Jump to content

Εισηγήθηκαν τεστ ευφυΐας για τους μετανάστες στη Γερμανία


Holly

Recommended Posts

Όσοι επιθυμούν να μεταναστεύσουν στη Γερμανία να υποβάλλονται σε τεστ ευφυΐας, πρότειναν σήμερα μέλη του Χριστιανοδημοκρατικού (CDU) κόμματος της γερμανίδας καγκελαρίου Άγκελα Μέρκελ.

Την πρόταση έκρινε η γερμανική κυβέρνηση «μεροληπτική» και «παράλογη».

«Πρέπει να θέτουμε κριτήρια από τα οποία θα μπορεί να επωφελείται το κράτοςμας. Εκτός από μία σωστή διάπλαση και επαγγελματικά προσόντα, η εφυΐα πρέπει ναλαμβάνεται υπόψη. Είναι υπέρ των τεστ εφυΐας», δήλωσε στη γερμανική εφημερίδα Bild ο Πέτερ Τραπ, μέλος του CDU.

«Αυτό το θέμα δεν πρέπει να είναι πλέον ταμπού», πρόσθεσε ο Τραπ, εκπρόσωπος Τύπου για Εσωτερικά Θέματα του κόμματος.

«Αυτή η πρόταση είναι παράλογη, μεροληπτική και δεν δείχνει ιδιαίτερη εφυΐα», απάντησε ο αναπληρωτής εκπρόσωπος Τύπου της γερμανικής κυβέρνησης Κρίστοφ Στίγκμανς κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου στο Βερολίνο.

Ο συντηρητικός βουλευτής, ο Μάρκους Φέρμπερ, μέλος του CSU, παρακλάδιτου CDU στη Βαυαρία, εξήρε το καναδικό παράδειγμα δηλώντας ταυτόχρονα υπέρ μίαςεναρμόνισης της ευρωπαϊκής πολιτικής για τη μετανάστευση.

«Στον Καναδά είναι πιο προχωρημένοι στο θέμα αυτό και απαιτούν τα παιδιά τωνμεταναστών να έχουν ποσοστό εφυΐας μεγαλύτερο από τα παιδιά των Καναδών. Οιανθρωπιστικοί λογοι, όπως η επανασύνδεση της οικογένειας των μεταναστών δενμπορούν πλέον να είναι το μοναδικό κριτήριο», δήλωσε ο Φέρμπερ στην Bild.

Ακολουθώντας το παράδειγμα άλλων ευρωπαϊκών κρατών η Γερμανία επιβάλλει σε τεστγλώσσας στους μετανάστες που θέλουν να αποκτήσουν τη γερμανική υπηκοότητα,καθώς επίσης και τεστ για να αποδείξουν τις γνώσεις τους σχετικά με τοδικαστικό και πολιτικό σύστημα της Γερμανίας, ενώ πρέπει να συμμετέχουν σεμαθήματα πολιτικής αγωγής.

Απο ΤΑ ΝΕΑ: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4582106

edit: Το "Σημερα" αναφέρεται στις 28/6/10.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι ηλίθιο.

Ποιόν είναι πιο εύκολο να κοντρολάρεις και να μην ζητάει εργατικά δικαιώματα, αυτόν που έχει ΙQ 94 ή τον άλλον που έχει 132;

Με την ευκαιρία κάπου είχε πάρει το μάτι μου έναν που διατυμπάνιζε ότι έχει IQ 95 και καμάρωνε πολύ γι' αυτό.

