Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Πού να διαλέξω αγροτικό;Ποια τα κριτήρια;


peonia

Recommended Posts

θα ηθελα να παρακαλεσω ολους τους συναδερφους που σκοπευουν να δηλωσουν αγροτικο σε αυτη ή σε οποια αλλη προκηρυξη πριν δηλωσουν να δουν στο χαρτη που ειναι τα π.ι.που θελουν,να μαθουν ποσα χλμ απεχουν απο τα κυ και τις πολεις που θα μεινουν και κυριως να υπολογισουν αν τους συμφερει να επιλεξουν αυτα που θα επιλεξουν τελικα!!!και το λεω γιατι εκει που υπηρετω ειχαμε τον τελευταιο καιρο 5 αποχωρησεις λογω αποστασης,καταπονησης και το κυριοτερο επιχειρημα ηταν οτι τελικα επρεπε να το σκεφτουν 2 και 3 φορες πριν δηλωσουν οτι δηλωσουν,γιατι δεν τους μενει τιποτε στη τσεπη!!!αποτελεσμα κανουμε αυτο το μηνα απο 13 εφημεριες και επονται χειροτερα!!!καλη επιτυχια σε ολους και μην με παρεξηγειτε σας μιλαω ως παθουσα και πολυ καλα μαθουσα!!!! emconfused emconfused emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω ένα tip. Αν θέλετε να αυξήσετε τις πιθανότητες να πάρετε αγροτικό, δηλώνετε κοντινά ΠΙ στον ίδιο νομό. Μη δηλώνετε ένα στο βορρά κι ένα στο νότο. Κοντινά ΠΙ στον ίδιο νομό. Κι όπως λέει και η συνάδελφος, κοιτάξτε και κανα χάρτη... maps.google

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πού συμβαίνουν αυτά τα θαυμαστά; Αν δεν θέλεις να μας το αποκαλύψεις ευθέως, μπορείς να μας περιγράψεις την περιοχή σου, π.χ. τα αξιοθέατα της κ.λπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

γεια σε όλους, με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο τόπικ, γι'αυτό και θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να μου πει κανένας από την εμπειρία που έχει, σε ποιο μέρος της Ελλάδας θα ήταν προτιμότερο για κάποιον ενδιαφερόμενο να διαλέξει να κάνει το αγροτικό του; (χωρίς να λάβουμε υπόψιν μας τις διαθέσιμες θέσεις που ανακοινώνονται από το υπουργείο). Από αυτά που έχετε ακούσει εσείς, είτε από προσωπική σας εμπειρία, είτε από βιώματα φίλων σας... Ευχαριστώ, περιμένω απάντηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα

εξαρταται απο πολλους παραγοντες

τι ακριβως ζητας απο το αγροτικο σου?να ειναι κοντα σχετικα με την πολη σου για να πηγαινεις συχνα σπιτι σου?να ειναι κοντα σε νοσοκομειο για να μην εχεις πολλη δουλεια και τα σοβαρα να φθανουν γρηγορα με το ασθενοφορο?να εισαι σε νησι για να κανεις το καλοκαιρι και ισως και την ανοιξη μπανακια(προσοχη,παγιδα εδω!)?θες αγονο για τα επιπλεον χρηματα και οχι μονο?

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σε όλους, με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο τόπικ, γι'αυτό και θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να μου πει κανένας από την εμπειρία που έχει, σε ποιο μέρος της Ελλάδας θα ήταν προτιμότερο για κάποιον ενδιαφερόμενο να διαλέξει να κάνει το αγροτικό του; (χωρίς να λάβουμε υπόψιν μας τις διαθέσιμες θέσεις που ανακοινώνονται από το υπουργείο). Από αυτά που έχετε ακούσει εσείς, είτε από προσωπική σας εμπειρία, είτε από βιώματα φίλων σας... Ευχαριστώ, περιμένω απάντηση!

καλησπερα!!δεν ξερω για το που ειναι καλυτερα,αλλα με σιγουρια μπορω να σου πω που να ΜΗΝ δηλωσεις!!!ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΚΑΙ ΑΡΤΑ!!!Ουτε στον εχθρο μου!!!φιλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι το λες αυτο?για την ηπειρο?

