Jump to content

Σε απολογία για παρατυπίες 12 καθηγητές της Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης


Recommended Posts

…this latter feels like those older guys luring little girls on the net, only you could eat a guy or two alive! Invitro could eat three!

χαχα αλλος ενας που αναγνωριζει την αξια σου001shiny%5B1%5D.gifσου ινβιτρο:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Last Reply

Well..... let me express some feelings and thoughts about Mr C.Paspalas cause i was lucky enough to be one of his students the last year he teached Neuroanatomy at the university of Crete. I am not writing this post because i want to make a good impression to proffesor Paspalas, as some other people that read this forum have already told me, ( i have passed neuroanatomy and professor Paspalas is no longer in Crete ). I write these words to tell things that anyone here has mentioned till now and things that most of you dont know cause you didnt have the chance to have a proffesor like Him!!!!!

Proffesor C.Paspalas teached neuroanatomy to university students facing them as equal persons, he did his best to make them understand difficult issues on neuroanatomy having the patience to explain one two three and as many times each of us (the students) needed.

He gave us the chance to learn neuroanatomy at the level teached at top US universities. Although he was extremely friendly and close to his students he never discriminated amongst us and he never favored anyone. He was the most fair theacher i have ever met and he was a gift to the university of Crete. It is a shame that some people made him to leave Crete and return back to Yale.

I am sure that everyone of his students that was really interested in neuroanatomy would state the same things as me when asked!!!!!!!!

We have the duty, as students of university of Crete, to find the reason that would make a proffesor as Mr Paspalas leave our university and go to the US.

Dear professor I always wanted to apologise because last semester there were many times that we all dissapointed you ( i mean in the class )...... I remember

you trying to explain us what is a ganglion and at you fourth try, telling us to imagine it as a bus full of "τυραμόλες" :-).

These were what i wanted to mention.

Proffesor we will always remember you when studying neuroanatomy issues in the future..............

Michael ... 2nd Year student of Medicine at the university of Crete

P.S.: Forgive me any mistakes on the use of English language

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή κολλάει στην όλη συζήτηση το παραθέτω εδώ:

τα σχόλια δικά σας

Συνέντευξη του καθηγητή Παναγιώτη Βάρδα, Καθηγητή Καρδιολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης,

στον συνεργάτη μας Νικ. Β. Κωνσταντόπουλο

Ιατρικός Τύπος:

12/03/2010

Πηγή:

Ιατρικός Τύπος

Ν.Κ. Ποιο είναι κατά την γνώμη σας το επίπεδο ιατρικών σπουδών στην Ελλάδα και πως αντεπεξέρχονται τα πανεπιστήμια (Ιατρικές Σχολές/Τμήματα) στην πραγματική ζήτηση υπηρεσιών υγείας;

Π.Β. Θεωρώ ότι το επίπεδο των ιατρικών σπουδών στην Ελλάδα δεν είναι εξαιρετικά κακό, αλλά οπωσδήποτε μαστίζεται από τα ίδια δεινά που σ’ ένα σημαντικό βαθμό μαστίζουν όλες τις πανεπιστημιακές σχολές της χώρας. Δηλαδή παντοδύναμες φοιτητικές ενώσεις, αδύναμους καθηγητές, ηγεσίες πανεπιστημίων που εκλιπαρούν για τις ψήφους των φοιτητικών ενώσεων και συχνά παραδίδονται στις ορέξεις τους.

Επίσης ας μην ξεχνούμε ότι πέρα από τις ιατρικές σπουδές (τις προπτυχιακές και τις μεταπτυχιακές), – εγώ μιλάω τώρα για τις προπτυχιακές – υπάρχει ένας πολύ μεγάλος αριθμός γιατρών που έρχεται από πανεπιστήμια του εξωτερικού με εξαιρετικά φτωχές γνώσεις, για να μην πω ότι ένα πολύ μικρό ποσοστό από αυτούς ενδεχόμενα να έχουν και χαλκευμένα πτυχία.

Ν.Κ. Τα Εθνικά Σχέδια Δράσης για τη δημόσια υγεία που έχουν ανακοινωθεί κατά καιρούς από το υπ. Υγείας ΚΥ σε τι αποσκοπούν και πως μπορούν πρακτικά να βοηθήσουν την ποιότητα των υπηρεσιών υγείας;

Π.Β. Τα Εθνικά Σχέδια Δράσης για τη δημόσια υγεία θεωρώ επίσης ότι έχουν ισχυρά το στοιχείο της μη συνέπειας. Ανακοινώνονται δηλαδή Εθνικά Σχέδια από διάφορες κυβερνήσεις, κατά καιρούς αλλάζουν συχνά, και κατά συνέπεια δεν βλέπουμε μια συναρτημένη συνεχή προσπάθεια όπως θα έπρεπε.

Ν.Κ. Είστε ικανοποιημένος με το σημερινό επίπεδο γνώσης και εμπειρίας των Ελλήνων γιατρών όλων των ειδικοτήτων, και ιδιαίτερα των καρδιολόγων, και πώς αυτό μπορεί να βελτιωθεί με διεθνή επαγγελματικά κριτήρια;

Π.Β. Κατηγορηματικά όχι. Έχω διατυπώσει την άποψη ότι το επίπεδο των γνώσεων των ιατρών φθίνει και θα συνεχίσει να φθίνει δυστυχώς για πολλούς λόγους επέκεινα. Δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος γι’ αυτό. Θεωρώ ότι ένα ποσοστό που είναι περισσότερο από το 30% των γιατρών σήμερα δεν είναι καλοί γιατροί. Αυτό οφείλεται κυρίως στην πολύ κακή προπτυχιακή εκπαίδευσή τους.

