Jump to content

[συζήτηση] Χρόνοι αναμονής


notbad

Recommended Posts

΄καταθέτω κ εγώ την εμπειρία μου:

2 χρόνια κ 2 μήνες αναμονη για γενικη χειρουργική σε επαρχιακο νοσοκομειο της Πελοποννησου..

συγχαρητηρια για το τοπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά, πριν από ένα μήνα έκανα αίτηση για Νευρολογία στο Ψυχιατρικό Τριπόλεως, για ένα χρόνο...

Μου βγαίνει να με πάρουν το Φεβρουάριο του 15....Είναι τόσο χάλια με την αναμονή της Νευρολογίας, ή εγώ δεν τα υπολόγιζα σωστά, γιατι σε άλλα νοσοκομεία μου βγαίνε και για το 17...help plz! emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο Δράμας υπάρχουν αυτή την στιγμή 2 κενές θέσεις ειδικευομένων στην αναισθησιολογία .Σε λίγο καιρό θα είναι 3 οι κενές θέσεις αν δεν δηλώσει κάποιος εν τω μεταξύ .Το νοσοκομείο δίνει 12 μήνες άσκησης και έχει συνολικά 4 θέσεις.

Υπάρχουν υπεραρκετά χειρουργεία ρουτίνας για όλους τους ειδικευόμενους.Όσοι πιστοί προσέλθετε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΑΖΟ? ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ LOG BOOK? ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΕΣΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΟΥ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ? Ή ΑΣ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΠΟΥ ΝΑ΄ΝΑΙ (ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΝΑΜΟΝΗ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ΜΕΤΑ (ΠΟΥ?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρασκευή, 30 Ιουλίου 2010

Αγώνας δρόμου για την ειδικότητα μετά την Ορκομωσία στην Ιατρική

Γράφει η Ελλη Ισμαιλίδου

Τα μηχανάκια είναι παρατεταγμένα έξω από την αίθουσα τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Οι οδηγοί περιμένουν με αναμμένες τις μηχανές και αποφασιστικό βλέμμα τούς συνοδηγούς τους να ξεχυθούν τρέχοντας από το κτίριο και να ανέβουν στη σέλα για να αρχίσει η «κούρσα». Οχι, δεν πρόκειται για κάποιο ψυχαγωγικό φοιτητικό ράλι αλλά για την... ορκωμοσία των τελειοφοίτων της Ιατρικής, η οποία έχει μετατραπεί τα τελευταία χρόνια σε κυριολεκτικό αγώνα ταχύτητας μεταξύ των νέων γιατρών! Σημείο εκκίνησης η αίθουσα τελετών όπου παραδίδονται τα πτυχία. Σημείο τερματισμού η Διεύθυνση Υγείας όπου υποβάλλονται οι δηλώσεις για ειδικότητα. Επαθλο μια θέση για ειδικότητα με όσο το δυνατόν λιγότερη αναμονή. Η πόρτα ανοίγει με δύναμη και η Μαριτίνα Αντωνίου πετάγεται σαν σίφουνας με βραδινή τουαλέτα, κρατώντας στο ένα χέρι μια ανθοδέσμη και στο άλλο το πολυπόθητο πτυχίο που μόλις έλαβε. Λίγο πιο πέρα ο παιδικός της φίλος Κωσταντής Παπαϊωάννου την περιμένει με τη μηχανή αναμμένη. Η Μαριτίνα πηδάει στη σέλα και εν ριπή οφθαλμού εξαφανίζονται. «Είναι λίγο πολύ γνωστό ότι στην Ελλάδα οι τελειόφοιτοι Ιατρικής περιμένουν ..........