γιατι σε ολα τα κεντρα υγειας και των 2 νομων γινεται ο χαμος!!!εχω ιδιαν πειρα και απο κυ ιωαννινων και απο κυ αρτας!!!και αν σου εθιξα την πατριδα να σε ενημερωσω οτι ειναι και δικη μου!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιάννη και peonia σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! πραγματικά με βοηθήσατε, όχι Ήπειρος, σωστά; μόνο μια απορία ακόμα... γιατί το νησί είναι παγίδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιάννη και peonia σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! πραγματικά με βοηθήσατε, όχι Ήπειρος, σωστά; μόνο μια απορία ακόμα... γιατί το νησί είναι παγίδα;

Το νησι ειναι οντως μεγαλη παγιδα..Μην πατε σε νησια παιδια...Στερια και παλι στερια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι το λες αυτο?για την ηπειρο?

γιατι σε ολα τα κεντρα υγειας και των 2 νομων γινεται ο χαμος!!!εχω ιδιαν πειρα και απο κυ ιωαννινων και απο κυ αρτας!!!και αν σου εθιξα την πατριδα να σε ενημερωσω οτι ειναι και δικη μου!!!

δεν ειναι πατριδα μου αγροτικο κανω σε κεντρο υγειας του νομου ιωαννινων..μια χαρα ειναι σιγα την δουλεια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραία, το κατάλαβα αυτό! καλύτερη στεριά, όχι νησί! αλλά γιατί; μήπως επειδή με την πρώτη ματιά το νησί αποτελλεί δέλεαρ, λόγω της θάλασσας και του ζεστού ήλιου το καλοκαίρι αλλά στη συνέχεια μπορεί να γίνει εφιάλτης; - να είναι απομονωμένο, με λίγους κατοίκους και ένα κέντρο υγείας μόνο, -να έχει ανύπαρκτες θαλάσσιες συγκοινωνίες και έτσι δηλαδή να βρεθείς αποκλεισμένος από στεριά και από θάλασσα, -το χειμώνα να βαράς μύγες και να αρχίσεις το ψάρεμα καθαρά από βαρεμάρα... είμαι κοντά σ'αυτό που θέλετε να πείτε; ή υπάρχουν και άλλοι λόγοι; Please, share!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς FaniK.

ολα αυτα που ανεφρες καθως και το οτι πολλοι/ες παρασυρονται και νομιζουν πως σενα νησαι το καλοκαιρακι θα ειναι ολη την ωρα σε μια παραλια αραχτοι να κανουν ηλιοθεραπεια και να απολαμβανυν το φραπογαλο τους.εκτος κι αν εισαι σε καποιο αγονο τελειως του τυπου δονουσα και τα συναφη,κατι τετοιο δεν παιζει,μιλαμε για δουλεια να φαν κι οι κοτες με τους τουριστες και τις τουριστριες,ειδικα σε νησια οπως μυκονο,σαντορινη,παρο οπου υπαρχει κοσμοσυρροη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι το λες αυτο?για την ηπειρο?

γιατι σε ολα τα κεντρα υγειας και των 2 νομων γινεται ο χαμος!!!εχω ιδιαν πειρα και απο κυ ιωαννινων και απο κυ αρτας!!!και αν σου εθιξα την πατριδα να σε ενημερωσω οτι ειναι και δικη μου!!!

δεν ειναι πατριδα μου αγροτικο κανω σε κεντρο υγειας του νομου ιωαννινων..μια χαρα ειναι σιγα την δουλεια..

το μια χαρα να μου το πεις οταν θα κανεις ελεγχο δεδουλευμενων!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραία, το κατάλαβα αυτό! καλύτερη στεριά, όχι νησί! αλλά γιατί; μήπως επειδή με την πρώτη ματιά το νησί αποτελλεί δέλεαρ, λόγω της θάλασσας και του ζεστού ήλιου το καλοκαίρι αλλά στη συνέχεια μπορεί να γίνει εφιάλτης; - να είναι απομονωμένο, με λίγους κατοίκους και ένα κέντρο υγείας μόνο, -να έχει ανύπαρκτες θαλάσσιες συγκοινωνίες και έτσι δηλαδή να βρεθείς αποκλεισμένος από στεριά και από θάλασσα, -το χειμώνα να βαράς μύγες και να αρχίσεις το ψάρεμα καθαρά από βαρεμάρα... είμαι κοντά σ'αυτό που θέλετε να πείτε; ή υπάρχουν και άλλοι λόγοι; Please, share!

