Jump to content

Μαμόθρεφτοι «επαναστάτες»


Ortho

Recommended Posts

Ο Βούγιας απελευθέρωσε τα παιδιά του Τάσου Κουράκη

O Γρηγόρης Νιώτης για τη σύλληψη των παιδιών του

Τα κρούσματα απανωτά…

Σε πορείες διαμαρτυρίας και διάφορες προσχηματικές διαδηλώσεις, ανάμεσα στα «οργισμένα νιάτα» (και εξοπλισμένα) που συλλαμβάνονται ξεχωρίζουν οι συλλήψεις γόνων «καλών» οικογενειών. Τέκνα βουλευτών, υπουργών, καθηγητών πανεπιστημίου και πάει λέγοντας.

Η πρώτη απορία που γεννιέται, είναι γιατί αυτοί οι αυτοαποκαλούμενοι «αντιεξουσιαστές» δεν ξεκινούν την «αντίσταση» μέσα απ’ το σπίτι τους, αφού οι γονείς τους είναι οι ίδιοι εκπρόσωποι της εξουσίας. Γιατί δεν γιαουρτώνουν τον μπαμπά τους; Γιατί δεν σπάνε το αυτοκίνητο της μαμάς; Γιατί δεν σκίζουν την πιστωτική τους, αντί να κατεβάζουν τις τζαμαρίες των τραπεζών;

Τι σκατά «αντιεξουσιαστές» είναι αυτοί, αφού έχουν την πολιτική δύναμη να χειραγωγούν και να χρησιμοποιούν τον νόμο και να αφήνονται ελεύθεροι, με ένα μόνο τηλέφωνο ενός «υπηρέτη» της εξουσίας, παρ’ ότι κουβαλούν πάνω τους, ένα κάρο μολότοφ, βαριοπούλες, μαχαίρια κ.ά.; Τι σκατά αναρχικοί είναι αυτοί που χρησιμοποιούν την εξουσία, για να τη «σκαπουλάρουν» μόλις βρίσκονται στον «λάκκο με τ’ αγγούρια», άγνωστο κι αυτό. Απλά καταδεικνύεται το γελοίον του πράγματος κι αποδεικνύεται και στην πράξη, πως κάποιοι πολίτες είναι πιο «ίσοι» απ’ τους υπόλοιπους…

Κι αν αυτοί οι βουτυρόμαγκες της πορδής προκαλούν το κοινό αίσθημα με την προνομιακή μεταχείρισή τους απ’ την εξουσία (που υποτίθεται ότι πολεμούν, γιατί οι ταγοί της «σκοτώνουν τα όνειρά τους» [αλήστου μνήμης παπαριά]), τι να πει κανείς για τους γονείς τους;

Αυτοί, αντί να κάνουν τουλάχιστον την πάπια και την αυτοκριτική τους, άλλοι βγαίνουν και δηλώνουν ξεδιάντροπα περήφανοι για τα «ηρωικά» τέκνα τους (που δεν έχουν τ’ αχαμνά να αναλάβουν την ευθύνη των πράξεων και των «ιδεών» τους), ενώ στο παρασκήνιο χρησιμοποιούν το «βύσμα», και άλλοι πουλάνε ευθαρσώς τρέλα, παίζοντας με την νοημοσύνη όλων μας, όταν προσπαθούν να μας πείσουν, πως τα βλαστάρια τους που συλλαμβάνονται εν μέσω πλήρους «εξοπλισμού» ενός «αντιεξουσιαστή», ήταν εκεί «για καφέ», ενώ τα άδεια μπουκάλια -υποψήφια για βόμβα μολότοφ- προορίζονταν για…ανακύκλωση (τι να πει κανείς τώρα, μπροστά σ’ αυτό το μεγαλείο…«οικολογικής συνείδησης»;).

Δεν είναι μόνο όμως αυτός ο εμπαιγμός και η προκλητική στάση τους, που μπορεί να εξοργίζει τον μέσο πολίτη, αλλά και η ουσιαστικά απροκάλυπτη προσπάθεια προκατάληψης της δικαιοσύνης. Γιατί τι νόημα μπορεί να έχει π.χ. η φράση «έχω εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη, αλλά γνωρίζω και πολύ καλά τα παιδιά μου» (είστε σίγουρος αγαπητέ μου; γιατί αν γνωρίζετε καλά αυτή την πλευρά των παιδιών σας που εμπίπτει στον κοινό ποινικό κώδικα, είστε κατά μίαν έννοια, συνένοχος).