Έχουμε χιλιάδες ανθρώπους που δεν είχαν ίσως και το πνευματικό επίπεδο γιά να ονομασθούν γιατροί και μπόρεσαν μέσα από διάφορες μεθοδεύσεις και πτυχία από διάφορες χώρες του εξωτερικού να έρθουν στην Ελλάδα. Αν ήταν δυνατό να διερευνηθούν ένας προς έναν όλοι αυτοί οι γιατροί, θα μπορούσαμε να διακρίνουμε ενδεχομένως ότι ορισμένοι από αυτούς έχουν και πλαστά πτυχία. Μιλάω γενικά για όλους τους γιατρούς και όλες τις ειδικότητες.

Αναμφίβολα, βέβαια η συνεχής μεταπτυχιακή εκπαίδευση που προσφέρεται στους γιατρούς μέσα από τα πολλά συνέδρια βελτιώνει κάπως το επίπεδό τους. Αλλά εκείνο που θέλω να επισημάνω ξανά είναι κυρίως το γεγονός ότι δεν υπήρξε καλή προπτυχιακή εκπαίδευση.

Ν.Κ. Και ένα επίκαιρο ερώτημα. Πρέπει να οι ιδιωτεύοντες γιατροί να μειώσουν σήμερα τις αμοιβές τους σαν μια προσφορά στη συνεχιζόμενη οικονομική κρίση;

Π.Β. Θεωρώ ότι αυτό το ερώτημα είναι μάλλον θεωρητικό, επειδή δεν μπορεί μεμονωμένα μια τάξη ή ένα υποσύνολο ανθρώπων να μειώνει τις αμοιβές τους όταν άλλοι, οι οποίοι έχουν πολύ μικρότερες σπουδές ή πολύ μικρότερη προσφορά στο κοινωνικό σύνολο, απολαμβάνουν τεράστιες αμοιβές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης δεν μ'αρεσει που το θέμα έχει πάει σε προσωπικό επίπεδο γύρω από το όνομα του κου πασ. όπως αυτά που παραθέτει ο deinstein παραπάνω

δεν είμαστε εδώ να ευλογίσουμε τα γένια μας αλλά ούτε κ να απολογηθούμε γιατί εμείς ως φοιτητές και οι πιο ευσυνείδητοι από τους καθηγητές επιτρέψαμε να γίνει αυτό που λένε οι καταγγελίες

κατά τη γνώμη μου το project των αμερικανοφερμένων καθηγητών που επιχειρήθηκε, αν κ αρχικά έφερε "αίγλη" στο ίδρυμα, απέτυχε στη βάση του μόλις η νοοτροπία τους συγκρούστηκε με την καθαρά ελληνική νοοτροπία κ διαφθορά των μελών ΔΕΠ και της κοινότητας που συνάντησαν...υπήρξαν βέβαια περιπτώσεις που αφομοιώθηκαν πλήρως απτο σύστημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

…this latter feels like those older guys luring little girls on the net, only you could eat a guy or two alive! Invitro could eat three!

χαχα αλλος ενας που αναγνωριζει την αξια σου>σου ινβιτρο:D

Κι εμένα με φάγανε λάχανο, όμως. Μου είπαν τόσες φορές να σηκωθώ να φύγω και να πάω πίσω στην Ελλάδα, που στο τέλος...το έκανα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, καθηγητά μου. Εγώ με το μέρος σου είμαι, κι ας μην σε ξέρω. Ξέρω όμως καλά την κρητική νοοτροπία (και γενικότερα την κατάσταση της χώρας μας). Εσύ κινείσαι στο πνεύμα του Ουμανισμού (πολύ με συγκίνησε η αναφορά στην Κριστιάνια - αλλά είδες τι γίνεται και στη Δανία, πια) και θέλεις να προσφέρεις στον τόπο σου.

Ηταν αναμενόμενο να πάθεις σοκ προερχόμενος από το Γέηλ. Δεν ξέρω αν έχεις μεγαλώσει έξω, γενικότερα (το πιθανότερο). Πρέπει να καταλάβεις ότι γενικότερα η Ελλαδα σήμερα ειναι σε πολύ άσχημη κατάσταση, οπότε ο κόσμος έχει αγριέψει και βέβαια όχι μόνο δεν είναι ευγενικός, αλλά ρίχνει και τον κλήρο να δούνε ποιος θα φαγωθεί, αν ξέρεις το τραγούδι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λάθος σου είναι ότι πήγες στην Κρήτη πιστεύοντας ότι πας σε έναν πολιτισμενο τόπο. "Που πας βρε Καραμήτρο",λέμε εμείς εδώ.

Εγώ, να φανταστείς, λέω παντα στα νέα παιδιά να φύγουν να πάνε έξω ( = Δυτκή Ευρώπη, Καναδά, Αυστραλία). Κι εγώ θα έφευγα αν μπορούσα, αλλά άλλοι λόγοι με κρατάνε εδώ, συν η ηλικία μου που είναι πολύ πιο κοντινή στα 40 παρά στα 20.

Αν όμως πήγαινα εγώ πχ στην Κολομβία, ποιός θα έφταιγε αν έβρισκα το κράτος διεφθαρμένο και τα μάζευα και έφευγα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας πω κι εγώ μια γνώμη.

Η αλήθεια είναι, ότι όταν διάβασα το 1ο σχόλιο του cdpas (και χωρίς να γνωρίζω την ιδιότητά του), για την αδράνεια των φοιτητών, σκέφτηκα ότι δεν πρέπει να ζεί στην Ελλάδα και ότι δεν έχει (τουλάχιστον) πρόσφατες εμπειρίες.

