Jump to content

Μπορώ να παρακολουθήσω εφημερίες ή μαθηματα στο αμφιθέατρο?


ΕΥΑ.16

Recommended Posts

ρε ινβιτρο!

ασε τη μικρη στην πλανη της!

οσο οι εφηβες "γεμιζουν" με μοντελα ζωης του τυπου "παρεα-σινεμα-βολτες-εκδρομες-πλακες",

τοσα περισσοτερα τεκνά μενουν για εμας τις σιτεμμενες! :P

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Last Reply

Σιγά τώρα για τους γκόμενους.... Αν θα'ναι 4 ή 14! Η μεγαλύτερη της πλάνη είναι ότι πάει να κάνει ιατρική η κακομοίρα. Κάντε όλοι κανένα ευχέλαιο να το ξεπεράσει το κοριτσάκι γρήγορα, μπας και σωθεί όσο είναι ακόμη καιρός. 000mf_popeanim.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοριτσάκι μου,ο τρόπος,που σκέφτεσαι και που γράφεις-όπως έχω δει και από το προηγούμενο post,που άνοιξες- είναι αρκετά κατηγορηματικός στο θέμα "σχέσεις στα 16" και αν το συνδυάσω με τη μεγάλη "ανάγκη σου για προσφορά στο συνάνθρωπο",που σε ωθεί στην Ιατρική,στην ηλικία που βρίσκεσαι,όλο και περισσότερο με κάνει να πιστεύω,ότι το οικογενειακό σου περιβάλλον ασκεί πολύ μεγάλη επίδραση στα "θέλω" και τις επιλογές σου-περισσότερο σαν πλύση εγκεφάλου,που συντελείται πιθανόν αργά και σταθερά-.

Όλοι μας έχουμε περάσει από αυτή την ηλικία,άλλοι πριν 10,άλλοι πριν 20 χρόνια και όλοι έχουμε νιώσει το καρδιοχτύπι και την ερωτική έλξη για το αντίθετο φύλο.Ταυτόχρονα είχαμε και το σχολείο και τα φροντιστήρια και την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές και όλα αυτά που έχεις κι εσύ.Όσοι με μέτρο-και το τονίζω με μέτρο- βιώναμε φυσιολογικά και τις δύο καταστάσεις,δεν πάθαμε και κάτι.Και στις σχολές μας μπήκαμε και έχουμε και όμορφα πράγματα να θυμόμαστε από εκείνη την ηλικία-γιατί όπως είπε και κάποιος πριν,αυτά σου μένουν από τότε,όχι πόσο έγραψες Φυσική,Χημεία κλπ-.

Θέλω να σου πω,ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο,αντίθετα ο αποκλεισμός ενός εκ των δύο θα σου στερήσει πράγματα.Κι αν βιάζεσαι να με ρωτήσεις τι πράγματα μπορεί να σου στερήσει η επίμονη άρνησή σου στις σχέσεις,θα σου πω,ότι στοιχείο της προσωπικότητας είναι και η συναισθηματική ωριμότητα,την οποία αποκτάς μέσω των σχέσεων ΚΑΙ με το άλλο φύλο.Στην ηλικία σου θέτεις τις βάσεις για μια υγιή συναισθηματική και αργότερα-όποτε ΕΣΥ το επιλέξεις- σεξουαλική ζωή,κάτι,που το επιτάσσει η φύση σου και,πίστεψέ με,κάτι,που ως ενήλικας θα το καταλάβεις.Το να το αρνείσαι επίμονα με τη φράση "δε με ενδιαφέρει",δεν είναι υγιές.