αρκετά χρόνια για την έναρξη της ειδικότητας. Αυτό που λίγοι γνωρίζουν, ωστόσο, είναι ότι ο χρόνος αναμονής μας καθορίζεται σε σημαντικό βαθμό από το χρονικό σημείο στο οποίο θα φτάσουμε στη Διεύθυνση Υγείας, όπου γίνονται οι δηλώσεις. Συνεπώς, αν φτάσεις έστω και πέντε λεπτά αργότερα από άλλους συναδέλφους, μπορεί αυτό να σου κοστίσει σε χρόνο αναμονής ακόμη και... ένα ολόκληρο έτος» μας είχε εξηγήσει νωρίτερα η Μαριτίνα, η οποία θα επιλέξει οφθαλμολογία, μία από τις ειδικότητες με την μεγαλύτερη αναμονή. Παρά την «κούρσα», ωστόσο, είναι κάθε άλλο παρά αισιόδοξη για το αποτέλεσμα που θα επιφέρει. «Ακόμη και αν φτάσω πρώτη, το νωρίτερο που θα κατορθώσω είναι να αρχίσω ειδικότητα το 2020! Δυστυχώς, υπό αυτές τις συνθήκες, αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγω στο εξωτερικό» καταλήγει η Μαριτίνα. «Αδικο σύστημα»

Λίγη ώρα μετά, εμφανίζεται η Κατερίνα Ευσταθοπούλου, που τρέχει αγχωμένη με το πτυχίο στο χέρι ισορροπώντας επάνω στα τακούνια της. Το αρχικό γράμμα του επωνύμου της δεν την ευνόησε «από το Α μέχρι το Ε παρεμβάλλονται αρκετοί απόφοιτοι οι οποίοι θα φτάσουν πριν από μένα» μάς είχε δηλώσει νωρίτερα, εξηγώντας ότι τα πτυχία απονέμονται με αλφαβητική σειρά, γεγονός που ευνοεί τους νέους γιατρούς ανάλογα με το... επώνυμό τους. Οταν η Γραμματεία αντιλήφθηκε ότι με το εν λόγω σύστημα τα πρώτα γράμματα έχουν σαφές προβάδισμα έναντι των τελευταίων, αποφασίστηκε να απονέμονται τα πτυχία ταυτόχρονα από τρία γκρουπ που θα χωρίσουν το αλφάβητο σε αντίστοιχα τμήματα. «Ωστόσοκαι αυτό το σύστημα παραμένει άδικο, μια και βασίζεται σε κριτήρια μη αξιολογικά, απαράδεκτα για ένα σύγχρονο κράτος. Δίκαιο και ορθό θα ήταν να υπάρχουν εξετάσειςώστε να κατακτούν τις θέσεις οι πιο καταρτισμένοι τελειόφοιτοι. Αυτό, άλλωστε, θα αποτελούσε και κίνητρο για όλους μας να διαβάσουμε ακόμη περισσότερο ώστε να γίνουμε καλύτεροι γιατροί και να υπηρετήσουμε τους ασθενείς μας» προσέθεσε η Κατερίνα, η οποία σκοπεύει να δηλώσει χειρουργική ειδικότητα.

Αλλωστε, οι φοιτητές που λόγω επωνύμου βρίσκονται στο τέλος της λίστας, έχουν σκαρφιστεί άλλον έναν τρόπο για να επανακτήσουν το προβάδισμα: «Αποκλείεται να προλάβω τα άλλα μηχανάκια στο κέντρο της πόλης, γι΄ αυτό και αποφάσισα να φύγω με το αυτοκίνητο για τη Διεύθυνση Υγείας των Σερρών. Στην εθνική οδό μπορώ να αναπτύξω μεγάλη ταχύτητα και να καλύψω τη διαφορά!» σχολιάζει ο Πέτρος Ιορδανίδης , ο οποίος λόγω επωνύμου βρέθηκε... τελευταίος στο «πρώτο γκρουπ» (με το δεύτερο να αρχίζει από το όνομα «Ιωαννίδης») και συνεπώς έχει χάσει κάθε ελπίδα μιας καλής σειράς στη Θεσσαλονίκη. Τελικά, ο Πέτρος πρόλαβε να δηλώσει τρίτος στις Σέρρες και θα γίνει χειρουργός, όπως ονειρευόταν.

