Jump to content

Ειδικευόμενες μητέρες και εφημερίες


MARIANINI

Recommended Posts

Graceyn ειλικρινά σέβομαι τα ζόρια που τραβάτε και με γραφειοκρατία και με συναδέλφους και με διοίκηση και με το ίδιο το κράτος. Απλά οι περιπτώσεις συναδέλφων που "εκμεταλλεύτηκαν" την εγκυμοσύνη, τον τοκετό, το θηλασμό και την ανατροφή των παιδιών τους απλά για να λουφάρουν είναι παρα πολλές με αποτέλεσμα τις ελάχιστες συναδέλφους που είναι σωστές και τυπικες να τις παίρνει κι αυτες η μπάλα. Στα χρόνια της ειδικότητας μου έτυχε συνάδελφος που έκανε χρήση της άδειας για να θηλάσει ενώ ήταν κοινό μυστικό ότι κάποιων προβλημάτων δε μπορούσε. Έτυχε να με χώσουν 3 μερες μέσα γιατι η εγκυμονούσα συνάδελφος είχε πρόβλημα αποκόλλησης και το ίδιο βραδυ να τη βλέπω να ανεβάζει φωτογραφίες στο fb από την απογευματινή της βόλτα στην Τσιμισκή. Η άλλη πάλι με κατέβασε άρον αρον απο το σπίτι μου να της καλύψω εφημερία γιατι είχε να πάει το παιδί στο γιατρο και τελικά πήγε θάλασσα. Και αυτα τύχαν μόνο σε εμένα. Θέλω να πω λοιπόν πως επειδή δυστυχώς οι λουφαδόροι είναι περισσότεροι απο τους μη λουφαδόρους παιρνει και αυτους η μπάλα.

Επίσης ο επόμενος που πει "Δεν έχεις παιδια γι'αυτο τα λες αυτα, κανε και θα δεις", μα το δια θα δηλώσω το δευτερο κομματι της ειδικότητας στο νοσοκομείο του και κάθε χρόνο θα κάνω από ενα παιδι μεχρι να βγει στη σύνταξη :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΕΛΙΤΣΕΣ ΟΥΤΕ ΚΥΡΙΟΥΛΕΣ! Και ο νόμος αναφέρεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μανάδων, και όχι σε αυτές που έχουν γιο φαντάρο. Και όχι, στο νοσοκομείο δεν είμαστε όλοι ίσοι, άλλη αντιμετώπιση θα έχει ο υπό κανονικές συνθήκες ειδικευόμενος, άλλη η μητέρα-ειδικευόμενη, άλλη ο καρκινοπαθής-ειδικευόμενος και άλλη ο ειδικευόμενος που μόλις έσπασε το πόδι του. Ελπίζω τα λογικά να γίνονται και κατανοητά.

Επιτελους μια φωνη λογικης...

Αντι να ζητησει κανεις παραπανω προσωπικο, ζητανε εξαντλητικα ωραρια για ολους. Αυτο δε σημαινει πως συμφωνω να κανουν την παπια οι μητερες μικρων παιδιων, αλλα αυτο ελειπε να βγαλουμε ενα νομο που θεσπιζει καποια δικαιωματα για τις νεες μητερες "τρελο"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Elpi σου εύχομαι να σου τύχει να κάνεις παιδάκια κι ας είσαι στο δικό μου νοσοκομείο. Άλλωστε λόγω ειδικότητας με πολλές γυναίκες, έχω αναλάβει αρκετές φορές περισσότερα από αυτά που μου αναλογούν για όλο το διάστημα της 8μηνης άδειας των μανάδων. Παρ'όλα αυτά συνεχίζω να τις προτρέπω να τεκνοποιήσουν και αν θέλουν γίνομαι και