Και μιλάτε για ισονομία βρε θρασίμια;…

Πηγή: http://www.pare-dose.net/blog/?p=3256

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπούρδες

σταματήστε επιτέλους να βγάζετε συμπεράσματα και να καταδικαζετε κόσμο με επιχειρήματα της πληροφορία της τηλεόρασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με επιχείρημα όχι της τηλεόρασης, αλλά τη μαρτυρία κάποιου που ανήκει ιδεολογικά στο χώρο αυτό, σου λέω όσο πιο σίγουρα μπορώ, ότι η παρολίγον δολοφονία του Κίττα, τα μπάχαλα, οι μολότοφ, το κάψιμο της σημαίας κλπ δεν έγιναν από άπορους φοιτητές που διαφωνούν για το πρόγραμμα σπουδών της σχολής τους, ούτε από ιδεολόγους υπέρ του ασύλου και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών, ούτε από εργαζόμενους που διεκδικούν ένα καλύτερο αύριο για αυτούς και τα παιδιά τους. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπούρδες

σταματήστε επιτέλους να βγάζετε συμπεράσματα και να καταδικαζετε κόσμο με επιχειρήματα της πληροφορία της τηλεόρασης.

Αντιθέτως, αυτό που βλέπω εγώ συστηματικά από την τηλεόραση και τα μέσα γενικότερα είναι μια αδιάκοπη προσπάθεια να δικαιολογήσουν τους " κανακάρηδες-επαναστάτες " και να αποσυνδέσουν την αστική ανατροφή τους, την περιουσία και εξουσία του οικογενειακού τους περιβάλλοντος με επιχειρήματα όπως " και αυτοί έχουν δικαίωμα να είναι οργισμένοι ας είναι πλούσιοι..." ή " αυτοί βλέπουν τα διαφθορά και τη σαπίλα της εξουσίας από μέσα και οργίζονται ακόμα περισσότερο " ή "όλοι οι μεγάλοι επαναστάτες προέρχονται από την αστική τάξη".

Έν ολίγοις ένα σύστημα που προστατεύει τα τέκνα του και προσπαθεί να εξισώσει την οποιαδήποτε γελοιότητα και σαχλαμάρα κακομαθημένων πλουσιόπαιδων με ύψιστους επαναστατικούς ταξικούς αγώνες με ιδεολογικά κίνητρα.

Άσχετα αν αυτοί οι ανήσυχοι νέοι βρεθούν "golden boys" , ειδικοί γραμματείς και μέλη επιτροπών υπουργείων με 5ψηφιους μηνιαίους μισθούς σε λίγα χρόνια.

Ίσα ίσα ενα επαναστατικό παρελθόν με μολότωφ και αντεξουσιαστικές περγαμηνές είναι τόσο "in" σε ένα βιογραφικό τη σήμερον ημέρα κάτω ακριβώς από το deree καιτο MBA.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπούρδες

σταματήστε επιτέλους να βγάζετε συμπεράσματα και να καταδικαζετε κόσμο με επιχειρήματα της πληροφορία της τηλεόρασης.

Ω, ω, ω, ω, ω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αυτό το ζήτημα έχει ασχοληθεί σε μια ταινία του κ ο Τσάκι Τσαν, με επιτυχή αποτελέσματα.

New Police Story

Ψάχνω να βρω αν έχει γυρίσει κ ο Τσακ Νόρρις με το ίδιο θέμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιθέτως, αυτό που βλέπω εγώ συστηματικά από την τηλεόραση και τα μέσα γενικότερα είναι μια αδιάκοπη προσπάθεια να δικαιολογήσουν τους " κανακάρηδες-επαναστάτες " και να αποσυνδέσουν την αστική ανατροφή τους, την περιουσία και εξουσία του οικογενειακού τους περιβάλλοντος με επιχειρήματα όπως " και αυτοί έχουν δικαίωμα να είναι οργισμένοι ας είναι πλούσιοι..." ή " αυτοί βλέπουν τα διαφθορά και τη σαπίλα της εξουσίας από μέσα και οργίζονται ακόμα περισσότερο " ή "όλοι οι μεγάλοι επαναστάτες προέρχονται από την αστική τάξη".

Αν είναι εύκολο, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί είναι υπόλογη η οικογένεια; Οι γονείς σου πάντα γνώριζαν πού πας όταν έβγαινες για καφέ; Ή αν τυχόν έκανες κάποια κοπάνα από το σχολείο τους ενημέρωνες;

Δεν αλλάζουν τα παιδιά και οι έφηβοι από όπου κι αν προέρχονται. Όταν μεγαλώσουν καταλαβαίνουν ποιοι είναι οι γονείς τους. Τα υπόλοιπα είναι αυθαιρεσίες για να υποστηρίξουμε αυτό που μας εξυπηρετεί κάθε φορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι εύκολο, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί είναι υπόλογη η οικογένεια; Οι γονείς σου πάντα γνώριζαν πού πας όταν έβγαινες για καφέ; Ή αν τυχόν έκανες κάποια κοπάνα από το σχολείο τους ενημέρωνες;

Δεν αλλάζουν τα παιδιά και οι έφηβοι από όπου κι αν προέρχονται. Όταν μεγαλώσουν καταλαβαίνουν ποιοι είναι οι γονείς τους. Τα υπόλοιπα είναι αυθαιρεσίες για να υποστηρίξουμε αυτό που μας εξυπηρετεί κάθε φορά.

