Jump to content

Πάρτε την άδεια του 2010 τώρα ή κερδίστε 2000€ !!!


Nomad

Recommended Posts

Αυτό που οι περισσότεροι δεν ξέρουν και φυσικά ούτε οι επαγγελματίες εργατοπατέρες,

είναι πως εδώ και ένα μήνα υπάρχει καθαρογραμμένη απόφαση του Αρείου Πάγου (εξυπακούεται πως είναι τελεσίδικη!)

που αναφέρει πως δεν μπορεί να μεταφερθεί η άδεια το επόμενο έτος

ούτε καν κατόπιν συμφωνίας εργαζόμενου και εργοδότη.

Αν δεν δοθεί μέχρι στις 31 Δεκεμβρίου του τρέχοντος έτους,

τότε πρέπει να ο εργαζόμενος να αποζημιωθεί χρηματικά πλήρως.

Όταν προκύπτει υπαιτιότητα του εργοδότη τότε η αποζημίωση αυτή προσαυξάνεται κατά 100%

λαμβάνοντας το χαρακτήρα ποινής για τον εργοδότη.

Με άλλα λόγια:

1) Αν θέλετε να πάρετε την άδειά σας του 2010 και σας πουν πως δεν την δίνουν,

αλλά θα την πάρετε το επόμενο έτος (συνήθως μέχρι τον Απρίλιο του 2011 ή όπως στο δικό μας νοσοκομείο έως τον δεκέμβρη 2011),

αυτό είναι παράνομο και με τις ανάλογες συνέπειες του νόμου.

2) Αν επικαλεστούν υπηρεσιακές ανάγκες και δεν σας την δίνουν,

τότε κάντε αίτηση γραπτώς, ώστε να θεμελιώνεται υπαιτιότητα του εργοδότη,

ώστε να πάρετε προσαύξηση 100% στο ποσό αποζημίωσης,

ένα ποσό που κατά μέσο όρο είναι 2000€ περίπου.

Με την απόφαση αυτή λύνονται τα χέρια μας σε ότι αφορά τη χορήγηση αδειών,

αφού σ'αυτές τις σφιχτές εποχές του ΔΝΤ κοστίζει πανάκριβα η άρνηση άδειας στους διοικητές των νοσοκομείων.

Επειδή είναι συνηθισμένη πρακτική η μεταφορά της άδειας το επόμενο έτος,

όποιος θέλει να πληρωθεί στο διπλάσιο τις μέρες άδειας του,

θα πρέπει να ζητήσει γραπτώς τις εναπομείναντες ημέρες που δικαιούται,

ώστε να κατοχυρώσει υπαιτιότητα ελαφράς αμέλειας του εργοδότη του (νοσοκομείο).

Περιττό είναι να αναφέρω τα γνωστά,

δηλαδή πως είναι υποχρέωση του εργοδότη η επίδοση αδείας στον εργαζόμενο,

ακόμη κι αν αυτός δεν το ζητήσει γραπτώς ή προφορικώς.

Η απόφαση είναι η 455/2010 και μπορείτε να την βρείτε ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα σχετικό δημοσίευμα που διάβασα πριν ένα μήνα στην εφημερίδα ΗΜΕΡΗΣΙΑ

Δλδ παιδια πρεπει να μας ψαξουν να μας βρουν για να δωσουν την αδεια?Αν δεν ενδιαφερθει ενας εργαζομενος,ξεχαστει δλδ,οχι για τα λεφτα,κ του μεινουν μερες,θα τις πληρωθει,ή πρεπει να τρεχει δικαστικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που ίσχυε συνήθως ήταν πως οι υπάλληλοι στο γραφείο προσωπικού ¨"ψάρωναν" τον κόσμο με δηλώσεις του τύπου

"Αφού δεν την ζητήσατε, δεν την δικαιούστε" ή "Ο νόμος λέει πως είναι παράνομο και μπλα-μπλα...".

Αυτοί που ξέρανε, κάνανε αίτηση και αν ο επίτροπος την απέρριπτε, κατέβαινε ερώτηση στο ελεγκτικό,

όπου έδινε το πράσινο φως να πληρωθεί. Αυτό το έκαναν πολλοί λίγοι δυστυχώς, σημείο δυστυχώς που δείχνει

πως φταίμε και εμείς για το πως μας βλέπουν οι άλλοι και στο ποιους έχουμε να μας εκπροσωπούν.

Τώρα σε αυτό που ρωτάς, απλά κάνεις αίτηση να αποζημιωθείς τις ημέρες άδειας που δεν πήρες.

