Jump to content

ΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ


invitro

Recommended Posts

Λοιπόν, ας το ομολογήσω....Εφτασα σε ....αυτή :rolleyes: την ηλικία και ακόμα δεν έχω καταλάβει αυτό το πράγμα με τους ιατρούς και τους γιατρούς...ΟΚ, όλα τα λεξικά αναγράφουν τη λέξη με γιώτα. Παρόλα αυτά, ο κόσμος την προφέρει και τη γράφει με γ. Τι προσπαθούν να διαφυλάξουν, όσοι επιμένουν στη γραφή με γιώτα;

Το....χαμένο κύρος του παλιού Ιατρού;

Τη χαμένη τιμή της...μαρκίζας;

Κατά τη γνώμη μου: στην ταμπέλα των ιατρείων και στα επισκεπτήρια είναι ΟΚ να γράφεις "ιατρός". Αλλά στον καθημερινό λόγο είναι υπερβολή και δείχνει τάση για ψωνισμό...Μαντεύω ποιοί άλλοι (πλην εμού) emconfused είναι ψώνια στο φόρουμ από τη στιγμή που γράφουν "ιατρός" σε απλό μήνυμα...

ΥΓ1: Ε, με τόση ζέστη, δεν είναι και άσχημο θεματάκι ε;

ΥΓ2: Το γάμ(μ)α στον υπότιτλο είναι σκοπίμως γραμμένο με ένα μι... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικως (επιτηδες το επιρρημα, αλλα ειναι παρομοιο με το θεμα σου) προτιμω τη γραφη με "ι" αλλα στο προφορικο λογο και επιθετα αντι επιρρηματων χρησιμοποιω και το προφερω με "γ". ειναι πιο ευηχο (παραδοξο) και ως ενδειξη τιμης στην εννοια. Παλαιοτερα εβαζα με κεφαλαιο τη λεξη "Ιατρικη" αν και αδοκιμο. τωρα στο σταματησα, ισως αυτο κατι να λεει... δεν ξερω

Φανταζομαι ομως οτι καπου στο βαθος παιζει και το ψωνιστικο, τουλαχιστον για εμενα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα δικα μου γραμματα ηταν ανεκαθεν χαλια. Ειχα δασκαλους στο δημοτικο που με "απειλουσαν" οτι αν δε διορθωσω το γραφικο μου χαρακτηρα δε θα πετυχω τιποτα στη ζωη μου, δε θα μπω στο πανεπιστημιο, στο λυκειο και στο πανεπιστημιο οι καθηγητες θα σκιζουν/δε θα διορθωνουν τα γραπτα μου γιατι δε θα αφιερωνουν χρονο κτλ κτλ. Ελεγαν στη μανα μου να με βαζει να αντιγραφω κειμενα απο το βιβλιο emcensored για να διορθωσω και αλλες τετοιες βλακειες.

Η αληθεια ειναι οτι εαν καθεσαι και γραφεις τα ιδια και τα ιδια σε συνταγες και σε ιστορικα ασθενων φανταζομαι οτι θα βαριεσαι να κανεις καλλιγραφιες ακομη κι αν το θες. Αν και τωρα που το σκεφτομαι, εχω ενα ιατρικο σημειωμα συγγενους απο τον Εξαδαχτυλο στον Ευαγγελισμο ο οποιος εγραφε οχι μονο καλλιγραφικα αλλα και με μερικους βυζαντινους(!) χαρακτηρες και πρεπει να χρησιμοποιουσε και χαρακα για να ειναι εντελως παραλληλες οι γραμμες μεταξυ τους. Θα δω αν μπορω να σβησω τα προσωπικα δεδομενα και να το ανεβασω γιατι αξιζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρά που είπες ψωνίστικο, ισχύει ότι και τα γράμματα σας είναι έτσι για αυτό τον λόγο;

Ισχύει. Το έχουν γράψει και ψυχίατροι. Αλλά ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ γράμματα είναι αριστουργηματικά ωραία και ευανάγνωστα.

Και γράφω πάντα την Ιατρική με κεφαλαίο.

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω ενα ιατρικο σημειωμα συγγενους απο τον Εξαδαχτυλο στον Ευαγγελισμο ο οποιος εγραφε οχι μονο καλλιγραφικα αλλα και με μερικους βυζαντινους(!) χαρακτηρες και πρεπει να χρησιμοποιουσε και χαρακα για να ειναι εντελως παραλληλες οι γραμμες μεταξυ τους. Θα δω αν μπορω να σβησω τα προσωπικα δεδομενα και να το ανεβασω γιατι αξιζει.

Ετσι είμαστε εμείς οι παλιοί Ιατροί. Αλλοι καιροί, άλλα ήθη. Ιατροφιλόσοφοι. Τι τα θες όμως, οι νέοι δεν είναι σαν κι εμάς.