Το όριο του αριθμού των συντρόφων,που πιθανόν να χρειαστεί να αλλάξεις(σίγουρα δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις και να το θέτεις από τώρα),ο ισχυρισμός κατάλληλης ή μη ηλικίας,της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης και των ΣΜΝ θεωρώ,ότι αντικατοπτρίζουν περισσότερο τις απόψεις των γονιών σου και την ισχύ τους(απ' ό,τι καταλαβαίνω).Ως ένα σημείο είναι ίσως ο τρόπος τους να σε προφυλάξουν από τα κακώς κείμενα(δε θα εκπλαγώ αν είσαι και μοναχοπαίδι),αλλά και πάλι αν ισχύει αυτό είναι αρκετά δογματικός,σε σημείο που να στερείσαι πράγματα από την ηλικία σου,η οποία είναι μοναδική(θέμα ελευθερίας επιλογών-στα πλαίσια πάντα της ηλικίας σου- δε θα θέσω).Ακόμα κι αν πιστεύεις,πως θα τα αναπληρώσεις αργότερα,οι συνθήκες θα είναι διαφορετικές,κάτι που δε θα τα καθιστά ίδια με αυτά των 16 χρόνων.

Δεν ξέρω κατά πόσο με αυτές τις σκέψεις σου νιώθεις "ώριμη για την ηλικία σου" ή και κατά πόσο ενδεχομένως έχεις πάρει αυτή την "επιβράβευση" από το οικογενειακό και φιλικό σου περιβάλλον-αναφέρομαι στους ενήλικες μόνο- γι'αυτή σου την "ωριμότητα",που σε κάνει ξεχωριστή από τα άλλα παιδιά της ηλικίας σου.Φιλική μου συμβουλή είναι να ζήσεις την παιδικότητα της ηλικίας σου και να φήσεις την "ωριμότητα" αυτή για αργότερα.Γι'αυτήν ειδικά κι αν έχεις χρόνο...Όπως θα διαπιστώσεις κι εσύ στο μέλλον,αλλιώς θα σκέφτεσαι στα 20,αλλιώς στα 25,αλλιώς στα 30 και αλλιώς στα 35..Ρίξε μόνο μια ματιά στις διαφορές απόψεων όσων γράφουν και σε άλλα posts ανάλογα με την ηλικία και θα καταλάβεις..Σε κάθε φάση ο τρόπος σκέψης σου θα είναι συνάρτηση των εμπειριών και των εκάστοτε συνθηκών..

Αν από την άλλη έχεις φτιάξει ένα χρονοδιάγραμμα της ζωής σου του τύπου στα 18 θα κάνω αυτό,στα 20 αυτό,στα 30 το άλλο κλπ,να σου τονίσω,ότι όσοι το έκαναν βρέθηκαν προ εκπλήξεων,γιατί η ζωή έφτιαξε το δικό της σενάριο..Με λίγα λόγια οι ανατροπές στη ζωή είναι το μόνο σίγουρο και αυτό,που εσύ προγραμματίζεις για τα 25 σου,μόνη σου μπορεί να το ανατρέψεις τότε,γιατί εσύ η ίδια θα έχεις διαφορετικές ανάγκες και επιθυμίες.

Κλείνοντας να σου πω,ότι δεν έχω καμία διάθεση ούτε να σε κατακρίνω ούτε να σου επιβάλλω τη δική μου άποψη.Απλά θεώρησέ το ως καλοπροαίρετη φιλική συμβουλή,με ό,τι συνεπάγεται η δεκαετία(ηλικιακά) που μας χωρίζει..

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου και καλή τύχη γενικότερα..

Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε ινβίτρο γιατί μίλας συνέχεια γι αυτά που δεν είχατε στην εποχή σου?

Ξέρουμε ότι χρόνο με το χρόνο κατακλυζόμαστε από χιλιάδες πληροφορίες και καινούργιες τεχνολογίες.

Εντάξει δεν είχατε όλα αυτα που έχουμε και εμείς.

Πως είναι δυνατόν να είναι πιο δύσκολη αυτή η εποχή σε σύγκριση με εκείνα τα χρόνια, αφού σήμερα θεωρούμε τον τρόπο ζωής μας περισσότερο ελκυστικά αποδοτικό σε σχέση με εκείνες τις δεκαετίες?

