Jump to content

Θέμα ελεύθερον...!


zkw

Recommended Posts

Λοιπόοοοοοοοοοοοοοον, ήρθε η ώρα...έφτασε η στιγμή...!

Αποφάσισα να ανοίξω ένα θέμα που θα είναι ελεύθερο, για να γράφει ο καθένας ό,τι θέλει! :wink:

Γράψτε τι σας νευρίασε σήμερα, τι σας έκανε να χαμογελάσετε, σχόλια, αποφθέγματα, παράπονα, αγγελίες, καταγγελίες, ανέκδοτα, ευχές, αφιερώσεις, μηνυματάκια, τραγουδάκια, ποιηματάκια, στιχάκια... γράψτε, τέλος πάντων, ότι σας έρχεται... φωνάξτε, τραγουδήστε, γκρινιάξτε, ζωγραφίστε, εκτονωθείτεεεεεεε... :multicolor:

Υ.Γ. Θερμή παράκληση: Mην αφήσετε το θέμα χωρίς απάντηση γιατί θα μου μείνει ψυχικό τραύμα, ε! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 580
  • Created
  • Last Reply

Αχ, ευχαριστώ!

Λοιπόν, αρχίζει η εκτόνωση: Έχω βαρεθεί την κακεντρέχεια και το αμετανόητο ψάξιμο προκειμένου να βρούμε κάτι αρνητικό στα λόγια του άλλου! Stop distilling the mosquito!

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ήθελα να πω ότι αυτό που με πειράζει λίγο σ'αυτό το φόρουμ είναι που η μια απάντηση -στο 99% των περιπτώσεων-δεν σχετίζεται με την ή τις προηγούμενες απαντήσεις , ακόμα και αν ουσισαστικά λέει τα ίδια πράγματα. Τι θέλω να πω : Οτι ο καθένας λέει το δικό του, και αντι για διάλογος γίνονται παράλληλοι μονόλογοι. Οχι πως αυτό γίνεται πάντα, γίνεται όμως συχνά. Θα ήταν πιστεύω καλύτερο να κοιτάζαμε ,πριν δημοσιεύσουμε, τις απαντήσεις των άλλων και να συμπληρώναμε ή να διαφωνούσαμε, πάντα επι αυτών. ΑΥΤΑ!Κατα τα άλλα :Iloveyou:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλα μιλαμε Ζουκου,σε συγχαιρω............Φοβερη ιδεα να γραφουμε εδωπερα τις αρλουμπες μας..........Καλα λενε οτι οι μεγαλυτερες ιδεες ειναι και οι πιο απλες......... :Iloveyou: ...........Αλλα τι να γραψω τωρα; :banghead: :amstupid: .............Κανα ανεκδοτο;μπααααααααααα Αααα,θελω να αλλαξω την υπογραφη μου και δεν μπορω,τι συμβαινει ρε μαστορες;Δεν θελω να μεινω μια ζωη με τα αυτια στους τοιχους...Κλαααααααααααααψψψψψ.............Επισης αποφασισα να κοψω την καφεινη................Α ναι,ρεεεεεεε....κοψτε το τσιγαρο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.............Δεν δικαιολογειται φοιτητης ιατρικης να καπνιζει εκτος κι αν ειναι αυτοκαταστροφικος.......Εμ,αυτα ειχα να δηλωσω...τα υπολοιπα next time.........Να περνατε καλαα,γιατι μετα απο λιγο μας περιμενουν #$#$^#&^#@$ στιγμες...............

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ σε ολους σας,ξερετε εσεις.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πότε θα βγάλει καινούργιο δίσκο ο Παπάζογλου?????????????? δεν αντέχω άλλο στην αναμονή....περιμένω χειμώνα - καλοκαίρι με το κασελάκι μου έξω απο τα δισκοπωλεία... έχω γεμίσει σκόνη απο τα μπάζα των ολυμπιακών έργων...έχω ένα πακέτο κλήσεις απο τη δημοτική αστυνομία για το παράνομο παρκάρισμα του σωματός μου...έχω ανταλλάξει εκατοντάδες χειραψίες με τον Κουλούρη...εχω φάει το ξύλο της αρκούδας σε κάθε πορεία απεργών... :(

" το ξέρω θα μου δώσεις ένα ...δίσκο...και θα μου πεις να μείνουμε ... για πάντα ...φίλοι"

"είμαι στα αλήθεια τυχερή που σ΄έχω ...μες στην καρδιά μου...

