Jump to content

Tα ρεμάλια οι 'Ελληνες....


Leviathan

Recommended Posts

100 λογοι να εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ !!!!!! μεγαλο κειμενο αλλα καλο

1. Γιατί έχουμε θάλασσα να την πιεις στο ποτήρι

2. Γιατί μπροστά στο ραβανί τι να μας πει το μιλφέιγ

3. Γιατί το καρπούζι το αγοράζουμε ολόκληρο και όχι σε φέτες

4. Γιατί "καμάκι" και "σουβλάκι" είναι το πρώτο ποίημα που μαθαίνουμε

5. Γιατί τους μεζέδες που συνοδεύουν το τσιπουράκι δεν τους φτάνει κανένα "ορντέβρ"

6. Γιατί στην Ελλάδα κάθε νύχτα τελειώνει το επόμενο πρωί

7. Γιατί "λουλουδοπόλεμος" δεν υπάρχει σε καμιά άλλη χώρα

8. Γιατί πίνουμε κι ένα ποτηράκι παραπάνω χωρίς να μας πίνει αυτό

9. Γιατί μπορούμε να απολαύσουμε τον καφέ μας με τσιγάρο. Όχι να τον πιούμε σφηνάκι και να πάμε να καπνίσουμε κρυφά στο σπίτι μας

10. Γιατί το φλερτ είναι το εθνικό μας χόμπι

11. Γιατί στην Ελλάδα όλοι βρίζουμε το Δημόσιο και ταυτόχρονα σκοτωνόμαστε για μια θέση εκεί

12. Γιατί έχουμε δεν έχουμε λεφτά, ένα μπουζουκάκι θα το πάμε

13. Γιατί έχουμε νοοτροπία "και αύριο μέρα είναι"

14. Γιατί όταν μπαίνουμε σε λεωφορείο κάνουμε τα πάντα για να βρούμε θέση να καθίσουμε

15. Γιατί δεν το παίζουμε ψευτοπουριτανοί. Τις "λαδιές" μας τις κάνουμε με θράσος

16. Γιατί είμαστε πρώτοι στο φανάρι και κορνάρουμε τον εαυτό μας από συνήθεια

17. Γιατί ξέρουμε καλύτερα να ξοδεύουμε παρά να αποταμιεύουμε

18. Γιατί δε μοιραζόμαστε τη βενζίνη στο αυτοκίνητό μας με αυτούς που βάζουμε μέσα

19. Γιατί δεν κάνουμε ποτέ επίσκεψη "με άδεια χέρια"

20. Γιατί η λέξη "κερνάω" υπάρχει στο λεξιλόγιό μας

21. Γιατί άντε να εξηγήσεις στον ξένο τι σημαίνει "καψούρα"

22. Γιατί βράζει το αίμα μας

23. Γιατί στην Ελλάδα η οικογένεια έχει ακόμα αξία

24. Γιατί κατά βάθος...είμαστε καλά παιδιά

25. Γιατί τα καταφέρνουμε πάντα...έστω και την τελευταία στιγμή

26. Γιατί δε "μασάμε" από 400 χρόνια σκλαβιάς

27. Γιατί για τα μάτια μιας γυναίκας κάναμε 10 χρόνια πόλεμο

28. Γιατί όταν οι ξένοι δεν έβρισκαν λέξεις έκλεβαν τις δικές μας

29. Γιατί η λέξη φιλότιμο δεν υπάρχει σε καμία άλλη γλώσσα

30. Γιατί καλή η κιθάρα και το όμποε αλλά το μπουζούκι βγάζει άλλο ήχο

31. Γιατί το "Αι Γενέαι Πάσαι" της Μεγάλης Παρασκευής μας σηκώνει την τρίχα κάγκελο

32. Γιατί όποια πέτρα κι αν σηκώσεις Έλληνες θα βρεις από κάτω

33. Γιατί ερωτευόμαστε και μισούμε με πάθος

34. Γιατί τις δύσκολες στιγμές τις περνάμε με φίλους χωρίς να χρειαζόμαστε ψυχίατρο

35. Γιατί ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης και ο Περικλής ήταν Έλληνες

36. Γιατί η Μερκούρη, ο Χατζιδάκις και ο Ελύτης ήταν Έλληνες

37. Γιατί η συνταγή "αλά ελληνικά" είναι η πιο πετυχημένη

38. Γιατί η τρέλα δεν πάει στα βουνά?πάει στις παραλίες!

39. Γιατί οι καλοκαιρινές διακοπές είναι κοντά και? πού να τρέχουμε τώρα!

40. Γιατί όταν οι άλλοι ανακάλυπταν το κρέας εμείς είχαμε ήδη χοληστερίνη

41. Γιατί όταν εμείς φτιάχναμε τον Παρθενώνα οι άλλοι κοιμόντουσαν πάνω στα δέντρα

42. Γιατί εμείς δώσαμε τα φώτα σε όλους αυτούς που το παίζουνε ηγέτες και οδηγούν στην ειρήνη κάνοντας πολέμους

43. Γιατί η φέτα και το ελαιόλαδο μεταφράστηκαν σε ελληνικό ταμπεραμέντο

44. Γιατί "Ένα γλυκό χωρίς"! Και όλοι καταλαβαίνουν πως πρόκειται για φραπέ

45. Γιατί μπορούμε να παρατήσουμε τα πάντα για έναν μεγάλο έρωτα!

