Jump to content

Σε απολογία για παρατυπίες 12 καθηγητές της Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης


Recommended Posts

Σε απολογία καλούνται από πταισματοδίκη 12 καθηγητές της Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης και ο γραμματέας του ΕΛΑΠΙ (ειδικός λογαριασμός απογευματινών ιατρείων) έπειτα από εισαγγελική έρευνα που αφορούσε τις παρατυπίες που είχαν καταγγελθεί στο σύστημα λειτουργίας των απογευματινών ιατρείων.

Ασθενείς είχαν καταγγείλει ότι τα ραντεβού με τους γιατρούς κλείνονταν όχι μέσω της γραμματείας, οπότε καταγράφονταν, αλλά μέσω των γραμματέων των καθηγητών. Με αυτόν τον τρόπο, ο γιατρός εισέπραττε όλη την αμοιβή της επίσκεψης του ασθενούς χωρίς να αποδίδει στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο το αναλογούν ποσό. Επρόκειτο δηλαδή ουσιαστικά για τη λειτουργία ιδιωτικών ιατρείων υπό τη σκέπη του ΠΑΓΝΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Last Reply

Διώξεις για 13 πανεπιστημιακούς

Ποινική δίωξη σε “13” καθηγητές για τα ιατρεία το απόγευμα

Ποινική δίωξη σε βαθμό πλημμελήματος σε δεκατρείς γιατρούς (πανεπιστημιακούς καθηγητές και γιατρούς του Ε.Σ.Υ) και στον υπεύθυνο του ειδικού λογαριασμού των απογευματινών ιατρείων άσκησε ο εισαγγελέας Ηρακλείου Νίκος Μαρκάκης στο πλαίσιο της έρευνας που διενεργεί για τη λειτουργία των απογευματινών ιατρείων του ΠΑΓΝΗ και τις καταγγελίες που είχαν γίνει σχετικά με τον τρόπο που κλείνονται τα ραντεβού των ασθενών.

Η ποινική δίωξη που ασκήθηκε στον υπεύθυνο του ΕΛΛΑΠΙ είναι για παράβαση καθήκοντος , ενώ η δίωξη στους γιατρούς είναι για ηθική αυτουργία στην παράβαση καθήκοντος Οι γιατροί στους οποίους ασκήθηκε η ποινική δίωξη από τον κ. Μαρκάκη είναι:

Β. Γεωργούλιας , Ανδρονίκη Τόσκα, Δ. Τσιφτσής, Παύλος Κατόνης, Εύα Ματζουράνη, Δ. Μαυρουδής, Ανδρέας Πλαϊτάκης, Αντ. Μακρυγιαννάκης, Φραγκίσκος Σοφράς , Π. Βάρδας και Λ. Βαμβακάς, Κ. Καλπάκης, Ν. Ανδρουλάκης . Ο υπεύθυνος του ειδικού λογαριασμού είναι ο Μ. Βολανάκης.

Οι προαναφερθέντες είχαν κληθεί στο πλαίσιο της εισαγγελικής έρευνας για να καταθέσουν και αναμένεται να οριστεί δικάσιμος.

Χθες στη διάρκεια συνέντευξης τύπου του πρύτανη του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Παλληκαρη και του προέδρου της Ιατρικής Σχολής του Π.Κ κ. Ζώρα ζητήθηκε και από τους δύο να σχολιάσουν την εξέλιξη αυτή.

Ο κ. Παληκαρης απάντησε πως είναι θέμα του προέδρου της ιατρικής σχολής να απαντήσει και πως εκείνος δεν έχει κάνει ποτέ απογευματινά ιατρεία.

Από την πλευρά του ο κ. Ζώρας απάντησε πως δεν είναι θέμα της ιατρικής σχολής και του πανεπιστημίου, αλλά του υπουργείου υγείας και της διοίκησης του νοσοκομείου για τον τρόπο που λειτουργούν τα απογευματινά ιατρεία. Ανέφερε τέλος ότι δε θα απολογηθεί εκείνος επειδή εμπλέκονται πανεπιστημιακοί καθηγητές

Το εργαστήριο ύπνου στην Επιτροπή Ερευνών

Παρουσία του υπεύθυνου καθηγητή για το Εργαστήριο Ύπνου, κ. Σιαφάκα, συνεδρίασε χθες η ολομέλεια της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Κρήτης. Ο κ. Σιαφάκας προσκόμισε όλα τα έγγραφα που αφορούν στη λειτουργία του εργαστηρίου και τίθενται στη διάθεση του νομικού συμβούλου του ιδρύματος. Σε μια πρώτη ανάγνωση, δε φαίνεται να υπάρχουν προβλήματα, θα διενεργηθεί, όμως, ο απαραίτητος έλεγχος. Σύμφωνα με πληροφορίες, το εργαστήριο έχει άδεια από το ΚΕΣΥ. Εν τω μεταξύ, καμία εξέλιξη δεν έχει σημειωθεί όσο αφορά στους ελέγχους των εργαστηρίων που λειτουργούν στο ΒΕΜΜΟ ενώ ο φάκελος που έχει κατατεθεί από πλευράς του πρύτανη, Ι. Παλλήκαρη κρίνεται ελλιπής. Η Επιτροπή τις επόμενες μέρες θα ζητήσει, με επιστολή της στο υπουργείο Παιδείας, να προσδιοριστεί εάν μπορεί και υπό ποιους όρους να γίνεται παροχή υπηρεσίας από προγράμματα που διαχειρίζεται ο Ειδικός Λογαριασμός. Υπενθυμίζεται πως η προηγούμενη ολομέλεια είχε αποφασίσει να θέσει τέλος σε όλα τα παράτυπα λειτουργούντα προγράμματα εντός του χώρου του Πανεπιστημίου Κρήτης και είχε βάλει στο «στόχαστρο» τις επίμαχες υπηρεσίες του ΒΕΜΜΟ και το εργαστήριο με επικεφαλής τον διευθυντή της οφθαλμολογικής κλινικής του ΠΑΓΝΗ, κ. Τσιλιμπάρη.

http://www.patris.gr/articles/176253?PHPSESSID=8d8l31nl84d5oqtavqd36ugdg5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

258 views, and not a single one of you has a comment about their professors being involved in the trade. Yet you are eager to flash your teeth and claws when you feel your "given rights" are threatened. As if having teachers not being investigated by a prosecutor for blatant illegal activities is not your "damn-given right".

