Jump to content

[συζήτηση] εξετάσεις για εναρξη ειδικότητας


Nomad

Recommended Posts

Ούτως ή άλλως με τη φόρμουλα που βρήκανε τώρα (εισαγωγή σε σχολή και όχι σε τμήμα) παρακάμπτουνε ήδη σε μεγάλο βαθμό τις πανελλήνιες.

Θα μπαίνεις στη σχολή "επιστημών υγείας" με 17, ας πούμε, κι επειδή θα είσαι ο γιος/κόρη του τάδε όλως τυχαίως στο τέλος του πρώτου έτους θα είσαι

από αυτούς που μπαίνουν ιατρική, ενώ ο άλλος με το 19,5 που δεν θα είναι γιος τάδε θα πηγαίνει διατροφή στη χαροκόπειο....(κι εδώ που τα λέμε θα σώνεται μια ώρα αρχύτερα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply
Οι πανελλήνιες είναι ένα καλό παράδειγμα αδιάβλητων (στο μέτρο της λογικής) εξετάσεων.

Το παράδειγμά είναι εξαιρετικά ακριβές , κι ας λένε οι αποτυχόντες τα χειρότερα.

Οι πανελλήνιες είναι η απόδειξη οτι ναι, ακόμα και στο μπ... που λέγεται ελλάδα μπορούν να διοργανωθούν εντελώς αδιάβλητοι θεσμοί εξετάσεων.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Δε μιλάω για το κατά πόσο οι πανελλήνιες ( με τις διάφορες μορφές που είχαν κατά καιρούς ) αξιολογούν και επιλέγουν τον καταλληλότερο υποψήφιο π.χ για να γίνει γιατρός , μηχανικός κλπ κλπ. Αυτό είναι άλλη κουβέντα και μπορεί να γίνει σε διαφορετικό θρεντ, και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν πολλές απόψεις με τους επιτυχόντες να συμφωνούν και τους αποτυχόντες να διαφωνούν κλ κλπ.

Αναφέρομαι στο αδιάβλητο του θεσμού , τουλάχιστον στην εποχή μου με τις δέσμες χωρίς προφορικά, βαθμούς απολυτηρίου, θρησκευτικά και νέα ελληνικα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλα σκ....

Μπορεί κάποιος να πει τα χειρότερα αν θέλει για τις πανελλήνιες επί δεσμών ( για τα οποία να είναι σίγουρος ότι υπάρχει και αντίλογος )αλλά ένα πράγμα οφείλει να παραδεχτεί.

Ότι λειτούργησε σαν θεσμός τόσο αδιάβλητα ( σε ιστορία σχεδόν 20ετίας μόνο 2-3 μουφοπεριστατικά ακούστηκαν με κάτι πομπούς,κινητά κλπ ) που μεγαλογιατράρες, καθηγητές, βουλευτές και πολιτευτές, "μεγάλα" κεφάλια με λεφτά και εξουσία δεν κατάφεραν να χώσουν με αυτόν τον τρόπο εισαγωγής τον κανακάρη τους στις υψηλόβαθμες σχολές της χώρας αλλά είτε τον έστειλαν βαλκάνια/ιταλία, είτε τον έφεραν μετά αλεξιπτωτιστή με μεταγραφή, είτε με παραθυράκια και ματσακονιές ( εξετάσεις με κύπριους, με ομογενείς, αθλητικές επιδόσεις, ασθένειες ) τον έβαλαν τελικά στις παραπάνω σχολές. Θέλετε μήπως παραδείγματα από γιους και κόρες καθηγητών μας στην Ιατρική Αθηνων ;

