Jump to content

μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μην πείς???


tik-tak

Recommended Posts

μαζεψε τα ψιχουλα σου και ταισε τα αγριοπεριστερα στη βεραντα σου.

βαλε τους και μια λεκανη καθαρο νερο.

αν εχεις ορεξη για παραπανω , υπαρχουν και τα αδεσποτα.

παιδια , γατια , σκυλια ,τοσο ψωμι σου περισσευει.

τι μανια και αυτη , τι επιμονη ,να αρεσκεσαι στις πεινασμενες τιγρεις!

αφου δε ξερεις να χειριζεσαι μαστιγιο.

πώς παριστανεις το θηριοδαμαστη , τρομαρα σου !

αυτο δεν ειναι προσφορα , μεγαλε . Βιτσιο ειναι.

Αλκυονη Παπαδακη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Last Reply

Αλκυόνη Παπαδάκη... ζωγραφίζει με τις λέξεις... :wub:

«– Τι κάνει αυτό το παιδί τόσες ώρες σταυροπόδι κάτω από τον ίσκιο σου, κερασιά μου;

– Ξεφυλλίζει όνειρα. Ένα σμάρι διαβατάρικα πουλιά ξεκινούν από την ψυχή του και φεύγουν... Φεύγουν σαν τρελά και χάνονται. Πέρα... Κατά τη θάλασσα...

– Όνειρα! ψιθύρισε τ΄αστέρι. Σαν τα πουλιά μοιάζουν τα όνειρα. Φεύγουν. Φεύγουν πέρα, κατά τη θάλασσα.

Ύστερα χαμογέλασε πικρά.

Και η λύπη γύρισε για μια στιγμή και κοίταξε τ΄αστέρια.

Και χαμογέλασε κι αυτή.

Πικρά.»

«- Τι χρώμα έχει η λύπη; ρώτησε το αστέρι την κερασιά και παραπάτησε στο ξέφτι κάποιου σύννεφου που περνούσε βιαστικά. Δεν άκουσες; Σε ρώτησα, τι χρώμα έχει η λύπη;

- Έχει το χρώμα που παίρνει η θάλασσα την ώρα που γέρνει ο ήλιος στην αγκαλιά της. Ένα βαθύ άγριο μπλε.

– Τι χρώμα έχουν τα όνειρα;

– Τα όνειρα; τα όνειρα έχουν το χρώμα του δειλινού.

– Τι χρώμα έχει η χαρά;

– Το χρώμα του μεσημεριού, αστεράκι μου.

– Και η μοναξιά;

– Η μοναξιά έχει χρώμα μενεξελί.

–Τι όμορφα που είναι τα χρώματα! Θα σου χαρίσω ένα ουράνιο τόξο, να το ρίχνεις επάνω σου όταν κρυώνεις.

Το αστέρι έκλεισε τα μάτια του, κι ακούμπησε στο φράχτη. Έμεινε κάμποσο εκεί και ξεκουράστηκε.

– Και η αγάπη; Ξέχασα να σε ρωτήσω, τι χρώμα έχει η αγάπη;

–Το χρώμα που έχουν τα μάτια του Θεού, απάντησε το δέντρο.

–Τι χρώμα έχει ο έρωτας;

– Ο έρωτας έχει το χρώμα του φεγγαριού, όταν είναι πανσέληνος.

– Ο έρωτας έχει το χρώμα του φεγγαριού... έτσι, ε! είπε τ’ αστέρι.

Κοίταξε μακριά στο κενό. Και δάκρυσε.»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

"..Υπαρχουν αγκαλιασματα ευχαριστα, δυνατα.

Υπαρχουν αγκλαλιασματα ιδανικα και αξεχαστα.

Αξεχαστα. Ομως υπαρχουν αλλα που σπανια ζει καποιος και πρεπει να τα ξεχασει μετα. Σε παιρνουν με κλειστα ματια στην κατηφορα της δινης που σε τραβαει προς τα σπλαχνα σου κι απο εκει προς την πιο υγρη ριζα του ενστικτου. Κι οχι μονο του ενστικτου της ηδονης αλλα κι εκεινου του θανατου. Σε τυλιγουν τοτε με τον πιο αποδιωγμενο εαυτο σου οπως με χιτωνα, γιατι ειναι ενας εαυτος βαρβαρος σαν λιμασμενος κυνηγος και σαν μωρο. Τον εαυτο σου, που ακομα και η μανα σου αποδιωξε και σε εκανε να τον μισεις. Πρεπει να τα ξεχασεις αυτα τα αγκαλιασματα, για να μπορεσεις να σεβαστεις παλι την ψυχη σου. Για να μπορεσεις να ξαναπεις πως εισαι ενας ανθρωπος ενταξει, ενας ανθρωπος κανονικος και λογικος.