Φιλοσοφίες ενός dikaiou.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά τώρα για τους γκόμενους.... Αν θα'ναι 4 ή 14! Η μεγαλύτερη της πλάνη είναι ότι πάει να κάνει ιατρική η κακομοίρα. Κάντε όλοι κανένα ευχέλαιο να το ξεπεράσει το κοριτσάκι γρήγορα, μπας και σωθεί όσο είναι ακόμη καιρός. 000mf_popeanim.gif

Μέλος του fun club "invitro" και ο Ortho!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε γιατροι μ!τι κα8εστε και διαφωνειτε???τα αμφι8εατρα της σχολης ειναι ανοιχτα σε ολους!ας ερ8ει η κοπελα να παρακολου8ησει κ ας κρινει!ρι3τε φως εκει που πρεπει!take a look βιβλιο πα8οφυσ :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ EYA.16

Με πρόλαβε η med2001 με την απάντησή της. Απλά να προσθέσω πως με το να είσαι τόσο αρνητική σε αυτό το θέμα μόνο χάρη δεν κάνεις στον εαυτό σου. Θα έρθει η ώρα που θα βρεθούν "υποψήφιοι" και θα σου πουλάνε λαγούς με πετραχήλια και θα σε κάνουν να νιώθεις η πριγκίπισσα του παραμυθιού αλλά όσα θα σου λένε θα είναι πολύ απλά παραμύθια... Βέβαια, θα μου πεις ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται (ας είναι καλά το msn-sorry, αυτό πάει σε κάποιον άλλον στο γμ), αλλά εσύ γιατί να χάνεις τον υπερ-πολύτιμο χρόνο σου μαζί τους; (Ιδιαίτερα αν έχεις περιμένει μέχρι "να'ρθει η κατάλληλη ώρα")

Για να μπορείς να ξεχωρίσεις ποιος πραγματικά σε διεκδικεί γι'αυτό που είσαι (και όχι γι'αυτό που εκείνος θέλει) και να μπορείς να καταλάβεις εσύ τι ζητάς από τον άνθρωπό σου και τι μπορείς να δώσεις εσύ σε μια σχέση, αναγκαστικά θα κάνεις λάθη-είναι trial and error η όλη υπόθεση. Απλά αυτά τα λάθη δεν πληρώνονται τόσο ακριβά στην ηλικία σου.

Δε σου λέμε να βρεις τον πρώτο τυχόντα, γιατί αυτά τα πράγματα όπως και να το κάνουμε έρχονται από εκεί που δεν το περιμένεις. Όταν θα'ρθει η ώρα να δώσεις μια ευκαιρία τώρα που μπορείς. (Με τα χρόνια θα καταλάβεις ότι θα δίνεις όλο και λιγότερες για διάφορους λόγους...).

Τέλος, θα ήθελα να σου προτείνω να διαλέξεις να παρακολουθήσεις στο αμφιθέατρο το μάθημα για τον οικογενειακό προγραμματισμό, αν υπάρχει αυτό το μάθημα (που ελπίζω να υπάρχει)-δεν ξέρω σε πιο έτος το έχουν εκεί. Ας βοηθήσει κάποιος από Λάρισα. Έτσι αυτή η εμπειρία θα'χει διπλό όφελος πιστεύω.

ΥΓ Φαντάζομαι θα "ξέχασες" να συμπεριλάβεις τις "αρπαχτές" όταν μίλαγες για 4 συντρόφους... Μια μέρα θα με θυμηθείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχα @pas moi και @med2001 είστε απόλαυση ) respect!

εύα δε χωράει η ζωή μας σε νούμερα και στατιστικές καλή μου. Carpe diem.

(και αν δεν το έχεις δει, δες το ''dead poets society'')

φιλάκια ***

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά τώρα για τους γκόμενους.... Αν θα'ναι 4 ή 14! Η μεγαλύτερη της πλάνη είναι ότι πάει να κάνει ιατρική η κακομοίρα. Κάντε όλοι κανένα ευχέλαιο να το ξεπεράσει το κοριτσάκι γρήγορα, μπας και σωθεί όσο είναι ακόμη καιρός. 000mf_popeanim.gif

Μέλος του fun club "invitro" και ο Ortho!

