Jump to content

Σχετικά με παρατάσεις θητείας αγροτικών ιατρών


Achille

Recommended Posts

Αν και υπάρχουν διάφορα topic για το θέμα (και μιας και δεν ήξερα σε ποιο ακριβώς να τοποθετηθώ), ανοίγω αυτό το θέμα για να αναφέρω την 8η παράγραφο του εγγράφου με θέμα: "Ανακοίνωση δημοσίευσης Κανονιστικής απόφασης" που εστάλη από τη Διεύθυνση προσωπικού: Ν.Π. του Υπουργείου Υγείας προς όλες τις ΥΠΕ της χώρας με ημερομηνία παραλαβής από Γ.Ν. Κορίνθου 29-1-09(ημ. αποστολής: 26-1-09):

" Σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ. 28 του ν 2646/1998 απαγορεύονται οι παρατάσεις της θητείας των γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου. Παράταση και' εξαίρεση μπορεί να εγκριθεί ένα μήνα μετά την πρώτη ανακοίνωση - προκήρυξη της θέσης και εφ' όσον δεν υποβληθεί αίτηση για την κάλυψη αυτής. Σας εφιστούμε ιδιαίτερα την προσοχή στην πιστή εφαρμογή του νόμου και εφεξής θα πρέπει να έχουμε προτάσεις μόνο όταν απόλυτα υφίσταται ανάγκη. Δοθείσης της ευκαιρίας επισημαίνουμε ότι όπου εγκρίνεται η παράταση γιατρού που τελεί με απόσπαση, αυτή εγκρίνεται και μόνο για το Κ.Υ. ή Π.Ι. που αρχικά τοποθετήθηκε, όπου και από την επόμενη της λήξης θητείας του θα πρέπει να παρευρίσκεται."

Τα συμπεράσματα δικά σας... Υποθετικά πάντα, από το 1998 οι παρατάσεις έχουν απαγορευθεί... Βέβαια σήμερα έχουμε 2009...

Στο άρθρο 7, παρ. 2 της Κανονιστικής απόφασης λέει: "Σε ΚΥ ή ΠΙ που προβλέπονται περισσότερες της μίας θέσεις, δύναται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοιν. Αλληλεγγύης να παραταθεί ο χρόνος παραμονής των υπηρετούντων, μέχρι της οριστικής κάλυψης του συνόλου των θέσεων που προβλέπονται και όχι περισσότερο από δώδεκα (12) μήνες."

Επίσης τα συμπεράσματα δικά σας...

Και τι σημαίνει "περισσότερες της μιας θέσεις"; Σε διθέσια δλδ οι παρατάσεις επιτρέπονται; ή άλλο εννοεί ο ποιητής;...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μιλήσω για το νομό Κερκύρας

Οσοι δοκίμασαν να πάρουν παράταση έφαγαν stop και οι μόνες παρατάσεις που δόθηκαν ήταν για τα διαπόντια νησιά που είναι και άγονα.

Λογικά ο κάθε διοικητής ερμηνεύει το νόμο όπως θέλει ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το τμήμα προσωπικού του Γ.Ν. Κορίνθου στο οποίο υπάγομαι, πληροφορήθηκα σήμερα πως παρατάσεις στους αγροτικούς ιατρούς του νομού, των οποίων τα ΠΙ έχουν προκηρυχθεί ΔΕΝ θα δοθούν τελικώς. Η ενημέρωση από το Υπουργείο έγινε αυτή την εβδομάδα. Οπότε, ακόμη μια φορά οι νέοι αγροτικοί θα κληθούν να καλύψουν τα κενά. Για μια ακόμη φορά ταλαιπωρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς πως αν μείνουν κενά τα π.ι. θα κληθούμε να υπηρετήσουμε κατευθείαν εκεί;Σύμφωνα με τις ανάγκες δηλαδη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς πως αν μείνουν κενά τα π.ι. θα κληθούμε να υπηρετήσουμε κατευθείαν εκεί;Σύμφωνα με τις ανάγκες δηλαδη;

