Jump to content

υπερβολικες καθυστερησεις διορισμων


llion7

Recommended Posts

Να σε ρωτήσω κάτι; Τι σ'εκπλήσει ακριβώς; Ανέκαθεν περίπου στους 3 μήνες έπαιρνε η όλη διαδικασία.

Δε γνωρίζω πολλά αλλά από αυτά που διαβάζω σ'αυτήν την ιστοσελίδα αυτό έχω καταλάβει. Γιατί λοιπόν σκας και αγχώνεσαι;

Κοίτα και αυτό το λινκ http://www.greekmeds...opic=24741&st=0 (αν και μερικοί ήταν άτυχοι και έπεσαν και στις εκλογές...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Πήρε 1 μήνα και 21 ημέρες (εξαιρετικά τυχερός μάλλον) για να διοριστώ στο γενικό κομμάτι, περίπου 2 μήνες στο ειδικό (κομμάτι μόνο) , οπότε θεωρώ και θα πρέπε και συ να θεωρείς οτι δεν είναι λογικό να θέλει σχεδόν 4 μήνες τώρα να διεκπεραιωθεί ο διορισμός (τα χαρτιά στάλθηκαν τέλη Αυγούστου απο νομαρχία) . Αν είναι λογικό και συμφωνούν όλοι , ότι οι άνθρωποι κάνουν τη δουλεία τους κι εγώ είμαι υπερβολικός να μην τους κακοχαρακτηρίζω και μαλώνω και στο τηλέφωνο. emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι σχέση έχουν οι εκλογές για την τοπική αυτοδιοίκηση με το γραφείο ειδικοτήτων του ΥΥΚΚΑ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει οι υπαλληλοι του τμηματος ειδικοτητων να ειναι υποψηφιοι δημοτικοι συμβουλοι στις εκλογες και να τρεχουν τα πρωινα για να προωθησουν την υποψηφιοτητα τους......!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει οι υπαλληλοι του τμηματος ειδικοτητων να ειναι υποψηφιοι δημοτικοι συμβουλοι στις εκλογες και να τρεχουν τα πρωινα για να προωθησουν την υποψηφιοτητα τους......!!!!!!!!!

emarup ΣΩΣΤΟΣ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω παρατηρησει στο σιτε ειδικοτητων αθηνων τα εξης:

1. ο πρωτος στη λίστα να διορίζεται ας πούμε 20 φεβρουαριου του 10 και ο από κατω του 10 φεβρ του 10.χωρίς να υπάρχει θέμα ανακλησης σε κανεναν από τους δύο,ούτε να υπαρχει διορισμός σε προσωποπαγή θέση και ακομη να μπορούν και οι δύο να έχουν τα κριτήρια για να διοριστούν,δηλαδη να είναι ετοιμοι.

τι εγινε προχωρησαν τα χαρτια του ενος πιο γρηγορα?ξεχαστηκαν σε καποιο γραφειο?τα ξεχασε ο ταχυδρομος λέμε,από την μια υπηρεσία στην άλλη?

2.θέμα ανακλησης: να ανοιγει μια θέση πχ 20 φεβρ. του 10 και η λιστα λόγω ανακλησης να είναι ως εξης διαμορφωμένη

αναμονη 1ος να λήγει η ανάκληση 25 φεβρ του 10

αναμονη 2ος να περιμενει κανονικα (χωρις ανακληση)

σε αυτή την περιπτωση εχω δει(χωρις να υπαρχει ζητημα ετοιμότητας-προσωπαπ. θεσης κτλ) να είναι υποδ ο 1ος. πρώτα.

και έπειτα απόλιγο καιρό ο 2ος να είναι και αυτός υποδ και αντιστοιχα να διορίζονται με διαφορά πχ ενος μηνα.

τι εγινε και εδώ;γιατί δεν κίνησαν τις διαδικασίες για τον 2ο,όπως κενώθηκε η θέση στις 20;

περίμεναν να πάει 25 για να ξεκινήσουν τις διαδικασίες για τον 1ο που ηταν με ανακληση?

3.να είναι και οι δύο σε ανακληση και να κενωνεται μια θέση παλι πχ 20 φεβρ. και η λίστα να είναι ως εξής

αναμονη 1ος με ανακληση να λήγει 10 φεβρ του 10

αναμονη 2ος με ανακληση να λήγει 25 φεβρ του 10

να είναι και οι δυο οκ(κτλ..) και να μπαίνει υποδ και να διοριζεται πρώτα ο 2ος και επειτα από ενα μηνα ο 2ος.

γιατί δεν ξεκίνησαν τις διαδικασίες για αυτόν που του εληξε η ανακληση 10;περιμεναν πάλι να παει 25 για να ξεκινησουν τις διαδικασίες για αυτόν που του εληγε 25;

αυτά εχω δει,να γίνονται.