Μάλλον θα νόμιζε ότι το άριστα είναι το 100 ! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μόνο iq test? και τεστ dna θα έλεγα εγώ.... ukliam2.gif

α! απορία! θα το κάνουν και οι Γερμανοί αυτό το τεστ;;; και αν δεν το περάσουν θα τους διώξουν απ΄τη χώρα τους; rolleyes.gif001shiny[1].gif

«Στον Καναδά είναι πιο προχωρημένοι στο θέμα αυτό και απαιτούν τα παιδιά τωνμεταναστών να έχουν ποσοστό εφυΐας μεγαλύτερο από τα παιδιά των Καναδών. Οι ανθρωπιστικοί λογοι, όπως η επανασύνδεση της οικογένειας των μεταναστών δενμπορούν πλέον να είναι το μοναδικό κριτήριο», δήλωσε ο Φέρμπερ στην Bild.

wtf?! blink.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι συμφωνω. Οταν δεχεσαι μεταναστες ουσιαστικως τους "προσλαμβανει" η χωρα στο σύνολό της καθως ειναι εν δυναμει εργατικο δυναμικο της. Και ειναι λογικο και επομενο να θελεις το καλυτερο ή τουλαχιστον να θεσεις καποιο ελαχιστα κριτηρια για την αποδοχη τους.

Και αν ειναι να κανεις εισαγωγη, ζητας κατ'ελαχιστον να μην υποβαθμιζονται οι παραγωγικες σου δυνατοτητες (βλ. πτωση του μεσου ορου) γιαυτο και θεωρω το μετρο των Καναδων εξυπνο (sic) και δοκιμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι συμφωνω. Οταν δεχεσαι μεταναστες ουσιαστικως τους "προσλαμβανει" η χωρα στο σύνολό της καθως ειναι εν δυναμει εργατικο δυναμικο της. Και ειναι λογικο και επομενο να θελεις το καλυτερο ή τουλαχιστον να θεσεις καποιο ελαχιστα κριτηρια για την αποδοχη τους.

Και αν ειναι να κανεις εισαγωγη, ζητας κατ'ελαχιστον να μην υποβαθμιζονται οι παραγωγικες σου δυνατοτητες (βλ. πτωση του μεσου ορου) γιαυτο και θεωρω το μετρο των Καναδων εξυπνο (sic) και δοκιμο

Η μη υποβάθμιση της χώρας που αναφέρεις δεν εκφράζετε με το iq.

Μη υποβάθμιση σημαίνει

-οι μετανάστες μου είναι υγιείς και δεν χαλάω χρόνο και χρήματα στα νοσοκομεία για την περίθαλψη. Τους περνάς απο screening, όπως εμείς περνάμε απο Ακτίνες Χ όσους ξεβράζει το κύμα

-αυξάνω την παραγωγή μου και τους χρησημοποιώ σαν εργάτες (όπως εμείς που βάλαμε τους Εχρωμους να πουλάνε ΣιΝτί και τσάντες.)

Και δεν θυμάμαι να υπάρχει κάπου στον κόσμο περιορισμός για το IQ. Αντε, στο βιβλίο Γκίνες.

Και δεν ξέρω ,ζητείται ποτέ επίσημα, μαζί με την ασφάλειά σας θέλουμε και το iq σας? Όσοι είστε εκτός Ελλάδας, περάσατε τα σύνορα εύκολα ? Πείτε γιατί θέλω να πάω ενα 3 ήμερο..

(ανάθεμα και αν έγραψα τπτ νορμάλ πέρα απο ειρωνία..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανως και μια χωρα μειωνει τις δυνατότητές της οταν μειωνεται το IQ οπως συμβαινει με καθε υποβαθμιση οποιουδηποτε προσοντος, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για καποιο το οποιο χρησιμοποιουμε σε καθε μας δραστηριοτητα.

Αφου συμφωνουμε οτι αποτελει στοχο η αυξηση της παραγωγης, η ευφυια ειναι αρρηκτα συνδεμενη με την αποδοτικοτητα στις περισσοτερες εργασιες. Common sense is not so common after all...

Ισχυριζομαι οτι οταν προσλαμβανεις καποιον για να σου κανει μια δουλεια αποζητεις το καλυτερο δυνατο, δε νομιζω οτι διαφωνει κανεις με αυτο. Το IQ ειναι το μονο κοινο μετρο συγκρισης που να μπορει να εφαρμοστει καθολικως και αποτελεσει κριτηριο αποδοχης ή οχι.

