Jump to content

Inception. Το είδε κανείς?Κουβέντα για το τελος...


Recommended Posts

Καλησπέρα. Καινούριος στο forum, είπα εκτός των άλλων θεμάτων, που σίγουρα απασχολούν όλους μας, να ασχοληθώ με καμιά συζήτηση για σινεμά. Inception λοιπόν. Δεν ξέρω αν το έχει δει κανείς σας. Σας προτείνω να το δείτε ανεπιφύλακτα και είμαι περίεργος για την άποψη που έχετε για το τέλος. Γενικά έχει προκαλέσει πολλές συζητήσεις γιατί επιδέχεται...πολλών ερμηνειών!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληκτρολογηστε στη γραμμη αναζητησης του γουγλ τη φρ "Inception 2010" και μετα μπορουμε καλλιστα να το συζητησουμε!(Οι e-πειρατες εχουν κοψει καπιστρι λεμε!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εφημερία ;)

Καλό ήταν δε λέω... Οι ιδέες είναι άτιμα πράματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να είμαι ειλικρινής το έκανα! Έχει προκαλέσει πολλές συζητήσεις γενικά. Λογικό γιατί και ως δομή είναι πρωτότυπη (οι διαφορές με τις οποίες βιώνεται ο χρόνος σε κάθε επίπεδο ονείρου πχ). Απλά όσον αφορά στο τέλος υπάρχει διχογνωμία! Οι μισοί λένε ότι ακόμα ο Κάπριο βρίσκεται σε ονειρική φάση και οι άλλοι ότι βρίσκεται στην πραγματικότητα. Η αλήθεια είναι ότι η σβούρα δεν πέφτει και άρα δε σε αφήνει να καταλάβεις αλλά νομίζω ότι δείχνει μια...τάση να πέσει άρα πιστεύω πως όντως μιλάμε για την πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την είδα μόλις χτες, και δεν μπορώ να πω....η όλη ιδέα ήταν ιδιαίτερα έξυπνη. Απλά αρκετές στιγμές δυσκολεύεσαι να την παρακολουθήσεις, να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται και σε ποιό επίπεδο ονείρου. Και βασικά το τέλος της ταινίας με απογοήτευσε, γιατί γενικότερα δεν μου αρέσουν οι ταινίες που τελειώνουν και δεν ξέρεις τι έγινε τελικά, αν και στην προκειμένη περίπτωση νομίζω ότι συνέχισε να βρίσκεται σε όνειρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και γω νομιζω οτι

αφου ανεβηκαν/επέστρεψαν όλοι στο επίπεδο της πραγματικότητας που προείχαν (προτου αναλάβουν την επιχειρηση inception) , o Κάπριο με το που καταφέρνει να επιστρέψει στα παιδιά του επιλέγει να ζήσει σε αυτην την ονειρική....πραγματικότητά του.

υγ:περπατούσαμε μετά το σινεμά στην Ηρωδου Αττικού και μιλούσαμε για την ταινία ...και ακούγοντάς μας ένας φύλακας του Μαξίμου λεει: "ετσι όλοι...δεν εχουν βγαλει άκρη"....χιιχι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις το είδα κι εγώ, δεν έχω διαβάσει ακόμα απόψεις/συζητήσεις.

Η εντύπωσή μου μέχρι στιγμής είναι ότι

το πέμπτο επίπεδο (εκεί που γερνούσαν όλοι) ήταν η πραγματικότητα και όλα τα άλλα τα όνειρα, οπότε στο τέλος ο Ντι Κάπριο επιλέγει να μείνει στην πραγματικότητα, όπως έμεινε και ο άλλος, που γέρασε τελικά (από το πέμπτο επίπεδο πλέον γυρνάει σε όνειρο στο πρώτο επίπεδο στην τελευταία σκηνή με τα παιδιά).

Αν προσέξετε, σε όλα τα άλλα επίπεδα ο κόσμος μένει νέος και δεν γερνάει ή γερνάει πάρα πολύ αργά.