αν μπορεί κάποιος να αφιερωσει το χρόνο του και να μου εξηγήσει το πως και το γιατί και κάτι που ίσως το αγννοώ σε όλες τις περιπτώσεις τον ευχαριστώ.

ps.επειδή γράφω ανωνυμα,δεν επιθυμώ να δημοσιέυσω τα ονοματα συναδελφων και νοσοκομεία,όπου παρατηρησα αυτα 1,2,3 εγώ μαζί με κάποιους συναδέλφους μου.

φανταζομαι ότι όποιος θέλει να ξεκαθαρίσει,τι γίνεται,θα πρέπει να κινηθεί,όχι σιγουρα μέσα από εδώ.

αλλα(πάντα υπάρχει ένα αλλά)τι γινεται όταν είσαι πολύ μακρία και δεν είναι δυνατή ημετακινηση σου και οταν παίρνεις τηλεφωνο και απλά σε αγνούν.ξερω η άλλη λύση είναι εγγραφως να ζητήσεις απαντήσεις από την υπηρεσία.

εγω αργώ ακομη να διοριστώ.

αλλά φαντάζομαι ότι αυτά μπορεί να γίνουν και σε μένα και σε όλους όταν έρθει η σειρά μας.Και τότε όταν ήδη θα περιμένουμε τόσο καιρό,σου τη σπαει για τέτοιόυς λόγους να καθυστερεί οδιορισμός σου και να πηγαινει και εναν και 2 κτλ μήνες πίσω.

(με αυτη τη λογική το πόσταρα,εδώ και δεν ανοιξα νεο τοπικ.είμαιψαρακι,αλλα..

παρακολουθώ το σιτε καιρό,δεν χρειαστηκε να επέμβω η να ρωτησω για κατι,γιατι προλαβαιναν να με καλύψετε εσεις συναδελφοι)

σορρυ αν σας κουρασα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε διεύθυνση υγείας της περιφέρειας έγινε το εξής:

με ένα μαγικό τρόπο υποτίθεται στείλανε το όνομα του υποψηφίου για διορισμό στο υπουργείο υγείας, αλλά κάπου στο ..δρόμο τα χαρτιά του χάθηκαν. Μετά από 1 μήνα κι επειδή από το υπουργείο εμφανιζόταν πως ο εν λόγω υποψήφιος σιωπηρά δεν αποδέχεται το διορισμό του (ένας τρόπος μη αποδοχής διορισμού που καθυστερεί παραπάνω από τη δήλωση μη αποδοχής), στείλανε το διορισμό στον αμέσως επόμενο. Ο πρώτος έμαθε τυχαία πως διορίστηκε ο επόμενος από αυτόν και παρόλο που το κυνήγησε δεν έβγαλε άκρη ( η αλήθεια είναι πως η αντίδρασή του ήταν υποτονική και νομικά και κυριολεκτικά!).

Το αποτέλεσμα πάντως ήταν πως αυτός που διορίστηκε δήλωσε τα 2 επόμενα νοσοκομεία πριν από το νόμιμα πρώτο και κέρδισε 2,5 χρόνια αναμονής. Όλα τα παραπάνω δεν ήταν φυσικά τυχαία και είχαν να κάνουν με τα ονόματα των υποψηφίων και τα πεινασμένα μάτια της υπαλλήλου της διεύθυνσης υγείας, που έμοιαζαν καταπληκτικά σε αυτά μιας ..αδέκαστης υπαλλήλου πολεοδομίας που πέτυχα στο γραφείο στη Μύκονο. Χαρακτηριστικό μάλιστα ήταν πως κάθε φορά ψάρευε πληροφορίες για κάθε υποψήφιο που δήλωνε, για να δει αν την παίρνει για να μαγειρέψει.

Δίδαγμα? Μην παίρνετε τίποτε δεδομένο και πάρτε επίσημα τη λίστα των πριν και μετά από σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσένα ειδικά δεν σε φοβάμαι...είμαι σίγουρος πως θα κάνεις ειδικότητα υπεράριθμος. emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ps.επειδή γράφω ανωνυμα,δεν επιθυμώ να δημοσιέυσω τα ονοματα συναδελφων και νοσοκομεία,όπου παρατηρησα αυτα 1,2,3 εγώ μαζί με κάποιους συναδέλφους μου.

φανταζομαι ότι όποιος θέλει να ξεκαθαρίσει,τι γίνεται,θα πρέπει να κινηθεί,όχι σιγουρα μέσα από εδώ.

