Jump to content

Ειδικευόμενες μητέρες και εφημερίες


MARIANINI

Recommended Posts

Καλημέρα !

Μια ερώτηση προς όσους γνωρίζουν : Είμαι μαμά με μωρό 8 μηνών. Μπορώ να αρνηθώ να κάνω εφημερίες κι αν ναι, μέχρι πότε ;

Ευχαριστώ !

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά σε παραπέμπω στο θέμα "για να γίνετε γιατροί πρέπει να γίνετε πρώτα άνθρωποι" για να εξηγήσεις στις μικρές ότι όχι, δεν γίνεται και παιδί και οικογένεια και σοβαρή καριέρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clemence said:
Απ΄όσο ξέρω από τις συναδέλφους μου όσο έκανα ειδικότητα (δηλ. μέχρι πριν δυο χρόνια) για να κάνεις εφημερίες όταν έχεις μωρό παιδί πρέπει να το ζητήσεις εγγράφως από το διευθυντή σου, αλλιώς δε δικαιούται καν να το σκεφτεί να σε βάλει στο πρόγραμμα. Ίσως κάποια συνάδελφος να ξέρει να σου πει κάτι παραπάνω για το τί ισχύει σήμερα. Άποψή μου είναι πως ό,τι δίνει το κράτος σε δικαιώματα το στερεί σε παροχές, άρα σιγά μην έχεις και τύψεις να πάρεις όσο χρόνο έχεις δικαίωμα και να μείνεις με το παιδί σου. Μην τρελλαθούμε κιόλα! Καλά κουράγια και ό,τι θέλεις να ρωτήσεις μη διστάσεις στιγμή να το ρίξεις και εδώ emrockon

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την  υποστήριξη !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα πάει να μοιάσει πολύ σε αντίστοιχο που υπάρχει και έχει ξεκινήσει γερή διαμάχη :)

Σε αυτό το σημείο δεν θα απαντήσω αναλυτικά, απλά ότι δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μόνο μαύρο και ότι τρελή καριερίστα και τρελή μαμά δεν γίνεται μεν, αλλά αξιοπρεπής επιστήμονας και εργαζόμενη και ταυτόχρονα καλή μητέρα συνδυάζεται. Παραδείγματα υπάρχουν γύρω μας μπόλικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω με σιγουριά ειδικευόμενη στο νοσοκομείο που έκανα ειδικότητα που δεν έκανε καθόλου εφημερίες μετά τον τοκετό βασισμένη σε νόμο και παρότι την πίεζαν για να κάνει....Δεν ξέρω για πόσο καιρό υπάρχει το δικαίωμα εξαίρεσης από εφημερίες ,πάντως η συγκεκριμένη για 9 μήνες δεν έκανε καμία εφημερία,αν και υπήρχε έντονη ανάγκη....

Τότε και εμένα μου φαινόταν λίγο τραβηγμένο αλλά τώρα καταλαβαίνω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και άλλες διατάξεις προστασίας της μητρότητας...Το ότι μια γυναίκα θέλει να γίνει γιατρός δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να ζοριστεί και στο θέμα της απόκτησης παιδιού...Άλλωστε έτσι όπως πάνε τα πράγματα η μέση ειδικευόμενη δεν είναι και 25 χρονών,έχει κάπως περιορισμένα (ηλικιακά) περιθώρια για τεκνοποιηση !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω με σιγουριά ειδικευόμενη στο νοσοκομείο που έκανα ειδικότητα που δεν έκανε καθόλου εφημερίες μετά τον τοκετό βασισμένη σε νόμο και παρότι την πίεζαν για να κάνει....Δεν ξέρω για πόσο καιρό υπάρχει το δικαίωμα εξαίρεσης από εφημερίες ,πάντως η συγκεκριμένη για 9 μήνες δεν έκανε καμμία εφημερία,αν και υπήρχε έντονη ανάγκη....

