Jump to content

υπερβολικες καθυστερησεις διορισμων


llion7

Recommended Posts

Καλησπερα.ειμαι σε αναμονη σε νοσοκομειο Αθηνων και εδω και ενα χρονο περιπου παρατηρω το εξης φαινομενο...απο τη στιγμη που θα γινει καποιος υπο διορισμο μεχρι να του αποσταλει ο διορισμος περνανε 4-5 μηνες...Γιατι γινεται αυτο?εχει καποιος αναλογη εμπειρια ή εγω ειμαι ατυχος και απλα εχει τυχει αυτο με τους απο πανω στην αναμονη μου?παντως σε φιλους μου στην επαρχεια οι διαδικασιες κρατουν το πολυ δυο μηνες...αναθεμα την ωρα και τη στιγμη που δηλωσα νοσοκομειο στην αθηνα...ελεος..αν ξερει καποιος ας μου πει για να ξερω τι θα πω και στη νομαρχια που θα παω τις επομενες μερες για να τα ακουσουν μπας και κουνησουν λιγο τον κωλο τους....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις ποια ΖΩΑ δημόσιοι υπάλληλοι εργάζονται και "εξυπηρετούν" το θέμα "αναμονή ειδικότητας ιατρών".

Στην ιατροδικαστική Θεσσαλονίκης τελείωσε τη σύμβασή του κάποιος συνάδελφος στις αρχές Απριλίου. Την επόμενη ημέρα η γραμματέας της ιατροδικαστικής ενημέρωσε τη νομαρχία η οποία με τη σειρά της έστειλε το φάκελλο της συναδέλφου που εβρίσκετο στην πρώτη θέση της λίστας αναμονής στο υπουργείο στο αρμόδιο γραφείο ειδικοτήτων "επαρχίας".

Από τα μέσα Απριλίου λοιπόν και μέχρι τα μέσα Αυγούστου παρατήρησα πως η συνάδελφος δεν διορίστηκε με αποτέλεσμα να δείξω ενδιαφέρον ως ο επόμενος στη λίστα.

Μετά από το τηλεφώνημα στο αρμόδιο γραφείο των ειδικοτήτων επαρχίας στο υπουργείο έμαθα πως η απόφαση έχει υπογραφεί και βρίσκεται στην ΥΔΕ του υπουργείου παιδείας (από εκεί δίνεται η έγκριση όσων ειδικεύονται μέσα στα Πανεπιστήμια) από τις αρχές Ιουνίου (ήδη είχε μεσολαβήσει δηλαδή ενάμισης μήνας για να σταλεί στην ΥΔΕ). Η απάντηση της υπαλλήλου ήταν πως καθυστερεί η ΥΔΕ και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Λογικό και επόμενο να τηλεφωνήσω στην ΥΔΕ και να ζητήσω να μάθω το λόγο καθυστέρησης.....που ευτυχώς γι αυτούς δεν υπήρχε κανένας, αφού στα μέσα Ιουνίου είχαν στείλει πίσω την απόφαση με την σχετική έγκριση του κονδυλίου.

Στη συνέχεια σε επικοινωνία με το πρωτόκολλο του υπουργείου έμαθα πότε έφτασε το σχετικό έγγραφο και σε ποιο γραφείο χρεώθηκε. Το έγγραφο είχε φτάσει στο υπουργείο στα τέλη Ιουνίου και χρεώθηκε κανονικά στο αρμόδιο γραφείο ειδικοτήτων "επαρχίας".

Οπότε το ΖΩΟ που ανέλαβε να στείλει την απόφαση στη συνάδελφο....καθυστέρησε ενάμιση μήνα αντί 2-3 ημερών και αυτό μετά από απανωτά τηλεφωνήματα στην ίδια που μου έλεγε πως δεν το χρεώθηκε, στην προϊσταμένη των ειδικοτήτων που μου έλεγε ψευδώς πως χρεώθηκε σε λάθος γραφείο και στον διευθυντή του γραφείου της Μαριλίζας που του ανέφερα πως αν κατέβω ξανά Αθήνα θα μάθει το ΖΩΟ να μην κλείνει τα τηλέφωνα και να ικετεύει να φύγω από το μπουρδέλο μέσα.

Επομένως όταν η αναμονή σου για την ειδικότητα έγκειται στην εργατικότητα και σοβαρότητα του κάθε υπαλλήλου μην περιμένεις αν δεν ενδιαφερθείς εσύ προσωπικά να μειωθεί.