Θα προσπαθήσω εγώ αντί του Vem που έτυχα μέσα αυτή την ώρα και δεν θέλω να μείνεις με την απορία. Απλά και χωρίς πολλά πολλά:

1. Η οικογένεια είναι υπόλογη για τα ανήλικα τέκνα της. Επιμέλεια και άλλες ιστορίες. (Τα τέκνα της τελευταίας ιστορίας βέβαια ήταν ενήλικα, αλλά είναι και αυτό ρε παιδί με την γυναίκα του Καίσαρα και το άλλο με το "έχω εμπιστοσύνη στην Δικαιοσύνη ΚΑΙ στα παιδιά μου". Άντε, περαστικοί ήταν λέω κι εγώ...

2. Άλλο ο καφές και η κοπάνα και άλλο...

3. Τσου, αλλάζουν...

4. Πιο νωρίς καταλαβαίνουν να φτιάχνουν μολότοφ και να τις πετάνε και κυρίως τι σημαίνει επανάσταση και εργάτες. Μετά μεγαλώνουν και καταλαβαίνουν ποιοι είναι οι γονείς τους

5. Δικαίωμα. Κι εγώ ένα αυθαίρετο έχω στη χώρα των τρελών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:)

Ευγενέστατη, ευχαριστώ πολύ! emrose

Αν δεν γνωρίζεις έναν άνθρωπο, όμως, δεν μπορείς να τον κρίνεις. Στο θέμα σπιλώνεται το όνομα του Νιώτη και προβάλλεται πρώτιστα η ιδιότητά του. Αποτέλεσμα; Τείνετε να απαξιώνετε την λογική προκειμένου να εξευτελίσετε δημόσια πρόσωπα. Κανείς γονιός δεν θα έπρεπε να απολογείται για τα παιδιά του -ένα παραπάνω στην προκειμένη περίπτωση που είναι ενήλικες.

Είμαστε αυτάρκεις πολίτες; Ναι. Γιατί οι ενέργειες (υποθετικές ή πραγματικές) των παιδιών πολιτικών προσώπων πρέπει να έχουν αντίκτυπο στους τελευταίους;

Μεταβιβάζετε ενοχές και υιοθετείτε τον κιτρινισμό των δημοσιογράφων παραβλέποντας να σκεφτείτε μόνοι σας.

Γνωρίζω ότι έχουμε χάσμα γενεών αλλά σαν γυναίκα θα έπρεπε να δικαιολογήσεις το κοριτσάκι. :)

Υ.Γ. Τα δικά μου είναι όλα νόμιμα! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:)

Αν δεν γνωρίζεις έναν άνθρωπο, όμως, δεν μπορείς να τον κρίνεις. Στο θέμα σπιλώνεται το όνομα του Νιώτη και προβάλλεται πρώτιστα η ιδιότητά του. Αποτέλεσμα; Τείνετε να απαξιώνετε την λογική προκειμένου να εξευτελίσετε δημόσια πρόσωπα. Κανείς γονιός δεν θα έπρεπε να απολογείται για τα παιδιά του -ένα παραπάνω στην προκειμένη περίπτωση που είναι ενήλικες.

Είμαστε αυτάρκεις πολίτες; Ναι. Γιατί οι ενέργειες (υποθετικές ή πραγματικές) των παιδιών πολιτικών προσώπων πρέπει να έχουν αντίκτυπο στους τελευταίους;

Μεταβιβάζετε ενοχές και υιοθετείτε τον κιτρινισμό των δημοσιογράφων παραβλέποντας να σκεφτείτε μόνοι σας.

Γνωρίζω ότι έχουμε χάσμα γενεών αλλά σαν γυναίκα θα έπρεπε να δικαιολογήσεις το κοριτσάκι. :)

Υ.Γ. Τα δικά μου είναι όλα νόμιμα! emrose

Γενικά δεν κρίνω ανθρώπους αλλά πράξεις (και πάλι αφήνω πολλά περιθώρια ανοικτά, ηλίου φαεινότερον το γιατί) . Συγκεκριμένα τώρα, δεν ήξερα ότι αυτό που σε ενόχλησε ήταν η σπίλωση του συγκεκριμένου ονόματος, θεώρησα ότι μιλάς γενικά (μιας και το αρχικό κείμενο ήταν γενικό). Αν είχα αυτή τη γνώση, θα σου έλεγα πώς ο συγκεκριμένος πατέρας μπροστά στους δημοσιογράφους είχε την πιο αξιοπρεπή στάση που έχω δει σε παρόμοια περιστατικά. Ούτε απολογήθηκε, ούτε δικαιολόγησε τουλάχιστον ευθέως.