46. Γιατί στη γλώσσα μας διακρίνουμε μεταξύ έρωτα και αγάπης...ξέρουμε όμως να ζούμε με πάθος και τα δυο!

47. Γιατί αλλάζουμε κινητό κάθε χρόνο, αυτοκίνητο κάθε τρία χρόνια και ερωτικό σύντροφο κάθε τρεις και λίγο

48. Γιατί όταν οι άλλοι φορούσαν προβιές λύκων εμείς υφαίναμε αραχνοΰφαντους χιτώνες

49. Γιατί οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες (Winston Churchill- 1941)

50. Γιατί δε βάζουμε κέτσαπ στο φαγητό μας. Έχει από μόνο του υπέροχη γεύση

51. Γιατί όταν πονάμε ξέρουμε να κλαίμε και να χορεύουμε τη ζεμπεκιά με περηφάνια

52. Γιατί ο Έρωτας ήταν Έλληνας Θεός. Γι αυτό ξέρουμε και να αγαπάμε

53. Γιατί μπορεί να είμαστε οξύθυμοι αλλά ποτέ δεν κρατάμε κακία

54. Γιατί κανένας άλλος δεν χαίρεται για την καταγωγή του όσο εμείς

55. Γιατί παρόλο που γνωρίζουμε τον κίνδυνο τολμάμε

56. Γιατί η τρέλα στην Ελλάδα πάει με χίλια...

57. Γιατί το 95% των αστεριών και των πλανητών έχουν ελληνική ονομασία

58. Γιατί δουλεύουμε για να ζούμε και δε ζούμε για να δουλεύουμε

59. Γιατί έχουμε του κόσμου τα ελαττώματα και παρόλα αυτά είμαστε ακαταμάχητοι

60. Γιατί η ζωή μας είναι στο "δυνατό" ενώ των ξένων στο "αθόρυβο"

61. Γιατί αν η χώρα μας δεν ήταν η ομορφότερη του κόσμου, θα τη διάλεγαν για σπίτι τους οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου;

62. Γιατί όταν φωνάζουμε "αδελφέ" στο δρόμο, όλοι γυρνάνε

63. Γιατί κάνουμε τις περισσότερες καταχρήσεις κι όμως ζούμε περισσότερο

64. Γιατί ακόμα κι ο Αϊνστάιν παραδέχτηκε ότι οφείλει πολλά σε έναν Έλληνα ( Καραθεοδωρή )

65. Γιατί όταν συζητάμε για δίαιτα είμαστε πάντα στο τραπέζι και τρώμε

66. Γιατί κάποτε "φωτίσαμε" ολόκληρο τον κόσμο

67. Γιατί μιλάμε δυνατά και γελάμε με την καρδιά μας

68. Γιατί είμαστε οι μόνοι που ξεκινάμε το μεσημέρι για καφεδάκι και καταλήγουμε να πίνουμε ούζο μέχρι πρωίας

69. Γιατί μπροστά στο Μετσοβόνε τύφλα να χει το Έμενταλ

70. Γιατί με μια φλόγα καταφέραμε να ενώσουμε ολόκληρο τον κόσμο

71. Γιατί ξέρουμε να εκφράζουμε το σ' αγαπώ με κάθε πιθανό τρόπο

72. Γιατί τα πιο απίστευτα είναι κι ελληνικά

73. Γιατί κυκλοφορούμε στο δρόμο στις δύο το βράδυ και δε νιώθουμε ότι είμαστε σε στοιχειωμένη πόλη

74. Γιατί σουβλάκι, σουτζουκάκι και λοιπές ελαφριές γεύσεις είναι η αδυναμία μας

75. Γιατί είμαστε περήφανοι για το παρελθόν μας

76. Γιατί δεν πάμε για ύπνο με τις κότες αλλά το ξημερώνουμε διασκεδάζοντας

77. Γιατί ακόμη και το πιο μικρό ξωκλήσι μας λούζεται από φως. Δεν πιάνεται η ψυχή μας απ? τη σκοτίδα του βιτρώ

78. Γιατί τα λέμε έξω απ΄ τα δόντια

79. Γιατί ξέρουμε να "κλέβουμε" αλλά και να μην "καρφώνουμε" αυτόν που "κλέβει" στις εξετάσεις

80. Γιατί έχουμε πάντα μια λύση- έστω και πλάγια- σε όλα

81. Γιατί οι γονείς μας δεν ξεχνάνε ότι υπάρχουμε μόλις κλείσουμε τα δεκαοκτώ

82. Γιατί είμαστε των άκρων

83. Γιατί την κάθε δυσκολία την αντιμετωπίζουμε για χιούμορ

84. Γιατί το αντιπροσωπευτικότερο ελληνικό σύνθημα είναι: "Για την Ελλάδα, ρε γαμώτο!"