Επιβεβαιώνω την ύπαρξη αυτού το "σκοτεινού" νόμου. Συνάδελφος όταν έκανα ειδικότητα εξαιρέθηκε από το πρόγραμμα εφημεριών και εμείς τραβούσαμε το μαλλιά μας γιατί χτυπάγαμε 10αρες. Το γρ. προσωπικού μάλιστα έλεγε ότι δεν υπάρχει τέτοιος νόμος μέχρι που τους τον πήγε και κάνανε "τουμπεκί". Από όσο θυμάμαι έλεγε ότι οι μητέρες απαλάσσονται ολοκληρωτικά των εφημεριών για τους πρώτους 9 ή 12 μήνες (δεν θυμάμαι ακριβώς) και ταυτόχρονα δικαιούνται μειωμένου ωραρίου (έφευγε στις 13:00 ο κόσμος να χάλαγε!) ενώ μετά συμμετέχουν στις εφημερίες κατά την κρίση του διεθυντού μέχρι τα 4 (νομίζω) χρόνια. Οι αριθμοί με μεγάλη επιφύλαξη γιατί έχει περάσει πολύς καιρός από τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με απόφαση του ΚΕΣΥ, οι μητέρες ειδικευόμενοι απαλλάσσονται των εφημεριών έως ότου το παιδί κλείσει το πρώτο έτος και κάνουν έως τέσσερεις εφημερίες το μήνα μέχρι το παιδί να κλείσει τα τέσσερα χρόνια.

Εάν η ειδικευόμενη θέλει πάραυτα να κάνει εφημερίες το πρώτο έτος ή να κάνει περισσότερες των τεσσάρων μετά το πρώτο έτος, πρέπει να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση.

Όλα τα παραπάνω είναι απολύτως διασταυρωμένα και θα στείλω την απόφαση αύριο ή την Δευτέρα γιατί σήμερα είμαι σε εφημερία.

Και εγώ και η γυναίκα μου είμαστε στο πρώτο μέρος της ειδικότητας. Ξεκινήσαμε οικογένεια όταν αρχίσαμε το αγροτικό. Έχουμε τρία παιδιά :D και ζήσαμε στο πετσί μας την αντιμετώπιση του νοσοκομείου σε κάθε εγκυμοσύνη. Πρώτο παιδί στο αγροτικό, δεύτερο και τρίτο στην ειδικότητα. Δεν θα σας κουράσω με πολλά, να σας πω μόνο ότι έκανε 10 εφημερίες το μήνα έως και τον έβδομο μήνα στην δεύτερη εγκυμοσύνη ενώ το πρώτο μωρό ήταν 2 ετών. Δύο μήνες αφότου γέννησε, ξεκίνησε με 10 εφημερίες το μήνα! Και εφημερεύαμε εναλλάξ για να κρατάει ο ένας τα μωρά.

Μετά το τρίτο παιδί μάθαμε τελικά τι ισχύει… Το γραφείο προσωπικού ήξερε την απόφαση του ΚΕΣΥ αλλά έκανε την πάπια. Φοβερός πόλεμος από τον διευθυντή και την ιατρική υπηρεσία αλλά τελικά όταν έφερα την απόφαση του ΚΕΣΥ αναγκάστηκαν και τα δέχθηκαν όλα. Σας τα λέω πολύ συνοπτικά, έγιναν πολλά και με τις νόμιμες άδειες, μας κορόιδευαν κανονικά και έπρεπε να βρίσκω μόνος ένα ένα τους νόμους για να πάρουμε τα ελάχιστα που δίνει ο νόμος.

Μιλάμε για μεγάλο νομαρχιακό νοσοκομείο με απίστευτη δουλειά στο παιδιατρικό και τον ειδικευόμενο μόνο! Επιμελητές δεν πατούσαν με μία μόνο εξαίρεση επιμελήτριας που ήταν επικουρική και όποτε εφημέρευε ήταν στην θέση της λόγω χαρακτήρα…

Πάντως δεν το μετανιώσαμε καθόλου και για όποιον το θέλει όλα είναι εφικτά. Και ιατρική και οικογένεια χωρίς εκπτώσεις σε κάποιο από τα δύο. Απλά πρέπει να το θέλουν και οι δύο και να έχουν συναίσθηση των δυσκολιών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με απόφαση του ΚΕΣΥ, οι μητέρες ειδικευόμενοι απαλλάσσονται των εφημεριών έως ότου το παιδί κλείσει το πρώτο έτος και κάνουν έως τέσσερεις εφημερίες το μήνα μέχρι το παιδί να κλείσει τα τέσσερα χρόνια.

Εάν η ειδικευόμενη θέλει πάραυτα να κάνει εφημερίες το πρώτο έτος ή να κάνει περισσότερες των τεσσάρων μετά το πρώτο έτος, πρέπει να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση.

Όλα τα παραπάνω είναι απολύτως διασταυρωμένα και θα στείλω την απόφαση αύριο ή την Δευτέρα γιατί σήμερα είμαι σε εφημερία.