Επίσης νομίζω ότι όλοι οι άλλοι παρέμειναν παγιδευμένοι στα όνειρα, εκτός από εκείνον που ξέμεινε και γέρασε, πως τον έλεγαν, Σάικο;

Και ότι η γυναίκα του ντι Κάπριο, η Μολ, πέθανε επειδή αυτοκτόνησε στην πραγματικότητα, ενώ σε ονειρικό επίπεδο δεν θα είχε πεθάνει.

ΥΓ1: (για να μην μπερδευτούμε) πρώτο επίπεδο = αεροπλάνο, δεύτερο επίπεδο = φορτηγάκι, τρίτο επίπεδο = ξενοδοχείο, τέταρτο επίπεδο = χιόνια, πέμπτο επίπεδο = η παραλία, ο κόσμος που υποτίθεται έκτισαν οι δυο πρωταγωνιστές.

ΥΓ2: Αυτό που ορίζουμε "πραγματικότητα" είναι διαφορετικό για τον καθένα μας (λόγω σκέψεων εγκεφάλου), άρα η "πραγματικότητα" του 5 επιπέδου ήταν η "πραγματικότητα" όπως την αντιλαμβάνεται ο Κάπριο. Αυτά προς το παρόν, πάω να δω καμία συζήτηση σχετική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω οτι στο πεμπτο επίπεδο, το 1 λεπτό της "πραγματικότητας" (1ο επίπεδο) ήταν κατα πολύ πολλαπλάσιο, οπότε

ο ασιατης γέρασε περιμένοντας τον Κάπριο να τον βρει και να τον σπρώξει ,και ο Κάπριο ειχε αντιστοιχα λίγο μεγαλώσει.

question.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, έτσι είπαν, αλλά εγώ πιστεύω πως

εκεί ήταν η πραγματικότητα (η πραγματικότητα του Κάπριο τέλος πάντων), ενώ όλα τα άλλα τα όνειρα. Δεν είδαμε ποτέ τον Κάπριο να σπρώχνει τελικά τον Ασιάτη, αντιθέτως, γύρισε στο αεροπλάνο (πως βρέθηκε εκεί; μπήκε στη μέση του ονείρου λέω εγώ!! ) και εκεί ο ασιάτης ήταν πάλι νέος και ζωντανός και ήταν σαν να μην είχε συμβεί τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω το αντιληφθηκα ως εξής:

η "πραγματικότητα" είναι αυτή που ειναι ολοι στο αεροπλανο και ξεκινουν την επιχειρηση "inception" στο νεαρό γονο του μεγαλοεπιχειρηματία....από τότε αρχισαν να πέφτουν σε επίπεδα...με τελευταίο το πέμπτο,όπου ο Κάπριο ξεμεινε για να επαναφερει τον ασιάτη,αυτόν που θα του εδινε την αμοιβη του (= τη δυνατότητα επιστροφης στα παιδια του , με το καθάρισμα του ποινικού μητρωου του).Αν δεν τον "επανέφερε¨" και τον αφηνε στο 5ο επίπεδο,εκεί που ήταν γέρος, τότε ο Ασιατης κατα την επιστροφή στην πραγματικότητα(αεροπλανο) θα πάθαινε....Λήθη, το μυαλό του θα γινόταν σμπαράλια και δεν θα θυμόταν την υπόσχεση/αμοιβή,ενω τωρα συνεννοήθηκαν με το βλεμμα και το τηλεφωνημα εγινε αμεσα.

υγ: με τιποτα δεν θα το ξανάβλεπα....καλή για την ωρα που το παρακολουθουσα,αν και σε καποιες σκηνές, ιδιως της δρασης, μου φαινότναν κουραστική/βαρετή.Δεν μου εδωσε τροφή για σκέψη και προβληματισμό,πιστευω σε κανα μήνα θα την εχω ξεχάσει....ιχιχιχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν απ' ό,τι διαβάζω

το έχει αφήσει επίτηδες ασαφές στο τέλος, ώστε ο καθένας από μας να δώσει τη δική του ερμηνεία! (και να γίνει συζήτηση προφανώς):

Δείτε και εδώ:

Το κόλπο που χρησιμοποιείται στο «Inception», να αφήνεται η ιστορία με ανοιχτό σε εικασίες τέλος, ανήκει επίσης σε μια καθιερωμένη κινηματογραφική παράδοση, υποστηρίζει ο Φρεντς.

