Jump to content

[εφημερίες] Ρεπό μετά από εφημερία στην ειδικότητα


klme

Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω το ΦΕΚ Α43/11.03.09,το οποίο αναφέρεται στο ρεπό μετά την εφημερία των Ιατρών.Μήπως το έχει κάποιος για να το ανεβάσει στο Forum?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύσκολα να το βρεις συνάδελφε εδώ μέσα.

Μια λύση υπάρχει. Να το πάρεις από τα κεντρικό κατάστημα του εθνικού τυπογραφείου στην Μάρνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν ορίστε και το εν λόγω ΦΕΚ Α 43/2009 σε PDF (το πήρα από το svg και το σουλούπωσα λιγάκι...)

http://rapidshare.com/files/209088725/FEK_43-2009.pdf

ή

http://www.mediafire.com/?sharekey=176f3da...04e75f6e8ebb871

Καλά ρεπό συνάδελφοι.... :D

Νά το!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια, πειτε μου, τι εχει γινει με τα ρεπο?

εχω ακουσει οτι σε καποια μεγαλα αθηναικα νοσοκομεια ηδη ισχυει... στο δικο μου, στο γραφειο προσωπικου, λενε πως ακομα δεν εχουν κανενα επισημο εγγραφο...

τι γινεται? τα παιρνετε τα ρεπο? η θα μας τα φανε κανονικοτατα?... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα παίρνουμε κανονικότατα όλα τα ρεπό με την δημοσίευση του νόμου.Απλά εκτυπώσαμε ένα αντίγραφο του νόμου και το δείξαμε στον διευθυντή μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα το εχω πει οτι ειστε κατι σαν ημιθεοι ή τελος παντων ειστε ανθρωποι με ξεχωριστες ικανοτητες...

πως αντεχατε να δουλευετε σερι για 32 ωρες???????

αγρυπνοι...

πολυ καλα θεσμοθετηθηκε το ρεπο αλλα αργησε και δεκαετιες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιμενει η αλλη στο γραφειο προσωπικου πως δεν ξερει τιποτα και τι ρωταω που μολις ξεκινησα... emconfused

και στο νοσοκομειο μου κολοβαρανε αρκετα...

και οχι, δεν πολυπαρακολουθω δυστυχως( ειδα καποια τοπικ αλλα δεν κοιταξα σε βαθος ολα) - καινουρια ειδικευομενη - ακομα δεν εχω συνηθισει ουτε το 6 το πρωι ουτε το 4- 5 το μεσημερι emnoemsexwars

Πάρε το από ΕΔΩ,εκτύπωσέ το και πήγαινέ το σε γραφείο προσωπικού και όποιον άλλο ενδιαφερόμενο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε και από εδώ το έγγραφο που έστειλε το Γραφείο Προσωπικού του Χατζηκώστα στα Γιάννενα στους Διευθυντές των τμημάτων και πες τους πως είναι άσχετοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

25 ήμουνα μέσα, οπότε 26 πρωί πρωί πάω κατά τις 9 πάω στο γραφείο προσωπικού για να τους ρωτήσω τι διαδικασία να ακολουθήσω για το ρεπό. Μου απαντάν και μένα ότι δεν ξέρουν τίποτα και ότι δεν τους έχει έρθει ακόμα καμιά εγκύκλιος από το υπουργείο. Τους λέω να μπουν στο εθνικό τυπογραφείο να κατεβάσουν το νόμο και τότε θυμούνται ότι τον έχουν το νόμο αλλά ακόμη δεν τον έχουν στείλει στο διοικητή κλπ κλπ. Ρωτάω και τι κάνετε 15 μέρες από τις 11/03 που δημοσιεύτηκε και είναι νόμος του κράτους, χωρίς να απαιτείται καμιά εγκύκλιος από κανέναν, ψελλίζουν κάτι διάφορα, τους εξηγώ ότι εγώ ο κόσμος να χαλάσει αύριο (σήμερα) θα πάρω ρεπό και η συζήτηση κλείνει μ'ένα πέρνα κατά τις 11 να το δούμε το θέμα. 11 πάω, βρίσκω ένα (συμπαθέστατο κατά τα άλλα) χοντρούλη να ανεβοκατεβαίνει ασθμαίνοντας σκάλες (τα διοικητικά είναι σε άλλο όροφο), μου λεν να πρωτοκολλήσω μια αίτηση για ρεπό με βάση το νόμο τάδε φεκ τάδε για να δούνε πώς θα το περάσουν. Στις 12 που ξαναπερνάω για να δω αν πήγε η αίτηση από το πρωτόκολλο στο γραφείο προσωπικού βλέπω τον ίδιο χοντρούλη να πρωτοκολλεί έγγραφα προς διοίκηση, επιστημονικό συμβούλιο, διευθυντές για να τους ενημερώσει για το ρεπό.

