Jump to content

Έλεος πια...


a_l_k_i_n_o_o_s

Recommended Posts

Μεγάλος εκνευρισμός επικρατεί τις τελευταίες ημέρες σε όλα σχεδόν τα νοσοκομεία της χώρας από τους γιατρούς του ΕΣΥ μόνιμους επιμελητές και συμβασιούχους ειδικευόμενους…..

Ο λόγος είναι ότι ο μισθός του δεκαπενθήμερου του Αυγούστου έχει καθυστερήσει να καταβληθεί πάνω από μια εβδομάδα και οδεύουμε στην δεύτερη με πολλούς από τους ειδικευόμενος γιατρούς να είναι οικογενειάρχες με παιδιά και να έχουν μείνει όλες οι υποχρεώσεις πίσω. Από τα παράπονα των γιατρών για τον μισθό δεν λείπουν και τα παράπονα για τις απλήρωτες εφημερίες που έχουν να καταβληθούν σε όλους τους γιατρούς της χώρας πάνω από 3 μήνες….!!!!

Είναι λοιπόν απορίας άξιο που τελικά πάει το σύστημα του ΕΣΥ….

Συνομιλώντας με γιατρούς διαπιστώθηκε στην ερώτησή τους πότε θα πληρωθούν τα δεδουλευμένα τους οι απαντήσεις ήταν καταπληκτικές….όταν θα έχει λεφτά το κράτος και όταν θα έρθει η δόση από το ΔΝΤ…………

Οι φόβοι τώρα εστιάζονται στην μαζική παραίτηση γιατρών από τα νοσοκομεία και η παντελής έτσι αποδιοργάνωση του συστήματος υγείας…..

Τέλος η ανησυχία μεγεθύνεται στο άκουσμα ότι το όλο πρόγραμμα με τους ειδικευόμενους γιατρούς θα έρθει σε άλλα πρότυπα με το γεγονός οι νέοι ειδικευόμενοι να πληρώνονται όχι με μισθό αλλά με επίδομα της τάξης των 330 ευρώ το μήνα……!!!

Όπως καταλαβαίνεται και στο χώρο της υγείας έρχονται μεγάλες ανατροπές….. (report24.gr)

Έλεος πια με την καταστροφολογία!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ο μισθός του δεκαπενθήμερου του Αυγούστου έχει καθυστερήσει να καταβληθεί...

...απλήρωτες εφημερίες που έχουν να καταβληθούν σε όλους τους γιατρούς της χώρας πάνω από 3 μήνες….!!!!

...οι νέοι ειδικευόμενοι να πληρώνονται όχι με μισθό αλλά με επίδομα...

Μήπως δεν είναι αλήθεια όλα αυτά? Είναι.

Άρα τι καταστροφολογία μας λές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ο μισθός του δεκαπενθήμερου του Αυγούστου έχει καθυστερήσει να καταβληθεί...εμενα μπηκε πάντως

..απλήρωτες εφημερίες που έχουν να καταβληθούν σε όλους τους γιατρούς της χώρας πάνω από 3 μήνες….!!!! αυτο ισχυει όντως ( αληθεια πόσες εφημερίες καταθέσατε για τον σεπτέμβρη, σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο που έφτασε???)

...οι νέοι ειδικευόμενοι να πληρώνονται όχι με μισθό αλλά με επίδομα... εδώ αναφερόμουν σε καταστροφολογία αγαπητή συνάδερφε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έ, αφού το είπε και η Κάσσυ, είναι προνομιούχοι οι γιατροί γιατί πληρώνονται λέει στην ειδικότητα. Να τις κάνουν άμισθες τις θέσεις ειδίκευσης, όπως παλιά, να τελειώνουμε. Να γυρίσουμε και με τη βούλα στα 50's. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος η ανησυχία μεγεθύνεται στο άκουσμα ότι το όλο πρόγραμμα με τους ειδικευόμενους γιατρούς θα έρθει σε άλλα πρότυπα με το γεγονός οι νέοι ειδικευόμενοι να πληρώνονται όχι με μισθό αλλά με επίδομα της τάξης των 330 ευρώ το μήνα……!!!

Όπως καταλαβαίνεται και στο χώρο της υγείας έρχονται μεγάλες ανατροπές….. (report24.gr)

Ποιος παπάρας τα γράφει αυτά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έ, αφού το είπε και η Κάσσυ, είναι προνομιούχοι οι γιατροί γιατί πληρώνονται λέει στην ειδικότητα. Να τις κάνουν άμισθες τις θέσεις ειδίκευσης, όπως παλιά, να τελειώνουμε. Να γυρίσουμε και με τη βούλα στα 50's. emconfused

Δεν πας στη Υεμένη μπας και βρεις κανα suicide bomber να σε πάρει αγκαλιά;

Αφού δεν καταλαβαίνεις χριστό FOR GODS SAKEEEEEEEEEEEEEE ΣΚΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πας στη Υεμένη μπας και βρεις κανα suicide bomber να σε πάρει αγκαλιά;

Αφού δεν καταλαβαίνεις χριστό FOR GODS SAKEEEEEEEEEEEEEE ΣΚΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

"Σκάσε" και με κεφαλαία και έντονα μπορεί να σου λέει ο γκόμενός σου και να το έχεις συνηθίσει.

