Jump to content

Εισηγήθηκαν τεστ ευφυΐας για τους μετανάστες στη Γερμανία


Holly

Recommended Posts

Παλι αναφερεσαι σε ΠΟΛΥ εξυπνους. Εγω υποστηριζω οτι ο σκοπος της καθιερωσης ενος τετοιου τεστ ειναι οι λιγο εως πολυ ΧΑΖΟΙ. Αυτους δε θελουν.

Εαν ο οποιος μεταναστης περασει το cut off που θα τεθει, απο εκει και περα γινεται δεκτος και μπαινει στην αρενα και διεκδικει οτι πιστευει οτι του αξιζει. Αν το αξιζει -σε μια λιγο πιο ιδανικη κοινωνια απαυτη που ζουμε- θα το παρει. Αλλιως θα αρκεστει σε κατι λιγοτερο ή θα τη κανει για αλλου. Ετσι κι αλλιως ο εξυπνος θα εμπαινε στη χωρα και χωρις το τεστ.

Εγώ πιστεύω πως ο σκοπός τους είναι να κόψουν τους αναλφάβητους ή γενικά με χαμηλή μόρφωση, επειδή μάλλον δεν χρειάζονται άλλους βιομηχανικούς εργάτες (πήραν αρκετούς από την πρώην ανατολική Γερμανία) και βρήκαν αυτόν τον τρόπο. Θέλουν στο εξής να εισάγουν μόνο επιστημονικό δυναμικό (εμάς καλή ώρα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως επειδή το κάνω από χόμπυ πολλά χρόνια, έχω ήδη μάθει πάρα πολλές ερωτήσεις και διασκεδάζω με το να απαντάω διαφορετικά κάθε φορά για να δω αποτελέσματα. Και στο ίδιο το τεστ IQ είναι γνωστό ότι μπορείς να βελτιώσεις τα αποτελέσματά σου με την εξάσκηση (γι' αυτό υπάρχουν και πολλές ενστάσεις εναντίον του, επειδή είναι σχεδιασμένο ώστε όποιος έχει ακαδημαΙκή εκπαίδευση να μπορεί να αποδώσει καλύτερα. Ενώ πχ οι Ρομά που είναι αναλφάβητοι δεν αποδίδουν καλά στο τεστ IQ - πως θα μπορούσαν; ενώ όλοι μας έχουμε συναντήσει τετραπέρατους αναλφάβητους Ρομά ή αναλφάβητους παππούδες σε χωριά που είναι πανέξυπνοι.

Δεν ξερω σε τι ειδους τεστ αναφερεσαι, αλλα τα σοβαρα δε μπορεις να τα καροϊδεψεις. Τουλαχιστον οχι ευκολα. Εχεις κανει το MMPI?

Το προβλημα αυτο αντιμετωπιζεται ευκολα με ειδικως σχεδιασμενα τεστς (πχ Raven) που δεν απαιτουν καμια γνωση γραφης/αναγνωσης/αριθμητικης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλι αναφερεσαι σε ΠΟΛΥ εξυπνους. Εγω υποστηριζω οτι ο σκοπος της καθιερωσης ενος τετοιου τεστ ειναι οι λιγο εως πολυ ΧΑΖΟΙ. Αυτους δε θελουν.

Εαν ο οποιος μεταναστης περασει το cut off που θα τεθει, απο εκει και περα γινεται δεκτος και μπαινει στην αρενα και διεκδικει οτι πιστευει οτι του αξιζει. Αν το αξιζει -σε μια λιγο πιο ιδανικη κοινωνια απαυτη που ζουμε- θα το παρει. Αλλιως θα αρκεστει σε κατι λιγοτερο ή θα τη κανει για αλλου. Ετσι κι αλλιως ο εξυπνος θα εμπαινε στη χωρα και χωρις το τεστ.

Εγώ πιστεύω πως ο σκοπός τους είναι να κόψουν τους αναλφάβητους ή γενικά με χαμηλή μόρφωση, επειδή μάλλον δεν χρειάζονται άλλους βιομηχανικούς εργάτες (πήραν αρκετούς από την πρώην ανατολική Γερμανία) και βρήκαν αυτόν τον τρόπο. Θέλουν στο εξής να εισάγουν μόνο επιστημονικό δυναμικό (εμάς καλή ώρα).