Η διαδικασία για τον διορισμό μου στην Παθολογοανατομία διήρκεσε 21 ημέρες από την ημέρα που έφυγε η συνάδελφος μέχρι να διοριστώ εγώ.....αλλά αυτές τις 3 εβδομάδες βρισκόμουν μεταξύ νοσοκομείο-νομαρχίας-υπουργείου και ΥΔΕ.

Δυστυχώς αυτό που έχω καταλάβει με την επαφή μου τα τελευταία χρόνια με το μπουρδέλο είναι πως θέλει προσωπικό τρέξιμο αλλιώς περίμενε από δυόμιση το λιγότερο μέχρι και έξι με εφτά μήνες να διοριστείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη οταν καποιος ειναι υπο διορισμο σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο,η εγκριση του διορισμου του περναει και απο το υπουργειο Παιδειας εκτος απο την γνωστη διαδικασια ΥΥΚΑ-ΓΛΚ-ΥΥΚΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αγαπητοι μου συνάδελφοι,είμαι υπό διορισμό σε νοσοκομείο της επαρχίας και δεν μου απαντάει κανένας για το πότε θα διοριστώ. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να ελεγξω λίγο το θέμα? Θέλω να τακτοποιήσω εκκρεμότητες,να νοικιάσω σπίτι κλπ.

Που να απευθυνθώ? Έχετε καμία ιδέα? Κάποιος με ανάλογη εμπειρία θα με καταλαβει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη οταν καποιος ειναι υπο διορισμο σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο,η εγκριση του διορισμου του περναει και απο το υπουργειο Παιδειας εκτος απο την γνωστη διαδικασια ΥΥΚΑ-ΓΛΚ-ΥΥΚΑ?

Δεν αναφέρθηκα σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο, αλλά σε πανεπιστήμιο. Αντί για την ΥΔΕ του ΥΥΚΚΑ περνάει από την ΥΔΕ του Υπ.Παιδείας.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοι μου συνάδελφοι,είμαι υπό διορισμό σε νοσοκομείο της επαρχίας και δεν μου απαντάει κανένας για το πότε θα διοριστώ. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να ελεγξω λίγο το θέμα? Θέλω να τακτοποιήσω εκκρεμότητες,να νοικιάσω σπίτι κλπ.

Που να απευθυνθώ? Έχετε καμία ιδέα? Κάποιος με ανάλογη εμπειρία θα με καταλαβει....

Στο ένα από τα δύο γραφεία του Υπουργείου Υγείας που ασχολούνται με τους διορισμούς των ειδικευομένων, ανάλογα στο αν είναι να διοριστείς σε νοσοκομείο της Αττικής ή της επαρχίας.

Γραφείο ειδικοτήτων για Νοσοκομεία της Αττικής 2105231910

Γραφείο ειδικοτήτων για Νοσοκομεία της επαρχίας 2105235500

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα επικοινώνησα με το υπουργείο για διορισμό μου που εκρεμμεί σε περιφεριακό νοσοκομείο.Είχε ξεκινήσει εδω και 20 ημέρες την διαδικασία υπογραφών και σήμερα με ενημέρωσαν πως ξαναγύρισε πίσω λόγω αλλαγής του υπουργού και θα ξαναξεκινήσει για υπογραφές όταν οριστούν οι αρμοδιότητες.....φέεεετααααα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρετε τι γινεται με το διορισμο στις 193 καινουριες θεσεις που ανακοίνωσε το υπουργειο?

Δεν μας εχουν διορίσει ακόμη και κανενας δεν απαντάει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι θέσεις υπογράφηκαν από την προηγούμενη υπουργό και

βρίσκονται στο ΓΛΚ για να πάρουν έγκριση και μόλις γίνει

αυτό θα πάνε στην ΥΔΕ του ΥΥΚΑ και κατόπιν θα αποσταλλούν

στους ενδιαφερόμενους. Τέλη του μήνα περίπου προβλέπεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΛΚ και ΥΔΕ του ΥΥΚΚΑ; :withstupid:

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο; Δύο φορές θα πάρουν έγκριση; :wacko:

πάντως στο τηλ δεν απαντάνε εδώ και μέρες προασπάθω να ενημερώθω σε που βρίσκονται τα χαρτιά μου...θα προσπάθησω πάλι άυριο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα επικοινώνησα με το υπουργείο για διορισμό μου που εκρεμμεί σε περιφεριακό νοσοκομείο.Είχε ξεκινήσει εδω και 20 ημέρες την διαδικασία υπογραφών και σήμερα με ενημέρωσαν πως ξαναγύρισε πίσω λόγω αλλαγής του υπουργού και θα ξαναξεκινήσει για υπογραφές όταν οριστούν οι αρμοδιότητες.....φέεεετααααα!