Αν υπάρχει αίτηση σου για άδεια που δεν σου δόθηκε, τότε το ποσό αυτό διπλασιάζεται (προσαύξηση 100%).

Αν σου αρχίσουν τις συνήθεις βλακείες, τους πετάς την 455 στα μούτρα.

Η 455 δεν χρειάζεται στην πραγματικότητα, γιατί οι νόμοι αυτοί υπάρχουν και βρίσκονται σε ισχύ εδώ και 10 χρόνια.

Θα κοπεί όμως έτσι το ηλίθιο υφάκι των διοικητικών υπαλλήλων όταν προσπαθούν να σου τη φέρουν,

επειδή μόνο αυτοί ξέρουν τους νόμους και το διοικητικό δίκαιο και όχι τα ανίδεα γιατρουδάκια. emexetaseis emexetaseis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραια,ευχαριστω.Στο νοσοκομειο που ειμαι δεν υπαρχει καμμια ενημερωση.Ακουσα κατι πληροφοριες απο αλλα νοσοκομεια οπου ενημερωθηκαν απο το γραφειο προσωπικου και τωρα και απο εδω.Μπορω να πω οτι σχεδον κανενας δεν εχει παρει μυρωδια και τελειωνει το ετος σε 2 μηνες.Βεβαια αυτα ισχυουν εδω και χρονια..Αν γινει ενημερωση και παρ'ολα αυτα δεν παρει ο εργαζομενος την αδεια και παλι δικαιουται αποζημιωσης?Απο ο'τι καταλαβα δικαιουται,γιατι πρεπει να του τη δωσουν ουτως ή αλλως.Ειναι ομως ετσι??Γιατι ξερω πολλους με 20 μερες κανονικη που αν ενημερωθουν το Νοεμβρη δεν γινεται να την παρουν,εκτος αν κλεισουμε το νοσοκομειο,οποτε θα μεινει περισσευμα οπως κ να γινει.Kαθε ενημερωση δεκτη,γτ ολα αυτα δεν τα μαθαμε στην αγωγη του πολιτη στο σχολειο..Οι διοικητικοι-ρεμπελοι δεν εχουν καμμια ευθυνη για τιποτα,γιατι να ενημερωσουν,απλα υπαρχουν κ πληρωνονται,αλι σε μας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και παλι δικαιουται αποζημιωσης?

Ναι.

Ειναι ομως ετσι?

Έτσι είναι.

με 20 μερες κανονικη που αν ενημερωθουν το Νοεμβρη δεν γινεται να την παρουν

Να κάνουν αίτηση για να απορριφθεί, ώστε να πάρουν διπλάσια χρήματα.

Στο νοσοκομειο που ειμαι δεν υπαρχει καμμια ενημερωση

Δεν συμφέρει να μαθευτεί και να εφαρμοσθεί καθολικά, επειδή αυτό συμβαίνει σε όλα τα νοσοκομεία και αν το κάνουν όλοι ή θα κλείσουν τα νοσοκομεία ή θα πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλά τους.

Ακουσα κατι πληροφοριες απο αλλα νοσοκομεια οπου ενημερωθηκαν απο το γραφειο προσωπικου

Δεν ξέρω για κανένα νοσοκομείο όπου να έγινε επίσημη ή ανεπίσημη ενημέρωση. Και η ΟΕΝΓΕ βοσκάει στο παρακείμενο χωράφι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο δημοτικο ειστε και περιμενετε ενημερωση για τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις σας? Να σας παρουν απο το χερακι και να σας πουνε οτι υπαρχει ο ταδε νομος, η ταδε νομολογια... Εφημεριδες δε διαβαζει κανεις? Στη σελιδα του ΕΤ, που πλεον ειναι τελειως ανοιχτη, δε παταει κανεις? Οι συνδικαλιστες θα μπορουσαν να εκαναν κατι, αλλα καθενας εχει τον εκπροσωπο που του αξιζει (βλεπε αποφασεις Συμβουλιων που περισσοτερο μοιαζουν με πολιτικα μανιφεστα της Κουμουνδουρου) :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο δημοτικο ειστε και περιμενετε ενημερωση για τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις σας? Να σας παρουν απο το χερακι και να σας πουνε οτι υπαρχει ο ταδε νομος, η ταδε νομολογια... Εφημεριδες δε διαβαζει κανεις? Στη σελιδα του ΕΤ, που πλεον ειναι τελειως ανοιχτη, δε παταει κανεις? Οι συνδικαλιστες θα μπορουσαν να εκαναν κατι, αλλα καθενας εχει τον εκπροσωπο που του αξιζει (βλεπε αποφασεις Συμβουλιων που περισσοτερο μοιαζουν με πολιτικα μανιφεστα της Κουμουνδουρου) :splats:

