Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Δημόσιοι υπάλληλοι ως υπεράριθμοι σε ειδικότητα


Recommended Posts

εχω μπει με κατατακτηριες στην ιατρικη σχολη και μου ειπαν οτι εχω τη δυνατοτητα να κανω ως υπεραριθμος την ειδικοτητα που επιθυμω εφοσον εχω μονιμη θεση σε νοσοκομειο πχ ως ψυχολογος. γνωριζει καποιος ποιο ειναι το ΦΕΚ που αναφερει με λεπτομερειες τις απαιτησεις και τα δικαιολογητικα;

θα πρεπει να εχω διοριστει ως μονιμος στο δημοσιο πριν παρω το πτυχιο της ιατρικης ή η διαταξη ισχυει και εφοσον διοριστω καθως περιμενω στην αναμονη;

ο μισθος που θα παιρνω θα ειναι απο την υπηρεσια που μετατεθηκα ή θα ειναι ο ιδιος τους ειδικευομενου;

μετα εχω την υποχρεωση να επιστρεψω στην προηγουμενη θεση μου;

μπορω να παρω εκπαιδευτικη αδεια απο την θεση που ηδη κατεχω χωρις αποδοχες;

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σου απο μένα...λοιπόν άκου...μπορείς ως υπεράριθμος να κανεις την ειδικότητα που σε ενδιαφέρει εφόσον έχεις μόνιμη θέση σε νοσοκομείο!Ο διορισμός σου στο δημόσιο θα μπορεί να γίνει είτε ως φοιτητής ιατρικής ακόμα είτε ως ανειδίκευτος ιατρός εν αναμονή!Προσοχή όμως ...για να μπεις ως υπεράριθμος θα πρέπει να έχεις ηδη 2 ή 3 χρόνια δουλεμένα στο δημόσιο οχι λιγότερα!

Ο μισθός σου θα είναι από την υπηρεσία που μετατέθηκες συν τις εφημερίες σου..ολα οκ μέχρι εδώ!Μετά όμως το πέρας της ειδικότητας σου θα πρέπει να επιστρέψεις στην προηγούμενη σου θέση για διαστημα διπλάσιο των ετών που απασχολήθηκες ως ειδικευόμενος,πχ : έχεις θέση ψυχόλογου ήδη 2 ή 3 χρόνια(δν θυμάμαι καλά) μετά μπαίνεις ως υπεράριθμος για 5 χρόνια αλλά αφού τελειώσεις για μια δεκαετία θα είσαι υποχρεωμένος να δουλεύεις ως ψυχολόγος!!!

Εγώ αυτή την ενημέρωση έχω απο συγγενικό μου πρόσωπο που το είχε ψαξει καλά το θέμα..με λιγα λόγια ΔΩΡΟΝ ΑΔΩΡΟΝ!

Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιό είναι το ΦΕΚ..αλλά μέσα στο φορουμ αν ψάξεις καλά σίγουρα θα το έχει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω 2 ιατρους που εχουν κανει αυτη την δουλειά εκ των οποιων τον 1 καλα. Ο εν λογω ηταν νοσηλευτης και με τον τροπο αυτο ειδικεύτηκε, αλλά τωρα τελειώνοντας επιστρεφει στην αρχική του θέση! Ολοι τους πονταραν σε νεο νομο που θα τους απαλλασσε τελικα απο αυτη την υποχρεωση, αλλα μαλλον θα περιμενον κιαλλο!

Τελικά δεν νομίζω οτι συμφέρει ολο αυτο εκτος αν πραγματικα το χεις μεράκι να γίνεις ιατρος γιατί

α)πρεπει να έχεις σπουδάσει κατι αλλο και μετα με κατατακτηριες ιατρική που θα πει οτι τα 8 με 9 χρονακια δεν τα γλυτώνεις ακομα και αν σου αναγνώριστουν καποια- εχε υποψη οτι θα δουλεύεις κιολα!