οταν τα πράματα ζορίζουν τριγύρω

και ξέρω αν τύχει ποτέ να εξαντληθώ

θα ' σαι στο πλάι μου ... όταν τα CD σου ακούω"

:cry: γιατί , Νικολάκη, κάνεις μόνο μία συναυλία στην Αθήνα ????? :cry:

YΓ : καλά τα πήγα, zkw??? νομίζεις οτι θα χρειαστούν πολλές συνεδρίες για την περιπτωσή μου???? :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλοί μου άααααανθρωποι, απαντήσατε στο θέμα...τι καλά!!! :D

Τικ- τακ, η περίπτωσή σου είναι ανίατη... μα, τέτοια λατρεία στον Παπάζογλου??? Η φωνή σου, πάντως, δεν είναι κακή... έχεις μέλλον στο τραγούδι! :P

Smoky, μου αρέσει το περπάτημά σου... έχει αέρα, στυλ, χάρη και γοητεία! :wink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ανοίξω ένα νέο θέμα και περιμένω τα αντίστοιχα σχόλια απο συγκεκριμένο άτομο.... :wink:

οι πινακίδες του Σωτηρία...(νομίζω αυτό είναι... :D:D:D )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εψαχνα να βρω την Πανεπιστημιακη Παθολογικη στη Σωτηρια και δυσκολευτηκα.

Καθε πινακιδα που εβλεπα με εστελνε σε καποιο Univercity που μαλλον ειναι μια διαγαλαξειακη αποικια πολη (η νεα αυτη λεξη προερχεται απο τις παλιες και μαλλον ξεπερασμενες universe + city της οποιας την υπαρξη αγνοουσα μεχρι τοτε,αλλα τωρα μπορω να το βροντοφωναξω:

ΚΑΤΑΚΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

Δεν ξερω τι περιμενες για τις ταμπελες αλλα αυτο μου ηρθε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλέ, ποιο Σωτηρία, αφού για μένα μιλάγαμε! :tilestwra:

Λοιπόν, τελευταία είχε πάρει το λόγο η μεγαλογιατρός ZKW. => Πού να το δεις κι από κοντά το περπάτημά μου, στην οθόνη χάνει!

Υ.Γ.: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω τι περιμενες για τις ταμπελες αλλα αυτο μου ηρθε

εεεε...χμμμ...γκουχ γκουχ... :roll: βασικά δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητούσα...αλλά απο το τπτ...

thanks leukiblouza.... :)

