Jump to content

[συζήτηση] εξετάσεις για εναρξη ειδικότητας


Nomad

Recommended Posts

...εξετασεις για εναρξη ειδικοτητας δεν προκειται να ωφελεισουν κανενα...

Δεν περίμενα καμία διαφορετική άποψη από εσένα, φίλε μου.

Όλοι οι κομμουνιστές, από ιδεολογική αντίθεση, είναι κατά του κάθε είδους εξέτασης, κρίσης, αξιολόγησης, ανταγωνισμού, άμιλλας!

Όλοι μαζί στο ίδιο τσουβάλι, εργατικοί και τεμπέληδες, ταλέντα και ολιγοφρενικοί, εξειδικευμένοι επιστήμονες κι ανειδίκευτοι εργάτες...

Ξύπνα!

Η Κομμουνιστική Ιδεολογία και οι παραλλαγές αυτής φαλίρισαν σε ολόκληρο τον Πλανήτη, οπουδήποτε κι αν εφαρμόστηκαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδή αν εμένα τώρα με λένε Νατάσα Π. (τυχαίο όνομα) embaaa και πάω ενώπιον του υπολογιστή για σκανάρισμα και λοιπά,

1) δεν θα μπορούσε κάποιος να έχει έτοιμη μια κόλλα με τα στοιχεία αυτά και απαντημένες τις ερωτήσεις, και να δώσει αυτή στον υπολογιστή, αποκρύπτοντας την κανονική κόλλα;

2) δεν θα μπορούσε κάποιος να μου έχει πει τις ερωτήσεις (και απαντήσεις για να είμαστε σίγουροι) από πριν;

Ο υπολογιστής μας μάρανε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...εξετάσεις ΔΟΑΤΑΠ...

Ερωτήσεις με πολλαπλές απαντήσεις, διόρθωση μέσω σκαναρίσματος από υπολογιστή και αποτελέσματα μέσα σε μερικές ώρες από το πέρας των εξετάσεων.

Σε τι δε συμφωνείς από τα παραπάνω;

Απόλυτη αξιοκρατία στην Ελλάδα μπορεί να επιτευχθεί μονάχα με τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή!

Οπουδήποτε υπεισέρχεται ανθρώπινη παρέμβαση κι επεξεργασία υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο δόλου, χρηματισμού, εκφοβισμού, κομματικής πειθαρχίας, ιδιοτέλειας, μεροληψίας, αναξιοκρατίας.

Οι λίγες ώρες που μεσολαβούν από την στιγμιαία ηλεκτρονική έκδοση των αποτελεσμάτων, μέχρι το ανθρώπινο φιλτράρισμά τους, είναι αρκετές για να πέσουν τηλεφωνήματα από βουλευτές, παρακάλια από Καθηγητές Πανεπιστημίου υπέρ της τύχης των αδιάβαστων τέκνων τους, παρεμβάσεις από διάφορα κομματόσκυλα, τηλεφωνήματα επιβεβαίωσης μεταφοράς χρημάτων σε τραπεζικούς λογαριασμούς, κτλ

Βλέπεις λοιπόν φίλε μου πως η κατάσταση δεν είναι και τόσο αδιάβλητη όσο την παρουσιάζεις...

Απορώ γιατί ασχολούμαι με κάποιον/α που δεν καταλαβαίνει ελληνικά.

Τα αποτελέσματα ανακοινώνονται στο διαδίκτυο σε 1-2 ώρες από το πέρας των εξετάσεων. Εσύ τι θα ήθελες; Online σύνδεση με το εξεταστικό κέντρο και ανάρτηση σε μηδέν χρόνο των αποτελεσμάτων στο διαδίκτυο;

Έλεος...ξεκόλλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...εξετασεις για εναρξη ειδικοτητας δεν προκειται να ωφελεισουν κανενα...

Δεν περίμενα καμία διαφορετική άποψη από εσένα, φίλε μου.