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_qsite1_25_09/08/2010_350012

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε γμτ,εγώ 3 φορές προσπάθησα να το δω και τις 3 με πήρε ο ύπνος!!!! ( Οι 2 εκ των οποίων μέσα στο σινεμα!)

Καλά δεν παίζεσαι, μα πως είναι δυνατόν; Κι εγώ ήμουν κουρασμένη απόψε αλλά μόλις άρχισε ήταν αδύνατον να σταματήσω να το βλέπω, ξύπνησα για τα καλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

BTW

Ας βἀλει κάποιος Χριστιανός στον τίτλο ότι περιέχει ΣΠΟΙΛΕΡ και να μην το ανοίξει κάποιος αν δεν έχει δει την ταινία......!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif.....μόλις θα έγραφα πως όποιος διαβάσει το τόπικ δε χρειάζεται να δει την ταινία !!!

Α ρε ΔΝΤ τι μας κάνεις......tongue.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις το είδα κι εγώ, δεν έχω διαβάσει ακόμα απόψεις/συζητήσεις.

Η εντύπωσή μου μέχρι στιγμής είναι ότι το πέμπτο επίπεδο (εκεί που γερνούσαν όλοι) ήταν η πραγματικότητα και όλα τα άλλα τα όνειρα, οπότε στο τέλος ο Ντι Κάπριο επιλέγει να μείνει στην πραγματικότητα, όπως έμεινε και ο άλλος, που γέρασε τελικά (από το πέμπτο επίπεδο πλέον γυρνάει σε όνειρο στο πρώτο επίπεδο στην τελευταία σκηνή με τα παιδιά).

Αν προσέξετε, σε όλα τα άλλα επίπεδα ο κόσμος μένει νέος και δεν γερνάει ή γερνάει πάρα πολύ αργά.

Επίσης νομίζω ότι όλοι οι άλλοι παρέμειναν παγιδευμένοι στα όνειρα, εκτός από εκείνον που ξέμεινε και γέρασε, πως τον έλεγαν, Σάικο;

Και ότι η γυναίκα του ντι Κάπριο, η Μολ, πέθανε επειδή αυτοκτόνησε στην πραγματικότητα, ενώ σε ονειρικό επίπεδο δεν θα είχε πεθάνει.

ΥΓ1: (για να μην μπερδευτούμε) πρώτο επίπεδο = αεροπλάνο, δεύτερο επίπεδο = φορτηγάκι, τρίτο επίπεδο = ξενοδοχείο, τέταρτο επίπεδο = χιόνια, πέμπτο επίπεδο = η παραλία, ο κόσμος που υποτίθεται έκτισαν οι δυο πρωταγωνιστές.

ΥΓ2: Αυτό που ορίζουμε "πραγματικότητα" είναι διαφορετικό για τον καθένα μας (λόγω σκέψεων εγκεφάλου), άρα η "πραγματικότητα" του 5 επιπέδου ήταν η "πραγματικότητα" όπως την αντιλαμβάνεται ο Κάπριο. Αυτά προς το παρόν, πάω να δω καμία συζήτηση σχετική.

Μα το αεροπλάνο δεν ήταν και καλά η πραγματικότητα? Εγώ θα έλεγα 1ο επ=φορτηγάκι, 2ο επ=ξενοδ, 3ο=χιόνια και 4ο=παραλία - λήθη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"το τελευταίο επίπεδο (άλλοι το λένε 4 και άλλοι 5, τέλος πάντων οι περισσότεροι το λένε limbo για να καταλαβαινόμαστε ), το τελευταίο επίπεδο, είχα γράψει "είναι η πραγματικότητα όπως την αντιλαμβάνεται ο Κομπ - Ντι Κάπριο".