Aς το αφήσουμε λοιπόν το Σωτηρία να μη παραπονιέται και η Smoky... :P

(Φίλιππεεεεεεεεεεεεεε που είσαιιιιιιιιιιιιιιιιι..........;;;;;;;;;;;;;;; ) :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω ειμαι ρε Μαριζα........Λοιπον,εχω να δηλωσω οτι οι πινακιδες στο Σωτηρια ειναι απαραδεκτα ανορθογραφες........Δεν ειναι δυνατον να μην ελεγχει κανεις την ορθογραφια τους πριν τις αναρτησουν........Ακους εκει "Βρονχοσκοπιο".........Τι;Δεν ειμαι εγω ο Φιλιππος;........ :roll: ........ :banghead: ..............Απο τους τονους το καταλαβατε ε;.......... :bored: :amstupid: ................Φιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιλ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ και τρία χρόνια ψάχνω σε όλα τα δισκοπωλεία της επικράτειας το τραγούδι "Με κυνηγούν τ' αδέρφια σου" που τραγουδούν Μ.Χιώτης και Μ.Λίντα στην ελληνική ταινία "Ο Ατσίδας"...Δεν υπάρχει πουθενά!!!Ο ευρών αμειφθήσεται... 8) 8) 8)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε ναι λοιπόν, οι πινακίδες στο Σωτηρία είναι τραγικά ανορθόγραφες και ακατανόητες! Πήγα κι εγώ φέτος και μόλις είδα ότι μπήκαν νέες πινακίδες, ανακουφίστηκα, γιατί μέχρι πέρσι υπήρχαν κάποιες άθλιες απαρχαιωμένες και καθόλου ενημερωτικές παλιοπινακίδες. Με το που προσπάθησα να τις διαβάσω, όμως, έφτασα στα όρια του εγκεφαλικού. Εκτός από το univerCity και το βροΝχοσκόπιο, τα οποία ήδη αναφέρθηκαν, υπάρχει γραμμένη η έκφραση "pathologo-anatomy department". Aν υπάρχει άνθρωπος που δεν γνωρίζει ελληνικά και καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό, θα σκίσω τα πτυχία μου και θα του σκουπίσω την μύτη με τα απομεινάρια!! Καλά, έχει και κάτι άλλα αποτυχημένα, αλλά τα έχω απωθήσει στο υποσυνείδητό μου για να επιβιώσω! Ορίστε, τα είπα και ξαλάφρωσα! Ευχαριστήθηκες τώρα Μαρίζα; Αποχωρώ τώρα, γιατί διακρίνω ερωτική ατμόσφαιρα σ'αυτό το θέμα και δεν θέλω να την χαλάσω...

Έρωτααααα, έρωτααααααα, αααααααχ έρωτααααα. Καλά στέφανα παιδιά!

Αυτός ο leukiblouza, κάτι μου θυμίζει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορίστε, τα είπα και ξαλάφρωσα! Ευχαριστήθηκες τώρα Μαρίζα;

ευχαριστήθηκαααααααααααααααααααα :):):)

Αποχωρώ τώρα, γιατί διακρίνω ερωτική ατμόσφαιρα σ'αυτό το θέμα και δεν θέλω να την χαλάσω...Έρωτααααα, έρωτααααααα, αααααααχ έρωτααααα. Καλά στέφανα παιδιά!

Πού είναι καλέ η ερωτική ατμόσφαιρα....στραβή είμαι;;;; :roll:

Μάλλον κοιμάμαι... :bored:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη στήλη « πρόσωπα και προσωπεία » του Χρ. Μηχαηλίδη:

....ΑΛΙ ΙΣΜΑΗΛ ΑΜΠΑΣ, το 13χρονο αγόρι από το Ιράκ, που έχασε τα δυο του χέρια και έπαθε εκτεταμένα εγκαύματα τρίτου βαθμού από τις ανθρωπιστικές βόμβες που έπεσαν στη Βαγδάτη και που, εκτός όλων αυτών των κακών, σκότωσαν τους γονείς του, έναν αδελφό του και άλλους 13 συγγενείς, βλέπει κάπως καλύτερο το μέλλον του τώρα, καθώς ειδικοί χειρουργοί στο νοσοκομείο «Κουίν Μαίρη», στο Λονδίνο, κατάφεραν να του προσθέσουν δύο τεχνητά χέρια. Το πρώτο πράγμα που ζήτησε να κάνει το παιδί ήταν να πλύνει μόνος του το πρόσωπό του και να βουρτσίσει τα δόντια του. Ο θείος του και μοναδικός του κηδεμόνας, ο Μοχάμεντ, τού 'κανε δώρο ένα ωραίο ρολόι χειρός. Ήταν η πρώτη φορά από εκείνην την εφιαλτική μέρα του πολέμου, που στο προσωπάκι του Αλί απλώθηκε ένα πελώριο, πανέμορφο χαμόγελο...

Είναι το παιδάκι εκείνο , του οποίου η φωτογραφία με το δακρυσμένο πρόσωπο και το πληγωμένο σώμα , ταξίδεψε σ’ όλο τον κόσμο και έγινε σήμα κατατεθέν και σύμβολο στις αντιπολεμικές πορείες

…και όσο θυμάμαι τι θα προτιμούσα να είχε συμβεί , αν βρισκόμουν στη θέση του!