Η αυτάρκεια δεν καταλαβαίνω πως συσχετίζεται.

Δεν "παραβλέπω" να σκεφτώ μόνη μου και απορώ από που εξήγαγες κάτι τέτοιο, αλλά δεν σου κρατάω μούτρα emrose

Σε δικαιολογώ απόλυτα.

Υ.Γ. Στη χώρα των τρελών μόνο αυθαίρετα χτίζονται και μόνο ένα έχει δικαίωμα ο καθένας. Είμαι κι εγώ νόμιμη λοιπόν, αλλά δεν έχω εξοχικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πολιτική ορθότητα μας μάρανε. Αυτα τα παιδάκια λιαν συντόμως θα γίνουν οι καλύτερες ορντινάντσες του συστήματος που στο μικρό τους μυαλουδάκι νομίζουν ότι πολεμούν. Σπίλώνουμε το όνομα δημοσίων προσώπων; Έλα Αλέκο;;;;;;;

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=805147&lngDtrID=245

Για αυτό όμως, μεταξύ άλλων, είμαστε 2-3 δεκαετίες τουλάχιστον πίσω από αυτούς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το λες και έπαινο...

Ούτε είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει διαφθορά. Με βλέπω σαφή. Αν δεν είμαι αρκετά, διάβασε και τα παρακάτω.

Βρε ΝΙΚΙΤΑ, το πρώτο σχόλιο ήταν γενικό αλλά με αφορμή αυτό "έχω εμπιστοσύνη στην Δικαιοσύνη ΚΑΙ στα παιδιά μου" επεξήγησα την αρχική μου θέση. Κατά συνέπεια, η "παράβλεψη" (merci για τα "") δεν ήταν για 'σένα ειδικά, απλά σε πήρε η μπάλα μέσα στον πληθυντικό που κατά βάση απαντάει στον πληθυντικό του συντάκτη. Δεν έχω θέμα με τον Νιώτη ειδικά, δεν με απασχολεί αν είναι πράσινος/κόκκινος/μπλε/πολύχρωμος/φαντάρος. Αν τα παιδιά ήταν της Παπαρήγα θα δικαιολογούνταν; Σ'αυτή την περίπτωση θα ήταν επαναστάτες εκ φύσεως; Αν υπάρχει κάποιο γονίδιο που δεν γνωρίζω, παρακαλώ ενημερώστε. Δεν βλέπω γιατί έπρεπε απαραίτητα να συμφωνήσω, λυπάμαι.

Την αυτάρκεια δεν την χρησιμοποίησα με τον σύγχρονο ορισμό αλλά σαν ελευθερία και αυτονομία. Είμαστε πολιτικές φύσεις, δεν ζούμε μοναχικά αλλά με οικογένειες, φίλους και συμπολίτες. Σε όλα αυτά τα πλαίσια εκφραζόμαστε και πράττουμε όπως κρίνουμε και τελικά είμαστε οι μόνοι υπεύθυνοι για τα αποτελέσματα. Εξ ου και μου φαίνεται εντελώς παράλογο να κατηγορούμε γονείς ανηλίκων και ενηλίκων.

Θεωρώ αυτονόητο ότι οι γονείς οφείλουν να διαπαιδαγωγήσουν και να δίνουν παραδείγματα στα τέκνα, αλλά όχι ότι πρέπει να λογοδοτήσουν για τις πράξεις αυτών. Αν ήταν έτσι, να μην βάζαμε φυλακή τους θύτες αλλά τους γονείς τους.

Υ.Γ.1: Η χώρα των τρελών και της παράνοιας είναι η χώρα που έκανε επιστήμη αυτό που αγαπά να στήνει και να φτύνει, να πιάνει το καλό και να το χάνει, να κάνει όνομα το κάθε της χαϊβάνι. Προφανώς δεν μιλάμε για την ίδια...