β) με το περας μενεις εκτος κανα 8αρι το λιγοτερο χρόνια και σιγουρα μεχρι τα 40 και βαλε! Δεν ξέρω αν μπορείς να την ασκείς παρανομα και ιδιωτικα την ειδικότητα!

γ)αν παραιτηθεις απο το ποστο επιστρεφεις ολους τους μισθους κατα την διαρκεια της ειδικοτητας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω γνωστο συμφοιτητη μου ο οποιος ειναι διορισμενος στο δημοσιο...αλλα οχι σε τομεα υγειας....ισχυριζεται οτι μπορει να κανει ειδικοτητα ως υπεραριθμος

Υποθετω απο τα λεγομενα σας οτι κατι τετοιο δεν μπορει να γινει εκτος και αν υπαρξει καμια αποσπαση (;) με κανεναν "μαγικο" τροπο...

υ.γ. ας κανει καποιος ενα copy paste τη διευθυνση...δ μπορω να μπω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρητικά μπορεί να μπει αν του χορηγηθεί εκπαιδευτική άδεια από το υπουργείο στο οποίο υπάγεται....πάντα με τα λεγόμενα του ΥΥΚΑ και με τις ίδιες δεσμέεύεις...........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος ισχύει για όσους υπηρετούν σε φορείς που "εποπτεύονται από το υπουργείο υγείας". Πράγματι πρέπει να

έχεις κλείσει 2 χρόνια, για να κάνεις αίτηση ως υπεράριθμος κ πληρώνεσαι με το μισθό της θέσης που ήδη κατείχες.

Όσον αφορά τις εφημερίες, ξέρω οτι υπάρχει διαφορετικός κωδικός από αυτόν που πληρώνονται οι μη υπεράριθμοι

ειδικευόμενοι και θεωρητικά μπορείς να πληρωθείς μέχρι το μέγιστο των υπερωριών σου (60ώρες).

ΦΕΚ 132/16-7-2004 , ΣΕΛ. 525,ΑΡΘΡΟ 35, ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω γνωστο συμφοιτητη μου ο οποιος ειναι διορισμενος στο δημοσιο...αλλα οχι σε τομεα υγειας....ισχυριζεται οτι μπορει να κανει ειδικοτητα ως υπεραριθμος

Υποθετω απο τα λεγομενα σας οτι κατι τετοιο δεν μπορει να γινει εκτος και αν υπαρξει καμια αποσπαση (;) με κανεναν "μαγικο" τροπο...

υ.γ. ας κανει καποιος ενα copy paste τη διευθυνση...δ μπορω να μπω...

Ισχύει.

Ξέρω πυροσβέστη που το έκανε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να κάνεις ειδικότητα εφ'όσον έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια στο δημόσιο, οπότε γίνεσαι μόνιμος δημόιος υπάλληλος... τότε ζητάς εκπαιδευτική άδεια από τη θέση σου ίση προς το χρόνο ειδικότητας...αυτή εφ'όσον εγκριθεί από το υπηρεσιακό συμβούλιο την παίρνεις και τοποθετείσαι ως υπεράριθμη σε νοσοκομείο της ίδιας ΔΥΠΕ νομίζω και κάνεις την ειδικότητά σου αμειβόμενη με τον μισθό που κατείχες στην οργανική σου θέση προσαυξημένο κατά 20% συν τις εφημερίες...

όταν τελειώσεις τη ειδικότητα.............

...οφείλεις να επιστρέψεις στην οργανική σου θέση, και να εργαστείς το διπλάσιο των χρόνων εκπαιδευτικής άδειας...

...μπορείς να παραιτηθείς από το δημόσιο, αλλά τότε πρέπει να πληρώσεις όλους τους μισθούς που έλαβες κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής άδειας....

....ήδη υπάρχουν ειδικευθέντες διαφόρων ειδικοτήτων και διαφόρων νοσοκομείων που τους κάλεσαν να επιστρέψουν στις οργανικές τους θέσεις....