Σκέφτηκα να απαντήσω (στο 1ο σχόλιο) ως εξής:

"Τί μπορεί να σχολιάσει κανείς σε ένα τέτοιο δημοσίευμα;

Είμαστε τόσο εθισμένοι (όλη η κοινωνία) να διαβάζουμε καθημερινά τέτοια περιστατικά, που δεν μας κάνει πλέον εντύπωση. Την αλήθεια θα τη μάθουμε (αν τη μάθουμε ποτέ) μετά από 8 χρόνια που θα τελειώσουν τα δικαστήρια. Έτσι μάθαμε με το δικαιϊκό σύστημα που έχουμε.

Εξάλλου, ό,τι και να πει κανείς, η απάντηση που θα λάβει από τους 'κατηγορούμενους' είναι ότι δεν έχουν καταδικαστεί ακόμα (κλασσική απάντηση). Αν το πει δε επωνύμως, είναι πολύ πιθανό να καταλήξει στα δικαστήρια για συκοφαντική δυσφήμιση (μεγάλο όπλο στα χέρια των δικηγόρων αυτό - για να εξουδετερώνουν τις αντιδράσεις). Ναι, δεν κάνω πλάκα. Έτσι γίνεται στην Ελλάδα".

Η προτροπή για αντίδραση (π.χ. stop attending classes) και τα σχόλια των άλλων συζητητών, μου θύμισαν τα λόγια του καθηγητή Μάνου Ματσαγγάνη για την κρίσιμη μάζα που χρειάζεται για να ανατραπεί μια κατάσταση. Αυτός βέβαια, στην ομιλία του εκείνη (στο ΙΣΤΑΜΕ), αναφερόταν στην ηθική κρίση του ΕΣΥ και την αντιμετώπισή της αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να ισχύει παντού (άρα και στο πανεπιστήμιο). Μόνοι τους οι φοιτητές πάντως (ακόμα και κρίσιμη μάζα να υπάρχει), χωρίς μια κρίσιμη μάζα καθηγητών, είναι απίθανο να προσφέρουν οποιαδήποτε συμβολή στη λύση των προβλημάτων. Το απόσπασμα της ομιλίας του Μ. Ματσαγγάνη είναι:

"
Χωρίς περιστροφές: κατά τη γνώμη μου, η μόνη ελπίδα και το μόνο στοίχημα μιας μελλοντικής μεταρρυθμιστικής κυβέρνησης θα ήταν η συσσώρευση ενός «κοινωνικού κεφαλαίου»: με άλλα λόγια ο εντοπισμός πρώτα, και η συνειδητή ενίσχυση και υποστήριξη έπειτα, των λίγων γιατρών, νοσηλευτών και διοικητικών που είναι ακόμη διατεθειμένοι να προσφέρουν, με μόνο αντίτιμο ένα αξιοπρεπές, απλώς, εισόδημα – και επιπλέον «κέρδος» την αυτοεκτίμησή τους, τον σεβασμό κάποιων συναδέλφων τους, και την αγάπη των ασθενών τους.

Δίχως μια τέτοια κρίσιμη μάζα ανθρώπων, καμία μεταρρυθμιστική απόπειρα δεν θα καταφέρει όχι να αντιστρέψει αλλά ούτε καν να επιβραδύνει τον καλπάζοντα εκφυλισμό του τομέα της υγείας στη χώρα μας σε εφιαλτικό κακέκτυπο της ρεαλιστικής ουτοπίας ενός δημόσιου συστήματος υγείας, η πρόσβαση στο οποίο να εξαρτάται από την ανάγκη για περίθαλψη, όχι από το εισόδημα ή την κοινωνική θέση …
"

Ολόκληρο το άρθρο εδώ: http://manosmatsaganis.blogspot.com/search/label/%C2%AB%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%9C%CE%95%C2%BB

Όσον αφορά σε κάποιες μικροπαρεξηγήσεις στη συζήτηση, συμβαίνουν αυτά στο "ανώνυμο" διαδίκτυο και αρκετά συχνά στο Greek Meds.

Τις περισσότερες φορές όμως, δεν νομίζω ότι υπάρχει κακή πρόθεση.

Η αλήθεια είναι, ή μάλλον η γνώμη μου είναι, ότι η γλώσσα που χρησιμοποιούν οι Invitro, Shl-oam κ.ά. είναι ιδιόρρυθμη και πολλές φορές "τσακίζει κόκαλα".

Είναι όμως ειλικρινής και "σταράτη" και συνήθως πολύ εύστοχη (εύκολα πάντως μπορείς να τσακωθείς μαζί τους).

Ελπίζω ο cdpas, να συνεχίσει να προσφέρει τα φώτα του στους "ιθαγενείς" όταν του δίνεται η ευκαιρία και, έστω και από μακριά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ κ. Καθηγητά το μόνο που έκανα ήταν να μεταφέρω στο forum το δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας.

Επίσης ζήτησα, επειδή σε κανένα σας μήνυμα δεν αναφέρετε το επώνυμό σας, από τους διαχειριστές να παραληφθεί η αναφορά στο όνομά σας από προηγούμενο μήνυμα.

Όσο αφορά το "ευγνώμων" μάλλον εγώ θα έπρεπε να είμαι σε εσάς που απλά κοσμείτε τον ιατρικό χώρο.

Αναστάσιος Θεοδωρίδης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ κ. Καθηγητά το μόνο που έκανα ήταν να μεταφέρω στο forum το δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας.

Επίσης ζήτησα, επειδή σε κανένα σας μήνυμα δεν αναφέρετε το επώνυμό σας, από τους διαχειριστές να παραληφθεί η αναφορά στο όνομά σας από προηγούμενο μήνυμα.

Όσο αφορά το "ευγνώμων" μάλλον εγώ θα έπρεπε να είμαι σε εσάς που απλά κοσμείτε τον ιατρικό χώρο.

Αναστάσιος Θεοδωρίδης

Thank YOU for being so considerate!!! Another quality in short supply these days!