Κάτι τέτοιο λέει λοιπόν και αυτή η ανάλυση, το πάει πολύ παραπέρα βέβαια. Εμένα με έπεισε. Οποιος έχει διάθεση ας το διαβάσει, αξίζει.

http://timesnewsworld.com/07994/inception-movie-review-and-analysis/

ΥΓ: Συγγνώμη για το spoiler ( από σας έμαθα τη λέξη, εμείς οι....αρχαίοι δεν τα ξέραμε αυτά...)

Αν μου πείτε πως να κρύψω αυτά που λέω ευχαρίστως να το κάνω.

Εδω έχει μια κατά τη γνώμη μου φοβερή ανάλυση, που εξηγεί πλήρως αυτό που ενστικτωδώς πήγα να πω στην αρχή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μόνη μου ένσταση στην παραπάνω ανάλυση είναι η εξής:

Πιστεύω μεν ότι η limbo μας δείχνει το μυαλό/όνειρο του Κομπς, αλλά και τα άλλα 4 επίπεδα μας δείχνουν επίσης το μυαλό/όνειρο των άλλων (στα οποία μπαινοβγαίνει ο Κομπς).

Δηλ. επίπεδο 1 (αεροπλάνο): μυαλό/όνειρο Σάιτο

(εξουσία, δύναμη, ανάπτυξη αυτοκρατορίας κλπ)

επίπεδο 2 (βαν): μυαλό/όνειρο Γιουσουφ

(φαντασίωση ότι έχει βρει το τέλειο φαρμακευτικό μίγμα κλπ)

επίπεδο 3 (ξενοδοχείο): μυαλό/όνειρο του βοηθού του - δεν θυμάμαι τώρα το όνομα

(φαντασίωση πολυτελούς διαβίωσης, γίνεται πλούσιος μια φορά κι αυτός και τον υπηρετούν)

επίπεδο 4 (χιόνια):

- έξω από το κτίριο μυαλό / όνειρο Εμις

(φαντασίωση ότι κατατροπώνει τους πάντες στη μάχη με τα όπλα)

- μέσα στο κτίριο: μυαλό / όνειρο Φίσερ

(φαντασίωση ότι τα βρίσκει με τον πατέρα του)

Λοιπόν, δεν μπορώ να αποφασίσω αν όλοι αυτοί είναι στο μυαλό του Κομπς όπως λέει η παραπάνω ανάλυση (αλλά γίνονται τόσο ζωντανοί που μπαινοβγαίνει στα όνειρα και τις επιθυμίες τους) ή αν είναι υπαρκτά πρόσωπα που όμως τα βιώνουμε από την πλευρά του Κομπς, άρα βλέπουμε κυρίως τις πράξεις τους που έχουν σημασία για τον Κομπς (να τον βοηθήσουν σε αυτά που θέλει). Μάλλον το δεύτερο, είναι υπαρκτά πρόσωπα πιστεύω, που τα επαναφέρει στη μνήμη του (μην ξεχνάμε ότι είναι μόνος στη Λιμπο) και εισχωρεί στα όνειρά τους προσπαθώντας να τους χρησιμοποιήσει για να επιτύχει αυτό που θέλει (να βγει από τη λίμπο και να επιστρέψει στα παιδιά του).

Σε γενικές γραμμές λέω ότι: Βρισκόμαστε στο μυαλό του Κομπς εξ αρχής, που είναι παγιδευμένος στη λίμπο και από εκεί χρησιμοποιεί το μυαλό όλων όσοι του επιτρέπουν μέσω των ονείρων να μπει στο μυαλό τους, σε διάφορα επίπεδα ονείρου, επίσης επινοεί φανταστικά πρόσωπα πχ Αριάδνη (αυτή είναι σίγουρα φανταστικό πρόσωπο) και γενικά κάνει τα πάντα για να επιτύχει να επιστρέψει στην πραγματικότητα που ήξερε.