...υπάρχει μια μερίδα αλαζόνων που θεωρεί ότι θα πετύχει ευεργετική ρύθμιση και θα τοποθετηθεί από το παράθυρο στο ΕΣΥ...αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ διότι:

...παραβιάζεται η συνταγματική αρχή της ισότητας...δεν μπορεί να μπαίνουν στην ίδια δημόσια θέση υπάλληλοι με 2 διαφορετικούς τρόπους... τα κριτήρια για την είσοδο στο ΕΣΥ είναι ίδια για όλους... δεν μπορεί ο ένας να περνάει από κρίσεις και ΣΚΕΙΟΠΝΙ κλπ. και ο άλλος να μπαίνει από το παράθυρο επειδή κάποτε ήταν δημόσιος υπάλληλος σε άλλο επάγγελμα... δηλ. για να γίνεις επιμελητής Β θα πρέπει να ακολουθείται η ίδια διαδικασία για όλους τους υποψηφίους...ακόμη και αν γινόταν αυτό, όλοι οι συνάδελφοί σου που περίμεναν να διοριστούν με κρίση σαν επιμελητές φτιάχνοντας βιογραφικά και δημόσιες σχέσεις θα προσφύγουν στα διοικητικά δικαστήρια και θα δικαιωθούν όταν κάποιος τους φάει τη θέση ή τον βρουν μπροστά τους στην εξέλιξη...

...ο διορισμός σε θέση κλάδου ιατρών ΕΣΥ διέπεται από ειδικές διατάξεις και γίνεται με καθορισμένο τρόπο και κριτήρια, διαφορετικά από αυτά για τον διορισμό σε άλλη θέση του δημοσίου τομέα, γι'αυτό και οι ιατροί δεν διορίζονται για παράδειγμα μέσω ΑΣΕΠ... δεν ισχύει η διαδικασία της μετάταξης από κλάδο ΤΕ ή ΠΕ του δημοσίου τομέα σε θέση κλάδου ιατρού ΕΣΥ....ακόμη και αν ίσχυε η μετάταξη, θα πρέπει αυτή να γίνει σε κενή θέση ΕΣΥ, την οποία θα διεκδικήσουν και άλλοι υποψήφιοι...το να μετατρεπόταν τέλος μια θέση κλάδου ΤΕ ή ΠΕ σε θέση κλάδου ιατρού ΕΣΥ και να μετατασσόταν κάποιος εκεί θα αποτελούσε μέγα σκάνδαλο και θα ήταν προδήλως αντισυνταγματικό για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω...

οπότε το να αναμένεις κάποια τέτοια ρύθμιση είναι κατά τη γνώμη μου σουρεαλιστικό....

η όλη φάση συμφέρει αν έχεις λεφτά για πέταμα, αν έχεις τόσο τεράστιες αναμονές και πεις οκ, θα την κάνω τώρα την ειδικότητα και μετά παραιτούμαι κλπ...

(εξυπακούεται ότι τελειώνοντας την ειδικότητα και εφ'όσον παραμένεις διορισμένη σε άλλη οργανική θέση του δημοσίου, δεν θα μπορείς αλλιώς να ασκήσεις την ειδικότητά σου αν δεν ξεμπερδέψεις τις εκκρεμότητες με το δημόσιο διότι δεν μπορείς να κατέχεις πάνω από μια θέσεις και επιπλέον ούτε ιδιωτικά θα μπορείς να δουλέψεις διότι και είναι παράνομο και δεν θα μπορείς να εκδίδεις νόμιμες συνταγές και αποδείξεις)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ.....

