Jump to content

Ιατροί Αντιγήρανσης


Andrikos

Recommended Posts

Διατηρώ ένα μικρό επιστημονικό blog στο οποίο μεταξύ άλλων σχολιάζω θέματα που έχουν να κάνουν με παραπληροφόρηση.Φαντάζομαι όλοι έχετε ακούσει για τους "γιατρούς αντιγήρανσης", ένα σχετικό άρθρο είναι εδώ - όπου συμμετέχει στα σχόλια και ένας "ιατρός αντιγήρανσης". Φαντάζομαι ότι αυτό ίσως ενδιαφέρει τα μέλη του φορoυμ. Όσοι από εσάς, πτυχιούχοι και φοιτητές, θέλουν να συμμετέχουν με αναρτήσεις, είναι αυτονόητο ότι είστε ευπρόσδεκτοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως υπαρχουν γιατροι αντιγηρανσης, ειναι αυτοι που αμα πεσεις στα χερια τους δεν θα προλαβεις να γερασεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως υπαρχουν γιατροι αντιγηρανσης, ειναι αυτοι που αμα πεσεις στα χερια τους δεν θα προλαβεις να γερασεις...

Spot on mate emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Δυστυχώς η παρά-επιστημονική βιομηχανία της αντιγήρανσης έχει συνέχεια και προβάλλεται στα Μ.Μ.Ε. Δεν ξέρω αν μάθατε τα νέα αλλά σύμφωνα με την ιατρό Μαρία Ψωμά "Μητέρα κάθε ασθένειας είναι η κακή διατροφή» και προφανώς είναι σωστή, καθώς από την αρχαιότητα τονιζόταν η μέγιστη σημασία της διατροφής." Δηλαδή το AIDS προκαλείται από την κακή διατροφή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι η Κινέζικη παροιμία(''Μητερα...διατροφή'') εννοεί κυριολεκτικά κάθε ασθένεια.

ps:''H Νανά Παλετσάκη(ειμαι τόσο ασχετος?Ποια είναι αυτη?) σχολιάζει τη Μ.Ψωμά'' στα News του site.LOL!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ένα γρήγορο search διαπίστωσα ότι ο συγκεριμένος γιατρός άφησε τον μάταιο τούτο κόσμο και σε νεαρή ηλικία

Facebook Memorial

Οπότε το συγκεκριμένο τόπικ έχει αρχίσει και με ενοχλεί.

Επίσης ο τοπικ σταρτερ είναι γιατρός αν επιτρέπεται η ερώτηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξύ ο αποθανών πόσταρε στο μπλογκ μέχρι 8 μέρες πριν το θάνατο του... :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ένα γρήγορο search διαπίστωσα ότι ο συγκεριμένος γιατρός άφησε τον μάταιο τούτο κόσμο και σε νεαρή ηλικία

Facebook Memorial

Οπότε το συγκεκριμένο τόπικ έχει αρχίσει και με ενοχλεί.

Επίσης ο τοπικ σταρτερ είναι γιατρός αν επιτρέπεται η ερώτηση?

Ο τόπικ στάρτερ δεν είναι ιατρός αλλά διατροφολόγος. Το ότι το τόπικ σε ενοχλεί μπορώ να πω ότι το κατανοώ, ίσως ύπο άλλες συνθήκες θα έπρεπε να μην μιλάμε για κάποιον που έφυγε πρόσφατα.Αν και προσωπικά δεν το συμμερίζομαι 100% αυτό, γιατί το θέμα δεν είναι προσωπικό αλλά επιστημονικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπου να 'ναι δημιουργείται ειδικότητα Γηριατρικής και θα σας πάρουν τα πελατάκια,

καλοί μου διατροφολόγοι. :rolleyes:

Ποιός το πε αυτό με την "Γηριατρική" αλήθεια; Αυτό χρειάζεται η ιατρική , μία νέα ειδικότητα χωρίς λόγο ύπαρξης.