Bien sur. She f**** knows what she's talking about. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Bien sur. She f**** knows what she's talking about. :)

emiloveyou

Πάντως, αν πάει να κάνει εφημερίες ή που θα πάρει πρέφα οτι η ιατρική δεν είναι Grey's Anatomy ή που θα τη δουν μικρούλα

και αθωούλα και θα την ...εεε...παραχαιδέψουν και θα ενθουσιαστεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη οπως βλεπω εχει ξεφυγει η κατασταση εδω.....και δεν θελω να διασυρεται η φημη της Ιατρικης Σχολης της πολης μου(μην ξεχνατε πως στο φορουμ της γραφετε!!) κλεινω το τοπικ εδω,αφου πηρα τις πληροφοριες που χρειαζομουν(μεσα απο ενα σωρο αλλες).Ευχαριστω πολυ ολους οσους ενδιαφερθηκαν να με βοηθησουν επι του θεματος.Για τους υπολοιπους που θελησαν απλα να με ''καθοδηγησουν'' για το τι θα κανω στην προσωπικη μου ζωη(ευχαριστω ,δεν θα παρω)τους προτεινω να συμμετεχουν σε αλλα φορουμ(κουτσομπολιστικα και τετοια συναφη) που εχουν αυτο ως κυριο θεμα.

(φιλικη συμβουλη !)

Παντα φιλικα

ΕΥΑ.16

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κορίτσι μου, επειδή είναι η δεύτερη φορά που λες: "κλείνω το τόπικ, πήρα αυτό που ήθελα" κλπ,

θα αναγκαστώ να σου εξηγήσω κάτι. Εδώ είναι δημόσιο φόρουμ ανταλλαγής απόψεων, από το

οποίο μπορείς όποτε θέλεις να αποχωρήσεις και να μην γράψεις άλλο, δεν έχεις όμως

την δυνατότητα να ΚΛΕΙΣΕΙΣ κανένα τόπικ εσύ (μόνο οι διαχειριστές), ούτε να επιβάλλεις στους

συνομιλητές σου να απαντήσουν εντός ή εκτός θέματος ή γενικά ό,τι γουστάρουν.

Εχω την αίσθηση ότι στο σπίτι σου έχεις μάθει να κατευθύνεις τη συζήτηση και να σε παραχαιδεύουν

(σωστά μίλησε κάποιος για μοναχοπαίδι παραπάνω) και να είσαι το επίκεντρο της προσοχής

(άσχετα αν έχεις υποστεί ΤΗΝ πλύση εγκεφάλου, όπως και τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία σου,

βέβαια).

Στη ζωή όμως και στις σχέσεις (είτε ερωτικές, είτε συναδερφικές, είτε φιλικές) οι μαγκιές

δεν περνάνε τόσο εύκολα όσο νομίζεις. Και η ιατρική ειδικά, είναι ένας χώρος στον οποίον

μαζεύονται άνθρωποι έξυπνοι και ανταγωνιστικοί μαζί.

Εν ολίγοις, αν ήμασταν σε νοσοκομείο αυτή τη στιγμή και ήμουν επιμελήτριά σου, δεν θέλεις

να ξέρεις πως θα σε αντιμετώπιζα.

Εδώ, φυσικά, δεν έχω το λόγο να ασχοληθώ περισσότερο, παρά να σου δώσω μια φιλική

συμβουλή κι εγώ: Να μην πιστεύεις ότι οι άλλοι είναι χειραγωγήσιμοι και υποτακτικοί

σου, γιατί θα βρεθείς προ εκπλήξεων.

Καλή συνέχεια στον δρόμο της ιατρικής, που τόσο επιθυμείς...

ΥΓ: Αυτό με τη διάσυρση της φήμης της Ιατρικής Λάρισας μου έφτιαξε τη μέρα, ομολογώ!

(ειδικά επειδή γνωρίζω προσωπικά κάποιους από τα μέλη ΔΕΠ...) emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Αυτό με τη διάσυρση της φήμης της Ιατρικής Λάρισας μου έφτιαξε τη μέρα, ομολογώ!