Παρόλα αυτά, σου έχω νέα: Στον υπόλοιπο κόσμο δεν πιάνει. Πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι οι άλλοι δεν υπάρχουν στον κόσμο μόνο για να σε χαιδεύουν και να συμφωνούν μαζί σου (όταν δεν σου λένε να σκάσεις).

Υπάρχει και κάτι που ονομάζεται "διάλογος με επιχειρήματα", ίσως κάποτε να σας το είχαν μάθει στη Νομική σχολή. Κάνε μια προσπάθεια, ίσως τα καταφέρεις κι εσύ κάποτε να γράφεις με επιχειρήματα και όχι με κραυγές και επιφωνήματα.

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Σκάσε" και με κεφαλαία και έντονα μπορεί να σου λέει ο γκόμενός σου και να το έχεις συνηθίσει.

με όλη την αγάπη που σας έχω, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μαλλώνετε!

βίτριο, εσύ ειδικά που έχεις τόσους πιστούς followers εδώ μέσα με τον οχετό έτοιμο να ορμήσει απ΄τα κατάβαθα της ψυχής τους έτσι και κάνουν να χαϊδέψουν το πληκτρολόγιο γιατί τα παίρνεις τόσο με ένα απλό ''σκάσε''?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τα παίρνω Φωτεινή μου; Εγώ μιλάω πολύ ήρεμα και με 12ρι γραμματοσειρά! emcolgate

ΥΓ: Μάλλον δεν είδες το άλλο θέμα που μιλάει για γιατρούς βλάκες που μόλις τέλειωσαν την ιατρική και δεν ξέρουν που παν τα 4 και έχουν και την απαίτηση (οι βλάκες και άσχετοι) να....πληρώνονται κατά την ειδικότητα! (κατά την εκπαίδευση, έγραψε μάλιστα - παρόλο που της εξήγησα ότι αυτή η "εκπαίδευση" γίνεται από ανθρώπους που έχουν ολοκληρώσει 6 χρόνια ιατρικής και έχουν και άδεια άσκησης επαγγέλματος, και δεν είναι σαν την εκπαίδευση των ΤΕΙ, ας πούμε ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Σκάσε" και με κεφαλαία και έντονα μπορεί να σου λέει ο γκόμενός σου και να το έχεις συνηθίσει.

με όλη την αγάπη που σας έχω, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μαλλώνετε!

βίτριο, εσύ ειδικά που έχεις τόσους πιστούς followers εδώ μέσα με τον οχετό έτοιμο να ορμήσει απ΄τα κατάβαθα της ψυχής τους έτσι και κάνουν να χαϊδέψουν το πληκτρολόγιο γιατί τα παίρνεις τόσο με ένα απλό ''σκάσε''?

Μου κάνει εντύπωση πως έχει τόσους ‘followers’.

Sweetie, πειράζει που δεν θέλω να έχω σχέση με κάποια άτομα και ΔΕΝ μ’ενδιαφέρει ο ‘διάλογος με επιχειρήματα’; Έχω τους λόγους μου και τέλος. Δεν της απάντησα στο τόπικ για τη στρατιωτική ιατρική ακριβώς γιατί βαρέθηκα.

Έχει βρίσει και παραβρίσει οπότε το “σκάσε” είναι ίσως το καλύτερο κομπλιμέντο που θα μπορούσε να ακούσει. Με ανέφερε εδώ για να νομίζουν όσοι δεν διάβασαν το προηγούμενο τόπικ ότι κατά τη γνώμη μου οι ειδικευόμενοι ιατροί δεν πρέπει να πληρώνονται. Δηλαδή πόση υπομονή πια; Όποιος έχει διάθεση να καταλάβει τι εστί ‘προνόμιο’ και τι εννοούσα με το ‘non’ αβέβαιο μέλλον θα καταλάβει. Όποιος πιστεύει ότι απαξιώνω το ιατρικό επάγγελμα (ο κόσμος δεν την παλεύει) καλά κάνει, εμένα πάλι η άποψη ορισμένων ανθρώπων δεν μ’ενδιαφέρει.

p.s. Βλάκες υπάρχουν σε όλους τους κλάδους ή μήπως οι ιατροί έχετε όλοι τεράστιο εγκέφαλο; Κι εδώ το σταματάω γιατί ο νοών νοείτω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάσσυ μου τα γραπτά μένουν. Εσύ ισχυρίζεσαι ότι σε έχω βρίσει, εγώ λέω ότι ουδέποτε βρίζω στο φόρουμ. Αν βρεις κάπου που να σε έχω βρίσει βάλτο εδώ να το διαβάσουν όλοι, όχι να πετάς κατηγορίες χωρίς αποδείξεις για να κερδίσεις εντυπώσεις.