Θα μπορουσε, αλλα θα ηταν πολυ ευκολοτερο και λιγοτερο αμφισβητισιμο το να επεκτηναν την υλη των μαθηματων που ηδη απαιτουνται απο καποιες χωρες (ιστορια, civics, γλωσσα κτλ) ετσι ωστε να αποκλειονται ολοι αυτοι γιατι δε θα ηταν σε θεση να τα βγαλουν περα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα τεστ ευφυιας δε χρησιμοποιουνται πουθενα για να απορριψουν ή να εγκρινουν καποιον.Υπαρχουν μονο τεστ "ικανοτητων" ,που οφειλουν να εχουν συγκεκριμενη κατευθυνση και σκοπο,για να σε προσλαβουν καπου.Οτιδηποτε αλλο εχει κριθει παρανομο με νομους εδω και 40 χρονια και βασει λογικης πανω απο 60,γιατι συνιστα διακριση.

Συνεπως,η ολη κουβεντα ειναι σε λαθος βαση,γιατι το αν,ποτε και γιατι πρεπει να χρησιμοποιουνται τετοια τεστ εχει κριθει τελεσιδικα και ανεπανορθωτα.Αυτο που πρεπει να συζητηθει λοιπον ειναι αν πρεπει να γινονται διακρισεις βασει IQ (και φυλης,κοινωνικης-οικονομικης καταστασης,υγειας κτλ. γιατι σιγα που δεν παιζουν ρολο αυτα και παιζει το IQ) και γιατι.Εκει εχουν νοημα και ενδιαφερον οι τοποθετησεις του καθενος,γιατι μεγαλα παιδια ειμαστε,μην κοροϊδευομαστε,η πρωτοβουλια των πολιτικων αυτων καθε αλλο παρα σχεση με το iq ειχε.Οποιος πιστευει το αντιθετο εχει iq ιδιωτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το νομικο κομματι δε γνωριζω, αλλα σε πιστευω. Προσωπικα ομως θεωρω απολυτως θεμιτη μια τετοια διακριση. Αν και στο εξωτερικο υπαρχουν τεστ τα οποια αν και δεν λεγονται ευφυιας, ουσιαστικα μετρανε ακριβως αυτο (βλεπε Abstract Reasoning section στο UKCAT) και χρησιμοποιουνται με διαφορους σκοπους.

Στο λινκ που παρεθεσα παραπανω φαινεται οτι υπαρχει σαφης συσχετιση IQ και αποδοσης στη δουλεια. Συνεπως, για εμενα, ειναι κριτηριο επιλογης. Θες να το πεις διακριση, πεστο. Με την ιδια λογικη ειναι και ο βαθμος πτυχιου ή το ταλεντο (οπως οριζεται και αξιολογειται στην αγορα εργασιας) για εναν καλλιτεχνη ή καθε αλλο γνωρισμα της προσωπικοτητας το οποιο αξιολογειται σε συστατικες, συνεντευξεις, κτλ.

Γιατι το γεγονος οτι "δεν εχει ομαδικο πνευμα" αποτελει βασιμο και αποδεκτο λογο απολυσης/μη προσληψης σε πολλες θεσεις εργασιας και το "ειναι χαζος" οχι? Για το δευτερο μαλιστα υπαρχει αντικειμενικο μετρο συγκρισης ενω για το πρωτο οχι. Ενας απο τους βασικους ρολους του κρατους ειναι η ορθολογικη αξιοποιηση των πορων και κανενα δεν τα εχει καταφερει ακριβως γιατι το με το προσχημα του "κοινωνικου κρατους" δημιουργουνται προσχωματα που στη τελικη βλαπτουν το συνολο. Ισως ολη αυτη η αναλυση να ακουγεται πολυ utilitarian αλλα ειναι γεγονος οτι στο κοσμο αυτο υπαρχουν ιδιοφυιες, εξυπνοι, μεσοι, χαζοι, ζωα και ολα τα ενδιαμεσα. Αν καποιος πιστευει οτι αξιζουμε ολοι τις ιδιες ευκαιριες, πιστευω οτι πλαναται.

Δεν μπορω να συγκριθω ουτε με τον da Vinci ουτε με τον Κατελη. Δεν εχουμε ολοι ουτε τις ιδιες δυνατοτητες, ουτε την ιδια αξια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτη η διακριση που λες δε χρειαζεται τεστ νοημοσυνης για να γινει.Αυτο το νοημα εχει η συνεντευξη,που πραγματοποιειται οπουδηποτε αλλου εκτος της Ελλαδας (και οταν αυτη η γινεται στην Ελλαδα εκτελειται με ορους ζαμανφου της Πανια).Ετσι μπορεις να καταλαβεις αν απεναντι σου εχεις χαζο ή εξυπνο,ροφο ή ανθρωπο.Μπορει οντως το "κοινωνικο κρατος" ή ενα διεφθαρμενο κρατος γενικοτερα να παρεχει ευκαιριες που δεν αξιζουν σε χαζους (και απατεωνες συχνοτερα).Η "ιδιωτικη επιχειρηματικοτητα" ομως ειναι ικανη να σε πληρωνει με βαση το τεστ νοημοσυνης σου και οταν τα κανεις θαλασσα(οχι απαραιτητα γιατι εισαι χαζος) να βαλει το "κοινωνικο κρατος" να πληρωσει τη χασουρα (απο τα λεφτα του "χαζου" φορολογουμενου).