85. Γιατί οι Ολυμπιακοί Αγώνες γεννήθηκαν εδώ

86. Γιατί όταν θέλουμε να λιαστούμε, έχουμε αμμουδιά και θάλασσα. Δεν ξεχυνόμαστε στα γρασίδια ούτε βουτάμε στα σιντριβάνια

87. Γιατί βλέπουμε τον ουρανό γαλάζιο κι όχι μολυβί

88. Γιατί εδώ που ζούμε όλο το χρόνο, ο ξένος το έχει σκοπό ζωής να έρθει μία εβδομάδα

89. Γιατί η Ελλάδα είναι η πιο φτωχή χώρα με τους πιο πλούσιους κατοίκους

90. Γιατί είχαμε μάγκες προγόνους

91. Γιατί ξέρουμε τι θα πει κέφι

92. Γιατί μιλάμε καλά τις ξένες γλώσσες...αλλά ποιοι μιλούν καλά τα ελληνικά;

93. Γιατί πίνουμε και καπνίζουμε περισσότερο από όλους και ζούμε περισσότερο από όλους.

94. Γιατί εμείς γράφουμε την Ιλιάδα, και οι ξένοι την κάνουν έργο χιλιάδες χρόνια μετά.

95. Γιατί το τζατζίκι, το σουβλάκι, η μαγκιά και το φιλότιμο είναι ελληνικά.

96. Γιατί μας αρέσει τα λεφτά και τα ψάρια να τα τρώμε πάντα φρέσκα.

97. Γιατί ενώ έχουμε μικρή χώρα, έχουμε μεγάλη καρδιά.

98. Γιατί το δικό μας μοντέλο ζωής έχει πολλέεεεεεες καμπύλες.

99. Γιατί η μάνα μου κάθε Αύγουστο απλώνει τραχανά. Οι άλλοι τι απλώνουν?

100. Γιατί όταν φοράμε πέδιλα, δεν τα φοράμε με κάλτσες

Το είπε...: jk15

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πιο καλύτερο αύριο μας μιλάς, για ποια καλύτερη ζωή, γι αυτή τη ζωή που μας την κομματιάζουν? Την εξευτελίζουν και την ποδοπατούν κάθε μέρα? Για τις καλύτερες μέρες που μας έταξαν και μας έκαναν να περιμένουμε 20 ολόκληρα χρόνια τώρα για ένα καλύτερο αύριο? Ποιο ήταν το καλύτερο αύριο? Να βλέπουμε σήμερα τα λαμόγια του χθες από τα δυάρια να μένουν στις διώροφες μεζονέτες? Με κότερα? Με μετοχές? Με ακίνητα? Και μετρητά σ’ όλες τις τράπεζες του κόσμου? Αυτή ήταν η δίκαιη κατανομή εισοδήματος? Οι τότε κάποιοι μπατίρηδες σήμερα καλοβολεμένοι και όλοι οι υπόλοιποι έλληνες που τους πίστεψαν τότε, σήμερα ποιο μπατίρηδες από τότε? Γιατί πιστέψαμε πραγματικά σε μια καλύτερη Ελλάδα σε ένα καλύτερο αύριο αλλά χωρίς μιζέρια χωρίς ανέχεια χωρίς ακρίβεια χωρίς πείνα χωρίς ανεργία χωρίς τους συνταξιούχους μας στο δρόμο να τους σπάνε τα κεφάλια στα πεζοδρόμια, θα τρίζουν τα κόκαλα του Ανδρέα από ‘κει ψηλά να βλέπει σε αυτή την κατάντια τα περήφανα γηρατειά του, χωρίς το άδικο σύστημα υγείας τους, να μην σπαταλάνε οι νέοι μας τα καλύτερα τους χρόνια στα θρανία για το τίποτα, να μην φτιάχνουμε μια νεολαία ανέργων να μην καταθέτη ο γονιός το υστέρημα του, τον ιδρώτα μιας ολόκληρης ζωής να σπουδάσει τα παιδιά του