8.000 οι ανειδίκευτοι γιατροί στην Αθήνα

Το... βασίλειό τους για μια «κλασική» ειδικότητα της ιατρικής συνεχίζουν να δίνουν οι νέοι γιατροί, αν και γνωρίζουν ότι η ανεργία έχει ήδη αγγίξει και τον κλάδο τους. Σύμφωνα με τον γενικό γραμματέα του Ιατρικού Συλλόγου Αθήνας (ΙΣΑ) κ. Γ. Ελευθερίου, η ανεργία και η υποαπασχόληση στον ιατρικό κλάδο προσεγγίζει το 25%. Τα στοιχεία είναι απογοητευτικά και το μέλλον αβέβαιο. Παρά ταύτα, όσοι έχουν δώσει τον όρκο του Ιπποκράτη και δεν έχουν τη δυνατότητα να φύγουν στο εξωτερικό, περιμένουν στην... ουρά από πέντε ως και δέκα χρόνια προκειμένου να γίνουν οφθαλμίατροι, καρδιολόγοι, γυναικολόγοι, ορθοπαιδικοί ή χειρουργοί. Στον ΙΣΑ οι εγγεγραμμένοι ανειδίκευτοι γιατροί είναι περισσότεροι από 8.000. Στοιχεία του ΙΣΑ δείχνουν ότι οι δέκα δημοφιλέστερες ειδικότητες μεταξύ των νέων γιατρών είναι η παθολογία, η ιατρική βιοπαθολογία, η μαιευτικήγυναικολογία, η παιδιατρική, η καρδιολογία, η χειρουργική, η ορθοπαιδική, αυτή του ακτινοδιαγνώστη, η οφθαλμολογία και η αναισθησιολογία. Αντιθέτως, η κλινική χημεία, η ιατρική δημόσιας υγείας, η ειδικότητα του γναθοπροσωπικού χειρουργού, η ιατροδικαστική, η ιατρική εργασίας, η αλλεργιολογία, η χειρουργική παίδων, η ειδικότητα του ακτινοθεραπευτή ογκολόγου, του παθολόγου ογκολόγου και του πυρηνικού γιατρού, δεν έχουν μεγάλη ζήτηση.

Ο κ. Ελευθερίου τονίζει ότι ήρθε ο καιρός να γίνει, από πλευράς υπουργείου Υγείας, «προγραμματισμός των απαιτούμενων γιατρών ανά ειδικότητα, με βάση τον υγειονομικό χάρτη. Κατ΄ αυτόν τον τρόπο» συνεχίζει «θα διασφαλιστεί η αναβάθμιση των ιατρικών υπηρεσιών και θα προστατευθούν τα οικονομικά των ασφαλιστικών ταμείων, καθώς είναι αδιαμφισβήτητο ότι η υπερπληθώρα γιατρών οδηγεί σε προκλητή ζήτηση υπηρεσιών υγείας». Ελενα Φυντανίδου «Εχασα την κούρσα, πήγα στην Ελβετία»

Η φυγή σε νοσοκομεία του εξωτερικού είναι λύση ανάγκης για πολλούς

[Αριστερά, η γιατρός Ιωάννα Διχάλα που ειδικεύεται στη γυναικολογία. Δεξιά, η γιατρός Μαριτίνα Αντωνίου σπεύδει στη Διεύθυνση Υγείας για τη δήλωση της ειδικότητας με το μηχανάκι ]

Αριστερά, η γιατρός Ιωάννα Διχάλα που ειδικεύεται στη γυναικολογία. Δεξιά, η γιατρός Μαριτίνα Αντωνίου σπεύδει στη Διεύθυνση Υγείας για τη δήλωση της ειδικότητας με το μηχανάκι