Πρεπει να τα ξεχασεις, για να μπορεσεις να συνεχισεις να ζεις διχως τους. "

Ερωτας : Το γελοιο και το δεος

Μαρω Βαμβουνακη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

οι σιωπές κάνουν τις πραγματικές συζητήσεις μεταξύ φίλων...

αυτό που μετράει δεν είναι το να μιλάς , αλλα το να μη χρειάζεται να μιλήσεις...

Μαργκαρετ Λι Ρανμπεκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

σε κάθε πρόβλημα , το μυστικό είναι να μη βλέπεις ένα εμπόδιο , αλλά μια λύση...emrose

τάδε έφη κάποιος φίλος μου emicecream

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

".... ο έρωτας έχει τόξο, που σημαίνει οτι στοχεύει,μάχεται,

δεν έχει ασπίδα ,που σημαίνει οτι δεν φοβάται και δεν έχει λόγο να αμύνεται,

δεν έχει τσέπες για χρήματα, δεν έχει παπούτσια ,γιατί δεν πατά στη γη και έχει φτερά για να φεύγει...."

"...στον έρωτα "σκοτώνω" , στην αγάπη "σκοτώνομαι"...."

τάδε έφη ο Λουδοβίκος των Ανωγείων , ο φιλόσοφος,παραμυθάς και τραγουδοποιός της Κρήτης σε μια συνεντευξή του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Έχω βαρεθεί τις παπαρολογίες του αυτονόητου...

Υ.Γ. Το σχόλιο δεν αφορά σε καμιά περίπτωση την Τικ-Τακούλα, μπορείς να συνεχίσεις απτόητη να βάζεις ό,τι θες! Απλά σχολιάζω τα ρηθέντα!!! :rolleyes:B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Μη φοβάσαι τίποτα!», ήταν η ευχή - από το λαμπερό Παρίσι - για την καινούργια χρονιά και ήδη νιώθω να «στοιχειώνει» ευχάριστα και δυναμικά κάθε στιγμή αυτού του... διαστημικού 2005.

Αχ, αυτοί οι φόβοι και οι φοβίες μας... Για το αεροπλάνο, τους τρομοκράτες, τη βία στους δρόμους, τα τροχαία. Τα... μικρόβια, τις αρρώστιες, τα ζώα, τη φύση. Ο φόβος γενικά για τους άλλους («η Κόλασή μου είναι οι άλλοι»), για τους ξένους, τους μετανάστες, τους αλλόθρησκους, τους «διαφορετικούς». Ο φόβος για τον έρωτα, τη φιλία, τις γνήσιες σχέσεις, τους δεσμούς, ακόμα και για τη μοναξιά. Ο φόβος για την αλήθεια... Για τις ευθύνες, τις προκλήσεις, τους υψηλούς στόχους, την κοινωνική κριτική. Ο φόβος για το άγνωστο, το καινούργιο. Φόβος ακόμα και να ονειρευτούμε όμορφα πράγματα...

Ο φόβος μού στερεί ταξίδια, εμπειρίες, ανθρώπινη επαφή, νέες γνωριμίες. Μερικές φορές, ακόμα και τη γνώση, τη χαρά ή την αγάπη. Έτσι «λέει» η λογική. Πρέπει να το «πει» και το συναίσθημα...

Και ίσως η ινδική λαϊκή συμβουλή σε εκείνα τα... περίεργα βιβλία που διάβαζα στην εφηβεία («καταπολέμησε τον φόβο σου, σκεπτόμενος - και αποδεχόμενος - το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σε αυτή την περίπτωση»), είναι ένα πολύ καλό «τρικ» σε αυτή την καθημερινή πάλη με τον - αναπόσπαστο, αλίμονο, από τη φύση μας - φόβο.

