Jump to content

Λιγοτερη αναμονη???


psycho61

Recommended Posts

Αναισθησιολογία ξεκινάς αύριο(2-3 μήνες μέχρι γίνει ο διορισμός) στην Δράμα και σε ενάμιση χρόνο Αθήνα.

Με λίγη παραπάνω αναμονή μπορείς να επιλέξεις ακτινολογία , ακτινοδιαγνωστικη ή πυρηνική ιατρική αν ξεκινήσεις σε κάποιο νοσοκομείο στην περιφέρεια.

Μικρή(κάτω από 2 χρόνια) αναμονή επίσης έχουν και η κυτταρολογία και η ιατροδικαστική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναισθησιολογία ξεκινάς αύριο(2-3 μήνες μέχρι γίνει ο διορισμός) στην Δράμα και σε ενάμιση χρόνο Αθήνα.

Με λίγη παραπάνω αναμονή μπορείς να επιλέξεις ακτινολογία , ακτινοδιαγνωστικη ή πυρηνική ιατρική αν ξεκινήσεις σε κάποιο νοσοκομείο στην περιφέρεια.

Μικρή(κάτω από 2 χρόνια) αναμονή επίσης έχουν και η κυτταρολογία και η ιατροδικαστική.

Δε μας λες που να μάθουμε;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μετά, όταν τελειώσεις ένα από τα παραπάνω, θα κάαααθεσαι...(= δεν θα βρίσκεις δουλειά με τίποτα...Εξαιρείται η ακτινοδιαγνωστική βεβαίως - αν και απ' ότι κατάλαβα ο πρώτος που απάντησε ήθελε να γράψει ακτινοδιαγνωστική και ακτινοθεραπευτική... ) emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιες ειδικοτητες ειναι πιο καλες για αποκατασταση??Σε τι υπαρχει πιο πολλη ζητηση κτλ..

Η πυρηνικη ιατρικη ειναι κατι περιεργο και προχωρημενο οπως ακουγεται ή πιπες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H space medicine είναι ακόμη καλύτερη. Και δεν έχει καθόλου αναμονή εδώ στην Ελλάδα!

YΓ. Οι ειδικότητες με μηδενική αναμονή στην Ελλάδα είναι οι ανύπαρκτες ειδικότητες. :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πυρηνικη ιατρικη ειναι κατι περιεργο και προχωρημενο οπως ακουγεται ?

H space medicine είναι ακόμη καλύτερη.

Και οι 2 ειδικότητες παίρνουν καταταξη επικινδυνες αποστολές Νο.5

+ επιδομα αγονης ανεργίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κορίτσια, αρχίσατε να απαντάτε σαν κι εμένα ή είναι ιδέα μου;

emiloveyou

εμ τι νόμιζεις, μόνο εμείς μεγαλώνουμε? μεγαλώνουν κι αυτά emblush

πάντως μου θυμίσατε ένα καλοκαίρι πριν 2-3 χρόνια που είχα κανονίσει να βγει για ποτάκι ένας συνάδελφος με 2 πολύ δικούς μου πυρηνικούς, δημήτρη αν είσαι ακόμα κάπου εδώ γύρω πες μας στα πόσα ποτά άλλαξες γνώμη? (αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να'ταν πάνω από 2 πάντως emcolgate )

ακτινοδιαγνωστική μου φαίνεται καλή ιδέα αν κρίνω απ'τα λεφτά που βγάζουν μετά, αλλά από αναμονές δεν ξέρω να σας πω.

γενική ιατρική επίσης δεν είναι κακή ιδέα.

προσωπικά θα έκανα αιματολογία πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν κι εγώ την έλεγα την πυρηνική ιατρική ...στο πρώτο έτος... emblush

επειδή 1) δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτό και ακουγόταν ωραίο

2) ήθελα να εντυπωσιάζω συγγενείς...

emblushemblushemblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιες ειδικοτητες ειναι πιο καλες για αποκατασταση??Σε τι υπαρχει πιο πολλη ζητηση κτλ..

Η πυρηνικη ιατρικη ειναι κατι περιεργο και προχωρημενο οπως ακουγεται ή πιπες?

Ωπα, ώπα, μισό...τον έπιασα αυτόνε εδώ....είναι σε πολυτεχνική σχολή λέει... emconfused

Τώρα θα μας πει ότι φαντάζεται πειράματα με πυρηνικά, βόμβες ουρανίου, διασπάσεις ατόμου και ξέρω γω τι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλο χειμωνα!