Σκεφτόμουν εκ του ασφαλούς…

Να θυμάμαι πάντοτε : να μην ξανασκεφτώ με αυτόν τον τρόπο!! Είναι άδικος…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι, τι θα μπορούσε να είναι ένα ''ελεύθερο'' θέμα;

Εκτός από μουσικο-οικονονομικό/παζαρο-κοινωνικο-ερωτικό (είδες λέξη, ούτε ο Μπαμπινιώτης δεν την ξέρει !) όπως έχει ήδη προκύψει, ένα θέμα ''ελεύθερο'' θα μπορούσε ίσως να είναι :

καθημερινό - ''Ε, ταξί, ελεύθερος;''

κοινωνιολογικό - ''ελευθερία ή ασυδοσία; ''

τουριστικό - ''Το Άγαλμα της Ελευθερίας''

φιλικό - ''Η φίλη μου η Ελευθερία, ... ''

αθλητικό - ''ο Ελευθερόπουλος και τα κατορθώματά του ''

δημοσιογραφικό - ''Η επιστολή της Ρ.Σ. στην Ελευθεροτυπία''

ξενόγλωσσο (γαλλικό) - ''Liberte Egalite Fraternite''

φιλολογικό - ''Ελεύθερος είναι όποιος δεν φοβάται το θάνατο'' Καζαντζάκης

καλλιτεχνικό/σχολικό - ελεύθερο σχέδιο

κοινωνικό - ''ελεύθερος ή παντρεμένος;''

επαγγελματικό - ελεύθερος επαγγελματίας (όπως λέμε γιατρός?!)

επαναστατικό - ''Ελευθερία ή Θάνατος'', ''Συλλογάται καλά όποιος συλλογάται ελεύθερος'', ''Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή'' Βελεστινλής

Δυστυχώς, ακόμη δεν αποφάσισα. :oops:

Θα πάρω τη βοήθεια του κοινού! :wink:

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

απο τη στήλη "πρόσωπα και προσωπεία" του Χρ. Μηχαηλίδη στην Ελευθεροτυπία 31/10/03

ΧΑΝΝΑ ΛΙΟΥΓΚΜΠΕΡΓΚ, 25, κορυφαία παίκτρια ποδοσφαίρου στη Σουηδία, βασικός μεταγραφικός στόχος τώρα της ιταλικής Περούτζα, που, αν την αποκτήσει τελικά, θα είναι η πρώτη επαγγελματική ομάδα που θα έχει και γυναίκα στη σύνθεσή της. Ο πρόεδρος της Περούτζα, ο πολυπράγμων και απρόβλεπτος κ. Λουτσιάνο Γκαούτσι, έχει ενδιαφερθεί προσωπικά για την απόκτηση της Λιούγκμπεργκ, που αγωνίζεται στην εθνική ομάδα γυναικών της Σουηδίας και που είναι η μόνη επαγγελματίας παίκτρια ποδοσφαίρου στη χώρα της. Το 1999 ο κ. Γκαούτσι είχε προσλάβει στην Βιτερμπέζε, όπου ήταν πρόεδρος, την πρώτη γυναίκα προπονήτρια ανδρικής ομάδας στην Ιταλία, την Καρολίνα Μοράτσε, που όμως άντεξε μόλις 8 αγώνες και απολύθηκε. Τον Ιούνιο απέκτησε τον Σααντί Καντάφι, γιο του ηγέτη της Λιβύης. Είχε, επίσης, στην ομάδα τον Κορεάτη Γιούγκ-Χουάν Ααν, τον οποίο και απέλυσε, επειδή πέτυχε το τέρμα με το οποίο η Νότια Κορέα νίκησε και απέκλεισε την Ιταλία στο προηγούμενο Παγκόσμιο Κύπελλο. Στην περίπτωση της Λιούγκμπεργκ, ο κ. πρόεδρος μάλλον θα έχει άλλου είδους προβλήματα, αφού εκπρόσωπος της ιταλικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας δήλωσε χθες ότι «ο κανονισμός δεν επιτρέπει μικτές ομάδες ποδοσφαίρου».