είναι αυτοί που εργάζονται σε ΝΠΔΔ τα οποία προβλέπουν θέσεις ιατρών ΕΚΤΟΣ ΚΛΑΔΟΥ ΕΣΥ...πχ ένας επόπτης δημόσιας υγείας από ΤΕΙ δημόσιας υγιεινής μπορεί με το πτυχίο ιατρικής να μεταταγεί μέσα στην ίδια υπηρεσία ,στην νομαρχία του, σε θέση ΠΕ σαν νομίατρος και με εκπαιδευτική άδεια να κάνει την ειδικότητα και μετά να επιστρέψει στην οργσνική του θέση στη νομαρχία και να εργάζεται ως νομίατρος....αλλά ΔΕΝ μπορεί να μπει στο ΕΣΥ με αυτόν τον τρόπο

...αυτό ενδέχεται να ισχύει και για το ΙΚΑ, που έχει δικές του θέσεις ιατρών....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνιμοι υπάλληλοι που υπηρετούν σε Ν.Π.Δ.Δ. και σε φορείς του ΥΥΚΚΑ ως υπεράριθμοι άμισθοι ειδικευόμενοι

Φ.Ε.Κ. 132, τεύχος Α',16/7/2004

http://www.et.gr/view_publication/2004/1/1....submitted=True

Κεφάλαιο Β', Άρθρο 35

http://www.et.gr/view_publication/2004/1/1....submitted=True

3570079100_6b3500b311_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Ωραία.. υπενθύμισε μας αν μπορείς και ποιες είναι οι υποχρεώσεις της παραγράφου 7 του άρθρου 58 του νόμου 2683/1999 που αναφέρεται ότι έχουν μετά το τέλος της εκπαιδευτικής άδειας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άθρο 58, παράγραφος 7 του υπαλληλιού κώδικα...

7. Μετά το τέλος της άδειας εκπαίδευσης ο υπάλληλος υποχρεούται να υπηρετήσει στο Δημόσιο ή σε νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου γιο χρονικό διάστημα ίσο με το τριπλάσιο του χρόνου της άδειας. Το διάστημα αυτό δεν μπορεί να είναι λιγότερο από τρία (3) ούτε περισσότερο από δέκα (10) έτη. Σε περίπτωση αθέτησης της υποχρέωσής του αυτής ο υπάλληλος υποχρεούται να επιστρέψει τις αποδοχές που έλαβε κατά το χρόνο της άδειας, ο οποίος δεν υπολογίζεται στην περίπτωση αυτή ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το ΙΚΑ επαιζε στο παρελθον (δεν ξερω αν γινεται ακομα) η εξης ωραία φάση: οποιος ειχε βυσμα στο ιδρυμα διοριζοταν σαν ανειδικευτος γιατρος σε μερη που δεν υπηρχαν ειδικευμενοι πχ στη Λερο η αλλα νησια. Αφου εμενε λιγα χρονια σε αυτη τη θεση πηγαινε σαν υπεραριθμος σε οποια ειδικοτητα ηθελε και μετα γυρναγε στο ΙΚΑ σαν ειδικευμενος. ομως γιατρος ηταν πριν γιατρος και μετα απλα βολευοταν γρηγορα και φυσικα μετα ανοιγε και ιδιωτικο ιατρειο κατα

τη γνωμη ηταν η καλυτερη μοντα απο τις διαφορες που παιζουν σε αυτο το κομματι της ιατρικης ζωης. Επισης ατομα που υπηρετουσαν αστυνομια η πυροσβεστικη μπορουσαν να σπουδασουν ιατρικη και μετα εκαναν ειδικοτητα και γυρναγαν σαν γιατροι στο σωμα τωρα αστυνομια πανε απο σσας πυροσβεστικη ειναι αλλη καλη περιπτωση να χωθει κανεις οποιος εχει αποψη η εμπειρια ας την καταθεσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....Άκου τώρα που έχει φτάσει το πράμα....

.. να δεχθώ ότι από τη στιγμή που έχουν θέσεις ιατρών σε αυτές τις υπηρεσίες έχει ίσως κάποια λογική το μέτρο... αλλά το να μπαίνει στο ΕΣΥ από το παράθυρο ο οποιοσδήποτε έχει θέση στο δημόσιο είναι παντελώς αδύνατον....αν ήταν έτσι δεν θα χρειαζόταν κανείς να μπαίνει στην ιατρική, θα δίναμε όλοι για κάποιο ΤΕΙ που έχει απορρόφηση και θα είχαμε εξασφαλίσει την εξέλιξή μας στο ΕΣΥ μέχρι διευθυντές....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχας ξερεις 1 ατομο που να εκανε αυτο το κολπο με το ΙΚΑ γιατι μου φαινεται πολυ τραβηγμενο. παλια πριν 10 χρονια ισως να γινοταν αλλα τωρα; ειδικα τωρα που ακομα και γιατροι με ειδικοτητα δεν μπορουν να διοριστουν στο ΙΚΑ. ολοι με ετησιες συμβασεις ειναι...