Το πιο μεγάλο «στοίχημα» λοιπόν για τον νέο χρόνο (έπειτα, ίσως, από το να... αγαπήσουμε τους εχθρούς μας, που μου φαντάζει - αν και βαθύτατα ορθόδοξο και χριστιανικό - κομμάτι αδύνατο!), ίσως είναι να «κοιτάξουμε» κατά πρόσωπο τους φόβους μας. Και να τους νικήσουμε κατά κράτος. Έναν-έναν. Κάθε ημέρα. Κάθε φορά...

ένα υπέροχο αρθρο γραμμενο απο τη Μαιρη Κατσανοπούλου απο ΤΑ ΝΕΑ .

το μεταφέρω γιατι νιώθω να κουβαλάει μέσα του απο τις πιο όμορφες και αισιόδοξες ευχές που έχω ποτέ ακούσει-να νικάμε καθε μέρα και από έναν φόβο μας , μικρό ή μεγάλο!!

χρόνια πολλά , καλή χρονια φορουμ!!

emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε σε εκπαίδεύουν να λες όχι , αυτό είναι δική σου ευθύνη...

δανεικές εμπειρίες δεν υπάρχουν...

δεν μετριέσαι από τις επιτυχίες αλλα από τα λάθη...

Μελίτα Καραλη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Τι είναι η φαντασία?

Μια άλλη χωρα.

Και υπάρχουν άνθρωποι που δε μπορούν να πάνε σε αυτή?

Ναι , άνθρωποι , οι οποίοι στερούνται φαντασίας .Αν και εγώ πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν φαντασία , απλώς δεν έχουν όλοι την ικανότητα ή τη διαθεση να τη χρησιμοποιουν κατα αυτον τον τρόπο .Δεν ξέρω , ίσως ένας φουρναρης ο οποίος φτιάχνει καλό ψωμί ,να οφείλει το γεγονός ότι κάνει καλά τη δουλεια του στη φαντασία του...

απο τη συνέντευξη της Ιζαμπελ Υπερ ,μεγάλη γαλλίδα ηθοποιος ,στο Θανάση Λάλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Όταν μιλάω στα βιβλία μου για θαύματα μιλάω για αυτά που αλλάζουν καθημερινά τον εαυτό μας. Αυτές οι ευλογίες είναι τόσο ισχυρές που σπάνε τα όρια στα οποία έχουμε περιβάλει τον εαυτό μας.

απο τη συνάντηση του Παουλο Κοέλιο με τους αναγνώστες του στο Μεγαρο Μουσικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

" ο θεός , τόσο την ατιμία όσο και την τιμιότητα , την ζωγραφίζει στα πρόσωπα..."

ο γύφτος του Λάκη ,Αλ Τσαντίρι Νιουζ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

H ύπαρξή μας είναι καλωσόρισες και αντίο σ' ένα και μόνο βλέμμα μπορείς να λες όλα είναι δικά μου, τίποτε δεν μου ανήκει...

απο την ποιητρια Βισλάβα Σιμπόρσκα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Δοκτορας Μ.παραμέρισε τις σημειώσεις του.Φύσηξε και ξεφύσηξε,έβγαλε τα γυαλια του και σηκωθηκε.Με βήματα αργα , κουρασμένα , βαρύθυμα κατευθύνθηκε προς το διαδρομο.<<Οεπόμενος παρακαλω>>,αναφώνησε .<<Ο επόμενος παρακαλω >>αντήχησε η φωνή στους γκρίζους τοιχους .Γυρισε στο χώρο του ιατρειου και περίμενε.

Ένας νεαρός μπήκε τότε απο το παραθυρο . Αφησε πίσω του το τελευταιο σύννεφο και επιβιβάστηκε στο περβαζι.Ο δόκτορας Μ.τον ζυγιασε με τη ματια .Τα ρούχα του φαρδια ,τσαλακωμένα . Γεματα λάσπη και αιματα .Σκισμένα γόνατα και καρφια μπηγμένα στα πέλματα.Τα μάτια του πελώρια ,γαλανά , χωρούσανε τα πέλαγα.Τα μπράτσα του γερά , τραχια ,σηκώνανε το βάρος του κόσμου.Στο μέτωπο του καρφωμένο ένα φιλι απο τα χείλη της τρέλας . Ο Δοκτορας Μ. έγνεψε με νόημα . Ειχε αναγνωρίσει την αρρώστια.

-Παρακαλω καθίστε είπε στο νεαρο.

Αυτός υπάκουσε.Η εξέταση είχε αρχίσει.