και να τα βλέπει να ξημεροβραδιάζονται στις καφετερίες αραχτά πίνοντας φραπέ. Τι φτιάχνουμε ρε παιδιά σε αυτό τον τόπο, να συνέρθουμε λιγάκι, φτιάχνουμε μια νεολαία φραπέ για μια αυριανή Ελλάδα φραπέ? Όλα αυτά βλέπω και τρομάζω, πνίγομαι σαν πατέρας κάτι μου στέκετε εδώ λες και δεν υπάρχει οξυγόνο, λες και έχουν βρομίσει τα πάντα, τι να πω στο γιο μου που έχουμε χάσει τα πάντα έχουμε χάσει τις αξίες μας τα όνειρα μας, έχουμε χάσει τις συνειδήσεις μας, ποια είναι τα πρότυπα της νεολαίας αυτή τη στιγμή, γιατί εμείς κάποτε ξεκινήσαμε με ένα όνειρο να κάνουμε έναν αγώνα έχοντας υπομάλη σε έναν Καβάφη και ένα Ρίτσο, κάναμε έναν αγώνα που ποτέ δεν δικαιώθηκε αλλά, που είναι εκείνοι οι μπροστάρηδες οι αγωνιστές οι μεγάλοι της δεκαετίας του ’60 και του ’70, που είναι τώρα? Και ποιες είναι οι παρακαταθήκες που άφησαν για τη νεολαία, που προσπαθώ σαν πατέρας να δώσω μια συμβουλή στον γιο μου και στην κόρη μου για το αύριο για το τι είδους πολίτες πρέπει να γίνουν… και πνίγομαι, πνίγομαι δεν υπάρχει οξυγόνο, αρχίζω και τρέχω στους δρόμους να πάρω μια ανάσα μπας και σωθώ, Ακαδημίας στα όρια επιφυλακής το άζωτο της ρεμούλας, Πανεπιστημίου 100 μονάδες πάνω το διοξείδιο της διαπλοκής, Σταδίου 200 μονάδες πάνω το μονοξείδιο της μίζας, φτάνω βουλή πουθενά οξυγόνο ένα τσούρμο κολοβακτηρίδια μου επιτίθενται, ξαναπαίρνω δρόμο φτάνω Ρηγίλλης προσπαθώ να πάρω ανάσα κάποιοι εξωγήινοι προσπαθούν να συνάψουν μαζί μου επαφές τρίτου τύπου, κατατρομάζω παίρνω δρόμο πνίγομαι δεν μπορώ να ανασάνω, φτάνω μέγαρο μουσικής συναυλία Μίκης Θεοδωράκης το φιλί της ζωής του καλλιτέχνη{ τη ρωμιοσύνη μην την κλαις} . όχι Μίκη μου, όχι γλυκέ μου Μίκη τη ρωμιοσύνη δεν χρειάζεται να την κλάψει κανείς, έτσι όπως την καταντήσαμε, κλαίει από μόνη της, κλαίει από μόνη της Μίκη μου, οχτώ χιλιάδες χρόνια πολιτισμού για να καταλήξουμε σε μια Ελλάδα κλεφτών και αμαρτωλών. Όλοι οι λαοί του κόσμου πήραν λίγο φως από την λαμπάδα του ελληνικού πολιτισμού και ύστερα όλοι μαζί λες κι ήμασταν συνεννοημένοι κάναμε μια φφφφ και τη σβήσαμε, βαθύ σκοτάδι, χάος χάος χάος χάος το μόνο που ακούω μια ολόκληρη ζωή ήμουν νιος και γέρασα χάος , η μοναδική κληρονομιά του Έλληνα το χάος, κι ύστερα βγαίνει ο άλλος και σου λέει να μην απογοητευόμαστε γιατί η ζωή είναι ωραία, ναι το ξέρουμε η ζωή είναι ωραία, η ζωή είναι πολύ ωραία, η ζωή είναι πάρα πολύ ωραία γι αυτό και πάντα φαίνετε τη δική μας τη ζωή την πηδάει κάποιος άλλος.