Ειναι αληθεια.Οι διορισμοι παλι παγωσαν...Ελεος!!!Ειδικοτητα θα παρουμε το 2030...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΛΚ και ΥΔΕ του ΥΥΚΚΑ; :withstupid:

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο; Δύο φορές θα πάρουν έγκριση; :wacko:

πάντως στο τηλ δεν απαντάνε εδώ και μέρες προασπάθω να ενημερώθω σε που βρίσκονται τα χαρτιά μου...θα προσπάθησω πάλι άυριο

Αν πάρεις τηλέφωνο στα γραφεία ειδικοτήτων(12 με 2 το μεσημέρι) σου λένε που βρίσκονται τα χαρτιά σου. Εμένα μου είπαν οτι έχουν σταλεί από την αντιστοιχη νομαρχία για διορισμό αλλά περιμένουν έγκριση από το λογιστήριο του κράτους και δεν ξέρει, μπορεί να αργήσουν κλπ. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα αργήσουν αλλά αν και μέχρι τέλη σεπτεμβρίου δεν απαντάνε πρέπει να σκεφτούμε τι να κάνουμε. Και από ευγένεια δεν τα πάνε και πολύ καλά....

Γραφείο ειδικοτήτων για Νοσοκομεία της Αττικής 2105231910

Γραφείο ειδικοτήτων για Νοσοκομεία της επαρχίας 2105235500

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα και εσυ δεν ντρεπεσαι που τα ενοχλεις τα κοπροσκυλα πρωι πρωι για να ρωτας τι γινεται με το διορισμο σου???Τους κοβεις απο το καφεδακι τους...Αντε γιατι θα κανουν παραπονα στο μεσον τον αληταρα το πολιτικο που τους διορισε ρουσφετολογικα εκει και θα του ζητησουν να τους αλλαξει θεση γιατι εκει κουραζονται τα πουλακια μου...Παιδια με το μαλακο μην μας φυγουν και αυτοι και τι θα κανουμε μετα!!!!!Ρε ουστ αληταραδες,καντε ρε τη δουλεια σας που αντιμιλατε κιολας στους συναδερφους που δινουν αγωνα για να διοριστουν...τι θελετε ρε,να κατσει ο αλλος απραγος και να περιμενει ποτε θα κουνησετε εσεις τον κωλο σας για να προχωρησουν οι διορισμοι?????Ε ρε ξυλο που θελετε!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτά που γράφετε εδώ τα λέτε και διαζώσεις ή ξεσπάτε απλά εδώ μέσα emconfused

Τα πράγματα είναι απλά, αφού βιάζεστε το διορισμό. Πηγαίνετε στο νοσοκομείο την επομένη που τελειώνει η σύμβαση του συναδέλφου, απαιτείτε από το γραφείο προσωπικού να αποστείλει την αίτηση τοποθέτησης στη νομαρχία, την μεθεπομένη πηγαίνετε στη νομαρχία και απαιτείτε να αποσταλεί η αίτηση στο υπουργείο.

Εφόσον φτάσει στο υπουργείο, σε μία εβδομάδα το πολύ από την ημέρα που τελείωσε η σύμβαση του συναδέλφου, πηγαίνετε στο υπουργείο και ρωτάτε σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη η απόφαση, θα σας πουν τις γνωστές μαλακίες σε 1 μήνα περίπου, ίσως και παραπάνω, οπότε πηγαίνετε στον προϊστάμενο κ. Μπραβάκο που είναι υπεύθυνος για τη σωστή λειτουργία και του τμήματος αυτού και απαιτείστε να ετοιμάσουν τον γαμημένο τον διορισμό σύντομα.....σε 15 ημέρες (αρκετό διάστημα) και να τον στείλουν στην ΥΔΕ, όπου δεν καθυστερεί περισσότερο από 5 ημέρες, επιστρέφει στο υπουργείο και τον λαμβάνετε οι ίδιοι από εκεί προσωπικά.

Οπότε έχουμε, μια εβδομάδα να φτάσει στο μπουρδέλο, 2 εβδομάδες να τον ετοιμάσουν στο μπουρδέλο, μία εβδομάδα στην ΥΔΕ, σύνολο για να τον παραλάβετε από το μπουρδέλο ένας μήνας....το πολύ.

