Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Δήλωση ειδικού μέρους


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση μιας και τα μέλη του φόρουμ είναι πιο ενημερωμένα και από όλους τους ακατάλληλους υπαλλήλους των υπεύθυνων υπηρεσιών.

Εχω κάνει αίτηση για 1 χρόνο γεν.χειρουργικής σαν γενικό μέρος η οποία μάλιστα άνοιξε και τώρα βρίσκομαι σε χρονοδιάγραμμα λόγω σταρτιωτικής θητείας.

Τελικά σκέφτομαι να αλλάξω τελικό προορισμό και να κάνω αλλη τελική ειδικότητα που απαιτεί όμως 1,5 χρόνο γεν.χειρουργικής σαν γενικό μέρος.

Τι κάνω ????

1. Τα αλλάζω όλα τώρα και ξαναμπαίνω από την αρχή αναμονή για 1,5 χρόνο γεν.χειρουργικής?

2. Γίνεται απλά να πάω να αιτηθώ αλλαγή της διάρκειας που επιθυμώ χωρίς να αλλάξει η θέση μου στην λίστα αναμονής? (κάπου διάβασα και κατι τέτοιο μέσα στο φόρουμ αλλά δεν κατάλαβα αν γίνεται)

3. ή προχωράω έτσι και μόλις ξεκινήσω πρέπει να κάνω αίτηση για 6 μήνες ακόμα γεν.χειρουργικής (φαντάζομαι κάπου που δίνουν 2 χρόνια γεν.χειρουρ) και μετά όταν ξεκινήσω εκείνο το 6μηνο να κάνω αίτηση για το ειδικό κομμάτι (αυτο βέβαια μεταφράζεται σε απώλεια ενός έτους αναμονή απο το ειδικό μέρος ρε γμτ) ?? Γίνεται κάτι τέτοιο ή φτιάχνω σενάρια επιστ. φαντασίας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Last Reply

Γεια σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλού. Θέλω να πάρω ειδικότητα παθολογία και ενδιαφέρομαι να μάθω εάν μπορώ να κάνω 3,5 χρόνια πνευμονολογία στο Σωτηρία και 1,5 χρόνο παθολογία στο Παναρκαδικό Τρίπολης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλημερα και καλό μήνα! θα ηθελα οποιος μπορει και ξερει να με διαφωτισει στο παρακατω προβλημα μου: αυτή τη στιγμή ειμαι αγροτικός ιατρός και μου ηρθε χαρτι διορισμού για το γενικό κομματι της ειδικότητας.... θα έλεγε κανείς λοιπόν οτι παραιτούμαι από το αγροτικό και ξεκινάω γενικό μέρος και με το που ξεκινάω δηλώνω ειδικό μερος και όλα ωραία και καλά...Μαθαίνω λοιπόν χθες οτι το αγροτικό μου εγινε αγονο !!! βεβαια, στην προκηρυξη δεν εγραφε αγονο---ισως ξεχασαν να το γραψουν ?? δεν ξερω.... τελος παντων η ερώτηση είναι η εξής: επειδη θέλω να ξεκινησω ειδικότητα, αν παραιτηθώ από το αγονο πλεον αγροτικο μου θα έχω κυρώσεις? (προφανώς επειδη δεν ηξερα οτι ειναι αγονο δεν δηλωσα ειδικό μερος---τωρα θα δηλώσω με το πρωτοκολλο του γενικού μερους...) ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτές είναι οι μαλακίες που προκύπτουν όταν το υπουργείο αποφασίζει μέσα σε μια νύχτα να κάνει ολόκληρους νομούς και νησιά άγονα. Στις προκηρύξεις, γιατί κάπου αλλού χαρακτηρισμός αγόνων (σε ΦΕΚ πχ) δεν νομίζω να υπάρχει (αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο, ας προσθέσει)

Τώρα, στην περίπτωσή σου, ταπεινή μου άποψη και εντελώς προσωπική χωρίς να ξέρω καπου να σε παραπέμψω είναι ότι εσύ πρέπει να αντιμετωπιστείς ως μη άγονη. Επειδή πολύ απλά όταν δήλωσες το χωριό δεν ήταν αγονο!

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αφου δεν είχες δηλώσει ειδικό, με το να ξεκινήσεις ειδικότητα δε χάνεις κάτι.