Μπορούν μια χαρά να διοργανωθούν αδιάβλητες εξετάσεις όταν υπάρχει η βούληση. Η εκ των προτέρων παραδοχή ότι οι εξετάσεις θα είναι διάτρητες είναι το πρώτο και βασικότερο επιχείρημα των λαμόγιων που απλά θέλου να συντηρήσουν την υπάρχουσα βολικη για αυτούς κατάσταση. Το γιατί είναι βολική δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα γράψει τελευταία στο Grekkmeds πριν κανα 2 χρόνια...και θυμάμαι εκείνες τις μέρες (πριν 5 χρονια)με τους ατελείωτους τσακωμους επι του θέματος!Θα έλεγα σχεδόν τις νοσταλγώ! Πρέπει να είμαι μέλος καμια 6-7 ετία! Στα πολλα που ειχαν λεχθει ήταν οτι καποια στιγμή θα γινόμασταν και εμεις Ευρωπαιοι στο τροπο εισαγωγης στην ειδικοτητα....αυτό πιστευα τουλαχιστον! Αλλα απο τις καταληψεις του 2000 στην ιατρική Αθηνων μεχρι σημερα δεν εχει αλλαξει σχεδον τπτ! Ειχα υποστηριξει οτι μονο με ισχυρη πιεση των φοιτητων μπορει να αλλαξει κατι προς το θετικοτερο...ακομα περιμενω να το δω! ΔΕΝ ΤΡΕΦΩ ΠΙΑ ΕΛΠΙΔΕΣ....αφου σε αυτη την χωρα δεν ληφθησαν αποφασεις για σημαντικοτερα θεματα και φτασαμε σε αυτό το χαλι... !! Αυτη την στιγμη το ζητημα αυτο ειναι τοσο ασημαντο για τους κυβερνωντες αλλα και για την κοινωνια γενικοτερα που δεν διαισθανομαι με την λιγοστη εμπειρια μου... καμια αλλαγη τα προσεχη 3 -4 χρονια!

Συνεπως φευ...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τον έβαλαν τελικά στις παραπάνω σχολές. Θέλετε μήπως παραδείγματα από γιους και κόρες καθηγητών μας στην Ιατρική Αθηνων ;

Μα αυτό είναι το θέμα μας...ότι τους έβαλαν τελικά (και τους τρώμε στη μάπα τώρα).

Πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει ελπίδα γι' αυτό το κράτος πια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Πανελλήνιες αποδείχτηκαν εξαιρετικά ανθεκτικές στα βύσματα και απόδειξη, όπως είπε νωρίτερα ο Vem, οι πάμπολλοι γόνοι μεγαλογιατρών, καθηγητάδων, διευθυντών ΕΣΥ, δημάρχων και βουλευτών που αναγκάστηκαν να φύγουν στο παραπέτασμα ή την Καλαβρία προκειμένου να γίνουν γιατροί. Σίγουρα όλοι μας γνωρίζουμε κάμποσα χτυπητά παραδείγματα. Βέβαια οι περισσότεροι από αυτούς κατόρθωσαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να μπούν τελικά στο σύστημα αλλά σχεδόν ποτέ τα προσεκτικά ανοιγμένα παραθυράκια που χρησιμοποίησαν δεν αφορούσαν τις Πανελλήνιες. Συμπέρασμα: αν το κράτος θέλει αδιάβλητες εξετάσεις για ειδικότητα (που πολύ αμφιβάλλω) ξέρει πώς να τις φτιάξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα ρε map031!!!!!Έτσι είναι ακριβώς!!!!!!! emcolgate

ναι παιδια ετσι ειναι.

ο μονος αδιαβλητος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ που υπαρχει στην καρριερα ενος Ελληνα ιατρου ειναι οι πανελληνιες (αναφερομαι σε γιατρους που εχουν μεινει για ειδικοτητα κτλ στην Ελλαδα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρασα με Πανελλαδικές.Είμαι στα μισά της αναμονής μου.Δεν είμαι παιδί ιατρού.Δεν είμαι κομματοσκυλο.Δεν έχω γνωριμίες/προσβάσεις στο χώρο.Ακόμα και τώρα θέλω εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω να στείλει ο καθένας μας e-mails στο υπουργείο υγείας, ώστε να αναδείξουμε το πρόβλημα και να ζητήσουμε εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας. Ίσως με τον τρόπο αυτό να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο μιας και το συζητάνε, όπως είχε ακουστεί emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ποιος θα τα διαβασει?μονο ο γιωργακης ασχολειται με το ιντερνετ, αλλ αυτος τωρα εχει αλλες εγνοιες..μην υποστει πανωλεθρια

στις περιφερειακες το κομμα του και φυγει νυχτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρασα με Πανελλαδικές.Είμαι στα μισά της αναμονής μου.Δεν είμαι παιδί ιατρού.Δεν είμαι κομματοσκυλο.Δεν έχω γνωριμίες/προσβάσεις στο χώρο.Ακόμα και τώρα θέλω εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας.