Όλοι οι κομμουνιστές, από ιδεολογική αντίθεση, είναι κατά του κάθε είδους εξέτασης, κρίσης, αξιολόγησης, ανταγωνισμού, άμιλλας!

Όλοι μαζί στο ίδιο τσουβάλι, εργατικοί και τεμπέληδες, ταλέντα και ολιγοφρενικοί, εξειδικευμένοι επιστήμονες κι ανειδίκευτοι εργάτες...

Ξύπνα!

Η Κομμουνιστική Ιδεολογία και οι παραλλαγές αυτής φαλίρισαν σε ολόκληρο τον Πλανήτη, οπουδήποτε κι αν εφαρμόστηκαν.

Δεν στα εμαθε καλα ο μεντορας σου στο ΛΑ.Ο.Σ Μαρια,ολες οι πρωην σοσιαλιστικες χωρες της Ευρωπης οπως και η Σοβιετικη Ενωση ειχαν εξετασεις για την εναρξη ειδικοτητας.Αρα δεν ηταν ολοι στο ιδιο τσουβαλι οπως με περισια σιγουρια διατυμπανιζεις.Η κομμουνιστικη ιδεολογια- συγγνωμη που θα σε ξυπνησω απο τις παραισθησεις σου-φυσικα επιβιωσε και επικρατει. Αποδειξη η γιγαντοοθονη που αναρτησε τα αποτελεσματα των τελικων εξετασεων της πλακας που εδωσες και μας τα καμαρωνεις.Μαλλον ηταν made in china.Αμα δεν εχεις να πεις κατι ουσιαστικο μην συνεχιζεις να μας λουζεις με παραληρημα μεγαλομανιας.Τραβα καλυτερα στον αγιο παντελεημωνα με καμια σφυρικτρα να κανεις παρεα στους εκει θαμωνες,η γινε παπουτσοβολος κυνηγοντας πασοκικους πολιτικους, παει ασορτι με την ιδεολογια που τοσο φανατικα υποστηριζεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) δεν θα μπορούσε κάποιος να έχει έτοιμη μια κόλλα με τα στοιχεία αυτά και απαντημένες τις ερωτήσεις, και να δώσει αυτή στον υπολογιστή, αποκρύπτοντας την κανονική κόλλα;

2) δεν θα μπορούσε κάποιος να μου έχει πει τις ερωτήσεις (και απαντήσεις για να είμαστε σίγουροι) από πριν;

Απαντώ:

1) Όχι. Πως να ξέρεις το σωστό συνδυασμό απαντήσεων από πριν;

2) Όχι. Οι 200 ερωτήσεις της εξέτασης αποφασίζονται και διαλέγονται από 10.000 αποθηκευμένες ερωτήσεις, τυχαιοποιημένα, την τελευταία στιγμή, από τον υπολογιστή. Τυχαιοποιημένη είναι και η σειρά των σωστών και των λάθος απαντήσεων που παρατίθενται, κάθε φορά.

Ο μόνος τρόπος να κλέψεις είναι να μάθεις τουλάχιστον 6.000 ερωτήσεις και τις σωστές τους απαντήσεις! Δηλαδή να διαβάσεις όλο το βιβλίο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή αν εμένα τώρα με λένε Νατάσα Π. (τυχαίο όνομα) embaaa και πάω ενώπιον του υπολογιστή για σκανάρισμα και λοιπά,

1) δεν θα μπορούσε κάποιος να έχει έτοιμη μια κόλλα με τα στοιχεία αυτά και απαντημένες τις ερωτήσεις, και να δώσει αυτή στον υπολογιστή, αποκρύπτοντας την κανονική κόλλα;

2) δεν θα μπορούσε κάποιος να μου έχει πει τις ερωτήσεις (και απαντήσεις για να είμαστε σίγουροι) από πριν;

Ο υπολογιστής μας μάρανε;

Όχι δε θα μπορούσε.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν στα εμαθε καλα ο μεντορας σου στο ΛΑ.Ο.Σ.