(ειδικά επειδή γνωρίζω προσωπικά κάποιους από τα μέλη ΔΕΠ...) emcolgate

για πες, για πες... :bloodomen:emjawdropempopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, ολα αυτα περι χειραγωγιας κτλ εγω τα ακουω βερεσε (για να μιλησω και με τον τροπο που μου μιλας εσυ,invitro)και ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ γιατι:Διοτι οταν εγω γραφω οτι κλεινω το θεμα δεν εννοω οτι δεν εχεις δικαιωμα να γραψεις ,αλλα οτι απο την πλευρα μου εχει τελειωσει (το θεμα),και αυτο γιατι εχω γνωση του τι γραφετε εδω(και σαν φορουμ δεν νομιζω να το τιμουν αυτα που κατα καιρους γραφονται)θελω να δειξω οτι δεν προκαλεσα τετοιου τυπου συζητησεις και οτι δεν φερω ευθυνη(οσο αστειο κι αν φαινεται)για οτι θα γραφει παρακατω.θα μου πεις βεβαια οτι κανεις δεν φερει ευθυνη του τι γραφετε στο διαδικτυο κτλ αλλα εγω το κανω για λογους ΑΡΧΗΣ.

Οσο για το πως με μεγαλωνουν οι γονεις μου,ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΝΑ σχολιαζεις οτιδηποτε για τους γονεις μου και την ανατροφη μου(κι ας εχεις και τα χρονια της μανας μου).

Για να ξεκαθαρισω κατι (ασχετο,βεβαια)για τους περιεργους,οτι δεν ειμαι μοναχοπαιδι ,εχω αλλα 3 αδερφια και μαλιστα ειμαι μεσαια,αρα ειναι εντελως ακυρο να μιλας για επικεντρο της προσοχης.Μαγκιες δεν πουλαω πουθενα,και σε οσους μου φερονται με καλο τροπο φερομαι και εγω καλα.Σε οσους ομως δεν μιλουν με τον αρμοζοντα σεβασμο που πρεπει να εχει καποιος στο συνομιλητη του ,φερομαι και εγω αναλογα!!! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία. Συνέχισε να θεοποιείς τους γονείς σου και θα το βρεις κάποια στιγμή

μπροστά σου, καθώς ο απογαλακτισμός στην περίπτωσή σου φαντάζει πολύ δύσκολος -

αντί για μια εξεγερμένη έφηβη έχουμε μπροστά μας κάποια που ακολουθεί

με θρησκευτική ευλάβεια αυτά που λένε οι γονείς.

Τέλος πάντων, δεν είναι δική μου δουλειά να αποκαταστήσω τα ψυχικά

σου κωλύματα. Θα τα αποκαταστήσει κάποτε η ζωή, ελπίζω.

Και που 'σαι; Επειδή το έχεις κάνει δύο φορές λάθος στην προηγούμενη

παράγραφο και δεν αντέχω να το βλέπω σε γραπτό υποτιθέμενης υποψήφιας

για την ιατρική σχολή (λέμε τώρα), το "γράφεται" είναι απαρέμφατο

και πρέπει να μπει με -αι. Επίσης, το "ο,τιδήποτε" είναι αναφορικό

και θέλει κόμμα.

Μεταξύ μας, δεν πιστεύω καν να πιάσεις τα μόρια για την ιατρική,

αλλά δεν μπορώ παρά να σου ευχηθώ καλή επιτυχία σε ό,τι (με κόμμα -

το έπιασες; ) κι αν επιλέξεις να κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

για αλλη μια φορα καταφερατε να γαμησετε ενα τοπικ

με ασχημο τροπο κιολας

η κοπελα ηθελε απλα να της πουμε αν μπορει να παρακολουθησει εφημεριες η αμφιθεταρα

το μετατρεψατε σε προσωπικη διαμαχη για την ορθογραφια της(ελεος,εσεις οι τελειοι,οι ψυχαναγκαστικοι με τα κομματα και τα σημεια στιξης),για τους γονεις της(!!) βγαζοντας συμπερασματα απτον τροπο γραφης της,δεν το ξεραμε καμαρια μου να σας παιρναμε στα ψυχιατρεια να βγαζετε διαγνωσεις και να κανετε ψυχοθεραπειες απο τον γραφικο χαρακτηρα του αλλου αμα ειναι να γλιτωναμε και την ολη φασαρια.