Το σχόλιο σου σίγουρα δείχνει πώς λειτουργείς εσύ.Ναι υπάρχουν χρήματα στην μέση αλλά αν ήταν μόνο για τα χρήματα δεν θα γινόμασταν διατροφολόγοι, όπως αντίστοιχα και κάποιοι ιατροί του δημοσίου δεν θα αμοιβόντουσαν με τόσο εξευτελιστικά ποσά. Ξέρεις, κάποιες δουλειές, ειδικά στο χώρο της υγείας, ανταμείβουν, έστω και αν δεν γίνεσαι βαθύπλουτος ,ίσως δεν έχεις εμπειρία από προσφορά στον άνθρωπο ή δεν σου λέει κάτι. Με αυτό κατά νου, τα "πελατάκια" να μας τα πάρουν και να τους χρεώσουν τιμές που αρμόζουν όχι σε διατροφολόγο αλλά σε μεγαλοιατρό , αλλά τουλάχιστον ας τους προσφέρουν και μία ουσιαστική βοήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός το πε αυτό με την "Γηριατρική" αλήθεια; Αυτό χρειάζεται η ιατρική , μία νέα ειδικότητα χωρίς λόγο ύπαρξης.

Η γηριατρική είναι μια καταξιωμένη ειδικότητα με πολύ μεγάλη προσφορά στον άνθρωπο.

Δεν είναι κάτι καινούργιο, υπάρχει σε κάθε άλλη χώρα του πλανήτη.

Προσωπικά δε μου άρεσε ο τρόπος που απευθυνόσασταν στον αποθανώντα στο μπλογκ σου.

Και ναι, ο γιατρός γνωρίζει, μπορεί και δικαιούται να δίνει οδηγίες διατροφής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός το πε αυτό με την "Γηριατρική" αλήθεια; Αυτό χρειάζεται η ιατρική , μία νέα ειδικότητα χωρίς λόγο ύπαρξης.

Η γηριατρική είναι μια καταξιωμένη ειδικότητα με πολύ μεγάλη προσφορά στον άνθρωπο.

Δεν είναι κάτι καινούργιο, υπάρχει σε κάθε άλλη χώρα του πλανήτη.

Προσωπικά δε μου άρεσε ο τρόπος που απευθυνόσασταν στον αποθανώντα στο μπλογκ σου.

Και ναι, ο γιατρός γνωρίζει, μπορεί και δικαιούται να δίνει οδηγίες διατροφής.

Βάσει ποιών σπουδών; Με το 1 μάθημα επιλογής; Με την ίδια λογική και οι διατροφολόγοι πρέπει να συνταγογραφούν φάρμακα επειδή έχουν βασικές γνώσεις ενδοκρινολογίας.Η' οι γυναικολόγοι να κάνουν τους αναισθησιολόγους. Επειδή κάποιος μπορεί να διαχειρίζεται βασικές έννοιες άλλης ειδικότητας δεν σημαίνει ότι είναι πασπαρτού. Καλύτερα γιατρός και διατροφολόγος να συνεργάζονται και όχι να μπαίνουν ο ένας στα χωράφια του άλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός το πε αυτό με την "Γηριατρική" αλήθεια; Αυτό χρειάζεται η ιατρική , μία νέα ειδικότητα χωρίς λόγο ύπαρξης.

Η γηριατρική είναι μια καταξιωμένη ειδικότητα με πολύ μεγάλη προσφορά στον άνθρωπο.

Δεν είναι κάτι καινούργιο, υπάρχει σε κάθε άλλη χώρα του πλανήτη.

Προσωπικά δε μου άρεσε ο τρόπος που απευθυνόσασταν στον αποθανώντα στο μπλογκ σου.

Και ναι, ο γιατρός γνωρίζει, μπορεί και δικαιούται να δίνει οδηγίες διατροφής.