And to those who don't have the credentials (Shl-oam might have called it "@@") of exposing themselves the way and to the very extend I did these past days, you better think twice before you unleash your critique.

I leave you with the clear understanding that there is hope after all, and it has your names all over it!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And to those who don't have the credentials (Shl-oam might have called it "@@") of exposing themselves the way and to the very extend I did these past days, you better think twice before you unleash your critique.

Προφανώς εννοειτε πριν σβησετε τα μηνυματα σας,ε;

Would be more than happy to try and help each and everyone of you from where I stand. Please do not hesitate to write.

I would suggest closing it here and now, and doing some thinking as to what went wrong, if anything.

ΠΟΣΟ ΚΡΙΜΑ που σβησατε ΚΑΙ αυτο το μηνυμα.Αν στην εξελιξη της συζητησης σας ειχα συμπαθησει,μετα το μηνυμα αυτο,σας ειχα αγαπησει!Και πηγατε και το σβησατε κι αυτο.2 μονο σειρες αφησατε.ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?:(

Εκτος αν μας σνομπαρετε στην τελικη, θεωρησατε εκ των υστερων οτι δε θα επρεπε να ανοιχτειτε τοσο σε ενα τετοιο φορουμ οποτε πηγατε και τo σβησατε. Λες και τι ειπατε ομως. Διδαγματα δωσατε μεσα απο τα πεντε πραγματα που μας ειπατε για τη ζωη σας, διδαγματα δωσατε σε ολους αυτους τους παρτακηδες που εχουν κατακλυσει τα πανεπιστημια και τη χωρα με το να δηλωσετε τοσο ξεκαθαρα και υπευθυνα ΑΝΟΙΧΤΟΣ σε οποιονδηποτε νομιζει οτι μπορειτε καπως να τον βοηθησετε και διδαγματα δωσατε με την για στιγμες ατελειωτη ευγενεια σας που με κανει και ζαλιζομαι χαχα.Σοβαρα ζαλιζομαι...Sorry,αλλα ειμαι ασυνηθιστη :D τι να κανω.

Σε καθε αλλη περιπτωση ειναι ηττοπαθες αυτο που κανετε,να σβηνετε μηνυματα.Δεν καταλαβαινω γιατι το κανετε. Ουτε καταλαβαινω γιατι βρισκετε καλη και ευγενικη την ιδεα να σβηστει το ονομα σας, μονος σας δε μπηκατε σε αυτο το φορουμ να αποχαιρετησετε τους φοιτητες που διδασκατε για 2 χρονια; Μονος σας δεν κανατε σαφη την ταυτοτητα σας; Και να εκθετατε(προς μεγαλη μου παντα χαρα :) )κανενα συγκεκριμενο καθηγηταρα απο κει κατω η καμια συγκεκριμενη ραδιουργια εναντιον σας με ονοματα κλπ να το καταλαβω, το ξανασκεφτηκατε ισως και δε θελατε να υπαρχει στο διαδικτυο με αυτον...τον τροπο, σεβαστο θα ηταν. Αφου ΔΕΝ το κανατε ομως, εντελως αοριστα αναφερθηκατε στα οσα σας εκαναν να αποχωρησετε και μαλιστα ιδιαιτερα συνοπτικα συγκριτικα με ολα τα υπολοιπα που ειπατε.Με απλα λογια,ησαστε αρκετα συνειδητα θα ελεγα,διακριτικος σε οτι αφορα τους υπαιτιους της αποχωρησης σας .Τα λεγομενα σας αφορουσαν κατα κυριο λογο τον εαυτο σας και τους φοιτητες, γιατι σβησατε τα ποστ σας και σας αρεσει η ιδεα του Τασου να μη φαινεται το ονομα σας;

Να υποθεσω οτι με το σβησιμο του τελευταιου ποστ ακυρωνονται κι ολες οι προσφορες απο πλευρας σας που περιεχονταν σ αυτο;...Ξερω οτι η απαντηση ειναι οχι,δε χρειαζεται να απαντησετε.Να σκεφτειτε γιατι το σβησατε χρειαζεται.

Ξερετε που καταληγω εγω;Oτι αν και εχετε τις ευγενεστερες των προθεσεων,ειστε καταρχην πολυ πιο ευαισθητος απο οτι θα επρεπε και κατα δευτερον δεν εχετε διαχωρισει-ξεκαθαρισει ακομη,μερικα εντελως βασικα πραγματα σε ο,τι αφορα τη χωρα.(Λογικο ακρως αν λειπατε για χρονια,ποσο μαλλον αν απο τη φυση σας ειστε ανθρωπος καθαρος και συνεπης.) Ειστε στη φαση που πρακτικα μολις αρχιζετε να γνωριζετε τι εστι hardcore Ελλαδισταν οπως και τη λογικη οπως αυτη εχει διαμορφωθει στα κεφαλια των Ελληνων που ζουμε εδω. Και γι αυτο ακριβως δεν καταφεραμε να συνεννοηθουμε .

I leave you with the clear understanding that there is hope after all, and it has your names all over it!

Πολυ αισιοδοξο τελειωμα.

Το δικο σας οχι;;;:)

Η ελπιδα απαιτει our names, your name και αλλων σαν εσας που κατεχουν σε περισσεια νεο,αποδεδειγμενα λειτουργικο αερα και θελουν πραγματικα να τον προσφερουν, το ονομα του aterpos και αλλων σαν εκεινον, Ελληνες φτασμενους,ηδη,δηλαδη, με πεγαμηνες και γνωση που ζουν εντος της χωρας, ξερουν απο μεσα την κατασταση αλλα τους ενδιαφερει ο τοπος,δεν ειναι κλασικα ελληνικα...η παρτη τους και μετα το χαος, μπορουν και θελουν να προσφερουν.Οι συνδικαλιστες ολων των κατηγοριων εξαιρουνται,φχαστω001shiny%5B1%5D.gif.:anavwfwties:

Και καταληγουμε ξανα στο ιδιο σημειο.Πως θα αποκτησουμε αυτο το γαμημενο δικαιωμα προσφορας...