Και εγώ και η γυναίκα μου είμαστε στο πρώτο μέρος της ειδικότητας. Ξεκινήσαμε οικογένεια όταν αρχίσαμε το αγροτικό. Έχουμε τρία παιδιά :D και ζήσαμε στο πετσί μας την αντιμετώπιση του νοσοκομείου σε κάθε εγκυμοσύνη. Πρώτο παιδί στο αγροτικό, δεύτερο και τρίτο στην ειδικότητα. Δεν θα σας κουράσω με πολλά, να σας πω μόνο ότι έκανε 10 εφημερίες το μήνα έως και τον έβδομο μήνα στην δεύτερη εγκυμοσύνη ενώ το πρώτο μωρό ήταν 2 ετών. Δύο μήνες αφότου γέννησε, ξεκίνησε με 10 εφημερίες το μήνα! Και εφημερεύαμε εναλλάξ για να κρατάει ο ένας τα μωρά.

Μετά το τρίτο παιδί μάθαμε τελικά τι ισχύει… Το γραφείο προσωπικού ήξερε την απόφαση του ΚΕΣΥ αλλά έκανε την πάπια. Φοβερός πόλεμος από τον διευθυντή και την ιατρική υπηρεσία αλλά τελικά όταν έφερα την απόφαση του ΚΕΣΥ αναγκάστηκαν και τα δέχθηκαν όλα. Σας τα λέω πολύ συνοπτικά, έγιναν πολλά και με τις νόμιμες άδειες, μας κορόιδευαν κανονικά και έπρεπε να βρίσκω μόνος ένα ένα τους νόμους για να πάρουμε τα ελάχιστα που δίνει ο νόμος.

Μιλάμε για μεγάλο νομαρχιακό νοσοκομείο με απίστευτη δουλειά στο παιδιατρικό και τον ειδικευόμενο μόνο! Επιμελητές δεν πατούσαν με μία μόνο εξαίρεση επιμελήτριας που ήταν επικουρική και όποτε εφημέρευε ήταν στην θέση της λόγω χαρακτήρα…

Πάντως δεν το μετανιώσαμε καθόλου και για όποιον το θέλει όλα είναι εφικτά. Και ιατρική και οικογένεια χωρίς εκπτώσεις σε κάποιο από τα δύο. Απλά πρέπει να το θέλουν και οι δύο και να έχουν συναίσθηση των δυσκολιών.

Almar η απόφαση θα μας ήταν πολύ χρήσιμη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μεχρι να συμπληρωσει το 1 ετος της ηλικιας του μπορεις να κανεις μονο 4εφημεριες

και προφανως να ζητησεις μειωμενο ωραριο με αντιστοιχη παραταση για2 ωρες μεχρι τα 2 ετη και 1 ωρα μεχρι τα 4

να σου ζησει!

για περισσοτερες πληροφοριες τηλ στο τμημα ειδικευομενων του υπουργειου υγειας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλυτερα να εχεις παιδι(α) ενω εισαι νεος παρα οταν εχεις κανει καριερα και ο μικρος σου αρχιζει να μπουσουλα και σε μπερδευει γιατι σε φωναζει "παππου!".

τελος παντων απο οτι ξερω ισχυει το 4 εφημεριες μονο για τις μητερες εκτος και εαν εισαι στο ερρικος ντυναν που δεν ειναι δημοσιο νοσοκομειο και ισχυει ο νομος ιδιωτικου δικαιου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...
  • 2 years later...

Προς ειδικευόμενες μητέρες κοιτάξτε τι σας βρήκα http://www.synigoros...docs/208270.doc Με λίγα λόγια για το πρώτο έτος ζωής του μωρού σας κάνετε εφημερίες μόνο αν εσείς θέλετε βλ. σελ.30. Απλά το έγγραφο αυτό έχει ημερομηνία 2011 και είναι πιο πιασάρικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Στην άλλη Χειρουργική Κλινική (απ' αυτή που είμαι) υπάρχει μια μεγάλη μαμά.

Με τον προηγούμενο διευθυντή είχε εξασφαλίσει κάποια προνόμια. Ένα απ' αυτά είναι η ώρα προσέλευσης, η οποία ήταν σχετικά ελαστική.

Τώρα όμως που άλλαξε ο Διευθυντής τα πράγματα έχουν σφίξει, και τα ωράρια έχουν γίνει περισσότερο αυστηρά.