Βάσει ποιών σπουδών; Με το 1 μάθημα επιλογής; Με την ίδια λογική και οι διατροφολόγοι πρέπει να συνταγογραφούν φάρμακα επειδή έχουν βασικές γνώσεις ενδοκρινολογίας.Η' οι γυναικολόγοι να κάνουν τους αναισθησιολόγους. Επειδή κάποιος μπορεί να διαχειρίζεται βασικές έννοιες άλλης ειδικότητας δεν σημαίνει ότι είναι πασπαρτού. Καλύτερα γιατρός και διατροφολόγος να συνεργάζονται και όχι να μπαίνουν ο ένας στα χωράφια του άλλου.

Ο γιατρός δε μπορεί να αντικαταστήσει εσάς,όμως οφείλει να μπορεί να δώσει γενικές οδηγίες στους ασθενείς του ή συγκεκριμένες διατροφικές οδηγίες ανάλογα με την περίσταση(πχ χορήγηση φαρμάκων).Θα συμφρωνήσεις βέβαια ότι και οι...''δικοί σου'' δεν πρέπει να μπαίνουν σε ξένα χωράφια[π.χ. όταν τους έρχεται ασθενής με ΒΜΙ>40 του βγάζουν πλάνο διατροφης και του λένε ότι θα το αντιμετωπίσουν αντί να τον στείλουν σε κάποιο εξειδικευμένο χειρουργικό κέντρο(το χω δει 4 φορές!! και δεν με λες και κλινικά έμπειρο)]

Για το κομμάτι της γηριατρικής έκανες...τη πάπια.Κάθε άλλο παρα δίχως λόγω ύπαρξης είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάσει ποιών σπουδών; Με το 1 μάθημα επιλογής;

Δεν νομίζω ότι έχεις καταλάβει τι ακριβώς κάνει ένας γιατρός, αλλά:

1. Στην παθολογία και στη χειρουργική η διατροφή είναι βασικό διδασκώμενο αντικείμενο.

2. Στα προκλινικά έτη, στα περισσότερα μαθήματα, ο μεταβολισμός και η διατροφή διδάσκωνται εκτενώς

3. Στην πράξη, στις χειρουργικές ειδικότητες ο γιατρός παίρνει αποφάσεις για τη διατροφή των ασθενών. Το ίδιο και στην εντατική θεραπεία.

4. Στο εξωτερικό για τις χειρουργικές εξετάσεις η διατροφή είναι ένα τεράστιο - σημαντικό κεφάλαιο. Σημειωτέον εμένα ένας από τους 10 σταθμούς στα προφορικά ήταν διατροφή.

5. Επίσης για τις χειρουργικές ειδικότητες ένα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ course the CCRISP (care of the critically ill surgical patient) έχει βασικό κεφάλαιο ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

6. Για να μη σχολιάσω για ειδικότητες όπως Sports Medicine όπου η διατροφή είναι θεμελιώδης γνώση - εξειδίκευση.

Κανείς δεν αμφισβητεί την αξία και την χρησιμότητα των διαιτολόγων / διατροφολόγων, αλλά όχι και να ακούμε ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΑΝΑΛΗΘΕΙΕΣ του τύπου, ο γιατρός δεν ξέρει από διατροφή και δεν πρέπει να δίνει συμβουλές διατροφής.

Ο καθένας ας γνωρίζει τη θέση του και τη χρησιμότητά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αυτό κατά νου, τα "πελατάκια" να μας τα πάρουν και να τους χρεώσουν τιμές που αρμόζουν όχι σε διατροφολόγο αλλά σε μεγαλοιατρό , αλλά τουλάχιστον ας τους προσφέρουν και μία ουσιαστική βοήθεια.

Οι διατροφολόγοι παίρνουν ένα πενηντάρι σήμερα. Δεν πρόκειται να πάρουν περισσότερα οι γηρίατροι σε 5-6 χρόνια που θα βγει η πρώτη φουρνιά εν Ελλάδι.

Κατά τ' άλλα η έπαρσή σου εδώ μέσα δεν περνάει. Πρόσεχε μην πεις τίποτα χειρότερο και αναγκαστούμε κι εμείς να στα πούμε χύμα.