Η προχωρημένη μου ηλικία μου επιτρέπει να μην έχω ανάγκη από μέντορες όσο αφορά τον Κομμουνισμό, αφού έχω δει με τα μάτια μου τις βαρβαρότητες, την πλύση εγκεφάλου, την ανέχεια, τις απειλές, τη φτώχεια, και την αδικία σε αρκετές ταλαίπωρες Χώρες που τον δοκίμασαν.

...ολες οι πρωην σοσιαλιστικες χωρες της Ευρωπης οπως και η Σοβιετικη Ενωση ειχαν εξετασεις για την εναρξη ειδικοτητας.

Σωστά. Πως αλλιώς θα διάλεγαν μονάχα τα μέλη της Νομενκλατούρας?

Η κομμουνιστικη ιδεολογια επιβιωσε και επικρατει.

Σε ποια ακριβώς Χώρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δε θα μπορούσε.

Γιατί Τάσο μ; Αυτός που μαζεύει τις κόλλες δεν μπορεί να βάλει άλλες στον υπολογιστή; (που τις έχει έτοιμες από πριν και απλώς συμπληρώνει το όνομα από πάνω;

Οσο για τη διαρροή θεμάτων...Μην κοροιδευόμαστε, εδώ πέρσι πρόπερσι έγινε διαρροή σε κοτζαμάν πανελλήνιες, είχαν βουίξει οι εφημερίδες... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άποψη μου είναι πως παράθυρα υπάρχουν σε όλα τα συστήματα και σε όλες τις χώρες του κόσμου. Έτσι και σε ένα σύστημα εξετάσεων μπορεί να υπάρξουν. Βέβαια και με το ισχύον σύστημα των αναμονών υπάρχουν οι υπεράριθμοι. Οπότε το ερώτημα- λύση του προβλήματος δεν είναι ποιο σύστημα είναι το τέλειο αλλά πιο είναι το καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εξετασεις να βαλουν η αναμονη δεν προκειται να πεσει.Απλο παραδειγμα ο ΑΣΕΠ .Οι επιτυχοντες σιγουρα θα περιμενουν καποια χρονια μεχρι να διοριστουν.Το συστημα ομως θα ειναι διαβρωμενο απο μεσα, οι υπευθυνοι των εξετασεων θα διαδωσουν τα προτεινομενα θεματα σε διαφορους φροντιστηριαρχες ωστε να τα κονομησουν και θα καταληξει η ολη περιρεουσα ατμοσφαιρα να γινει σαν τα μουτρα τους.Οι αναμονες στο αμεσο μελλον θα πεσουν.Ολο και περισσοτεροι θα φυγουν στο εξωτερικο θα συνεχισουν να εργαζονται εκει.Αρα δεν καταλαβαινω ποιος ο σκοπος των εξετασεων.Ασε που και επιτυχων να εισαι θα αναγκαστεις να κανεις ειδικοτητα που δεν θα σου αρεσει καθολου. θα σας ριξουν εκει που εχουν αναγκη οπως η γενικη ιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το λόγο αυτό πρότεινα να γίνονται εξετάσεις σε ύλη σχετική με την κάθε ειδικότητα επιλογής, ώστε να αποφευχθεί το μηχανογραφικό κι εδώ. Έτσι ο καθένας θα προσπαθεί μόνο για την ειδικότητα που τον ενδιαφέρει. Αυτό συμβαίνει ήδη στην Ιταλία όπως έχω δει (όπου αν δεν υπήρχε ο βαθμός πτυχίου, ειδικών προπτυχιακών μαθημάτων,πτυχιακής και βιογραφικού που αντιστοιχούν σε 30% της τελικής βαθμολογίας, θα ήταν πολύ καλό σύστημα και για έναν εκπαιδευμένο ιατρό εκτός Ιταλίας).

Κι επίσης θεωρώ άτοπο κι άδικο να θες να μείνουν τα πράγματα ως έχουν, ενώ από αυτά που κατάλαβα έχεις ήδη θέση στο εξωτερικό. Κάνω λάθος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δε θα μπορούσε.