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

yfanths.jpg

Ηταν του Υφαντη, οχι του Εξαδακτυλου. Και αποτι το ξαναειδα τωρα δεν χρησιμοποιουσε χαρακα, το καταφερνε μονος του να ειναι ολοϊσιες οι γραμμες! Το συγκεκριμενο αποσπασμα δεν ειναι το πιο χαρακτηριστικο αλλα ομολογω οτι δεν εχω ξαναδει παρομοιο γραφικο χαρακτηρα ποτε αλλοτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρά που είπες ψωνίστικο, ισχύει ότι και τα γράμματα σας είναι έτσι για αυτό τον λόγο;

Ισχύει. Το έχουν γράψει και ψυχίατροι. Αλλά ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ γράμματα είναι αριστουργηματικά ωραία και ευανάγνωστα.

Και γράφω πάντα την Ιατρική με κεφαλαίο.

emkafes

Γιαυτο το "ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ" τι εχουν αποφανθει οι τρελογιατροι? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβερός! Πάντως εντάξει, εμείς στα εργαστήρια (είναι λογικό να) γράφουμε πιο ανθρώπινα από τους συνήθεις κλινικούς...Αν μη τι άλλο γράφουμε πάντα σε γραφείο!

Αψογα γράμματα από κλινικό έχω δει μόνο στον Καθηγητή Χειρουργικής στην Κρήτη, τον γνωστό εις τους Κρητικούς Τσιφ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιαυτο το "ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ" τι εχουν αποφανθει οι τρελογιατροι? :P

(ότι το έγραψα επίτηδες με κεφαλαία, μήπως; ότι τα κόλπα των τρελλογιατρών τα έχουμε σπουδάσει κι εμείς; )

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως να ηταν λαθεμενη αυτη η ορθογραφια απο την αρχη γιατι κοιταξα στο βικιλεξικο και το ετυμολογει απο το "τρηρός". Θα κοιταξω και στον Μπαμπινιωτη (με τι ασχολουμαστε θεε μου παρασκευη βραδυ 2μιση τη νυχτα?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετυμολογια μεσν., πιθ. < μτγν. τρηρός, «γλώσσα» τού Ησυχίου (τρηρόν¨ ελαφρόν, δειλόν, ταχύ), < αρχ. τρήρων «περιστέρι», με αντέκταση, < *τράσρων < *trs- μηδενισμ. βαθμ. τού Ι.Ε. *tres «τρέμω» (Σύμφωνα με άλλη, λιγότερο πιθ. άποψη, το μεσν. τρελ(λ)ός ανάγεται στα αρχ. ανθρωπωνύμια Τρέλλος και Τρέλλων, που μαρτυρoύνται στον μιμογράφο Σώφρυνα.

Παντως κι αυτος με ενα λαμδα το δινει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως να ηταν λαθεμενη αυτη η ορθογραφια απο την αρχη γιατι κοιταξα στο βικιλεξικο και το ετυμολογει απο το "τρηρός". Θα κοιταξω και στον Μπαμπινιωτη (με τι ασχολουμαστε θεε μου παρασκευη βραδυ 2μιση τη νυχτα?)

Εγώ σπάω πλάκα βρε φιλαράκι κι εσύ με παίρνεις στα σοβαρά;

Αντε, καλό μας βράδυ, πάω για ύπνο...

Πάρε και ένα

emiloveyou

ΥΓ: Μπράβο σου πάντως! Επιασες πλήρως το πνεύμα του τόπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε φταιω εγω που εχεις βγαλει κακο ονομα! :P

Σε ενα θρεντ παιδικη χαρα για nerds νομιζω οτι δικαιουμαι να παιξω κι εγω μετα απο τοση δουλεια στον Η/Υ.

Αντε καλο υπνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

in vitro μάλλον πρέπει να πας διακοπές...τώρα Γιάννενα θα είναι...Ιωάννινα θα είναι, δεν ξέρω!!!

το πιο πολύ κάψιμο που έχω ρίξει είναι στο θέμα ορθοπεδική ή ορθοπαιδική,μέχρι κ διδακτορικές διατριβές έχουν βγεί κ η αντιπαλότητα των 2 σχολών μετράει...αιώνες (λέμε κ καμιά μλκια για το απαιτούμενο κύρος).

κ υποστηρίζω φανατικά το 1ο (γιαυτό απαντήστε με τεκμήρια παρακαλώ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν....για καμία 10ετία υποστήριζα το αι, επειδή έτσι με είχε μάθει Ορθοπεδικός στο πανεπιστήμιο (παραδίδοντάς μας μαθήματα με την Ορθοπαιδική του Συμεωνίδη ανά χείρας, που το αναλύει το θέμα στον πρόλογο).

Παρόλα αυτά, σχετικά πρόσφατα και με συζήτηση με φιλόλογο πείστηκα για το ε.

ΥΓ1: Οι περισσότεροι φιλόλογοι που ξέρω δεν συμφωνούν καθόλου με τον Μπαμπινιώτη, εκεί να δείτε ομηρικές διαμάχες με τους

αντι-Μπαμπινιωτικούς που έχουν αποκηρύξει μετά βγδελυγμίας το λεξικό!