Το χω ξαναπει πολλάκις, βγάζουν ένα ΤΕΙ του κώλου και νομίζουν ότι... μην πω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ...ομολογώ ότι μού κέντρισε το ενδιαφέρον το τόπικ και η αντιπαράθεση που υπάρχει στο παρατιθέμενο blog...κρίμα που απεβίωσε τόσο νέος ο συνάδελφος....πολύ ενδιαφέρον έχει τόσο η άποψή του περί διατροφής, όσο και η εν γένει παρουσία του, οι σπουδές του κ.λπ.

Όλη η αντιπαράθεση, που δυστυχώς σήμερα μόλις έπεσε στην αντίληψή μου, νομίζω ότι είναι πολύ γόνιμη, αλλά δε θα ήθελα να είχε πάρει διαστάσεις προσωπικής αντιδικίας...επιχειρήματα και επιστημοσύνη διέκρινα στις απόψεις και των δύο πλευρών, παρόλο που δεν είμαι ειδικός στο θέμα! Κάνοντας μια πρώτη άναζήτηση στη σύγχρονη βιβλιογραφία (μέσω του Pubmed) διαπιστώνω ότι το θέμα είναι υπό συζήτηση, αλλά μάλλον επικρατεί γενικά η παλιά άποψη ότι ο περιορισμός των θερμίδων είναι το ζητούμενο κάθε δίαιτας και ότι οι low-carbohydrate δίαιτες οδηγούν τελικά σε χειρότερο λιπιδιακό προφίλ σε σχέση με ισοθερμιδικές low-fat δίαιτες, αν και το αντίθετο συμβαίνει σε σχέση με την αντίσταση στην ινσουλίνη. Γεγονότα που θεωρώ ότι αμφότερα έχουν (παθο-)φυσιολογική βάση.

Εκεί που θα διαφωνήσω με τον Ανδρέα (topic starter και blogger) είναι στο ποιος έχει δικαίωμα και ποιος μαθαίνει/σπουδάζει να δίνει υγιεινοδιαιτητικές συμβουλές και ποιος όχι....τον ασθενή (ή «ασθενή») μπορεί να βοηθήσει όποιος έχει ασχοληθεί σε βάθος με το αντικείμενο, από όποια αφετηρία κι αν έχει ξεκινήσει....

Προσωπικά, για να μην μακρυγορώ, θα εμπιστευόμουν περισσότερο έναν καλό ενδοκρινολόγο που θα είχε ασχοληθεί με την παχυσαρκία. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ένας διατροφολόγος ή και ένας που έχει εξειδικευμένες γνώσεις προερχόμενες από τον τομέα της (ανύπαρκτης στην Ελλάδα) προληπτικής ιατρικής (όπως ο αποθανών) δεν είναι αξιόπιστος εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Ελπίζω η αντιπαράθεση που διάβασα να μην αποτέλεσε ούτε κατά ελάχιστο αιτία/αφορμή για το θάνατο του εκλιπώντα emroseemnoemdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Reference 1