"μια κυρία στα γήπεδα"!!!!!

λέτε να είναι αντιπρόταση στην παλιά ελλ. ταινία "ένας μάγκας στα σαλόνια"????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα περιστατικό που υπέπεσε στην αντίληψή μου χθες και το οποίο μπορεί σε κάποιους να μην πει τίποτα απολύτως, αλλά εμένα με έκανε να χαμογελάσω αυθόρμητα.

Ομόνοια, 13.00, κάθομαι στο Γρηγόρη και απολαμβάνω την μπουγατσούλα μου. Σε κάποια φάση πλησιάζει ένα-ένα τα τραπέζια ένα κλασικό πρεζάκι ζητώντας "ό,τι σου βρίσκεται φιλαράκο". Οι περισσότεροι δε δίνουν τίποτα, εκτός από κάποιον που βγάζει και του δίνει ένα νόμισμα. Βγάζοντάς το όμως από το πορτοφόλι, του πέφτει, χωρίς να το αντιληφθεί εκείνος ( παρά μόνο το πρεζάκι κι εγώ) ένα χαρτονόμισμα μεγάλης αξίας. Το πρεζάκι σκύβει, μαζεύει το χαρτονόμισμα και αντί να το βάλει στην τσέπη και να φύγει (αυξάνοντας τις πιθανότητες να βρει την πολυπόθητη δόση του), σκουντάει τον πελάτη και του δίνει πίσω αυτό που του έπεσε..

Αυτή η σκηνή, όσο και απλοϊκή, με έκανε να χαμογελάσω ασυναίσθητα και να νιώσω λίγο περισσότερο άνθρωπος, από ό,τι πριν τη δω. Αυτά:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

…Εκεί στο Πρότυπο , μας ήρθε σαν μπόμπα η πρώτη Γραμματική της Δημοτικής. Ένα σύντομο, μικρό, σεμνό βιβλιαράκι .Μικρό κι ασήμαντο στην εμφάνιση, μα φλογοβόλο. Θα ήθελα τώρα, ύστερα από πενήντα χρόνια να το κανάκευα στα χέρια μου…ίσως και να το φιλούσα . Παρόλο που σιχαίνομαι τις θεατρικές εκδηλώσεις . Ό,τι , όμως, γίνεται με ισχυρή απαίτηση της καρδιάς δεν είναι θεατρινισμός…Το στέλνε δωρεάν στα σχολεία το Υπουργείο Παιδείας.

Το ξεφυλλίζαμε … «ο πατέρας , του πατέρα, τον πατέρα…» , «η βρύση , της βρύσης, τη βρύση…».

Τα «απαγορευμένα» και τα «εσφαλμένα» γίνονταν κανόνας. Τι ανακούφιση!! Να γίνεται η μάνα σου «μάνα σου» και όχι « μήτηρ σου»….

[…]

γιατί θυμόμουν πολλά ευτράπελα από κείνο το παλιό αλφαβητάριο… « ο καλός υιός ας διώκει τας μυίας από τον πατέρα , από την μητέρα, από τον πάππον…»… πολύ διδακτικό…να γίνει το παιδί η ξεμυγιάστρα των γονέων του…

Έλλη Αλεξίου, η μεταρρύθμιση του 1917

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ειναι τρελοι αυτοι οι Ρωμαιοι????...για να δούμε,για να δούμε....

[....10+ 1 για τους οποίους μας γοητεύει η Ιταλία

1. για τον εσπρέσσο

2. για το καμπιονάτο

3. για τα σπαγγέτι promodoro basilico

4.για τις Ferrari που κοκκινίζουν τα όνειρα μας

5.για τον Φεντερίκο Φελινι

6. για το σχήμα της στο χάρτη

7. για το στάιλινγκ της μαφίας στο σινεμά

8. για τις καμπύλες των ιταλίδων

9.για το ότι μπορούν να λενε μια «βρώμικη» λέξη χωρίς λογοκρισία

10. για τις διατηρητέες παλιές πόλεις

10+1 . Για τη Μόνικα Μπελουτσι

10+ 1 για τους οποίους μας απογοητεύει η Ιταλία

1. για το ότι πίνουν τον εσπρεσο σε 10’’

