Jump to content

[συζήτηση] ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ Ν'ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΙΑΤΡΟΙ?


elric13

Recommended Posts

Ωραία. Εστω ότι εσύ οργανώνεις μια "κεντρική οργανωτική αρχή". Πως θα πείσεις τους άλλους να συσπειρωθούν υπό τη δική σου αρχή; Αυτά που εσύ θεωρείς προβλήματα του ΕΣΥ, ο κάθε γόνος που έχει έτοιμο ιατρείο ΔΕΝ τα θεωρεί προβλήματα. Επίσης όσοι είναι ήδη διορισμένοι ΔΕΝ τα θεωρούν προβλήματα.

Αφασία έχει αυτός που νομίζει πως αυτά που ο ίδιος θεωρεί προβλήματα είναι, αντικειμενικά, και πρόβλημα όλων των άλλων.

τα είπες ό λ α emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία. Εστω ότι εσύ οργανώνεις μια "κεντρική οργανωτική αρχή". Πως θα πείσεις τους άλλους να συσπειρωθούν υπό τη δική σου αρχή; Αυτά που εσύ θεωρείς προβλήματα του ΕΣΥ, ο κάθε γόνος που έχει έτοιμο ιατρείο ΔΕΝ τα θεωρεί προβλήματα. Επίσης όσοι είναι ήδη διορισμένοι ΔΕΝ τα θεωρούν προβλήματα.

Αφασία έχει αυτός που νομίζει πως αυτά που ο ίδιος θεωρεί προβλήματα είναι, αντικειμενικά, και πρόβλημα όλων των άλλων.

τα είπες ό λ α emrose

Ενα μεγαλο μπραβο κι απο μενα.Εφοσον λοιπον οι περισσοτεροι δεν τα θεωρουν προβληματα (ή μια καλυτερη περιγραφη θα ηταν οτι δεν τους ενδιαφερουν τα προβληματα) αυτο τι σημαινει?Αποδεχομαστε το αδιεξοδο μαλλον θελεις να μου πεις.'Η μηπως παυουμε να τα θεωρουμε κι εμεις προβληματα?'Η μηπως τελικα το ΕΣΥ δεν εχει προβληματα απλα μερικοι ειναι τρελοι και τα φανταζονται?'Η μηπως πρεπει ολοι να ακολουθησουν την τρεχουσα νοοτροπια-μοδα του δε με νοιαζει δε ρωταω η ζωη τι θα μου φερει,ολα ειναι ενα μπουρδελο θα κοιταξω κι εγω την παρτη μου και να πα να γα.. οι υπολοιποι?Παρακαλω διαφωτισε με και βγαλε με ενδεχομενως απο την αφασια μου..

Διαφωνω βεβαια με το σχολιο οτι οσοι ειναι διορισμενοι δεν τα θεωρουν προβληματα.Μεγαλο ποσοστο οσων δουλευουν στο ΕΣΥ γκρινιαζουν ασταματητα για τις συνθηκες εργασιας τους και τα φαιδρα οικονομικα τους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεπιπτοντως ενα ολοφρεσκο λινκ αντιπροσωπευτικοτατο της αβυσσαλεας καταντιας του νεοελληνικου ιατρικου συνδικαλισμου!!!

http://www.ygeianet.gr/box/cal/16436.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεπιπτοντως ενα ολοφρεσκο λινκ αντιπροσωπευτικοτατο της αβυσσαλεας καταντιας του νεοελληνικου ιατρικου συνδικαλισμου!!!

http://www.ygeianet.gr/box/cal/16436.pdf

εσύ το βλέπεις κατάντια, εγώ πάλι το βλέπω αποτέλεσμα της φυσικής επιλογής. τι νομίζεις, ότι δε θα φαγώνονταν τελικά μεταξύ τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενδιαφέρον θέμα ... 1) πρώτα έρχεται η συνειδητοποίηση ότι το ΕΣΥ έχει τελείωσει. Δεν είναι μόνο οι συνδικαλιστές - αλλά και η η μαύρη τρύπα της οικονομίας. Όπως λένε και οι αμερικάνοι, money talks, bullshit walks, no money no honey. Από τη στιγμή που η παρούσα κυβέρνηση δεν φαίνεται να θέλει (ή να μπορεί) να ελέγξει τη διαφθορά (το μέγεθος της μαύρης τρύπας), και εφόσον η χώρα εισέρχεται σε οικον. στενότητα το σύστημα θα καταρρεύσει. Αυτό θα έχει βραχυπρόθεσμα άσχημες επιπτώσεις, αλλά μακροπρόθεσμα μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό εφόσον ... (το αφήνω σκόπιμα κενό το σημείο αυτό για ανοίξουμε κουβέντα) 2) εφόσον το ΕΣΥ έχει ήδη τελειώσει, το ζήτημα μετατοπίζεται στο τι κάνουν οι εκτός συστήματος παροχείς υπηρεσιών υγείας από τα μεγάλα ιδιωτικά μέχρι τον παθολόγο της Άνω Παναγιάς. Οι εντός συστήματος (φορείς του κληρονομικού χαρίσματος - γονιδίου πανμιακού, κλινικάρχη, ΕΣΥτη όλων των γενεών) θα συνεχίσουν τα ίδια που κάνουν και τώρα (φακελλάκι, μαύρο χρήμα χωρίς απόδειξη, money based medicine, wallet biopsies κλπ). Αυτού του είδους συμπεριφορές σε ένα περιβάλλον οικονομικής στενότητας θα απαξιώσουν ακόμα περισσότερο το χώρο στην υπόλοιπη κοινωνία. Στο σημείο αυτό είναι που μια διαφορετική επαγγελματική συμπεριφορά από τους μη βολεμένους μπορεί να δώσει τη χαριστική βολή (ή το κοκτέηλ μορφίνης, βενζοδιαζεπινών καλίου αν προτιμάτε) στο ετοιμοθάνατο σύστημα και να αποτελειώσει τους ανωτέρω. Πρακτικά ... την επόμενη φορά που θα σας έρθει ένας ασθενής σας για να του τροποποιήσετε μια αντι-υπερτασική αγωγή (η να του αυξήσετε την lantus) αν αντί για 150 μαυρα του πάρετε 40-50 (με απόδειξη), τον αλλάξετε σε ένα φθηνό φάρμακο και τον παραπέμψετε (εφόσον το χρειάζεται) σε ένα συνάδελφο που έχει τις ίδιες απόψεις με εσάς, αντί για το ιδιωτικό θεραπευτήριο που θα του τα πάρει άδικα, έχετε ήδη αντιδράσει. Αν την επόμενη φορά που τεθεί σοβαρά το ζήτημα εξετάσεων για την λήψη της άδειας εξάσκησης επαγγέλματος, υπερθεματίσετε και ζητήσετε το μέτρο να ισχύσει και για τους ήδη έχοντες άδεια έχετε ήδη αντιδράσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.