Reference 2

Reference 3

Η τελευταία ανασκόπηση είναι μάλλον υπέρ των «αιρετικών» απόψεων του εκλιπόντα....αλλά δεν έχω πρόσβαση από τον υπολογιστή μου στο πλήρες κείμενο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις ενημερώθηκα για όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου...έχω να πω κάτι στον κύριο Ανδρέα Ζουρδό: φίλτατε, διυλίζετε τον κώνωπα και καταπίνετε την κάμηλον! Διαβάζοντας το βιογραφικό σας, εντόπισα το εξής: [i]"Έχω πάνω από 10 χρόνια πρακτικής ενασχόλησης στην γυμναστική με βάρη και στην αθλητική διατροφή, έχοντας δοκιμάσει πολλές μεθόδους προπόνησης και δίαιτας". Και διερωτώμαι: είστε διατροφολόγος ή απόφοιτος των ΤΕΦΑΑ; Ή μήπως τα συνδυάζετε αμφότερα για να "κατασκευάζετε" Πετρίδηδες;;; Γι' αυτό, αγαπητέ μου, επιτρέψτε μου να σας θυμίσω ότι η επίθεση που κάνατε στον εκλιπόντα Φιλήμονα είναι άκυρη: δεν έχετε ούτε καν το παραμικρό κοινό σημείο επαφής με γιατρούς ενδοκρινολόγους, που έχουν εκ της ειδικότητάς τους το δικαίωμα να δίνουν επίσημα προγράμματα δίαιτας και διατροφής. Πολύ δε περισσότερο δεν έχετε ουδεμία σχέση με τον εκλιπόντα. Επίσης, προφανώς δεν γνωρίζετε και το ακριβές αντικείμενό του. Και θα περιοριστώ σε έναν απλούστατο λόγο: οι γιατροί που δίνουν προγράμματα διατροφής (πόσω μάλλον δε ο εκλιπών) με τις διατροφικές αγωγές που χορηγούν, προσπαθούν να θεραπεύσουν και πολλές φορές να σώσουν ζωές ασθενών. Έχω προσωπικά στοιχεία γι' αυτό που σας λέω, εάν σας φαίνεται περίεργο, τα οποία μπορώ να σας τα παραθέσω όποτε θέλετε. Ενώ εσείς, το ξαναλέω για να κατανοήσετε τη διαφορά και για να συνειδητοποιήσετε επιτέλους την ειδικότητά σας, κατασκευάζετε Πετρίδηδες. Χωνέψτε το, λοιπόν, και περιοριστείτε σ' αυτό - δε σας κατηγορεί κανένας ούτε ακυρώνω εγώ τη δουλειά σας - μόνος σας ακυρώνεστε...αλλά αγαπητέ μου, με παθήσεις θυρεοειδούς, επινεφριδίων και ΣΔ (φαντάζομαι ξέρετε τι είναι αυτό) που επιβάλλουν ειδική ορμονική διατροφή, δεν θα ασχοληθείτε ποτέ. Αφήστε το αυτό, σας παρακαλώ, για τους καθ' ύλην αρμόδιους.

ΥΓ1: όταν αργότερα θα έχω χρόνο, είμαι στη διάθεσή σας να τα αναλύσουμε καλύτερα...για να μη με βγάλετε κι εμένα "επιστημονικά ανακόλουθο". Προς το παρόν, βέβαια, είμαι πολύ περίεργος και περιμένω με ανυπομονησία νεότερα σχόλιά σας στα όσα προανέφεραν οι συνάδελφοί μου...ελάτε, μην κρύβεστε και μην ντρέπεστε! Γιατί αν δεν απαντήσετε, θα βγείτε εσείς ο ανακόλουθος...!

ΥΓ2: όσον αφορά στον Φιλήμονα, δεν διστάζατε να τον θάβετε ζωντανό. Θα σταματήσετε τώρα, που "ετάφη" και κυριολεκτικά; Γλιτώσατε και τα φτυάρια, αγαπητέ Αντρέα!!! Αυτό, βέβαια, δείχνει τη λαμπρή αγωγή σας που σίγουρα την έχετε από το σπίτι σας!

ΥΓ3: αν διάβασα καλώς, ασχολείσθε και με παχύσαρκους ανθρώπους που επιθυμούν να χάσουν βάρος. Μάλλον πρόκειται για κατά τα άλλα υγιείς παχύσαρκους, που θέλουν να μοιάσουν στον Πετρίδη (σας προλαβαίνω, για να μην θιχτείτε ξανά, ότι δεν το λέω ειρωνικά - η αλήθεια είναι). Καμία μα καμία σχέση, δηλαδή, με το αντικείμενο του Φιλήμονα...είναι αντιεπιστημονικό, ξέρετε, να κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια.