2. για τη Γιουβέντους

3. για τα σπαγγέτι al pesto

4. για τις κόκκινες Ferrari που δεν θα αποκτήσουμε ποτέ

5. για τα TV shows τους

6. για τη διάρκεια του εθνικού τους ύμνου

7. για το στάιλινγκ της μαφίας στην πραγματικότητα

8. για τις τσιρίδες των Ιταλίδων

9. για το πώς λέγεται η «βρώμα» στα ιταλικά

10. για το φολκλόρ στις πόλεις

10+1 . Για τη Μόνικα Μπελουτσι

10 πράγματα που δεν θα πιστεύατε ότι έχουν ειπωθεί για την Ιταλία

1. «το πρόβλημα με το ιταλικό φαγητό είναι ότι ,πέντε μέρες μετά, πεινάς ξανά» Τζόρτζ Μίλερ

2. « στην Ιταλία ,για 30 χρόνια είχαν πόλεμο, τρομοκρατίες, φόνους, αιματοχυσίες, αλλά έβγαλαν τον Μικαλαντζελο και το Λεονάρντο ντα Βίντσι. Στην Ελβετία ζούσαν με αδερφική αγάπη ,δημοκρατία και ειρήνη για 500 χρόνια . Και τι δημιούργησαν; Το ρολόι –κούκο» Όρσον Γουέλς

3. «Δεν είναι αδύνατον να κυβερνήσεις τους Ιταλούς. Είναι τελείως άχρηστο» Μπενίτο Μουσολίνι

4. « Δεν μπορείς να κοιτάξεις κανένα κτίριο αφότου έχεις δει την Ιταλία» Φάνι Μπάρνεϊ

5. «Η Βενετία μοιάζει σαν να τρως ένα κουτί σοκολατάκια γεμιστά με λικέρ» Τρούμαν Καπότε

6. « Ο Δημιουργός έφτιαξε την Ιταλία από σχέδια του Μικαλαντζελο» Μαρκ Τουεν

7. « Η Ιταλία είναι ένα όνειρο που επιστρέφει ολην την υπόλοιπη ζωή σου» Ανα Αχμάτοβα

8. « ο άνθρωπος που δεν έχει βρεθεί ποτέ στην Ιταλία, δεν έχει δει ποτέ αυτό ,το οποίο είναι προορισμένος να δει» Σάμιουελ Τζόνσον

9. « προτιμώ να είμαι σκύλος και να φοβάμαι το φεγγάρι από Ρωμαίος» Σαίξπηρ

10. « Το 1948 , οι Ιταλοί είχαν αρχίσει να ανακάμπτουν δείχνοντας ακόμη μια φορά την ικανότητά τους να αντιμετωπίζουν την καταστροφή, η οποία είναι ταιριαστή με την ανικανότητά τους να αντιμετωπίσουν την επιτυχία» Γκόρ Βιντάλ

τραγούδια που μας έμαθαν ιταλικά

1.Φε-λι-τσι-τά

2. α κάζα ντι Ιρένε

3.τι άμοοοοο, τι άμοοοοοο

4.έι μάμπο, μάμπο ιταλιάνο

5. ιιιλ μοοοοντο

6.ουν άλτρα τε

7. Τε βόλιο μπένε σάι, μα τάντο μπένε σάι

8.σαπόρε ντι μάρε

9. τα παπάκια (κανείς δεν έμαθε ποτέ τους στίχους)

10. 6-8,6-8,3-5-7 (να να να…)

και....5 ιταλικά απωθημένα

1.να μπεις σε σιντριβάνι μετά από μεθύσι ( ακόμα κι αν αυτό είναι της Μαβίλη)

2.να πεις σωστά τον πληθυντικό του «καπουτσίνο»

3.να βγεις ξημέρωμα με αμάξι στο Μόντε Κάρλο

4.η ευχή στη Φοντάνα ντι Τρέβι να βγει αληθινή

5.να γραφτείς σε σχολή Καλών Τεχνών της Φλωρεντίας...]