Θεατρική παράσταση Μάρκου Σεφερλή «ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ»

Αφήγηση μονόλογου ξακουστός ως Ταξίαρχος Θεοχάρης “καλημέρα ζωή” Γιώργος Βασιλείου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΦΑΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ;

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ

ΕΓΩ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΠΟΥΜΕ

ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ

ΝΑΙ ΕΚΕΙ

ΑΛΛΑ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΕΘΝΟΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΕΔΩ ΕΧΟΥΝΕ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΡΑΤΟΣ

ΤΑ ΚΩΘΩΝΙΑ

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΟΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΕΝΩ

ΓΙΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ Ή ΑΝΕΦΙΚΤΑ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ .... ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥΣ ΦΡΑΠΕΣ

ΝΤΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΡΕ

ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΑΝΑ ΟΠΩΣ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ

ΔΕ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΣΤΟ GREEKMEDS ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ;

ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΡΠΟΥΖΙΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν θυμαμαι καλα σας εχω αναφερει οτι εργαζομαι ως οδηγος τουριστικου λεοφωρειου. εναμιση μηνα τωρα εχω κανει 3 γκρουπ γερμανων το γυρω της ελλαδας απο Ιωαννινα μεχρι Θεσσαλονικη. θα σας αναφερω οτι απο μια φορα το καθε γκρουπ τους κερασα ενα καφε και ενα τσιπουρο. δεν παει ο νους σας το πως τους φανηκε που κερασα... δεν παει ο νους σας το ποσο το σχολιασανε. και το κερασακι στην τουρτα??? τους εβαλα να φανε καρπουζι αλλα οχι μια φετουλα οπως κανουνε στη χωρα τους που το πληρωνουνε οσο εμεις δυο ολοκληρα καρπουζια αλλα με κουταλι απο μισο καρπουζι ο καθενας... περιτο να σας πω οτι ξεφυγε ο νους τους... οτι σαλεψε το μυαλο τους... τα λιγουρια που θα μου μιλησουν για πολιτισμο... ας πληρωσουν τις καταστροφες απο τον πολεμο που προξενησαν σε ολες τις χωρες οχι μονο σε μας και μετα ας ερθουν να μου μιλισουν για πολιτισμο... ας μαθουν τι σημαινει η λεξη φιλος... που τους πηγα στο Λυκειο Ελληνιδων Κατερινης να δουνε παραδοσιακους χωρους απο ολη την Ελλαδα και ειχαν μεινη με ανοιχτο το στομα... αλλα ομως οταν τους πηγαινα σε χωρια που τα βομβαρδισαν οι συμπατριωτες τους σκοτονοντας εκατονταδες Ελληνες σκυβαν το κεφαλι κατω... που οταν τους πηγα στο Μαυσωλειο στο Διστομο και είδαν τα ονοματα και ηλικιες απο νεογεννητα μεχρι υπερηλικες και τα κρανια με την τρυπα απο ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ σφαιρες, κουνουσαν το κεφαλι πανω κατω λεγοντας μου "αυτο ειναι τραγικο"... πολιτισμο ξερω και γω να κανω με το να καταπατω τα δικαιωματα του αλλου... θελουν να μου μιλησουν για υπερηφανια??? ποια χωρα στην ευρωπη εφαγε στη μαπα 3 πολεμους με καταστροφικες συνεπειες και ο λαος της βρηκε τη δυναμη και ξανασυκωσε το κεφαλι ψηλα??? ξυπνηστεεεεε σαν λαος εχουμε περασει τοσα και τοσα και αφινουμε τους καραγκιοζηδες να μας κανουνε οτι θελουν???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!

Ενώ στην Ελλάδα ο ξένος δεν είναι ξένος; Τι είναι Έλληνας; Δηλαδή οι Αλβανοί/Τούρκοι/ Σκοπιανοί κτλ είναι κι αυτοί θεοί;

Αχ!

για πες μου φιλε μου εσυ που εκανες το συγκεκριμενο σχολιο, στην Ελλαδα ο αλλοδαπος τι είναι??? μηπως παραμενει αλλοδαπος??? για να θυμηθω πριν μερικα χρονια που ο Σαμαρας αφησε ελεύθερα τους οικονομικους μεταναστες να μπουν στη χωρα μας και δεν το κατακρινω καλα εκανε γιατι και οι ελληνες καποτε τα ιδια καναμε σαν μεταναστες, αλλα οχι ρε αδερφε δεν μπορει να εχει τα ιδια δικαιωματα με μενα ο αλλοδαπος επειδη ειναι αλλοδαπος και πρεπει να τον προσεξουμε... τους ελληνες που βγηκαν στο εξωτερικο για εργασια τους προσεξε κανεις ή μηπως λιωσανε τα χαρια τους και τα ποδια τους στην εργασια για να κανουν προκοπη... και μη μου πεις οτι ο αλλοδαπος κουραστικε στην Ελλαδα να βγαλει Ελληνική ταυτοτητα τη λεγομενη ροζ και τωρα σε λιγο κατσε και θα δεις θα τους δωσουμε και εκλογικο δικαιωμα. για προσγειωσε λιγο τις αποψεις σου για το θεμα των μεταναστων γιατι δεν ειμαστε ολοι ισα κι ομοια... δεν μπορει να ερχετε ο αλβανος που δεν ξερει τη συμαινει σχολειο και να μου το παιζει πτυχιουχος ηλεκτρολογος και καποια απο τα καλα παιδια που εχουν βγαλει τα ματια τους πανω στα βιβλια ηλεκτρολογιας και φτυσαν αιμα στα ελληνικα ΑΕΙ για να παρουν το πτυχιο τους να τον θεωρεις ομοιο... ερχετε η καθε βουλγαρα και το παιζει αισθητικος που στη χωρα τους το μονο που ξερουν ειναι το πηδημα απο τα 14 χρονια για εξηκονομιση χρηματων... ποιοι ειναι τα κοθωνια λοιπον??? οχι αυτοι, εμεις ειμαστε που τους αφηνουμε να κανουν οτι κανουν εις βαρρος μας και να τους λεμε και ευχαριστω... γιατι καποτε στο χωριο μου τις ελιες τις μαζευαν φοιτητες για να παρουν χαρτζιλικι να τελιωσουν τις σπουδες τους και τωρα οι σπουδες ειναι επιδοτουμενες απο τον ιδρωτα του μπαμπα και αμα ο μπαμπας πει και καμια κουβεντα του κατεβαζουνε και καναν αγιο για καλημερα... τα ζω καθημερινα και βλεπω τι γινεται γυρω μου... που τωρα οι φοιτητες καθονται στην καφετερια και αναλυουν τα πολιτικα δρομενα και παιρνουν τις μεγαλες για την ζωη αποφασεις τη αιτηματα να βαλουν για μια καταληψη... για σκεφτητε λιγο το παλικαρι ή η κοπελα που βγαινει στο εξωτερικο για σπουδες γιατι δεν σκεφτεται ετσι??? μηπως γιατι ειναι αλλος ο στοχος??? ασε με λοιπον γιατι αυτ βλεπω καθημερινα και μου συκωνεται η τριχα καγκελο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!