στο 1ο ικα μεσα στον σεπτεμβρη παιρνουν 2 ειδικευομενες αναισθησιολογιας αδεια λοχειας κ βρισκεται ενα ατομο σε αναμονη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλεμενς,εμενα γιατι μου φαινεται οτι με την ακτινοδιαγνωστικη δε βγαζεις λεφτα?ουσιαστικα ιδιωτικος υπαλληλος μια ζωη δε θα σαι?δεν ξερω βεβαια ποσο σε πληρωνουν τα ακτινοδιαγνωστικα κεντρα...συγνωμη για το οφ τοπικ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλεμενς,εμενα γιατι μου φαινεται οτι με την ακτινοδιαγνωστικη δε βγαζεις λεφτα?ουσιαστικα ιδιωτικος υπαλληλος μια ζωη δε θα σαι?δεν ξερω βεβαια ποσο σε πληρωνουν τα ακτινοδιαγνωστικα κεντρα...συγνωμη για το οφ τοπικ!!

Επειδή η Κλέμενς δεν μένει στην Αθήνα όπου υπάρχει ένας ακτινοδιαγνώστης σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο. Εκεί που μένει ακόμα βγάζουν κατιτις. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλεμενς,εμενα γιατι μου φαινεται οτι με την ακτινοδιαγνωστικη δε βγαζεις λεφτα?ουσιαστικα ιδιωτικος υπαλληλος μια ζωη δε θα σαι?δεν ξερω βεβαια ποσο σε πληρωνουν τα ακτινοδιαγνωστικα κεντρα...συγνωμη για το οφ τοπικ!!

Επειδή η Κλέμενς δεν μένει στην Αθήνα όπου υπάρχει ένας ακτινοδιαγνώστης σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο. Εκεί που μένει ακόμα βγάζουν κατιτις. emconfused

emstupid Εγκατέλειψε την Αθήνα η γιαγιά Φωτεινή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μετά, όταν τελειώσεις ένα από τα παραπάνω, θα κάαααθεσαι...(= δεν θα βρίσκεις δουλειά με τίποτα...Εξαιρείται η ακτινοδιαγνωστική βεβαίως - αν και απ' ότι κατάλαβα ο πρώτος που απάντησε ήθελε να γράψει ακτινοδιαγνωστική και ακτινοθεραπευτική... ) emconfused

Ενώ αν κάνεις χειρουργική ή παθολογία ή παιδιατρική, γυναικολογία,ΩΡΛ κτλ κτλ δεν θα προλαβαίνεις απο το πολύ τρέξιμο...χαχαχαχαχαχαχα.....ούφ...χαχαχα...να σε καλά.

Οι πιθανότητες πάντως να διοριστεί κάποιος στο ΕΣΥ, ακόμα και σήμερα, είναι πιο πολλές για τους φίλους μας τους αναισθησιολόγους...όλα τα νοσοκομεία της Ελλάδος(ακόμα και τα Κ.Υ που δίνουν ειδικότητα) έχουν χειρουργούς και ανασισθησιολόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emstupid Εγκατέλειψε την Αθήνα η γιαγιά Φωτεινή;

Ωπα! Ετσι νόμιζα αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, ξέρω γω;

Γενικά πάντως οι ακτινοδιαγνώστες τσιμπάνε κάτιτις παραπάνω από τους άλλους που προαναφέρθηκαν, τόσο απλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενώ αν κάνεις χειρουργική ή παθολογία ή παιδιατρική, γυναικολογία,ΩΡΛ κτλ κτλ δεν θα προλαβαίνεις απο το πολύ τρέξιμο...χαχαχαχαχαχαχα.....ούφ...χαχαχα...να σε καλά.

Οι πιθανότητες πάντως να διοριστεί κάποιος στο ΕΣΥ, ακόμα και σήμερα, είναι πιο πολλές για τους φίλους μας τους αναισθησιολόγους...όλα τα νοσοκομεία της Ελλάδος(ακόμα και τα Κ.Υ που δίνουν ειδικότητα) έχουν χειρουργούς και ανασισθησιολόγους.

Εντάξει ρε φίλε μου, τις απόψεις μου τις ξέρεις...Καλύτερα να είχαμε κάνει Διαιτολογία ΤΕΙ ή Φυσικοθεραπεία, ΤΕΙ πάλι...Τώρα βράστα κι άστα. emconfused

Για τους αναισθησιολόγους τι να σου πω...Το ότι σχεδόν κανείς δεν θέλει να πάει έχει να κάνει και με τη φύση της ειδικότητας πιστεύω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emstupid Εγκατέλειψε την Αθήνα η γιαγιά Φωτεινή;

Ωπα! Ετσι νόμιζα αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, ξέρω γω;

Γενικά πάντως οι ακτινοδιαγνώστες τσιμπάνε κάτιτις παραπάνω από τους άλλους που προαναφέρθηκαν, τόσο απλά.

