Jump to content

τι θα κανατε στη θεση μουυυυ?????/


Recommended Posts

Στη θεση σου θα τους ελεγα πως τον επομενο μηνα δεν θελω καμια εφημερια, για να αναγκαστουν να κανουν απο 15, πραγμα που δε νομιζω να τους αρεσει ειδικα καλοκαιριατικα. Αν σου βάλουν 4-5 να τους πεις πως δεν θα τις κανεις και πως αν επιμεινουν θα παρεις αναρρωτικη αδεια. Θα δεχτεις να κανεις εφημεριες μονο αν μοιραστουν ισοποσα.Δηλαδη απο δεκα ο καθενας σας.

Σωστή, έτσι θέλει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ασε μας ρε θεοδωριδη τωρα που θεωρεις κομπλεξ το σχολιο μου για τη ρουμανια... ημουν τοσο καιρο διακριτικη μαζι τους και τους σεβαστηκα -σεβαστηκα μεχρι και το ανυπαρκτο δικαιωμα να ειναι ενας "γιατρος" ασχετος με την ιατρικη....κουβεντα δε λεω δεν κατηγορω ποτε συναδελφο και οι μαλακες με κρεμασαν ο αλλος θα σκοτωνε για το χρημα και η κομπλεξικη ειμαι εγω? πες οτι θες ο επιμελητης φευγει απο το νησι χωρις να παιρνει αδεια και συνηθως οι μονοι που το ξερουν οτι λειπει ειναι αυτοι γιατι δουλευουν στον ιδιο χωρο εγω δεν ξερω παντα τι γινεται εσυ τι λες δεν τον εχουν στο χερι τους?? οχι εγω εφημερευω στο ιατρειο μου και αυτοι στο δικο τους... ολοι ειμαστε σε ετοιμοτητα εγω στο χωρο μου κι αυτοι στο δικο τους... μαλιστα θα ελεγες οτι αυτοι μιας που ειναι 2 θα μπορουσαν να το χωρισουν 15-15 εγω ομως 30 μερες ειμαι μονη μου. μαλλον εγω ειμαι η κομπλεξικη που θελω να πληρωνομαι για τη δουλεια που κανω τι να πω!!!τι απαιτησεις εχω η γυναικα!!!

Εισαι σε νησι ,πολλες φορες δεν εχεις επιμελητη και οχι μονο θελεις να εφημερευεις μονη σου αλλα θελεις και περισσοτερες εφημεριες? Και λες για τους αλλους οτι σκοτωνουν για το χρημα? Για να μη προτρεχεις ,εχω σπουδασει Ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υποθετω οτι εσεις οταν βγαινετε εκτος εαυτου και εχετε νευρα μιλατε με το σεις και με το σας μα τι ευγενικα παιδια ειστε εσεις!!!!¨))))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια δεν καταλαβατε εφημερευω ουτως η αλλως 30 μερες το μηνα!!!!!!ειτε πληρωθω ειτε οχι!!!!

Δεν εφημερεύεις 30 ημέρες, είσαι on call 30 ημέρες (για αυτό, άλλωστε, υπάρχει και το επίδομα ετοιμότητας στο αγροτικό) και κάποιες από αυτές τις πληρώνεσαι και ως εφημερίες. Έχω κάνει και εγώ αγροτικό σε κυκλαδονήσι που είχε μόνο ένα ΠΙ. Και έχω τελειώσει Αθήνα (το λέω για να μην τα ακούσω και εγώ για Ρουμανίες κλπ). Φυσικά και είναι ανήθικο να σου χρεώνουν λιγότερες από 30/3=10 εφημερίες/μήνα, γιατί τα ίδια που ισχύουν για σένα ισχύουν και για εκείνους (ετοιμότητα κλπ). Αν και δεν είχα παρόμοια προβλήματα στο αγροτικό μου, αυτό που είδα στην συνέχεια ότι βοηθάει σε παρόμοιες καταστάσεις είναι να είσαι ξεκάθαρη σε ό,τι αφορά τη θέση σου για τις μηνιαίες εφημερίες (λ.χ., όχι θέσεις του στυλ "δεν πειράζει για αυτό το μήνα", "θα ήθελα να έκανα και εγώ 10" κλπ). Αν δεν μπορέσεις να συνεννοηθείς τότε ο μόνος/η που μπορείς να απευθυνθείς είναι ο/η διοικητής του νοσοκομείου που υπάγεσαι, σε τελευταία ανάλυση αυτός είναι που δίνει το τελικό οκ για όλες τις εφημερίες. Πάντως, γνώμη μου είναι ότι σε ένα τέτοιο "μέτρο" καλό είναι να καταφύγεις, αφού έχεις εξαντλήσει κάθε περιθώριο συνεννόησης με τους άλλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν προβλέπεται on call 30/30. Κάτσε εκεί όσες σου βάζουν, τις ημερομηνίες που βάζουν, και τις άλλες μέρες πήγαινε για μπάνιο και κλείνε το κινητό αφήνοντας το τηλ του ΠΠΙ στην πόρτα!