ΥΓ4 και τελευταίο: αναγνωρίζω την μαεστρία και την εξυπνάδα σας, πάντως. Καταφέρατε μέσω του Φιλήμονα (ο οποίος δυστυχώς σας έκανε τη χάρη) να γίνετε πιο γνωστός. Προφανώς, αυτός ήταν ο βαθύτερος σκοπός της άκυρης επίθεσής σας στο πρόσωπό του (γιατί, κακά τα ψέματα, δεν αρκεστήκατε σε απλές παρατηρήσεις ούτε σε καλοπροαίρετες διαφωνίες). Ξέρετε, με άλλα λόγια, να πατάτε επί...πτωμάτων! Μπράβο σας, αγαπητέ μου! Θα καταφέρετε να επιβιώσετε έξοχα στη σύγχρονη ζούγκλα που ζούμε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα. Ένας διατροφολόγος μπαίνει σε ιατρικό φόρουμ και ρωτάει εάν ενας γιατρός είναι ικανός να δώσει συμβουλές διατροφής. Επιπλέον, αμφισβητεί τη χρησιμότητα της ειδικότητας της γηριατρικής όταν είναι αξίωμα ότι η γήρανση του κυττάρου (με όσα περιλαμβάνει ο όρος γήρανση) συνιστούν τα θεμέλια όλων των δεινών που ακολουθούν. Λες και αυτοί που χρειάζονται συνήθως γιατρό είναι οι ηλικιωμένοι άνθρωποι..Τστστστσ.... embaaa

Ιδιαίτερο χιούμορ; Θολή κρίση από την κόπωση της άρσης βαρών; Άγνοια κινδύνου; emquestion:unsure:

Όσον αφορά τον Φιλήμονα Χατζηπαναγιώτου, η Ιατρική έχασε ένα διαμάντι. Όχι απλοί διατροφολόγοι, αλλά φτασμένοι και πολυσπουδασμένοι ιατροί δε θα μπορέσουν να προσεγγίσουν τον ανθρώπινο οργανισμό στον βαθμό που το κατάφερε εκείνος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Reference 1

Reference 2

Reference 3

Η τελευταία ανασκόπηση είναι μάλλον υπέρ των «αιρετικών» απόψεων του εκλιπόντα....αλλά δεν έχω πρόσβαση από τον υπολογιστή μου στο πλήρες κείμενο...

Μπράβο, συνάδελφε, για τα άρθρα. Επίσης, μπράβο στην ΙΡΙΔΑ για τα λεγόμενά της! Ας μας απαντήσει τώρα ο κύριος Ζουρδός αν κάνουν και αυτοί οι συγγραφείς λάθος ή όχι, γιατί ικανός είναι να μας τους βγάλει άχρηστους κι αυτούς...ανυπομονώ! Αλλά θέλω πλήρως τεκμηριωμένη απάντηση, ώστε να καταλάβουμε κι εμείς αυτές τις "ορμονικές κουτοπονηριές" που μόνο εσείς βλέπετε!

Και για να μάθουν όλοι το ποιόν σας, κύριε Ζουρδέ (απορώ που σας λέω ακόμη κύριο) κάνω επικόλληση την αναγγελία θανάτου που έκανε κάποιος στο bloq σας:

"Με λύπη σας γνωστοποιώ, ότι δυστυχώς ο Φιλήμων Χατζιπαναγιώτου, ένα +συν στην ιατρική, πέθανε την 12η Δεκεμβρίου από καρδιακή προσβολή! (Δεν ήταν να γεράσει! Τραγική ειρωνεία, δεν είναι; )"

και το σχόλιό σας επ' αυτού "Τραγική ειρωνεία όντως. Όπως έχει γράψει και ο Anthony Colpo, Being a Health ‘Expert’ is a Health Hazard."