Στο τέλος όμως το μόνο που πετυχαίνει είναι να κάνει εμφύτευση της ιδέας (ότι γύρισε στην πραγματικότητα και είδε τα παιδιά του) στο δικό του μυαλό, έπεισε δηλ τον εαυτό του ότι γύρισε στην πραγματικότητα, ενώ φυσικά είναι ακόμα παγιδευμένος στη λίμπο.

Αυτά!

ΥΓ: Και κάτι ακόμα, είναι πολύ πιθανόν να είναι και ο Σάιτο (ασιάτης) παγιδευμένος στη λίμπο και μάλιστα πιο πολύ καιρό από τον Κομπς, και να χρησιμοποιεί και αυτός με τη σειρά του τον Κομπς για να επιτύχει ένα διπλό σχέδιο, δηλ. αφ' ενός να γυρίσει πίσω, αφ' ετέρου να αποκτήσει την αυτοκρατορία επιχειρήσεων. Αυτός όντως φαίνεται να πετυχαίνει τον σκοπό του. Και ξαναγυρνάει πίσω και έχει εξουδετερώσει τον ανταγωνιστή του. Ισως ο Σάιτο επιτρέπει συνειδητά στον Κομπς να μπει στο μυαλό του για να επιτύχει αυτά που θέλει. Οι άλλοι τον αφήνουν να μπει ασυνείδητα και ναι, είναι όλοι υπαρκτοί εκτός από τη Αριάδνη που είναι φανταστικό πρόσωπο - επινόηση/προβολή του Κομπς.

Εάν ο Σάιτο δεν κατέβηκε ποτέ από το αεροπλάνο στο τέλος, κάτι που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή, σημαίνει ότι στο τέλος ο Σάιτο ξύπνησε από το όνειρό του και ξαναγύρισε πίσω, ενώ ο Κομπς απλά έφτασε μέχρι το όνειρο του Σάιτο (από το οποίο δεν βγήκε ποτέ). Εάν όχι, σημαίνει ότι και ο Σάιτο απλά ονειρευόταν και δεν ήταν ποτέ στη λίμπο. Πιθανολογώ ότι ήταν επειδή ήταν ο μόνος πιο γερασμένος και από τον Κομπς. Σε αυτή την περίπτωση ο Σάιτο μπήκε στο μυαλό του Κόμπς στη λίμπο και τον χρησιμοποίησε εμφυτεύοντας του την ιδέα, ώστε να μπορέσει να ξεφύγει ο ίδιος.

Θυμάται κανείς αν κατέβηκε ο ασιάτης από το αεροπλάνο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η φράση "μου μπήκε μια ιδέα" δεν θα είναι ποτέ πια η ίδια. Το τέλος της αθωότητας :D

Τώρα την είδα αυτή την ατάκα.

Η εμ-πνευση ως γνωστόν για τους αρχαίους σήμαινε ότι κάποιος απέξω σου μεταδίδει με μια πνοή, με τον αέρα κλπ

(θεία πνοή ίσως τη λέμε εμείς) τις σκέψεις που υπάρχουν πάντα στο σύμπαν και που οι άνθρωποι...πως να το πω, απλώς τις κάνουν

download από τα συμπαντικά αρχεία.

Οπότε υπ' αυτή την έννοια όλες οι ιδέες μας "υπαγορεύονται" από αλλού.

Καλή ατάκα πάντως!

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.athinoram...769&c=inception

ΥΓ:

: Συγγνώμη για το spoiler ( από σας έμαθα τη λέξη, εμείς οι....αρχαίοι δεν τα ξέραμε αυτά...)

Αν μου πείτε πως να κρύψω αυτά που λέω ευχαρίστως να το κάνω.

πιο αριστερά από κει που επιλεγεις στυλ και μεγεθος γραμματοσειρας, υπάρχει η επιλογή "other styles",

από όπου μπορείς να επιλέξεις το spoiler για να "κρυψεις" το κείμενο που εχεις μαυρισει με δεξιο κλικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.