Σε αντίθεση με σένα, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραθέσω εδώ το απόσπασμα όπου ονομάζεις τους γιατρούς "βλάκες" που δεν ξέρουν που παν τα 4 και εντυπωσιάζεσαι με το ότι....πληρώνονται στην ειδικότητα. Χώρια τα άλλα για τους μούφα ιατρούς και λοιπά. Και ιδού, ας το διαβάσει όποιος θέλει.

Εμένα προσωπικά με προσβάλλει ως γεγονός το να έρχεται ένας άσχετος και να κατηγορεί/απαξιώνει τον ιατρικό κλάδο. Διότι αυτό ακριβώς κάνεις.

Είναι πολύ διαφορετικό εμείς οι γιατροί να συζητάμε τα προβλήματα του κλάδου μας, μεταξύ μας, και εντελώς άλλο να έρχεται μια νομικός από άλλη χώρα κιόλας και να μας λέει συλλήβδην άσχετους και ότι δεν ξέρουμε που παν τα 4.

Επίσης οι ιατροί είναι οι μόνοι που πληρώνονται κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης (ειδικότητα), και από τους λίγους που λαμβάνουν ολόκληρο μισθό αμέσως μετά το πτυχίο. Εντελώς πληροφοριακά, αν και η σύγκριση ιατρική/διεθνής καριέρα είναι μάλλον υπερβολική, ο 25χρονος αγροτικός ιατρός με μηδέν πείρα που μόλις βγήκε από το πανεπιστήμιο και δεν ξέρει που παν τα τέσσερα, βγάζει περισσότερα από τον 25χρονο intern του οmbudsman. Η διαφορά μεταξύ τους είναι ότι ο πρώτος μπορεί να είναι και ο τελευταίος μούφα ιατρός με πτυχίο από το tashkent ή ο top of the pops βλάκας από ελληνικό πανεπιστήμιο, ενώ ο δεύτερος είναι ένας από τους 4-5 καλύτερους ανάμεσα σε 500 υποψήφιους απ όλη την ΕΕ. Ο intern του ICC μπορεί να είναι ακόμα πιο γαμάτος, τέρας του διεθνούς δικαίου...με άδειο πορτοφόλι όμως.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=30206&st=40

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Σκάσε" και με κεφαλαία και έντονα μπορεί να σου λέει ο γκόμενός σου και να το έχεις συνηθίσει.

Παρόλα αυτά, σου έχω νέα: Στον υπόλοιπο κόσμο δεν πιάνει. Πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι οι άλλοι δεν υπάρχουν στον κόσμο μόνο για να σε χαιδεύουν και να συμφωνούν μαζί σου (όταν δεν σου λένε να σκάσεις).

Υπάρχει και κάτι που ονομάζεται "διάλογος με επιχειρήματα", ίσως κάποτε να σας το είχαν μάθει στη Νομική σχολή. Κάνε μια προσπάθεια, ίσως τα καταφέρεις κι εσύ κάποτε να γράφεις με επιχειρήματα και όχι με κραυγές και επιφωνήματα.

emcolgate

Αν σου έλεγε 'επιτέλους βούλωσέ το' επειδή είσαι εκτός θέματος και άσχετη, θα της έλεγες τα ίδια για το γκόμενό της που γνωρίζεις τόσο καλά? Ή μήπως τελειώνοντας την ψυχιατρική ανάλυση για τη ζωή της θα έτρεχες κλαίγοντας όπως συνηθίζεις σε κανένα κολλητό moderator να σβήσει το post και να της διαγράψει το account?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σου έλεγε 'επιτέλους βούλωσέ το' επειδή είσαι εκτός θέματος και άσχετη, θα της έλεγες τα ίδια για το γκόμενό της που γνωρίζεις τόσο καλά? Ή μήπως τελειώνοντας την ψυχιατρική ανάλυση για τη ζωή της θα έτρεχες κλαίγοντας όπως συνηθίζεις σε κανένα κολλητό moderator να σβήσει το post και να της διαγράψει το account?

Κολλητός μοντ και κλαίγοντας; Μουά; Το συνηθίζω κιόλας;

Με μπερδεύετε με κάποια άλλη, θαρρώ...

Ουδέποτε έχω εισηγηθεί να σβηστεί ποστ και να διαγραφεί οποιοσδήποτε χρήστης.

Μια χαρά μπορώ και απαντώ μόνη μου χωρίς τη συνδρομή κανενός μοντ ή ό,τι άλλο.

ΥΓ1: Είστε ο τρίτος που μου επιτίθεται από εχθές, χμ, με βάζετε σε σκέψεις...

Κυρίως επειδή είναι γνωστό ότι (από ψυχιατρική άποψη) συνηθίζουμε να βλέπουμε στους άλλους ενέργειες και προβολές των δικών μας πράξεων..

