Jump to content

ΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ


invitro

Recommended Posts

Το "γιατρος" στην καθομιλουμενη ειναι οκ ενεκα δημοτικη..το "ιατρος" επιβαλλεται ως επιστημονικος ορος

οχι ομως και το ¨διδασκαλος" κατα τη γνωμη μου!δεν θα συστηνομουν ποτε ετσι αν ημουν..ασχετα που ως καθηγητη καταχρηστικα με αποκαλουν συχνα ¨"δασκαλε"

επισης οι τυποι ¨γιατρινα" "δικηγορινα" μου φαινονται μαλλον κωμικοι,ειρωνικοι και αγενεις!!

υγ. γιατρε,στρατηγε κλπ συντασσονται χωρις το "κυριε" !!παραδοξως ισως τους αρρενες ιατρους τους αποκαλω παντοτε "γιατρε" εστω και αν τους ξερω χρονια-και τους κτηνιατρους βεβαιως!-ενω τις κυριες με το επωνυμο η το μικρο αν τις γνωριζω απο παλια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι παράδοξο αυτό. Μέσα σου αποδέχεσαι το "κύρος" του ιατρού, αλλά μόνο για τον άντρα!

Βέβαια φταίει και η ίδια η γλώσσα, που ιστορικά έχει αναπτυχθεί με τη νοοτροπία του αρσενικού ως κυρίαρχου φύλου, με αποτέλεσμα

να μην υπάρχει καν θηλυκό για τα επαγγέλματα κύρους (γιατρός, δικηγόρος, βουλευτής, υπουργός, πρωθυπουργός, διπλωμάτης και...πρόεδρος, γενικώς).

Η δομή της γλώσσας είναι τέτοια που ακόμα λειτουργεί υπέρ του αρσενικού, ακόμα κι αν δεν είναι στις προθέσεις μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έεεεεελα τώρα!!!

αυτές είναι παραχωρήσεις που έχει κάνει το πραγματικά κυρίαρχο φύλο για να νομίζουμε οι μπουνταλάδες ότι και καλά έχουμε το πάνω χέρι...

χιχιχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι οι άντρες είναι εκείνοι που εξανάγκασαν-επέτρεψαν στις γυναίκες να βγουν στον επαγγελματικό στίβο (κυρίως μετά τον Β παγκόσμιο).

Αν διαβάσεις για τις σουφραζέτες στην Αγγλία των αρχών του 20ου αιώνα, για παράδειγμα, θα δεις ότι μόνο οι γυναίκες των κατωτέρων κοινωνικών στρωμάτων πάλευαν για το δικαίωμα ψήφου και τα άλλα δικαιώματα των γυναικών.

Οι αριστοκράτισσες διόλου δεν ήθελαν να ψηφίσουν ή να βγουν στην αγορά εργασίας. Διότι όλα αυτά τα θεωρούσαν βαρετά και κατώτερα πράγματα, για τον λαουτζίκο και τις αποικίες.

Οπότε από μια έννοια, έχεις δίκιο.

Κι εγώ θα προτιμούσα να ήμουν αγγλίδα αριστοκράτισσα της βικτωριανής εποχής, με εξοχική έπαυλη στο Κεντ, και 10 άτομα υπηρετικό προσωπικό, κι ας μην με λέγανε "γιατρίνα" (ή ιατρό) κι ας μην ψήφιζα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

........

Η δομή της γλώσσας είναι τέτοια που ακόμα λειτουργεί υπέρ του αρσενικού, ακόμα κι αν δεν είναι στις προθέσεις μας.

Μην ανησυχείς, ο Ψινάκης θα φέρει τα πάνω κάτω ukliam2.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι παράδοξο αυτό. Μέσα σου αποδέχεσαι το "κύρος" του ιατρού, αλλά μόνο για τον άντρα!

Ποσα ξερεις εσυ!!!

Βέβαια φταίει και η ίδια η γλώσσα, που ιστορικά έχει αναπτυχθεί με τη νοοτροπία του αρσενικού ως κυρίαρχου φύλου, με αποτέλεσμα

να μην υπάρχει καν θηλυκό για τα επαγγέλματα κύρους (γιατρός, δικηγόρος, βουλευτής, υπουργός, πρωθυπουργός, διπλωμάτης και...πρόεδρος, γενικώς).