Η συγκεκριμένη μαμά ζητάει λιγότερες εφημερίες, αλλά καθώς το πρόγραμμα εφημεριών της Κλινικής δεν βγαίνει, παίρνει τις κανονικές εφημερίες που της αναλογούν.

Έχω συζητήσει το θέμα με έναν Επιμελητή και μου έχει πει το ορθό (κατά την γνώμη μου) "αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις μιας χειρουργικής Ειδικότητας, απλούστατα επιλέγεις κάποια περισσότερο light, π.χ Μικροβιολογία"...

Για μένα δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμμία δικαιολογία για να χώνομαι εγώ περισσότερο απ΄' την οποιαδήποτε "μανούλα".

Τις ώρες που αυτή θέλει να είναι με τα παιδάκια της εγώ θέλω να είμαι με την γκόμενα, ποιός θα κρίνει τι είναι περισσότερο σημαντικό ;

- ο Νόμος που αναφέρεται ομιλεί σαφώς για μητέρες ΒΡΕΦΩΝ, και όχι γενικά για μητέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παλιά εγκύκλιος ισχύει ακόμη (και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν!). Αφορά μητέρες με βρέφη έως 2 ετων αν δεν κάνω λάθος.

Όσον αφορά το ωράριο έχουν το δικαίωμα από το νόμο ή να έρχονται δυο ωρες αργότερα ή να φεύγουν 2 ώρες νωρίτερα.

Well...μάνα δεν είμαι αλλά πες τον επιμελητή σου ότι είναι για τον πέο εντελώς. Πρώτον γιατί ξέρω κάτι χειρουργάρες γυναίκες που πάνε κλινικές για 4 ώρες και κάνουν θαύματα και κάτι χειρουργούς άντρες που και 200 ώρες να μείνουν στην κλινική τσάμπα θα πάει το μεροκάματο.

Κι εμενα μου τη σπάνε οι μανουλες για πολλούς και διάφορους λόγους αλλα αυτο δε σημαίνει ότι στο συγκεκριμένο φταίνε αυτες. Τους δίνει ο νόμος κάποια δικαιώματα (σωστά ή λάθος δεν είναι του παρόντος) και απλά κάνουν χρήση αυτών των δικαιωμάτων. Αν αύριο βγάλουν ενα νόμο που να λέει "Όσοι έχουν ωραία μάτια θα κάνουν 2 εφημερίες το μήνα" λες να πω όχι?

Τις ώρες που αυτή θέλει να είναι με τα παιδάκια της εγώ θέλω να είμαι με την γκόμενα, ποιός θα κρίνει τι είναι περισσότερο σημαντικό ;

Εισαι και άντρας ρε συ και δε μπορώ να πω το σουξε "Μόνο όταν θα γίνεις μάνα θα καταλάβεις!" :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω συζητήσει το θέμα με έναν Επιμελητή και μου έχει πει το ορθό (κατά την γνώμη μου) "αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις μιας χειρουργικής Ειδικότητας,....

Γελάω πολύ με τους Έλληνες ειδικευμένους και τις ατάκες τους κι έχουμε πολλά να πούμε σχετικά με τις πραγματικές απαιτήσεις μιας χειρουργικής ειδικότητας, τουλάχιστον όπως την εννοούν στις Δυτικές χώρες, αλλά βαριέμαι τώρα να γράψω. Οπότε μένω σε όσα λέει πιο πάνω η Elpi...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επίσης έχουν το δικαίωμα, μέχρι το παιδί να γίνει 4ων, να πάρουν για ένα χρόνο γονική άδεια. Τότε να δεις χώσιμο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Δεν υποστηρίζω καμία ευνοϊκή αντιμετώπιση των μανάδων, πέρα από αυτές που δηλώνει ξεκάθαρα ο νόμος. Το ότι υπάρχουν λαμόγια ειδικευόμενοι-ες που εκμεταλλεύονται τους νόμους το καταδικάζω, όπως όμως και τα αντίστοιχα λαμόγια στα γραφεία προσωπικού που ενώ είναι καθαριστές σε μετάταξη, προτρέπουν εγκύους να παραιτηθούν, λέγοντάς τους ότι "δε δικαιούνται άδεια τοκετού / λοχείας". Αν δε σας αρέσει ο νόμος / εγκύκλιος, ας γίνει δημόσια συζήτηση με επιχειρήματα κι ας αλλάξει. Μέχρι να καταργηθεί, όμως, δε βλέπω πού είναι το θέμα.