Τελικώς ότι δεν είχε γίνει σε 15 μέρες χρειάστηκε 3 ολόκληρες ώρες και μια καλή φωνή.

Μέρος 2ο: Ανακοίνωση στους επιμελητές ότι αύριο θέλω ρεπό. Ο ένας παθαίνει σοκ γιατί είναι απόλυτα πεπεισμένος ότι το ρεπό ισχύει μόνο για γενικές εφημερίες και όχι εσωτερικές. "Μα τότε θα λείπει κάθε μέρα κι από ένας λέει" (κι από δύο λέω από μέσα μου, γιατί είναι και οι εφημερίες των ΣΚ να καλυφθούν, αλλά δε θεώρησα ότι ήταν η κατάλληλη στιγμή για να το θέσω επί τάπητος). "Μα νομίζω ότι δεν εννοούν ενεργές, θέλουν να πουν γενικές" "να ζητήσουμε εξηγήσεις από το υπουργείο". Ευτυχώς εκείνη την ώρα έγραφε και φάρμακα μία από το γραφείο προσωπικού, οπότε της λέω εξηγήστε του ότι οι ειδικευόμενοι μπορούν να κάνουν μόνο ενεργές εφημερίες και ότι οι εσωτερικές που κάνουμε είναι ενεργές. Με τα πολλά αφήνει έναν αναστεναγμό και η διευθύντρια (που μέχρι τότε παρακολουθούσε σιωπηλή) και του λέει, "άστο, μην το ψάχνεις, εγώ κι εσύ θα καταλήξουμε να ερχόμαστε μόνο" (οι επιμελητές κάνουν μόνο on call" σε μας)

Και το κερασάκι. Επειδή ήταν να τους φτιάξω ένα power point για μια παρουσίαση, τους λέω θα περάσω καμιά ωρίτσα το μεσημεράκι για να το ετοιμάσω. Πήγα σήμερα περιμένοντας ότι θαμασταν μες στη γκρίνια, ότι θ' άκουγα τίποτα του τύπου να το ξανασκεφτείς και θα χάσεις από την εκπαίδευσή σου. Αντ' αυτού ήταν μέσα στην τρελή χαρά, κι ευχαριστώ που ήρθες, να κεράσουμε γλυκάκι, καφέ. Νόμιζα ότι μου κάναν πλάκα!

Τέλος, δυστυχώς αυτό που με πικραίνει και σα κλάδο μας πηδάει. Από αρχές Μάρτη λέω στους συνειδικευόμενους να καθίσουμε να το συζητήσουμε να δούμε πώς θα εφαρμόσουμε το ρεπό και άκουγα διάφορα. Χθες το μεσημέρι, μόλις ανακοίνωσα ότι τελικώς ότι εγώ πήρα ρεπό, αμέσως άρχισαν να υπολογίζουν τις μέρες, ενώ μέχρι τότε έπρεπε να κινηθώ μόνος μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και σε μας μια απο τα ιδια. Ενας ειδικος ορυονταν την προηγουμενη εβδομαδα "τι βλακειες ρεπο μετα απο ενεργο; μετα απο γενικη εννοει. Και ποιος θα καθησει να δουλεψει;" αλλοι περισσοτερο μετριοπαθεις να λεν "δεν ειμαστε δημοσιοι υπαλληλοι, να φροντιζουμε να βγαινει το προγραμμα". Μικρη λεπτομερεια: οι ειδικοι κανουν ετοιμοτητας σε εμας, και ενεργεις μονο σε γενικες. Που σημαινει τα ρεπο τα δικα μας=χωσιμο γι'αυτους. Για την ιστορια, ακομα δεν τα παιρνουμε (συνειδικευομενη που τους ανακοινωσε πως φευγει χθες το πρωι μετα την εφημερια, εφαγε ασφυκτικη πιεση απ'ολους) αλλα δευτερα θα το ξεκαθαρισουμε με τον διευθυντη πώς θα ρυθμιζουμε το προγραμμα και ξεκιναμε. Οπως και να'χει δεν ειναι στο χερι κανενος διευθυντη και καμμιας κλινικης αν θα παιρνουμε τα ρεπο, και οφειλουμε να το κατανοησουμε ολοι. Σιγουρα καποια ρεπο θα χανονται αφου δεν βγαινει το προγραμμα ευκολα στις περισσοτερες κλινικες, αλλα ας οψεται το φιλοτιμο του Ελληνα ειδικευομενου.