Α, το δικό σας ποστ είναι εντός θέματος βλέπω... emconfused

ΥΓ2: το δικό μου ποστ, τώρα που το ξαναβλέπω, ασφαλώς και είναι εντός θέματος. Εάν η κοινή γνώμη θεωρεί ότι οι γιατροί κακώς πληρώνονται κατά την ειδικότητα, είναι ολοφάνερο ότι θα συνεχίσουν να γράφονται τέτοια άρθρα και ίσως κάποια στιγμή εντελώς ξαφνικά για μας τους γιατρούς αλλά καθόλου ξαφνικά για τον υπόλοιπο κόσμο να καταργηθεί ή να μειωθεί σε ύψος επιδόματος ο μισθός των ειδικευομένων.

Αυτή η εξέλιξη προφανώς με βρίσκει αντίθετη και προφανέστατα θα αντιμάχομαι όποιον την υποστηρίζει, είτε είναι δημοσιογράφος είτε είναι νομικός είτε είναι η θεία μου.

ΥΓ3: Το "επιτέλους βούλωσέ το" και το "σκάσε" δεν θεωρούνται επιχειρήματα σε κανένα φόρουμ ή διάλογο. Πόσο μάλλον οι ανυπόστατες κατηγορίες περί βρισίματος ή διαγραφής μελών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ΔΕΝ μ’ενδιαφέρει ο ‘διάλογος με επιχειρήματα’...

Μόνο οι ολιγοφρενείς δεν είναι ικανοί να παραθέσουν επιχειρήματα, και απλά φωνάζουν για να επιβληθούν!

...εμένα πάλι η άποψη ορισμένων ανθρώπων δεν μ’ενδιαφέρει...

Μπα, τι μας λες?

Μόνο η δική σου άποψη μετράει και πρέπει να επιβληθεί?

Και μάλιστα χωρίς επιχειρήματα?

Ο Σαντάμ Χουσείν είσαι?

...οι ιατροί έχετε όλοι τεράστιο εγκέφαλο;

Μελέτες έδειξαν οτι οι απόφοιτοι των Ιατρικών Σχολών έχουν μέσο όρο IQ το 130.

Δεκάδες μονάδες περισσότερο από τους επιτυχείς αποφοίτους οποιασδήποτε άλλης σχολής!

Αν ήσουν ιατρός, θα γνώριζες οτι το μέγεθος του εγκεφάλου δε μετράει, σημαντική είναι η πολυπλοκότητα των διασυνδέσεων των νευρώνων.

Φίλη invitro,

Μη θυμώνεις και πολύ και χαλάς τη ζαχαρένια σου. Η Cassandra είναι δικηγόρος από ότι κατάλαβα. Είναι, λοιπόν, δικαιολογημένα αγχωμένη κι ανήσυχη για το μέλλον της και το μισθό της.

Με την επερχόμενη απελευθέρωση του επαγγέλματός της μετά τις επιταγές του ΔΝΤ, και την οικονομική κρίση, επιτέλους το αποστηματικό καρτέλ υψηλών και φιξ τιμών των δικηγορικών πράξεων θα σπάσει!

Θα εισέλθουν στη χώρα διάσημα διεθνή δικηγορικά γραφεία, με εκατοντάδες υπαλλήλους, και φθηνότατες τιμές!

Η Cassandra και οι όμοιοί της, που ζηλεύουν τους μισθούς και τα προνόμια των ιατρών, θα μείνουν για πάντα άνεργοι!

Και ο κλάδος των δικηγόρων, όπως πάρα πολλοί άλλοι Πανεπιστημιακοί Κλάδοι, θα βρίσκουν τους αποφοίτους τους να κάνουν άλλες δουλειές από αυτές που σπούδασαν!

Δεν αποκλείεται στο μέλλον να την προσλάβεις στο Ιατρείο σου σαν καθαρίστρια ή σαν γραμματέα...

Cassandra, διατήρησε επαφές! Ίσως η invitro γίνει ο εργοδότης σου στο μέλλον και σε σώσει από την πείνα!

Σε συμβουλεύω να μην της λες ΣΚΑΣΕ!

Αν σε απολύσει, θα αναγκαστείς να έρθεις να δουλέψεις στο χειρουργείο μαζί μου!

Καλύτερα να καθαρίζεις αντιδραστήρια παρά αίματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γιατροί πληρώνονται κατα τη διάρκεια της ειδικότητας και δε παίρνουν μία κατα τη διάρκεια της αναμονής τους.

Ας μας πεί κάποιος πόσα παίρνουν οι δικηγόροι κατά τη διάρκεια της "αναμονής" τους και από πού τα παίρνουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σου έλεγε 'επιτέλους βούλωσέ το' επειδή είσαι εκτός θέματος και άσχετη, θα της έλεγες τα ίδια για το γκόμενό της που γνωρίζεις τόσο καλά? Ή μήπως τελειώνοντας την ψυχιατρική ανάλυση για τη ζωή της θα έτρεχες κλαίγοντας όπως συνηθίζεις σε κανένα κολλητό moderator να σβήσει το post και να της διαγράψει το account?