Η δομή της γλώσσας είναι τέτοια που ακόμα λειτουργεί υπέρ του αρσενικού, ακόμα κι αν δεν είναι στις προθέσεις μας.

Να παρουν θεση οι επαιοντες μαρξιστες ιατροι (γιατροι κατ΄αυτους!) σχετικα με το εν λογω εποικοδομημα!Καποτε βεβαια ισως ερθει και εδω ο karhergr...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ θα προτιμούσα να ήμουν αγγλίδα αριστοκράτισσα της βικτωριανής εποχής, με εξοχική έπαυλη στο Κεντ, και 10 άτομα υπηρετικό προσωπικό, κι ας μην με λέγανε "γιατρίνα" (ή ιατρό) κι ας μην ψήφιζα!

Μπορούσες να βρεις και έναν ανυποψίαστο βιομήχανο διατεθειμένο να σου κολλήσει βαρέα και ανθυγιεινά για το sex (κοινώς: να σε παντρευτεί), εξ ορισμού χαμηλότερης νοημοσύνης και εύκολα χειραγωγήσιμο, να μην ασκείς/σπουδάσεις την Ιατρική και να απέχεις από τις Εκλογές. :)

Κατά τ'άλλα, νομίζω ότι χρειάζεστε διακοπές! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορούσες να βρεις και έναν ανυποψίαστο βιομήχανο διατεθειμένο να σου κολλήσει βαρέα και ανθυγιεινά για το sex (κοινώς: να σε παντρευτεί), εξ ορισμού χαμηλότερης νοημοσύνης και εύκολα χειραγωγήσιμο, να μην ασκείς/σπουδάσεις την Ιατρική και να απέχεις από τις Εκλογές. :)

Κατά τ'άλλα, νομίζω ότι χρειάζεστε διακοπές! :D

Εχουν χαλάσει οι βιομήχανοι, δεν είναι πια εξ ορισμού χαμηλότερης νοημοσύνης, όπως παλιά η Αγγλική αριστοκρατία που απλώς γεννιόταν έτσι....Δράμα χρυσό μου, δράμα...Ασφαλώς χρειάζομαι διακοπές, δεν το αρνούμαι!

ΥΓ: Καλά, τι σχέση έχει ο γάμος με το σεξ; Νομίζεις ότι (ειδικά αυτή η κατηγορία ανθρώπων που περιγράφεις) παντρεύεται με γνώμονα το κρεβάτι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δανείστηκα ένα τμήμα στιχομυθίας από άλλη συζήτηση για να σε πειράξω, δεν έχω δυνάμεις για ανάλυση. :)

Για το IQ των Βρετανών Βικτωριανής εποχής δεν έχω άποψη αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι οι ίδιοι επιθυμούσαν να ψηφίζουν οι Κυρίες ώστε να "ουδετεροποιούν" τις ψήφους αντρών της κατώτερης τάξης.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι γυναίκες των ανώτερων στρωμάτων (αυθεντικές και εισερχόμενες) σε όλες τις χώρες και εποχές απολάμβαναναν προνόμια και έχαιραν εκτίμησης και σεβασμού για την ιδιαίτερη ευαισθησία και τα εκλεπτυσμένα γούστα τους που οι υπόλοιπες δεν διανοούνταν ούτε καν να ονειρευτούν. Η διαφορά είναι πως σήμερα δεν χρειάζεται να φοράνε κορσέδες!!!!! Σκέψου το μ'αυτή την ζέστη, μαρτύριο!! :wacko::P

Edit: Να σε ρωτήσω τώρα που σε πέτυχα. :)

Μήπως έχεις διαβάσει Ρόμβο; Συζητούσα με έναν φίλο για Εμπειρίκο και μου τον πρότεινε ενθουσιασμένος αλλά δεν τον γνωρίζω καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δανείστηκα ένα τμήμα στιχομυθίας από άλλη συζήτηση για να σε πειράξω, δεν έχω δυνάμεις για ανάλυση. :)

Edit: Να σε ρωτήσω τώρα που σε πέτυχα. :)

Μήπως έχεις διαβάσει Ρόμβο; Συζητούσα με έναν φίλο για Εμπειρίκο και μου τον πρότεινε ενθουσιασμένος αλλά δεν τον γνωρίζω καθόλου.