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως μαμά βρέφους και ειδικευόμενη που σύντομα επιστρέφει στο νοσοκομείο, μπορώ να σας πω ότι παίρνουμε 4 μήνες (τοκετού-λοχείας) από το ΙΚΑ και μετά είτε επιστρέφουμε με μειωμένο ωράριο είτε παίρνουμε 3.5 μήνες άδεια και επιστρέφουμε κανονικά. Όσο αφορά τις εφημερίες, έχουμε δικαίωμα να πάρουμε απαλλαγή ώσπου να χρονίσει το μωρό και έκτοτε νομίζω ότι έχει να κάνει με το διευθυντή της κλινικής. Για την γονική άδεια δεν γνωρίζω κάτι. Μιλάμε παντα για νόμιμα δικαιώματα, σωστά; Επίσης για κανέναν άνθρωπο με οικογένεια δεν είναι εύκολο να χάνει τα περίπου 450-500 ευρώ των εφημεριών το μήνα. Για να το επιλέγει φαντάζομαι θα έχει σοβαρό λόγο. Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι, αφού υπάρχει πλαφόν εφημεριών για όλους μας, ποιος σας "χώνει";;; Εμείς στο τμήμα κάνουμε 8 εφημερίες ο καθένας, αν περισσεύει μέρα, εφημερεύουν οι ειδικοί. Είμαστε 3 ειδικευόμενοι, όταν περιμενούμε καινούριο μένουμε 2, καμιά φορά καλύπτουν και οι γενικοί γιατροί. Ακόμη να πω ότι πραγματικά στις εφημερίες κοιμόμουν περισσότερο από ότι τώρα με το μωρό..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει και αυτό: (πιο πρόσφατο)

Ανταπόκριση της διοίκησης: Στην από 2.9.2010 απάντησή του, το Υπουργείο Υγείας αναφέρει τα ακόλουθα:

  • Η εργασιακή σχέση των ειδικευόμενων είναι σχέση σύμβασης ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, διεπόμενη από τις σχετικές διατάξεις του ΑΚ και της εργατικής νομοθεσίας. Δεν ισχύουν για τους ειδικευόμενους οι διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα.
  • Στους ειδικευόμενους ιατρούς γονείς χορηγούνται όλες οι άδειες που προβλέπονται από τη νομοθεσία αυτή (ν. 1849/89, ΕΓΣΣΕ 1993, ν. 2639/98).
  • Ειδικά οι μητέρες ειδικευόμενες ιατροί εξαιρούνται από το πρόγραμμα εφημεριών, καθώς και την απασχόληση κατά τη διάρκεια της νύχτας, ως γαλουχούσες εργαζόμενες, για ένα έτος μετά τον τοκετό.

Συνήγορος του πολίτη

2η ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

(άρθρο 25 παρ. 8 του ν. 3986/2010)

ΙΟΥΝΙΟΣ 2009 – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2010

Σελ 31

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδέλφισσα oti_na_nai μόνο στην Ελλάδα και τις λοιπές χώρες της Β.Αφρικής υπάρχει τέτοιο εργασιακό μένος εναντίον των μανάδων. Στην Ελλάδα (2η στην Ευρωζώνη σε υπογεννητικότητα - όχι τυχαία), συνεπώς και 2η σε άτεκνες μητέρες, εσείς που έχετε παιδιά αποτελείται μια μισητή μειονότητα. Για κάποιους από τους υπόλοιπους, λοιπόν δεν θα έπρεπε να έχετε προνόμια (έστω κ αυτά τα ελάχιστα σε σχέση πχ με Σουηδία), μήπως και σταματήσετε και εσείς να γεννάτε ώστε σε 50-60 χρόνια να κατοικούν τη χώρα τα μυρμήγκια. Το πλέον δυσάρεστο είναι να δέχεστε αυτού του είδους τη συμπεριφορά από γυναίκες που υποτίθεται ότι θα μπορούσαν ευκολότερα να αντιληφθούν τα στοιχειώδη, όπως το ότι όταν το βρέφος κάνει ξημερώματα πυρετό, προλαβαίνεις μόλις τελευταία στιγμή να μην πας στη δουλειά, καθώς το βρέφος στο σταθμό δεν του έχουν μάθει να αποστειρώνει μόνο του το μπιμπερό για να πιει το γάλα του ή το αντιπυρετικό του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι μου λες ρε τομυ; επειδη εχει υπογεννητικοτητα η ελλαδα θα πρεπει εγω να πηζω για να κανουν οι αλλες παιδια; και στο λεω ξεκαθαρα; υπαρχει νομος η οχι; και γιατι και οι πατεραδες να μην εχουν μειωμενες εφημεριες; αυτοι δεν βοηθουν στο σπιτι; ξυνονται; τι ρατσισμος ειναι αυτος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα εσυ καλε μας nickaop προφανως αν ειχες συναδελφο μονογονεα άντρα με παιδί δημοτικού δεν θα δεχόσουν και νόμος να υπήρχε να κάνει λιγότερες εφημερίες...