Ενώ στην Ελλάδα ο ξένος δεν είναι ξένος; Τι είναι Έλληνας; Δηλαδή οι Αλβανοί/Τούρκοι/ Σκοπιανοί κτλ είναι κι αυτοί θεοί;

Αχ!

για πες μου φιλε μου εσυ που εκανες το συγκεκριμενο σχολιο, στην Ελλαδα ο αλλοδαπος τι είναι??? μηπως παραμενει αλλοδαπος??? για να θυμηθω πριν μερικα χρονια που ο Σαμαρας αφησε ελεύθερα τους οικονομικους μεταναστες να μπουν στη χωρα μας και δεν το κατακρινω καλα εκανε γιατι και οι ελληνες καποτε τα ιδια καναμε σαν μεταναστες, αλλα οχι ρε αδερφε δεν μπορει να εχει τα ιδια δικαιωματα με μενα ο αλλοδαπος επειδη ειναι αλλοδαπος και πρεπει να τον προσεξουμε... ΣΟΣΤΟΣΤΑΤΩΣ!! τους ελληνες που βγηκαν στο εξωτερικο για εργασια τους προσεξε κανεις ή μηπως λιωσανε τα χαρια τους και τα ποδια τους στην εργασια για να κανουν προκοπη... και μη μου πεις οτι ο αλλοδαπος κουραστικε στην Ελλαδα να βγαλει Ελληνική ταυτοτητα τη λεγομενη ροζ και τωρα σε λιγο κατσε και θα δεις θα τους δωσουμε και εκλογικο δικαιωμα. για προσγειωσε λιγο τις αποψεις σου για το θεμα των μεταναστων γιατι δεν ειμαστε ολοι ισα κι ομοια... δεν μπορει να ερχετε ο αλβανος που δεν ξερει τη συμαινει σχολειο και να μου το παιζει πτυχιουχος ηλεκτρολογος και καποια απο τα καλα παιδια που εχουν βγαλει τα ματια τους πανω στα βιβλια ηλεκτρολογιας και φτυσαν αιμα στα ελληνικα ΑΕΙ για να παρουν το πτυχιο τους να τον θεωρεις ομοιο... ερχετε η καθε βουλγαρα και το παιζει αισθητικος που στη χωρα τους το μονο που ξερουν ειναι το πηδημα απο τα 14 χρονια για εξηκονομιση χρηματων... ποιοι ειναι τα κοθωνια λοιπον??? οχι αυτοι, εμεις ειμαστε που τους αφηνουμε να κανουν οτι κανουν εις βαρρος μας και να τους λεμε και ευχαριστω... γιατι καποτε στο χωριο μου τις ελιες τις μαζευαν φοιτητες για να παρουν χαρτζιλικι να τελιωσουν τις σπουδες τους και τωρα οι σπουδες ειναι επιδοτουμενες απο τον ιδρωτα του μπαμπα και αμα ο μπαμπας πει και καμια κουβεντα του κατεβαζουνε και καναν αγιο για καλημερα... τα ζω καθημερινα και βλεπω τι γινεται γυρω μου... που τωρα οι φοιτητες καθονται στην καφετερια και αναλυουν τα πολιτικα δρομενα και παιρνουν τις μεγαλες για την ζωη αποφασεις τη αιτηματα να βαλουν για μια καταληψη... για σκεφτητε λιγο το παλικαρι ή η κοπελα που βγαινει στο εξωτερικο για σπουδες γιατι δεν σκεφτεται ετσι??? μηπως γιατι ειναι αλλος ο στοχος??? ασε με λοιπον γιατι αυτ βλεπω καθημερινα και μου συκωνεται η τριχα καγκελο .

Κι εμένα!

Δεν ξέρει ο Αλβανός τΗ σΥμαίνει σχολείο λέει...αχαχαχαχαχαχα

Να 'σαι καλά θεούλη μου. emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!

Ενώ στην Ελλάδα ο ξένος δεν είναι ξένος; Τι είναι Έλληνας; Δηλαδή οι Αλβανοί/Τούρκοι/ Σκοπιανοί κτλ είναι κι αυτοί θεοί;

Αχ!

