Jump to content

Ειδικότητα στον Καναδά


Sovereign

Recommended Posts

Ότι θέλουν μου φένεται λένε...Η φίλη μου είχε κάνει τα χαρτιά της απο εδώ, Ελλάδα. Δεν θυμάμαι να έκανε καμία απολύτως κίνηση με ελληνικά προξενεία στον Καναδά και κουραφέξαλα !!! Εξετάσεις δίνονται εδώ (με επιφύλαξη σου λέω γιατί τελικά δεν ξέρω τί έχει κανονίσει η φίλη μου σχετικά με τον τόπο διεξαγωγής) και εκεί δίνεις εξετάσεις πάνω σε ηθοποιούς !! Αφού περάσεις και τις 2 εξετάσεις, μετά δουλεύεις σε 1 δικό τους νοσοκομείο άμισθος για 1 περίπου χρόνο, σαν να κάνεις τα 3 μηνα....

Αυτά ξέρω...όποιος γνωρίζει περισσότερα ας με διαψεύσει...και μόλις μου απαντήσει η φίλη μου θα στείλω νεότερα !!!

ΥΓ: ξεκίνα προετοιμασία για ΗΠΑ............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δεν δίνω 1000 φορές για ΗΠΑ όπου και πολύ πιο δομημένη είναι η ύλη για τα step και ποιο πολλές και μεγάλες πόλεις έχει ????? Λέμε τώρα..........

Σαν το Βανκούβερ όμως καμμία... στον κόσμο όλο - hand on heart.

Το έχεις δει αυτό;

Είχα ψάξει λίγο το θέμα στο παρελθόν καθώς υπάρχουν επίσημες ιστοσελίδες για τα πάντα. Δυστυχώς οι αριθμοί μιλούσαν από μόνοι τους και ήταν εξαιρετικά απογοητευτικοί για τους αλλοδαπούς+ότι οι θέσεις για ξένους είναι συγκεκριμένες και λίγες+τη διγλωσσία. Δεν μπορώ να βρώ κάποιο πλεονέκτημα σε σύγκριση με τις Η.Π.Α.

http://www.mcc.ca/en/exams/

my 2 cents

Τροποποιήθηκε από kanagawa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι να ξενιτευτεί κανείς και να περάσει τα χίλια δυο βάσανα για να'χει μια αξιοπρεπή δουλειά τουλάχιστον ας πάει κάπου που ν'αξίζει.

Προσωπικά, είμαι ερωτευμένη μ'αυτήν την πόλη και από τα ελάχιστα μέρη του εξωτερικού που θα ήθελα να ξαναγυρίσω κάποια στιγμή. Και αν οι όροι οικογένεια και Ελλάδα δεν υπήρχαν στο λεξιλόγιο μου, δεν θα το σκεφτόμουν καν να μην έμενα εκεί, όσο αγώνα και να χρειαζόταν για να το καταφέρω αυτό.

Προσωπική άποψη.

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Εγώ δεν αλλάζω το Μοντρεαλ.. αλλά η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να μπει κανείς απ'έξω στην ειδικότητα στον Καναδά. Όσο για τη διγλωσσία, δεν χρειάζεται παντού απαραίτητα. Ειδικά στα αγγλόφωνα μέρη ή στα νοσοκομεία που είναι συνδεδεμένα με το Πανεπιστήμιο McGill, δεν είναι προαιρετικό. Περνάς διαγωνισμούς και συνεντεύξεις.

Το Toronto Notes ουδεμία σχέση δεν έχει με το Harrisson's μιας και είναι πολύ πιο καθαρογραμμένο και ευκολοδιάβαστο και τα γράμματα πιο μεγάλα. Είναι ένα πολύ καλο περιπληπτικό εργαλείο που σου φτάνει για τα όσα χρειάζεται να ξέρεις.