Interesting...and scary!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

258 views, and not a single one of you has a comment about their professors being involved in the trade. Yet you are eager to flash your teeth and claws when you feel your "given rights" are threatened. As if having teachers not being investigated by a prosecutor for blatant illegal activities is not your "damn-given right".

Interesting...and scary!

Η κατηγορία φοιτητών που περιγράφετε δε συχνάζει στο greekmeds απ' ότι έχω καταλάβει (με εξαίρεση βέβαια όταν είχε ανοιχτεί το θέμα του κύκλου και κάποιος τους το σφύριξε και ξαφνικά έκαναν ντου από παντού :splats: ). Άλλωστε οι περισσότεροι φοιτητές εδώ έχουν γίνει μέλη για αλληλοβοήθεια σε μαθήματα κλπ (εκτός απ' το να παίζουν στο "Περι ανέμων και υδάτων" :P ) και οι "επαγγελματίες επαναστάτες" όπως πολύ εύστοχα τους είχε περιγράψει πρόσφατα κπ καθηγητής μας νομίζω, είναι γνωστό ότι δεν έχουν πολλές επαφές με τα μαθήματα και στη σχολή έρχονται μόνο στις ΓΣ :rolleyes: (άσχετα αν κατά τ' άλλα "αγωνίζονται" για την παιδεία :anavwfwties: ). Εμείς οι υπόλοιποι, λοιπόν, τι να σχολιάσουμε στο θέμα; Δεν ξέρουμε καν αν ισχύουν οι κατηγορίες ή αν ισχύουν για όλους τεσπα (προσωπικά δλδ έχω κπ αμφιβιλίες). Ειδικά αυτό για το εργαστήριο ύπνου που λέει ότι "Σε μια πρώτη ανάγνωση, δε φαίνεται να υπάρχουν προβλήματα, θα διενεργηθεί, όμως, ο απαραίτητος έλεγχος." με προβλημάτισε! Δλδ θέλουν να βρουν κάτι με το ζόρι;! Γτ ειδικά από τα μέλη ΔΕΠ της πνευμονολογικής κλινικής (που είναι υπεύθυνα και για το εργαστήριο ύπνου) ως φοιτήτρια δεν έχω κανένα παράπονο ούτε από τα μαθήματα ούτε από τις προπαιδευτικές. Ομοίως για την ΠΟΓΚ. Οπότε ποιος ξέρει ποιοι είναι οι ένοχοι και ποιοι παράπλευρες απώλειες... Το μόνο που φοβάμαι από όταν πρωτοάκουσα για την όλη ιστορία στο ΠΑΓΝΗ είναι μην τυχόν έχει κάποιου είδους αντίκτυπο σε εμάς ειδικά στις κλινικές του 5ου και 6ου, και τι να κάνουμε όμως;;; Αν έχετε κάποια ιδέα... :)

Α! Και μια απορία! Επειδή αυτή η ιστορία ξεκίνησε και καλά από τον τρόπο που κλείνονται τα ραντεβού, τι σημασία έχει ποιος τα κλείνει;;; Στο γιατρό τα δίνεις τα λεφτά κι όχι σε καποια γραμματεία του νοσοκομείου π.χ.; Δεν ξέρω δεν έχω πάει ποτέ σε απογευματινά ιατρεία... Και ποιο ήταν το πρόβλημα των ασθενών; Περισσότερα χρήματα τους ζητούσαν; Ή τους πείραξε που έπαιρναν στη γραμματεία των απογευματινών και τους έβαζε να κάνουν ένα τηλέφωνο παραπάνω στη γραμματεία του εκάστοτε καθηγητή; Μόνο εμένα μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μελιάν καλό μου, μην είσαι τόσο αφελής...Κατά τ' άλλα τι να πούμε, όλα τα ονόματα είναι γνωστότατα και όποιος έχει περάσει από Χάρβαντ ξέρει...20 χρόνια η ίδια ιστορία...Αλλά προφανώς οι εν λόγω τώρα πια είναι κοντά στη σύνταξη και οι μικρότεροι τσινήσανε γιατί τόσα χρόνια δεν έχει λαδώσει και το δικό τους αντεράκι και τους καρφώσανε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif Μα γι' αυτό έκανα και κάποιες ερωτήσεις! (όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη! :) ) Κατά τ' άλλα δεν μπορώ να έχω γνώμη για το τι γίνεται στο ΠΑΓΝΗ, δεν είμαι καν στις κλινικές ακόμα!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"The more passionate you feel about an idea, the more this will dig into your subconscious and lead you to the path of its accomplishment..."

emquestion

But I do want to hear it! Κι επειδή είναι λίγο γενική η υπογραφή μου θα θέλατε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένος; Προσωπικά δεν έχω καμία ιδέα! emconfused Εδώ εσείς που είσασταν μέσα στα πράγματα και ξερατε τι γίνεται (γτ εγώ αυτή τη στιγμή μιλάω τελείως γενικά κι αόριστα και δε βλέπω να με διαφωτίζει κανείς), σηκώσατε τα χέρια ψηλά, και μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς ως φοιτητές; Μακάρι! Τι όμως;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"The more passionate you feel about an idea, the more this will dig into your subconscious and lead you to the path of its accomplishment..."

emquestion

...και μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς ως φοιτητές; Μακάρι! Τι όμως;

Very little. That's why ignorance is bliss when you are younger...

