε πως οι θερμίδες είναι "κοινώς παραδεκτό" κριτήριο, ενώ στο προηγούμενο ποστ σας μιλούσατε για "προφανώς αμφιλεγόμενο θέμα, με κλινικές μελέτες με αντικρουόμενα ακόμη αποτελέσματα. Τι από τα δύο ισχύει τελικά;

Ωραία....θα ήθελα να μάθω κι εγώ ποιες είναι αυτές οι δίαιτες τότε που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Σχετική βιβλιογραφία;

Πάντως ο εκλιπών αναφέρει πολλές φορές (κυρίως μέσω της βιβλιογραφίας που παραθέτει στο blog) τις δίαιτες χαμηλής πρόσληψης υδατανθράκων ως πιο αποτελεσματικές από τις υποθερμιδικές. Δείτε π.χ. το post του Χ"παναγιώτου της 4/11/2010. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου! Ελπίζω μόνο να μην έχετε όρεξη απλώς για παιχνίδια με τις λέξεις....

Πολλά «κοινώς παραδεκτά» πράγματα είναι ταυτόχρονα ιδιαίτερα αμφιλεγόμενα....δηλαδή αυτό που ο πολύς κόσμος πιστεύει για κάτι μπορεί να είναι αντικείμενο έντονων συζητήσεων μεταξύ των ειδικών επιστημόνων....ή ακόμη χειρότερα (!) να είναι πέραν της λογικής....μερικά παραδείγματα είναι η αστρολογία ολόκληρη και (γιατί όχι) και η ύπαρξη του οποιοδήποτε Θεού! Προσωπικά δε μου κάνει πια εντύπωση αυτή η σκέψη, ο άνθρωπος (συλλογικά) δεν ερμηνεύει τα πάντα λογικά!

Τελοσπάντων, δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, ούτε έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο διεξοδικά αυτή την περίοδο. Εσείς θεωρείτε ότι είστε ειδικός, οπότε δεν έχω σκοπό να αντιδικήσω....απλά θα μπορούσατε να είστε λιγότερο ερειστικός, όχι τόσο απέναντι σε μένα, αλλά γενικά σε όποιον τυχαίνει να διαφωνεί μαζί σας (όπως ο εκλιπών). Δε μου φαίνεστε άνθρωπος που θα μπορούσε σε ό,τιδήποτε να δεχτεί ότι έχει άδικο, και αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να το δουλέψετε μέσα σας... :antegeia::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για ένα τόσο ενδιαφέρον και προφανώς αμφιλεγόμενο θέμα, με κλινικές μελέτες με αντικρουόμενα ακόμη αποτελέσματα, θα περίμενα πιο γόνιμο και πολιτισμένο διάλογο από όλες τις πλευρές....κρίμα που δεν μπορεί να γίνει!

Παραθέτω το πλήρες κείμενο της ανασκόπησης reference 3, που υποστηρίζει τις LC diets...

Φίλε Evanescent_doctor, πραγματικά συμφωνώ σε όλα όσα λες. Και μπράβο που τα λες όπως πρέπει, γιατί εγώ δεν είχα την υπομονή να συνεχίσω να μιλάω με τον "κύριο" Ζουρδό, καθότι ο διάλογος θα γινόταν ακόμη πιο απολίτιστος από μέρους μου. Υπολόγισε, όμως, ότι εγώ τον ήξερα προσωπικά τον Φιλήμονα και έχω μάθει πολλά εκτός φόρουμ που εκσφενδόνιζαν άδικα εναντίον του όλοι αυτοί οι τύποι - γι' αυτό έβγαλα όλη αυτή τη φρίκη στα posts μου. Ζητώ συγγνώμη, λοιπόν, σε όλους εσάς τους συναδέλφους μου που τα έγραψα όλα αυτά δημοσίως, εκτός του Ζουρδού φυσικά. Και δεν ανακαλώ ούτε στο ελάχιστο τα όσα ανέφερα.

ΥΓ: εξακολουθείτε, "κύριε" Ζουρδέ να αποδεικνύετε την ασχετοσύνη σας: έναν άνθρωπο που έχει φύγει από τη ζωή δε συνεχίζουμε να τον αποκαλούμε "ΚΥΡΙΟ" και μετά θάνατον...!!! Ήμαρτον, μία απλή βασική γνώση είναι αυτή, που την ξέρουν μέχρι και τα παιδιά του δημοτικού!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπίζω μόνο να μην έχετε όρεξη απλώς για παιχνίδια με τις λέξεις....

Εσείς θεωρείτε ότι είστε ειδικός, οπότε δεν έχω σκοπό να αντιδικήσω....απλά θα μπορούσατε να είστε λιγότερο ερειστικός, όχι τόσο απέναντι σε μένα, αλλά γενικά σε όποιον τυχαίνει να διαφωνεί μαζί σας (όπως ο εκλιπών). Δε μου φαίνεστε άνθρωπος που θα μπορούσε σε ό,τιδήποτε να δεχτεί ότι έχει άδικο, και αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να το δουλέψετε μέσα σας...

Δεν ξέρεις πόσο δίκιο έχεις και πόσο μέσα έχεις πέσει σε όλα αυτά που γράφεις... emclapemclappingemclaps

Κι επειδή δεν είμαι τρελός (τουλάχιστον έτσι μου λένε οι άλλοι), ο λόγος που εξοργίστηκα και επιτέθηκα τόσο έντονα ήταν αυτή η ασέβεια και η ερειστικότητα που έδειξε απέναντι στον Φιλήμονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.