απο το περιοδικό Homme Μαρτίου

εξαιρετικά αφιερωμένο στην bella ragazza της παρέας μας,Winmx...

πες μας,πες μας, αυτή η ...ανταπόκριση ειναι σωστή ;) ????

emitaly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φλωρεντία μου-από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω δει!

Ανοιξα φώτο πάλι και ξαναγύρισα εκεί ανάμεσα στα πολλά διατηρητεα κτίρια .Ψηλά στο Πανόραμα που νομίζεις ότι ετοιμάζεσαι να γυρίσεις πίσω σε μεσαιωνικό χρόνο επισκεπτόμενος την Φλωρεντία.

(Αυτό το συναίσθημα επιστροφής στο παρελθόν , το ένιωσα και στη Μονεμβασιά όπου μετά από 3 μέρες στα βυζαντινά σοκάκαια της, νόμιζα ότι θα ξεπροβάλλουν από κανα στενο βυζαντινοί ακόλουθοι ή ότι άκουγα βυζαντινούς ύμνους-καλά είχα πιει κιόλας!) emofftopic

Φλωρεντία λοιπόν. Η παλιά πόλη ένα όνειρο -βουτιά στην ιστορία .Το Ντουόμο με απίστευτα σκαλιστά από έξω που χαζεύαμε και προσπαθούσαμε να χωρέσουμε σχέδια και χρώματα σε ντουλαπάκια αναμνήσεων. Στενα δρομάκια με έφεση στις βιβλιοδεσίες (σωστα αριστουργήματα) ,πλατεία δημαρχείου γύρω από κτίρια που μυρίζουν μεσαίωνα.

Και αυτό που μου έμεινε ο αγαπημένος μου πινόκιο παντού.Τώρα σε 2 γωνιές του δωματίου να μου θυμίζει πόσο όμορφη είναι η πόλη του και να με βάζει να του υπόσχομαι ότι θα ξαναπάμε σύντομα ! :wub:B)B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι τρελοι αυτοι οι Ρωμαιοι????...για να δούμε,για να δούμε....

ειναι ειναι.....και πολυλογαδες ειναι

[....10+ 1 για τους οποίους μας γοητεύει η Ιταλία

1. για τον εσπρέσσο

2. για το καμπιονάτο

3. για τα σπαγγέτι promodoro basilico

4.για τις Ferrari που κοκκινίζουν τα όνειρα μας

5.για τον Φεντερίκο  Φελινι

6. για το σχήμα της στο χάρτη

7. για το στάιλινγκ της μαφίας στο σινεμά

8. για τις καμπύλες των ιταλίδων

9.για το ότι μπορούν να λενε μια «βρώμικη» λέξη χωρίς λογοκρισία

10. για τις διατηρητέες παλιές πόλεις

10+1 . Για τη Μόνικα Μπελουτσι

ο καφες ειναι καταπληκτικος...αυτο να λεγεται!!!νταξ τα ζυμαρικα ειναι θεικα....οι Φεραρι δε μας νοιαζει,οι καμπυλες των ιταλιδων ουτε.Μας εχουν πρηξει με τη μπαλα και τωρα ξεκιναει και η φορμουλα emeleos !!!Εχει ομως κατι καλους Ιταλους :wub::wub: τυφλα να'χει η Μπελουτσι!!!Αν πατε προς τα κατω,προς νοτο θα νιωσετε σα το σπιτι σας ΖΗΤΩ ΟΙ ΚΟΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙ!!!Δε πεφτει λογοκρισια οταν λεμε cazzo!!!Ναι εχει καταπληκτικες παλιες πολεις.....ειχα παει καποτε σε μια παλια μεσαιωνικη πολη,Ουρμπινο και επεσα σε γιορτουλα ....καταπληκτικα!!!