Τα συμπεράσματα δικά σας...εγώ έχω να πω το εξής: ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ και ΑΙΣΧΟΣ! Αρκείστε μόνο σε ένα ελεϊνό, άθλιο και απαράδεκτο σχόλιο, συγκεκαλυμένο με δήθεν ψευτοευγένια! Απορώ, δεν ντρέπεστε καθόλου να βάλλετε ασυστόλως και να παραφράζετε έτσι έναν άνθρωπο; Τι σόι "άνθρωπος" είστε, τέλος πάντων, κι εσείς και όμοιοί σας για να φέρεστε με τέτοιον κτηνώδη τρόπο; Γιατί, επειδή όπως νομίζετε, σας έκλεβε την "πελατεία"; Και απ' ό,τι φαίνεστε, δεν είστε και στην πρώτη σας νιότη για να δικαιολογείται το αντιδραστικόν και επαναστατικόν του χαρακτήρα σας! Θα έπρεπε να είχατε ωριμάσει, αλλά δεν το βλέπω! Έχετε μπερδέψει την εκγύμναση των κοιλιακών με την ορμονική διατροφή και την καρδιακή ανακοπή. Αρκείστε στο να χρησιμοποιείτε με φτηνιάρικο, γελοίο και βαρύγδουπο τρόπο τίτλους, ονόματα και τσιτάτα. Νομίζετε ότι με αυτά θα καλύψετε τα κενά και την ασχετοσύνη σας; Δε νομίζω. Το σίγουρο είναι ότι μας αποδεικνύετε, κύριε, ότι το μόνο που έχετε στο κρανίο σας είναι τρικυμία. Ο Φιλήμονας, που τον γνώριζα προσωπικά, έκανε αγώνα, μελετώντας με σπουδή ώρες ατέλειωτες, τις οποίες στερούσε από προσωπική του ξεκούραση, ώστε να μπορεί να προσφέρει με τις γνώσεις του καλό στους συνανθρώπους του. Και πάνω απ' όλα ανιδιοτελώς, αφού όπου έκρινε ότι υπήρχε "ανάγκη" δεν έπαιρνε καν το ελάχιστο της τυπικής αμοιβής! Αλλά για μένα έκανε ένα μεγάλο λάθος: που έμεινε στην Ελλάδα, για να ακούει τα δικά σας άσχετα σχόλια. Για πείτε μας, λοιπόν, εσείς που δεν είστε καθόλου ΔΗΘΕΝ, τι ιδιοτελείς σκοπούς μπορεί να είχε ένας τέτοιος άνθρωπος, που κατά την άποψη υμών κορόιδευε τους ασθενείς του; Ε;;; ΣΑΣ ΦΤΥΝΩ!!! Είστε αθεόφοβος, αξιολύπητος και αισχρός, αν μη τι άλλο! Κι αν δεν απαντήσετε ακριβώς σε όσα σας ρωτάμε, θα πω κι άλλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ένα τόσο ενδιαφέρον και προφανώς αμφιλεγόμενο θέμα, με κλινικές μελέτες με αντικρουόμενα ακόμη αποτελέσματα, θα περίμενα πιο γόνιμο και πολιτισμένο διάλογο από όλες τις πλευρές....κρίμα που δεν μπορεί να γίνει!

Παραθέτω το πλήρες κείμενο της ανασκόπησης reference 3, που υποστηρίζει τις LC diets...

LC diet.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι διατροφολόγοι υπάρχουν απλά και μόνο επειδή οι γιατροί δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν, όσον αφορά υγιή άτομα βέβαια, διότι στους ασθενείς (πχ παχύσαρκους) η συμβολή τους είναι επικίνδυνη (εκτός και αν καθοδηγείται η δίαιτα από τον ιατρό του ασθενούς).

ας μην αναγάγουμε οτιδήποτε σε επιστήμη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τους λογοθεραπευτές, τους βελονιστές, τους μάγους, τις χαρτορίχτρες, τους ψυχολόγους, τους φυσιοθεραπευτές, τους σαμάνους, τους αισθητικούς, μέχρι και τους διατροφολόγους, υπάρχει μία κοινή επιθυμία:

Θέλουν όλοι τη δόξα και τα χρήματα του Ιατρού!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά κρασιά! Οι περισσότεροι από αυτούς βγάζουν πολύ περισσότερα από ό,τι οι αντίστοιχοι ιατροί (ίδιας ηλικίας)...και με πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής φυσικά.

Αυτό το παραμύθι με τον αξιοσέβαστο γιατρό έχει προ πολλού καταντήσει ανέκδοτο.... :withstupid:

Μακάρι να το είχαμε καταλάβει από τα 18 μας... :rolleyes:emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.