στο δευτερο κομματι - περι ΤΕΙ- δεν ειναι και τοσο ευκολα τα πραγματα να ερθεις απο ασχετη σχολη να δωσεις και να μπεις στην ιατρικη και να την τελειωσεις. αλλα και τα παιδια που μπαινουν με κατατακτηριες απο παραιατρικες σχολες τα περισσοτερα δουλευουν. και οταν με το καλο την τελειωσουν θα πρεπει να μπουν στη διαδικασια του διορισμου στο δημοσιο. επισης πολυ δυσκολο θεμα. αν παρακολουθουσες τον ΑΣΕΠ θα ηξερες οτι διορισμοι γινονται του αγιου πουτσ... και ανοιγουν ελαχιστες θεσεις.

δεν ειναι λοιπον και τοσο ευκολο...μην αγχωνεσαι λοιπον οτι θα σου φαει καποιος τη θεσουλα σου. μαλλον θα επρεπε να αγχωσαι περισσοτερο να ανοιχτουν νεες θεσεις ειδικοτητας και να διοριστουν νεοι γιατροι μονιμοι στα νοσοκομεια γιατι ετσι οπως παμε μεχρι να ξεκινησουμε ειδικοτητα δεν θα υπαρχει επιμελητης να μας διδαξει κατι. θα εχουν παρει ολοι συνταξη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Για το κόλπο με το ΙΚΑ κατάρχήν δεν μίλησα εγώ....αλλά άλλος μας είπε για την πατέντα αυτή και δεν γνωρίζω αν ισχύει....εγώ είπα ότι στο ΙΚΑ πιθανόν να μπορεί κάποιος να μείνει αφού κάνει ειδικότητα ως υπεράριθμος διότι διαθέτει δικές του θέσεις ιατρών....

... Το να προσληφθούν μόνιμοι γιατροί με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο....το να ανοίγουν συνεχώς νέες θέσεις ειδικότητας για να καλυφθούν άρπα κόλλα οι ανάγκες του οποιουδήποτε μπουρδ....νοσοκομείου το θεωρώ ανοησία και δεν πρόκειται να αγχωθώ για αυτό......

... Ούτε αγχώνομαι μη μου φάει κάποιος τη θεσούλα μου, όπως ειρωνικά λες ενώ εγώ δεν υπήρξα είρων, γιατί το αν θα θελήσω να μπω κάποτε στο ΕΣΥ ή όχι δεν μπορώ να το απαντήσω τώρα..

...Το όλο σχόλιό μου έγκειται στο ότι πιστεύω πως για την είσοδο στο ΕΣΥ όπως και σε οποιονδήποτε επαγγελματικό κλάδο πρέπει να υπάρχουν απόλυτα ίδια κριτήρια για όλους τους ενδιαφερόμενους....και εγώ αντίστοιχα, αν αποφασίσω να παρατήσω την ιατρική κάποτε για να γίνω αρχαιολόγος, δεν θα απαιτήσω να καταλάβω μια θέση απτο παράθυρο με το επιχείρημα ότι όταν ήμουνα στην ιατρική δυσκολεύτηκα ή είχα αναμονή... για την οποιαδήποτε προσωπική μου επιλογή, συνειδητή ή τυχαία, δεν θεωρώ ότι μου χρωστάει χάρη η κοινωνία...