Στην εγκύκλιο προβλέπεται ότι το υποχρεωτικό τρίμηνο μπορείτε να το κάνετε και μέχρι 3 μήνες πριν το τέλος της θητείας. Βέβαια οι πιθανότητες να γίνει αυτό δεν είναι μεγάλες. θα σου πω τι είχε γίνει στη δικιά μας περίπτωση: μισές εφημερίες στο ΚΥ και μισές στο νοσοκομείο, και μια φορά την εβδομάδα συνταγογράφηση στο ΠΙ για τις ανάγκες της υπηρεσίας. Αυτά για το πρώτο τρίμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι ιατροί υπηρετούν στα μονοθέσια Π.Ι. και εκπληρώνουν την υπηρεσία υπαίθρου κατά το διάστημα το οποίο κάνουν την τρίμηνη υποχρεωτική εκπαίδευση οι αντικαταστάτες τους θα παραμείνουν στα Π.Ι. με παράταση μέχρι να αντικατασταθούν από τους νέους ιατρούς.

Ενημέρωση από το υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι ιατροί υπηρετούν στα μονοθέσια Π.Ι. και εκπληρώνουν την υπηρεσία υπαίθρου κατά το διάστημα το οποίο κάνουν την τρίμηνη υποχρεωτική εκπαίδευση οι αντικαταστάτες τους θα παραμείνουν στα Π.Ι. με παράταση μέχρι να αντικατασταθούν από τους νέους ιατρούς.

Ενημέρωση από το υπουργείο.

Και με τις κυκλαδες τι θα γινει? σημερα κατά την ορκομοσια μας ειπαν οτι δεν θα ολοκληρωσουμε το τριμηνο και μερικοι θα φυγουν αμμεσα για τα πι και κυ που βρησκονται σε αλλα νησια? Με εμας ξερει κανεις τι θα γινει? τα περα δωθε και τις μετακομισεις από νησι σε νησι ποιος θα τις πληρωσει? καλα παλι οι μαλακες οι γιατροι για ακομη μια φορα θα δουλευουμε για να εχουμε λεφτα για τις μετακομισεις!ποσο δυσκολο ειναι να παρουν παραταση 2-3 μηνες οι παλιοι μεχρι να τελειωσουμε.

ειναι παιδια που πανε σε κενα πι χωρις πειρα.ποσουν πρεπει να φανε για να καταλαβει το υυκα οτι η εκπαιδευση του αγροτικου ιατρου πρεπει να γινεται ολοκληρη στην αρχη της θητειας του και όχι οποτε βολευει το υυκα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι ιατροί υπηρετούν στα μονοθέσια Π.Ι. και εκπληρώνουν την υπηρεσία υπαίθρου κατά το διάστημα το οποίο κάνουν την τρίμηνη υποχρεωτική εκπαίδευση οι αντικαταστάτες τους θα παραμείνουν στα Π.Ι. με παράταση μέχρι να αντικατασταθούν από τους νέους ιατρούς.

Ενημέρωση από το υπουργείο.

Ρε Τάσο μας δουλεύουν ή μου φάινεται; Μέχρι προχθές μας έλεγαν κατηγορηματικά ότι δεν μπορούμε να πάρουμε παράταση. Τωρα τα γυρνάνε πάλι; Είναι έγκυρη η πληροφόρηση σου αυτή; ( Οσο έγκυρο μπορεί να είναι το ΥΥΚΑ ) . Όπως καταλαβαίνεις δεν αμφισβητώ τη δική σου αξιοπιστία αλλά αυτών που κινούν τα νήματα στο ΥΥΚΑ. Μπορούμε δηλαδή να ελπίζουμε ότι αν κάνουμε αίτηση παράτασης την Τρίτη έχουμε ελπίδες να γίνει δεκτή;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι ιατροί υπηρετούν στα μονοθέσια Π.Ι. και εκπληρώνουν την υπηρεσία υπαίθρου κατά το διάστημα το οποίο κάνουν την τρίμηνη υποχρεωτική εκπαίδευση οι αντικαταστάτες τους θα παραμείνουν στα Π.Ι. με παράταση μέχρι να αντικατασταθούν από τους νέους ιατρούς.