δεν διαφωνώ και εγώ υποστηρίζω τις εξετάσεις.

όμως με συναδέλφους που έμειναν Ελλαδα και έκαναν διάφορα,περιμένοντας 4- 5 χρόνια πως θα τους φανεί?αν είναι να ξεκινησουν πχ σε 4-5 μήνες και ξαφνικά τους πουν...περίμενες ε?ε,τώρα θα περιμένεις να δώσεις και τις εξετάσεις σου,να μπουν αν βρουν τρόπο τα βύσματα πρώτα και μετα να μπεις και εσυ.

αναφερομαι δηλαδή έστω στα πέντε πρώτα άτομα σε κάθε λίστα αναμονής,με αντισοτιχες 30 θέσεις ειδικευομενων και γενικότερα εστω στην ιδια αναλογία ατομων: αριθμός πρωτων στη λίστα αναμονής/θεσεις ειδικευομενων.

και σαφώς όλοι καταλαβαίνουν ότι σε αυτές τις εξετάσεις "ευννοημμενοι είναι οι φρεσκοι αποφοιτοι",οι οποίοι μην έχοντας προλάβει να αποστραγγιστούν από την αναμονή,τις υποχρεωσεις της ζωής,τα έχουν πιο φρέσκα από τους "παλιούς"....καθώς και τα βύσματα.

και επειδή ισχυε με τις πανελληνιες ότι δεν βρήκαν τρόπο,δεν ισχύει ότι και εδώ δεν θα βρούνε.Η μέθοδος της επαγωγής μπορεί να ισχυει στα μαθηματικά,και σε κάποιες άλλες χωρες αλλά σίγουρα όχι στην Ελλάδα του "μέσου".

γιατί όπως λέγεται την πο@τανια πολλοί την μίσησαν,την πο@τανα κανείς.(σόρρυ για τον τρόπο εκφρασης,αλλά..)

εσύ είσαι στην μέση της αναμονης σου.κάποιος που είναι απλώς λίγο πριν το "υπό διορισμό",θα το έλεγε και πάλι για τις εξετασεις?

απλώς συναδελφοι,θετω το ερώτημα που αφορά,ίσως λίγους τους 5 και 10 πρωτους σε καθε λίστα 30-40-50 ατόμων.

ας "θυσιαστούν" οι λιγοι για τους πολλούς,ε?

τα θέτω όλα αυτά προς σχολιασμό συμψηφίζοντας και τις δυο πλευρές.Την αποψη που υποστηρίζω τη διατυπωσα στην αρχή.

καλό απόγευμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να μπουν εστω οι 5 ή 10 χωρίς εξετάσεις και οι υπόλοιποι με εξετ,φαντασου πικρα για αυτούς που ειναι εκτοι η ενδεκατοι αντιστοιχα.

καθε αλλαγη,εχει χαμένους και κερδισμένους.

διαλέξτε την κατηγορία σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλλαγη στον τροπο εναρξης ειδικοτητας με αδιαβλητες εξετασεις ειναι κατα την γνωμη μου επιτακτικη και πρεπει να προκυψει μετα απο δημοσιο διαλογο.Δεν μπορουν ολα ν'αλλαξουν απο την μια μερα στην αλλη.Χρειαζεται χρονος.Το ζητουμενο ειναι ν'αρχισει επιτελους ο διαλογος επισημα και η ελληνικη πολιτεια να σκυψει στο προβλημα.

Σε καθε αλλαγη αναποφευκτα καποιοι ευνοουνται περισσοτερο.Υπαρχουν ομως τροποι να περιορισουμε τετοιες αδικιες.Για παραδειγμα τα παιδια που ειναι τωρα σε αναμονη θα μπορουσαν να μοριοδοντουνται επιπλεον(εχοντας ως βαση την ημερομηνια ληψης του πτυχιου,οπως γινεται και στο αγροτικο).Στο score της εξετασης θα προστιθονται αυτα τα μορια.