Γιατί Τάσο μ; Αυτός που μαζεύει τις κόλλες δεν μπορεί να βάλει άλλες στον υπολογιστή; (που τις έχει έτοιμες από πριν και απλώς συμπληρώνει το όνομα από πάνω;

Και πάλι όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το λόγο αυτό πρότεινα να γίνονται εξετάσεις σε ύλη σχετική με την κάθε ειδικότητα επιλογής, ώστε να αποφευχθεί το μηχανογραφικό κι εδώ. Έτσι ο καθένας θα προσπαθεί μόνο για την ειδικότητα που τον ενδιαφέρει. Αυτό συμβαίνει ήδη στην Ιταλία όπως έχω δει (όπου αν δεν υπήρχε ο βαθμός πτυχίου, ειδικών προπτυχιακών μαθημάτων,πτυχιακής και βιογραφικού που αντιστοιχούν σε 30% της τελικής βαθμολογίας, θα ήταν πολύ καλό σύστημα και για έναν εκπαιδευμένο ιατρό εκτός Ιταλίας).

Κι επίσης θεωρώ άτοπο κι άδικο να θες να μείνουν τα πράγματα ως έχουν, ενώ από αυτά που κατάλαβα έχεις ήδη θέση στο εξωτερικό. Κάνω λάθος?

Ατοπο κ αδικο ειναι το να απαγορευεις τον συνομιλητη σου να εκφερει την αποψη του,επειδη δεν συμφωνει μαζι σου.Για Τη θεση ειδικοτητας μου που αναφερες, δεν την κερδισα στο ΛΟΤΤΟ αλλα παλεψα για αυτη.Στο θεμα μας τωρα, το παραδειγμα σου για εξετασεις σαν την Ιταλιας ειναι τελειως ατοπο.Προκειται για στημενες εξετασεις με θεσεις που εχουν καταληφθει απο εκλεκτους/τσιρακια των καθηγητων πριν την διενεργεια τους.Απλα ρωτα ενα αποφοιτο ιταλικου πανεπιστημιου να σου πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλοί μιλούν αερολογίες και ρομαντισμούς κατά τι γνώμη μου. Πρακτική κάλυψη του θέματος μηδέν.

Η λίστα με τις αναμονές για ενδοκρινολογία για παράδειγμα από ότι ξέρω από κάτι φίλους χτυπάει δεκαετία.

Να αρχίσω εγώ, ένα πιθανό σενάριο-

1. μερικές θέσεις να είναι για εξετάσεις, άλλες για αυτούς που είναι ήδη στη λίστα.

2. αν θέλει κάποιος παραμένει στη λίστα, αλλά θα περιμένει περισσότερο.

3.αν θέλει κάποιος απο τι λίστα να καλυτερεύσει τη θέση του δίνει εξετάσεις.

4. κάθε χρόνο προκηρύσσονται εξετάσεις για ορισμένες θέσεις ανά ειδικότητά ανά την ελληνική επικράτεια (υποθέτουμε ότι όλες οι ειδικότητες έχουν γίνει ενιαίες).Διαλέγει καθένας σειρά προτίμησης τοποθεσίας ανά ειδικότητα ανάλογα με το τι υπάρχει

5. τελειόφοιτοι, παλιοί, ξεμεινεμενοι δίνουν εξετάσεις μαζί

6. εξετάσεις (αδιάβλητες). Παθολογία, ας πούμε κοινή για όλους,και ανά ειδικότητα (ψ, ενδοκρινολογία κτλ).Ο καθένας μπορεί να δώσει για 2 ειδικότητες, και πρέπει να δηλώσει πρώτη και δεύτερη επιλογή.Τα αποτελέσματα της παθολογίας προηγούνται της δεύτερης εξέτασης ώστε να διαλέγει ο καθένας τι θα χτυπήσει ανάλογα με το πόσες πιθανότητες έχει.