όταν αποσφάσισω να δηλώσω τα στοιχεία μου,όπως ο αναστ θεοδωριδης και πιθανον και άλλα μέλη αν υπάρχουν που το έχουν κάνει,

θα σου ζητούσα να το κάνεις και εσύ και να κατανομάσεις άτομα και νοσοκομεία.

απλά τελικά καταλαβαίνω,ότι το να γράφεις επώνυμα χρειάζεται....κάτι που μόνο όσοι το εκαναν μπορεί να το εξηγήσουν.

μπορεί να ειμαι λίγο οφ τοπικ,αλλα σκεφτείτε τι θα γινόταν,αν όλοι καταγγέλαμε προσωπα και καταστάσεις..

ο φόβος μερικών που θα ηθελαν να χρησιμοποιήσουν πλάγιες οδούς,θα ήταν ανατρεπτικός παράγοντας στα σχέδια τους και κατα αυτόν τον τρόπο

μπορεί να συνεισφεραμε σε μια πιο εύρυθμη λειτουργία στους διορισμούς.(λιγότερες λαμογιες κτλ.)

απλά εκφράζω τον συλλογισμό μου,χωρίς να θέλω να κάνω υποδείξεις σε κανέναν,ούτε άμεσα ή εμμεσα.

αυτα,καλή σνεχεια σε ότι και αν κάνετε αποψε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν το κάνεις και εσύ αυτό που μου ζητάς και αντίστοιχα καταγγείλεις,και μου το αναλύσεις τι χρειάζεται για να το κανεις..

τότε όντως θα έχεις απόλυτο δίκιο να μου το ζητήσεις.

ότι θες στείλε μου πμ, για να μην κάνουμε κάποιο διάλογο από εδώ,που πιθανώ να ξεφύγει από τα όρια του τοπικ.

ps καλή σνέχεια και από εμενα...και ελπίζω να μην σνιφάρε κάποιος και να τον διακόψαμε..χιχιχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορουμε σε αυτα τα τηλεφωνα να μαθουμε και που βρισκεται διορισμος συναδελφου? χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο ονοματεπωνυμο? ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορουμε σε αυτα τα τηλεφωνα να μαθουμε και που βρισκεται διορισμος συναδελφου? χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο ονοματεπωνυμο? ευχαριστω!

όχι, τα παραπάνω τηλέφωνα ήταν μόνο για το μέλος gfl.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ίδιο πλαίσιο περί "καθυστερησεις διορισμών" από τρίτους(υπουργειο) με αντίκτυπο την αργοπορία και του δικού μας διορ,έχω να προσθέσω

κάποια στοιχεία περί του συχνού ζητήματος "πως μπορώ να καθυστερήσω λίγο τον διορισμό μου".

πάλι ανωνυμα και στο σιτε νομαρχίας αθηνων εχω διαπιστώσει εγώ και πολλοί άλλοι να μπαινει πρωτ.διορισμού πχ 15 ιανουαρίου του 2010 και να διοριζεται κοντά 10 απριλίου του 2010 ο εν λόγω συναδελφος.

αυτό φαντάζομαι είναι και ο στόχος όσων άλλων "για προσωπικούς λόγους"ζητούν την καθυστέρηση του διορισμού τους.

τι να πω,αν είναι μεσα στα νομικά πλαίσια,εντάξει πάω πάσο,αλλά δεν το πιστευει κανείς μας και επομενως αυτοί που παρανομούν και αργούν τόσο, ξεσηκώνουν και προκαλούν την αγανάκτηση μας.

αγανάκτηση αναλογη με τη δικιά τους,όταν γίνονται και οι ίδιοι δεκτες των αρνητικών επιπτώσεων της "παρανομίας" τρίτων.

ps.αν δεν γνωρίζω καλα τη διαδικασία ή αν άλαξε κάτι σε αυτή τη χρονιά που δεν το γνωρίζω ας με ενημερώσει κάποιος.

όταν μπει πρωτ διορισμού στη νομαρχία την τάδε ημερομηνία,τότε από την επομενη στελνεται ταχυδρομικώς ο διορισμός στον υποψηφιο συναδελφο (από την νομαρχία και όχι από το υπουργείο ώστε να ξαναπαει πίσω το χαρτί),

ο οποίος έχει 15 ημερολογιακές να το πάραλαβει από το ταχυδρομείο αν δεν το... και 10 εργάσιμες να παρουσιαστεί στο νοσοκομείο.

αυτό συνολο μας κάνει 1 μηνα και κάτι το πολύ.που απέχει από τους 2 και 3 μήνες που παρουσιαζονται αργότερα.

όποιος εχει κατι να διορθώσει,με τις ημέρες και τη νομιμότητα ή μη της καταστασης αυτής,τον ευχαριστώ που θα με διαφωτίσει.

καλή σας μέρα και καλή παρέλαση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.