Later on, you abandon your signature for Crane's poem "In the Desert"

Becoming too philosophical for a faculty currently working on a funding opportunity to support his salary. Yes, there are people that don't get paid in world's universities, unless they produce. Shocking, isn't it?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός είναι ο cdpas? Ξένος καθηγητής που έμαθε τι εστί Κρητική φιλοξενία και τον πήρανε φαλάγγι τον δόλιο από τον Ψηλορείτη μέχρι να τα μαζέψει και να ξαναπάει στον τόπο του;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες του, Μελιάν, εσύ που το ΄χεις καλύτερο το Εγγλέζικο, ότι το ίδιο κάνουνε και στους Αθηναίους, Σαλονικείς, Λαρισαίους, Βολιώτες και σε όποιον άλλον είναι "ξένος" τέλος πάντων. "Να φύγετε να πάτε στην Ελλάδα", μου είχαν πει εμένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς ως φοιτητές; Μακάρι! Τι όμως;

Very little. That's why ignorance is bliss when you are younger...

Later on, you abandon your signature for Crane's poem "In the Desert"

Ωπα, μισό λεπτό! Στο πρώτο σας σχόλιο σε αυτό το τόπικ απορήσατε για την αδράνεια των φοιτητών για το θέμα. Σας απάντησα ότι 1ον δεν ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται και 2ον και να μαθαίναμε υπάρχει αλήθεια κάτι που μπορούμε να κάνουμε εμείς ως φοιτητές και να είναι αποτελεσματικό; Μου λέτε να κοιτάξω την υπογραφή μου. Ζητάω διευκρινήσεις... Και τελικά μου απαντάτε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα;! Κι εγώ αυτό δεν είπα απ' την αρχή;! Άρα γτ απορήσατε στο πρώτο σας ποστ για το ότι δεν κάνουμε κάτι γι' αυτό το θέμα; wacko.gif

Α! Όσο για το ποιήμα που λέτε (googled it)

"In the desert

I saw a creature, naked, bestial,

Who, squatting upon the ground,

Held his heart in his hands,

And ate of it.

I said: "Is it good, friend?"

"It is bitter - bitter," he answered;

"But I like it

Because it is bitter,

And because it is my heart."

blink.gif Αν εγώ προσωπικά (γτ στη δική μου υπογραφή αναφέρεστε) φτάσω στο σημείο να αντικαταστήσω την υπογραφή μου σε ένα φόρουμ με το παραπάνω ποιήμα (γτ άλλο να περνάς φάσεις που είσαι down κι άλλο να βάζεις και τέτοιες ταμπέλες στον εαυτό σου!), παρακαλώ τους ψυχιάτρους του γμ να 'ρθουν να με μαζέψουν, θα το 'χω χάσει τελείως... wacko.gifconfused.gif

Ποιός είναι ο cdpas? Ξένος καθηγητής που έμαθε τι εστί Κρητική φιλοξενία και τον πήρανε φαλάγγι τον δόλιο από τον Ψηλορείτη μέχρι να τα μαζέψει και να ξαναπάει στον τόπο του;

Από το 2006-2007 που μπήκα εγώ στη σχολή (για πιο πριν δεν ξέρω) μέχρι και πέρσυ ήταν επίκουρος καθηγητής στη σχολή μας και δίδασκε το μάθημα της νευροανατομίας (κλικ). Επίσης μας είχε πει ότι είναι σε ένα ερευνητικό εργαστήριο (αν δεν κάνω λάθος) στο Yale.

(@cdpas: ελπίζω ότι δεν σας πειράζουν οι διευκρινήσεις προς την invitro, κρίνοντας από το πρώτο σας ποστ στο φόρουμ σχετικά με την αποχώρησή σας από το Π.Κ.-εννοώ αυτοφωτογραφίζεστε, κι εγώ δλδ προφανώς από εκείνο το ποστ κατάλαβα ποιος είστε!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Here’s an idea. Stop attending classes. Demand that they do better than that.

Χαχαχαχα!!! Λες και τώρα έχουμε απαρτία στα μαθήματα, οπότε η αποχή θα κάνει τη διαφορά....! ukliam2.gifno.gif (το μαθημά σας ήταν Η εξαίρεση)

Demand that both the Dean and the head of Faculty go ahead and address the University body (it includes you, the students) to update you on the “crisis” (here is where you laugh your head off). Demand that the faculty under investigation stay away from their duties until the inquiry is complete and case is closed (this is where Invitro asks “is cdpas from this world?”).

lmfao.gif

But be prepared to take punishment for holding ground and for preserving your integrity. Could you handle that? Your signature (here it comes) and your past writings suggest you can. I wouldn’t put much hope on the fighting brigades that pillage your School, though.