Απο εμπειριας εχει αποδειχθει οτι μολις δειξεις οτι ξερεις τα δικαιωματα σου και τα διεκδικησεις σωστα, κερδιζεις αυτοματα τον σεβασμο ολων αυτων που σε υποτιμουσαν προηγουμενως. Η κλασικη συμπεριφορα των ειδικευομενων συναδελφων που ειναι καρα-αδιαφοροι, δεν ξεσηκωνονται με τιποτα μην δυσαρεστησουν τους μεγαλους, κι εκ των υστερων τρεχουν να καρπωθουν τα οφελη κατι μου θυμιζει...

k8oylos keep rockin'! :cool11:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο δικο μου νοσοκομειο παντως, πιστευω πως τα πραγματα ειναι πιο τραγικα...

αντε να τους παω εγω το φεκ... το θεμα ειναι αλλο... πως οι ειδικευομενοι ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να δεχθουν να παρουν ρεπο, γιατι πιστευουν πως θα μπουν στη μαυρη λιστα και, επειδη ειναι και χειρουργικη ειδικοτητα, δε θα μπαινουν σε χειρουργεια...

κουλο αλλα πραγματικο δυστυχως... emeleos

μου ρχεται να ουρλιαξω... emsosemno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το Γραφείο Προσωπικού του Χατζηκώστα στα Γιάννενα μου είπαν ότι σιγά σιγά σχεδόν ΟΛΑ τα τμήματα "κατεβάζουν" προγράμματα εφημεριών Απρίλη με τα ρεπό μέσα. Χθες έμαθα ότι αυτό που έλεγα στο άλλο θέμα για τα ρεπό στην ενότητα "Άλλα" περί "άρνησης" ειδικευόμενων της αντίστοιχης Πανεπιστημιακής κλινικής να παίρνουν ρεπό γιατί θα "έχαναν τα ειδικά ιατρεία" (έτσι μου είχε πει ο Διευθυντής μου) δεν ισχύει. Το κλίμα εκεί (όπως μου μεταφέρθηκε) είναι (και ήταν ανέκαθεν) αρκετά βαρύ, οι ειδικευόμενοι δυσκολεύονται να πάρουν ακόμα και κανονική άδεια, πόσο μάλλον ρεπό... WTF, είμαστε ή δεν είμαστε 30+ χρονών γαϊδούρια οι περισσότεροι από εμάς, δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε τα νόμιμα; Οι καιροί αλλάζουν, το δικαίωμά μας για ρεπό θα γίνει αυτονόητο στους επόμενους μήνες, μη μασάτε, απλά τώρα στην αρχή θα υπάρξουν δυσκολίες, είναι σε εμάς και μόνο να φροντίσουμε να μην συνεχιστεί μία κατάσταση που εξυπηρετεί μόνο ένα διεφθαρμένο σύστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα άλλο θέμα που έχει αναφερθεί, περισσότερο στα πλαίσια παραφιλολογίας, είναι οι φόβοι πως μπορεί να μας βάλουν στο τέλος να αναπληρώσουμε τα ρεπό ως χρόνο που χάσαμε από την εκπαίδευση ή το ακόμα χειρότερο σενάριο να μην μας πληρώσουν τις μέρες που πήραμε τα ρεπό. Βάσει της διατύπωσης του νόμου δεν προκύπτει κάτι τέτοιο αλλά με αυτούς που μπλέξαμε δικαιούμαστε να γίνουμε πολύ καχύποπτοι.