Οι εξετασεις κατα την γνωμη μου θα πρεπει να ειναι γραπτες και μονο γραπτες(ερωτησεις πολλαπλης επιλογης απο μια τραπεζα ερωτησεων),με αρνητικη βαθμολογια σε περιπτωση λαθους.Μπορει να υπαρχει το γενικο μερος που θα ειναι ομοιο για ολους και το ειδικο,αναλογα με το αν προκειται για χειρουργικη ή παθολογικη ειδικοτητα.

Τα θεματα θα πρεπει να ειναι ιδια σε ολη την Ελλαδα και η οργανωση της εξετασης θα μπορουσε να γινει στο προτυπο των Πανελληνιων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ο κος Λοβέρδος δήθεν στα χαζά (η τακτική Νίκου Ξανθόπουλου-Μάρθας Βούρτση είναι το φόρτε του) πέταξε πριν λίγες μέρες το … ερώτημα: «τι θα λέγατε να βάζαμε εξετάσεις πριν την ειδικότητα;» και η γαλαζοπράσινη φεουδαρχία των ιατρικών συλλόγων και του ΠΙΣ έσπευσε να τον χειροκροτήσει. Σε συνδυασμό με τα εκπαιδευτικά πειράματα της Διαμαντοπούλου (οι πρωτοετείς από το 2013 θα εισάγονται στην Σχολή Επιστημών Υγείας και όχι σε συγκεκριμένο τμήμα, και το «ξεδιάλεγμα» θα γίνεται στο τέλος του πρώτου έτους) το μέλλον είναι σαφές : το μεγαλοκαθηγητικό κατεστημένο θα αποφασίζει ποιοι θα γίνονται γιατροί και το μεγαλοϊατρικό λόμπι θα αποφασίζει ποιοι θα ακολουθούν συγκεκριμένες ειδικότητες. Το πόσο «αντικειμενικά» θα είναι τα κριτήρια φαίνεται από απλά γεγονότα, π.χ. πόσοι γιοί, κόρες, γαμπροί, κλπ των καθηγητάδων γίνονται με τη σειρά τους πανεπιστημιακοί, αλλά και πόσοι αντίστοιχα γόνοι βουλευτών και υπουργών κληρονομούν τους … θώκους στα δύο μεγάλα κόμματα εξουσίας.

Συμφωνώ με την παραπάνω άποψη. Στην ουσία, μιλάμε για το Σύστημα Εισαγωγής στις Ιατρικές Σχολές της Γαλλίας, όπου μπορούν να εγγραφούν στο 1ο έτος όλοι όσοι έχουν απολυτήριο λυκείου και στο τέλος του έτους γίνεται η επιλογή τόσων εισακτέων στο 2ο έτος όσων "θεωρεί" ότι χρειάζεται το Υπ.Υγείας για την κάθε περιοχή ανάλογα με τον πληθυσμό. Μόνο που η επιλογή δεν είναι πάντα αξιοκρατική, συχνά οι γόνοι ιατρών-καθηγητών κλπ βρίσκονται εξασφαλισμένοι στις πρώτες θέσεις και για τον πολύ κόσμο γίνεται σφαγή για τις λίγες θέσεις που απομένουν. Θυμάμαι το 1997 μας έλεγαν ότι το ποσοστό αυτοκτονιών των νεαρών Γάλλων ήταν αρκετά αυξημένο σε σχέση με τα αντίστοιχα των άλλων κρατών της Ευρώπης, λόγω και του σκληρού συστήματος επιτυχίας και εισαγωγής στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας.