Υ.Γ.2: Με ευχαριστεί που δικαιολογείς και δεν κρατάς μούτρα, το ίδιο παράδειγμα ακολουθώ κι εγώ -ένα παραπάνω όταν δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο- και αλίμονο αν έκανα διαφορετικά. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Amaryllis δεν μένω στη διαφωνία μας και αυτό είναι δικό σου κατόρθωμα και όχι του χαρακτήρα μου. Μου βγάζεις τόσο καλά συναισθήματα αξιοπρεπούς συνομιλητή, που δεν έχω την διάθεση να συνεχίσω ήδη από την πρώτη σου απάντηση κι ας έχω δίκιο. Να χαίρεσαι που είσαι ρομαντική ακόμη, γιατί σ΄αυτό αποδίδω τις σκέψεις σου στο θέμα (σε άλλα θέματα, αυτό είναι χρήσιμο για τη κοινωνία και γενικά σε κάνει αξιαγάπητη). Απεναντίας εγώ είμαι ο πιο κυνικός συνομιλητής που θα μπορούσες να έχεις (κακό του εαυτού μου).

Χαίρομαι για την στιχομυθία μας, μ΄αρέσει να βρίσκω καλά στοιχεία σε ανθρώπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποτέλεσμα; Τείνετε να απαξιώνετε την λογική προκειμένου να εξευτελίσετε δημόσια πρόσωπα. Κανείς γονιός δεν θα έπρεπε να απολογείται για τα παιδιά του

That probably refers to the minister himself

He had the option to say exactly that

And in fact he did say 'they are adults'

But he ALSO said he has faith ‘in the truth that his children serve’

Surely, it is ironic to be reading about ‘contempt for reason’ in his defence

There is a difference with these having been Papariga’s kids and a very clear one

Just like it is hypocritical for papariga to oppose private universities while her daughter attends one

It is hypocritical FOR A POLITICIAN (last time I checked Niotis was not a sport’s celebrity) that belongs to a party that pledges support for the constitution (papariga does not) to not condemn anti-constitutional actions, even by his own kids.

If his personal feelings have compromised his ability to defend the republic then I m not saying we should take him out and shoot him

But I am saying he should at least have the decency and the dignity to resign

So, it is human to love your kids, even if they are terrorists

How bout if they are drug dealers?

How bout if they are mass murderers?

It is ALWAYS human for YOU to love YOUR kids!

It is also human though for the rest of society to want to see criminals in jail

Niotis says he trusts the greek justice and his kids?

I trust none of the above (especially Niotis)

The other element of hypocrisy in this is of course

If you are such a ‘rebel against the system’ may I suggest that, instead of building bombs to throw at struggling young working men and women or some poor soul’s property, WHEN you happen to be the daughter of a minister, you might want to just drop one IN YOUR LIVING ROOM!

Better yet, I wonder where you might be able to find one of those fancy cars taxpayers are paying for these fat-cat politicians…

Oh that’s right, IN YOUR GARAGE!

bombs away

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΙΚΙΤΑ ευχαριστώ! emrose

But he ALSO said he has faith ‘in the truth that his children serve’

Surely, it is ironic to be reading about ‘contempt for reason’ in his defence

Well, here's where our opinions diverge.

Το πρόσωπα που κατέχουν θεσμικές θέσεις οφείλουν να διαχειρίζονται κρίσεις και όχι να τις αποφεύγουν ή να τις τροφοδοτούν.

Η λογική σταματάει όταν βαφτίζεις ηθικό αυτουργό τον πατέρα ενηλίκων που έχουν διαμορφωμένες προσωπικότητες και πολιτικές συνειδήσεις. Οι τελευταίες μπορούν να συνάδουν με δικές τους αρχές και κοσμοθεωρίες ή να είναι επηρεασμένες από τις πολιτικές πεποιθήσεις γονέων. Ακριβώς γι'αυτό, αν τα παιδιά είναι αναρχικά δεν φταίει ο Νιώτης. Την δήλωση που παρέθεσες δεν την άκουσα αλλά όπως την αντιλαμβάνομαι ο άνθρωπος πιστεύει πως τα παιδιά του συμπλέουν ιδεολογικά με τον ίδιο, άρα δεν είναι αντιεξουσιαστές. Πού βρίσκεις το παράλογο;

Η λογική επίσης σταματάει όταν μου λες πως αν επρόκειτο για τα παιδιά της Παπαρήγα θα ήσουν διατεθειμένος να τα δικαιολογήσεις και δεν θα ζητούσες την παραίτηση της ιδίας. Λυπάμαι, αλλά δεν βλέπω τις πολιτικές θέσεις σαν οικογενειακά κειμήλια που παραδίδονται από γενιά σε γενιά -τι συμβαίνει με τα σκήπτρα εξουσίας, είναι άλλο θέμα.

It is also human though for the rest of society to want to see criminals in jail

Ασφαλώς! Από που θες ν'αρχίσουμε;

Εγκληματίας είναι αυτός που πετάει την μολότοφ από όπου κι αν προέρχεται. Την ίδια ζημιά και στους ίδιους ανθρώπους θα κάνει.