γιατι μηπως ξερω εγω πού ειμαι για να σας πω?

παντως στη ροδο ειδικευομενος ακτινολογος δεν δεχτηκε να παει να δουλεψει στη euromedica για περισσοτερα χρηματα απ΄οσα επαιρνε την ιδια περιοδο ειδικευμενος μικροβιολογος. και τα ιδια ισχυουν και για τις διαφορες βιοϊατρικες στην αθηνα. αμα δεν τα ξερετε, ρωτηστε.

επισης ολοι μα ολοι οι ακτινολογοι δουλευουν σε πολλα και διαφορετικα μαγαζια, δεν ξερω πώς τα καταφερνουν αλλα σας λεω πως πρεπει να βγαζουν καλα χρηματα.

και στη ρωμη μια φιλη μου δουλευει σε 3-4 διαφορετικα μερη και ειναι γυρω στις 7.000 το μηνα. ακτινολογος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βγάζουν δεν λέω αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον. Ηδη οι γνωστοί που κάνουν παθολογικές ειδικότητες και ανοίξανε ιατρεία παίρνουν υπερήχους ο ένας μετά τον άλλον (γυναικολόγοι, καρδιολόγοι, ενδοκρινολόγοι κλπ), οπότε τι θα βλέπουν σε μερικά χρόνια; Μόνο τα σπασίματα και τις αξονικές - μαγνητικές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....τι θα βλέπουν σε μερικά χρόνια; Μόνο τα σπασίματα και τις αξονικές - μαγνητικές;

....στις μαγνητικές βρίσκεται το χρήμα !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως που κάνω αναισθησιολογία δεν ξέρω πολλούς αναισθησιολόγους που να κυνηγάνε ντέ και καλά να μπούνε στο ΕΣΥ.Τα ιδιωτικά χειρουργεία αφήνουν πολύ καλά λεφτά όπως και τα ιδιωτικά μαιευτήρια.Για αυτό υπάρχουν τόσες πολλές κενές θέσεις στο ΕΣΥ.Ένας συνάδελφος που ασκεί την ειδικότητα αρκετά χρόνια μου είχε πει κάποια στιγμή ότι θα δεις φτωχούς και πλούσιους σε κάθε ειδικότητα αλλά φτωχό αναισθησιολόγο, ακτινολόγο και νεκροθάφτη δεν θα δεις ποτέ.

Γενικά η αποκατάσταση σε αυτές τις ειδικότητες είναι σχετικά εύκολη γιατί δεν μπερδεύονται με αυτές άσχετες ειδικότητες( εξαίρεση για τους υπερήχους).Με λίγα λόγια κάνεις κάτι που καμία άλλη ειδικότητα δεν ακουμπάει ούτε θέλει να ακουμπήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....στις μαγνητικές βρίσκεται το χρήμα !!!

Φυσικά, αλλά το χρήμα αυτό το παίρνει κυρίως αυτός που έχει το μαγαζί. Ο ακτινοδιαγνώστης είναι απλός υπάλληλος (κανείς δεν μπορεί να αγοράσει μόνος του το μηχάνημα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emstupid Εγκατέλειψε την Αθήνα η γιαγιά Φωτεινή;

Ωπα! Ετσι νόμιζα αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, ξέρω γω;

Γενικά πάντως οι ακτινοδιαγνώστες τσιμπάνε κάτιτις παραπάνω από τους άλλους που προαναφέρθηκαν, τόσο απλά.

γιατι μηπως ξερω εγω πού ειμαι για να σας πω?

παντως στη ροδο ειδικευομενος ακτινολογος δεν δεχτηκε να παει να δουλεψει στη euromedica για περισσοτερα χρηματα απ΄οσα επαιρνε την ιδια περιοδο ειδικευμενος μικροβιολογος. και τα ιδια ισχυουν και για τις διαφορες βιοϊατρικες στην αθηνα. αμα δεν τα ξερετε, ρωτηστε.

επισης ολοι μα ολοι οι ακτινολογοι δουλευουν σε πολλα και διαφορετικα μαγαζια, δεν ξερω πώς τα καταφερνουν αλλα σας λεω πως πρεπει να βγαζουν καλα χρηματα.

και στη ρωμη μια φιλη μου δουλευει σε 3-4 διαφορετικα μερη και ειναι γυρω στις 7.000 το μηνα. ακτινολογος.

πλακα κανετε...αχχχ,παλι κωτσος δηλαδη πιαστηκα????αχχχ ατιμος ΣΕΠ...σνιφ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.