A, ναι, ήθελα να σου πω (βασικά πρέπει να το πω και στους τρεις που μου κάνουν επίθεση από χθες) ότι....το ελληνικό ερωτηματικό είναι το ;

Μην καρφώνεσαι τόσο πολύ λέμε... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Cassandra είναι δικηγόρος από ότι κατάλαβα.

Να σου πω, είναι χειρότερο. Είναι Ιταλίδα, σπουδάζει νομική στην Ιταλία (δεν έχω καταλάβει αν έχει πάρει πτυχίο ακόμα ή τι κάνει στην Ελλάδα) και για κάποιο λόγο γράφει σε αυτό το φόρουμ. Την προηγούμενη φορά που μαλώσαμε είχε γράψει ότι τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα είναι πολύ εύκολα και της πλάκας(ενώ της Ιταλίας δύσκολα και σοβαρά), δεδομένου ότι εκείνη όταν ήρθε με το Εράσμους ή κάτι τέτοιο πέρασε πολύ εύκολα τα μαθήματα εξαμήνου της.

Σαν να λέμε, να πάω εγώ στην Ιταλία και να αρχίσω να κριτικάρω σε φόρουμ Ιταλών νομικάριων τα πανεπιστήμιά τους, τη νομική σχολή, να λέω ότι οι Ιταλοί δικηγόροι είναι άχρηστοι και βλάκες και ότι κακώς πληρώνονται και παίρνουν πολλά για τη δουλειά που κάνουν και άλλα χαριτωμένα.

Λες να το έπαιρναν πολύ καλά αν έκανα κάτι τέτοιο; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ΔΕΝ μ’ενδιαφέρει ο ‘διάλογος με επιχειρήματα’...

Μόνο οι ολιγοφρενείς δεν είναι ικανοί να παραθέσουν επιχειρήματα, και απλά φωνάζουν για να επιβληθούν!

...εμένα πάλι η άποψη ορισμένων ανθρώπων δεν μ’ενδιαφέρει...

Μπα, τι μας λες?

Μόνο η δική σου άποψη μετράει και πρέπει να επιβληθεί?

Και μάλιστα χωρίς επιχειρήματα?

Ο Σαντάμ Χουσείν είσαι?

...οι ιατροί έχετε όλοι τεράστιο εγκέφαλο;

Μελέτες έδειξαν οτι οι απόφοιτοι των Ιατρικών Σχολών έχουν μέσο όρο IQ το 130.

Δεκάδες μονάδες περισσότερο από τους επιτυχείς αποφοίτους οποιασδήποτε άλλης σχολής!

Αν ήσουν ιατρός, θα γνώριζες οτι το μέγεθος του εγκεφάλου δε μετράει, σημαντική είναι η πολυπλοκότητα των διασυνδέσεων των νευρώνων.

Φίλη invitro,

Μη θυμώνεις και πολύ και χαλάς τη ζαχαρένια σου. Η Cassandra είναι δικηγόρος από ότι κατάλαβα. Είναι, λοιπόν, δικαιολογημένα αγχωμένη κι ανήσυχη για το μέλλον της και το μισθό της.

Με την επερχόμενη απελευθέρωση του επαγγέλματός της μετά τις επιταγές του ΔΝΤ, και την οικονομική κρίση, επιτέλους το αποστηματικό καρτέλ υψηλών και φιξ τιμών των δικηγορικών πράξεων θα σπάσει!

Θα εισέλθουν στη χώρα διάσημα διεθνή δικηγορικά γραφεία, με εκατοντάδες υπαλλήλους, και φθηνότατες τιμές!

Η Cassandra και οι όμοιοί της, που ζηλεύουν τους μισθούς και τα προνόμια των ιατρών, θα μείνουν για πάντα άνεργοι!

Και ο κλάδος των δικηγόρων, όπως πάρα πολλοί άλλοι Πανεπιστημιακοί Κλάδοι, θα βρίσκουν τους αποφοίτους τους να κάνουν άλλες δουλειές από αυτές που σπούδασαν!

Δεν αποκλείεται στο μέλλον να την προσλάβεις στο Ιατρείο σου σαν καθαρίστρια ή σαν γραμματέα...

Cassandra, διατήρησε επαφές! Ίσως η invitro γίνει ο εργοδότης σου στο μέλλον και σε σώσει από την πείνα!

Σε συμβουλεύω να μην της λες ΣΚΑΣΕ!

Αν σε απολύσει, θα αναγκαστείς να έρθεις να δουλέψεις στο χειρουργείο μαζί μου!

Καλύτερα να καθαρίζεις αντιδραστήρια παρά αίματα!

Σβήστο...πάλι ρεζίλι γίνεσαι.

H Cassandra...δεν είναι δικηγόρος όπως κατάλαβες.

Η Cassandra...δεν είναι Ελληνίδα για να ανησυχεί για τα μέτρα του ΔΝΤ και το αν το επάγγελμα "ανοίξει".