Οι κοινωνιολογικές αναλύσεις/συζητήσεις/ιαχές πολέμου και χαράς είναι να'χαμε να λέγαμε και πραγματικό στόχο σε όλα αυτά κάνουμε τους γονείς αντί για τα παιδιά και τα "παιδιά".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα προσφέρεται για λαϊκιστικά σχόλια τηλεοπτικού τύπου σαν αυτά των ortho και ptca.

Φαίνεται όμως ότι δεν έχει γίνει κατανοητή η φύση των γεγονότων και του κινήματος της νεολαίας.

Οι κινητοποιήσεις της νεολαίας δεν έχουν επαναστατικό χαρακτήρα, αλλά συντηρητικό.Το γεγονός εξάλλου που γέννησε αυτό το κίνημα ήταν η αντίθεση στην εκπαιδευτική μεταρρύθμιση της Μαριέττας, δηλαδή οι φοιτητές βγήκαν στον δρόμο ζητώντας διατήρηση του status quo.Τα δε «κεκτημένα» είναι από τα μεγάλα φετίχ των νέων.Εκτός αυτού, έχουν φανεί αλληλέγγυοι σε κάθε συντεχνία (ΔΕΚΟ, λιμενεργάτες κτλ) που πιέζει για αύξηση των προνομίων της – προνομίων που έχει φυσικά μέσα στο υπάρχον σύστημα.

Πολλοί κάνουν το λάθος να πιστεύουν ότι οι συντηρητικοί είναι αυτοί που εναντιώνονται στην αλλαγή.Στην πραγματικότητα, λίγοι συντηρητικοί το κάνουν αυτό – η τυπική συντηρητική θέση είναι «ναι, πρέπει να αλλάξουν τα πράγματα – αλλά όχι τώρα και όχι έτσι».Αυτή είναι και η θέση του φοιτητικού κινήματος.

Δεν είναι τυχαίο μάλιστα ότι το μόνο θετικό αίτημα (αρνητικά είναι όσα λένε όχι στο ένα, όχι στο άλλο, θετικά όσα λένε ναι σε αυτό ναι στο άλλο) των φοιτητών ήταν η αύξηση των χρημάτων στην παιδεία – αίτημα δηλαδή απόλυτα σύμφωνο με την πολιτική των μεγάλων κομμάτων ( = αύξηση δημοσίων δαπανών = αύξηση δανεισμού του κράτους = αύξηση δημοσίου ελλείματος – η πολιτική που εφαρμόζει η ελίτ δηλαδή.)

Αυτό που ζητάνε τα παιδία σε κάθε περίπτωση και σε κάθε θέμα είναι ένα μεγάλο, παρεμβατικό κράτος με παρουσία σε όσο το δυνατόν περισσότερους τομείς της δημόσιας ζωής και μάλιστα μονοπωλιακά (υγεια, παιδεία, συγκοινωνίες, ρεύμα, νερό κτλ).Ο Νιώτης και ότι ακριβώς συμβολίζει ενσαρκώνει αυτό ακριβώς το ιδεώδες, άρα λοιπόν λογικό είναι τα παιδιά του να βγαίνουν στους δρόμους και να υπερασπίζονται το σύστημα αυτό, μαζί με άλλους νέους που ονειρεύονται να γίνουν μόνιμοι υπάλληλοι του δημοσίου και παίρνουν θέση πάντα υπέρ νιώτη (πχ. Η ολυμπιακή να μείνει στο δημόσιο ( = να την διαχειρίζεται ο νιώτης), περισσότερα λεφτά στην παιδεία ( = μεγαλύτερο προϋπολογισμό για τον κάθε νιώτη-υπουργό παιδείας).

Να επισημάνω τέλος ένα απίστευτο λάθος που διάβασα:

Ειπώθηκε ότι τα παιδιά του νιώτη κτλ είναι παιδιά αστικών οικογενειών.

Αυτό είναι εντελώς άκυρο.

Αστός δεν είναι όποιος έχει πολλά λεφτά, μερσεντέ και ακριβό σπίτι.Αν ήταν έτσι, και οι νταβατζήδες αστοί θα ήταν.