Το επίδομα ετοιμότητας δεν υπάρχει για αυτό το σκοπό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και κλείνε το κινητό

δεν μας παρέχει η υπηρεσία κινητό τηλέφωνο, οπότε τι τηλέφωνο να αφήσω; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΕΙΡΗΝΗ ΗΜΙΝ ΚΑΙ ΥΜΙΝ!

(ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ!)

παιδια δεν καταλαβατε εφημερευω ουτως η αλλως 30 μερες το μηνα!!!!!!ειτε πληρωθω ειτε οχι!!!!

ΜΙΛΑΤΕ ΣΟΒΑΡΑ Ή ΚΑΝΕΤΕ ΠΛΑΚΑ?

ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ 10 ΕΦΗΜΕΡΙΕς?

ΤΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ Ή ΕΙΝΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΕς ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΡΦΕΑ?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΓΙΆΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΣΚΟΡΠΙΑ.

ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟ?

ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΙΣΩΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΛΕΦΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΡΑΚ π.χ

δεν έχει να κάνει η Ρουμανία,καλώς θίχτηκε ο Τάσος.

ΟΝΤΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ

ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΤΑ ΑΥΓΑ,ΘΙΧΤΗΚΕ?

ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ?

ΓΙΑΤΙ ΘΙΧΤΗΚΕ,ΕΧΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΚΟΜΠΛΕΞ?

ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΤΟΥΣ!

Αυτά τα πονόψυχα "με τα παιδιά θα περάσουμε το καλοκαίρι" ξέχασέ τα.

ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ>Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ!

ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΛΕΕΙ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ!

ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΩΣ(ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ!).

ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΗΣΙΟΥ(ΚΑΛΗ ΩΡΑ...-ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...ΚΑΚΗ,ΨΥΧΡΗ)

ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ,ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΟΙ ΄΄ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ΄΄ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΝ,

ΠΗΡΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ,ΜΙΛΑΜΕ ΧΑΜΟΣ,ΜΗΝΥΣΕΙΣ...ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΑΝ ΟΙ ΄΄ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ΄΄,

ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΝΑ ΣΕ ΘΑΨΟΥΝ,ΕΓΧΩΡΙΟΙ ΚΑΙ ΜΗ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ!

δεν θα τους δεις κατά πάσα πιθανότητα μετά το αγροτικό, είναι και δικατσάδες. Σοβαρά τώρα...και μόνο με το ότι είναι δικατσάδες ξέρεις ότι είναι άχρηστοι, βλάκες, λαμόγια και γιαλατζί γιατροί (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...στην σφαίρα της φαντασίας).

ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΔΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΟΧΙ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ.

Μερικοί όσο και να προσπαθήσουν να γίνουν άνθρωποι δεν τα καταφέρνουν.

Ζώα γεννήθηκαν και ζώα θα πεθάνουν.

ΠΟΛΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ,ΥΒΡΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΙ?

CALM DOWN!

ΞΕΡΩ EΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ,ΤΣΕΧΙΑ κλπ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ,

ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ!ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ!

ΕΝΑΣ ΑΠΆΥΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ ΠΛΗΡΩΣΕ 500 ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ

ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ,

ΕΙΤΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.

ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΠΛΗΡΩΣΕ 15.000.000 ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ

BAD-SAMARITAN ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ,ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ,

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΛΗΤΕΟ

ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ,

ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ,

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΧΡΗΜΑΤΑ,ΜΗΝ ΧΑΛΙΕΣΑΙ!(ΙΔΙΩΣ ΑΝ ΤΟ ΡΥΘΘΙΣΕΤΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ)

ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ,

ΕΧΟΥΝ ΞΟΔΕΨΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ,

ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΣΒΕΣΗ.

Α,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΩ ΛΙΓΟ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ,

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ

(ΓΡΑΦΩ ΓΕΛΩΝΤΑΣ)

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙΟΙΟΙΙΙΙΙΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ!!!

ΣΤΑ ΑΙΜΑΤΑ!!!!!!!

ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια δεν καταλαβατε εφημερευω ουτως η αλλως 30 μερες το μηνα!!!!!!ειτε πληρωθω ειτε οχι!!!!