...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα κόλπα με το ΙΚΑ μίλησε ο medico parado... εγώ ανέφερα τι συνάγεται εκ του νόμου για τους υπεράριθμους που έχουν θέση στο δημόσιο και τι πιθανόν ισχύει για το ΙΚΑ και άλλες υπηρεσίες... όσο για το θέμα που έθεσα μετο ΕΣΥ, το ανέφερα επειδή είναι κάτι που προβληματίζει πολλούς αποφοίτους που είναι ήδη στο δημόσιο και απλά τυγχάνει να γνωρίζω αρκετούς τέτοιους και να το έχω συζητήσει εκτενώς μαζί τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τη γνώμη μου τέλος, αν πρέπει να αγχώνομαι για κάτι, είναι για το πώς θα βελτιώνω διαρκώς τις γνώσεις και την εμπειρία μου πάνω στη δουλειά μου, για το πώς θα γίνομαι διαρκώς καλύτερος και αρτιότερος και για το αν οι ασθενείς που πέφτουν στα χέρια μου με αγαπούν και με εκτιμούν ή με βρίζουν πίσω απ'την πλάτη μου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τη γνώμη μου τέλος, αν πρέπει να αγχώνομαι για κάτι, είναι για το πώς θα βελτιώνω διαρκώς τις γνώσεις και την εμπειρία μου πάνω στη δουλειά μου, για το πώς θα γίνομαι διαρκώς καλύτερος και αρτιότερος και για το αν οι ασθενείς που πέφτουν στα χέρια μου με αγαπούν και με εκτιμούν ή με βρίζουν πίσω απ'την πλάτη μου....

στη σχολη δεν ειδα και κανεναν να αγχωνεται ιδιαιτερα για το επιπεδο των γνωσεων..σχεδον καμια παραταξη δεν ανοιξε το θεμα αυτο αλλα και οι φοιτητες βολευονταν με τα κονε των παραταξεων και με τα 10αρια των μαθ. επιλογης. ολοι σφυριζαν αδιαφορα. να περασουμε τα μαθηματα και μετα βλεπουμε...και μετα μας φταινε οι αποφοιτοι του εξωτερικου! τα χαλια μας δεν τα βλεπουμε! οχι! γιατι μας ενδιαφερει μην μας φανε τη μιζερη θεσουλα μας στο νοσοκομειο και οχι αν γινουμε καλοι επιστημονες...

και μετα ανακαλυπουμε οτι η ιατρικη θελει συνεχη εκπαιδευση και εμπειρια. και παλι αντι να τα βαλει ο μιζερος ειδικευομενος με το κρατος και τις εκαστοτε κυβερνησεις γιατι δεν του παρεχει ουτε επιμελητες, ουτε εξοπλισμο, ουτε εκπαιδευση αρχιζει τα κονε με τις φαρμακευτικες για να παει σε κανα συνεδριο και κανα ταξιδακι αναψυχης...

και μετα θυμομαστε και τα λαμογια που πιανουν θεσεις στο ΕΣΥ μεσω γνωριμιων και κομματικων γραφειων...το προβλημα δεν ειναι οτι υπαρχουν αυτα τα λαμογια. το προβλημα ειναι οτι ο μεσος αποφοιτος της ιατρικης ζηλευει που δεν ειναι και αυτο λαμογιο...

γι'αυτο δεν διορθωνεται τιποτα σε αυτη τη κωλοχωρα. γιατι ολοι κοιτανε να βολεψουν την παρτη τους.

δεν τα χωνω σε εσενα προσωπικα. δεν ξερω καν τις αποψεις σου.