Α, θα ήταν από τότε που λέγαμε βλακείες στο άλλο θέμα με τη suave και την τσίγκλαγα.

:rolleyes:

Ελεύθερα, δανείσου ελεύθερα.

Λοιπόν Ρόμβο δεν έχω διαβάσει, φαίνομαι διαβασμένη και σας ξεγελάω ε;

Οπότε no comments. Ακουστά τον έχω κι εγώ.

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχες προτείνει Το βιβλίο των βίτσιων στο παρελθόν και ασχέτως αν το βρήκα ανώριμο μου γνώρισες τον Κορτώ (του οποίου λάτρεψα τον Δαιμονιστή).

Έχω καταλάβει ότι σου αρέσει το είδος, γι'αυτό σε ρώτησα. :)

Για τον Ρόμβο πήρα το πράσινο φως από άλλη μια φίλη οπότε με βλέπω για Πλάνο δρόμο στο επόμενο ταξίδι.

Αφού λοιπόν σου έκανα το θέμα βιβλιοκριτική (:D), μπορώ να αποχωρήσω ήρεμη και να ευχηθώ καλές διακοπές αν δεν σε (σας) δω. :)emroseemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr. Fikioris about Dr. Natasa Karamanli.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι οι άντρες είναι εκείνοι που εξανάγκασαν-επέτρεψαν στις γυναίκες να βγουν στον επαγγελματικό στίβο (κυρίως μετά τον Β παγκόσμιο).

μάλλον ήθελες να πεις κατά τη διάρκεια emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, κατά τη διάρκεια λίγο πολύ τις έβγαλαν στην εργοστασιακή παραγωγή αναγκαστικά για να καλύψουν τα κενά των στρατιωτών, αλλά δεν είναι παρά μετά τον πόλεμο που ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΤΡΥΝΑΝ τις γυναίκες να βγουν έξω από το σπίτι να δουλέψουν σε όλα τα επαγγέλματα και όχι μόνο σε αυτά που έκαναν ως τότε (εργοστάσιο, δασκάλες, γκουβερνάντες, νοσοκόμες).

Οι λόγοι είναι δυο, πολύ πεζοί, και δεν έχουν σχέση με το φεμινιστικό κίνημα. Ο ένας είναι ότι φτιάχτηκαν πλυντήρια, κουζίνες, ηλεκτρικές σκούπες, σίδερα κλπ, δηλαδή έγινε μερική αυτοματοποίηση στις οικιακές εργασίες και η γυναίκα δεν χρειάζονταν πια να χαλάει μια μέρα για να πλύνει, να καθαρίσει να μαγειρέψει.

Και ο δεύτερος λόγος είναι ότι βελτιώθηκε κατά πολύ η αντισύλληψη με το χάπι, (βελτιώθηκαν και τα προφυλακτικά) και επιπλέον έκριναν ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ να γεννηθούν πολλά μωρά (μετά το baby boom που επακολούθησε του πολέμου - ακριβώς επειδή πλέον δεν χρειάζονταν πολλούς εργάτες λόγω των μηχανημάτων, αλλά σχετικά μορφωμένους υπαλλήλους πλέον) και επομένως ΕΝΘΑΡΡΥΝΑΝ τις γυναίκες να παίρνουν το χάπι, να δουλεύουν εκτός σπιτιού και να μην κάνουν πολλά παιδιά (αρκούσαν ένα ή δυο).

Αυτοί οι δυο πεζοί και καθημερινοί λόγοι μας επέτρεψαν σήμερα να είμαστε γιατρίνες και όχι νοσοκόμες, το πολύ.