Οι περισσοτεροι μεταναστες -στα ανεπτυγμενα κρατη- ερχονται για να μεινουν, να κανουν οικογενειες και επιδιωκουμε ολοι οι ιδιοι και τα παιδια τους να ενταχθουν πληρως στη κοινωνια. Ειναι επισης αποδεκτο οτι σε μεγαλο βαθμο η ευφυια κληρονομειται οπως και το γεγονος οτι οι μεταναστες εχουν μεγαλυτερη γενητικοτητα απο τους οποιους ντοπιους, αρα αυτες οι αποφασεις μπορουν να εχουν σημαντικες συνεπειες μακροπροθεσμα για μια χωρα και τα χαρακτηριστικα/δυνατοτητες που θα εχει.

Τελος, φανταζομαι αλλα δεν εχω αντικειμενικα στοιχεια για να το στηριξω, οτι ενας εξυπνος ανθρωπος ειναι πολυ πιο ευκολο να ενταχθει, να προσαρμοστει, να μη θελει να γκεττοποιηθει και ειναι τεκμηριωμενο οτι ειναι λιγοτερο επιρρεπης στο κοινο εγκλημα.

Ειναι θεμα προσφορας-ζητησης. Η πρωτη ειναι σαφως μεγαλυτερη απο τη δευτερη οποτε δινει τη δυνατοτητα/ευκαιρια/υποχρεωση(?) της επιλογης στην χωρα υποδοχης. Και αν μπορουμε να ακομη και με τα κριτηρια που θετεις να την υπερκαλυψουμε, θα πρεπει να βρουμε αλλα, επιπροσθετα, για να γινεται με ορθολογικο(τερο) τροπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Γερμανια και τον Καναδα απο ποιο IQ και πανω θεωρειται καποιος ικανος θεσει υποψηφιοτητα για κυβερνητικη θεση?

Σε ποιο site μπορουμε να δουμε το IQ των Γερμανων και Καναδων πολιτικων?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανως και μια χωρα μειωνει τις δυνατότητές της οταν μειωνεται το IQ οπως συμβαινει με καθε υποβαθμιση οποιουδηποτε προσοντος, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για καποιο το οποιο χρησιμοποιουμε σε καθε μας δραστηριοτητα.

Αφου συμφωνουμε οτι αποτελει στοχο η αυξηση της παραγωγης, η ευφυια ειναι αρρηκτα συνδεμενη με την αποδοτικοτητα στις περισσοτερες εργασιες. Common sense is not so common after all...

Ισχυριζομαι οτι οταν προσλαμβανεις καποιον για να σου κανει μια δουλεια αποζητεις το καλυτερο δυνατο, δε νομιζω οτι διαφωνει κανεις με αυτο. Το IQ ειναι το μονο κοινο μετρο συγκρισης που να μπορει να εφαρμοστει καθολικως και αποτελεσει κριτηριο αποδοχης ή οχι.

Οι περισσοτεροι μεταναστες -στα ανεπτυγμενα κρατη- ερχονται για να μεινουν, να κανουν οικογενειες και επιδιωκουμε ολοι οι ιδιοι και τα παιδια τους να ενταχθουν πληρως στη κοινωνια. Ειναι επισης αποδεκτο οτι σε μεγαλο βαθμο η ευφυια κληρονομειται οπως και το γεγονος οτι οι μεταναστες εχουν μεγαλυτερη γενητικοτητα απο τους οποιους ντοπιους, αρα αυτες οι αποφασεις μπορουν να εχουν σημαντικες συνεπειες μακροπροθεσμα για μια χωρα και τα χαρακτηριστικα/δυνατοτητες που θα εχει.

Τελος, φανταζομαι αλλα δεν εχω αντικειμενικα στοιχεια για να το στηριξω, οτι ενας εξυπνος ανθρωπος ειναι πολυ πιο ευκολο να ενταχθει, να προσαρμοστει, να μη θελει να γκεττοποιηθει και ειναι τεκμηριωμενο οτι ειναι λιγοτερο επιρρεπης στο κοινο εγκλημα.

