Jump to content

Σχετικά με παρατάσεις θητείας αγροτικών ιατρών


Achille

Recommended Posts

Κάτι ακούστηκε ότι οι αντικαταστάτες θα κάνουν το 3μηνο στο νοσοκομείο αλλα κάποιες ημέρες της εβδομάδας θα έξηπηρετουν και τα χωριά τους.Αλλά θα κάνουν και εφημερίες στα κέντρα υγείας.

Τώρα κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, δεν πέρνω όλοι την άδεια που μου αντιστοιχεί ( χάνω κάποιες ημέρες) τί γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Ευχαριστώ

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, είναι συνήθης τακτική. Και στη σειρά τη δικιά μου, το ίδιο έγινε. Μισές - μισές εφημερίες και μια φορά την εβδομάδα στα χωριά κατόπιν απόφασης της διοίκησης για "έκτακτες" υπηρεσιακές ανάγκες. Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να αρνηθείς υπηρεσία. Μπορείς να δηλώσεις παραπονούμεν-ος/η αλλά πρώτα θα κάνεις την υπηρεσία και μετά θα εκδηλώσεις παράπονο. Οπότε, δώρον άδωρο...

Πήρα τηλ πριν λίγο στο ΚΥ μου. Τα παιδιά μου είπαν ότι ακόμη την παλεύουν με ενέργειες για παράταση. Η συνάδελφος που έχει τη δική μου θέση δεν επιθυμεί παράταση κ άρα τελειώνει 6 Μάη. Ο διοικητής στο νοσοκομείο που ρώτησα σήμερα που παρουσιάστηκα λέει ότι θα έχουμε έγκαιρη ενημέρωση για το πού θα πάμε κ για το αν θα γίνει το τρίμηνο στην αρχή, στη μέση, στο τέλος, σπαστό, ολοκληρο κτλ μέσα στην άλλη βδομάδα. Εντωμεταξυ, αρκετοί έχουμε θέμα διαμονής. Δε θέλω να ρωτήσω κάτι... απλώς περιγράφω το funky μπουρδέλο στο οποίο ξεκινάμε να χορεύουμε καρσιλαμά στο ρυθμό του ΥΥΚΑ! Άντε γεια μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ρυθμό του ΥΥΚΑ! Άντε γεια μας!
στο ρυθμό το διοικητή μάλλον είναι το σωστό.

Αυτός υποχρεούται να γνωρίζει τι θα κάνει. Γιατί δεν αποφασίζει με το που διορίστηκες εσύ και οι συνάδελφοί σου;

Αν ήταν το καμάρι του ο γιος του ή η κόρη του θα τους είχε στο ξενοδοχείο να περιμένουν;

Καλός μαλάκας θα είναι και ο διοικητής σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να απαντήσω στο ερώτημα μου-γιατί σίγουρα υπάρχουν και άλλοι που ενδιαφέρονται, σε τηλεφωνική επικοινωνία με το υπουργείο πήρα την απάντηση ότι οι παρατάσεις για τον Μάιο έχουν...γίνει. Για πιο συγκεκριμένα να ξανακαλέσω τέλος του μήνα. Αυτα...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις μίλησα με Υπουργείο. Παρατάσεις θα δοθούν κανονικά. Σε λίγο θα καλέσω και τμήμα προσωπικού νοσοκομείου, γιατί τους έβαλα να πάρουν και να μάθουν προσωπικά για όλους τους γιατρούς Κορινθίας αν έλαβαν παράταση.

σημ.: η παράταση αφορά τους ιατρούς που τελειώνουν στο Μάιο μέχρι να αναλάβει ο νέος αγροτικός το ΠΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σημερα εδω στη ναξο ακουσα οτι οι παρατασεις δεν δοθηκαν,αλλά ο διοικητης του νοσοκομειου κανει χαρτια στο υπουργειο να αλλαξει αυτο

βεβαια αυτοι βγαζουν προγραμμα εφημεριων σαν να εχουν δοθει παρατασεις

τωρα τι γινεται....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι γιατροί τελειώνουν τον Μάιο παίρνουν παράταση εως ότου οι αντικαταστάτες του τελειώσουν την τρίμηνη εκπαίδευση.

Από το υπουργείο η πληροφορία … with love! (τηλ.2105232821)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι γιατροί τελειώνουν τον Μάιο παίρνουν παράταση εως ότου οι αντικαταστάτες του τελειώσουν την τρίμηνη εκπαίδευση.

Από το υπουργείο η πληροφορία … with love! (τηλ.2105232821)

Καλησπερα!

Οσον αφορα αυτους που τελειωνουν τον Ιουνιο??Υπαρχει περιπτωση να ισχυσει κατι διαφορετικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενταξυ ρε παιδια δεν ηξερα.εχω παρει αγονο αγροτικο αλλα η αναμονη μου στη χειρουργικη ειναι τελη του χρονου.πρεπει να τελειωσω το αγροτικο η να παραιτηθω?αλλοι μου λεν οτι πας ειδικοτητα και αλλοι οτι το τελειωνω και πηγαινω χειρουργικη το μαιο που τελειωνω αγροτικο αλλιως χανω τα γικαιωματα της δευτερης δηλωσης ειδικοτητας δηλαδη της ορθοπεδικης για μενα.τι ισχυει τελικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σημερα εδω στη ναξο ακουσα οτι οι παρατασεις δεν δοθηκαν,αλλά ο διοικητης του νοσοκομειου κανει χαρτια στο υπουργειο να αλλαξει αυτο

βεβαια αυτοι βγαζουν προγραμμα εφημεριων σαν να εχουν δοθει παρατασεις

τωρα τι γινεται....

