Jump to content

Ειδικευόμενου διακοπές...


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Λόγω απρόοπτης αλλαγής σχεδίων πρέπει να προγραμματίσω 1 εβδομάδα διακοπές στην Ελλάδα (είμαι ειδικευόμενος εξωτερικού) από 31 Μαΐου. Νοσταλγώ τα όμορφα νησιά της πατρίδας, αλλά επειδή γι'αλλού είχα ξεκινήσει δεν έχω το χρόνο να φιλοσοφήσω ιδιαίτερα το ζήτημα και να συμβουλευτώ τα αναγκαία συγγράματα (ταξιδιωτικοί οδηγοί κλπ). Επιπλέον, πιθανότατα θα είμαι μόνος.

Το ερώτημα που απευθύνω λοιπόν είναι: ποιός είναι ο ιδανικός προορισμός για να κάνω μπανάκια και να πιω ποτάκια? Δεν ψάχνω κάτι φοβερά ερημικό και ήσυχο, αλλά δεν είμαι και party animal. Εσείς που θα πηγαίνατε αν είχατε μια εβδομάδα διακοπών από 31.05?

Χαιρετώ,

Π.

Υ.Γ. Πρώην κάτοικος Αθηνών, σκεφτόμουν να φύγω από Πειραιά ή Ραφήνα. Χερσαίοι προορισμοί (πχ Πήλιο) δεν αποκλείονται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλη σχεδόν την ακτογραμμή της Β. Ελλάδας η θάλασσα σε γενικές γραμμές είναι ζεστή και ρηχή (το καλοκαίρι σχεδόν... καίει) αλλά την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου μάλλον θα είναι περισσότερο κρύα από το φυσιολογικό. Ποτάκια όπου θέλεις, από Χαλκιδική, μέχρι Καβάλα, Θάσο, Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη. Απέφυγε Ασπροβάλτα, tres banale, χωρίς ιδιαίτερα καλή θάλασσα. Η θάλασσα πάντως αυτή την εποχή είναι σχεδόν παντού πεντακάθαρη (αρχή σεζόν).

Βέβαια δεν αποκλείεται να πετύχεις εβδομάδα μουσώνων, εεε βροχών ήθελα να πω emcolgate και να σου χαλάσει όλη την εκδρομή. Η θερμοκρασία περιβάλλοντος θα είναι ακόμα σχετικά δροσερή και ιδιαίτερα το βράδυ που σίγουρα θα χρειαστείς λεπτό μπουφάν/ζακέτα/φούτερ ή ό,τι άλλο. Πολύ τουρισμό μην περιμένεις αυτή την εποχή, είναι νωρίς ακόμα.

Αν θες τη γνώμη μου, εγώ θα πήγαινα Κρήτη ή Ρόδο τώρα που ακόμα δεν πλάκωσαν οι ορδές των τουριστών. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτος απο Κρητη και Ροδο να προσθεσω Σαντορινη.

Στην ενοτητα "χωροι διασκεδασης των γιατρων" θα βρεις αρκετες χρησιμες πληροφοριες για τα νησια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα πήγαινα Κυκλάδες... Για 'μενα τουλάχιστον είναι προορισμός συνώνυμος με τις διακοπές... emcolgate Αν δεν πάω σε κπ κυκλαδίτικο νησί νιώθω σαν να μην έχω πάει πραγματικά καλοκαιρινές διακοπές! B)

Τι θα 'λεγες για Σύρο; :)

Πολύ τουριστικά νησιά κατά τον Ιούλιο-Αύγουστο (Μύκονο-Πάρο-Νάξο-Ίο-Σαντορίνη) αν και όταν δεν έχουν κόσμο είναι πολύ γραφικά κυκλαδονήσια, θα έλεγα να τα αποφύγεις γτ στις αρχές του καλοκαιριού παίζει να είναι ακόμα πολλά μαγαζιά κλειστά και να δίνουν την εικόνα ερήμωσης...

Όπου κι αν πας τελικά, καλές διακοπές! Κάνε μια βουτιά και για 'μας! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ (ΣΤΗΝ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ) ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...(ΚΑΛΟ εεεεεε?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα πήγαινα Κυκλάδες... Για 'μενα τουλάχιστον είναι προορισμός συνώνυμος με τις διακοπές... emcolgate Αν δεν πάω σε κπ κυκλαδίτικο νησί νιώθω σαν να μην έχω πάει πραγματικά καλοκαιρινές διακοπές! B)

Τι θα 'λεγες για Σύρο; :)

Καλή ιδέα η Σύρος αν και έχω ακούσει οτι οι παραλίες δεν είναι τόσο καλές. Πάντως λένε οτι το φαγητό είναι πολύ καλό.

Βουτίες θα ρίξω αρκετές για όλους ;-)

Φιλικά,

Π.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκιαθος αλλα και η συρος^ καλη ιδεα

Πράγματι σκεφτόμουν και τη Σκιάθο μια που έχω ακούσει καλά λόγια. Οι παραλίες τι λένε? Αν θυμάμαι καλά έχει πλοίο από Αγ. Κων/νο... Μήπως όμως είναι ερημικά τέτοια εποχή?

Φιλικά,

Π.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες τη γνώμη μου, εγώ θα πήγαινα Κρήτη ή Ρόδο τώρα που ακόμα δεν πλάκωσαν οι ορδές των τουριστών. ;)

Κρήτη την έχω γυρίσει παλιότερα, αλλά Ρόδο δεν έχω πάει ποτέ, να πω την αλήθεια. Αξίζει πράγματι τη σχετική φήμη (ιδιαίτερα στο εξωτερικό) ή απλά έχει καλό μάρκετινγκ? Μπας και έχει κάνει κάποιος στρατιωτικό εκεί να πει δυο κουβέντες παραπάνω...

