Jump to content

Ειδικότητα στον Καναδά


Sovereign

Recommended Posts

Καλές οι ΗΠΑ, αλλά για Καναδά γνωρίζει κανείς τίποτα; Έχει και για εκεί εξετάσεις αντίστοιχες των USMLE, πόσο ευκολότερο/δυσκολότερο είναι να βρεις καλή θέση κτλ κτλ ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το σκεφτόμουνα και εγώ, είχα ρωτήσει τον καθηγητή που είχα στο θάλαμο Νευρολογία και μου είπε ότι είναι πιο δύσκολο να σε πάρουν απότι στις ΗΠΑ. Νομίζω ότι θέλουν και εκεί USMLE αλλά δεν είμαι σίγουρη..Το ξέρω ότι δεν σε βοήθησα, απλά επειδή είχα αυτή τη συζήτηση πριν 2-3 εβδομάδες, σου λέω τι μου είπαν..Δεν το έψαξα περισσότερο..

Τροποποιήθηκε από glafki
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικότητα στον Καναδά έχει κάνει ένας καλός καθηγητής που μεταξύ άλλων μας έκανε τις ορμόνες στη Φυσιολογία του 2ου έτους...μισό να βρω το όνομα από το σάιτ της σχολής...

(περιμένοντας να ανοίξει το σάιτ...) αν δε βαριέστε περάστε μια βόλτα από σχολή να τον ρωτήσετε...από όσο θυμάμαι ήταν πολύ συζητήσιμος και φιλικός με τους φοιτητές...

http://www.med.uoa.gr/melosdep.php?depid=42

Εύρηκα...Κουτσιλιέρης Μιχαήλ...Εκ Μόντρεαλ ορμώμενος... B)

Ελπίζω να βοήθησα κάπως... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει γίνει μπέρδεμα.

προσέξτε

1.αναπληρωτής --> 2. αναπληρωτής + διευθυντής εργαστηρίου

--->3. καθηγητής + διευθυντής εργαστηρίου

[ο dejan έχει δίκιο: έγινε πολύ πρόσφατα καθηγητής, αλλά το ίδιο πράσφατα έγινε και διευθυντής του εργαστηρίου. οπότε λογικά τα μπερδέματα]

το αποτέλεσμα πάντως είναι το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

ερώτηση...

Δεν ισχύει για τον Καναδά ό,τι και για το ΗΒ λόγω βρεττανικής κοινοπολιτείας? Δηλαδή αν γραφθεί κάποιος στον ιατρικό σύλλογο ΗΒ δε μπορεί να ασκεί και στον Καναδά?

Ή αυτό αφορά μόνο την Αυστραλία?

Αν ξέρεις κανείς κάτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Απαραίτητη προϋπόθεση για ειδικότητα εκεί είναι σίγουρα η επιτυχία στις εξετάσεις του Medical Council of Canada.

Δυστυχώς αδυνατώ να παραθέσω κάτι άλλο πέρα από την διεύθυνση του παραπάνω Συμβουλίου για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τις ίδιες τις εξετάσεις, τα απαιτούμενα έγγραφα και διαδικασίες:

Medical Council of Canada/Conseil Médical du Canada, 2283 St. Laurent, Ottawa Ontario, Canada K1G 3H7,

tel: 613-521 8787, fax: 613-521 9417.

Να έχετε στο νου πάντως πως είναι αναγκαία μια καλή γνώση τόσο Αγγλικών όσο και Γαλλικών, όντας και οι δυο επίσημες γλώσσες της χώρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

'Εψαξα όλο το forum αλλά δε βρήκα κάποιο topic γι'αυτό...

Γνωρίζει κανένας κάτι;Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Τροποποιήθηκε από astropeleki09
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα για καναδα

καποτε πριν κατι χρονια που τοχα ψαξει λιγο,επρεπε πρωτα απολα να αποδειξεις οτι ξερεις αρκετα καλα αγγλίκα(λογικο θα μου πεις)

το αποδεικνυες ειτε αν ειχες τελειωσει αγγλοφωνο σχολειο ειτε αγγλοφωνο πανεπιστημιο

αλλιως επρεπε να δωσεις εξετασεις,καθως δεν δεχονταν καν το proficiency!!

οι εξετασεις μπορουσαν να δοθουν και στην ελλαδα(το μονο παρηγορο)

μετα,επρεπε να δωσεις εξετασεις του τυπου usmle σε πρωτη φαση (στον καναδα ομως) και αφου τις περνουσες εχω την εντυπωση πως επρεπε να δωσεις και κατι σαν usmle 2(παλι στον καναδα)

τελος,αμα τα εκανες αυτα για ενα χρονο περιπου θα δουλευες αμισθος(!) στο νοσκομειο

το κερασακι στην τουρτα:αυτα εφοσον ειχες καναδικη υπηκοοτητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαφνικά η ειδικότητα στη Αμερική φαντάζει πολύ πιο εύκολη ... :lol:

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη εχουν περασει οπως σου ειπα καποια χρονια και ειτε κατι μπορει ναχει αλλαξει ειτε δεν τα θυμαμαι κι εγω τοσο καλα δες κιεδω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

επειδη οπως εγραψα εχουν περασει καποια χρονια και επειδη δεν ειμαι και τοσο σιγουρος,κρατω κι εγω επιφυλαξεις για την υπηκοοτητα.

