Jump to content

Ειδικος Ψυχιατρος


Ψυχιατρος33

Recommended Posts

Καλησπερα,

Μια ερωτηση που απευθυνεται σε ειδικευμενους ψυχιατρος που ασκουν ή σκεπτονται να ασκησουν την ειδικοτητα της ψυχιατρικης σε ιδιωτικο ιατρειο.

Πως ειναι η αγορα εργασιας στις 2 μεγαλες πολεις για ενα νεο ψυχιατρο? Ποια η πιθανοτητα να ¨περπατησει καλᨨ στην αρχη εχοντας κανει την ειδικοτητα σε αλλο μερος απο εκει που θα ανοιξει ιατρειο?

παρατηρω οτι ειδικα σε επαρχιακα νοσοκομεια αλλα και σε πανεπιστημιακα Αθηνων και Θεσσαλονικης επαναπροκυρησσονται θεσεις επιμεΛητων Β.Γιατι οι ειδικευμενοι δεν παιρνουν θεσεις? Ειναι σιγουρη και εγγυημενη η επιτυχια στο ιδιωτικο ιατρειο?

Λογω του εξειδικευμενου του topic θα εκτιμουσα ιδιαιτερως σχολια και πληροφοριες απο ειδικευμενους ψυχιατρους.Ευχαριστω για τη φιλοξενια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μα τώρα τι περιμένεις να σου πουν; Τα μυστικά για να τους φας την πελατεία;!

Μα δεν πάτε καλά εδώ μέσα... emconfused

Αυτό με την επαναπροκήρυξη λογικά είναι οι θέσεις που ήδη κατέχουν κάποιοι ψυχίατροι και επαναπροκηρύσσονται ανά πενταετία,

ο δε κώδικας τιμής επιβάλλει να μην κάνει άλλος τα χαρτιά του σε θέση που ήδη κατέχει κάποιος (τώρα αυτό το τελευταίο δεν ξέρω

αν τηρείται πάντα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι ειδικευόμενος ψυχιατρικής ή ειδικός ψυχίατρος συνάδελφε;

Μην σου πω ότι δεν θα έχει ξεκινήσει ακόμα... emconfused

Απο τα κεντρικα της ορθογραφικης αστυνομιας το γυρισες αγαπητη στην ειρωνια και ειδικα σε καποιον που δεν ξερεις?

Ναι , ειμαι ειδικος , αλλα ευτυχησα να ειδικευτω στο εξωτερικο και να αποφυγω να ειμαι συναδελφος με τυπακια σαν και σενα.

Τωρα αν οντας κακοβουλη θεωρεις οτι οι συμβουλες προς ενα νεο συναδελφο που επιχειρει να δει πως ειναι τα πραγματα στο ελευθερο επαγγελμα δεν δινονται γιατι "θα φαγωθει η πελατεια" αυτο αποτελει ενα καλο επισης αιτιολογικο για το οτι ο κλαδος μας παει κατα διαολου και λεξεις οπως συναδελφικοτητα ειναι αγνωστη λεξη σε πολλους και σε σενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λες βρε παιδί μου...Με 3 ποστ και γνωρίζεις περί ορθογραφικής αστυνομίας;

Αξέχαστη μένω, τελικά...emcolgate

Κατά τ' άλλα λέγε ό,τι θες, σάματις σου δίνει και κανένας συμβουλές; Μόνο "παρών" σου είπανε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λες βρε παιδί μου...Με 3 ποστ και γνωρίζεις περί ορθογραφικής αστυνομίας;

Αξέχαστη μένω, τελικά...emcolgate

Κατά τ' άλλα λέγε ό,τι θες, σάματις σου δίνει και κανένας συμβουλές; Μόνο "παρών" σου είπανε...

Ναι , ειπα λογω ιδιοτητας να ταισω εν μερει τον ναρκισσισμο σου, εισαι αξεχαστη!!!!!!!!!

Να σαι καλα για τις πληροφοριες περι επαναπροκυηξεως, αν και κατι δεν μου καθεται καλα στο περι "αγραφου νομου" κλτ.Και αναφερομαι επισης και σε προκυρηξεις θεσεων επιμελητων Β σε επαρχια οχι απλως σε Αθηνα/Θεσσαλονικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ειμαστε αρκετοι ειδικευομενοι ψυχιατροι που μπαινουμε σε αυτο το φορουμ αλλα δεν ξερω κανενα που να εχει τελειωσει ειδικοτητα να μπαινει στο greekmeds, μαλλον γιαυτο δε σου εχει απαντησει κανενας.