στη ναξο οριστικη απαντηση θα δοθει τη δευτερα ειπαν απο το υπουργειο-η πρωτη απαντηση ηταν αρνητικη για ολους,απλα επειδη εγιναν διαμαρτυριες τους ειπαν οτι θα το μελετησουν κ τη δευτερα θα ειδοποιηθουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως σήμερα μου είπαν πως σε αυτούς που τελειώνουν τον Μάιο (και το τόνισαν) οι παρατάσεις δόθηκαν

Εσύ επικοινώνησες σήμερα και σου είπαν κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως σήμερα μου είπαν πως σε αυτούς που τελειώνουν τον Μάιο (και το τόνισαν) οι παρατάσεις δόθηκαν

Εσύ επικοινώνησες σήμερα και σου είπαν κάτι διαφορετικό?

δεν επικοινωνησα εγω-το νοσοκομειο που ειμαι κ ειπαν οτι οσες παρατασεις ηταν να δοθουν σε ατομα που τελειωναν μαιο-δοθηκαν

κ επειδη υπηρξαν διαμαρτυριες θα τους ξανααπαντησουν τη δευτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Αθάνατο υπουργείο υγείας"

"μιλαγα με μια φιλη μου που τελειωσε περσυ το καλοκαιρι ιατρικη..κι εκανε τα χαρτια τησ της τωρα για αγροτικο..οπου κι το πηρε..στο αγροτικο..ισχυαν τα εξης.κανεις πρωτα 3 μηνες στα επειγοντα νοσοκομειου της περιοχης οπου εχεις παρει το αγροτικο.κι μετα πας για υπολοιπους 9 στο...

αγροτικο ιατρειο-περιφερικο ιατρειο.το τριμηνο που κανεις ειναι πολυ βασικο διοτι ουσιαστικα εκει ερχεσε σε αμεση τριβη με ασθενεις σε επειγουσα μορφη,κι αποτελει πολυ σημαντικη εκπαιδευση..ωστε στο αγροτικο ιατρειο πηγαινει ο νεος ιατρος,να εχει τα καταλληλα εφοδια να ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του.στη τελευταια ομως προκηρυξη,υπηρχε μια παραγραφος (η τελευταια) η οποια αναφερει τα εξης:

"Η τριμηνη ΠΡΟεκπαιδευση των υποχρεων στον παθολογικο και χειρουργικο τομεα δυναται υστερα απο αιτιολογημενη αποφαση του διοικητη του νοσοκομειου που υπαγεται το ΚΥ(κεντρο υγειας) η το ΠΙ(περιφερικο ιατρειο) να πραγματοποιηθει και μετα το πρωτο τριμηνο της δωδεκαμηνης υποχρεωτικης υπηρεσιας υπαιθρου, μεχρι και 3 μηνες πριν τη ληξη αυτης.(ν. 3730/2008 ΦΕΚ 262 / Α' /2008)"

Δηλαδη ο διοικητης αναλογα με τις αναγκες του,στελνει νεους ιατρους σε αγροτικα ιατρεια μονους τους χωρις προηγουμενη ΠΡΟΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ που προανεφερα το ποσο σημαντικη ειναι.,σε περιοδο καλοκαιριου που ξεκιναει..

μετα απο λιγη ερυνα της φιλης μου που με ενημερωσε εμαθε πως ατομα ειχαν ζητησει παραταση του αγροτικου τουσ για 3 μηνες ,αλλα αρνηθηκαν να το δεχτουν (σιγα μη πληρωναν διπλα:ενα μισθοπ η επεκταση η τριμηνη του μεχρι τωρα ιατρου,κι ενα μισθο ο νεος αγροτικος π κανονικα θα πρεπε να κανει την εκπαιδευση του) ...η φιλη μου διαμαρτηρηθηκε,κι με ενημερωσε πως το μονο που θα κανει θα ναι συνταγογραφησεις..(αν κι δεν το νομιζω διοτι ειναι φιλοτιμη κι με πολλες γνωσεις) αλλα αυτο δε παυει να δημιουργει τεραστιο προβλημα οταν εν αρχη τουριστικης περιοδου γιατροι χωρις εμπειρια κι χωρις δικη τους ευθυνη θα στελεχωσουν μονοθεσια ιατρεια..

ευχαριστουμε πολυ Κ.Αβραμοπουλε.. "

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

http://troktiko.blogspot.com/2009/04/blog-post_9672.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι τέτοια κείμενα διαβάζω ώρες ώρες και απορώ τι σκατά θα κάνει ο/η συνάδελφος στο αγροτικό του;

Και αυτός μάλλον σπούδαζε χρόνια στο εξωτερικό ή δεν είναι το forte του/της η ορθογραφία :splats: :splats: :splats:

Λυπάμαι τους φαρμακοποιούς που θα εκτελούν τις συνταγές του/της. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι κι επισήμως -δλδ εγγράφως- ήρθε η παράταση τόσο η δικιά μου, όσο και των υπολοίπων αγροτικών ιατρών που συνυπηρετούμε στο ΚΥ Ξυλ/ρου. Φαντάζομαι ότι και όλη η σειρά θα έχει πάρει κανονικά παράταση. Εξαίρεση ίσως αποτελούν κάποιοι αποσπασθέντες σε νοσοκομεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.