«Στην περυσινή κούρσα θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήμουν ανάμεσα στους χαμένους» λέει γελώντας η Ιωάννα Διχάλα, η οποία αποφοίτησε πριν από έναν χρόνο από την Ιατρική, αλλά δυστυχώς το επώνυμό της και τα... κυβικά τής μηχανής της δεν την ευνόησαν, με αποτέλεσμα να φτάσει ανάμεσα στους τελευταίους και να δει την αναμονή της να αυξάνεται κατά ένα έτος. Αντί να περιμένει ωστόσο αποφάσισε να αναλάβει δράση: παρακολούθησε εντατικά μαθήματα γαλλικών και σύντομα έγινε δεκτή σε νοσοκομείο της Ελβετίας, όπου ξεκινάει σε έναν μήνα την ειδικότητά της. «Η φυγή στο εξωτερικό είναι κατ΄ αρχήν λύση ανάγκης,αλλά εν τέλει αποτελεί και μια θαυμάσια ευκαιρία να αποκτήσει κανείς πολύτιμη εμπειρία σε εξειδικευμένα νοσοκομεία». Ωστόσο η Ιωάννα τονίζει ότι ακόμα και το εξωτερικό δεν αποτελεί πανάκεια, μια και στις διάφορες ευρωπαϊκές χώρες οι αλλοδαποί (και ανάμεσά τους οι Ελληνες) αξιοποιούνται για την κάλυψη των κενών θέσεων όταν δεν επαρκούν οι ντόπιοι, γι΄ αυτό και δεν υφίσταται καμία εξασφάλιση για το μέλλον. «Για την ειδικότητα της γυναικολογίας, για παράδειγμα,υπάρχει ζήτηση στο πρώτο έτος της γενικής χειρουργικής αλλά αντιθέτωςυπάρχει κορεσμός στο τρίτο έτος του λεγόμενου “ειδικού μέρους”. Ετσισε δύο χρόνια μπορεί να βρεθώ και πάλι σε αδιέξοδο!» καταλήγει.

Ελλη Ισμαιλίδου

Αναρτήθηκε από kafeneio στις 30.7.10

ΕΛΕΟΣ!ΞΕΦΤΙΛΑ!ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΠΑΡΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΗ ΜΗΧΑΝΗ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχα τουλάχιστον όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα με τα μηχανάκια (χαχαχα) στην Αθήνα είμαστε ελαφρώς πιο πολιτισμένοι. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ορισμένα νοσοκομεία ειδικά αθήνα γράφουν ονοματεπώνυμα διορισμένων λιγότερα από τις θέσεις που δίνουν.πχ ΑΤΤΙΚΟ 32 θέσεις ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ και γραμμένοι 28 ως διορισμένοι και ένας υπεράριθμος διορισμένος

η απορία μου είναι,

είναι ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ σε αυτές τις 4 θέσεις οι πρώτοι 4 στις αναμονές και αν ναι γιατί δεν τους γράφουν δίπλα υπο διορισμό;

και επίσης οι υπεράριθμοι πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν στον υπολογισμό της αναμονής ή δεν την επηρεάζουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πρώτοι διορισμένοι σε πολλά νοσοκομεία δεν φαίνονται.

Στις λίστες εμφανίζονται όσοι είναι διορισμένοι μετά το 2006.

Τους υπεράριθμους μην τους υπολογίζεις καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ημερομηνίες είναι κατά προσέγγιση. Ο υπολογισμός έγινε κάπου 25/7/2010 (μετά ορκίστηκαν τουλάχιστον Πάτρα κι Αθήνα). Βάζω και τα τηλέφωνα για να διεκολύνω όσους θα βρεθούν σε παρόμοια θέση.

Για ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ:

ΠΛΗΡΗ:

Γεννηματάς: 12/2013 [213 2032000]

Ερυθρός Σταυρός: 05/2014 [210 6414912]

417 ΝΙΜΙΤΣ: 03/2016 [210 7288001]

ΚΑΤ: 2014-5 [213 2086000]

Σισμανόγλειο: 07/14 [210 8039001]

ΠΓΝ Νίκαια: 06/13 [213 2077000]

Ξέρω ότι Νίκαια και Γεννηματά δήλωσαν πολλά παιδιά απ' το έτος μου, οπότε λογικά θα έχει εξισωθεί η αναμονή πλέον με τα υπόλοιπα.