Πω-πω ειναι τραγικο.Γιατι καταληγεις στο οτι η δημοκρατια δε δουλευει.Κι οταν το καρασυνειδητοποιεις,μενεις μαλακας.Και μετα σε πιανει ενα σφιξιμο μια ανησυχια μια απογνωση ενας ιδρωτας ενα κατι και λες που διαολο ζω που διαολο παω.Και μετα ερχεται η οργη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντού γίνονται τα ίδια, σε όσα Νοσοκομεία της Ελλάδας κι αν έχω πάει και δουλέψει!

Είναι τόσο δύσκολο πια να βρεθούν οι ένοχοι?

ΟΧΙ

Αρκεί να πάει κάποιος αξιόπιστος (!!!) ελεγκτής στα απογευματινά Ιατρεία του οποιουδήποτε ιατρού και να μετρήσει πόσοι ασθενείς μπήκαν συγκρίνοντας το με πόσοι ασθενείς δηλώθηκαν στη Γραμματεία και με πόσες αποδείξεις κόπηκαν!

ΑΠΛΟ!

Προσοχή, να μην ενημερώσει τη γραμματεία ότι κάνει έλεγχο, παρά μόνο την επόμενη ημέρα, γιατί είναι πάντα στο κόλπο, θα τηλεφωνήσουν άμεσα τον ιατρό στο κινητό του, και παραδόξως εκείνη την ημέρα όλες οι γυναίκες θα έχουν απόδειξη!

Στην Ελλάδα δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις έντιμο ελεγκτή και αυστηρό δικαστή...

Και μόνο ο δεύτερος φτάνει.

Νόμοι υπάρχουν, απλά δεν τους εφαρμόζουν...

emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ shl-oam! Με αναγκάζεις να απαντήσω.

Σε ό,τι με αφορά, ευχαριστώ αλλά τα παραλές. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να προσθέσω ένα λιθαράκι αλλά δεν την έχω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ shl-oam! Με αναγκάζεις να απαντήσω.

Σε ό,τι με αφορά, ευχαριστώ αλλά τα παραλές. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να προσθέσω ένα λιθαράκι αλλά δεν την έχω.

Εγω τα ξερω αυτα.Γι αυτο μιλησα και μαλιστα ΔΙΣ:D για πρακτικα ανυπαρκτο δικαιωμα προσφορας και δημοκρατια που δε δουλευει.Αλλα δεν ξερω αν με καταλαβε κανειςemconfused

Θεωρω οτι ειστε αρκετοι εκει εξω(abroad) που εχετε φτασει σε ενα σημειο ζωης και καριερας που οι προσωπικοι σας εγωισμοι εχουν ικανοποιημενοι πια ψιλοκαταλαγιασει και θελετε ειλικρινα να προσφερετε στην πατριδα σας που παει απ το κακο στο χειροτερο. Συνασπιστητε και διεκδικηστε το δικαιωμα να βοηθησετε.ΧΧΑΧΑ.Ελλαδαρα ολε.Πρεπει να διεκδικησεις και το δικαιωμα να βοηθησεις εφοσον η βοηθεια σου ξεβολευει τους καλα αραγμενους βροντοσαυρους και τους απογονους τους τα βροντοσαυρακια :D και τη μαλακιτιδα του νεοελληνα ποσο μαλλον του συνδικαλιστη 001shiny%5B1%5D.gif νεοελληνα

Για την Ελλαδα ρε γαμωτο! LΟL

Και καταληγουμε ξανα στο ιδιο σημειο.Πως θα αποκτησουμε αυτο το γαμημενο δικαιωμα προσφορας...

Πω-πω ειναι τραγικο.Γιατι καταληγεις στο οτι η δημοκρατια δε δουλευει.Κι οταν το καρασυνειδητοποιεις,μενεις μαλακας.Και μετα σε πιανει ενα σφιξιμο μια ανησυχια μια απογνωση ενας ιδρωτας ενα κατι και λες που διαολο ζω που διαολο παω.Και μετα ερχεται η οργη.

Και δε νομιζω οτι τα παραλεω,ατερπε.

Εσυ και καλη θεληση εχεις και πιστοποιημενες γνωσεις εχεις και προσπαθεις ο ανθρωπος ποτε με τον αλφα,ποτε με το βητα τροπο να τις προσφερεις.Το οτι σε γραφουν στ αρχιδια τους ενω η μηχανογραφηση και οργανωση της δημοσιας υγειας ειναι επιτακτικη αναγκη, ειναι επειδη πολυ απλα στ αρχιδια τους η υγεια των πολιτων τους και δεν τους βολευει η αξιοκρατια που θα επεβαλε σε ενα σωρο θεματα,η υπαρξη στοιχειων.Τα μυρια ειναι καλυτερα να ναι μαυρα σε συγκεκριμενες τσεπες.Ποιος ξεβολευεται τωρα,ποιος εκπαιδευεται-εκπαιδευει,ποιος καθεται να βαλει ταξη στο χαος.Καλα δεν ειμαστε κι ετσι;:splaaaats:

Κι ο σιντιπιεης ηρθε στην Ελλαδα με αγαπη κι ορεξη και παθος να διδαξει και να παραξει επιστημονικο εργο,

επεστρεψε στη χωρα του να προσφερει την επιστημη του αλλα με τον τροπο τους δεν τον αφησαν τον ανθρωπο και σηκωθηκε κι εφυγε.