7. Τα Ν άτομα που σκοράρουν τοπ (όπου Ν= αριθμός κενών θέσεων) αρχίζουν ειδικότητα άμεσα.

8.Οι υπόλοιποι... μπορούν να ξαναδώσουν του χρόνου, για τις ίδιες η άλλες ειδικότητες.

9.Η βαθμολογία δεν κρατιέται διότι σκοπός των εξετάσεων είναι να περάσει ο αριθμός Ν κάθε φορά, όχι απλά να αποδείξει κάποιος την γνώση του (πτυχίο ήδη έχει). Αυτό είναι απόρροια του ότι προφανώς ο αριθμός των υποψηφίων αναμένεται κατά πολύ ανώτερος των θέσεων.

10. μπορεί κάποιος να δώσει εξετάσεις όσες φορές θέλει

11. όσοι δεν τα καταφέρνουν, ντόπιοι και δικατσαδες αλλάζουν καριέρα/φεύγουν εξωτερικό

Αποτέλεσμα-

2-3 γενιές ιατρών χάνονται γιατί δεν βρίσκουν δουλειά (acceptable loss, the numbers don't tally up).Στο μέλλον τα νούμερα αντιστοιχίζουν, οπότε όλοι κάπου βρίσκουν δουλειά.

θησαυρίζουν τα φροντιστήρια

Συζητήστε!

Έχει κάποιος να αντιπροτείνει κάτι καλύτερο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συζητήστε!

Έχει κάποιος να αντιπροτείνει κάτι καλύτερο?

Nαι,οχι στις εξετασεις. γιατι οπου Ν= οχι ο καλυτερος βαθμος,αλλα το χειριστο λαμογιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσοι δεν τα καταφέρνουν, ντόπιοι και δικατσαδες αλλάζουν καριέρα/φεύγουν εξωτερικό

Για τον παραπάνω λόγο είναι ουτοπικό. Αν οι εξετάσεις είναι αδιάβλητες, δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει πάνω από το 50% των γόνων στις εξετάσεις κι αυτό κατά κανόνα όχι σε θέσεις που θα ήθελαν.

Πόσοι καθηγητές υπάρχουν σε μια ιατρική? Πολλαπλασίασέ τους επί 2 (ή δύο παιδιά ή ένα παιδί γιατρός και ο γαμπρός συνήθως της κόρης). Πόσοι πολιτικοί και πόσοι ιδιώτες μεγαλογιατροί έχουν παιδιά που τα έχουν στείλει ιατρική? Πόσοι εμπλέκονται με κλινικάρχες, με άτομα του πανεπιστημίου από άλλες σχολές (βλέπε νομική, αρχιτεκτονική κτλ)? Πόσα ανήψια και έτεροι συγγγενείς και φίλοι υπάρχουν?

Όταν μία σχολή ξεκινούσε με 250 άτομα στο πρώτο έτος και στο 4ο έτος έφτανε να έχει 560 (αληθινό!), φαντάσου τι διαπλοκή υπάρχει. Και να ξακαθαρίσουμε πως τα παραπάνω λάμβαναν χώρα με υφιστάμενο-υπαρκτό νομικό πλαίσιο, όπου με ένα μαγικό τρόπο βρίσκανε παραθυράκια και ασάφειες (όχι τυχαίες) για να το παρακάμψουν.

Ένα τέτοιο σύστημα δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει. Ειδικά αν διακυβεύονται τόσα συμφέροντα και όταν έχουν στηρίξει όνειρα για συνέχιση των ιατρείων, των κλινικών και των πανεπιστημιακών εδρών, καθώς και της μετέπειτα εξέλιξης σε βουλευτή και υπουργό.