ανθρωποι με τα διπλασια και χρονια της,επιτιθεστε σε ενα δεκαεξαχρονο βγαζοντας ολες σας τις εμπαθειες και τα προβληματα σας.μπραβο,συγχαρητηρια,την νικησατε,ολε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλάμε για το ίδιο 16χρονο που όταν του είπε (στο άλλο θέμα) ο Τάσος (αστειευόμενος) ότι μπορεί να υποκριθεί ότι έχει

καποια ασθένεια για να παρακάμψει τη λίστα αναμονής για ειδικότητα, απάντησε "Τέλεια" και "Γουάου" και "τώρα που μου το είπες αυτό θα πάω σίγουρα ιατρική".

Ο ίδιος άνθρωπος αυτή τη στιγμή έχει το θράσος να μας εγκαλεί για το ό,τι δήθεν "αμαυρώνουμε τη φήμη

της ιατρικής σχολής Λάρισας" κάνοντας γκομενο-συζητήσεις και μάλιστα μας υποδεικνύει και που

θα έπρεπε να τις κάνουμε αυτές τις συζητήσεις.

Με συγχωρείς, αλλά το δικό μου στομάχι οι δήθεν ηθικοί άνθρωποι (ηθικοί όπου τους βολεύει και αρπαχτικά όπου τους βολεύει, επίσης) το ανακατεύουν άσχημα και

δεν με νοιάζει αν είναι και 16 ετών, δεν μπορώ να δείξω συγκατάβαση σε αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν με νοιάζει αν είναι και 16 ετών

Είναι άραγε 16 ή είναι πολύ μεγαλύτερο/η που απλά "παίζει" εδώ μέσα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αν ειναι 16 η οχι δεν το ξερω και σε αυτην την φαση δεν προκειται να το εξετασω,θεωρω πως ειναι αυτο που δηλωνει,σιγα μην καθομαι να εξεταζω κιολας αν λεει η οχι αληθεια για την ηλικια της.αν δεν ειναι και μας δουλευει ψιλο γαζι,κακο δικο της,αφου θελει να την αντιμετωπιζουμε ως ανηλικη

γκομενοσυζητησεις ποιοι και ποιες κανουνε εδω μεσα,το διαπιστωνουμε ολοι μας.οπως και ναχει,το ολο θεμα ξεκινησε με το αν μπορει πρωτα απολα να παρακολουθει εφημεριες και αμφιθεατρα και εφοσον μπορει,που πρεπει ναπευθυνθει.ολα ταλλα ειναι εκτος θεματος.οποιος ξερει και θελει να την βοηθησει,μπορει να το κανει.οποιος δεν ξερει αλλα προτιθεται να μαθει για να της πει πεντε πραγματα,καλως να την βοηθησει κι αυτος.τωρα τα περι "δεν με αγγιζει να κανω ερωτικη σχεση σε αυτην την ηλικια" και "προτεραιοτητα εχουν αλλα πραγματα" οπως η ιδια ισχυριζεται δεν τα συμμεριζομαι και δεν με βρισκουν συμφωνο,μα ουτως η αλλως οτι και να της πω εγω η οποιοσδηποτε αλλος,δεν προκειται να το καταλαβει τωρα.θα μαθει σιγα σιγα με τον καιρο.οι υπολοιποι,αφου δεν γνωριζουν η δεν θελουν να συμμετασχουν στην συγκεκριμενη κουβεντα και ναπαντησουν στα συγκεκριμενα ερωτηματα οπως τεθηκαν,για μενα ας μην ασχοληθουν με ολα τα υπολοιπα που ειναι αν μη τι αλλο παρεξηγησιμα και προφανως "ευαισθητα σημεια" οπως αποδειχτηκε.