ΜΕΡΙΚΗ:

Καλαμάτα (2.5 χρ): 10/2012 [27213 63000 + 27213 63175]

Κέρκυρα (2χρ.): 07/2012 [26613 60517 + 26613 62135]

Ζάκυνθος (1χρ.): 03/2012 [26950 59162 + 26950 22484]

Λευκάδα (1χρ.): 02/2012 [26450 21748]

Σύρος (2χρ.): 03/2013 [22810 83537 + 22813 60500]

Σάμος (2χρ.) [22730 83100 + 22733 53441] και Ρόδος (3χρ.) [22410 80000 + 22413 64446] πρέπει να ανοίγαν μέσα-τέλη 2012, αλλά στη νομαρχία δε σηκώνουν το τηλέφωνο για κανένα λόγο.

Απ' ότι μου είπαν τελευταία από κάποιες νομαρχίες, τα Επτάνησα πρέπει να δηλώθηκαν αρκετά φέτος.

Ένας γενικός κανόνας: όσο πιο επαρχιακό, τόσο χαμηλότερη αναμονή (λογικό). Επίσης, πρέπει να είστε πάνω απ' το τηλέφωνο μέχρι να δηλωθείτε, γιατί απ' τη μια μέρα στην επόμενη μπορεί η αναμονή ν' αυξηθεί δραματικά.

Ένα hint για τους επόμενους που θέλουν 2-3 χρόνια ΓΧ: Νομίζω Σάμος και Ρόδος θα είναι οι πρώτες που θ' ανοίξουν, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις για να τους πετύχεις στο τηλ (τις νομαρχίες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!!!

Πριν λίγο καιρό έβαλα τα χαρτιά μου για γενική παθολογία στο Ηράκλειο . Η αναμονή είναι τον 07/14 για το Βενιζέλειο και τον 01/16 για το Πανεπιστημιακό .

Αναμένεται να πέσει γύρω στον 1 χρόνο για το Βενιζέλειο και 2-3 χρόνια το Πανεπιστημιακό(έχουν φύγει σχεδόν οι μισοί της λίστας στο εξωτερικό , άνοιξαν και 2 νέες θέσεις .

΄Οσοι σκέφτονται το Ηράκλειο , να εχουν υπ'όψιν ότι οι αναμονές στην παθολογία πεφτουν πολύ γρήγορα σε σχέση με άλλες περιοχές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΕΡΙΚΗ:

Καλαμάτα (2.5 χρ): 10/2012 [27213 63000 + 27213 63175]

Κέρκυρα (2χρ.): 07/2012 [26613 60517 + 26613 62135]

Ζάκυνθος (1χρ.): 03/2012 [26950 59162 + 26950 22484]

Λευκάδα (1χρ.): 02/2012 [26450 21748]

Σύρος (2χρ.): 03/2013 [22810 83537 + 22813 60500]

Σάμος (2χρ.) [22730 83100 + 22733 53441] και Ρόδος (3χρ.) [22410 80000 + 22413 64446] πρέπει να ανοίγαν μέσα-τέλη 2012, αλλά στη νομαρχία δε σηκώνουν το τηλέφωνο για κανένα λόγο.

Απ' ότι μου είπαν τελευταία από κάποιες νομαρχίες, τα Επτάνησα πρέπει να δηλώθηκαν αρκετά φέτος.

Ένας γενικός κανόνας: όσο πιο επαρχιακό, τόσο χαμηλότερη αναμονή (λογικό). Επίσης, πρέπει να είστε πάνω απ' το τηλέφωνο μέχρι να δηλωθείτε, γιατί απ' τη μια μέρα στην επόμενη μπορεί η αναμονή ν' αυξηθεί δραματικά.

Ένα hint για τους επόμενους που θέλουν 2-3 χρόνια ΓΧ: Νομίζω Σάμος και Ρόδος θα είναι οι πρώτες που θ' ανοίξουν, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις για να τους πετύχεις στο τηλ (τις νομαρχίες).