Για να γίνουν αυτά που προτείνετε και να έχουν κάααααποια ελπίδα να έχουν αποτέλεσμα, προϋποθέτουν και αξιόλογη συμμετοχή από την πλευρά των φοιτητών. Οι φοιτητές, λοιπόν, πολύ πιθανόν να συμφωνήσουν με την αποχή (ε κλασικά). Κατά τ' άλλα όταν θα έρθει η ώρα της ενημέρωσης που λέτε, το 1/3 θα είναι για καφέ και θα απολαμβάνει τις αναπάντεχες διακοπές που προέκυψαν από την αποχή, το άλλο 1/3 θα είναι στην ενημέρωση και θα δημιουργεί φασαρία φωνάζοντας συνθήματα σε κάθε ευκαιρία και μην αφήνοντας κανέναν ουσιαστικά να κάνει καμία ενημέρωση, και το τελευταίο 1/3 ή θα είναι σπίτι του αγκαλιά με τα βιβλία του ή θα είναι στην ενημέρωση και θα κοιτάζει αποσβολωμένο τους συμφοιτητές του της προηγούμενης κατηγορίας να δημιουργούν ένα χαμό απ' το τίποτα. Οπότε και να γινόταν το θαύμα να συμφωνήσουν πρόεδρος και πρύτανης, τελικά η στάση των φοιτητών θα τα έκανε όλα να γυρίσουν εναντίον μας. Και γτ κόλλησα στους φοιτητές ενώ έτσι κι αλλιώς είναι απίθανο να συμφωνούσαν οι 2 προηγούμενοι; Γτ έστω ότι επιστρατεύουμε κάποιους με φοβερές διπλωματικές ικανότητες και πείθουν τελικά και τον πρόεδρο και τον πρύτανη (χα!). Πώς όμως θα αλλάξεις την όλη στάση 400-500 20χρονων φοιτητών που η πείρα έχει δείξει ότι είναι εξαιρετικά ευεπηρέαστοι από την ψυχολογία της μάζας ή απλά αδιαφορούν για όλα πέραν του εαυτού τους; Οεο;

Then the question comes “natural”. Why on earth to do that? Honestly, you shouldn’t, hence the “very little to do”. But the very moment in life you realize that “you shouldn’t” (it takes some time), you come to cherish Crane’s poem, and you haven’t reached that point, yet. See how it all comes around in a circle?

Κι όμως I know we shouldn't. Γτ αν υπήρχε πιθανότητα να καταφέρουμε κάτι, οκ ας προσπαθούσαμε! "Αυτοθυσία" όμως για να "σώσουμε" μια σχολή που δε φαίνεται να θέλει ή να ενδιαφέρεται να σωθεί, ε όχι! Υποτίθεται μπήκαμε στη σχολή για να σπουδάσουμε ιατρική, αν θέλουμε να σώσουμε τον κόσμο, λοιπόν, μπορούμε ανετότατα να τον σώσουμε μετά το πτυχίο, και τότε θα μπορεί να είναι και κυριολεκτικό! smile.gif

Παρόλα αυτά εξακολουθεί να με εκφράζει απόλυτα η υπογραφή μου και καθόλου το ποιήμα του Crane 001shiny[1].gif , να το κοιτάξω; tongue.gif

Isn’t it interesting that our schools offer no ground, whatsoever, for this kind of interaction? What is more remarkable, though, is that - with a few possible exceptions - a University student in Crete Medical School (and most likely in all Greek Schools) is a thousand times more open-minded than the average American University student who, however, enjoys this opportunity in the class.

Ε τα χουν όλα έτοιμα, γι' αυτό. Ενώ εμείς σκληραγωγούμαστε! tomato.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κύριε cdpas,

θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι στη Ελλάδα ο κυριότερος μηχανισμός δράσης είναι η αντίδραση μετά από πλήξη προσωπικών-ομαδικών συμφερόντων. αν δεν γίνει το τελευταίο δεν υπάρχει δράση...έτσι και εδώ, μια χρόνια κατάσταση για την οποία όλοι κώφευαν μετετράπει σε καταγγελία γιατί κάποιοι θίχτηκαν-αδικήθηκαν-έμειναν στην απ'έξω...

οι φοιτητές του ΠΚ έχουν κάνει τα τελευταία 6-8 χρόνια πράγματα που δεν είχαν γίνει για 25, για θέματα που ΑΜΕΣΑ τους έθιγαν (για το παρών ομολογώ όχι) και έχουν πληρώσει το τίμημα. αν και αποψή είναι πως προηγούνται άλλα και άλλα να γίνουν για να καθαρίσει το μέρος αυτό.

οι καταγγελίες αυτές είναι όπως λέμε "προειδοποιητικές"...και χρειάζονται πόλλα περισσότερα από τον ξεσηκωμό μιας πανεπιστημιακής κοινότητας για να καθαρίσει το τοπίο.

ΥΓ. ο παλλήκαρης τα λέει στο ζώραΝ του και ο ζώραΝ στην ουρά του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι δεν εχω καταλαβει ΓΡΙ απ όλ αυτά που λεει ο κυρ σιντιπιεης και τα οσα συζητατε μαζι του σ αυτο το θεμα.Η πολυ ηλιθια ειμαι η δεν ξερω να διαβαζω:D.Σοβαρα τωρα.

Η καταγγελια ειχε να κανει με καθηγηταραδες και τις γραμματεις τους και όλα τα επιτελεια τους τεσπα, που κανονιζαν για παρτη τους και μονο, τα απογευματινα ραντεβου γραφοντας στ @@ τους–εξαπατωντας το δημοσιο κρατος .

Μη δεν ειναι,ωρε παληκαρια,το δημοσιο κρατος αυτο που τους καθηγηταραδες και! τους εχει προσλαβει ως δημοσιους υπαλληλους του και! τους εχει δωσει το δικαιωμα να ασκουν μερικη ιδιωτικη ιατρικη στα απογευματινα ιατρεια των νοσοκομειων του και! τους εχει δωσει το δικαιωμα να ασκουν ιδιωτικη ιατρικη στα ιδιωτικα ιατρεια τους;

Oλα για παρτη των καθηγηταραδων του,το κρατος με λιγα λογια.