αλλα εχω αηδιασει με ολους αυτους που λενε οτι εφταιγαν οι καταληψεις για το οτι δεν γινονταν μαθηματα ενω τωρα που γινονται ειμαστε ευχαριστημενοι, που ζητανε εξετασεις για ειδικοτητα αλλα δεν εχουν δει πως περνιοντουσαν τοσοι βαθμοι γραπτων απτη πισω πορτα ή δεν εχουν δει τον ΑΣΕΠ. σε λιγο το ΕΣΥ θα γινει ιδιωτικο και νομιζουν οτι ο ιδιωτης που θα εχει ως απολυτο σκοπο το κερδος θα ενδιαφερθει για την καλη τους εκπαιδευση και οχι για να τους ξεζουμισει οικονομικα και σωματικα. προφανως δεν εχουν δουλεψει σε ιδιωτικη επιχειρηση για να δουνε την γλυκα...τοσοι θανατοι στις ΗΠΑ γιατι; γιατι το συστημα υγειας δουλευει μονο με ιδιωτικη ασφαλιση.. αλλα παλι δεν τον ενδιαφερει τον γιατρουδακο. νομιζει οτι παλι θα τη βολεψει και να παει να γαμηθει ο απορος αρρωστος. ας παιρνει αυτος τον μισθο του σημερα και μετα βλεπουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες ...

...Βέβαια το τι πιστεύει ο καθένας στη σχολή ή τέλος πάντων όσο βρίσκεται έξω από την εργασία, δεν έχει μεγάλη σχέση με αυτά που ισχύουν όταν ξεκινήσει να δουλεύει σαν γιατρός και όταν βρεθεί και αντιμέτωπος με την ευθύνη του να διαχειρίζεται ασθενείς, είτε σε επίπεδο αγροτικού, είτε ειδικευόμενου, είτε ειδικευμένου αργότερα...

...σε ότι αφορά στα χάλια της ιατρικής εκπαίδευσης και στο ότι δεν πρόκειται να αλλάξει όπως λες τίποτα επίσης συμφωνώ απόλυτα...

...Όμως καλούμαι να εργαστώ μέσα σε αυτό το προβληματικό περιβάλλον και έχω ως στόχο να είμαι καλός επιστήμονας..οφείλω να προσπαθήσω για αυτό με όσα μέσα διαθέτω, για να πετύχω τον σόχο μου... δεν μπορεί τελικά να αδιαφορώ και να γίνω ένας από τους εκατοντάδες άσχετους που κυκλοφορούν επειδή μου φταίει το σύστημα... αν γίνω άσχετος θα φταίω πρωτίστως εγώ και μετά όλοι οι άλλοι...δεν είναι δικαιολογία για μένα αυτό το χάλι...

...πιστεύω ότι το πόσο καλός θα γίνει κάποιος είναι θέμα προσωπικής ευσυνειδησίας και προσπάθειας κατά κύριο λόγο... ακόμα και στην καλύτερη κλινική της χώρας μιας Χ ειδικότητας να εργάζεσαι θα δεις κάποιους άσχετους και αδιάφορους και κάποιους φιλομαθείς, εργατικούς και γνώστες...και οι δύο επιβιώνουν στην ειδικότητα και μετά από αυτή χάρη στα χάλια του συστήματος...το θέμα είναι πού θες εσύ να ανήκεις...

...τελικά, εάν το θες εσύ (ο καθένας μας εννοώ), ακόμα και το ελληνικό μπάχαλο μπορεί να σου βγει σε καλό...σε κάνει πιο σκληρό και αποτελεσματικό υπό αντίξοες συνθήκες... και γι'αυτό το λόγο οι Έλληνες γιατροί που φεύγουν έξω μετά την ειδικότητα για μετεκπαιδεύσεις κλπ.δεν έχουν κακή φήμη, αντιθέτως θεωρούνται μάχιμοι, εργατικοί και κωλοπετσωμένοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα, μπορεί κανείς να αναφέρει τους τρόπους που μπορεί κάποιος να

κάνει ειδικότητα ως υπεράριθμος σε σχέση με την πολιτική(εννοώ είτε εκλεγμένος, είτε να εργάζεται

σε κάποιο πολιτικό γραφείο)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, μπορεί κανείς να αναφέρει τους τρόπους που μπορεί κάποιος να

κάνει ειδικότητα ως υπεράριθμος σε σχέση με την πολιτική(εννοώ είτε εκλεγμένος, είτε να εργάζεται

σε κάποιο πολιτικό γραφείο)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εεεε??? Τι θέλει να πει ο ποιητής?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.