Χαιρετώ,

Π.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή ιδέα η Σύρος αν και έχω ακούσει οτι οι παραλίες δεν είναι τόσο καλές. Πάντως λένε οτι το φαγητό είναι πολύ καλό.

Βουτίες θα ρίξω αρκετές για όλους ;-)

Φιλικά,

Π.

Τη Σύρο την προτείνω γτ 1. είναι πολύ ωραίο νησί και 2. δεν είναι ποτέ έρημο καθότι έχει την Ερμούπολη (που εκτός του ότι είναι πρωτεύουσα έχει και το πανεπιστήμιο=>φοιτητές). Τις παραλίες της τις θεωρώ αρκετά καλές αν και στο no1 έχω την Ίο :wub: (αλλά είπαμε, τέτοια εποχή η Ίος θα φαντάζει μάλλον έρημη...αν και το λέω συγκριτικά με το καλοκαίρι που γίνεται πανικός, άρα ίσως και να μην είναι τόση πια η ερημιά... :huh: )

Αν είναι να πας εκτός κυκλάδων πήγαινε Σάμο! emcolgate (φτου σου doctcom που δεν το πρότεινες! :P )

Κόσμο έχει πάντα (και σε νορμαλ επίπεδα), είναι καταπράσινο και γενικότερα με φοβερά τοπία, πολύ ωραίες παραλίες και πολλά αξιοθέατα (αν έχεις όρεξη για sightseeing B) ), αλλά χρειάζεται σίγουρα αυτοκίνητο γτ είναι μεγάλο νησί και επίσης πρέπει να αντέχεις τις χαμηλές θερμοκρασίες γτ αρχές Ιουνίου η θάλασσα θα είναι τουλάχιστον παγωμένη emcold (και το εννοώ...). Θα πρότεινα Βαθύ κι όχι Καρλόβασι... Α! Επίσης δεν ξέρω μήπως φυσάει πολύ αυτόν τον καιρό, αλλά 'νταξει, υπάρχουν και οι νότιες παραλίες! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ρόδος λέει με χίλια, έχω πάει 2 φορές, καλές παραλίες, έχει κόσμο όλο το χρόνο, γενικά θα βρεις τα πάντα από φαγητό, διασκέδαση και την εποχή που θα πας δε θα "πήξεις" αλλά και δε θα κάνεις εγκαύματα από την ήλιο (παθών).

Η Σύρος όντως δεν έχει πολύ καλές παραλίες (προσωπική άποψη) αλλά είναι όμορφο νησί, η Ερμούπολη με τα νεοκλασικά και η Άνω Σύρος αξίζουν την επίσκεψη, συνδύασε την όμως με Τήνο, Μύκονο αν μείνεις συνολικά μια εβδομάδα ή παραπάνω.

Αν είναι να πας εκτός κυκλάδων πήγαινε Σάμο! emcolgate (φτου σου doctcom που δεν το πρότεινες! :P )

Κόσμο έχει πάντα (και σε νορμαλ επίπεδα), είναι καταπράσινο και γενικότερα με φοβερά τοπία, πολύ ωραίες παραλίες και πολλά αξιοθέατα (αν έχεις όρεξη για sightseeing B) ), αλλά χρειάζεται σίγουρα αυτοκίνητο γτ είναι μεγάλο νησί και επίσης πρέπει να αντέχεις τις χαμηλές θερμοκρασίες γτ αρχές Ιουνίου η θάλασσα θα είναι τουλάχιστον παγωμένη emcold (και το εννοώ...). Θα πρότεινα Βαθύ κι όχι Καρλόβασι... Α! Επίσης δεν ξέρω μήπως φυσάει πολύ αυτόν τον καιρό, αλλά 'νταξει, υπάρχουν και οι νότιες παραλίες! emcolgate

Τη Σάμο τη θέλω private :P

Για Σάμο, ό,τι είπε η melian, αν πετύχεις βοριάδες >4-5 beauforts οι βόρειες παραλίες θα βγάζουν κύμα, παγωμένη θάλασσα εννοείται αυτό τον καιρό, ειδικά στα νοτιοδυτικά (Βοτσαλάκια, melian she knows). Οι παραλίες του νησιού είναι σχεδόν όλες απλά φ-α-ν-τ-α-σ-τ-ι-κ-έ-ς (και είναι περίπου 70)! Επίσης η Σάμος έχει πολύ όμορφα ορεινά χωριά με πολύ καλό φαγητό, πολλοί που πηγαίνουν για λίγο στο νησί, τα αγνοούν γιατί προτιμούν τα παραθαλάσσια μέρη, αλλά χάνουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άνθρωπε, τι καράβια από Αθήνα και τέτοια λες;

Ξεκίνα από κάποιο UK Airport, και με 150 λίρες το άτομο πας Ζάκυνθο...

Τα ίδια λεφτά μέσες-άκρες είναι και για Ρόδο. Η λύση λέγεται Θωμάς: http://www.thomascook.com/deals

http://www.cheapholidays.com/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ρε, σαν τη χαλκιδικη δεν εχει! :P

στο πηλιο, επειδη το ανεφερες κ ειμαι κατα το ημισυ απο εκει, μην πας τετοια εποχη, θα πληξεις/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.