Καλά πηγαίνει κόσμος να κάνει Γενική Χειρουργική στην Καλαμάτα ή στην Σύρο ?

Απ' τους world-known surgeons των εν λόγω (και άλλων παρόμοιων επαρχιακών) νοσοκομείων ?

Δεν θέλω να troll-άρω, σε απόγνωση βρισκόμαστε, αλλά όχι να φτάσουμε και σ' αυτό το σημείο...emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά πηγαίνει κόσμος να κάνει Γενική Χειρουργική στην Καλαμάτα ή στην Σύρο ?

Απ' τους world-known surgeons των εν λόγω (και άλλων παρόμοιων επαρχιακών) νοσοκομείων ?

Δεν θέλω να troll-άρω, σε απόγνωση βρισκόμαστε, αλλά όχι να φτάσουμε και σ' αυτό το σημείο...emconfused

Εδώ για ένα χρόνο ΓΧ αναγνωρίζει στρατό κι αγροτικό (σε νοσοκομείο) κι είναι έτοιμος (υποτίθεται).

Θεωρητικά, τα μικρά επαρχιακά έχουν και το πλεονέκτημα ότι θα έχεις πολλά χειρουργεία (με την προοπτική ότι θα έχεις και μια καλά δομημένη εκπαίδευση -χαχαχα- σε ένα μεγάλο νοσοκομείο, για όσους θέλουν ΓΧ). Για κάποιον που θέλει ΩΡΛ πχ δεν ξέρω αν θα κάνει μεγάλη διαφορά ο 1 χρόνος ΓΧ σε Ευαγγελισμό ή Καλαμάτα (πάντως θα κάνει διαφορά σε αναμονή).

Κι επιπλέον, πολλά απ' τα "μεγάλα" νοσοκομεία", είναι λίγο "χασάπικα". Μ' αυτή τη λογική έπρεπε να κοιτάξουμε μόνο πανεπιστημιακά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά πηγαίνει κόσμος να κάνει Γενική Χειρουργική στην Καλαμάτα ή στην Σύρο ?

Απ' τους world-known surgeons των εν λόγω (και άλλων παρόμοιων επαρχιακών) νοσοκομείων ?

Δηλαδή στις 'ναυαρχίδες' του ΕΣΥ Λαϊκό, Ευαγγελισμός, Γεννηματάς, Αττικό κλπ. υπάρχουν world-known χειρουργοί, που μεταλαμπαδεύουν στους ειδικευόμενους την τέχνη της χειρουργικής; Θα τρελαθώ! Όχι τίποτα άλλο, άλλα άλλαξα λίστα και απαρνήθηκα μία από τις άνωθεν 'ναυαρχίδες'!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Συναδελφοι επαναφερω το τοπικ διοτι πιστευω πως ειναι παρα πολυ ωραιο και βεβαια πολυ χρησιμο να συζηταμε και να καταθετουμε αποψεις για τις αναμονες. Μπορει η Ελλαδα και το συστημα υγειας να εχει περιελθει σε τελμα παρ´ ολα αυτα υπαρχουν ακομα συναδελφοι και ειδικα οι πιο νεοι που θα ηθελαν να γνωριζουν σε real time τι παιζει με τους χρονους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ελληνικο σύστημα δεν περιήλθε σε τέλμα. Η ιατρική γενικότερα είναι μια σαχλα που δεν αξίζει πλέον να ασκείται. Και το πρόβλημα είναι παγκόσμιο. Το ελληνικό σύστημα είναι πλέον από τα καλύτερα πιστεύω διότι