για πες μου φιλε μου εσυ που εκανες το συγκεκριμενο σχολιο, στην Ελλαδα ο αλλοδαπος τι είναι??? μηπως παραμενει αλλοδαπος??? για να θυμηθω πριν μερικα χρονια που ο Σαμαρας αφησε ελεύθερα τους οικονομικους μεταναστες να μπουν στη χωρα μας και δεν το κατακρινω καλα εκανε γιατι και οι ελληνες καποτε τα ιδια καναμε σαν μεταναστες, αλλα οχι ρε αδερφε δεν μπορει να εχει τα ιδια δικαιωματα με μενα ο αλλοδαπος επειδη ειναι αλλοδαπος και πρεπει να τον προσεξουμε... ΣΟΣΤΟΣΤΑΤΩΣ!! τους ελληνες που βγηκαν στο εξωτερικο για εργασια τους προσεξε κανεις ή μηπως λιωσανε τα χαρια τους και τα ποδια τους στην εργασια για να κανουν προκοπη... και μη μου πεις οτι ο αλλοδαπος κουραστικε στην Ελλαδα να βγαλει Ελληνική ταυτοτητα τη λεγομενη ροζ και τωρα σε λιγο κατσε και θα δεις θα τους δωσουμε και εκλογικο δικαιωμα. για προσγειωσε λιγο τις αποψεις σου για το θεμα των μεταναστων γιατι δεν ειμαστε ολοι ισα κι ομοια... δεν μπορει να ερχετε ο αλβανος που δεν ξερει τη συμαινει σχολειο και να μου το παιζει πτυχιουχος ηλεκτρολογος και καποια απο τα καλα παιδια που εχουν βγαλει τα ματια τους πανω στα βιβλια ηλεκτρολογιας και φτυσαν αιμα στα ελληνικα ΑΕΙ για να παρουν το πτυχιο τους να τον θεωρεις ομοιο... ερχετε η καθε βουλγαρα και το παιζει αισθητικος που στη χωρα τους το μονο που ξερουν ειναι το πηδημα απο τα 14 χρονια για εξηκονομιση χρηματων... ποιοι ειναι τα κοθωνια λοιπον??? οχι αυτοι, εμεις ειμαστε που τους αφηνουμε να κανουν οτι κανουν εις βαρρος μας και να τους λεμε και ευχαριστω... γιατι καποτε στο χωριο μου τις ελιες τις μαζευαν φοιτητες για να παρουν χαρτζιλικι να τελιωσουν τις σπουδες τους και τωρα οι σπουδες ειναι επιδοτουμενες απο τον ιδρωτα του μπαμπα και αμα ο μπαμπας πει και καμια κουβεντα του κατεβαζουνε και καναν αγιο για καλημερα... τα ζω καθημερινα και βλεπω τι γινεται γυρω μου... που τωρα οι φοιτητες καθονται στην καφετερια και αναλυουν τα πολιτικα δρομενα και παιρνουν τις μεγαλες για την ζωη αποφασεις τη αιτηματα να βαλουν για μια καταληψη... για σκεφτητε λιγο το παλικαρι ή η κοπελα που βγαινει στο εξωτερικο για σπουδες γιατι δεν σκεφτεται ετσι??? μηπως γιατι ειναι αλλος ο στοχος??? ασε με λοιπον γιατι αυτ βλεπω καθημερινα και μου συκωνεται η τριχα καγκελο .

Κι εμένα!

Δεν ξέρει ο Αλβανός τΗ σΥμαίνει σχολείο λέει...αχαχαχαχαχαχα

Να 'σαι καλά θεούλη μου. emiloveyou

βρε βρε εχουμε και εξυπνοπουλια εδω. κοιτα να δεις κοπελια αν σε ενοχλουν τα ορθογραφικα λαθη κατσε σπαταλησε το χρονο σου και διορθωνε ολα τα post. και συ αλανθαστη γρψε μου ενα κειμενο χωρις να το ξαναδιαβασεις και μετα ελα κουνησεις την ουριτσα σου. εκτος και αν εισαι αλβανιδα και σου θιξαμε την κολοχωρα σου.ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!

Ενώ στην Ελλάδα ο ξένος δεν είναι ξένος; Τι είναι Έλληνας; Δηλαδή οι Αλβανοί/Τούρκοι/ Σκοπιανοί κτλ είναι κι αυτοί θεοί;

Αχ!