Πρόσεχε μήπως ο μισθός ο δικός σου είναι ο εβδομαδιαίος της Cassandras και της όποιας Cassandras. :lol:

Quiz: Ποιος είναι ο παλαιός λογαριασμός του χρήστη karanti_maria οέο; emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Cassandra είναι δικηγόρος από ότι κατάλαβα.

Να σου πω, είναι χειρότερο. Είναι Ιταλίδα, σπουδάζει νομική στην Ιταλία (δεν έχω καταλάβει αν έχει πάρει πτυχίο ακόμα ή τι κάνει στην Ελλάδα) και για κάποιο λόγο γράφει σε αυτό το φόρουμ.

Άντε ο χρήστης karanti_maria δεν κατάλαβε ......αλλά κι εσύ δεν τα πας καλύτερα. :rolleyes:

Εκτός τη ζέστη δε μπορώ να πάρω στα σοβαρά καμία άλλη δικαιολογία :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μελέτες έδειξαν οτι οι απόφοιτοι των Ιατρικών Σχολών έχουν μέσο όρο IQ το 130.

Δεκάδες μονάδες περισσότερο από τους επιτυχείς αποφοίτους οποιασδήποτε άλλης σχολής!

Σοβαρά; Oι aerospace/informatics engineers/atomic scientists κτλ τι iq έχουν;

Μεγαλομανία σε επίπεδο ψυχοπάθειας.

Είναι, λοιπόν, δικαιολογημένα αγχωμένη κι ανήσυχη για το μέλλον της και το μισθό της.

Περισσότερο είμαι αγχωμένη για την υγεία μου.

Η Cassandra και οι όμοιοί της, που ζηλεύουν τους μισθούς και τα προνόμια των ιατρών, θα μείνουν για πάντα άνεργοι

Και ο κλάδος των δικηγόρων, όπως πάρα πολλοί άλλοι Πανεπιστημιακοί Κλάδοι, θα βρίσκουν τους αποφοίτους τους να κάνουν άλλες δουλειές από αυτές που σπούδασαν!

Δεν αποκλείεται στο μέλλον να την προσλάβεις στο Ιατρείο σου σαν καθαρίστρια ή σαν γραμματέα...

Cassandra, διατήρησε επαφές! Ίσως η invitro γίνει ο εργοδότης σου στο μέλλον και σε σώσει από την πείνα!

Ποιόν να ζηλεύω εσένα; Εγώ εκτιμώ και θαυμάζω τους ιατρούς που έχουν μυαλό και ικανότητες, αυτοί και μόνο αξίζουν τα προνόμια που απολαμβάνουν. Κάτι άτομα σαν κι εσένα (ειλικρινά θεωρείτε φυσιολογικό ένας χειρουργός να κάνει τέτοια ποστ; ) θα έπρεπε να ασχοληθούν καλύτερα με κηπουρική. Και ναι, θεωρώ μεγάλη αδικία ο karanti_maria να λαμβάνει ίδιο μισθό με έναν έξυπνο ιατρό που σέβεται τον εαυτό του και δεν πετάει κάθε τρεις και λίγο τέτοιες φρικιαστικές μπούρδες.

Και το επάγγελμά μου δεν θα το άλλαζα με καμία ιατρική διότι αν ήθελα να γίνω ιατρός πολύ απλά θα σπούδαζα κάτι άλλο. Να γίνω σκλάβα της invitro λέει. Ma sparati.

Να σου πω, είναι χειρότερο. Είναι Ιταλίδα, σπουδάζει νομική στην Ιταλία (δεν έχω καταλάβει αν έχει πάρει πτυχίο ακόμα ή τι κάνει στην Ελλάδα) και για κάποιο λόγο γράφει σε αυτό το φόρουμ. Την προηγούμενη φορά που μαλώσαμε είχε γράψει ότι τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα είναι πολύ εύκολα και της πλάκας(ενώ της Ιταλίας δύσκολα και σοβαρά), δεδομένου ότι εκείνη όταν ήρθε με το Εράσμους ή κάτι τέτοιο πέρασε πολύ εύκολα τα μαθήματα εξαμήνου της.

Τα πανεπιστήμια της Ιταλίας είναι πιο δύσκολα, ναι. Το είχα πει τότε που κάποιος έβρισε τους Έλληνες της Ιταλίας ότι είναι άχρηστοι επειδή κάνουν πάνω από 6 χρόνια για να αποφοιτήσουν.

Στην Ελλάδα δεν είμαι και ούτε θα ξαναείμαι. Ο λόγος που γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ ήταν να βελτιώνω τα ελληνικά μου και να μαθαίνω από ανθρώπους που φανταζόμουν μορφωμένους, έξυπνους και φιλόξενους. Εκτός από τους λίγους που εκτιμώ, σέβομαι και αγαπώ οι υπόλοιποι... emdots

Εμένα προσωπικά με προσβάλλει ως γεγονός το να έρχεται ένας άσχετος και να κατηγορεί/απαξιώνει τον ιατρικό κλάδο. Διότι αυτό ακριβώς κάνεις.