Ειναι θεμα προσφορας-ζητησης. Η πρωτη ειναι σαφως μεγαλυτερη απο τη δευτερη οποτε δινει τη δυνατοτητα/ευκαιρια/υποχρεωση(?) της επιλογης στην χωρα υποδοχης. Και αν μπορουμε να ακομη και με τα κριτηρια που θετεις να την υπερκαλυψουμε, θα πρεπει να βρουμε αλλα, επιπροσθετα, για να γινεται με ορθολογικο(τερο) τροπο.

Προ θα με τρελάνεις.

....και δεν θα περάσω και τα σύνορα..!

Οι Γερμανοί εργάτες στην αυτοκινητοβιομηχανία δίνουν αποτελέσματα τεστ IQ?

(σορρυ για τον τρόπο γραφής, πλάκα κάνω. Αυτή τη στιγμή δεν έχω το μυαλό να παραθέσω αντεπιχειρήματα..οπότε μην μπείς καν στον κόπο να μου απαντήσεις.Ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος γιατί γράφω στο πόδι και με το μυαλό χαμένο..)Συνεχίστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέτε ρε. Αμα πάμε εμείς μετανάστες στη Γερμανία (θεωρώ de facto ότι όλοι όσοι σπουδάσαμε ιατρική έχουμε IQ από πολύ έως αρκετά πάνω από το μέσο όρο) θα είναι καλό αυτό για τους Γερμανούς;

Φαντάσου τώρα να πάω εγώ και να βρίσκω διάφορα κόλπα για να μην δουλεύω (αλλά να φαίνεται ότι δουλεύω), επίσης να εκμεταλλευτώ τη Γερμανική νομοθεσία και να παίρνω πχ άδειες για οσφυαλγία (λαδώνοντας τον εκεί ορθοπεδικό) και άλλα διάφορα που ΔΕΝ θα τα σκεφτεί ο άλλος που θα έχει χαμηλότερο IQ και απλώς θα κάνει ό,τι του λένε χωρίς τζιριντάντζουλες....θα καλοπεράσουν οι Γερμανοί θαρρώ... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

, η ευφυια ειναι αρρηκτα συνδεμενη με την αποδοτικοτητα στις περισσοτερες εργασιες.

Η ευφυία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το να βρίσκεις τρόπους να δουλεύεις όσο γίνεται λιγότερο (αυτό που εμείς λέμε δουλεύω τον κόσμο) όταν είσαι μισθωτός κάπου.

Οταν έχεις δική σου επιχείρηση αλλάζει το πράγμα.

Ο πραγματικά ευφυής δεν κάθεται για πολύ σε μισθωτή θέση (εκτός αν είναι σε δημόσιο και τα ξύνει).

Η αν έχει προοπτικές να γίνει μεγαλοστέλεχος πολυεθνικής - και ένας μετανάστης προφανώς δεν έχει.

Ο πραγμαιτκά ευφυής παίρνει τεχνογνωσία και γνωριμίες από το χώρο που δουλεύει και φτιάχνει δική του επιχείρηση / γραφείο κλπ.

Αυτό ΔΕΝ νομίζω ότι συμφέρει μια χώρα εισαγωγής μεταναστών. Δεν λέμε να προσλαμβάνει ηλίθιους, αλλά ούτε και υπερβολικά έξυπνους.

Αν ήμουν αφεντικό θα έπαιρνα υπαλλήλους με ευφυία περίπου στο μέσο όρο και συμβατικό τρόπο σκέψης.

ΔΕΝ θα έπαιρνα εμένα και ανθρώπους σαν κι εμένα!

(για υπαλληλικές - εργατικές κατώτερες θέσεις πάντα).

Νομίζω ότι οι πολυεθνικές ήδη το εφαρμόζουν αυτό με διάφορα ψυχομετρικά τεστ.

Εξάλλου, εδώ μιλάμε για τον κοινό εργάτη/υπάλληλο μετανάστη.