για πες μου φιλε μου εσυ που εκανες το συγκεκριμενο σχολιο, στην Ελλαδα ο αλλοδαπος τι είναι??? μηπως παραμενει αλλοδαπος??? για να θυμηθω πριν μερικα χρονια που ο Σαμαρας αφησε ελεύθερα τους οικονομικους μεταναστες να μπουν στη χωρα μας και δεν το κατακρινω καλα εκανε γιατι και οι ελληνες καποτε τα ιδια καναμε σαν μεταναστες, αλλα οχι ρε αδερφε δεν μπορει να εχει τα ιδια δικαιωματα με μενα ο αλλοδαπος επειδη ειναι αλλοδαπος και πρεπει να τον προσεξουμε... ΣΟΣΤΟΣΤΑΤΩΣ!! τους ελληνες που βγηκαν στο εξωτερικο για εργασια τους προσεξε κανεις ή μηπως λιωσανε τα χαρια τους και τα ποδια τους στην εργασια για να κανουν προκοπη... και μη μου πεις οτι ο αλλοδαπος κουραστικε στην Ελλαδα να βγαλει Ελληνική ταυτοτητα τη λεγομενη ροζ και τωρα σε λιγο κατσε και θα δεις θα τους δωσουμε και εκλογικο δικαιωμα. για προσγειωσε λιγο τις αποψεις σου για το θεμα των μεταναστων γιατι δεν ειμαστε ολοι ισα κι ομοια... δεν μπορει να ερχετε ο αλβανος που δεν ξερει τη συμαινει σχολειο και να μου το παιζει πτυχιουχος ηλεκτρολογος και καποια απο τα καλα παιδια που εχουν βγαλει τα ματια τους πανω στα βιβλια ηλεκτρολογιας και φτυσαν αιμα στα ελληνικα ΑΕΙ για να παρουν το πτυχιο τους να τον θεωρεις ομοιο... ερχετε η καθε βουλγαρα και το παιζει αισθητικος που στη χωρα τους το μονο που ξερουν ειναι το πηδημα απο τα 14 χρονια για εξηκονομιση χρηματων... ποιοι ειναι τα κοθωνια λοιπον??? οχι αυτοι, εμεις ειμαστε που τους αφηνουμε να κανουν οτι κανουν εις βαρρος μας και να τους λεμε και ευχαριστω... γιατι καποτε στο χωριο μου τις ελιες τις μαζευαν φοιτητες για να παρουν χαρτζιλικι να τελιωσουν τις σπουδες τους και τωρα οι σπουδες ειναι επιδοτουμενες απο τον ιδρωτα του μπαμπα και αμα ο μπαμπας πει και καμια κουβεντα του κατεβαζουνε και καναν αγιο για καλημερα... τα ζω καθημερινα και βλεπω τι γινεται γυρω μου... που τωρα οι φοιτητες καθονται στην καφετερια και αναλυουν τα πολιτικα δρομενα και παιρνουν τις μεγαλες για την ζωη αποφασεις τη αιτηματα να βαλουν για μια καταληψη... για σκεφτητε λιγο το παλικαρι ή η κοπελα που βγαινει στο εξωτερικο για σπουδες γιατι δεν σκεφτεται ετσι??? μηπως γιατι ειναι αλλος ο στοχος??? ασε με λοιπον γιατι αυτ βλεπω καθημερινα και μου συκωνεται η τριχα καγκελο .

Κι εμένα!

Δεν ξέρει ο Αλβανός τΗ σΥμαίνει σχολείο λέει...αχαχαχαχαχαχα

Να 'σαι καλά θεούλη μου. emiloveyou

βρε βρε εχουμε και εξυπνοπουλια εδω. κοιτα να δεις κοπελια αν σε ενοχλουν τα ορθογραφικα λαθη κατσε σπαταλησε το χρονο σου και διορθωνε ολα τα post. και συ αλανθαστη γρψε μου ενα κειμενο χωρις να το ξαναδιαβασεις και μετα ελα κουνησεις την ουριτσα σου. εκτος και αν εισαι αλβανιδα και σου θιξαμε την κολοχωρα σου.

Ναι, φίλε George Kotopoulos, είμαι αλβανίδα...κι εσύ είσαι γάτος.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Άντε γεια chicken, άντε γεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και είναι επιστημονικός μετανάστης στη χώρα μας! emcolgate

Αυτό πάλι είναι δικό σου συμπέρασμα..... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και είναι επιστημονικός μετανάστης στη χώρα μας! emcolgate

Σας αγαπάω και τις δύο αλλά αυτό ήταν unfair play.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και είναι επιστημονικός μετανάστης στη χώρα μας! emcolgate

Επιστημονική τουρίστρια ίσως.

p.s.: Πιστεύω ότι το gm είναι καλή άσκηση για κάποιον που θέλει να ακολουθήσει διπλωματική καριέρα. Θα πω στις φίλες μου να κάνουν εγγραφή.

Όποια μπορεί και αντέχει εδώ μέσα κερδίζει ένα εισιτήριο για Τεχεράνη, να διαπραγματευτεί με τον Jalili (Iran’s chief nuclear negotiator).

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και είναι επιστημονικός μετανάστης στη χώρα μας! emcolgate

Σας αγαπάω και τις δύο αλλά αυτό ήταν unfair play.

Γιατί είπα καμία κακή λέξη και δεν το κατάλαβα; Εμένα μου αρέσει η έννοια επιστημονικός μετανάστης, τη λέω και για τους δικούς μας που βγαίνουν έξω σαν....χμ....α, ναι, σαν κι εσένα! emcolgate

Η αλήθεια είναι ότι ζηλεύω αφόρητα όποιον έχει μεταναστεύσει μιας κι εγώ είμαι πολύ κότα για να πάω αλλού! <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και είναι επιστημονικός μετανάστης στη χώρα μας! emcolgate

Επιστημονική τουρίστρια ίσως.

p.s.: Πιστεύω ότι το gm είναι καλή άσκηση για κάποιον που θέλει να ακολουθήσει διπλωματική καριέρα. Θα πω στις φίλες μου να κάνουν εγγραφή.

Όποια μπορεί και αντέχει εδώ μέσα κερδίζει ένα εισιτήριο για Τεχεράνη, να διαπραγματευτεί με τον Jalili (Iran’s chief nuclear negotiator).

emrockon

Φέρτες. emcolgate

ΥΓ: Καλά, τόσο φοβερή η invitro, μωρέ; Γιατί δεν πήγα στη Μοσάντ τότε που μου το είχαν προτείνει εκείνα τα συμπαθητικά παιδιά γμτ... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.