Εσένα προσωπικά όλα σε προσβάλλουν. Αν γράψω ότι τα γεμιστά είναι νόστιμα αλλά οι υπερβολικές ποσότητες λαδιού σκοτώνουν τη γεύση θα με κατηγορήσεις για προσβολή της ελληνικής κουζίνας και μάλιστα για απαξίωση της ελληνίδας μαμάς που φτιάχνει γεμιστά με πολύ λάδι. Αν, ακόμα χειρότερα, γράψω ότι καλύτερα να πίνεις εσπρεσσάκι παρά κρύο νερό με nescafe', θα στείλεις κατευθείαν την interpol να με συλλάβει. Γιατί πολύ απλά αυτό είναι το στιλάκι του νεοελληναρά και της κάθε

που ξέρει από απορρυπαντικά αλλά δεν βλέπει ούτε μισό μέτρο πέρα από τη μύτη της.

http://www.greekmeds...pic=30206&st=40

Μετάφραση 1 δημοτικού> Γιατί ένας νεαρός να περάσει τα καλύτερα χρόνια της ζωής του στο στρατό όταν μπορεί με το πτυχίο ιατρικής να βρει μια δουλίτσα με καλό μισθό αν όχι στην Ελλάδα κάπου αλλού στον πλανήτη; Αξίζει τον κόπο; Και για να ενισχύσω την άποψή μου έκανα μια μιρκή σύγκριση με τη κατάσταση που επικρατεί στον κλάδο μου που, σε περίπτωση να μην έχει γίνει κατανοητό ακόμα αφορά διεθνείς οργανισμούς, διπλωματική καριέρα κτλ, όχι με σκοπό να απαξιώνω τους ιατρούς (τρομάρα σου). Στόχος ήταν να αποδείξω ότι, σε αντίθεση με άλλα επαγγέλματα, ο τίτλος σπουδών είναι ‘passepartout’ με την έννοια ότι σου δίνει τη δυνατότητα να εργάζεσαι αμέσως μετά την αποφοίτηση και να είσαι αρκετά ανεξάρτητος. Για μένα και για πολλούς άλλους, ακόμα και για όσους κατέχουν διάφορα μεταπτυχιακά και διδακτορικά, δεν είναι τόσο απλό να εργαζόμαστε από τα 25-26-27 μας. Ή μάλλον εργαζόμαστε αλλά δεν πληρωνόμαστε διότι το CoE δεν θα πάρει πιτσιρίκια χωρίς πείρα και δεν θα τα θέλει ούτε για not remunerated internship αν δεν έχουμε πολύ καλές βαθμολογίες και πολύ καλό cv. Επομένως από αυτούς που αποφοιτούν το 0,5 % θα μπει στο διπλωματικό σώμα και το 20 % άντε το πολύ το 30 % θα ανταγωνιστεί για μια θέση στον OHE/ΕΕ/CoE κλτ. Οι υπόλοιποι hasta la vista companeros.

Πάμε τώρα στο hot θέμα με τους βλάκες ιατρούς. Συλλογισμός 1 δημοτικού: τότε που είχα γεμίσει απαίσια horrifying σπυράκια και είχα πρηστεί σαν dumbo πήγα σε νεαρό και κούλο Έλληνα απόφοιτο ιατρικής, ο οποίος με συμβούλεψε να πάρω λίγη κορτιζόνη (και μεθαδόνη μη σου πω), έτσι για πλάκα. Εκεί δεν σκέφτηκα: ιατρός από πανελλήνιες, τα σέβη μου πάμε να πάρουμε κορτιζόνη (cortisone for chicken-pox?). Σκέφτηκα: πάμε να φύγουμε γιατί ο τυπάς δεν ξέρει (λίγο ύποπτο ότι δεν κατάλαβε μια απλή ανεμοβλογιά έστω και σε αρχικό στάδιο ή όχι; ) Κι φυσικά όταν με είδε άλλος ιατρός επίσης από πανελλήνιες αλλά ίσως λίγο καλύτερος, μέσα σε δύο λεπτά μου συνταγογράφησε ένα atarax συν κάτι άλλο και έφυγε το άγχος. Και στην Ιταλία και αλλού μου έχει τύχει να συναντήσω επικίνδυνους ιατρούς που μου κάνανε ζημιά οπότε το γενικό συμπέρασμα είναι: do you actually need to be top of the pops talented doctor in order to find a good job?

Βέβαια η έλλειψη αξιοκρατίας δεν είναι πρόβλημα που αφορά μόνο τον ιατρικό κλάδο, αφορά κι εμάς ιδίως τους διπλωμάτες, απλά θέλω να πιστεύω ότι η παρεξήγηση με τους βλάκες ιατρούς λύθηκε γιατί πραγματικά έχω εξαντληθεί.