Τι να λέμε τώρα... Αν σκοπός της ειδικότητας είναι να μονάσεις ΟΚ.

Όπως είπε και προηγούμενος, αλλιώς αντιμετωπίζεται ο ειδικευόμενος με καρκίνο, αλλιώς ο ειδικευομενος με σπασμενο χέρι και αλλιώς μια νέα μητέρα. Το οτι σε μεγαλο νοσοκομειο ερχοταν ειδικευομενος που χει σπασει το χερι του γτ εβγαιναν δν εβγαιναν οι εφημεριες -κ μιλαμε για παθολογο- σημαινει οτι πρεπει να σταματησουν οι αναρρωτικές μήπως;; ή ότι υπάρχει τραγική υποστελέχωση;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nickaop το βλέπεις από λάθος σκοπιά. Αντί να πήζεις για να κάνουν οι άλλες παιδιά, μπορείς να διεκδικήσεις να ξεπήζεις με νομοθετικό πλαίσιο για να κάνεις και εσύ και οι άλλες παιδιά. Και σου απαντάω ξεκάθαρα ότι ΝΑΙ υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που προβλέπει για την ακρίβεια 56 μέρες άδεια κυήσεως, 63 ημέρες άδεια λοχείας και 112 ημέρες άδεια ανατροφής (το μειωμένο ωράριο μαζεμένο), όπως επίσης προβλέπεται ότι οι νέες μητέρες δεν συμμετέχουν στο πρόγραμμα των εφημεριών και μάλιστα για να συμβεί το αντίθετο πρέπει οι ίδιες να υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση ότι επιθυμούν τη συμμετοχή αυτή και όχι το αντίθετο. Αυτά έχουν ειπωθεί δεκάδες φορές στο φόρουμ και έχουν αναρτηθεί και τα αντίστοιχα ΦΕΚ και εγκύκλιοι. Και πάλι ελάχιστα μπροστά σε οργανωμένα κράτη με θεσμούς πρόνοιας. Φαντάζομαι ότι θα συμφωνείτε και με την κατάργηση των φοροελαφρύνσεων που ίσχυαν μέχρι προτρόικας για τους γονείς. Όσο για το άντρες-γυναίκες, το ΣτΕ έχει βγάλει απόφαση ότι δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ των δύο φύλων και μπορεί να πάρει οποιοσδήποτε από τους δύο γονείς τις άδειες, αλλά ακόμα οι άντρες δεν βγάζουν γάλα και συνηθίζετε να παίρνουν την άδεια οι μανάδες. Εκτός αν θέλετε να τις βλέπετε στις εφημερίες με τα θήλαστρα ανά 4ωρο. Πάρτε για δοκιμή ένα κουνελάκι στο σπίτι μόνες σας να το μεγαλώσετε για ένα μήνα κ ας μη χρειάζεται να το θηλάζετε (η φυσική σας παρουσία δηλαδή), αρκεί να το ταϊζετε ανά 4ωρο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΩ ΕΓΩ. ΕΓΩ ΡΩΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΤΟΥΣ. ΑΥΤΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ; Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ...ΑΥΤΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ...ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΛΕΩ...ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nickaop, με όλο το θάρρος αλλά βλέποντας τα topics που άνοιξες τελευταία, αν μου επιτρέπεις 2 κουβέντες...