Προσωπικά πιστεύω πως μέσα στο επόμενο 2μηνο θα τα παίρνουν όλοι τα ρεπό, έστω και "κουτσουρεμένα". Δεν μπορείς να βγαίνεις απο εφημερία και να βλέπεις συναδέλφους της διπλανής κλινικής να φεύγουν για ξεκούραση κι εσύ να συνεχίζεις Duracel...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται ρε παιδιά...το καλοκαίρι δε θα το συζητάμε πια, θα θεωρείται πιο αυτονόητο από την άδεια emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Ένα άλλο θέμα που έχει αναφερθεί, περισσότερο στα πλαίσια παραφιλολογίας, είναι οι φόβοι πως μπορεί να μας βάλουν στο τέλος να αναπληρώσουμε τα ρεπό ως χρόνο που χάσαμε από την εκπαίδευση ή το ακόμα χειρότερο σενάριο να μην μας πληρώσουν τις μέρες που πήραμε τα ρεπό. Βάσει της διατύπωσης του νόμου δεν προκύπτει κάτι τέτοιο αλλά με αυτούς που μπλέξαμε δικαιούμαστε να γίνουμε πολύ καχύποπτοι.

Προσωπικά πιστεύω πως μέσα στο επόμενο 2μηνο θα τα παίρνουν όλοι τα ρεπό, έστω και "κουτσουρεμένα". Δεν μπορείς να βγαίνεις απο εφημερία και να βλέπεις συναδέλφους της διπλανής κλινικής να φεύγουν για ξεκούραση κι εσύ να συνεχίζεις Duracel...

Θα πρότεινα όλοι μας να ξαναδιαβάσουμε το νόμο προσεχτικά.

Άρθρο 1:

νοσοκομειακοί ιατροί του ΕΣΥ, ειδικευόμενοι και πανεπιστημιακοί

Άρθρο 2: (αναφέρεται στο ρεπό και στο πρωινό καθημερινό ωράριο)

νοσοκομειακοί ιατροί του ΕΣΥ και πανεπιστημιακοί

Άρθρο 3:

νοσοκοειακοί ιατροί του ΕΣΥ, ειδικευόμενοι και πανεπιστημιακοί

Γιατί ο νομοθέτης "ξέχασε" να αναφέρει τους ειδικευόμενους στο άρθρο 2;

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ......και ΚΑΛΑ ΡΕΠΟ :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κινδυνολογείς εδώ φίλτατε

Ας μην ξεχνάμε ότι το πνεύμα του νόμου ήταν απ΄την αρχή η προσπάθεια εναρμόνισης των ωραρίων με τις οδηγίες της Ε.Ε...και αυτό αφορά πρωτίστως τους ειδικευόμενους.

Εξάλλου, στο άρθρο 3 δεν αναφέρεται αυτό που λες, και παρακάτω (στο μισθολόγιο) κατατάσσει σαφώς τους ειδικευόμενους στους ιατρούς του ΕΣΥ (κι ας μην το κάνει στο άρθρο 1 :P ).

Η θέσπιση του ρεπό είναι το μόνο καλό που έχει κάνει αυτή η κυβέρνηση από τότε που βγήκε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο ειναι το επιχειρημα του Υπουργειο Υγειας. Στο αρθρο 2 κανει λογο για ολους τους νοσοκομειακους ιατρους και τους πανεπιστημιακους (λειπει η λεξη "ειδικευομενοι" ΑΛΛΑ λειπουν και οι λέξεις "του ΕΣΥ")

Νομιζω οτι περα από λαντζέρης ο ειδικευομενος ειναι ΚΑΙ νοσοκομειακος ιατρος (στα χαρτια τουλαχιστον) οπότε το δικαιούται.

Τουλαχιστον εμεις το παίρνουμε κανονικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απλά αναφέρθηκα λόγω του ότι συζητήθηκε η μη αναφορά της λέξης "ειδικευόμενος" στο άρθρο 2.

Επίσης συζητήθηκε και το ότι με 4 εφημερίες θα δίνονται 4 ρεπό, άρα 48 το χρόνο. Σε μια ειδικότητα 6 ετών είναι 10 μήνες ρεπό.

Αναφέρθηκε πως θα υπάρξει "μειωμένη εκπαίδευση" :splats: ενώ τώρα το εκπαιδευτικό έργο που γίνεται είναι τεράστιο. :rolleyes:

Επίσης δεν έχει τροποποιηθεί ακόμα και ο νόμος που αναφέρει ότι η ενεργή καθημερινή εφημερία είναι 17ωρη.