2)Κατά τα άλλα, ο νόμος περί εφημεριών έχει γίνει για να προστατευτεί ο μητρικός θηλασμός, και αφορά σε μητέρες ΒΡΕΦΩΝ, δηλαδή μέχρι 1 έτους. Και όχι, φίλε μου, το ότι μια μητέρα πρέπει να διευκολύνεται να θηλάζει δεν είναι το ίδιο με το να έχεις εσύ χρόνο για τη γκόμενά σου, σόρυ κιόλας.

3) 1 χρόνο γονική άδεια μέχρι το παιδί να γίνει 4 ετών; Μάλλον δεν είσαι καλά πληροφορημένος. Προφανώς αναφέρεσαι στην 9μηνη και ΟΧΙ 1 ΧΡΟΝΟ άδεια ανατροφής που δικαιούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι, την οποία ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ οι ειδικευόμενες. Το μάξιμουμ που δικαιούνται είναι το μειωμένο ωράριο, το οποίο ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΝ ως μειωμένο και μόνο τότε, δικαιούνται να το πάρουν αθροιστικά και αντιστοιχεί σε λίγους μήνες, πολύ λιγότερους από όσους αναφέρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3) 1 χρόνο γονική άδεια μέχρι το παιδί να γίνει 4 ετών; Μάλλον δεν είσαι καλά πληροφορημένος. Προφανώς αναφέρεσαι στην 9μηνη και ΟΧΙ 1 ΧΡΟΝΟ άδεια ανατροφής που δικαιούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι, την οποία ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ οι ειδικευόμενες. Το μάξιμουμ που δικαιούνται είναι το μειωμένο ωράριο, το οποίο ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΝ ως μειωμένο και μόνο τότε, δικαιούνται να το πάρουν αθροιστικά και αντιστοιχεί σε λίγους μήνες, πολύ λιγότερους από όσους αναφέρεις.

Κι όμως το δικαιούνται κανονικά με πρόσφατο νόμο. Την γονική μπορεί να την πάρει είτε ο πατέρας είτε η μητέρα. Συνειδικευόμενος μου, φεύγει σε 2 μήνες κάνοντας χρήση αυτής της άδειας.

Κι επειδή μπήκες πολύ επιθετικά να σε ρωτήσω το εξής: Εγώ το σέβομαι ότι ο νόμος των μειωμένων εφημεριών έχει γίνει για να προστατεύσει το μητρικό θηλασμό. Τι γίνεται με τις μητέρες που δε θηλάζουν? Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να εξαιρούνται?

Επίσης...."πληροφορημένη"! Κοριτσάκι είμαι!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2)Κατά τα άλλα, ο νόμος περί εφημεριών έχει γίνει για να προστατευτεί ο μητρικός θηλασμός, και αφορά σε μητέρες ΒΡΕΦΩΝ, δηλαδή μέχρι 1 έτους. Και όχι, φίλε μου, το ότι μια μητέρα πρέπει να διευκολύνεται να θηλάζει δεν είναι το ίδιο με το να έχεις εσύ χρόνο για τη γκόμενά σου, σόρυ κιόλας.

Δεν ισχυρίστηκα ότι πρέπει να κάνω τις ίδιες εφημερείες με μια μητέρα που θηλάζει το ΒΡΕΦΟΣ της, αλλά αναφέρθηκα σε προνομιακή μεταχείριση που επιδιώκουν κάποιες (πολλές-λίγες ; δεν έχω κάνει έρευνα) "μανούλες" σε σχέση με τους αρρένες συνειδικεύομενούς τους.

Όσοι διαφωνείτε, παραθέστε κάποια νομολογία που να υποστηρίζει την επιχειρηματολογία σας, καθώς η απάντηση του ΚΕΣΥ αναφέρεται σε μητέρες ΒΡΕΦΩΝ και όχι γενικά σε μητέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος είναι απ'έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια ξέρει. Όταν θα κάνετε παιδάκι (πόσο μάλλον παιδάκια) θα ξαναδιαβάζετε αυτά που γράφετε τώρα και θα κουνάτε το κεφάλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Elpi, σόρυ καταρχάς για το "πληροφορημένος", εκ παραδρομής έγινε...