Οι αστοί στην ελλάδα πρέπει να είνα λιγότεροι και από τις φυσικές ξανθιές.Οι τύποι που αποκαλούνται «αστοί» στην ελλάδα δεν έχουν καμμία σχέση με τον δυτικό αστό που εννοούσαν ο Μαρξ, ο Βέμπερ κτλ, ούτε με τους σημερινούς κατοίκους της δύσης.Αν πρέπει οπωσδήποτε να τους παρομοιάσουμε με κάτι, αυτό είναι οι κομματικές νομεκλατούρες της πρώην ανατολικής ευρώπης – η κοινωνική διαστρωμάτωση της χώρας μας και η οικονομία μας έχουν εξάλλου πολύ περισσότερες ομοιότητες με αυτές της κοινωνίες παρά με τις δυτικές.Αυτό που ορίζει την ύπαρξη του πολίτη του ανατολικού μπλοκ είναι ότι είναι δημόσιος υπάλληλος και όχι η (αδιάφορη, άγχρωμη, εχθρική και ασήμαντη) πόλη στην οποία μένει – όπως συμβαίνει και στην ελλάδα.Στην δύση, που υπάρχουν άστεα με μεγάλη ιστορία, πολιτισμό και παράδοση (εμείς δεν έχουμε τέτοια, και η Αθήνα περισσότερο με συνοποσπονδία χωριών μοιάζει, παρά με πόλη), υπάρχουν και οι αστοί που κατοικούν σε αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα προσφέρεται για λαϊκιστικά σχόλια τηλεοπτικού τύπου σαν αυτά των ortho και ptca.

Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεις το "λαϊκισμό" μου.

Τοπικ του ortho...μαλιστα. ας του αφιερωσω ενα στιχακι των active member...

''Γαμω τις Αμερικανοκλανιες,ντοπιες και original...''

Μια ζωή troll.

Ο Βούγιας απελευθέρωσε τα παιδιά του Τάσου Κουράκη

Σε πορείες διαμαρτυρίας και διάφορες προσχηματικές διαδηλώσεις, ανάμεσα στα «οργισμένα νιάτα» (και εξοπλισμένα) που συλλαμβάνονται ξεχωρίζουν οι συλλήψεις γόνων «καλών» οικογενειών. Τέκνα βουλευτών, υπουργών, καθηγητών πανεπιστημίου και πάει λέγοντας.

Τι σκατά «αντιεξουσιαστές» είναι αυτοί, αφού έχουν την πολιτική δύναμη να χειραγωγούν και να χρησιμοποιούν τον νόμο και να αφήνονται ελεύθεροι, με ένα μόνο τηλέφωνο ενός «υπηρέτη» της εξουσίας, παρ’ ότι κουβαλούν πάνω τους, ένα κάρο μολότοφ, βαριοπούλες, μαχαίρια κ.ά.; Τι σκατά αναρχικοί είναι αυτοί που χρησιμοποιούν την εξουσία, για να τη «σκαπουλάρουν» μόλις βρίσκονται στον «λάκκο με τ’ αγγούρια», άγνωστο κι αυτό. Απλά καταδεικνύεται το γελοίον του πράγματος κι αποδεικνύεται και στην πράξη, πως κάποιοι πολίτες είναι πιο «ίσοι» απ’ τους υπόλοιπους

Κι αν αυτοί οι βουτυρόμαγκες της πορδής προκαλούν το κοινό αίσθημα με την προνομιακή μεταχείρισή τους απ’ την εξουσία (που υποτίθεται ότι πολεμούν, γιατί οι ταγοί της «σκοτώνουν τα όνειρά τους» [αλήστου μνήμης παπαριά]), τι να πει κανείς για τους γονείς τους;

Αυτοί, αντί να κάνουν τουλάχιστον την πάπια και την αυτοκριτική τους, άλλοι βγαίνουν και δηλώνουν ξεδιάντροπα περήφανοι για τα «ηρωικά» τέκνα τους (που δεν έχουν τ’ αχαμνά να αναλάβουν την ευθύνη των πράξεων και των «ιδεών» τους), ενώ στο παρασκήνιο χρησιμοποιούν το «βύσμα», και άλλοι πουλάνε ευθαρσώς τρέλα, παίζοντας με την νοημοσύνη όλων μας, όταν προσπαθούν να μας πείσουν, πως τα βλαστάρια τους που συλλαμβάνονται εν μέσω πλήρους «εξοπλισμού» ενός «αντιεξουσιαστή», ήταν εκεί «για καφέ», ενώ τα άδεια μπουκάλια -υποψήφια για βόμβα μολότοφ- προορίζονταν για…ανακύκλωση (τι να πει κανείς τώρα, μπροστά σ’ αυτό το μεγαλείο…«οικολογικής συνείδησης».

Πηγή: http://www.pare-dose.net/blog/?p=3256

Ούτε επίσης αντιλαμβάνομαι επίσης τα διάφορα σχόλια του τύπου, "δεν υπάρχει οικογενειακή ευθύνη", κλπ.... Φυσικά και δεν πρέπει να υπάρχει. Τι σχέση έχει αυτό?