Οποιαδήποτε καθυστέρηση μεγαλύτερη του ενός μηνός είναι υπαιτιότητα του μπουρδέλου και των υπαλλήλων που ξίνονται :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτά που γράφετε εδώ τα λέτε και διαζώσεις ή ξεσπάτε απλά εδώ μέσα emconfused

Τα πράγματα είναι απλά, αφού βιάζεστε το διορισμό. Πηγαίνετε στο νοσοκομείο την επομένη που τελειώνει η σύμβαση του συναδέλφου, απαιτείτε από το γραφείο προσωπικού να αποστείλει την αίτηση τοποθέτησης στη νομαρχία, την μεθεπομένη πηγαίνετε στη νομαρχία και απαιτείτε να αποσταλεί η αίτηση στο υπουργείο.

Εφόσον φτάσει στο υπουργείο, σε μία εβδομάδα το πολύ από την ημέρα που τελείωσε η σύμβαση του συναδέλφου, πηγαίνετε στο υπουργείο και ρωτάτε σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη η απόφαση, θα σας πουν τις γνωστές μαλακίες σε 1 μήνα περίπου, ίσως και παραπάνω, οπότε πηγαίνετε στον προϊστάμενο κ. Μπραβάκο που είναι υπεύθυνος για τη σωστή λειτουργία και του τμήματος αυτού και απαιτείστε να ετοιμάσουν τον γαμημένο τον διορισμό σύντομα.....σε 15 ημέρες (αρκετό διάστημα) και να τον στείλουν στην ΥΔΕ, όπου δεν καθυστερεί περισσότερο από 5 ημέρες, επιστρέφει στο υπουργείο και τον λαμβάνετε οι ίδιοι από εκεί προσωπικά.

Οπότε έχουμε, μια εβδομάδα να φτάσει στο μπουρδέλο, 2 εβδομάδες να τον ετοιμάσουν στο μπουρδέλο, μία εβδομάδα στην ΥΔΕ, σύνολο για να τον παραλάβετε από το μπουρδέλο ένας μήνας....το πολύ.

Οποιαδήποτε καθυστέρηση μεγαλύτερη του ενός μηνός είναι υπαιτιότητα του μπουρδέλου και των υπαλλήλων που ξίνονται :rolleyes:

Καλά η περιγραφή σου είναι άψογη, τωρα καταλαβα πως παει το θεμα!

Έχεις δίκιο πρέπει να κουνηθούμε και με αυτη την κατευθυνση μαλλον θα γινουν πιο συντομα τα πραγματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα που ρώτησα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι χρειάζονται πλέον "περίπου 2 μήνες" από τη στιγμή που φτάνει το όνομα στο υπουργείο μέχρι να υπογραφεί ο διορισμός!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζει κανεις αν οι διορισμοι προχωρουν κανονικα ή εχουν παγωσει μεχρι νεωτερας?

emeleos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια με τους Νευρολόγους και τους Ψυχιάτρους τι γίνεται? Είμαι νευρολογία σε παράταση. Να περιμένω τον επόμενο ή από τη νέα χρονιά?

Ισχύει ότι παγώνουν οι διορισμοί πριν τις εκλογές, ή αυτό είναι μόνο για τις βουλευτικές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Έχει υπογραφεί κανένας διορισμός απο το καινούριο υπουργό, αξιότιμο κ.Λοβέρδο? Τη προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν στα γνωστά γραφεία 110 της οδού Αριστοτέλους 17 ( Υπ. Υγείας) με ενημέρωσαν οτι εκκρεμούν ακόμα οι διορισμοί του Αυγούστου ( για νοσοκομεία Αθήνας) τους οποίους δεν έχει υπογράψει η προηγούμενη υπουργός και αυγατίζουν στο γραφείο του νυν υπουργού... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικό είναι.... Ναι, ο δικός μου υπογράφτηκε την προηγούμενη εβδομάδα από το νυν υπουργό, αφού μεσολάβησαν 2 μήνες από την ημερομηνία που πρωτοκολλήθηκε στο υπουργείο!!! Κουράγιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

11 Οκτωβρίου κι ακόμα δεν έχουν τελειώσει, είπε σήμερα η καλή κυρία απο το υπουργείο (για τα νοσοκομεία Αττικής) , τη διεκπεραίωση των διορισμών όσων πρωτοκολλήθηκαν (παρελήφθησαν απο το υπουργείο) τον Αύγουστο.

Εμείς που πήραμε είπε, Σεπτέμβρη πρωτόκολλο παραλαβής, λογικά πριν τα Χριστούγεννα θα μαστε έτοιμοι. Δεσμεύτηκε κι όλας- πριν τα Χριστούγεννα- ρε δεν πάει καλά ο κόσμος. Και να ταν και καμιά πρωσοποπαγή θέση αντε πάει στο καλό, εδώ μιλάμε για κανονική θέση. emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.