Συναδελφε pro ο κρατικος μηχανισμος εχει το πανω χερι σε σχεση με τον πολιτη,αλλα υποτιθεται οτι τον υπερασπιζεται,τουλαχιστον σε 5,10 ευνομουμενες χωρες στον πλανητη.Εδω το κρατος κλεβει,κοροιδευει κ καταδυναστευει τον πολιτη.Αυτο οντως το ειπαν στις εφημεριδες.Γενικα ομως δεν μπορεις να τα ανακαλυπτεις ολα,ουτε να κανεις surfing στο site του ΕΤ ολη μερα...Δεν ειναι μονο οι γιατροι,ο πατερας μου,συνταξιουχος πια,σε εναν κλαδο με καλουτσικη ενημερωση κ συνδικαλισμο,εχει κανει δεκαδες δικαστηρια κατα του οργανισμου που δουλευε κ του δημοσιου για παρατυπιες τους σε βαρος του ως εργαζομενου,εσκεμμενες ως επι το πλειστον.Τα κονδυλια και τα δικαιωματα κρυβονται και δινονται σαν ανταμοιβη παντα σε λιγους εκλεκτους.Δεν φταινε τα κομματα,φταιει ο λαος μας.

Μια συναδελφος μου ειπε μου φαινεται για το ΚΑΤ,δεν θυμαμαι ακριβως,οτι εγινε μια ενημερωση.Παντως καπου εγινε,ανεπισημα παντα,δεν μπορω να πω που,αμα ισχυει να δωσουμε ενα βραβειο στον υπαλληλο,εκανε τη δουλεια του,πραγμα ασυλληπτο.

Οσον αφορα την αιτηση,αυτο ειναι λιγο δυσκολο,γιατι βγαζουμε και ενα προγραμμα εφημεριων.Δλδ πως να γινει,παει κανει αιτηση για αδεια κ αν του πουνε "παρτην παιδι μου",τις εφημεριες του ποιος θα τις κανει?Οι αλλοι?Εκτος αν παμε οργανωμενα ολοι μαζι με στοχο να απορριφθει το αιτημα αναγκαστικα.Αλλα ποσοι θα πανε?Κ το προγραμμα που πρεπει να καταθεσουμε?Δλδ για τα διπλα λεφτα ειδικα σε τμηματα που βγαζουμε τσιμα τσιμα προγραμμα,θα γινει μια αναστατωση.Κ ως γνωστο οι πιο πολλοι δεν θα συμμετεχουν,απλως γιατι ειναι γιατροι,δλδ δεν συμμετεχουν εξ'ορισμου σε τιποτα.Μια ζωη πληρωνομαστε εφημεριες στο μισο της νομιμης αξιας τους κ δεν ασχολεται κανεις,με τις 10 μερες αδειας θα ασχοληθουν?Δεν το νομιζω..Καθε στρατηγικη ιδεα δεκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσον αφορα την αιτηση,αυτο ειναι λιγο δυσκολο,γιατι βγαζουμε και ενα προγραμμα εφημεριων.Δλδ πως να γινει,παει κανει αιτηση για αδεια κ αν του πουνε "παρτην παιδι μου",τις εφημεριες του ποιος θα τις κανει?Οι αλλοι?

Απλά δεν σε ενδιαφέρει! Με την ίδια λογική, αν αρρωστήσει ο τραπεζοκόμος ή η καθαρίστρια,

θα σε βάλουν να σερβίρεις το φαγητό ή να καθαρίσεις τα τζάμια? Αυτά αποτελούν ευθύνες

και υποχρεώσεις του εκάστοτε διοικητή και διευθυντή κλινικής που αμείβονται ανάλογα και πλουσιοπάροχα σε σχέση με σένα.

Αν δεν δώσουν την άδεια, θα πρέπει να σε αποζημιώσουν και πίστεψέ με είναι πολύ καλύτερα να πάρεις 2.000€ παρά 1.000.

Την ίδια αίτηση συνεπώς συμφέρει να κάνουν όλοι.

Και αν ειπωθούν τίποτε απειλές, να ξέρεις πως όλοι οι νόμοι είναι με το μέρος σου.