Το επιστημονικό προσωπικό, βλέπε και μας, ακολουθεί άλλους δρόμους μετανάστευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενας εξυπνος ανθρωπος ειναι πολυ πιο ευκολο να ενταχθει, να προσαρμοστει, να μη θελει να γκεττοποιηθει και ειναι τεκμηριωμενο οτι ειναι λιγοτερο επιρρεπης στο κοινο εγκλημα.

Στο κοινό έγκλημα, βλ εγκλήματα πάθους , κλοπές, ληστείες, είναι λιγότερο επιρεπής.

Και ναι, είναι πιο προσαρμόσιμος - ωστόσο υπάρχει ο κίνδυνος να είναι και ασυμβίβαστος και να έχει ηγετικά χαρίσματα, και να μαζέψει γύρω του άλλους, φτιάχνοντας ο ίδιος ένα μικρό γκέτο-πυρήνα μεταναστών στη γειτονιά του.

Τέλος, οι άλλες μορφές εγκλημάτων, κυρίως το οικονομικό έγκλημα, η πλαστογραφία, η παραχάραξη, οργανωμένες δολοφονίες και κλοπές ακριβών και καλά φυλασσόμενων αντικειμένων πχ πίνακες σε μουσείο, χρειάζονται όχι απλώς έξυπνους, αλλά πανέξυνους ανθρώπους για να γίνουν.

Στα ψυχομετρικά τεστ υπολογίζουν και την τάση του καθενός μας να ακολουθεί παραβατική συμπεριφορά.

Αντε βάλε ταμία σε επιχείρηση κάποιον πανέξυπνο με τάση για αντισυμβατικό τρόπο σκέψης και θα δεις τι θα γίνει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν αναφερθηκα σε ιδιοφυιες! Αν και ακομη κι αυτο θα ηταν χρησιμη πληροφορια για τη χωρα υποδοχης εφοσον εχει τα μεσα και τη τεχνογνωσια για να την αξιοποιησει και να μη χαθει στη μαζα. Αλλα γιατι να παρεις το 85 οταν μπορεις να εχεις το 109? Το μετρο σε πρωτη φαση το θεωρω χρησιμο για να επιλεγουν μεσοι και να φανε πορτα οσοι υστερουν. Εαν απο εκει και περα θα γινει στρωματοποιηση και παροχη ευκαιριων ή/και κινητρων σε οσους υπερτερουν ειναι αλλο θεμα και σηκωνει συζητηση.

Οσο για τα υπολοιπα invitro, ειναι θεμα νοοτροπιας και εργατικοτητας οχι νοημοσυνης. Απλως ο εξυπνος θα κανει πιο ευκολα τη λαδια και θα πιαστει πιο δυσκολα. Δηλαδη η Κατινα, η "ξανθια" υπαλληλος στο κομμωτηριο της γειτονιας, ειναι ντε και καλα εργατικη? 'Η μηπως ο οποιος Braunwald του Harvard ψαχνει ευκαιριες για λουφα? Μη συνδεουμε αυτα τα 2 γιατι δε νομιζω οτι σχετιζονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενας εξυπνος ανθρωπος ειναι πολυ πιο ευκολο να ενταχθει, να προσαρμοστει, να μη θελει να γκεττοποιηθει και ειναι τεκμηριωμενο οτι ειναι λιγοτερο επιρρεπης στο κοινο εγκλημα.

Στο κοινό έγκλημα, βλ εγκλήματα πάθους , κλοπές, ληστείες, είναι λιγότερο επιρεπής.

Και ναι, είναι πιο προσαρμόσιμος - ωστόσο υπάρχει ο κίνδυνος να είναι και ασυμβίβαστος και να έχει ηγετικά χαρίσματα, και να μαζέψει γύρω του άλλους, φτιάχνοντας ο ίδιος ένα μικρό γκέτο-πυρήνα μεταναστών στη γειτονιά του.