Λολα το κρατος για τους καθηγηταραδες του.Τα δινει όλα…:cool11:

(Συγκριτικα παντα με ο,τι δινει στους υπολοιπους γιατρους του εντος Ελλαδας,μιλάω,μη μου αρχίσετε το τι γίνεται στην Αμερική,την Αγγλια και τη Μποτσουανα για δε μας αφορα στην προκειμενη περιπτωση.)

Που κολλανε το λοιπον οι φοιτητες σε μια καταγγελια σαν αυτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ο απατεωνας και ο αχαριστος είναι ο καθηγητης και ο εξαπατημενος και θιγμενος είναι το κρατος που είναι ο εργοδοτης του.

ΠΟΥ ΔΙΑΟΛΟ κολλανε οι φοιτητες στην προκειμενη περιπτωση;

Tι άλλο θ ακουσουμε,ακου να μην πανε στα μαθηματα και γενικως να πολεμισουν οι φοιτητες εναντιον του φαινομενου.

Μηπως θελετε να τους ξυσουν και τα @@ τους τοσο των καθηγητων οσο και του δημοσιου κρατους οι φοιτητες ή να τους λυσουν και τα οποια σεξουαλικά προβληματα τυχαινει να αντιμετωπιζουν;

ΡΕ,ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Oι φοιτητες,κυριε σιντιπιεη μου (επι τη ευκαιρια,δεν εχω καταλαβει ποιος η τι ειστε και γιατι σας μιλανε ευθυς εξαρχης ολοι στον πληθυντικο,επιλεκτικα διαβασα το θεμα,κατι ειπε η melian σε ενα σημειο αλλα καπου το εχασα παλι) μπηκαν στο πανεπιστημιο για να μαθουν μια επιστημη και να εντρυφησουν σε αυτή 1ον και 2ον για να καλλιεργηθουν και να αναπτυχθουν ως εγκεφαλοι και ψυχες.

Δε μπηκαν για να σωσουν το βρωμικο κρατος από τις πουστιες και τις βρωμιες των υπαλληλων του και καθηγητων τους.

Και στην τελικη,πολύ γουσταρω που του τρωει του δημοσιου κρατους τα φραγκα ο απατεωνας καθηγητης.Και δεν είναι φυσικα τα εξωτερικα ιατρεια ο μονος τροπος που το κανει αυτό.

Περιμενε το κρατος ότι δε θα το φαει;To κρατος γνωριζει εδώ και χρονια ποσο απατεωνες είναι οι καθηγητες απεναντι στην ιδια την ιατρικη επιστημη αλλα και στους φοιτητες και τις οικογενειες τους (βλεπε εκπαιδευτικο εργο και ιατρικα βιβλια) και βγαζει το μοκο.Δεν το πειραζε ουτε το πειραζει που είναι απατεωνες σε ο,τι αφορα το εκπαιδευτικο και ερευνητικο τους εργο,γιατι οι εξαπατημενοι είναι τα φοιτητακια και δη τα φοιτητακια χωρις ακρες….

Τωρα που ο απατημενος είναι το ιδιο,το τσουζει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Μα γιααααατιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;;;

Δυο μετρα-δυο σταθμα;;;;;;;;Καλεε, δε θαααα πρεπε...:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήλια καρδούλα μου, ο άνθρωπος είναι λέει ξένος καθηγητής που τον φάγανε λάχανο και τον διώξανε με συνοπτικές διαδικασίες (νόμιζε ο δόλιος ότι θα εκπαιδεύσει φοιτητές ανενόχλητος) και τώρα το έχει ρίξει στον Καβάφη. Αμ, κυρ καθηγητά μου, ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες (= Κρήτες) τι σημαίνουν... emblush

Πολύ λυπάμαι αγαπητέ μου καθηγητή, αλλά πρέπει να έχεις υπόψιν (πάει ο πληθυντικός, την ίδια ηλικία θα έχουμε φαντάζομαι) ότι η χώρα αυτή καταρρέει γενικά και είμαστε ο σώζων εαυτω σωθήτω. Τι ψάχνεις κι εσύ τώρα. Υπόψιν ότι η Κρήτη είναι σε όλα τα επίπεδα κράτος εν κράτει για την Ελλάδα και δεν υπάρχει περίπτωση ο ξένος να βρει προκοπή. Μόνο καλή Ζωνιανή φούντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

damnnnnn right ο_Ο

καλά δεν είναι μόνο η κρήτη κράτος εν κράτει, απλά κάποιοι δεν θέλουν "άλλοι" να πατούν στα τσιφλίκια τους...δημιουργούν δικούς τους κανόνες,αποβάλλουν τους αντιφρονούντες με συνοπτικές διαδικασίες και παίζουν με τους φοιτητές το παιχνίδι του καλού κ του κακού.

παντού το ίδιο μοτίβο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που κολλανε το λοιπον οι φοιτητες σε μια καταγγελια σαν αυτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ο απατεωνας και ο αχαριστος είναι ο καθηγητης και ο εξαπατημενος και θιγμενος είναι το κρατος που είναι ο εργοδοτης του.

ΠΟΥ ΔΙΑΟΛΟ κολλανε οι φοιτητες στην προκειμενη περιπτωση;

Tι άλλο θ ακουσουμε,ακου να μην πανε στα μαθηματα και γενικως να πολεμισουν οι φοιτητες εναντιον του φαινομενου.