Είσαι στο μέσον της ειδικότητας, στο σημείο που όλοι τα ψιλοπαίζουν (ή χοντροπαίζουν) και νοιώθουν πως δεν υπάρχει ούτε μπρος ούτε πίσω. Οι περισσότεροι λοιπόν σε αυτή τη φάση που βρίσκεσαι έχουν τα νεύρα πάνω από το κεφάλι. Υποψιάζεσαι πως άλλοι συνάδελφοι πέρασαν πολύ καλύτερα και άλλοι πολύ χειρότερα από ότι περνάς εσύ εκεί που είσαι. Προσπάθησε να είσαι λίγο πιο cool για το δικό σου καλό, η ειδικότητα είναι μόνο τα 5-6 από τα 35-40 χρόνια της ιατρικής σου καριέρας. Δες το σαν μια δουλειά που πρέπει να γίνει, όπως όλες οι άλλες και προχώρα παρακάτω.

Συνιστώ γενικά και πολύ φιλικά Ψ Υ Χ Ρ Α Ι Μ Ι Α! (κι ας με βρίσεις, όλοι πέρασαν το στάδιο της "παράνοιας" μέσα στην ειδικότητα, κι εγώ φυσικά δεν αποτελώ εξαίρεση) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ξανανεβάσω την ίδια εγκύκλιο για να ξαναπαντήσω στο ίδιο ερώτημά σου το βρίσκω λίγο αστείο. Αν προσέξεις λέει λέξη προς λέξη "να κάνουν τον ελάχιστο επιτρεπτό αριθμό των 4 εφημεριών το μήνα" και μιλάει για μετά τον πρώτο χρόνο και μέχρι τον τέταρτο. Πόσο ποιό ακριβώς να απαντηθεί το ερώτημά σου? Επίσης όταν γράφουμε σε οποιοδήποτε φόρουμ με κεφαλαία σημαίνει ότι ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ. Τέλος με φράσεις του τύπου "κυριούλες", "κοπελίτσες", "τι μου λες ρε ...", "κάνετε τις πάπιες" κλπ, ιδίως όταν απευθύνεσαι σε συναδέλφους σε ένα φόρουμ, πρέπει να θυμάσαι ότι τα ερωτήματά σου δεν πρωτοκολλούνται και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αναζητούμε τους νόμους σε αυτά για να σου απαντάμε. Τέλος, επειδή περνάω δύσκολη φάση για να είμαι κάθε τόσο στο φόρουμ, δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να ψάχνω για να σου δείξω. Καλή συνέχεια στην ειδικότητά σου. Προσπάθησε να βλέπεις το συνειδικευόμενο σαν σύμμαχο, έχετε πολλούς κοινούς εχθρούς. Σήμερα τον βοηθάς εσύ, αύριο αυτός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν προσέξεις λέει λέξη προς λέξη "να κάνουν τον ελάχιστο επιτρεπτό αριθμό των 4 εφημεριών το μήνα" και μιλάει για μετά τον πρώτο χρόνο και μέχρι τον τέταρτο.

αυτο για 4 εφημεριες το μηνα σε μητερες με παιδια 1-4 ετων ειναι ψιλομπουρδα γιατι δημιουργει ανισοτητες σε σχεση με την αντιστοιχη αντιμετωπιση που εχουν οι πατερες ειδικευομενοι.