Να μην ξεχνάμε άλλωστε πως ένα σημαντικό κομμάτι των μεγάλων και αδέκαστων αυτών ανδρών στο κοινοβούλιο είναι γιατροί. Αν δεν υπήρχε αυτός ο τίτλος, η κάθοδος τους στις εκλογές θα ήταν σίγουρα πολύ πιο δύσκολη υπόθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα έχουμε πει αυτά κύριοι... Συζήτηση επί της προκείμενης προτάσεως ζήτησα :rolleyes: όχι ιστορική ανασκόπηση του προβλήματος και μεμψιμοιρίες. Υποθέτουμε ότι όλα ήταν αδιάβλητα. 1/15 τα καταφέρνει, οι υπόλοιποι να κόβουν το λαιμό τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το θέτεις έτσι, τότε εξετάσεις κάθε έτος για όλες τις θέσεις που ανοίγουν στο επόμενο έτος,

χωρισμένες στους τομείς

1) Παθολογίας

2) χειρουργικής

3) Παιδιατρικής

4) Απεικονιστικής ιατρικής

5) Ψυχιατρικής

6) Εργαστηριακός τομέας

(η παραπάνω ταξινόμηση ακολουθείται στο διαχωρισμό της ιατρικής υπηρεσίας στα νοσοκομεία)

Ο πρώτος επιτυχών διαλέγει νοσοκομείο και ακολουθεί ο δεύτερος κοκ.

Δεν κατοχυρώνεται καμμία σειρά και κάθε έτος δίνονται νέες εξετάσεις.

Μπορείς το συγκεκριμένο έτος να δώσεις μόνο σε ένα τομέα και κάθε τομέας έχει εξετάσεις

που είναι διαφορετικές από τον άλλο, με μαθήματα που εστιάζουν στο αντικείμενό του.

Εξετάσεις τύπου ΔΟΑΤΑΠ με τράπεζα ερωτήσεων (κατά κανόνα όμως 10.000 θεμάτων, τύπου πολλαπλής επιλογής).

Καθορίζεται ορίζοντας μεταβατικού σταδίου 5 έτη γιατί πολλοί συνάδελφοι έχουν ήδη δηλώσει.

Όλες οι θέσεις μετά από αυτή την 5ετία θα δίνονται έτσι.

Οι ειδικότητες θα είναι ενιαίες.

Όπως βλέπεις πάνω-κάτω με ορισμένες διαφοροποιήσεις συμφωνώ με το σχέδιο που πρότεινες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συζητήστε!

Έχει κάποιος να αντιπροτείνει κάτι καλύτερο?

Nαι,οχι στις εξετασεις. γιατι οπου Ν= οχι ο καλυτερος βαθμος,αλλα το χειριστο λαμογιο.

Filpolis, cool down embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις για την έναρξη ειδικότητας πιστεύω θα ήταν πιο δίκαιο σύστημα από αυτό που έχουμε τώρα. Χρειαζόμαστε κάποιο σύστημα ηθμού, όταν υπάρχουν χ θέσεις και 10χ υποψήφιοι αναγκαστικά 9χ δεν θα πάρουν αυτό που ήθελαν. Η λύση δεν είναι να αυξήσουμε τις θέσεις απαξιώνοντας τις, αλλά να βρούμε τον πιο δίκαιο τρόπο επιλογής. Και κατά τη γνώμη μου δικαιότερο σύστημα σε κοινωνία ανθρώπων και όχι αγγέλων από τις εξετάσεις δεν υπάρχει. Πολλοί και διάφοροι τρόποι υπάρχουν για να γίνει η μετάβαση από το υπάρχον στο νέο σύστημα και δεν θα είναι εκεί το κόλλημα.