Μηπως θελετε να τους ξυσουν και τα @@ τους τοσο των καθηγητων οσο και του δημοσιου κρατους οι φοιτητες ή να τους λυσουν και τα οποια σεξουαλικά προβληματα τυχαινει να αντιμετωπιζουν;

ΡΕ,ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Oι φοιτητες,κυριε σιντιπιεη μου (επι τη ευκαιρια,δεν εχω καταλαβει ποιος η τι ειστε και γιατι σας μιλανε ευθυς εξαρχης ολοι στον πληθυντικο,επιλεκτικα διαβασα το θεμα,κατι ειπε η melian σε ενα σημειο αλλα καπου το εχασα παλι) μπηκαν στο πανεπιστημιο για να μαθουν μια επιστημη και να εντρυφησουν σε αυτή 1ον και 2ον για να καλλιεργηθουν και να αναπτυχθουν ως εγκεφαλοι και ψυχες.

Δε μπηκαν για να σωσουν το βρωμικο κρατος από τις πουστιες και τις βρωμιες των υπαλληλων του και καθηγητων τους.

Στο μυαλό μου είσαι! 001shiny[1].gifwub.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-

-

Καλά, συγγνώμη, ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΤΕ???????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΒΗΣΑΤΕ ΤΑ ΠΟΣΤ ΣΑΣ??????????

Ευτυχώς που τα 'χω εν μέρη σε quote... vampv.gif

Δλδ νταξει, τόσες μέρες προσπαθώ να απαντάω όσο πιο ευγενικά και διπλωματικά μπορώ γτ σας σέβομαι πολύ ως καθηγητή και ήσασταν από τους λίγους που πραγματικά ενδιαφέρονταν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους (και την έκαναν), αλλά να μας λέτε ότι δε νοιαζόμαστε για τη σχολή μας ενώ εσείς σηκωθήκατε και φύγατε, και μετά να το μετανιώνετε ακόμα και για μια διαδικτυακή συζήτηση και να σβήνετε τα ποστ σας, ε έλεος! Μας κοροϊδεύετε;! Και οκ, μην κάνετε log in να μου πείτε πως όχι, το ξέρω ότι δε θέλατε να προκαλέσετε καμία αναστάτωση κλπ, απλά καθίστε να σκεφτείτε γτ αυτά που λέτε (ότι πρέπει να αγωνιστούμε για τη σχολή μας) αναιρούνται από αυτά που κάνετε (φεύγετε από το Π.Κ. και σβήνετε μέχρι και κάποια ποστ σε ένα φόρουμ επειδή κπ σας απάντησαν λίγο πιο έξω απ τα δόντια!) confused.gif Αλλά εσείς τελικά ενδιαφέρεστε για τη σχολή μας ή όχι;;; Και πάλι, μην μπείτε στον κόπο να μου απαντήσετε, στον εαυτό σας να δώσετε μια απάντηση γτ απ' τη μία λέτε ότι δε σας νοιάζει, κι απ' την άλλη αρχίζετε μια συζήτηση για την καταπολέμηση της διαφθοράς στο Π.Κ... Ξέρετε κάτι τέτοιοι αγώνες θέλουν προσπάθεια και θυσίες και από τις δύο μεριές, κυρίως όμως από αυτούς που έχουν την εξουσία, και αυτοί είναι τα μέλη ΔΕΠ (ήσασταν κι εσείς...), όχι οι φοιτητές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Apologies to all for intruding upon

With hindsight, it wasn't such a good idea

Logging off (twice this year...)

cdpa θα ηθελα να εξηγηθω για το δικο μου post.

Καταρχην να πω οτι ειχα διαβασει επιλεκτικα το θεμα.Ο τιτλος του,το πρωτο ποστ που αναλυει την καταγγελια και η προτροπη σας να αγωνιστουν οι φοιτητες,μου ηταν αρκετα για να απαντησω:D.Δεν ειχα ψαξει το προφιλ σας και δεν ειχα δει το θεμα που ειχατε ανοιξει και στο οποιο δηλωνετε εμεσα ποιος ειστε και υπονοειτε καποιες καταστασεις, οποτε δεν ειχα ιδεα για την ιδιοτητα σας ουτε μπορουσα να υποθεσω με ποια φιλοσοφια μιλατε.(Οχι βεβαια οτι τωρα που ξερω συμμεριζομαι τις αποψεις σας.Σας εξηγω παρακατω... )

Επι τη ευκαιρια να σας συγχαρω για το ενδιαφερον και τον κοπο να μαθετε το φορουμ αυτο και να ανοιξετε ενα τετοιο θεμα εδω,απευθυνομενος στους φοιτητες σας με τον τροπο που το κανατε.Ειναι μια κινηση που Ελληνας καθηγητης δε θα εκανε ποτε.Λυπαμαι που οι απαντησεις ηταν μονο 2-3.Θα περιμενα οτι ολοι οι φοιιτητες του πανεπιστημιου Κρητης που χρησιμοποιουν το φορουμ,ειδαν το θεμα και ετυχε να σας εχουν καθηγητη η ειχαν ακουσει για σας ,ποσο μαλλον που ησαστε so great οσο λεει η melian την οποια εμπιστευομαι με κλειστα ματια, να γραψουν με χαρα τουλαχιστον ενα ευχαριστουμε κι ενα καλη συνεχεια τιμης ενεκεν της παραγραφου που τους αφιερωσατε και την οποια παραθετω παρακατω: "I whole heartedly thank you for tolerating my idiosyncrasy, and for making those years in the Medical School worth spending, for I can hardly think of another worthy reason. I took every effort – or so I think - to treat my students and associates courteously and with respect, free from bias or self-interest or favoritism. Yet, you have my sincere apologies if with my words or attitude or actions I did hurt you in any way.

Best of luck to you all! Don’t let them bring you down… "

Δεν ξερω γιατι δεν το εκαναν.Ισως δεν το ειδαν πολλοι,ισως δεν ξερουν να εκτιμουν,τι να πω.