ΥΓ Μην παρεξηγεις την invitro, τα σχολια της ειναι γενικως καλοπροαιρετα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν ήμουνα επαρχία (Κρήτη) ουδείς έβαζε τα χαρτιά του σε επαναπροκήρυξη, για να μην πάρει θέση άλλου που ήδη υπηρετούσε στο νοσοκομείο. Αρα δεν στο λέω τυχαία. Απλώς έχουν περάσει κάποια χρόνια και δεν ξέρω αν τηρείται ακόμα στην επαρχία το "εθιμικό δίκαιο". Μάλλον ναι, γιατί ούτως ή άλλως δεν έχεις ελπίδες να πάρεις τη θέση κάποιου που ήδη υπηρετεί 5 + χρόνια σε δημόσιο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τ' άλλα, αν οι ψυχίατροι ταϊζουν τον ναρκισσισμό ανθρώπων τους οποίους θεωρούν νάρκισσους (αντί να τους αντιμετωπίσουν ανάλογα) δεν πάμε καθόλου καλά...Στη ναρκισσιστική διαταραχή, αν ενθυμούμαι καλώς, καλείσαι να βάλεις όρια στον "ασθενή". Διότι ποιός θα τα βάλει τα όρια, ο πάσχων;!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τ' άλλα, αν οι ψυχίατροι ταϊζουν τον ναρκισσισμό ανθρώπων τους οποίους θεωρούν νάρκισσους (αντί να τους αντιμετωπίσουν ανάλογα) δεν πάμε καθόλου καλά...Στη ναρκισσιστική διαταραχή, αν ενθυμούμαι καλώς, καλείσαι να βάλεις όρια στον "ασθενή". Διότι ποιός θα τα βάλει τα όρια, ο πάσχων;!

Σωστα, ενθυμισαι!Οταν μιλαμε βεβαιως για σχεση ιατρου-ασθενη.Εν προκειμενω προκειται για μια διαδικτυακη αντιπαραθεση που απεχει πολυ απο την ειδικη αυτη κατασταση.Οποτε το σχολιο μου αναφεροταν στο αν εγω μετα aπο 3 μονο posts γνωριζω την "ειδικη" σου σχεση με την ορθογραφια.Εκτος και αν βαζεις τον εαυτο σου στο ρολο του ασθενους με την συγκεκριμενη διαταραχη.

Και για να σου αναμοχλευσω λιγο τις γνωσεις σου επι της ναρισσιστικης διαταραχης, ειναι μαλλον απιθανο οι συγκεκριμενοι ασθενεις να αναζητησουν μονοι τους βοηθεια στο ψυχιατρο για να τους "βαλει ορια" οπως λες......ειναι αρκετα επωδυνο!Ειναι δε η διαταραχη προσωπικοτητας με την συχνοτερη εναλλαγη επαγγελματικων υγειας......Για περαιτερω πληροφοριες ανετρεξε www.books.phigita.net/isbn/9789608731028.

Αυτα, καλο σου βραδυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα ειμαστε κωλορατσα εμεις οι τρελογιατροι.Οταν κανουμε το εβδομαδιαιο μιτινκ και συναντιομαστε,δεν παλευεται μια η κατασταση .Οι χαρακρτηρισμοι,ο σαρκασμος τα ανοστα αστεια δινουν κ περνουν,η περιφρονηση δε του ασθενους ως ανθρωπινη οντοτητα απο την αλλη,αλλα και ο αυταρχισμος ειναι ενα απο τα συστατικα της ψυχαναγκαστικης μας ιδιοσυγκρασιας που καθαρα τα βλεπει κανεις,να επισκιαζει τις μακιαβελικες συζητησεις μας.

Η γελοιοποιηση δε της ιατρικης ειναι το ονειδος της ψυχιατρικης κοινοτητας .

Ειναι παγια δυστυχως η κατασταση,να πεταγεται ενας κατεστεμμενος απο εμας τους τρελογιατρους σε αυτες τις επιστημουνικες συναντησεις,με το να εξιστορει με υφος χιλιων καρδιναλιων,περιγραφοντας και καλα ενα ''δυσκολο'' περιστατικο που αντιμετωπιζει με βενζο και νευροληπτικα λες κ κανει καμια περιπλοκη νευροχειρουργικη επεμβαση.

Τοσο απαλευτη ειναι η κατασταση που δεν θα μου κακαφαινοταν καθολου,αν την κοπανουσε,την αμολουσε ρε παιδακι μου,κανενας επικινδυνος Ασπεργκερας που τον εχουμε αλυσοδεμενο στα πιο κατω πατωματα του τρελοκομειου και οσαν νεος Σοριν Ματει μας φυτευε,καρφωνε καμια αμυντικη χειρομβοβιδα στη σαλα συνεδριασεων, για να ξεβρωμισει ο τοπος.Ο κοσμος σας διαβεβαιωνω θα γινοταν καλυτερος...

Σορυ για το οφ τοπικ σχολιο... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Απαντώντας στην αρχική ερώτηση, πώς είναι η κατάσταση στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη....

Όλοι οι συνάδελφοι μου που δουλεύουν δεν προλαβαίνουν να δουν τους δικούς τους από την πολλή πελατεία!