Αν καταλαβαίνω η διαφωνία των περισσοτέρων είναι η διαβλητότητα των εξετάσεων. Υπάρχουν πολλοί τρόπο για να γίνει εξασφαλιστεί το αδιάβλητο, κάποιοι ήδη αναφέρθηκαν. Οι πανελλήνιες είναι ένα καλό παράδειγμα αδιάβλητων (στο μέτρο της λογικής) εξετάσεων. Στο κάτω κάτω αν μηδενίσουμε τα πάντα και δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε το αδιάβλητο των εξετάσεων και θεωρούμε ότι εκ προοιμίου είναι όλα στημένα τότε τι αξία έχει να κάνει κανείς την ειδικότητα αφού οι θέσεις/ασθενείς/πελάτες όπως θέλετε πείτε το είναι ήδη προδιαγεγραμμένοι;

Να θυμίσω πάντως ότι δύο φορές από όσο ξέρω προτάθηκε η θέσπιση εξετάσεων (το 92 αν δεν κάνω λάθος) και το 2000 (επίσης τότε προτάθηκαν εξετάσεις για την απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος). Οι καταλήψεις που ακολούθησαν είναι γνωστές σε όσους φοιτούσαν τα αντίστοιχα χρόνια με τις αντίστοιχες συνέπειες. Το 2000 καμία παράταξη (δεν χρειάζεται εξήγηση τι είδους εξουσία ασκούν οι παρατάξεις στις σχολές και παραέξω) δεν θεωρούσε θετική την θέσπιση εξετάσεων για την ειδικότητα και η επιχειρηματολογία όλων βασιζόταν στην αρχή της ήσσονος προσπάθειας. Αμφιβάλλω αν έχουν αλλάξει γνώμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To 1993.

τότε τι αξία έχει να κάνει κανείς την ειδικότητα αφού οι θέσεις/ασθενείς/πελάτες όπως θέλετε πείτε το είναι ήδη προδιαγεγραμμένοι

Δεν έχει, απλώς οι περισσότεροι το καταλαβαίνουν αργότερα! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πανελλήνιες είναι ένα καλό παράδειγμα αδιάβλητων εξετάσεων.

Μάλλον παράδειγμα προς αποφυγή είναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

100% σιγουριά δεν έχεις πουθενά, ανέφερα "στα πλαίσια της λογικής". Δεν ξέρω πως είναι τα πράματα τώρα, όταν πάντως έδωσα εγώ πανελλήνιες δεν είδα τίποτα το μεμπτό, ούτε θεώρησα ότι κάποιος από τους συμφοιτητές μου είχε καταφανώς "προωθηθεί". Αν και μη αναμάρτητός, πρώτος θα βάλω τον λίθο στα κακώς κείμενα της Ελλάδας αλλά δεν πιστεύω ότι όλοι είναι διεφθαρμένοι και βρώμικοι. Και μέσα στην σχολή ενώ υπήρχαν μαθήματα που πέρναγες απλά γιατί μπήκες στην αίθουσα, υπήρχαν και μαθήματα που έπρεπε όντως να διαβάσεις.

Από ότι καταλαβαίνω σχεδόν όλοι συμφωνούν στην θεωρία με την θέσπιση εξετάσεων αλλά λόγω φόβου ατασθαλιών την απορίπτουν. Νομίζω ότι το να εξασφαλίσουμε σωστές εξετάσεις δεν είναι τόσο δύσκολο, τρόποι προτάθηκαν. Η διαιώνιση του υπάρχοντος συστήματος δεν βλέπω που οδηγεί. Να κάνω επίσης έναν παραλληλισμό μια και μιλήσαμε για πανελλήνιες. Είναι σαν να προτείνουμε να καταργηθούν οι πανελλήνιες γιατί πιθανώς δεν είναι 100% αδιάβλητες και να εισάγονται όλοι στο πανεπιστήμιο, στη σχολή της επιλογής τους με λίστα αναμονής έπειτα από χ αριθμό χρόνων... Και η αναμονή θα βαίνει αυξανόμενη φυσικά αφού όλο και περισσότεροι θα δηλώνονται στην λίστα... Η

Σε κάθε περίπτωση, δυστυχώς αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν εξετάσεις για την ειδικότητα στο άμεσο μέλλον για έναν σωρό λόγους, συνεπώς η συζήτηση είναι μάλλον φιλογογικού ενδιαφέροντος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.