Τι να λεμε,ειστε απο αλλο κοσμο.Literally:D.Καθηγητης με ελληνικη νοοτροπια απεχει μακραν απο ο,τιδηποτε τετοιο.

Ενας εχει επιχειρησει να επικοινωνησει μαζι μας μεσω φορουμ στα χρονικα κι αυτος μας θυμηθηκε ενα μηνα πριν τις εκλογες στις οποιες ειχε βαλει υποψηφιοτητα για προεδρος της σχολης και στις οποιες για πρωτη φορα θα ψηφιζε ολοκληρη η μαζα των φοιτητων.Τοσα χρονια καθηγητης,ενα μηνα πριν τις συγκεκριμενες εκλογες θυμηθηκε να επικοινωνησει με τους φοιτητες του.Δεν ισοπεδωνω ολικα τις προθεσεις του,αυτο που περιγραφω ομως οπως και να το δει κανεις ειναι ενα γεγονος.

Το post μου ηταν ακομη ενα post φορουμοεκτονωσης των απωθημενων μου σχετικα με τη συντριπτικη πλειοψηφια των καθηγητων της Ιατρικης Αθηνων:D κατα βαση αλλα και γενικοτερα του καθηγηταριου(Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα,τα οσα συμβαινουν στην Αθηνα συμβαινουν πανω-κατω και στις υπολοιπες σχολες) εφοσον βρηκα μια ωραιοτατη αφορμη να το κανω(τα κολπακια με τα εξωτερικα ιατρεια δεν τα κανουν μονο οι καθηγητες της Κρητης).Παρα το οτι το post μου λειτουργησε αποσυμφορητικα ομως,δε νομιζω οτι υπερεβαλα η εθεσα καποιο ψευδες στοιχειο σε κανενα σημειο σε σχεση με την προφανεστατη σε ολους πραγματικοτητα.Απλως αν ηξερα σε ποιον απευθυνομουν θα ημουν πιο διακριτικη στις εκφρασεις μου.

Βλεπω,λοιπον,ενα ατομο εμφανισμενο απο το πουθενα(ειχα δει τον αριθμο των ελαχιστων ποστ σας κατω απο το avatar σας) να ερχεται να μας λεει με υφος και μεγαλη ευχερεια οτι οι φοιτητες ειναι αυτοι που θα επρεπε να αγωνιστουν και να θυσιαστουν :D και θα μπρουσαν να κανουν τη διαφορα, λογια που τα ακουω συνηθως σε ο,τι αφορα τις σπουδες μας,ενα θεμα που μας αφορα αμεσα,δηλαδη κι ομως! με πιανει ταρακουλο καθε φορα, δειτε εδω κι εδω τι εννοω...Θα βρειτε ενδιαφερον και το topic,ειμαι σιγουρη.Εμφανιζεται,λοιπον,ενα ατομο και λεει με μεγαλη ευχερεια να αγωνιστουν οι φοιτητες ...Eναντιον τινος ? Toυ οτι οι καθηγητες γιατροι κλεβουν το κρατος!! Ελεος,δηλαδη.Εχουν λυσει ολα τα αλλα προβληματα τους στις σχολες τους οι φοιτητες και θα αγωνιστουν για να μην εξαπατα ο απατεωνας υπαλληλος καθηγητης το αφεντικο του το κρατος ,τη στιγμη μαλιστα που και οι δυο εξαπατουν τους φοιτητες απροκαλυπτα ;;; xaxaxaxaxa

E,ειναι αστειο,δεν ειναι;;;;

Διαβασα,αφου εμαθα ποιος ειστε,με προσοχη τα οσα ειπατε και μου εκανε εντυπωση η σοβαροτητα με την οποια τα λετε.Πρεπει να ειστε πραγματικα ανυποψιαστος σε σχεση με το μεγεθος τη βρωμιας και της διαφθορας και της επανειλημμενης μεταθεσης η εξαφανισης οποιασδηποτε ευθυνης που χαρακτηριζει τη χωρα μας,για να τα λετε αυτα.Ακουγονται τοσο ρομαντικα και ονειρα θερινης νυκτος.Και μου κανουν εντυπωση γιατι υποτιθεται οτι ειστε μεγαλυτερος και εχετε μαλιστα ζησει 2 χρονια την πανεπιστημιακη κλικα η οποια ειναι και το θεμα μας εν προκειμενω, απο μεσα.

Θα μου πειτε "Aρα τι,ρε παιδια,δεν εχει ελπιδες αυτη τη χωρα;Τοσο εσυ shloam οσο και η melian μιλατε σαν να εισαστε σιγουρες a priori οτι δεν υπαρχει καν λογος προσπαθειας,αυτο λετε.'' Ε, τι να σας πω.Ισως δεν υπαρχει :D.Δεν ξερω που παμε, ειλικρινα.

Απο οπου και να το πιασεις το καθε θεμα χωλαινει κι ειναι τρυπιο.

Τελος,θα ηθελα να σας ρωτησω.

Εσεις φυγατε μετα απο 2 χρονια απο την Κρητη,γιατι;

Μπορειτε να μιλησετε συγκεκριμενα και να καταγγειλετε συγκεκριμενα;

Eσεις απο τη θεση που εχετε,καταγγειλατε ποτε επωνυμα και δημοσια τα οσα δε σας αρεσαν και σας αναγκασαν να φυγετε;

Kατα καιρους,σπανια μεν,πετυχαινω αρθρα σε εφημεριδες που μιλανε για τον ταδε καθηγητη που ηθελε να επιστρεψει Ελλαδα και του αντιστοιχει αδιαμφισβητητα μια πανεπιστημιακη θεση βασει των περγαμηνων του αλλα δεν τα καταφερε...Και μετα περιγραφονται συνοπτικα οι ραδιουργιες των εδω κλικων προκειμενου να φαει πορτα ο ο ανθρωπος.