Χώρια οτι έχουν βαρεθεί να πηγαίνουν δωρεάν σε Ευρωπαικές πρωτεύουσες και να μένουν για μέρες σε ξενοδοχεία 5 αστέρων, λόγω συνεδρίων.

Γνωρίζεις ήδη οτι οι ψυχιατρικές νόσοι χτυπούν ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού.

Δυστυχώς στην Ελλάδα το όλο θέμα είναι ακόμη ταμπού, και δεν έρχονται στον ειδικό παρά μόνο για τα οξέα περιστατικά.

Αρκετοί βγάζουν χρήματα ασχολούμενοι μόνο με τοξικομανείς.

Το δημόσιο δε σου το συνιστώ, εκτός αν θες να παρκαριστείς σε μια ήσυχη, μόνιμη, ανιαρή και κακοπληρωμένη δουλειά.

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζεις ήδη οτι οι ψυχιατρικές νόσοι χτυπούν ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού.

Σαν να λες σε Καρδιολόγο "το ξέρεις ότι η καρδούλα κάνει τίκι τάκα"

Ό,τι να ναι και σ' άλλα με υγεία. ΠΑΟ θρησκεία θύρα 13.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζεις ήδη οτι οι ψυχιατρικές νόσοι χτυπούν ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού.

Σαν να λες σε Καρδιολόγο "το ξέρεις ότι η καρδούλα κάνει τίκι τάκα"

Ό,τι να ναι και σ' άλλα με υγεία. ΠΑΟ θρησκεία θύρα 13.

χαχαχαχαχααχαχααχαχα

σορρυ δεν μπόρεσα να αντισταθώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sov emiloveyou

Κατά τ' άλλα με την οικονομική κρίση προβλέπω να εκτινάσσονται στα ύψη τα ποσοστά ψυχασθενειών (τίκι τάκα, τίκι τάκα, το πολύ το τικι τάκα...) αλλά ο κόσμος δεν θα έχει φράγκα για τον ιδιώτη ψυχίατρο και θα πηγαίνουν αναγκαστικά στο δημόσιο οι περισσότεροι. Η, απλά, θα κυκλοφορούν στους δρόμους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sov emiloveyou

Κατά τ' άλλα με την οικονομική κρίση προβλέπω να εκτινάσσονται στα ύψη τα ποσοστά ψυχασθενειών (τίκι τάκα, τίκι τάκα, το πολύ το τικι τάκα...) αλλά ο κόσμος δεν θα έχει φράγκα για τον ιδιώτη ψυχίατρο και θα πηγαίνουν αναγκαστικά στο δημόσιο οι περισσότεροι. Η, απλά, θα κυκλοφορούν στους δρόμους...

Μάλλον το δεύτερο - οι δημόσιοι θα ζητούν φακελλάκι να τους δουν ή θα τους δίνουν ραντεβού για μετά από 6 μήνες. Βέβαια μετά από 6 μήνες μάλλον forensic ψυχίατρο θα χρειάζεται κανείς ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγα μωρε, και να μη δουν τον ψυχιατρο δε χαθηκε ο κοσμος, δε θα πεθανουν κιολας.

Εγω θα τους συμβουλευα να τα κρατησουν τα λεφτα τους για οταν θα χρειαστουν κανενα χειρουργο η παθολογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγα μωρε, και να μη δουν τον ψυχιατρο δε χαθηκε ο κοσμος, δε θα πεθανουν κιολας.

Si? Μα κάποιες ψυχασθένειες δεν μπορεί να οδηγήσουν σε αυτοκτονία;

Ξέρω παιδί με κατάθλιψη που δεν είδε ποτέ ψυχίατρο και στα 18 του πήδηξε από γέφυρα και σκοτώθηκε.

Πάντως η ψυχιατρική (και η ιατροδικαστική) πρέπει να είναι πράγματι γαμ@ τις επιστήμες, ειδικά η forensic psychiatry, η κλινική εγκληματολογία και όλες οι εξειδικευσεις που συνδυάζουν την ιατρική με το δίκαιο...so coooool!

Αnyway, πολύ θα ήθελα να μάθω τι παιχνίδι παίζεται στο μυαλό του hannibal the cannibal. Έχεις μήπως κάποιο βιβλίο περί criminal psychoses να μου προτείνεις (δεδομένου ότι η ιατρική δεν είναι το φόρτε μου);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Si? Μα κάποιες ψυχασθένειες δεν μπορεί να οδηγήσουν σε αυτοκτονία;

Ξέρω παιδί με κατάθλιψη που δεν είδε ποτέ ψυχίατρο και στα 18 του πήδηξε από γέφυρα και σκοτώθηκε.

Ενώ με κάποιους από τους ψυχιάτρους που έχουμε μπορεί και να είχε πηδήξει απ' τα 16.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.