10+ 1 για τους οποίους μας απογοητεύει η Ιταλία

1. για το ότι  πίνουν τον εσπρεσο σε 10’’

2. για τη Γιουβέντους

3. για τα σπαγγέτι al pesto

4. για τις κόκκινες Ferrari  που δεν θα αποκτήσουμε ποτέ

5. για τα TV shows τους

6. για τη διάρκεια του εθνικού τους ύμνου

7. για το στάιλινγκ της μαφίας στην πραγματικότητα

8. για τις τσιρίδες των Ιταλίδων

9. για το πώς λέγεται η «βρώμα» στα ιταλικά

10. για το φολκλόρ στις πόλεις

10+1 . Για τη Μόνικα Μπελουτσι

μα αν δε τον πιουμε γρηγορα θα παγωσει :blink::blink: Η γιουβεντους δε μας αφορα,το pesto πολυ αλμυρο.....τα αλλα τ'αφηνω ασχολιαστα!Να πω πως λεγεται η "βρωμα"; :lol::lol::lol:

τραγούδια που μας έμαθαν ιταλικά

1.Φε-λι-τσι-τά

2. α κάζα ντι Ιρένε

3.τι άμοοοοο, τι  άμοοοοοο

4.έι μάμπο, μάμπο ιταλιάνο

5. ιιιλ μοοοοντο

6.ουν άλτρα τε

7. Τε βόλιο μπένε σάι, μα τάντο μπένε σάι

8.σαπόρε ντι μάρε

9. τα παπάκια (κανείς δεν έμαθε ποτέ τους στίχους)

10. 6-8,6-8,3-5-7 (να να να…)

καλε ξεχασαν παρα πολλους......

και....5  ιταλικά απωθημένα

1.να μπεις σε σιντριβάνι μετά από μεθύσι ( ακόμα κι αν αυτό είναι της Μαβίλη)

2.να πεις σωστά τον πληθυντικό του «καπουτσίνο»

3.να βγεις ξημέρωμα με αμάξι στο Μόντε Κάρλο

4.η ευχή στη Φοντάνα ντι Τρέβι να βγει αληθινή

5.να γραφτείς σε  σχολή Καλών Τεχνών της Φλωρεντίας...]

απο το περιοδικό Homme Μαρτίου

δε ηξερα οτι το Μοντε Καρλο μετακομισε στην Ιταλια :P:P Χαχαχαχ δημοσιογραφοι!!!

Καπουτσινι ο πληθυντικος ....εγω πινω καπουτσο σκουρο με κακαο!!!

Εμενα δε βγηκε αληθινη η ευχη...πλατσουρισα ομως τα ποδαρια μου

Η Φλωρεντια εχει καταπληκτικα δερματινα

Τι αλλο θελετε να μαθετε για την Ιταλια;;;Εδω η καλη ανταποκριτρια emdevil

emthanx Τικ-τακ emiloveyouemkiss αληθεια ποιος ειπε οτι ειμαι bella ragazza;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εεεεε.....εντάξει....μπορεί να ανοίγω θεματάκια " αποκλειστικά για γκέυ" και να μετριόμαστε με γκεϋομετρα,αλλά αυτά δεν με εμποδίζουν να εκφράζω την αποψή μου για σένα,να σε εκθείαζω...

ειναι παρεξηγήσιμο,μωρό μου?????? εεεε???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σημερα πουρνο πουρνο στο μετρο συναντησα μια ταξη απο πρωτακια...προκειμενου να ανεβουν με προσοχή τις σκάλες ο δάσκαλος τους ειχε πει να κανουν μια σειρα ο ενας πισω απο τον αλλο και εδωσε την οδηγία στο πρωτο παιδακι , ενα κοριτσακι , τη Μαρια ,να στριψει δεξια μολις ανεβει, ενω αυτος παρεμεινε στο τελος της σειρας πισω και απο το τελευταιο παιδακι...Φτανει η Μαρια στην κορυφη της σκάλας και αρχιζει να στριβει ...αριστερα παρασερνοντας και τα αλλα παιδάκια . Μια αλυσιδα απο παιδακια πηγαινε σε αντιθετη κατευθυνση και ο δάσκαλος που ηταν ακόμη στα τελευταια σκαλοπάτια να φωναζει με αγωνία: " δεξια, Μαρία...δεξιά...δεξια σου ειπα... οπως κανουμε το σταυρό μας.... "

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.