σημ. δεν αναφερομαι στις μητερες με βρεφη οπου ο θηλασμος δημιουργει ειδικες συνθηκες που δεν υπαρχουν σε ενα παιδι 3 ετων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που εδειξες ειναι εγκυκλιος , οχι νομος...κοινως μαι ανοησια....συγγνωμη δεν λεω εσενα ανοητο αλλα το χαρτι αυτο πολλα χαιρετισματα δεν δινει κανενα δικαιωμα σε καμια να κανει 4 εφημεριες. εγκυκλιος σημαινει οδηγια και οχι κατι υποχρεωτικο οπως τα ρεπο μετα απο εφημερια. οκ; μαλλον καποιες κυριες τις παπιες κανουν και κανουν 4 εφημερεις....κοινως τριχες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε εγκυκλίους διευκρινίζονται διάφορα θέματα κατά καιρούς, δεν τις επικαλούμαστε μόνο εκεί που μας βολεύει και κατά τα άλλα είναι "τρίχες". Η οδηγία του υπουργείου είναι σαφέσταση για όποια μητέρα θέλει να κάνει χρήση αυτής (σε συνεννόηση με το διευθυντή της ίσως). Και ξαναλέω κανείς δε σε υποχρεώνει να κάνεις πάνω από 7 εφημερίες.. Αν κάνεις πάνω από 7, λυπάμαι αλλά κάνεις εσύ την πάπια και δεν διεκδικείς τα δικαιώματα σου. Δε φταίει καμία συνάδελφος. Και για να μην παρεξηγηθώ θα κάνω κανονικότα όλες μου τις εφημερίες και πριν κλείσει χρόνο το μωρό μου. Απλώς ενοχλούμαι όταν βλέπω να τρωγόμαστε μεταξύ μας ενώ στην πραγματικότητα ο "εχθρός" είναι άλλος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θεμα δεν ειναι ποιος ειναι ο εχθρος αλλα ποιο ειναι το σωστο; και ξαναλεω η εγκυκλιος δεν ειναι νομος. ποτε δεν επικαλεστηκα εγκυκλιο. το ρεπο μετα απο εφημεριεα ειναι νομος και οχι εγκυκλιος. σωστα; ουτε που κανεις με αναγκασε να κανω 8και 9 εφημεριες. απλα μου την σπαει που καποιες επικαλουνται κατι που δεν υπαρχει και λουφαρουν. και στην τελικη δεν υπαρχει καποιο οριο προαπαιτουμενων εφημεριων για να λαβει καποιος την ειδικοτητα του; νομιζω υπαρχει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η "εγκύκλιος" είναι μια απόφαση της υπηρεσίας που είναι δεσμευτική εφόσον δεν προσβληθεί στα δικαστήρια.

Είναι όπως όταν σου λέει η Πολεοδομία ότι το σπίτι είναι αυθαίρετο ή όταν λέει η εφορία "χρωστάς Χ ευρώ".

Ή όπως όταν λέει ο διευθυντής "οι μανάδες θα κάνουν Χ ή Ψ εφημερίες".

Δεν έχει κανείς άδικο στο θέμα: προφανώς το κράτος δεν έχει ορίσει επακριβώς τον αριθμό εφημεριών ή τα συγκεκριμένα προνόμια για τις ειδικευόμενες στο Σύνταγμα, σε νόμο, σε προεδρικό διάταγμα ή σε υπουργική απόφαση. Εξίσου προφανώς τον έχει ορίσει με υπηρεσιακή απόφαση - που ναι, είναι νόμος όσο και τα παραπάνω μέχρι να το προσβάλεις στο δικαστήριο.