Τέλος, οι άλλες μορφές εγκλημάτων, κυρίως το οικονομικό έγκλημα, η πλαστογραφία, η παραχάραξη, οργανωμένες δολοφονίες και κλοπές ακριβών και καλά φυλασσόμενων αντικειμένων πχ πίνακες σε μουσείο, χρειάζονται όχι απλώς έξυπνους, αλλά πανέξυνους ανθρώπους για να γίνουν.

Στα ψυχομετρικά τεστ υπολογίζουν και την τάση του καθενός μας να ακολουθεί παραβατική συμπεριφορά.

Αντε βάλε ταμία σε επιχείρηση κάποιον πανέξυπνο με τάση για αντισυμβατικό τρόπο σκέψης και θα δεις τι θα γίνει...

Δεν εχω στοιχεια, αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι καπως ετσι τα πραγματα.... ΟΚ. Δεν ειναι λοιπον ενας λογος επιπλεον για να γνωριζει η χωρα που τους υποδεχεται το τι μπορουν να κανουν? Αν εχουν λοιπον τα ταδε χαρακτηριστικα που τους καθιστουν επιρρεπεις στην οποια μορφη εγκηματος, γιατι να μη το γνωριζουν ωστε να ληφθουν τα οποια μετρα κριθουν σκοπιμα?

Αν και δε πιστευω οτι κατι τετοιο ειναι πιθανο να γινει, αποτελει εναν επιπροσθετο λογο για τη θεσμοθετηση των παραπανω tests. Αλλα μου ακουγεται καπως χαζο(sic και παλι) το να διωξεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΞΥΠΝΟ κοσμο υπο το φοβο οτι θα διαπραξουν εγκληματα λευκου κολλαρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να παραδεχτουμε οτι πρεπει να επιλεξουμε για καποια δουλεια τον 109 αντι του 85,πρεπει αφενος να εχουν γινει καποιες επιστημονικες ερευνες που να εξεταζουν το IQ των εργαζομενων,αφετερου να διερευνουν τον τροπο με τον οποιο επηρεαζει αυτο το νουμερο την αποδοτικοτητα,εργατικοτητα τους κτλ.

Τετοια στοιχεια υπαρχουν ή θα υπαρξουν ποτέ ή απλα σου αρεσε σα νουμερο το 109 εναντι του 85 και προκρινεται εμπειρικα,οπως επιλεγουν θεραπεια οι γιαγιαδες βασει συμβουλων της γειτονισσας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να παραδεχτουμε οτι πρεπει να επιλεξουμε για καποια δουλεια τον 109 αντι του 85,πρεπει αφενος να εχουν γινει καποιες επιστημονικες ερευνες που να εξεταζουν το IQ των εργαζομενων,αφετερου να διερευνουν τον τροπο με τον οποιο επηρεαζει αυτο το νουμερο την αποδοτικοτητα,εργατικοτητα τους κτλ.

Τετοια στοιχεια υπαρχουν ή θα υπαρξουν ποτέ ή απλα σου αρεσε σα νουμερο το 109 εναντι του 85 και προκρινεται εμπειρικα,οπως επιλεγουν θεραπεια οι γιαγιαδες βασει συμβουλων της γειτονισσας?

http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligence_quotient#Job_performance

ΥΓ Ναι, τα 109 και 85 ειναι προφανως τυχαια και οι μονοι λογοι επιλογης τους ηταν η μεταξυ τους σχεση και το οτι δεν αποτελουν ακραιες τιμες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νοοτροπίας και εργατικότητας; Κοίτα να δεις. Δεν ξέρω αν στη Γερμανία συγκεκριμένα υπάρχει κάποιο ψυχικό ή χρηματικό κίνητρο απόδοσης.