δυστυχως,εχω σβησει και τα e-mail που μου εστειλαν για λεπτομερειες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν απαιτείται η καναδική υπηκοότητα, αυτό είναι σίγουρο.

Μαλλον χρειάζεται στάτους φοιτητικής βίζας και εργατικής βίζας. Από την άλλη δεν ξέρω αν χρειάζεται να έχεις έστω χαρτιά μετανάστευσης. Θα το ψάξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Γεια σας. Το εψαξα κι εγω λιγο.

1. Οι εξετασεις στην Ελλαδα ξερουμε απο ποιον φορεα διοργανωνονται? (Υποτιθεται οτι διεξαγονται τακτικα σε 2 μεγαλες ελληνικες πολεις.) Ποσοστα επιτυχιας? (δεν ειναι και λιγα τα εξοδα συμμετοχης)

2. Υπαρχουν συγκεκριμενα βιβλια προετοιμασιας οπως στα USMLE?

3. Και το βασικο: πληρωνονται οι ειδικευομενοι? και ποσο καλα σε σχεση με το κοστος ζωής εκει?

Ξερουμε κανεναν που εχει παει να μας ξεστραβωσει? Ή καποιο αντιστοιχο ξενο φορουμ με ατομα που εχουν περασει τη διαδικασια και μας δινουν πληροφοριες? emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε-η μου πως γίνεται να το έχεις ψάξει και να μην έχεις μάθει ούτε καν τα βιβλία προετοιμασίας ??? χαχαχα !!!

Λοιπόν, γνωστή μου έχει κάνει ήδη τα χαρτιά της κι ετοιμάζεται να δώσει της εξετάσεις τον Νοέμβριο...Δεν δίνονται τακτικά. Έπρεπε να κάνει κατ'ιδίαν συννενόηση με την Καναδική πρεσβεία γιατί εκεί της είπαν ότι έχει χρόνια που δεν έχει δώσει κανείς από Ελλάδα κι άρα δεν διοργανώνονταν...Προπαγάνδα, ψέμα..δεν ξέρω...έτσι της είπαν κι ότι τα ποσοστά αποτυχίας είναι τεράστια. Τεσπα, αυτή κανόνισε να τις δώσει, το που και πωςόμως μη με ρωτάς γιατί είναι τόσο πνιγμένη στο διάβασμα που τηλ δεν σηκώνει εδώ και μήνες !!!!!!!! Η ύλη είναι ένα μεγαλούυυυυυυτσικο βιβλίο ονόματι Toronto notes..Όλη η ιατρική σε ένα βιβλίο...σαν τον Harisson ενα πράγμα...Multiple choice εξετάσεις. Μετά παιρνάς από ηθοποιούς και μετά απόσο μου είχε πει πρέπει να δουλέψεις και 1 χρόνο αμισθή σαν 6 έτος ένα πράγμα. Μετά αν σε δεχτούν ξεκινάς..μισθοί και τέτοια είναι περίπου όπως ΗΠΑ νομίζω...

Ουσιαστικά, το μόνο πλεονέκτημα για μένα σε σχέση με ΗΠΑ, είναι ότι δίνεις 1 μεγάλη εξέταση αντί Step 1 + 2 CK. Και μετά το χάος γιατί εκτός από Τορόντο, Μόντρεαλ , Κεμπέκ και Βανκούβερ....σε κανά βουνό βλέπω να τους στέλνουν !!! Και δεν δίνω 1000 φορές για ΗΠΑ όπου και πολύ πιο δομημένη είναι η ύλη για τα step και ποιο πολλές και μεγάλες πόλεις έχει ????? Λέμε τώρα..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δεν δίνω 1000 φορές για ΗΠΑ όπου και πολύ πιο δομημένη είναι η ύλη για τα step και ποιο πολλές και μεγάλες πόλεις έχει ????? Λέμε τώρα..........

Σαν το Βανκούβερ όμως καμμία... στον κόσμο όλο - hand on heart.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Καλέ ειπα το εχω ψαξει λιιιιγο! embaaa:rolleyes::blink:

Δεν ξερω κανεναν που να εχει δωσει! Ουτε γνωστο γνωστου...

Στην Καναδικη Πρεσβεια ρωτησα μου ειπαν οτι εχει κλεισει το τμημα που ασχολειτο με ζητηματα εκπαιδευσης και οτι αρμοδιο ειναι πλεον το ελληνικο προξενειο της εκαστοτε πολης στον Καναδα-σε εμαιλ που εστειλα το προξενειο του Τοροντο δεν εχει απαντησει ακομη.

Αυτο που καταλαβα ωστοσο ειναι οτι δινεις και εδω εξετασεις και εκει για να αρχισεις ειδικοτητα....ισως εγω να εχασα κατι....αμισθος δουλευεις πριν ή αφοτου δωσεις τις εκει εξετασεις?

Τροποποιήθηκε από penguin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.