Είναι πολύ διαφορετικό εμείς οι γιατροί να συζητάμε τα προβλήματα του κλάδου μας, μεταξύ μας, και εντελώς άλλο να έρχεται μια νομικός από άλλη χώρα κιόλας και να μας λέει συλλήβδην άσχετους και ότι δεν ξέρουμε που παν τα 4.

Αυτό το ‘από άλλη χώρα’ που τονίζεις συνέχεια έχει αρχίσει και μου τη δίνει. Εγώ δεν θεωρώ τους Έλληνες ξένους αλλά αδέρφια.

Τέσπα δεν θα επανέλθω στο τόπικ...adios!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Quiz: Ποιος είναι ο παλαιός λογαριασμός του χρήστη karanti_maria οέο; emhelp

Άρα υπάρχει; Δεν είναι cyborg??? :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oι aerospace/informatics engineers/atomic scientists κτλ τι iq έχουν;

Έχουν πολύ υψηλό IQ στα μαθηματικά, τη γεωμετρία και τη λογική, αλλά χαμηλότατο στην έκφραση, τη γλωσσολογία και τη συναισθηματική νοημοσύνη.

Άρα ο μέσος όρος τους είναι χαμηλότερος από αυτόν των Ιατρών!

Οι υπόλοιποι hasta la vista companeros.

Υπάρχουν πάντα οι θέσεις καθαρίστριας στα Ιατρεία της invitro και στο δικό μου!

Περισσότερο είμαι αγχωμένη για την υγεία μου...

...είχα γεμίσει απαίσια horrifying σπυράκια και είχα πρηστεί σαν dumbo...

...μου συνταγογράφησε ένα atarax συν κάτι άλλο και έφυγε το άγχος.

Άσχημη, αγχωτική, με παρελθόν λήψης ψυχοφαρμάκων, με ψυχοσωματικές ασθένειες, με το τέρας της ανεργίας να πλανάται πάνω σου, με το να μην εκτιμάς τη γνήσια ελληνική κουζίνα και την παγκοσμίως γνωστή μεσογειακή δίαιτα, με το να μην πίνεις μοντέρνους καφέδες αλλά ιταλικές ciofeche, είναι δυνατόν να μην έχεις απωθημένα και υποσυνείδητη οργή, μη εμπιστευόμενη κανέναν Ιατρό, κοπέλα μου?

Το παράξενο θα ήταν να ήσουν φυσιολογική!

Ευτυχώς που για να γίνω Ειδικός Ιατρός, πέρασα από 150 περίπου φυσιολογικούς Ιταλούς, Έλληνες κι Άγγλους Καθηγητές, που με έκριναν άριστη.

Αν έπρεπε και περίμενα να με κρίνεις εσύ, θα είχα καεί!

Ευτυχώς που οι Ιατροί δεν κρίνονται από ασθενείς που λαμβάνουν ψυχοφάρμακα!

Άρα η γνώμη σου για μας δε μετράει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περισσότερο είμαι αγχωμένη για την υγεία μου...

...είχα γεμίσει απαίσια horrifying σπυράκια και είχα πρηστεί σαν dumbo...

...μου συνταγογράφησε ένα atarax συν κάτι άλλο και έφυγε το άγχος.

πρόσθεση κειμένου από χρήστη karanti_maria

Άσχημη, αγχωτική, με παρελθόν λήψης ψυχοφαρμάκων, με ψυχοσωματικές ασθένειες, με το τέρας της ανεργίας να πλανάται πάνω σου, με το να μην εκτιμάς τη γνήσια ελληνική κουζίνα και την παγκοσμίως γνωστή μεσογειακή δίαιτα, με το να μην πίνεις μοντέρνους καφέδες αλλά ιταλικές ciofeche, είναι δυνατόν να μην έχεις απωθημένα και υποσυνείδητη οργή, μη εμπιστευόμενη κανέναν Ιατρό, κοπέλα μου?

Το παράξενο θα ήταν να ήσουν φυσιολογική!

Ευτυχώς που για να γίνω Ειδικός Ιατρός, πέρασα από 150 περίπου φυσιολογικούς Ιταλούς, Έλληνες κι Άγγλους Καθηγητές, που με έκριναν άριστη.

Αν έπρεπε και περίμενα να με κρίνεις εσύ, θα είχα καεί!

Ευτυχώς που οι Ιατροί δεν κρίνονται από ασθενείς που λαμβάνουν ψυχοφάρμακα!

Άρα η γνώμη σου για μας δε μετράει.

Το να παραθέτεις μηνύματα άλλων μελών και να τα παραποιείς (το κάνεις συχνά) το λιγότερο που μπορώ να το χαρακτηρίσω είναι ηλίθιο.

Και η ηλιθιότητά σου εδώ μέσα είναι γνωστή δεν είναι ανάγκη να μας το επιβεβαιώνεις καθημερινά.

Μήπως να τα διαγράφουν τα μηνύματά σου οι διαχειριστές ή θα τα σβήσεις εσύ όπως πολύ συχνά κάνεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.