Κι ο δασκαλος που μ εμαθε να οδηγω εχει ενα σωρο ιδεες σε σχεση με το πως η ζωη μας στους δρομους θα γινει πιο ανθρωπινη και πιο ασφαλης και οι ιδεες του σας λεω οτι ειναι ακρως και ευκολα υλοποιησιμες αλλα οποτε προτεινε και προσφερθηκε,τον γραφουν στ αρχιδια τους οι αρμοδιοι.Καλυτερα να γινονται τα νευρα μας τσαταλια, καλυτερα να σκοτωνομαστε αβερτα.Καλα δεν ειμαστε κι ετσι;:splaaaats:

Κι υπαρχουν πολλοι που εχουν καλη θεληση και επιμενουν να βλεπουν και περα απο το προσωπικο τους συμφερον,το κοινο καλο παρα το γεγονος οτι η Ελλαδα συνεχως τους πληγωνει. Οοοοολων των επαγγελματων ανθρωποι με γνωση του αντικειμενου τους και ιδεες για το πως θα μπορουσαν τα πραγματα να γινουν καλυτερα για ολους μας στον τομεα που εργαζονται και αρα κατ επεκταση να γινει πιο πολιτισμενη η καθημερινοτητα μας κι οι ζωες μας.Αλλα ποιος τους ακουει και ποιος τους χρησιμοποιει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I am forwarding an email, to show you that Paradise and Hell can only be found inside our heads. Cameron was ill, and no Yale, money or success, not even the healing powers of youth could change it for him.

Cameron jumped from the Empire State Building observation deck at 6.15 pm yesterday...He was class of 2011...

________________________________________________________

To Members of the Yale Community who are not in Yale College:

I wanted you to see the email from the Dean of Yale College Mary Miller this morning. It conveys the tragic news of the death of Yale College junior Cameron Dabaghi. There will be a memorial service sometime in the next few weeks and information will be circulated when arrangements are made. Tonight there will be a smaller Yale College vigil in the Berkeley Courtyard.

The support services available at University Health Services and the Chaplain’s Office that are referenced in Dean Miller’s email are available to all of us. Don’t hesitate to take advantage of them.

I know you will keep Cameron’s family in your thoughts and prayers.

Linda Koch Lorimer

________________________________________________________

From: Mary Miller, Dean of Yale College

Sent: Wednesday, March 31, 2010 9:03 AM

To: Yale College Students

Subject: Message to Yale College Students

March 31, 2010

To Yale College Students:

I write with the sad news that Berkeley junior Cameron Dabaghi took his life yesterday in New York City. We are all deeply distressed by this news. There will be opportunities for Cameron’s friends to gather to remember him; information will be shared with you as soon as arrangements are made. I encourage you to seek support from your masters and deans, and from chaplains, advisors, teachers, coaches and others who can be helpful. Counselors are available at YUHS all night tonight. You may walk in at any time or call 203-432-0123. The Chaplain’s Office in the basement of Bingham Hall will also be open until 11:00 p.m. tonight and tomorrow night.

Yours truly,

Mary Miller

Dean of Yale College

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πανε 3,5-4 χρονια απο τοτε που δημοσιευτηκε το αρθρο,κανενα ονοματακι δημοσιευτηκε ποτε;Kαι πως κατεληξε αυτη η ιστορια,ξερει να μας πει κανεις;

http://www.patris.gr...les/87564/41193

Παραμάγαζο με “τρελά” λεφτά από καθηγητή

Απίστευτη ιστορία με κορυφαίο παράγοντα του Πανεπιστημίου Κρήτης!

Αποκαλύπτουμε το μεγαλύτερο σκάνδαλο όλων των εποχών στην Ακαδημαϊκή Κοινότητα.

Παραμάγαζο που όμως του απέφερε τεράστια χρηματικά ποσά φαίνεται να είχε στήσει εδώ και χρόνια γύρω από το Πανεπιστήμιο Κρήτης ένας από τους κορυφαίους παράγοντές του.

Τα ποσά που είσπραττε από σεμινάρια που φέρεται να διοργάνωνε, χρησιμοποιώντας μάλιστα την κάλυψη του Πανεπιστημίου κατέληγαν σε λογαριασμούς του ίδιου, της συζύγου του αλλά και των γραμματέων του σε ξένη τράπεζα.

Πρόκειται για έσοδα από παροχή υπηρεσιών και συνδρομές παρακολούθησης σεμιναρίων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων τα οποία παρακολουθούσαν γιατροί από διάφορες περιοχές του κόσμου, οι οποίοι έστελναν προκαταβολές αλλά και το ποσό της αποπληρωμής, σε προσωπικούς λογαριασμούς του ίδιου του καθηγητή και της πρώην συζύγου του.

Πρόκειται για τεράστιο σκάνδαλο, το οποίο φημολογούνταν εδώ και χρόνια, όμως τώρα, η υπόθεση αποκτά δικαστικές προεκτάσεις, καθώς ο φάκελος με πολλά στοιχεία έχει αποσταλεί .-σύμφωνα με πληροφορίες-σε ανώτατη δικαστική υπηρεσία, η οποία πάντως μέχρι στιγμής, δεν έχει αντιδράσει.

Από τα έγγραφα που έχει στη διάθεση της η «Π», προκύπτει ότι διάφορες γραμματείς, χρησιμοποιώντας την φίρμα του Πανεπιστημίου και της Ιατρικής Σχολής, αφού ενημέρωναν, για παράδειγμα, ότι το κόστος ενός σεμιναρίου σε ιατρικές εφαρμογές, ανερχόταν σε 4000 ευρώ, χωρίς τα έξοδα μεταφοράς και παραμονής, ζητούσαν να καταβληθεί το ποσό αυτό σε λογαριασμό ξένης τράπεζας, στο όνομα του ίδιου του καθηγητή και της γυναίκας του!