ΥΓ: Ολα αυτά που λένε για το δημογραφικό μας πρόβλημα είναι για να μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια και να μπορούν να φέρνουν μετανάστες. Στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΝΘΑΡΡΥΝΟΥΝ πλέον την απόκτηση παιδιών από τα νέα ζειγάρια (ένα το πολύ) και....μαντέψτε....έχουν αρχίσει (μετά τα κομπιούτερ) να μην χρειάζονται πια ούτε τους σχετικά μορφωμένους υπαλλήλους...Το σχέδιό τους (των κυβερνήσεων, εννοώ) να μας μειώσουν σε αριθμό είναι κάτι παραπάνω από εμφανές πια. Αλλιώς δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί η παγκόσμια αύξηση πληθυσμού. Το πράγμα λειτουργεί στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ, αλλά ο έλεγχος σκοντάφτει στις μουσουλμανικές χώρες, ακόμα. Στην Κίνα μάλιστα λειτούργησε απροκάλυπτα και χωρίς τα δικά μας προσχήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σχέδιό τους (των κυβερνήσεων, εννοώ) να μας μειώσουν σε αριθμό είναι κάτι παραπάνω από εμφανές πια.

Μάλλον απέτυχε το σχέδιο...

Αλλιώς δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί η παγκόσμια αύξηση πληθυσμού. Το πράγμα λειτουργεί στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ.

Η αύξηση πληθυσμού στις Η.Π.Α. καλπάζει χρόνο με το χρόνο. Αύξηση υπάρχει και στην Ευρώπη, αν και μικρότερη.

Ενδιαφέρουσα η θεωρία συνωμοσίας των κυβερνήσεων σε βάρος της αύξησης του πληθυσμού, τα τελευταία 50 χρόνια, αλλά δυστυχώς χωρίς στοιχεία και αποδείξεις.

Αντισύλληψη χρησιμοποιούν μόνο 160 εκατομμύρια γυναίκες παγκοσμίως.

Το προφυλακτικό χρησιμοποιούν σε κάθε τους σεξουαλική πράξη μόνο 150 εκατομμύρια άνδρες, οι περισσότεροι από τους οποίους είναι Ιάπωνες.

Εκτομή σπερματικών πόρων έχουν κάνει μόνο 70 εκατομμύρια άνδρες παγκοσμίως, οι περισσότεροι από τους οποίους είναι Κινέζοι κατάδικοι, που την έχουν υποστεί στις φυλακές υποχρεωτικά!

Κάθε χρόνο, ο πληθυσμός του Πλανήτη Γη αυξάνεται κατά 120.000.000 άτομα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, κατά τη διάρκεια λίγο πολύ τις έβγαλαν στην εργοστασιακή παραγωγή αναγκαστικά για να καλύψουν τα κενά των στρατιωτών, αλλά δεν είναι παρά μετά τον πόλεμο που ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΤΡΥΝΑΝ τις γυναίκες να βγουν έξω από το σπίτι να δουλέψουν σε όλα τα επαγγέλματα και όχι μόνο σε αυτά που έκαναν ως τότε (εργοστάσιο, δασκάλες, γκουβερνάντες, νοσοκόμες).

πολλά παιδιά (αρκούσαν ένα ή δυο).

After the war

The Second World War changed many things: it let women do the jobs that they wanted to do, and it let them compete in a man’s world and made the men no longer ‘masters of the house’. But at the end of World War II, most of the women lost their jobs because the men wanted them back. After the war, the women went back to doing the old jobs (housewives), and when needed, they helped the men in the harder jobs.

http://en.wikipedia.org/wiki/Women%27s_roles_in_the_World_Wars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να σας δείξω που πηγαίνουν και τρυπώνουν ορισμένοι άχρηστοι και τεμπέληδες ιατροί, με βοήθεια από το πολιτικό τους μέσο, σας παρουσιάζω το διεθνούς φήμης, μοναδικό στο είδος του, αποκλειστικό, ανεξάρτητο, πλήρως εξοπλισμένο, Αντιλυσσικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης!

Τελευταία επιδημία λύσσας παγκοσμίως προ 2 έτη, στην Ινδονησία!

Σύνολο ασθενών εκεί: 68!

......Το Νοσοκομείο Λοιμωδών σήμερα

Υπάρχει επίσης πτέρυγα για φυματικούς και από το 1962 λειτουργεί και αντιλυσσικός σταθμός......

(από wikipedia)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Σόρρυ, ήθελες και τεκμήρια.