Μάλλον θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις και με το υπουργείο πάντως. Καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπερα συναδελφοι, Γνωριζει κανεις τι γινεται σε περιπτωση που κανω παθολογια σε νοσοκομειο που δινει 2 χρονια παθολογιας(με ειδικο κομματι επειτα την καρδιολογια) αλλα στην πορεια μετανιωσω και τελικα θελησω να κανω παθολογια? θα πρεπει να παραιτηθω απ το νοσοκομειο που δινει τα 2 χρονια παθολογιας και να δηλωσω σε καποιο που θα δινει πληρη? η μπορω να δηλωσω σε καποιο για πληρη(δλδ συνεχιση) ενω δουλευω σε αυτο που δινει τα 2 χρονια παθολογιας? ευχαριστω :-S

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα συναδελφοι, Γνωριζει κανεις τι γινεται σε περιπτωση που κανω παθολογια σε νοσοκομειο που δινει 2 χρονια παθολογιας(με ειδικο κομματι επειτα την καρδιολογια) αλλα στην πορεια μετανιωσω και τελικα θελησω να κανω παθολογια? θα πρεπει να παραιτηθω απ το νοσοκομειο που δινει τα 2 χρονια παθολογιας και να δηλωσω σε καποιο που θα δινει πληρη? η μπορω να δηλωσω σε καποιο για πληρη(δλδ συνεχιση) ενω δουλευω σε αυτο που δινει τα 2 χρονια παθολογιας? ευχαριστω :-S

Το συμβόλαιό σου στο Νοσοκομείο που είσαι τώρα (αυτό που δίνει δύο χρόνια παθολογία) περιλαμβάνει 2 χρόνια Παθολογία με τελική ειδικότητα Καρδιολογία. Αν θες να αλλάξεις τελική ειδικότητα, τότε πρέπει να πας στη Διεύθυνση Υγείας και να κάνεις σχετική αίτηση προς το Υπουργείο. Μετά δεν ξέρω τι χαρτιά ακριβώς παίρνεις ως απάντηση, πάντως πρέπει να ενημερωθεί μετά και το Νοσοκομείο σου για να γίνει αλλαγή της τελικής ειδικότητας. Εσύ πάντως μπορείς να δουλέψεις κανονικά τα 2 χρόνια Παθολογίας που δίνει το Νοσοκομείο σου. Μετά όμως θα πρέπει να δηλώσεις να κάνεις τα υπόλοιπα 3 (ή 4, δεν θυμάμαι πόσο θέλει) χρόνια της Γενικής Παθολογίας σε ένα άλλο Νοσοκομείο που δίνει πλήρη.

Το αν μπορείς να κάνεις την δήλωση αυτή στο Νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ενώ δουλεύεις τα 2 χρόνια εκεί που είσαι, αυτό δεν το ξέρω... Δεν ξέρω δηλαδή αν πρέπει να παραιτηθείς ή να τελειώσεις τα δύο χρόνια για να κάνεις αυτή την 2η δήλωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
On 8/13/2010 at 10:16 PM, tik-tak said:

συγχαρητηρια ,Λευτερη!Καλή αρχη!

απ'ό,τι εχω διαβασει και καταλάβει εδω στο φορουμ (ευπροσδεκτες οι διορθωσεις,ε; ):

ειδικό μερος μπορείς να δηλώσεις

-όταν ολοκληρωσεις το 2χρονο παθολογίας στη Γερμανία και το αναγνωρίσεις απο το ΚΕΣΥ

-όταν σου ερθει ο διορισμός για παθολογία εδω στην Ελλάδα, παρουσιαστείς για 1-2 μερες στο νοσοκομειο ίσα-ισα για να αποκτησεις τη δυνατότητα να δηλωσεις το ειδικό μερος και μετά παραιτηθείς από κει ,αν το επιθυμείς για να συνεχίσεις όσα χρόνια θέλεις την παθολογια/καρδιολογία στη Γερμανια μεχρις ότου ερθει η σειρά για το ειδικό μερος (αν θελεις επιστροφή στην Ελλάδα ,προκειμένου να διοριστείς στο ειδικό μερος απαιτειται η αναγνωριση του γενικού μερους από το ΚΕΣΥ .Αν εχεις προλάβει να κανεις καποια χρονια του ειδικού μερους στο εξωτερικό και επιθυμείς να τα αφαιρεσεις από το συνολικο χρονο της Ελλάδας,τότε πάλι αναγνωριση στο ΚΕΣΥ)

Η απάντηση σου είναι πολυ χρήσιμη. Θα ήθελα να ρωτήσω για να μην επαναλαμβάνομαι αν τα όσα έγραψες ισχύουν και σήμερα γιατι βλέπω ότι το post ήταν παλιότερο. Και αν ισχύει ότι η ανάκληση για ειδικοτητα στο εξωτερικό είναι από 6μηνες έως 3 χρόνια και γίνεται μια φορά πλέον? 

Ευχαριστώ πολύ, 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.