Ενημέρωση από το υπουργείο.

Τότε εμείς γιατί φαίνεται ότι πήραμε "άκυρο"; Θα το ξανακοιτάξω για να δω μήπως παίζει τίποτα με το τμήμα προσωπικού. Μήπως δεν στάλθηκαν καν οι αιτήσεις μας επάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν κάνει κάποιος αίτηση για παράταση ώστε να μην προκηρυχθεί το αγροτικό σε επόμενη προκήρυξη δεν θα εγκριθεί.

Εάν βρίσκεται σε μονοθέσιο αγροτικό ιατρείο θα ολοκληρώσει την 12μηνη ή 9μηνη θητεία του και εφόσον το επιθυμεί θα κάτσει μέχρι να πάει ο επόμενος ιατρός ώστε να μην μείνει κενό το ιατρείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν κάνει κάποιος αίτηση για παράταση ώστε να μην προκηρυχθεί το αγροτικό σε επόμενη προκήρυξη δεν θα εγκριθεί.

Εάν βρίσκεται σε μονοθέσιο αγροτικό ιατρείο θα ολοκληρώσει την 12μηνη ή 9μηνη θητεία του και εφόσον το επιθυμεί θα κάτσει μέχρι να πάει ο επόμενος ιατρός ώστε να μην μείνει κενό το ιατρείο.

Εμείς κάναμε αίτηση μετά την προκήρυξη, για να παραμείνουμε μέχρι να έρθουν στα ΠΙ οι καινούριοι. Αυτές οι αιτήσεις λέγεται ότι απορρίφθηκαν. Δυστυχώς δεν έχω έγγραφη ενημέρωση ούτε από Υπουργείο, ούτε από τμ. προσωπικού νοσοκομείου. Γι αυτό διατηρώ επιφυλάξεις για το κατά πόσο έχουν καν σταλεί οι αιτήσεις μας στο Υπουργείο προς έγκριση. Θα δείξει ο καιρός. Από εβδομάδα θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με Υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν κάνει κάποιος αίτηση για παράταση ώστε να μην προκηρυχθεί το αγροτικό σε επόμενη προκήρυξη δεν θα εγκριθεί.

Εάν βρίσκεται σε μονοθέσιο αγροτικό ιατρείο θα ολοκληρώσει την 12μηνη ή 9μηνη θητεία του και εφόσον το επιθυμεί θα κάτσει μέχρι να πάει ο επόμενος ιατρός ώστε να μην μείνει κενό το ιατρείο.

Εμείς κάναμε αίτηση μετά την προκήρυξη, για να παραμείνουμε μέχρι να έρθουν στα ΠΙ οι καινούριοι. Αυτές οι αιτήσεις λέγεται ότι απορρίφθηκαν.

Από ποιον απορρίφθηκαν;

Γιατί νομίζω πως πάλι κάνει του κεφαλιού του ο διοικητής του νοσοκομείου σας όπως και πριν ένα χρόνο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα παιδια

στην Κοζανη πηγαν φρεσκοι αγροτικοι ορκιστηκαν τριτη και τωρα Τριτη τους στελνουν κατευθιειαν στα χωρια κ στα ΚΥ τους για τις αναγκες παλι..οι αγροτικοι που ειχαν αυτα τα χωρια φαγαν ολοι ακυρο για παραταση

αντρε καλη μασ αρχη καλο ΠΑΣΧΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είμαι ήδη σε παράταση απο τα Χριστούγεννα.Ο αντικαταστάτης μου ακόμη δεν ξεκίνησε το 3μηνο, αλλά από το νοσοκομείο μου είπανε πως φεύγω αρχές μαίου! μας βάλανε να παρουμε και ότι άδειες μας έχουν μείνει. Τί είναι αυτά που μας λένε τώρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είμαι ήδη σε παράταση απο τα Χριστούγεννα.Ο αντικαταστάτης μου ακόμη δεν ξεκίνησε το 3μηνο, αλλά από το νοσοκομείο μου είπανε πως φεύγω αρχές μαίου! μας βάλανε να παρουμε και ότι άδειες μας έχουν μείνει. Τί είναι αυτά που μας λένε τώρα?