Η ευφυια ειναι υπερτιμημενη.Οι περισσοτεροι διασημοι εξυπνοι ανθρωποι ειναι ειτε κερδοσκοποι μεγαλοεπιχειρηματιες ειτε ποινικοι και οικονομικοι εγκληματιες.Οι υπολοιποι υπηρξαν πρωτοποροι εφευρετες και καλλιτεχνες,που στην εποχη τους χλευαστηκαν,ωστε να καρπωθουν την υπεραξια των ανευ copyright επιτευγματων τους,μετα το θανατο τους,διαφοροι "εξυπνοι" και εξυπνοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup emarup

Οσο εμπειρος κι αν ειναι ο "αξιολογητης" σου σε μια συνεντευξη δε νομιζω οτι μπορει να κρινει μεσαιες διαφορες στη νοημοσυνη. Μπαινουν και πολλοι αλλοι λογοι ενδεχομενης αποτυχιας (αγχος, γλωσσα, ελλειψη κοινωνικοτητας κοκ) ενω απαιτει χρονο, κοσμο και χρημα. Ενω ενα τεστ μπορει να διαρκεσει μια ωρα, να γινεται στην εκαστοτε πρεσβεια σε εκατονταδες ατομων ταυτοχρονως και να αποτελεσει τουλαχιστον ενα πρωτο κομματι της συνολικης αξιολογησης και επιλογης.

Απο εκει και περα ξεφευγουμε απο το σκοπο της συζητησης για τον τροπο οργανωσης και τις προτεραιοτητες που θα πρεπει του κρατους. Αν και διαφωνω γι αυτο που λες για την ιδιωτικη επιχειρηματικοτητα, ακομη κι αν ειναι ετσι, δε σημαινει οτι θα πρεπει να ειναι ασπρο ή μαυρο. Μπορουμε να κρατησουμε τα θετικα και απο τα 2 μοντελα.

Οσο για την αξια της ευφυιας και τις γενικευσεις που κανεις, επισης διαφωνω. Με ρωτησες πριν ποια ειναι τα στοιχεια μου... με τη σειρα μου σου θετω την ιδια ερωτηση για τα λεγομενα σου. Αλλα ακομη κι ετσι να ηταν τα πραγματα, οπως ειπα και πιο πανω, ενας απο τους βασικοτερους σκοπους του κρατους ειναι η ορθολογικη αξιοποιηση των πορων που διαθετει. Εαν δεν υπαρχουν πχ ειδικα σχολεια για τα ατομα αυτα, το θεωρω επομενο να "αυτομολησουν" και παρουν τις τυχες τους στα χερια τους. Εαν ομως τους παρεχονται οι δυνατοτητες για να προσφερουν οσα μπορουν και να αξιοποιησουν τις οποιες δυνατοτητες και ταλεντα διαθετουν και φυσικα να καρπωθουν τα αντιστοιχα οφελη, δε θα εχουν λογους να το κανουν αυτο. It's all about strategy

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια χαζή (?) απορία...

από πότε η επιστήμη όρισε σαφώς τι εστί ευφυΐα, ώστε τα τεστ που και καλά τη μετράνε να θεωρούνται αξιόπιστο και αντικειμενικό μέτρο των πνευματικών ικανοτήτων ενός ανθρώπου;

γτ στην όλη από πάνω συζήτηση μοιάζει σαν να τον ξέρετε τον ορισμό... ενημερώστε αν είναι και τη wikipedia που έχει κάτι γενικές και αόριστες θεωρίες... confused.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

wow παιδιά..

εκτενέστατες απόψεις!

Προσωπικά δεν θα ήθελα να με απορριπτουν απο κάπου ,όπου πήγα για να δουλέψω ,επειδή το IQ μου δεν είναι το αναμενόμενο. Οπως δεν μου αρέσει να με απορρίπτουν επειδή είμαι λευκή , επειδή γεννήθηκα με ένα πόδι, επειδή εχω φακίδες κτλ κτλ.Με αυτά τα αξερουάρ γεννήθηκα, με αυτά μπορώ να ..πορευτώ. Τι να κάνουμε τώρα?