Στην Ιατρική Σχολή της Γαλλίας στο 1ο έτος γινόταν κυριολεκτικά "ο θάνατός σου η ζωή μου". Έκλεβαν σημειώσεις όσων επαναλάμβαναν το έτος (υπόψην ότι είχες ΜΟΝΟ μία ευκαιρία να επαναλάβεις το 1ο έτος της Ιατρικής, μετά τη δεύτερη αποτυχημένη προσπάθεια εισαγωγής στο 2ο έτος της Ιατρικής σού αφαιρούσαν το δικαίωμα να ξαναλάβεις μέρος στις εξετάσεις εισαγωγής στο 2ο έτος σε οποιαδήποτε άλλη Σχολή Ιατρικής της Γαλλίας, μιας και η ύλη και τα θέματα ήταν κοινά για όλη τη χώρα), υπήρχαν φροντιστήρια που χωρίς αυτά ήσουν σχεδόν καταδικασμένος στην αποτυχία, όσοι επαναλάμβαναν το έτος σαμποτάριζαν τους καινούριους στις παραδόσεις των μαθημάτων και πολλά άλλα.

Δεν γνωρίζω αν το σύστημα εισαγωγής στις Ιατρικές της Γαλλίας έχει αλλάξει τώρα, ξέρω όμως ότι ήταν διατρητό, ήταν υπερβολικά σκληρό και άδικο και τέλος επειδή δεν εξασφάλιζε και την αποφοίτηση όλων των εισακτέων ήταν και ελλειπής ο αριθμός ιατρών στο τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποθέτουμε αδιάβλητες εξετάσεις, με παρόμοιο τρόπο οπως είπαμε.

Ποσος υπολογίζετε θα ηταν ο ανταγωνισμός για μια θεση?

15/1 για ενδοκρινολογία?

Εινα θεμιτό, οι 14 να βρίσκονται χωρίς ελπίδα για ειδικότητα?

Αν δεν πετύχεις στα 3 χρόνια (νούμερο στην τύχη)... αναθεωρείς και κάνεις αίτηση για ψ....με πιθανότητα επιτυχίας 5/1.

Τα λεφτά που έδωσες στα φροντιστήρια...

Το άγχος να μείνεις με ενα άχρηστο πτυχίο...

ΟΛΟΙ είναι σίγουροι οτι θα περάσουν πρώτοι.

Συζητήστε! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλακίες! Τι θα πει τα λεφτά που έδωσε κάποιος στα φροντιστήρια?! Μου θυμίζει κάποια μάνα πτυχιούχου εξωτερικού που έδινε εξετάσεις αναγνώρισης πριν από μερικά χρόνια στο τότε ΔΙΚΑΤΣΑ που βγήκε στην τηλεόραση και είπε: "Γιατί τυρρανάτε το παιδί μου και δεν του δίνεται την αναγνώριση μετά από 12 χρόνια που σπουδάζει έξω? Δώστε του την αναγνώριση και θα βρει το δρόμο του να ορθοποδήσει! Είναι άδικο να κουράζεται και να αγχώνεται τόσο!" (πάνω-κάτω αυτά ήταν τα λεγόμενά της).

Τους ασθενείς που θα έτρωγε και θα έστελνε στον άλλο κόσμο, ούτε καν περνούσε από το μυαλό της χαροκαμένης μάνας!

ΥΓ. Φυσικά δεν έχει να κάνει με τα παιδιά από το εξωτερικό, αλλά κάλλιστα μπορεί να αναφέρεται σε ανεκδιηγητα άτομα που λένε στις εξετάσεις βασικών μαθημάτων των εδώ ιατρικών σχολών " περάστε με κύριε καθηγητά! Είναι κρίμα να μην πάρω πτυχίο για 5 μαθήματα (παθολογία, χειρουργική, παιδιατρική, γυναικολογία, καρδιολογία)".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The intense competition will result in carnage even amongst the local grads (even if one gives credit to the naive - in my opinion- assumption that the ‘foreigners’ are doomed to fail).

In my experience, when competition is unreasonable whole generations of docs are lost simply because there are no jobs, irrespective of merit.

People have mentioned that the exams-4-entry-into-specialty system successfully operates in other (more civilised) countries. Could someone offer an insight into the numbers of newly qualified docs who are left without any hope of specializing/working in those countries? Keep in mind that there are no staff-grade, clinical fellow, locum et c opportunities in Greece to absorb the masses of unsuccessful candidates.