1 για να ξεκινήσεις έχει ως προαπαιτούμενο μόνο το αγροτικό

2 μπαίνεις πλέον με μικρή αναμονή

3 τελειωνεις σύντομα

4 παίρνεις και διδακτορικό ευκολα

Τα άσχημα είναι ότι

1 τα χρήματα είναι χάλια

2 η εκπαίδευση είναι χάλια

3 το ωράριο είναι βάρβαρο

Από κει και έπειτα έχεις να διαλέξεις

α) την ανωμαλία της Αμερικής με τις εξετάσεις και το γενικότερο σκίσημο με την πιθανή προοπτική να γίνεις κάποτε μεγάλος και τρανος επιστήμονας αφού κάνεις έρευνα - χαμαλίκι για 3 χρόνια και 6 έτη ειδικότητα

β) το αγγλικό σύστημα που γενικώς είσαι το ζώο που καλύπτει τρυπες και περιμένει χρόνια και χρόνια για training post παίρνοντας καλά λεφτά

γ) το γερμανικό, ίδιο με της Ελλάδος και με διπλό μισθο

Διάλεξε και πάρε.

μπες και στο EDMS για τις αναμονές.

και κάτι τελευταίο. Μην τρέχετε άλλο , τα βραβεία νόμπελ αποδόθηκαν ήδη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Nhs jobs. Και δε πιστεύω να νομίζεις ότι το F1 F2 είναι διδακτικά έτη. Κατά τη γνώμη μου η αγγλία έχει αριστη εκπαίδευση αλλά χρονοβόρα.

Για την αμερική έχω παμπουλους γνωστούς που πήγαν.

Το ίδιο και στη γερμανία.

Πού είναι η αντίρρησή σου στα λεγόμενά μου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nhs jobs. Και δε πιστεύω να νομίζεις ότι το F1 F2 είναι διδακτικά έτη. Κατά τη γνώμη μου η αγγλία έχει αριστη εκπαίδευση αλλά χρονοβόρα.

Για την αμερική έχω παμπουλους γνωστούς που πήγαν.

Το ίδιο και στη γερμανία.

Πού είναι η αντίρρησή σου στα λεγόμενά μου;

Εγω συμφωνώ μαζί σου συνονόματε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ήθελα να μάθω χρόνους αναμονής για πνευμονολογία....υπάρχει κάποιος που να ξέρει το οτιδήποτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ελληνικο σύστημα δεν περιήλθε σε τέλμα. Η ιατρική γενικότερα είναι μια σαχλα που δεν αξίζει πλέον να ασκείται. Και το πρόβλημα είναι παγκόσμιο.

σοφη κουβεντα.

και στα υπολοιπα γενικα συμφωνώ, εξαιρετικο ποστ.

στα της Γερμανίας όμως να προσθέσω ότι στις χειρουργικες ειδικότητες η εκπαίδευση δε συγκρίνεται με Ελλάδα. και το λεω αυτό έχοντας δουλέψει και στα 2 συστήματα. επίσης στη Γερμανία με 4 εφημερίες αναλογα το νοσοκομείο οι αποδοχές φτάνουν τα 3500-4000ευρω. αρα δεν ειναι τα 2πλα απο Ελλαδα, ειναι τα τριπλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ελληνικο σύστημα δεν περιήλθε σε τέλμα. Η ιατρική γενικότερα είναι μια σαχλα που δεν αξίζει πλέον να ασκείται. Και το πρόβλημα είναι παγκόσμιο. Το ελληνικό σύστημα είναι πλέον από τα καλύτερα πιστεύω διότι

1 για να ξεκινήσεις έχει ως προαπαιτούμενο μόνο το αγροτικό

2 μπαίνεις πλέον με μικρή αναμονή

3 τελειωνεις σύντομα

4 παίρνεις και διδακτορικό ευκολα

Τα άσχημα είναι ότι

1 τα χρήματα είναι χάλια

2 η εκπαίδευση είναι χάλια

3 το ωράριο είναι βάρβαρο

Μπαίνεις με μικρή αναμονή πλέον???Για 3,4 ειδικότητες αυτό ισχύει.Οτιδήποτε πάνω ή ίσο με 3 χρόνια είναι μεγάλη αναμονή και ισχύει για τις περισσότερες ειδικότητες(ειδικά στα πανεπιστημιακά τμήματα).