Εισαι πολυ κοντα...Για τα αλλα που θες να ακουσεις θα σου γραψω καποια αλλη στιγμη οταν δεν θα εχω δουλεια....Ακου αυτο που θα σου πω:ΟΧΙ ΝΗΣΙ.....Τελος..Τα αλλα θα σου τα πω καποια αλλη στιγμη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουλαχιστον οχι μικρο νησι. Αυτη τη στιγμη ειμαι στην Ιο και βαριεμαι τη ζωη μου. Δεν εχει αεροδρομιο για διακομιδες, παρα μονο ελικοδρομιο το οποιο χρησιμοποιειται κυριως απο το ελικοπτερο του ΕΚΑΒ που ερχεται μονο για τις επειγουσες αεροδιακομιδες. Οι αλλες γινονται με πλοιο. Αν χρειαζεται συνοδεια ιατρου θα πας. Αν δεν χρειαζεται δεν θα πας. Αν εισαι ο μονος αγροτικος παλι δεν θα πας. Δεν θα αφησεις το νησι μονο του. Τεραστια σημασια εχει και το ποσο καλομαθημενοι ειναι και οι κατοικοι.Αν θες πληροφοριες για κυκλαδες στειλε μηνυμα. Επισης διακομιδες δεν κανεις και σε Χιο, Μυτιληνη 'η και σε καποια αλλα νησια που εχουν το νομαρχιακο νοσοκομειο τους. Γι'αυτο βεβαια πρεπει να ζητησεις και διευκρινησεις απο τον αγροτικο που υπηρετει εκει του οποιου το τηλ θα βρεις απο το 11888.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα αφησεις το νησι μονο του. Τεραστια σημασια εχει και το ποσο καλομαθημενοι ειναι και οι κατοικοι.Αν θες πληροφοριες για κυκλαδες στειλε μηνυμα.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! ναι, αν μπορείς θέλω πληροφορίες για κυκλάδες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραία! κατάλαβα που δεν πρέπει να κάνω αγροτικό!!!! (αυτό είναι το μόνο σίγουρο! υπάρχει και ομοφωνία!). καμιά πρόταση για το που θα μπορούσα να κάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι εννοείς?

σε εμένα πάει αυτό; υποθέτω πως ναι. Nickal, δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει όλη την συζήτηση, αλλά ευχαρίστως να σε κατατοπίσω. Ρώτησα τα παιδιά στο συγκεκριμένο topic αν ξέρουν είτε από προσωπική τους εμπειρία, είτε από φίλων- συμφοιτητών τους, ποια μέρη "θεωρούνται" καλά για αγροτικό. Και όλοι με ένα στόμα, μια φωνή μου απάντησαν: ΟΧΙ ΝΗΣΙ!!!! Αλλά κανείς μέχρι τώρα δεν πρότεινε κάποιο μέρος. (πόλη, χωριό... οτιδήποτε!). Αυτό εννοούσα λοιπόν! Είσαι και εσύ λοιπόν τώρα με την σειρά σου καλοδεχούμενος να προτείνεις κάτι! Περιμένω...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω γραψει πιο πανω καπου πως το "που" ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων,αφου θες να το ψαξεις γενικα

διοτι μπορεις επισης να δηλωσεις οπουδηποτε κι οτι γινει,αγροτικο ειναι,δεν παντρευεσαι ξερεις...

την πρωτη φορα που δηλωσα,ειχα σκεφτει την πρωτη μου επιλογη δεν λεω,μα η δευτερη ηταν εμπνευση της στιγμης τελειως...βαλε ενα εκει περα να τελειωνουμε λεμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλή συζήτηση κάνουμε, ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις ατόμων που έχουν περισσότερη εμπειρία πάνω στο θέμα. Δεν ανάγκασα κανέναν με το ζόρι να κάνει post. Και προσωπικά (αυτό φυσικά εξαρτάται και από το άτομο) δεν αφήνω τίποτα στην τύχη. Μ'αρέσει να ξέρω τις επιλογές μου και επειδή ενδιαφέρομαι πολύ γι'αυτό το επάγγελμα, θέλω να ψάχνω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορώ. Αν ήμουν αδιάφορη και βαριόμουνα, προφανώς θα έπαιζα προ-πο με την αίτησή μου (όταν έρθει εκείνη η στιγμή) και θα έλεγα: "Δεν βαριέσαι... όπου να'ναι ας πάω, δεν παντρεύομαι κιόλας". (το συγκεκριμένο post γράφτηκε χωρίς ειλικρινά καμία διάθεση για καβγά, είναι απλώς η απάντηση μου.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.