Εφόσον είσαι σε παράταση θα φύγεις μόλις έρθει ο νέος ιατρός στο ιατρείο.

Το αν θα έρθει μετά από εκπαίδευση στο νοσοκομείο ή όχι είναι πλέον θέμα διοικητή (ο νόμος δυστυχώς του δίνει αυτό το παράλογο δικαίωμα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ακούστηκε ότι οι αντικαταστάτες θα κάνουν το 3μηνο στο νοσοκομείο αλλα κάποιες ημέρες της εβδομάδας θα έξηπηρετουν και τα χωριά τους.Αλλά θα κάνουν και εφημερίες στα κέντρα υγείας.

Τώρα κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, δεν πέρνω όλοι την άδεια που μου αντιστοιχεί ( χάνω κάποιες ημέρες) τί γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ακούστηκε ότι οι αντικαταστάτες θα κάνουν το 3μηνο στο νοσοκομείο αλλα κάποιες ημέρες της εβδομάδας θα έξηπηρετουν και τα χωριά τους.Αλλά θα κάνουν και εφημερίες στα κέντρα υγείας.

Τώρα κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, δεν πέρνω όλοι την άδεια που μου αντιστοιχεί ( χάνω κάποιες ημέρες) τί γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Ευχαριστώ

Δεν μπορείς να μην πάρεις όλη την άδεια που σου αναλογεί. Αν δεν την πάρεις κανονικά πρέπει να την πληρωθείς. Αλλά απ' όσο ξέρω κανείς δεν έχει καταφέρει να πληρωθεί την άδειά του. Οπότε φροντίζεις μέχρι να απολυθείς να πάρεις όλη την άδειά σου. Διαφορετικά μπορείς να βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ακούστηκε ότι οι αντικαταστάτες θα κάνουν το 3μηνο στο νοσοκομείο αλλα κάποιες ημέρες της εβδομάδας θα έξηπηρετουν και τα χωριά τους.Αλλά θα κάνουν και εφημερίες στα κέντρα υγείας.

Τώρα κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, δεν πέρνω όλοι την άδεια που μου αντιστοιχεί ( χάνω κάποιες ημέρες) τί γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Ευχαριστώ

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, είναι συνήθης τακτική. Και στη σειρά τη δικιά μου, το ίδιο έγινε. Μισές - μισές εφημερίες και μια φορά την εβδομάδα στα χωριά κατόπιν απόφασης της διοίκησης για "έκτακτες" υπηρεσιακές ανάγκες. Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να αρνηθείς υπηρεσία. Μπορείς να δηλώσεις παραπονούμεν-ος/η αλλά πρώτα θα κάνεις την υπηρεσία και μετά θα εκδηλώσεις παράπονο. Οπότε, δώρον άδωρο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ξαναρωτάω με τις κυκλάδες τί θα γίνει???

Δεν μπορούμε να πηγαίνουμε από νησί σε νησί!!!!

Δηλαδή εμείς τρίμηνο γιόκ?????

και ενοίκια που δώσαμε τί θα γίνουν???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν απαντανε απο νομο σε νομο-ξερω οτι στην προηγουμενη απο μενα-στη ναξο βεβαια αλλα νομος κυκλαδων ειναι κ αυτος-δεν της εχουν απαντησει ακομα για την παραταση της.Οποτε αναμενεις...δυστυχως...οσο δικιο κ αν εχεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.