-Μια σκάλα ανεβαινεις , πού σε βγάζει? τον ρώτησε ο Δοκτορας Μ.

-Στο Θεο απάντησε εκείνος.

-Μια λίμνη σου χαρίζουν , πού τη βάζεις?

-Μες τα μάτια της.

-Φτάνεις σε αδιέξοδο , πού πας?

-Πεταω!

Ο Δοκτορας Μ.αναστέναξε.Συνέβαινε αυτο που φοβόταν.

-Συμπλήρωσε τις καταλληλες λέξεις ή φρασεις είπε στον ασθενη και του έδωσε τον καταλογο.

<<Η αποτυχία ...>>έγραφε πάνω πάνω .<<Μη αποδεκτη >>!συμπλήρωσε κατηγορηματικα ο νεαρος.Και συνέχισε <<Η υπομονη...>> <<είναι τέχνη >>.<<Η επιμονη...>> <<είναι ευνοικη>>.<<Το αδυνατο ...>> <<προσωρινο>>! <<Πιστη...>> <<Ακλόνητη>>.<<Ελπίδα ...>> <<ό,τι κι αν γίνει >>.<<Αγαπη...>><<η μόνη απάντηση>>!

Ο δόκτορας Μ. κούνησε το κεφαλι με απόγνωση και απελπισια .Χαμήλωσε το βλέμμακαι ξεροβηξε.Σα φίδι σύρθηκε απο τα χείλη του η φωνή

-Δυσκολευομαι στα αλήθεια να σας το πω μα δε μπορώ να σας το κρύψω .Η περίπτωση σας νεαρε μου ...είναι ανίατη!

Εκείνος συνέχισε να χαμογελά.Δεν έδειχνε να αντιλαμβάνεται τη σοβαρότητα της καταστασης του.

-Προκειται για μια χαρακτηριστικη περίπτωση χρόνιας ονειροπόλησης σε συνδυασμο με μια καλπάζουσα μορφή αισιοδοξίας .Δυστυχώς δεν έχετε πολλούς μήνες ζωής....

Ο νεαρος γελασε .Υστερα σηκώθηκε και κατευθύνθηκε προς την έξοδο.Στης αιθουσα αναμονης τον περίμενε κάποιο καινουριο όνειρο του .Τον ανεβασε απο το χέρι και τον ανεβασε πάλι ψηλά.

απο το Καλειδοσκόπιο-τεύχος 18 , απο την Τζουλι Τσενε

είναι απο τα ομορφότερα κείμενα που διαβασα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...H σχέση μας με την τέχνη πρεπει να ειναι σαν τη σχεση με το αντικείμενο του έρωτα μας.Να μη θεωρούμε τίποτε δεδομένο .Αλλιώς δεν έχουμε προσμονή ,λαχταρα ,αγωνία.

...όποιος αρνειται να στραπατσαριστει , φυλακίζει το ταλέντο του.Δεν μπορει η εικόνα μας να λειτουργεί τόσο δευσμευτικά για την ψυχή μας.

...Αλλα βρε παιδι μου ,μου αρεσει να ζω στο βαθος και στο ύψος των πραγματων.Δεν μπορω το ίσιο πράγμα.Το λεω και στα ανίψια μου .Στη ζωή πρέπει αν τρως τις χυλόπιτες σου ,να ρισκαρεις και να υποστηρίζεις τις επιλογές σου.Ακόμη κι αν σε οδηγήσουν στον γκρεμο.Πρεπει να τον αντικρυσεις για να καταλάβεις.

...οι ρυτιδες με φοβιζουν όταν τις σβήνει καποιος,κάθε χαρακια , καθε πτωση διηγειται την ιστορία μας.

απο τη συνέντευξη της Τανιας Τσανακλιδου στην Καθημερινη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...H σχέση μας με την τέχνη πρεπει να ειναι σαν τη σχεση με το αντικείμενο του έρωτα μας.Να μη θεωρούμε τίποτε δεδομένο .Αλλιώς δεν έχουμε προσμονή ,λαχταρα ,αγωνία.

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

υπάρχουν κάτι τειχη ,που κανενα κανονι δε τα ριχνει ,οσο κι αν τα χτυπήσεις με τα όπλα αυτα παραμενουν όρθια εκει , στη θέση τους ,διοριζόμενοι φύλακες της μοναξιάς της ψυχής...