Λοιπόν αν τα θυμάμαι καλά από Συμεωνίδη:

Ορθο+πέδηση (ευθειασμός με μηχανήματα) = ορθοπεδική

Ορθο+παιδίον = Ορθοπαιδική (επειδή αρχικά είχε εφαρμογή κυρίως στα μικρά παιδιά, πχ σε σκολίωση)

Ο Συμεωνίδης έγραφε πως ιστορικά η γραφή 2 προηγήθηκε της 1 και πρέπει να εφαρμόζουμε την ιστορική ορθογραφία.

Ο φιλόλογος που μίλησα τελευταία είπε πως είναι προτιμότερη πάντα η ετυμολογική παρά η ιστορική γραφή.

Ετυμολογικά πάντως, το "Ορθο+παιδίον = Ορθοπαιδική" δεν είναι λάθος (με την έννοια που έδωσε στη λέξη ορθοπαιδική ο δημιουργός της, Nicolas Andry http://en.wikipedia..../Nicholas_Andry ).

Η ΕΕΧΟΤ (Ελληνική Εταιρεία Χειρουργικής Ορθοπαιδικής και Τραυματολογίας), μετά από έντονες διαμάχες, υιοθέτησε το "ορθοπαιδική" αποδεχόμενη την ερμηνεία του όρου που επικράτησε διεθνώς. Όχι ότι θα άλλαζε τίποτα αν διατηρούσε το "ορθοπεδική" ως Ελληνικό νεολογισμό (που προσωπικά το προτιμώ).

Ανάλογη διαμάχη υπάρχει και για το Βατοπαίδι ή Βατοπέδι: http://news.kathimer.../09/2008_285992

..........

Μια ακόμα άποψη (ενδιαφέρουσα) περί Ορθοπαιδικής - Ορθοπεδικής:

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, Επιστολές αναγνωστών, 12.7.2009, 2η επιστολή

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_250_12/07/2009_321937

Ορθοπαιδική ή ορθοπεδική;

Κύριε διευθυντά

Οόρος αυτός ως ιατρική ειδικότητα εισήχθη στη χώρα μας περί το τέλος της δεκαετίας 1950, ως «ορθοπεδική».

Αιφνιδίως τα τελευταία χρόνια, με πρωτοβουλία ιατρών που μετεκπαιδεύθηκαν στην Αγγλία, προέκυψε μιμητικά ο όρος: «ορθοπαιδική». Λέγεται ότι το 1741 ο Γάλλος ιατρός Νικολά Αντρί, καθηγητής του Πανεπιστημίου των Παρισίων, έπλασε τον ανωτέρω όρο επειδή θεράπευε παιδιά με δυσπλασίες. Ο όρος στη Γαλλική αποδίδεται ως orthopédie ή orthopédique και στην Αγγλική ως orthopaedics (με τη δίφθογγο ae, λόγω ανάγκης σωστής προφοράς). Αν δεχθούμε όμως το νέο αυτό κατασκεύασμα, το οποίο διευρύνεται στις πινακίδες όλο και περισσοτέρων ιατρών στη χώρα μας θα έπρεπε συνεκδοχικά να δεχθούμε και τον όρο «ορθογεροντική»(!), διότι ανάγκη συνδρομής της ειδικότητας αυτής έχουν και ενήλικες και ιδιαίτερα γέροντες.

Τα περισσότερα σοβαρά λεξικά και οι εγκυκλοπαίδειες της γλώσσας μας, με προεξάρχον το λεξικό του αειμνήστου καθηγητού της Φιλοσοφικής Σχολής των Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης και Αθηνών και ακαδημαϊκού Ιωάννη Σταματάκου, αναγράφουν τον όρο ως «Ορθοπεδική».

Η ετυμολογία του: ορθός + πέδον (το πέδον = το έδαφος (από όπου και κράσπεδον, δάπεδον, πεδίον, πους κ.λπ.). Ετσι αποδίδεται σωστά η έννοια της λέξης, σημαίνουσας: «επανορθώνω ή αποκαθιστώ φυσικές ή επίκτητες σωματικές δυσπλασίες».

Φωκιων Τοπαλης -Υποστράτηγος ε.α. - Φιλόλογος / Θεσσαλονίκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.