Εδώ στη χώρα μας όπου έχω εργαστεί εγώ, όλοι προσπαθούν να λουφάρουν κι εγώ πρώτη και καλύτερη. Γιατί; Γιατί κάθε φορά που έκανα μια δουλειά στο μισό χρόνο από τους άλλους, το μόνο που κέρδιζα ήταν να πρέπει να κάνω και δεύτερη δουλειά όσο θα περίμενα τους άλλους να τελειώσουν. Με τα χρόνια λοιπόν, εκπαιδεύτηκα άψογα ώστε να κάνω ότι δεν καταλαβαίνω, να μην αποδίδω στο μέγιστο που μπορώ (βασικά ούτε στο μισό), να λέω ότι δεν ξέρω πράγματα που ξέρω και να αποφεύγω τις ευθύνες...Ο,τι κάνουν όλοι στα δημόσια νοσοκομεία, δηλαδή. Και σίγουρα είμαστε όλοι άνω του μετρίου σε νοημοσύνη...Απλά δεν έχουμε κανένα κίνητρο ανταπόδοσης και εργατικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΞΥΠΝΟ κοσμο υπο το φοβο οτι θα διαπραξουν εγκληματα λευκου κολλαρου.

Ο εξαιρετικά έξυπνος κόσμος έχει διαβάσει τα ψυχομετρικά τεστ και ξέρει πως πρέπει να απαντήσει για να μην φανούν

οι προθέσεις του. Εμένα μου αρέσει να διαβάζω ψυχομετρικά τεστ στο ίντερνετ, λες εάν μου έκαναν ψυχομετρικό τεστ

να απαντούσα αυτά που πράγματικα σκέφτομαι;

Θα απαντήσω αυτά που ξέρω ότι θα με κάνουν να φανώ ακίνδυνη και ευαίσθητη ψυχή και άκρως νομοταγής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ στη χώρα μας

Αναφερομαι σε σοβαρα και ανεπτυγμενα κρατη τα οποια σεβονται και τουλαχιστον επιτηρουν τα σύνορά τους αξιοπρεπως. Τα οποια προσπαθουν να βρουν λυση στο μεταναστευτικο και εχουν τη "σοφια" να κοιτουν μακροπροθεσμα και να προτεινουν λυσεις, να τις συζητουν, να αποφασιζουν και να προγραμματιζουν.

ΚΟΙΝΩΣ, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είπα εξ αρχής ότι δεν έχω εργαστεί στη Γερμανία ή αλλού και δεν ξέρω τι γίνεται. Αλλά να σου πω, πραγματικά δεν πιστεύω ότι ο έξυπνος εργάτης που φτιάχνει ανταλλακτικά στη Μερσέντες, ας πούμε, έχει τόσο τρομερά κίνητρα απόδοσης ώστε να αποδίδει όσο καλύτερα μπορεί και παράλληλα να μην πηγαίνει κόντρα στα αφεντικά του ή να μην συνδικαλίζεται και τα ρέστα. Η να μην θελήσει να φύγει από το εργοστάσιο (αφού είναι έξυπνος) για να πάρει πχ την αντιπροσωπεία της Μερσέντες και να έχει δικό του μαγαζί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΞΥΠΝΟ κοσμο υπο το φοβο οτι θα διαπραξουν εγκληματα λευκου κολλαρου.

Ο εξαιρετικά έξυπνος κόσμος έχει διαβάσει τα ψυχομετρικά τεστ και ξέρει πως πρέπει να απαντήσει για να μην φανούν

οι προθέσεις του. Εμένα μου αρέσει να διαβάζω ψυχομετρικά τεστ στο ίντερνετ, λες εάν μου έκαναν ψυχομετρικό τεστ

να απαντούσα αυτά που πράγματικα σκέφτομαι;

Θα απαντήσω αυτά που ξέρω ότι θα με κάνουν να φανώ ακίνδυνη και ευαίσθητη ψυχή και άκρως νομοταγής...

Καθε σοβαρο ψυχομετρικο εχει κλιμακες ψευδους τις οποιες ειναι σχεδον αδυνατον να τις κοροιδεψεις, βλεπε MMPI. Εκτος κι αν σχεδιασεις απαντησεις απο πριν και τις μαθεις απεξω, που ΟΚ, μπορει να γινει αλλα μπορει να σχεδιαστει κι ενα τεστ που δεν κυκλοφορει με μονο σκοπο αυτον.