Άλλες φορές, το ποσό καταβαλλόταν στο όνομα της γραμματέως του ενώ την αλληλογραφία με το οικονομικό αλισβερίσι, φαίνεται να έκανε και άλλη γραμματέας η οποία καθόριζε τις λεπτομέρειες πληρωμής.

Η Κ.Τ, αποκλειστική, όπως αναφέρει γραμματέας του εν λόγω καθηγητή, απευθυνόμενη σε Ελληνα υπάλληλο ξένης τράπεζας, ζητά να επιβεβαιωθεί η αποστολή ποσού 4000 δολαρίων από κάποιο κ. Η… και να κατατεθεί στο λογαριασμό του καθηγητή!

Η ίδια, σε ένα άλλο έγγραφο που φέρει μάλιστα τη φίρμα του Πανεπιστημίου, υπογράφει και ως υπεύθυνη του …λογιστηρίου, όχι βέβαια του Ιδρύματος, αλλά της «μονάδας» που επί χρόνια λειτουργεί ο καθηγητής μέσα στην Ιατρική Σχολή.

Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι ότι οι εισφορές στο λογαριασμό του εν λόγω πανεπιστημιακού, έφταναν από παντού.

Σε ένα από τα έγγραφα που έχει στη διάθεση της η «Π», αποκαλύπτεται ότι ένα έμβασμα 1500 δολαρίων από το μακρινό Ντουμπάι, κατατέθηκε σε κατάστημα ελληνικής τράπεζας, στην ευρύτερη περιοχή της πανεπιστημιούπολης, στο όνομα της τότε γραμματέως του, η οποία τον ακολουθεί αναβαθμιζόμενη.

Δεκάδες τέτοια έγγραφα συγκροτούν ένα ογκώδη φάκελο, ο οποίος αποκαλύπτει αυτά που χρόνια τώρα αποτελούν κοινό μυστικό στην Ιατρική Σχολή, αλλά κανείς δεν βγήκε να τα καταγγείλει λόγω των διασυνδέσεων του εν λόγω καθηγητή, ο οποίος φρόντισε να αποκτήσει μεγάλη φήμη, καλλιεργώντας δημόσιες σχέσεις και χρησιμοποιώντας κατά κόρον και τα μέσα ενημέρωσης σε όλη την Ελλάδα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, πριν λίγο χρονικό διάστημα, δέχτηκε αιφνιδιαστικό έλεγχο από το ΣΔΟΕ, το οποίο αποκάλυψε πολλά εικονικά τιμολόγια για συνέδριο που όμως δεν έγινε ποτέ και του επέβαλε πρόστιμο.

Η «Π», προσπάθησε χθες να επικοινωνήσει μαζί του για να δώσει την δική του άποψη, χωρίς όμως αποτέλεσμα και γι’ αυτό ακριβώς το λόγο δεν δημοσιεύουμε το όνομά του. Θα επανέλθουμε όμως στο επόμενο φύλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ίδια, σε ένα άλλο έγγραφο που φέρει μάλιστα τη φίρμα του Πανεπιστημίου, υπογράφει και ως υπεύθυνη του …λογιστηρίου, όχι βέβαια του Ιδρύματος, αλλά της «μονάδας» που επί χρόνια λειτουργεί ο καθηγητής μέσα στην Ιατρική Σχολή.

Μάλλον αναφέρεται στο ΒΕΜΜΟ. (του οποίου μόλις διαπίστωσα ότι έχουν κλείσει το site... υπάρχει μόνο αυτό)

Δεκάδες τέτοια έγγραφα συγκροτούν ένα ογκώδη φάκελο, ο οποίος αποκαλύπτει αυτά που χρόνια τώρα αποτελούν κοινό μυστικό στην Ιατρική Σχολή, αλλά κανείς δεν βγήκε να τα καταγγείλει λόγω των διασυνδέσεων του εν λόγω καθηγητή, ο οποίος φρόντισε να αποκτήσει μεγάλη φήμη, καλλιεργώντας δημόσιες σχέσεις και χρησιμοποιώντας κατά κόρον και τα μέσα ενημέρωσης σε όλη την Ελλάδα.

Και αν αναφέρεται στο ΒΕΜΜΟ προφανώς ο μυστηριώδης καθηγητής είναι ο Παλλήκαρης (μια χαρά ταιριάζει στην παραπάνω περιγραφή).

Πανε 3,5-4 χρονια απο τοτε που δημοσιευτηκε το αρθρο,κανενα ονοματακι δημοσιευτηκε ποτε;Kαι πως κατεληξε αυτη η ιστορια,ξερει να μας πει κανεις;

Αν όντως πρόκειται για το θέμα με το ΒΕΜΜΟ, λοιπόν, τότε τώρα είναι που η ιστορία αυτή έχει φτάσει στο peak της ukliam2.gif με όλη την πανεπιστημιακή κοινότητα να ζητάει παραίτηση της πρυτανείας, η πρυτανεία να αρνείται επιμένοντας ότι δεν ευσταθούν οι καταγγελίες, το ΒΕΜΜΟ να έχει αναστείλει υποτίθεται τη λειτουργεία του κλπ... Google "Παλλήκαρης ΒΕΜΜΟ" και θα βγουν πολλά αποτελέσματα για την υπόθεση... Εναλλακτικά μπες εδώ και διάβασε τα σχετικά θέματα (έχει επιστολές διαφόρων για το θέμα -συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του Παλληκαρη- κ.α.). Βεβαια το 2ο θέλει υπομονή γτ παρεμβάλλονται και άλλες ανακοινώσεις κλπ, και θα πρέπει να δεις και τις προηγούμενες σελίδες γτ έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που είχαν αναρτήσει διάφορα για το θέμα του ΒΕΜΜΟ (στη σελίδα 3 και 4 έχει αρκετά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παράδειγμα προς μίμηση.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Here is a little story.