Δηλαδή τι μπορεί να σε κάνει? Να πει πως έρχεσαι αργά το πρωί για να σε πιέσει?

Τότε του πετάς ένα "πήρα σήμερα το ρεπό μου" και τον βάζεις στη θέση του

(θεωρώ δεδομένο πως ο μέσος ιατρός είτε δεν παίρνει καθόλου τα ρεπό του ή τα παίρνει λειψά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο δημοτικο ειστε και περιμενετε ενημερωση για τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις σας? Να σας παρουν απο το χερακι και να σας πουνε οτι υπαρχει ο ταδε νομος, η ταδε νομολογια... Εφημεριδες δε διαβαζει κανεις? Στη σελιδα του ΕΤ, που πλεον ειναι τελειως ανοιχτη, δε παταει κανεις? Οι συνδικαλιστες θα μπορουσαν να εκαναν κατι, αλλα καθενας εχει τον εκπροσωπο που του αξιζει (βλεπε αποφασεις Συμβουλιων που περισσοτερο μοιαζουν με πολιτικα μανιφεστα της Κουμουνδουρου) :splats:

emrespect
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πρόσφατα 'εληξε η σύμβαση που είχα σε νοσοκομείο, και αναμένω για το τελικό κομμάτι της ειδικότητας. Το θέμα είναι πως παρέλειψα να πάρω το υπόλοιπο της άδειάς μου, δεν είχα κάνει καν αίτηση. Δικαούμαι χρηματικό ποσό για τις μέρες που δεν πήρα (περίπου 10). Σημειώνω πως δεν μου τις αρνήθηκε κανείς, απλά εγώ παρέλειψα να κάνω αίτηση. Αν δικαιούμαι αποζημίωση, τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αίτηση στο γραφείου προσωπικού,όπου δηλώνεις ότι σύμφωνα με τους κάτωθι νόμους

Α.Ν. 539/1945

Ν. 3227/2004

Ν. 3302/2004

Απόφαση 455/2010 Αρείου Πάγου

Σύμβαση εργασίας σου με το νοσοκομείο και ανάλογο ΦΕΚ

Και το γεγονός πως δεν σου έχει δοθεί η κανονική άδεια

Ζητάς να σου δοθεί η αποζημίωση αδείας.

Γίνεται πρωτοκόλληση της αίτησης και περιμένεις.

Το πολύ να μην εγκρίνει άμεσα το ένταλμα πληρωμής ο πάρεδρος του ελεγκτικού και θα το στείλει στην ολομέλεια για την απόφαση.

Εγκρίνεται και βάζουν στο λογαριασμό σου τα χρήματα.

Ότι ακούσεις όταν μπεις στο γραφείου προσωπικού από ευτράκωλες, με τουπέ κυρίες, που κύριο μέλημά τους είναι το βάψιμο και στέγνωμα του νυχιού, ότι δεν δικαιούσαι τώρα που τελείωσες ή πως έπρεπε να το κάνεις προτού φύγεις ή ότι εσύ φταις που δεν πήρες την άδεια,

Θεωρείσαι τες σαν απίστευτες μαλακίες, ρίξε ένα απαξιωτικό βλέμμα ή χώστα τους χοντρά και κάντην από εκεί σαν κύριος.

emicecreamemharp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα κάνω αίτηση με τις υποδείξεις σου, κι ότι γίνει θα το παραθέσω εδώ. Επαναλαμβάνω πως δεν είναι ότι δεν μου την έδωσαν την άδια, αλλά εγώ το παρέλειψα. Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω πως δεν είναι ότι δεν μου την έδωσαν την άδια, αλλά εγώ το παρέλειψα.

Σύμφωνα με το νομοθέτη, δεν παίζει ρόλο, επειδή δεν είναι δική σου υποχρέωση αλλά του εργοδότη. Θα ακούσεις κι αυτή τη μαλακία εκεί, αλλά απλά πες τους να μάθουν να διαβάζουν τους νόμους και πως η μη συμμόρφωση με αυτούς είναι ποινικό αδίκημα, με τις ανάλογες συνέπειες. emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω πως δεν είναι ότι δεν μου την έδωσαν την άδια, αλλά εγώ το παρέλειψα.