If people are campaigning for exams, I think they should do so in full knowledge of what this would mean. I am NOT against exams; I am only questioning the callow notion that there will only be winners if such an exam system was introduced in the greek reality of such terrifying oversupply of docs.

C.O.I.:I am not on any waiting list in Greece. I’ve already jumped ship, but most of my friends who braved the waves never reached the shore.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα η εισαγωγη εξετασεων για εναρξη ειδικοτητας πρεπει να γινει μετα απο ερευνα προσφορας/ζητησης και παραλληλη αυξηση των θεσεων σε ειδικοτητες με μεγαλυτερη αναγκη στην Ελλαδα.Αναγκη απο γιατρους υπαρχει.Στην επαρχια και τα νησια οι ελλειψεις σε ιατρους και νοσηλευτες ειναι τεραστια.

Η θεσπιση εξετασεων χωρις συνολικη εκτιμηση του προβληματος μπορει να δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απο αυτα που 8α λυσει.

Καποιες ειδικοτητες θα γινουν πιο ανταγωνιστικες αλλα ειναι προτιμοτερο να εχεις την δυνατοτητα να ξεκινας αμεσα την ειδικοτητα που θελεις παρα να περιμενεις 8 χρονια και να ξεχνας αυτα που ηξερες.Πολλα καλα μυαλα θα μενανε στην πατριδα τους αν ειχανε αυτη την ευκαιρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σήμερα, από το "Πρώτο θέμα".

Την οριοθέτηση, αλλά και την αποσαφήνιση των εργασιακών σχέσεών τους εντός του συστήματος δημόσιας υγείας της χώρας, ζήτησαν οι πανεπιστημιακοί γιατροί από τον υπουργό Υγείας κ. Ανδρέα Λοβέρδο, κατά τη διάρκεια συνάντησης που είχαν μαζί του το μεσημέρι της Τετάρτης.

Οι κοσμήτορες των επτά ιατρικών σχολών της χώρας διατύπωσαν ενστάσεις σε ό,τι αφορά την απογευματινή απασχόληση των πανεπιστημιακών στο πλαίσιο της ολοήμερης λειτουργίας των νοσοκομείων του ΕΣΥ, που τίθεται σε εφαρμογή από τον ερχόμενο μήνα, ιδίως στο σκέλος της αμοιβής και του ωραρίου.

Όπως ανέφεραν, βάσει της κοινής υπουργικής απόφασης που έχει υπογραφεί, η αμοιβή των καθηγητών που απασχολούνται στο ολοήμερο νοσοκομείο είναι 90 ευρώ, ωστόσο με τις κρατήσεις και τις εισφορές υπέρ νοσοκομείου και λοιπών, το καθαρό ποσό που τους αναλογεί δεν ξεπερνά τα 27 ευρώ.

Οι πανεπιστημιακοί γιατροί έθεσαν επίσης ζήτημα εργασιακών σχέσεων δύο ταχυτήτων για τον κλάδο τους. Όπως επισήμαναν, στην περιφέρεια οι πανεπιστημιακοί γιατροί τηρούν κατά γράμμα το σχετικό νόμο και συνεπώς δεν λειτουργούν ιδιωτικό ιατρείο, σε αντίθεση με ό,τι πράττουν οι συνάδελφοί τους από τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.

Υπολειτουργούν πανεπιστημιακές κλινικές

Στη δυσλειτουργία του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Αλεξανδρούπολης αναφέρθηκε ο πρύτανης της Ιατρικής Σχολής του Δημοκρίτειου, κ. Διονύσιος - Αλέξανδρος Βερέττας. Όπως είπε, το νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης ιδρύθηκε το 2002 με δυναμικότητα 720 κλινών, ωστόσο σήμερα λειτουργούν μόνο τα 550 κρεβάτια, λόγω της έλλειψης νοσηλευτικού προσωπικού.

«Διαθέτουμε κλινικές που έχουν αναπτύξει μόλις τέσσερα κρεβάτια» είπε χαρακτηριστικά, προσθέτοντας ότι αυτή η κατάσταση δυσχεραίνει την εκπαίδευση των ειδικευόμενων γιατρών.