Αλλα δεν αναφερομαι ουτε σε τετοια τεστς. Απλο δεικτη νοημοσυνης. Μετα περιπλεκεται πολυ το θεμα και ειναι δυσκολο να συγκρινεις και να επιλεξεις κοσμο. Ενδεχομενως να μπορουσαν να εδιωχναν τους ψυχωσικους αλλα απο ηθικης αποψης δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμιτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν πάσει περιπτώσει τη μόνη σοβαρή μεταναστευτική λύση που έχω δει να προτείνει η Γερμανία τα τελευταία χρόνια είναι να τους τσακίζει μέσω των ομάδων νεοναζί (τα ίδια και για τη Γαλλία, την Ολλανδία και λοιπά....Για Βέλγιο να μην μιλήσω γιατί αυτοί θα φαγωθούνε κι από μόνοι τους, δεν χρειάζονται μετανάστες για να πλακωθούν)...Εν ολίγοις ΔΕΝ μου φαίνεται και τόσο σοβαρή η Δυτική Ευρώπη όσο νομίζουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλι αναφερεσαι σε ΠΟΛΥ εξυπνους. Εγω υποστηριζω οτι ο σκοπος της καθιερωσης ενος τετοιου τεστ ειναι οι λιγο εως πολυ ΧΑΖΟΙ. Αυτους δε θελουν.

Εαν ο οποιος μεταναστης περασει το cut off που θα τεθει, απο εκει και περα γινεται δεκτος και μπαινει στην αρενα και διεκδικει οτι πιστευει οτι του αξιζει. Αν το αξιζει -σε μια λιγο πιο ιδανικη κοινωνια απαυτη που ζουμε- θα το παρει. Αλλιως θα αρκεστει σε κατι λιγοτερο ή θα τη κανει για αλλου. Ετσι κι αλλιως ο εξυπνος θα εμπαινε στη χωρα και χωρις το τεστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθε σοβαρο ψυχομετρικο εχει κλιμακες ψευδους τις οποιες ειναι σχεδον αδυνατον να τις κοροιδεψεις, βλεπε MMPI. Εκτος κι αν σχεδιασεις απαντησεις απο πριν και τις μαθεις απεξω, που ΟΚ, μπορει να γινει αλλα μπορει να σχεδιαστει κι ενα τεστ που δεν κυκλοφορει με μονο σκοπο αυτον.

Αλλα δεν αναφερομαι ουτε σε τετοια τεστς. Απλο δεικτη νοημοσυνης. Μετα περιπλεκεται πολυ το θεμα και ειναι δυσκολο να συγκρινεις και να επιλεξεις κοσμο. Ενδεχομενως να μπορουσαν να εδιωχναν τους ψυχωσικους αλλα απο ηθικης αποψης δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμιτο.

Εγώ πάντως επειδή το κάνω από χόμπυ πολλά χρόνια, έχω ήδη μάθει πάρα πολλές ερωτήσεις και διασκεδάζω με το να απαντάω διαφορετικά κάθε φορά για να δω αποτελέσματα. Και στο ίδιο το τεστ IQ είναι γνωστό ότι μπορείς να βελτιώσεις τα αποτελέσματά σου με την εξάσκηση (γι' αυτό υπάρχουν και πολλές ενστάσεις εναντίον του, επειδή είναι σχεδιασμένο ώστε όποιος έχει ακαδημαΙκή εκπαίδευση να μπορεί να αποδώσει καλύτερα. Ενώ πχ οι Ρομά που είναι αναλφάβητοι δεν αποδίδουν καλά στο τεστ IQ - πως θα μπορούσαν; ενώ όλοι μας έχουμε συναντήσει τετραπέρατους αναλφάβητους Ρομά ή αναλφάβητους παππούδες σε χωριά που είναι πανέξυπνοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικιο... Αλλα κανουν κατι. Λαθος, σωστο θα δειξει ο χρονος. Και προσπαθουν να το fine-tune. Εδω το μονο που γινεται ειναι να παιζουν ενα γελοιο κυνηγητο στην Ερμου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.