We perfused a primate last week. For brain perfusions, we use artificial cerebrospinal fluid (ACSF), which is something that the guys doing slice recordings make on a routine basis. Each time I perfuse, I go there and ask for ACSF. Carlos, a good friend from Chile, works there and always helps. So, there we are, talking about the recent earthquake that hit them hard.

A German scientist steps in and says “what’s wrong with you guys?” “What do you mean?”, I ask back. “I mean with the economy, you are bankrupt”. “True”, I said, “Greece is bankrupt”, and I turn to Carlos. He goes on. “What happened to the great Greeks we’ve learned at school? All the fuss with the Science and the Geometry and the like. I hear your Universities are in disarray”. “That too”, I replied. And yet, he goes on. “Who knows what happened to those genes and what short of mix up happened since”, he says and laughs.

So I turn with my chair, those revolving chairs, and I stare at him for a moment. “Let me get this straight”, I say with soft, steady voice. “If this conversation goes where it seems to be going, I am not willing to participate” “If race purity and gene pool sequestration is what you imply, it is very disturbing” “But foremost, it is rather alarming that it comes from you” “What do you mean?”, he says, but now his voice trembles. “You don’t want me to remind you, do you?” I answer back. My voice softer that ever.

My German colleague stepped out the room. Carlos gave me the thumbs up, although I am not sure he fully understood what happened. Whenever he sees me since, this otherwise promising scientist from Germany lowers his eyes out of embarrassment or out of respect.

What do we make out of this?

True, we have had our share of embarrassment. I have been following the news and I interact with many people of all backgrounds.

True, Greece is a guilt-free society. How many times have you heard people complaining about other people (I always wonder who the “other” is) about not respecting the law, traffic rules, or about littering? See the canyons of Crete. Stunning beauty! Look closer and you will see a mattress and a washing machine. I am sure the locals blame the “others”. I have difficulties believing that a Dutch national brought a mattress from home only to trash it in a Cretan canyon.

We, more often than not, confuse privilege with rights. Students do that often.

We, more often than not, exercise our power more than our strength permits. Your teachers and professors do that often.

And yes! We are dishonest and corrupt. It helped us survive under harsh realities in the past, but apparently it is a serious handicap these times.

It is not the Albanians, it is not the Americans, now the Germans…not even the Jews… People need to need "The Barbarians".

It is us! It might come as a shock to few, but this world does not revolve around Greece.

Yet, no one can make you feel inferior unless you invite them to do so. The German had to be reminded.

Please, use you brains. We have all put too much hope on the hands of the “others”. You may name your “others” at will...

ps_This morning, I was conversing with Lu, one of my brightest students. She wants to visit Greece, she says, to see where it all started!

ps2_Shl-oam, thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Χμ...

Αυτή η σχολή ( θεωρείται και μάλλον είναι η καλύτερη στην Ελλάδα, τι συμφορά!) θέλει έναν εισαγγελέα ειδικό σε θέματα Παιδείας και Υγείας.

Θέλει φοιτητές που να μην είναι κομματόσκυλα της Ιπποκράτους, Ρηγίλλης, Κουμουνδουρου, Περισσού κτλ

Στην ορκωμοσία της 20ης Ιουλίου, ο πρόεδρος, τους θερμότερους εναγκαλισμούς τους είχε με τους περισσότερους συναδέλφους(?) διαφόρων φοιτητικών παρατάξεων. Την ίδια μέρα βέβαια αυτός και άλλοι 3 καθηγητές είχαν δεχτεί κλήτευση να δώσουν εξηγήσεις από τον εισαγγελέα Ηρακλείου για ορισμενες εξόφθαλμες υποθέσεις ( )

Κάποτε ήταν περιζήτητη σχολή από ΔΕΠ Πανεπιστημίων της αλλοδαπής που ήθελαν να επιστρέψουν στην Ελλάδα, φέτος 2 τέτοιοι που ενδιαφερόταν για έδρα, έμαθα πως απέσυραν τα χαρτιά τους.

Προχθές συνταξιοδοτήθηκε ο κ. Γκουρτσογιάννης, είχαν προηγηθεί κι άλλοι σοβαροί άνθρωποι, κάποιοι αξιόλογοι φεύγουν για κεντρικά Πανεπιστήμια, και ποιοι απομένουν...? Αυτοί που θα το παίζουν πατερούληδες σε φοιτητάκους, που και οι δύο ράτσες εξυπηρετούν ιδιοτελή συμφέροντα.

Θάρρος θέλει και γονάδες, αλλά τέτοια στην Ελλάδα δύσκολα βρίσκεις.

Εισαγγελέα και πάλι εισαγγελέα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαγγελέα και πάλι εισαγγελέα.

Μα το κύριο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι οι εισαγγελείς και οι δικαστές που κάνουν εδώ και χρόνια λευκή απεργία!

Δεν το έχεις ακούσει?

Τους φέρνουν τους νταβατζήδες, τις παράνομες πόρνες από την Αφρική, τους ιδιοκτήτες των νυχτερινών κέντρων που δεν πληρώνουν φόρους, τους μεγαλογιατρούς που ζητούν φακελάκι, τους παράνομους μικροπωλητές, τους συνδικαλιστές που εγκληματούν, 2 και 3 και 4 και 5 φορές.

Μετά από κάθε προσαγωγή αφήνονται ελεύθεροι για να ξαναπαρανομήσουν!

Ο ίδιος ο Προιστάμενος της Εισαγγελίας Εφετών τα λέει!

Θα φέρει φάκελλο με χιλιάδες υποθέσεις στη Βουλή το Σεπτέμβριο.

Έχουμε νόμους αλλά δεν εφαρμόζονται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.