ΥΓ2: Εχω βγάλει κακό όνομα ε;

Μα, ξέρετε πόσο κοπίασα για να το πετύχω;

ΥΓ3: Οντως χρειάζομαι διακοπές...

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρρυ, ήθελες και τεκμήρια.

Λοιπόν αν τα θυμάμαι καλά από Συμεωνίδη:

Ορθο+πέδηση (ευθειασμός με μηχανήματα) = ορθοπεδική

Ορθο+παιδίον = Ορθοπαιδική (επειδή αρχικά είχε εφαρμογή κυρίως στα μικρά παιδιά, πχ σε σκολίωση)

Ο Συμεωνίδης έγραφε πως ιστορικά η γραφή 2 προηγήθηκε της 1 και πρέπει να εφαρμόζουμε την ιστορική ορθογραφία.

Ο φιλόλογος που μίλησα τελευταία είπε πως είναι προτιμότερη πάντα η ετυμολογική παρά η ιστορική γραφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://nikoschilaris.blogspot.com/2010/07/blog-post_06.html

http://www.pneuma.gr/downloads/orthopedics.htm

βέβαια το πιο αστείο είναι ότι κάποιοι (κ πολλοί ορθοπεδικοί μεταξύ τους) πιστεύουν ότι η λέξη είναι αρχαιοελληνική...

ΑΑ ξέχασα! τι κάνουν 2 ορθοπεδικοί πάνω από ένα καρδιογράφημα????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρρυ, ήθελες και τεκμήρια.

Λοιπόν αν τα θυμάμαι καλά από Συμεωνίδη:

Ορθο+πέδηση (ευθειασμός με μηχανήματα) = ορθοπεδική

Ορθο+παιδίον = Ορθοπαιδική (επειδή αρχικά είχε εφαρμογή κυρίως στα μικρά παιδιά, πχ σε σκολίωση)

Ο Συμεωνίδης έγραφε πως ιστορικά η γραφή 2 προηγήθηκε της 1 και πρέπει να εφαρμόζουμε την ιστορική ορθογραφία.

Ο φιλόλογος που μίλησα τελευταία είπε πως είναι προτιμότερη πάντα η ετυμολογική παρά η ιστορική γραφή.

Ετυμολογικά πάντως, το "Ορθο+παιδίον = Ορθοπαιδική" δεν είναι λάθος (με την έννοια που έδωσε στη λέξη ορθοπαιδική ο δημιουργός της, Nicolas Andry http://en.wikipedia.org/wiki/Nicholas_Andry ).

Η ΕΕΧΟΤ (Ελληνική Εταιρεία Χειρουργικής Ορθοπαιδικής και Τραυματολογίας), μετά από έντονες διαμάχες, υιοθέτησε το "ορθοπαιδική" αποδεχόμενη την ερμηνεία του όρου που επικράτησε διεθνώς. Όχι ότι θα άλλαζε τίποτα αν διατηρούσε το "ορθοπεδική" ως Ελληνικό νεολογισμό (που προσωπικά το προτιμώ).

Ανάλογη διαμάχη υπάρχει και για το Βατοπαίδι ή Βατοπέδι: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_25/09/2008_285992

Όσον αφορά στο ιατρός ή γιατρός (ή/και Ιατρός και Γιατρός - ας πούμε ότι είμαστε και Ψώνια με κεφαλαίο), προφανώς δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες και ο καθένας το χρησιμοποιεί κατά το δοκούν (και ψυχολογείται/ψυχογράφεται ανάλογα :) ). Μάλλον το πιο εύηχο -γιατρός- είναι επικρατέστερο.

Όμως, όταν θέλουμε π.χ. να πούμε ιατρική, γιατί να μην πούμε γιατρική;

Επίσης, πώς θα υπογράψουμε;

π.χ. "Ρεντίκουλας Θανάσης, Ιατρός" ή "Ρεντίκουλας Θανάσης, Γιατρός" (σημ. αν ο συνάδελφος θίγεται, ας με συγχωρεί sad.gif)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όμως, όταν θέλουμε π.χ. να πούμε ιατρική, γιατί να μην πούμε γιατρική;

Επίσης, πώς θα υπογράψουμε;

π.χ. "Ρεντίκουλας Θανάσης, Ιατρός" ή "Ρεντίκουλας Θανάσης, Γιατρός" (σημ. αν ο συνάδελφος θίγεται, ας με συγχωρεί sad.gif)

Έπειδή η "ιατρική" πάει μόνη της στην πρόταση. Το ίδιο συμβαίνει και στην ταμπέλα "ιατρός".

Το πρόβλημα είναι όταν συστηνόμαστε και γενικά στην καθομιλουμένη: Λέμε "είμαι/είσαι/είναι γιατρός, οπότε λόγω του προηγηθέντος διψήφου (αι-) αυτόματα η γλώσσα πάει στο γ- για να μην υπάρχει χασμωδία στο φωνήεν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.