Η κοικωνική πρόνοια, και όχι η ανταγωνιστική πλευρά της φύσης, προβλέπει ο καθένας να φτάνει στο peak που μπορεί. Οχι να τρώει ακυρο και να ανακυκλώνεται σε είδος υγιεινής..

Ας συμφωνήσουν όλα τα Εθνη πού να πηγαίνουμε για δουλειά εμείς οι low IQ μετανάστες, να το βαπτίσουν αυτό Δικαίωμα των Χωρών Υποδοχής και να βγάλω και εγώ διαβατήριο για τη χώρα που μου ..αρμόζει.

Για τον Καναδά απορώ που δεν έχει διαδοθεί σαν "κριτήριο" και σαν μέτρο. Προσωπικά τώρα το έμαθα, στο άρθρο. Δεν ξέρω τι να πώ.

Δλδ ας πούμε πιάνουν εναν παράνομο αλλοδαπό και επι τόπου του λένε κάνε αυτό το τεστ ? μου φαίνεται αστείο.. τεσπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα ο κυριος της φωτογραφιας http://www.pahrumpvalleytimes.com/2006/01/06/photos/2namibia.jpg

ειναι κανταρια εξυπνοτερος απο κατι θιασωτες επαγγελματιες πολιτικαντηδες του CDU.O συγκεκριμενος που ειναι βουσμανος και επιβιωνει στην ερημο Καλαχαρι της Ναμιμπια ειναι απλα μια κινητη εγκυκλοπεδεια.

Τα ιq test ομως τον ακροδεξιων κρυφοναζιστων θα τον εβγαζαν ιδιωτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 8 months later...

"Ελάτε! Κερδίστε εδώ καλά χρήματα!", είναι ο τίτλος άρθρου του Γερμανού Καθηγητή Ερνστ Έλιτζ, ο οποίος υπήρξε ο πρώτος διευθυντής της Γερμανικής Ραδιοφωνίας, στη σημερινή έκδοση της εφημερίδας Bild.

Ο κ. Έλιτζ απευθύνει πρόσκληση προς τους Έλληνες να εργαστούν στην Γερμανία, τους διαβεβαιώνει ότι θα είναι ευπρόσδεκτοι και καλεί τους συμπατριώτες του να δώσουν το καλό παράδειγμα και να τείνουν χείρα βοηθείας προς τις υπερχρεωμένες χώρες.

"Η Γερμανία είναι η μηχανή δημιουργίας θέσεων εργασίας της Ευρώπης. Δεν το βάζουμε κάτω στην κρίση της Ευρωζώνης. Βοηθάμε! Αυτό είναι το καλό παράδειγμα για τις υπερχρεωμένες χώρες. Όποιος θέλει, μπορεί! Το ίδιο ισχύει για τους νέους που δεν βρίσκουν εργασία στην Ελλάδα και στη Ισπανία και θέλουν να δημιουργήσουν κάτι. Είναι προσκεκλημένοι. Είναι ευπρόσδεκτοι στην Γερμανία", τονίζει ο κ. Έλιτζ και αναφέρει ενδεικτικά ότι υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση για ειδικευμένους εργαζόμενους, όπως μηχανικούς και προγραμματιστές. "Τους λέμε ένα εγκάρδιο καλωσορίσατε", σημειώνει και προσθέτει ότι οι Γερμανοί έχουν απολαύσει την ελληνική φιλοξενία στις διακοπές τους: "Θέλουμε κι εσείς να αισθάνεστε καλά στην Γερμανία, παρά την κατάσταση που υπάρχει. Θα κερδίσετε εδώ καλά χρήματα και θα γράψετε στην πατρίδα: παρακαλώ όχι πια καβγάδες με τους Γερμανούς. Δείχνουν πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τους εαυτούς μας, με εργατικότητα, οικονομία και εφευρετικότητα".

Ο Γερμανός καθηγητής καταλήγει τονίζοντας ότι η κοινή προσπάθεια είναι το νόημα της Ευρώπης, αλλά μπορεί να είναι και η διέξοδος από την κρίση.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=133997&catid=3

Υ.Γ.

Με την προϋπόθεση να περάσουν τα προβλεπόμενα test εφυίας οι κομματικά διορισμένοι και πρόσφατα απολυμένοι δημόσιοι μας υπάλληλοι.

Χλωμό το βλέπω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.