Το νόμο περί ανατροφής άλλα νοσοκομεία τον αναγνωρίζουν κι άλλα όχι, σε επικοινωνία με το υπουργείο η απάντηση ήταν πως όχι, δεν ισχύει. Συγκεκριμένα, η απάντηση έλεγε ότι αφορά μόνο σε μόνιμους δημόσιους υπαλλήλους και όχι σε αγροτικούς (σύμβαση δημοσίου δικαίου) ή σε ειδικευόμενους (σύμβαση ιδιωτικού δικαίου). Το ότι ο συνάδελφός σου θα τον πάρει δεν το αμφισβητώ, μάλλον αυτό οφείλεται σε ελαστικότητα του γραφείου προσωπικού, που δεν το έψαξε παραπάνω.

Η λογική σου περί θηλασμού και μη μου φαίνεται σωστή, αλλά πώς μπορεί κάποιος να το αποδείξει και να το ελέγξει αυτό;

Όσο για τις 4 εφημερίες μετά του έτους δεν το ήξερα καν. Το διάβασα τώρα κι εγώ στα λινκς που παρατέθηκαν από την εγκύκλιο, στο παλιό ποστ του Τάσου. Η εγκύκλιος φυσικά δεν είναι νόμος, αλλά εφόσον δεν έχει αναιρεθεί από μεταγενέστερη εγκύκλιο, ισχύει.

Το επιθετικό του ποστ μου είναι αποτέλεσμα μεγάλης ταλαιπωρίας από διοικητικούς και ρατσισμού από συναδέλφους, οι οποίοι με το που ανακοινώνεται μια εγκυμοσύνη, κατεβάζουν τη μούρη τους και μουρμουρίζουν προβλέποντας μούφα αναρρωτικές και χωσίματα. Ότι υπάρχουν λαμόγια που το κάνουν αυτό δεν διαφωνώ. Αλλά εντέλει, δεν πειράζει - ένας εντάξει συνάδελφος που διεκδικεί τα νόμιμα και μόνο, ας τους διαψεύδει με τη στάση του.

Όσο για την ατάκα "δε δικαιούσαι άδεια τοκετού κ λοχείας καν, να παραιτηθείς", δεν τη φαντάστηκα. Έχει όντως παίξει, από επίσημο γραφείο προσωπικού. Ε, μετά από αυτό, νιώθεις μεγάλος μ@λ@κ@ς σ' αυτή τη διεφθαρμένη χώρα, που πας εσύ και άλλοι 5 με το σταυρό στο χέρι και παρολαυτά κοιτάνε να στη φέρουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΕΛΙΤΣΕΣ ΟΥΤΕ ΚΥΡΙΟΥΛΕΣ! Και ο νόμος αναφέρεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μανάδων, και όχι σε αυτές που έχουν γιο φαντάρο. Και όχι, στο νοσοκομείο δεν είμαστε όλοι ίσοι, άλλη αντιμετώπιση θα έχει ο υπό κανονικές συνθήκες ειδικευόμενος, άλλη η μητέρα-ειδικευόμενη, άλλη ο καρκινοπαθής-ειδικευόμενος και άλλη ο ειδικευόμενος που μόλις έσπασε το πόδι του. Ελπίζω τα λογικά να γίνονται και κατανοητά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος είναι απ'έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια ξέρει. Όταν θα κάνετε παιδάκι (πόσο μάλλον παιδάκια) θα ξαναδιαβάζετε αυτά που γράφετε τώρα και θα κουνάτε το κεφάλι

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν δύο στρατόπεδα! Όσοι έχουν παιδιά και όσοι δεν έχουν. Το έμαθα κι αυτο απόψε :P

Με όλο το σεβασμό συνάδελφε αλλα το κεφάλι μας το κουνάμε, για τους δικούς του λόγους ο καθένας, και χωρίς να έχουμε παιδιά. Δεν είναι προνόμιο μόνο όσων έχουν παιδιά να έχουν "θέματα" στη δουλειά τους ξέρεις!

Και όπως εγώ σέβομαι τον αγώνα που δίνουν και τα ζόρια που έχουν όσοι έχουν παιδιά, έτσι απαιτώ και οι άλλοι να σεβαστούν εμένα που δεν έχω γιατί δεν ήθελα, δεν πρόλαβα, δεν έτυχε ρε αδερφέ. Και μπορεί να μη τύχει και ποτέ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω τα δικά μου ζόρια ή το δικό μου χορό να χορέψω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.