Σύμφωνα με το νομοθέτη, δεν παίζει ρόλο, επειδή δεν είναι δική σου υποχρέωση αλλά του εργοδότη. Θα ακούσεις κι αυτή τη μαλακία εκεί, αλλά απλά πες τους να μάθουν να διαβάζουν τους νόμους και πως η μη συμμόρφωση με αυτούς είναι ποινικό αδίκημα, με τις ανάλογες συνέπειες. emevlogies

Άρθρο 259/ΠΚ

Παράβαση καθήκοντος

Υπάλληλος που με πρόθεση παραβαίνει τα καθήκοντα της υπηρεσίας του με σκοπό να προσπορίσει στον εαυτό του ή σε άλλο παράνομο όφελος ή για να βλάψει το κράτος η κάποιον άλλο τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών, αν η πράξη αυτή δεν τιμωρείται με άλλη ποινική διάταξη.

ps: Ο δικηγόρος μου πάντα χαίρεται να αναφέρει αυτό το άρθρο...! :P Πέταξέ το και δεν θα χάσεις...! Εγγυημένα...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εννοείς ΦΕΚ, εννοείς τον αριθμό πρωτολόλλου του διορισμού μου?

Και θα πρέπει να γράψω τον αριθμό των αδειών που έχω πάρει και το υπόλοιπο που έχω αφήσει ή θα το ψάξουν μόνοι τους?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 259/ΠΚ

Παράβαση καθήκοντος

Υπάλληλος που με πρόθεση παραβαίνει τα καθήκοντα της υπηρεσίας του με σκοπό να προσπορίσει στον εαυτό του ή σε άλλο παράνομο όφελος ή για να βλάψει το κράτος η κάποιον άλλο τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών, αν η πράξη αυτή δεν τιμωρείται με άλλη ποινική διάταξη.

ps: Ο δικηγόρος μου πάντα χαίρεται να αναφέρει αυτό το άρθρο...! :P Πέταξέ το και δεν θα χάσεις...! Εγγυημένα...!

...έτσι είναι και πάντα πιάνει!! Και με μια γκόμενα που δεν μου καθότανε, της πέταξα το παραπάνω εδάφιο του νόμου και μετά τι καλά που μου κάθησε!! Έχει προβλέψει για όλα ο νομοθέτης! Εδώ είναι Κράτος, όχι μαλακίες! emeksypnakias (η γκόμενα ήταν ξανθιά...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...έτσι είναι και πάντα πιάνει!! Και με μια γκόμενα που δεν μου καθότανε, της πέταξα το παραπάνω εδάφιο του νόμου και μετά τι καλά που μου κάθησε!! Έχει προβλέψει για όλα ο νομοθέτης! Εδώ είναι Κράτος, όχι μαλακίες! emeksypnakias (η γκόμενα ήταν ξανθιά...)

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που μ αρεσει ειναι οτι ο ελληνας ιατρος-ειδικευομενος εχει αποκτησει και γνωσεις νομικες , γουσταρω τρελα μιλαμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εμενα θα μου μεινουν μερες οχι επιτηδες,αλλα λογω προγραμματος εφημεριων κτλ κτλ.Αν παω με το νεο ετος και ζητησω με την αιτηση να αποζημιωθω και μου πουν να παρω τοτε την περισυνη αδεια και οτι μπορω ακομα παρα την αλλαγη του ετους,μπορω να το αρνηθω;Λογικα ναι,αλλα παντα ρωταμε κ τα αυτονοητα..Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, μπορείς να το αρνηθείς. Κάνε όμως σήμερα την αίτηση για να πάρεις τα διπλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που μ αρεσει ειναι οτι ο ελληνας ιατρος-ειδικευομενος εχει αποκτησει και γνωσεις νομικες , γουσταρω τρελα μιλαμε

Καλά, πολλοί και να ράβουν ξέρουν, αλλά δεν το κάνει κανείς θέμα...! Άλλωστε, ό,τι μαθαίνει κανείς καλό είναι...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εμενα θα μου μεινουν μερες οχι επιτηδες,αλλα λογω προγραμματος εφημεριων κτλ κτλ.Αν παω με το νεο ετος και ζητησω με την αιτηση να αποζημιωθω και μου πουν να παρω τοτε την περισυνη αδεια και οτι μπορω ακομα παρα την αλλαγη του ετους,μπορω να το αρνηθω;Λογικα ναι,αλλα παντα ρωταμε κ τα αυτονοητα..Ευχαριστω.

Παιδιά σόρι αν ρωτάω αυτονόητα αλλά εμένα η γυναίκα μου δεν προλαβαίνει να πάρει την κανονική της άδεια λόγω εγκυμοσύνης. Βρίσκεται σε άδεια κύησης. Ισχύει το ίδιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.