Το νόημα του άρθρου είναι ότι "αυτοί οι βουτυρομπεμπέδες το παίζουν "μάγκες", αλλά όταν φανούν τα δύσκολα, ο μπαμπάκας τους ξελασπώνει, επειδή ακριβώς είναι μέρος της εξουσίας στην οποία αυτοί "αντιτίθενται".. Δηλαδή, "μάγκες της πορδής". Όπως ο Κουράκης πήρε τηλέφωνο το Βούγια για να μη συλληφθούν τα παιδιά τους. Και αν ήταν παιδιά του "άγνωστου" Κουράκη, θα είχαν συλληφθεί. Και αυτό είναι θράσος.

Γιατί πρέπει άραγε να εξηγούμε τα προφανή?

Αφού λοιπόν, δεν πρέπει να υπάρχει οικογενειακή ευθύνη (σσ. σωστά), και ο γιος του Κουράκη θα πρέπει να είναι υπεύθυνος (σσ. να αναλαμβάνει ΜΟΝΟΣ του τις ευθύνες) για τις πράξεις του, άρα και να στηρίζεται στα δικά του @@ και όχι του μπαμπάκα του ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, τότε γιατί μιλάτε για οικογενειακή ευθύνη? Φυσικά και υπάρχει οικογενειακή ευθύνη στις συγκεκριμένες περιπτώσεις, αφού εμπλέκεται η οικογένεια, και υπάρχει εκμετάλλευση της επιρροής της. Αν ο Κουράκης έλεγε: "Ο Γιος μου είναι διαμορφωμένη προσωπικότητα, και υπεύθυνος, δεν σηκώνω το τηλέφωνο να πάρω τον κάθε "Βούγια", αλλά ας κριθεί για τις πράξεις του όπως κάθε άλλος Έλληνας πολίτης", τότε να τον παραδεχτώ και να μιλήσω ότι "ορθώς, δεν υπάρχει οικογενειακή ευθύνη".

Απορώ αν είμαστε με τα καλά μας...

Όλα τα άλλα δεν καταλαβαίνω που τα εφευρίσκετε μερικοί... Στα βίντεο δεν μιλούν (εκτός των άλλων) και οι "περήφανοι γονείς"? Σε απλά Ελληνικά δεν είναι γραμμένο το άρθρο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαθηματα δημοκρατιας απο διαδικτυακο ψωνιο.

ortho παρε τα βιβλια του μπουλη Γεωργιαδη να σου μαθει κ ιστορια,αλλωστε στον ιδιο χωρο εκδημοκρατικοποιημενων γκεμπελισκων ανηκετε.

Φυσικα το θεμα δεν χαιρει σοβαρης συζητησης,ειναι τοσο αστοχο οσο κ ο σταρτερ του τοπικ.

Μια ερωτηση στον ''δημοκρατικοποιημενο'' ortho.

Ortho,εχεις υπηρετησει την μαμα πατριδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ζωή troll. Γι'αυτό σε προκάλεσα, γιατί πάντα μου αρέσει να μας διασκεδάζεις, και τσίμπησες πάλι. Όπως στο προηγούμενο τόπικ που σε δουλεύαμε ψιλό γαζί και έφτασες στο σημείο να με ρωτήσεις "Μα καλά, γιατί σε νοιάζει αν εγώ γελοιοποιούμαι?". Ε, δεν το βλέπεις πλέον και μόνος σου το γιατί? smile.gif

Αντε ρε γιωτα,κακομαθημενο πλουσιοπαιδο,τραβα να υπηρετησεις τις υποχρεωσεις σου ως οφειλεις κ μετα κανε μας μαθηματα δημοκρατιας κ για ποιος διασκεδαζει ποιον,δημοκρατη της φακης,ριψασπιδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνω αμερικαοκλανια ortho.Ενας που διατεινεται οτι εχει κυρος και καποια βαρυτητα ο λογος του που αναπαραγει εν μεσω κιτρινων δημοσιευματων ,θα πρεπει να εξηγησει τα αυτονοητα στους υπολοιπους.

Ειναι πολυ γνωστο στην Ελληνικη κοινωνια οτι εκδημοκρατικοποιημενα φασιστοειδη του ΛΑ.Ο.Σ (σαν εσενα δηλαδη ) μεταθετουν τις ευθυνες τους και τις υποχρεωσεις τους στους υπολοιπους κοινους θνητους,μετα με περισσια δημαγωγια και υπεροψια, οι ριψασπιδες που εκμεταλλευονται το συστημα,μας υποδεικνυουν διαρρηγνυοντας τα ιματια τους,εν μεσω μαθηματων δημοκρατιας τις ρηχες αποψεις τους.Οι υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο.

Αρα οπως καταλαβαινεις ορθο,οι στιχοι των active member ''γαμω τις αμερικανοκλανιες ντοπιες κ οριτζιναλ'' περιγραφει την υποκρισια του χαρακτηρα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.