Δεν εφημερεύεις 30 ημέρες, είσαι on call 30 ημέρες (για αυτό, άλλωστε, υπάρχει και το επίδομα ετοιμότητας στο αγροτικό) και κάποιες από αυτές τις πληρώνεσαι και ως εφημερίες. Έχω κάνει και εγώ αγροτικό σε κυκλαδονήσι που είχε μόνο ένα ΠΙ. Και έχω τελειώσει Αθήνα (το λέω για να μην τα ακούσω και εγώ για Ρουμανίες κλπ). Φυσικά και είναι ανήθικο να σου χρεώνουν λιγότερες από 30/3=10 εφημερίες/μήνα, γιατί τα ίδια που ισχύουν για σένα ισχύουν και για εκείνους (ετοιμότητα κλπ). Αν και δεν είχα παρόμοια προβλήματα στο αγροτικό μου, αυτό που είδα στην συνέχεια ότι βοηθάει σε παρόμοιες καταστάσεις είναι να είσαι ξεκάθαρη σε ό,τι αφορά τη θέση σου για τις μηνιαίες εφημερίες (λ.χ., όχι θέσεις του στυλ "δεν πειράζει για αυτό το μήνα", "θα ήθελα να έκανα και εγώ 10" κλπ). Αν δεν μπορέσεις να συνεννοηθείς τότε ο μόνος/η που μπορείς να απευθυνθείς είναι ο/η διοικητής του νοσοκομείου που υπάγεσαι, σε τελευταία ανάλυση αυτός είναι που δίνει το τελικό οκ για όλες τις εφημερίες. Πάντως, γνώμη μου είναι ότι σε ένα τέτοιο "μέτρο" καλό είναι να καταφύγεις, αφού έχεις εξαντλήσει κάθε περιθώριο συνεννόησης με τους άλλους.

Πες τα ,μπας και καταλαβουν. Οσοι εχουν εμπειρια απο νησια και απο επιμελητες που σε αφηνουν μονο στις εφημεριες η δεν σηκωνουν τηλεφωνα ακομα και οταν εχεις βαρυ περιστατικο καταλαβαινουν τι εννοω. Θα επρεπε bad samaritan να ανοιξεις θεμα για τις συνθηκες που εφημερευουμε και οχι γιατι οι αλλοι θα παρουν κατι παραπανω. Αρα χανεις το δικιο σου ,οπου εχεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν απαντω για να αναψουν τα αιματα. Το ζητουμενο ειναι να εφημερευεις με ασφαλεια και οχι να κανεις 10 15 εφημεριες ,στις οποιες κατα πασα πιθανοτητα δεν μπορεις να ανταπεξελθεις απο την κουραση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' όσο καταλάβατε το ζόρι της συναδέλφου είναι τα χρήματα και όχι ο τρόπος εφημέρευσης.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε λοιπόν..... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια μπορει να βγει μια εποικοδομητικη κουβεντα μην τα παιρνετε ολα σε προσωπικο επιπεδο οπως δεν τα παιρνω κι εγω ας συζητησουμε λοιπον για τις συνθηκες εφημεριας στα νησια βιαζομαι τωρα ισως ξαναγραψω αργοτερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικοί όσο και να προσπαθήσουν να γίνουν άνθρωποι δεν τα καταφέρνουν.

Ζώα γεννήθηκαν και ζώα θα πεθάνουν.

ΠΟΛΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ,ΥΒΡΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΙ?

CALM DOWN!

ΞΕΡΩ EΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ,ΤΣΕΧΙΑ κλπ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ,

ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ!ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ!

ΕΝΑΣ ΑΠΆΥΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ ΠΛΗΡΩΣΕ 500 ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ

ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ,

ΕΙΤΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.

ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΠΛΗΡΩΣΕ 15.000.000 ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ

1. Μην κάνεις επιλεκτική αναφορά σε μέρος των post, αδικείς τον εαυτό σου.

2. Γράφε με μικρή γραμματοσειρά κάνοντας σωστά quote ώστε να μπορούμε να παρακολουθούμε ποιος έγραψε τι.

Εγώ ποτέ δεν έκανα αναφορά σε συναδέλφους που σπούδασαν Ελλάδα, άρα το κόμπλεξ κάποιοι άλλοι το έχουν. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια μπορει να βγει μια εποικοδομητικη κουβεντα μην τα παιρνετε ολα σε προσωπικο επιπεδο οπως δεν τα παιρνω κι εγω ας συζητησουμε λοιπον για τις συνθηκες εφημεριας στα νησια βιαζομαι τωρα ισως ξαναγραψω αργοτερα...

Μέχρι τώρα μας μιλούσες για το μοίρασμα των εφημεριών και όχι για τις συνθήκες.

Αποφάσισε τελικά τι σε απασχολεί και άνοιξε άλλο topic, αυτό αναφέρεται στο οικονομικό μέρος των εφημεριών :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.