Βέβαια, οι 7 εφημερίες και με τα ρεπό πιθανώς είναι περισσότερα από το 48ωρο της ΕΕ, αντίκεινται δηλαδή σε διατάξεις αναγκαστικού δικαίου επειδή κάποτε, σε άλλες συνθήκες, υπογράφηκε μια συλλογική σύμβαση που κατά την ταπεινή μου γνώμη δύσκολα θα στεκόταν στο ευρωπαϊκό δικαστήριο, και μετά τις "SIMAP" και "Jaeger" θα είχαμε και τη "Μήτσος Χ" - και η "Μήτσος Χ" θα είχε πολύ μεγαλύτερη αξία για τον έλληνα ειδικευόμενο από το να βάλει 1-2 μανάδες να δουλεύουν παραπάνω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποια πράγματα δεν μπορεί να λέγονται, ιδίως από απόφοιτους ανώτατων πανεπιστημιακών σχολών. Όλες οι εγκύκλιοι ισχύουν κανονικά, δεν προβλέπονται τα πάντα σε νόμους. Να σας πω ότι πχ τα δικαιολογητικά διορισμού για ειδικότητα δεν προβλέπονται σε νόμο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν εγώ διαφωνώ με το πιστοποιητικό υγείας ή την ισόχρονη αναβολή από το στρατό ότι θα γίνει το δικό μου γιατί μου φαίνεται λογικό και εν υπάρχει σε νόμο. Όλες οι εγκύκλιοι ισχύουν παρά μόνο αν ΑΝΤΙΤΙΘΕΝΤΑΙ σε κάποιο νόμο, που και πάλι χρειάζεται προσβολή της εγκυκλίου που ενδεχομένως να χρειάζεται να φτάσει και μέχρι το ΣτΕ για να δικαιωθείς. Να σας θυμίσω ότι για 1,5 χρόνο οι νεοδιοριζόμενοι σε κάποιο Νοσοκομείο, όση προϋπηρεσία κι αν είχαν στο Δημόσιο, δεν λάμβαναν χρονοεπίδομα λόγω μιας εγκυκλίου που παρερμήνευε νόμο που σε καμία περίπτωση δεν ανέφερε αυτό που έλεγε η εγκύκλιος και όμως μέχρι να βγει νέος διευκρινιστικός νόμος δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα. Τα "εγώ θεωρώ την εγκύκλιο μια ανοησία, πολλά χαιρετίσματα κλπ" συνάδελφε nickaop δεν ισχύουν. Συμφωνώ στο ότι μπορεί να υπάρξει μια κίνηση για να ισχύει το ίδιο κ για τους πατέρες, αλλά μάλλον δεν το είπες γιατί θες να συμβεί, αλλά για να δώσεις έρεισμα στην κατάργηση των προνομίων των μανάδων. Η λογική του "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" αντί "θεε μου δωσμου και εμένα μια κατσίκα" έχει φέρει τον ιατρικό κόσμο μισθολογικά και κοινωνικά σε ανυποληψία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που αναφέρεις. Προσπαθούμε να κάνουμε μια συζήτηση στηριζόμενοι σε ΦΕΚ και εγκυκλίους και εσύ έχεις μπερδέψει το Π με το Ε. Παρ'όλα αυτά ο ΣτΠ με ειδική έκθεση που αφορά στην ίση μεταχείριση ανδρών και γυναικών στην απασχόληση αναφέρεται στην εγκύκλιο του 1989 που διετύπωνε ασαφώς τις προσπάθειες που οφείλουν να κάνουν οι διοικούντες για να διευκολύνουν τις μητέρες. Επειδή λοιπόν αυτά που λες εσύ ξανά τώρα, τα έλεγαν 23 χρόνια πριν άλλοι, το Υπουργείο Υγείας θέλοντας να θέσει το θέμα σε ενιαία βάση εξέδωσε στις 13-2-1991 την εγκύκλιο που συζητάμε. Αν έκτοτε (πράγμα που δεν γνωρίζω και όποιος γνωρίζει και προθυμοποιείται ας μας το πει) έχει βγει κάποιο ΦΕΚ ή εγκύκλιος που αντιτίθεται στα ανωτέρω ας μας το πει. Επίσης ήθελα να σου πω ότι δεν μπορεί στο ένα τόπικ να αναφέρεσαι με τέτοιους χαρακτηρισμούς απέναντι στα θεσμοθετημένα δικαιώματα των συναδελφων μανάδων επειδή εσύ διαφωνείς, ενώ στο άλλο που αφορά τον εαυτό σου να απορείς που οι συνάδελφοί σου δεν αγωνίζονται μαζί σου για να διεκδικήσετε το θεσμοθετημένο δικαίωμα στα ρεπό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 2 years later...

επικαιροποιηση των οδηγιων του Υπουργειου σχετικα με τις εφημεριες ειδικευομενων μητερων.

 

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΥΧΔ465ΦΥΟ-ΖΩΑ

 

Εφημερίες και ειδικευόμενες ιατροί μητέρες βρεφών έως ενός (1) έτους.

...οι ειδικευόμενες γιατροί – μητέρες που έχουν παιδιά μικρότερα του έτους εξαιρούνται των νυκτερινών εφημεριών, εκτός αν ρητά δηλώσουν ότι δεν το επιθυμούν. Για το υπολοιπόμενο χρονικό διάστημα ειδίκευσης και μετά τη συμπλήρωση έτους από τον τοκετό, εναπόκειται στον εκπαιδευτή τους να ορίζει τον αριθμό των εφημεριών που πρέπει να κάνουν οι μητέρες-γιατροί, αφού λάβει υπόψη του το μειωμένο ωράριό τους και το ότι είναι μητέρες βρέφους. ί......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.