Η επαρχία του Καναδά είναι δύσκολη γιατί είναι πιο απομονωμένα τα μέρη της με μεγάλες αποστάσεις. Αν αρέσει σε κάποιον η κίνηση και η ζωντάνια, θα πρέπει να προσπαθήσει για Μοντρεαλ, Τοροντο, Βανκούβερ, Κάλγκαρυ ή Οττάβα.

http://www.picturescanada.com/montreal.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Να ρωτήσω κάτι αν έχω ήδη ξεκινήσει σπασμένη ειδικότητα στην Ελλάδα μπορούμε να κάνω το δεύτερο μισό στον Καναδα ή θα πρέπει να την κανω όλη από την αρχή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

LIVE, WORK AND PLAY in Saskatchewan! Create your profile, fill in your credentials and tell us what you're looking for. We connect doctors with communities.

Saskatchewan has many opportunities for physicians including general practice positions in urban, rural and remote locations and specialized positions in our larger centres.

Saskdocs.ca is a one stop shop for physicians and their families wanting to live and work in Saskatchewan, Canada. We work with international medical graduates, medical students, physicians, communities, health facilities and other partners to help find the right physician for the right community.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπερα!!! σε ενα χρονο τελειωνω την ιατρικη και σκεφτομουν για τον Καναδα!! Τι χρειαζεται για να μπεισ για ειδικοτητα εκει?? απ οτι γνωριζω εχει εξετασεισ κατι σαν USMLE.. Eιναι δυσκολο να μπει καποιος εκει??? εκτοσ απο τισ εξετασεις χρειαζεται κατι αλλο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

  • ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΠΑΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΗΛ. ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΥΣΤΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ Η΄ ΤΟ ΜΟΝΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ Ο ΑΜΙΣΘΗ ????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν θελω να κουρασω απλα επειδη το τμημα του forum για τον καναδα <<εχει παει διακοπες >> θα ηθελα να ρωτησω αν η περιπτωση καναδας ειναι ακριβως ιδια με της αμερικης ... και ειδικοτερα περαν των τεστ αν απαιτουνται και εδω τοσο αυξημενης βαρυτητας συστατικες επιστολες και βιογραφικο γενικοτερα .......thanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν διαβασεις το νημα του Καναδα και μπεις στο site του υπουργειου Υγειας τους θα καταλαβεις οτι ειναι χειροτερα και μαλλον πιο δυσκολα απ' οτι οι ΗΠΑ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας παιδες! Επανηλθα!

-Υπαρχει κανεις που μπορει να μοιραστει την εμπειρια του? Το 1ο που δινουμε ειναι το MCCEE που δινεται σε κεντρα και στην Ελλαδα. Συνηθως καλυπτει το διαβασμα των Toronto Notes?

Please help! Thank you!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Λίγα χρόνια παλαιότερα που εγώ πήγαινα ακόμα σχολείο και δεν καταλάβαινα καλά τον κόσμο, οι εξετάσεις του Καναδά ήταν γνωστή πύλη εισόδου για να βρεις clinical fellowship στις ΗΠΑ χωρίς USMLEs, μέχρι που οι Αμερικανοί έκλεισαν αυτή την πύλη (αφήνοντας χαραμάδες).

Χαρούμενα τσαρτερς με γόνους καλών οικογενειών, βουλευτών, καθηγητών ξεκινούσαν με τραγούδια για τα περίφημα research fellowships στα ιερά χώματα της λεβεντομάνας καναδικής γης ώστε στη συνέχεια να δώσουν τις ευκολούτσικες τον καιρό εκείνο καναδικές εξετάσεις, να "τρυπήσουν" το σύστημα και να βροντοφωνάξουν "America, America". Ειδικά to McGill κόντεψε να βάλει την προτομή του Κολοκοτρώνη στην είσοδο, μέχρι τον ερχομό των Λοχαγών του Σιμίτη και την έναξη των νταραβεριών με το Yale. Ολόκληρο το γαλλικό Κεμπέκ απειλήθηκε με άτακτη χρεωκοπία αφού τα "ειδικά κονδύλια" των ελληνικών υπουργείων άρχισαν να καταθέτουν αλλού τις δωρεές τους. Κάποιοι εν τέλει έκαναν σπουδαία καριέρα και σήμερα διεκδικούν θέσεις τακτικών καθηγητών στην Ελλάδα. Και να φανταστείς, δεν είναι ούτε καν 50αρηδες.