Οι πανεπιστημιακοί γιατροί ζήτησαν την άμεση εξόφληση των χρεών των ασφαλιστικών ταμείων προς τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία «Αρεταίειο» και «Αιγινήτειο», αλλά και την πληρωμή των ειδικευομένων με κονδύλια από το υπουργείο Υγείας.

Από την πλευρά του, ο υπουργός Υγείας δεσμεύτηκε στην επανεξέταση όλων των ζητημάτων που του έθεσαν οι κοσμήτορες της Ιατρικής Σχολής, ενώ τους ζήτησε εκ νέου συνάντηση το πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου.

Ως ένδειξη της καλής του διάθεσής για σταθερής συνεργασίας μαζί τους, πάντως, αποδέχθηκε το αίτημα τους για τη συμμετοχή ενός πανεπιστημιακού στο Διοικητικό Συμβούλιο εκείνων των νοσοκομείων του ΕΣΥ, όπου λειτουργούν και πανεπιστημιακές κλινικές, ενώ είπε πως θα μελετήσει και τη θέσπιση θέσης αναπληρωτή διοικητή από πανεπιστημιακό γιατρό.

Υπό εξέταση ο τρόπος χορήγησης ιατρικής ειδικότητας

Κατά τη συνάντηση με τους εκπροσώπους των περίπου 100 Ιατρικών Επιστημονικών Εταιριών της χώρας, ο κ. Λοβέρδος αναφέρθηκε στο ζήτημα του τρόπου έναρξης της ιατρικής ειδικότητας, στη γνωστή λίστα που τηρείται στις νομαρχίες της χώρας και η οποία δημιουργεί αναμονή από τέσσερα έως οκτώ χρόνια στους αποφοίτους των Ιατρικών Σχολών.

«Διαθέτουμε την αφρόκρεμα των φοιτητών μας στις Ιατρικές Σχολές και τους αφήνουμε να περιμένουν χρόνια ολόκληρα μετά την αποφοίτησή τους, μέχρι να ενταχθούν στο σύστημα υγείας. Αυτό πρέπει να αλλάξει» είπε ο υπουργός Υγείας.

Σε ό,τι αφορά τον τρόπο, ανέφερε ενδεικτικά τις εξετάσεις για την εισαγωγή των αποφοίτων Ιατρικής σε τμήματα νοσοκομείων για ειδίκευση. «Οι φοιτητές αποκλείουν κάθε δυνατότητα αλλαγής του συστήματος, ζητώντας το σύστημα να τους απορροφήσει όλους», είπε ο κ. Λοβέρδος, προσθέτοντας όμως ότι «αυτό δεν είναι λύση, είναι ευχή. Κι εμείς πλέον δεν μπορούμε να πορευόμαστε με ευχολόγια».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Οι φοιτητές αποκλείουν κάθε δυνατότητα αλλαγής του συστήματος, ζητώντας το σύστημα να τους απορροφήσει όλους», είπε ο κ. Λοβέρδος

Ποιος τους ακούει τους φοιτητές; Κάθε μήνα κάνουν καταλήψεις, εις βάρος της εκπαίδευσής τους, ζητώντας παράλογα πράγματα.

Σιγά-σιγά θα μας πουν οτι θέλουν και μισθό για όσο διάστημα σπουδάζουν, και οτι μόλις τελειώσουν θέλουν σίγουρο διορισμό στο Δημόσιο!

Αυτά δε γίνονται πουθενά στον Κόσμο!

Αν έχει κότσια ο Υπουργός και είναι αποφασισμένος να κάνει κάτι θετικό, ας μη χάνει χρόνο σε ανούσιες συζητήσεις με ονειροπαρμένους φοιτητές, κι ας δράσει τώρα!

«αυτό δεν είναι λύση, είναι ευχή. Κι εμείς πλέον δεν μπορούμε να πορευόμαστε με ευχολόγια».

Δράσε λοιπόν κύριε Λοβέρδο, κι άσε τις συναντήσεις με τις Κομματικές Οργανώσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.