σε καθε περιπτωση,προσεχουμε λιγο παραπανω τι γραφουμε σενα φορουμ που τοσο ευκολα μπορει να πυροδοτησει εντασεις και δεν σχολιαζουμε την προσωπικη η οικογενειακη ζωη του καθενος οταν δεν τον ξερουμε και μαλιστα αρκετα καλα.οπως και ναχει,δικαιολογω περισσοτερο ενα ανηλικο απο ανθρωπους)βαζω και τον εαυτο μου μεσα) που διανυουμε την τεταρτη δεκαετια της ζωης μας

υ.γ. την τελευταια προταση ας μην την αναφερουμε καθε τρεις και λιγο,το ξερουμε οτι μεγαλωσαμε,δεν χρειαζεται να μας το υπενθυμιζουν κιολας!!!χαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, το "ο,τιδήποτε" είναι αναφορικό

και θέλει κόμμα.

Δε θέλει κόμμα ("οτιδήποτε"), το αναφορικό "ό,τι" θέλει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά Εύα, πήγες σε κάποιο μάθημα; Έβγαλες άκρη; Αν θες, γράψε λίγα πράγματα, ώστε αν κάποιος θέλει να κάνει το ίδιο στο μέλλον να έχει μια ιδέα. embye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία. Συνέχισε να θεοποιείς τους γονείς σου και θα το βρεις κάποια στιγμή

μπροστά σου, καθώς ο απογαλακτισμός στην περίπτωσή σου φαντάζει πολύ δύσκολος -

αντί για μια εξεγερμένη έφηβη έχουμε μπροστά μας κάποια που ακολουθεί

με θρησκευτική ευλάβεια αυτά που λένε οι γονείς.

Τέλος πάντων, δεν είναι δική μου δουλειά να αποκαταστήσω τα ψυχικά

σου κωλύματα. Θα τα αποκαταστήσει κάποτε η ζωή, ελπίζω.

Και που 'σαι; Επειδή το έχεις κάνει δύο φορές λάθος στην προηγούμενη

παράγραφο και δεν αντέχω να το βλέπω σε γραπτό υποτιθέμενης υποψήφιας

για την ιατρική σχολή (λέμε τώρα), το "γράφεται" είναι απαρέμφατο

και πρέπει να μπει με -αι. Επίσης, το "ο,τιδήποτε" είναι αναφορικό

και θέλει κόμμα.

Μεταξύ μας, δεν πιστεύω καν να πιάσεις τα μόρια για την ιατρική,

αλλά δεν μπορώ παρά να σου ευχηθώ καλή επιτυχία σε ό,τι (με κόμμα -

το έπιασες; ) κι αν επιλέξεις να κάνεις.

λοιπον επειδη μου την δινεις στα νευρα εσυ με το υφακι σου ολα τα κομπλεξ σου στο παιδι θες να τα ριξεις?η μηπως εσυ που αναφερεις για σχεση στα 14 ησουν το μεγαλυτερο φυτο απο ολα πουθ ηταν ολη μερα πανω απο τα βιβλια και ορθογραφια μαθαμε στο δημοτικο δε θα μαθουμε απο σενα ελεοος με μεριικκους απο δωπερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θέλει κόμμα ("οτιδήποτε"), το αναφορικό "ό,τι" θέλει.

Τελικά ναι, ρώτησα φιλόλογο για να το διασταυρώσω. Όντως η δική μου γενιά το έμαθε με κόμμα στο σχολείο

και μέχρι χθες το έγραφα κι εγώ έτσι. Όμως, πρόσφατα αποφάσισαν να καταργήσουν το κόμμα στα πλαίσια απλοποίησης,

επειδή κρίθηκε περιττό όπως πχ με τη λέξη πρωί, που εμείς την είχαμε μάθει με διαλυτικά και τόνο πάνω στο γιώτα.

Επομένως, έχω άδικο ως προς το οτιδήποτε.

Σε ευχαριστώ που με διόρθωσες και με βοήθησες να μην το γράφω λάθος στο εξής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.