Το ωράριο είναι βάρβαρο???Σε σχέση με ποιά χώρα?με το Καζακστάν?

Λοιπόν το κύριο κριτήριο με το οποίο πρέπει να αποφασίζει κάποιος σήμερα είναι η εκπαίδευση.

Γι αυτό λέγεται και ειδικότητα.

Απο τη στιγμή που και εσύ παραδέχεσαι ότι είναι χάλια,δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ότι έχουμε απο τα καλύτερα συστήματα.

Την καλύτερη ζωή(εκτός ειδικότητας)ΝΑΙ την έχουμε παγκοσμίως και δε συγκρίνεται με καμμιά χώρα.

Αυτό είναι και το μοναδικό κριτήριο που κρατάει(όποιους κρατάει) στην Ελλάδα.+ η οικογένεια.Κανένα άλλο,γιατι πολύ απλά στην υπόλοιπη δυτ.Ευρώπη+Αμερική όλοι οι άλλοι τομείς είναι πολύ καλύτεροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι σε ελεεινό επίπεδο στις χειρουργικές ειδικότητες για τους γνωστούς λόγους (κράτα παιδί μου καλά τα άγκιστρα, για να τελειώνουμε γρήγορα και να πάμε και στα ιατρεία μας εμείς οι "μεγάλοι" και οι αναισθησιολόγοι να μαζέψουν στη 13.00 τα μικρά τους από τους παιδικούς, που θέλεις να πάρεις και "χρόνους" κακομοίρη μου για να διεκδικήσεις μεθαύριο από τη δική μας "πίτα"!).

Στις παθολογικές ειδικότητες πάντως νομίζω πως τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα, αφού εξαρτάσαι κατά πολύ λιγότερο από τις ορέξεις των επιμελητών σου για να ξεστραβωθείς και να μάθεις πέντε πράγματα.

Η Ιατρική εξακολουθεί να έχει αρκετά λεφτά, τουλάχιστον στο εξωτερικό, σε σχέση με τα περισσότερα από τα άλλα επαγγέλματα που κάνει ο κόσμος. Και στην Ελλάδα έχει αρκετά χρήματα, μόλις "πιαστείς" λίγο στην πιάτσα. Όχι τόσα όσα παλαιότερα, αλλά για ρωτήστε και τους υπολοίπους πώς τα βγάζουν πέρα (δασκάλους, αρχιτέκτονες κτλ).

Ακόμα και τα μισά χρήματα να ζητάς σε κάθε επέμβαση σε σχέση με αυτά που ζητούσαν παλαιότερα, ο γιατρός συνεχίζει να είναι από τους πιο καλοπληρωμένους επαγγελματίες. Όχι ο "μέσος γιατρός". Εξάλλου, ούτε ο "μέσος καθηγητής ξένων γλωσσών" ούτε ο "μέσος μηχανικός" βγάζουν αρκετά λεφτά σήμερα. Ο γιατρός που καταφέρνει να ξεχωρίσει όμως βγάζει αρκετά, ακόμα και μέσα στην κρίση. Ψυχραιμία λοιπόν. Κάνετε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα, δύσκολα, χρήσιμα και καλοπληρωμένα επαγγέλματα που υπάρχουν. Διασκεδάστε το όσο μπορείτε λοιπόν, χωρίς γκρίνιες. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορουμε να συγκεντρωθουμε λιγο στο θεμα μας?

Χρονοι αναμονης λεγεται οχι αν πρεπει να παω Γερμανια για ειδικοτητα...

Οποιος/α εχει να προσθεσει κατι χρησιμο σε σχεση με την πνευμονολογια που ρωτησε ο συναδελφος αρκετα πιο πανω,ας το κανει,οι υπολοιποι ανοιγουμε ξανα μανα ενα αλλο τοπικ για το αν θα μεινετε η οχι στην Ελλλαδα και τα λετε εκει.Τοσο απλα.

Καλημερα σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.