υψώνονται ύπουλα ,αθόρυβα , σχεδον αγνοεις την υπάρξη τους και τα ανακαλύπτεις όταν έχουν κρύψει τον ήλιο ,όταν έχουν περιχαρακώσει για τα καλά την αναγκη σου να μιλήσεις και να ακουστεις και όταν έχουν βάλει γυρω τους ταμπέλες μην πλησιαζετε ,εδω ναρκοπέδιο...

μη με ρωτήσεις ποιος τα φτιάχνει ...οι πιο κυνικοί θα τρέξουν να αποποιηθουν τις ευθυνές τους ταυτίζοντας τον φυλακισμένο με απροσαρμοστο , είναι ευκολο να βαφτιζεις τους ανθρώπους όταν δεν αντιδρουν ...οι πιο ευαισθητοι θα ρίξουν μια ματια στην αγκαλια των απο μέσα και θα δουν την ερημιά της ,ίσως να φταιω κι εγω θα πουν...

μη με ρωτήσεις για τους μέσα , ψυχες άδειες απο χάδι ,λαχταρησαν το σ αγαπω κάποτε και αυτο τους γύρισε την πλάτη , μπορει να φταιει και ότι το σ αγαπω χρειαζεται αγαπη κι αυτο , φροντιδα ,το καλλιεργεις στον κήπο σου , το μπολιάζεις και μόλις πετάξει τα πρώτα του λουλουδια δε τα κόβεις για να κρυψεις στο σαλονι σου αλλα να τα κάνεις ένα κοκκινο μπουκετο και βγαινεις στους δρόμους και τιναζεις τα πέταλα του στα χαμόγελα των γειτόνων σου , φτιάχνεις στεφανια και τα φοράς στα κεφαλιά των φίλων σου , βλέπεις η αγαπη ειναι απο εκεινα τα αγια πράγματα που όσο τα πολλαπλασιαζεις , τα δυναμωνεις και γίνεται αρμος και ασημενια κλωστη φεγγαριου...

τι λέγαμε ...α ναι τα τειχη...όλοι τα υψωνουν , άλλοι τα φτιάχνουν μικρά και άλλοι μεγαλα , εξαρταται απο τα διαθεσιμα υλικά και αποθεματα του χτιστη...

αν γκρεμίζονται ?τα χρονια μου είναι λίγα για να έχουν έτοιμη απάντηση , κατοχυρωμένη απο την εμπειρια ,αλλα μόνο αυτο σου λέω με σιγουρια -μια μέρα κάποιος χαιδεψε με μια τρυφερη παλαμη την ανατολικη μερια του δικού μου οχυρου και μετα απιθωσε ένα φιλι , ζεστο , απαλό και ψιθυρισε με τη φωνή του είμαι εδω για σένα μικρη μου ,εμπιστευσου ένα κομματι σου στα χέρια μου και θα το χουχουλιαζω κάθε που θα κρυωνεις ....ξέρεις κάτι?η ανατολική μερια έχει ένα ρηγμα ,σχεδον ο ήλιος τρυπώνει μια αχτιδα του χρυση στην αυλη μέσα απο τα τειχη , σχεδον με ζεσταινει όταν τρεμω ...

μόνο αυτο μπορω να σου πω με σιγουρια -χαιδεψε τα τείχη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Στο σχολείο μας έμαθαν τη διαφορά μεταξύ τακτ και ευγένειας. Κάποτε ένας άντρας, ξεχνώντας να χτυπησει την πόρτα του μπάνιου, την ανοιγει και βλεπει μια γυναίκα ολογυμνη. Τότε ταραγμένος, την κλείνει αμέσως και λέγοντας "Συγγνώμη Κυρία". Αυτό είναι ευγένεια. Αν τώρα στην ίδια σκηνή, ο ταραγμένος άντρας βλέποντας την γυμνή γυναίκα έλεγε" Συγγνώμη Κύριε" αυτό θα ήταν τακτ..."

Από την ταινία "Κλεμμένα φιλιά" τπυ Φρανσουά Τρυφώ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κορυφαιο-μ αρεσε πολυ! btw, βλεπεις το αφιερωμα της βουλης?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που δημιουργείται από την έλλειψη αλκοολ"

Ν.Φ.Σίμπσον

από την Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, και τα μεγάλα λόγια για το κρασί :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν άνοιγα το μπάνιο κ έβλεπα μια γυμνή γυναίκα τί τάκτ κ ξετάκτ μου λές... :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.