Καλύτερα βέβαια από τους ανίερους γιους και κόρες πρυτάνεων, υφυπουργών και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων που όχι απλώς τρύπησαν, αλλά "σμπαράλιασαν" το σύστημα δια τουριστικών περιπάτων στο Αμερικανικό Πανεπιστήμιο της Βυρητού, της Δαμασκού, της Τεχεράνης, πιθανόν και του Χαρτούμ. Για ορισμένους μάλιστα η μόνη επαφή με αυτές τις χώρες ήταν η μέρα που ταξίδεψαν εκεί για να παραλάβουν το πτυχίο τους, έξαλλοι που η DHL δεν τους τα παρέδιδε στο σπίτι (κι εμάς τους πτωχούς τω πνεύματι μας ενόχλησαν οι έλληνες με πτυχία Βουλγαρίας κτλ). Οι τότε υπουργοί (ή μάλλον υπουργίνες) είχαν ανοιχτή γραμμή με τη Μέση Ανατολή για να κανονίζουν τη δουλειά, μέχρι που εκείνος ο γελοίος "μακεδονομάχος" έριξε την κυβέρνηση.

Περιέργως πως, υπάρχουν ακόμα top Πανεπιστήμια στις ΗΠΑ που κάνουν σε κάποιες ειδικότητες δεκτούς για clinical fellowships υποψηφίους με passing grades στις καναδικές εξετάσεις (ναι, ναι, ακόμα και σε χειρ/κές ειδικότητες). Όποιος έχει υπομονή και internet, ψάχνει, τα βρίσκει και τα κυκλώνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

GPs - Canada needs you! Earning potential of £183,000-£450,000 per year

We have permanent GP positions available in the province of Alberta working for a well-established large Private Practice with centrally located vacancies in both Calgary and Edmonton.

60% - 65% billings Earning potential of £183,000-£450,000 per year

A loan of $10,000 is available to help with relocation costs, which can be re-paid back over the year.

We can assist with advice on gaining your MCCEE (a requirement for registration in Alberta, a straightforward 4 hour multiple choice computer based exam) relocation, schooling, banking. We have a dedicated registration team who will manage and guide you through the entire registration and visa process.

To be considered for this position you must possess MRCGP

If you would like to know more please contact Yan Scouller
yan@headmedical.com 0131 240 5274 or Nicky Mcloughlinnicky@headmedical.com 0131 240 5280

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 2 years later...

χωρις να ξερω τι παιζει ΣΗΜΕΡΑ στον Καναδα,σκεψου μονο οτι σε θρεντ που αρχισε το 2005(δλδ πριν 11 χρονια) ειμαστε μολις στην 2η σελιδα...;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην επίσημη σελίδα του Medical Counsil of Canada γράφει τα πάντα πολύ αναλυτικά. Πιο επίσημη πληροφορία δε νομίζω πως μπορεί να βρει κανείς!!!

 

http://mcc.ca/examinations/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

επαναφέρω το thread στην επιφάνεια

υπάρχει κάποιος που να έχει πάει ή είναι στο Καναδά, ώστε να μου πει πληροφορίες για πόσο απλό ή όχι είναι να πάει κάποιος και αν γενικά αξίζει να το κυνηγήσω για ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται  να κάνει ειδικότητα στον Καναδά λέω να φτιάξουμε μια ομάδα στο fb για να βρούμε άκρη. Γιατί όλο από το Πακιστάν και την Ινδία βλέπω ενδιαφερόμενους... Έχω βρει σημειώσεις και όλα online pdf έχω πολλές απορίες βέβαια... Στείλτε μου μήνυμα όποιος ενδιαφέρεται..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος ενδιαφέρεται έχει φτιαχτεί ονομα στο φβ 'Ιατρική Ειδικότητα στο Καναδά'.. Σας περιμένουμε να ανταλλάξουμε απόψεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
On 22/7/2019 at 1:31 ΠΜ, _Naya_ said:

Όποιος ενδιαφέρεται έχει φτιαχτεί ονομα στο φβ 'Ιατρική Ειδικότητα στο Καναδά'.. Σας περιμένουμε να ανταλλάξουμε απόψεις.

Καλησπέρα!! δεν φαίνεται κάτι στην αναζήτηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.