Εσεις καταφερατε μπηκατε ως επικουρος και μετα σηκωθηκατε και φυγατε.Ησαστε ενα απο τα προσωπα που κατηγγηλαν επωνυμα και δημοσια τα ατομα και τα προβληματα που σας αναγκασαν να σηκωθειτε να φυγετε και προτεινατε λυσεις;Αν δεν το κανατε παντως, ειναι ακομη πιο αστειο που προτρεπετε τους φοιτητες να το κανουν.

Μου ειναι προφανες πλεον,βεβαια,οτι τα πρωτα σας μηνυματα στο topic αυτο,οι προτροπες για αγωνα κλπ δεν ειχαν να κανουν ακριβως με το λογο για το οποιο ανοιχτηκε το topic αλλα ηταν γενικοτερη προτροπη...την οποια φυσικα και κατανοω περισσοτερο.Απλως βρηκατε ευκαιρια το θεμα αυτο,ποσο μαλλον που ειχε να κανει και με καθηγητες της σχολης στην οποια ησαστε,να προτεινετε στους φοιτητες να αντιδρασουν απεναντι στην τρεχουσα ο,τιναναινιαση της σχολης τους και της πανεπιστημιακης καταστασης γενικοτερα.Η επιλογη σας να μιλησετε εδω,στο συγκεκριμενο τοπικ, δε σας δικαιωσε παντως και λογικοτατο το βρισκω.Απεναντιας παρερμηνευτηκατε,παρεξηγηθηκατε.Κι απο μενα περισσοτερο απ ολους ισως:D

Apologies to all for intruding upon

Logging off (twice this year...)

Παντως cdpa αν πραγματικα ενδιαφερεστε ειλικρινα για το καλο της ιατρικης σχολης της Κρητης,των υπολοιπων ιατρικων σχολων,τους Ελληνες φοιτητες που περνουν απο αυτες ανα τα χρονια και στην τελικη για την ιατρικη επιστημη και την πορεια της στον ελληνικο χωρο,πραγμα για το οποιο ειμαι αρκετα σιγουρη,δε θα πρεπει να κανετε τοσο ευκολα log out ουτε απο το φορουμ ουτε γενικοτερα.Ποσο μαλλον να ζητατε συγγνωμη για την παρεμβαση...Οι αλλαγες δε θελουν συγγνωμες,διακριτικοτητες και ευγενειες ουτε υποχωρησεις με την πρωτη ανακατωσουρα.Επιτρεψτε μου,νομιζω θα πρεπει να γινετε πιο σκληρος και πιο δραστικος.

Τι μπορειτε να κανετε;Επιλεξατε να επιστρεψετε στην Αμερικη και καλα κανατε κατα τη γνωμη μου,συνεχιστε την εκει πορεια σας,μπορειτε ταυτοχρονα ομως να ψαχουλευετε τα εδω πραγματα,να καταγγελετε τσεκουρατα(δεν τους εχετε αναγκη!) και κυριως να προτεινετε!Εχετε εμπειρια απο ενα συστημα πολυ πιο μπροστα απο το δικο μας το οποιο αποδεδειγμενα λειτουργει και μπορειτε να αποδειχθειτε πολυτιμο εργαλειο ποσο μαλλον στην περιπτωση που καποιος θελησει να σας χρησιμοποιησει.

Ολα αυτα μπορειτε να το κανετε και μεσα απο ενα ιατρικο φορουμ φοιτητων και νεων γιατρων οπως αυτο,μεσα απο το φορουμ του Λαζαριδη η ενα αντιστοιχο δικο σας,μεσω αρθρων σας στο ιντερνετ και στον εντυπο τυπο αλλα κυριως μεσα απο προτασεις σας αμεσα στις υπευθυνες για το θεμα σας ομαδες του εκαστοτε υπουργειου παιδειας,υγειας κλπ.

Θεωρω οτι ειστε αρκετοι εκει εξω(abroad) που εχετε φτασει σε ενα σημειο ζωης και καριερας που οι προσωπικοι σας εγωισμοι εχουν ικανοποιημενοι πια ψιλοκαταλαγιασει και θελετε ειλικρινα να προσφερετε στην πατριδα σας που παει απ το κακο στο χειροτερο. Συνασπιστητε και διεκδικηστε το δικαιωμα να βοηθησετε.ΧΧΑΧΑ.Ελλαδαρα ολε.Πρεπει να διεκδικησεις και το δικαιωμα να βοηθησεις εφοσον η βοηθεια σου ξεβολευει τους καλα αραγμενους βροντοσαυρους και τους απογονους τους τα βροντοσαυρακια :D και τη μαλακιτιδα του νεοελληνα ποσο μαλλον του συνδικαλιστη 001shiny%5B1%5D.gif νεοελληνα

Για την Ελλαδα ρε γαμωτο! LΟL

Honestly sorry για το τεραστιο μηνυμα αλλα επισης honestly δεν ειμαι μαλλον smart enough για να τα μαζεψω περισσοτερο:D:D.Ε δε μπορω να τα πω πιο συντομα,ρε παδια,τι να κανωemconfused:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oυπς!Μονο αυτη την αντιδραση δεν περιμενα.Εγω για καλο το γραψα το 2ο μηνυμα.ΧMMM.Η εγω η εσεις cdpa κατι καπου χασαμε η μπερδεψαμε μαλλον:wacko:.Για ξαναδιαβαστε το 2ο μηνυμα μου αυριο καλου κακου μηπως και αναθεωρησετε...:)Μα τι να πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.