Εγώ συνηθίζω να μην κινδυνολογώ και να είμαι αισιόδοξος, αλλά το παραπάνω έχει τεθεί ως ερώτημα και απάντηση από το υπουργείο δεν μπορεί να δοθεί...τουλάχιστον μέχρι και τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, για να καταλάβω, αν πάρεις τηλ. το υπουργείο και ρωτήσεις "οι ειδικευόμενοι δικαιούνται ρεπό με τον ισχύοντα νόμο;" θα σου πούνε όχι;;;;;

Ο νόμος έγινε ή όχι για να εναρμονιστεί το ωράριο κυρίως των ειδικευόμενων (που είχε τη μεγαλύτερη απόκλιση) με όσα ορίζει η οδηγία της Ε.Ε.;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6. Η ερμηνευτική εγκύκλιος για την εφαρμογή του Ν. 3754/09 θα αποσταλεί άμεσα στις Διοικήσεις των Νοσοκομείων, αν και η εφαρμογή του νόμου περιλαμβάνει αυτονόητες υποχρεώσεις που δεν απαιτούν περαιτέρω διευκρινήσεις. Η αντιπροσωπεία της ΟΕΝΓΕ κατέστησε σαφές ότι η ημερανάπαυση των ειδικευόμενων γιατρών μετά ενεργό εφημερία δεν απαιτεί παράταση του χρόνου ειδικότητάς τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει παραγίνει το πράμα με τις ερμηνείες του οποιουδήποτε άρθρου.....

1. Ο νόμος αφορά στο σύνολο των ιατρών του κλάδου ΕΣΥ, άρα και των ειδικευόμενων (άρθρο 1)... Οι ειδικευόμενοι ιατροί είναι de facto νοσοκομειακοί ιατροί εφ'όσον εργάζονται σε νοσοκομεία....

2. το άρθρο 2 δεν αναφέρει ξεχωριστά τους ειδικευόμενους όπως δεν αναφέρει και καμία άλλη βαθμίδα, επιμ.Β...για λόγους συντομίας αναφέρεται σε νοσοκομειακούς και πανεπιστημιακούς, ανεξαρτήτως βαθμίδας... αλλιώς θα έπρεπε κάθε φορά να αναφέρει "στους ειδικευόμενους, επιμ. Β, επιμ. Α και Διευθυντές..." το οποίο θα ήταν προφανής ηλιθιότητα....εξυπακούεται από κάθε νοήμονα άνθρωπο που γνωρίζει την κοινή ελληνική ότι ο όρος νοσοκομειακός ιατρός αρκεί για να περιλάβει όλες τις βαθμίδες....

3. Μεγαλύτερη π...ριά από το ότι θα παραταθεί ο χρόνος ειδικότητας με τα ρεπό δεν υπάρχει, διότι....

ο χρόνος ειδίκευσης πχ. 2 χρόνια παθολογία, 4 χρόνια παιδιατρική, καθορίζεταιμε βάση τον νόμιμο κάθε φορά χρόνο εγασίας.... όταν ο νόμος λέει 1 χρόνο παθολογίας, εννοεί τον χρόνο που αντιστοιχεί με βάση την εργατική νομοθεσία και ο οποίος σήμερα είναι 56 ώρες εβδομαδιαίως χ 52 εβδομάδες για παράδειγμα.... δηλαδή από πού προκύπτει ότι ο απαιτούμενος, επαρκής, χρόνος ειδίκευσης είναι πχ. 65ώρες την εβδομάδα για ένα χρόνο;;;;

εάν ίσχυε αυτή η λογική θα μπορούσε κάποιος να παρατείνει τον χρόνο ειδικότητας θεωρώντας ότι ο ειδικευόμενος θα έπρεπε να εργάζεται για παράδειγμα 12 ώρες την ημέρα για να έχιε επαρκή εκπαίδευση....εννοείται ότι ο χρόνος εργασίας είναι αυτός που ορίζει ο νόμος και το εργατικό δίκαιο και τίποτε παραπάνω... με την σημερινή νομοθεσία λοιπόν ένας χρόνος ειδικότητας αντιστοιχεί σε 365 ημερολογιακές ημέρες που περιλαμβάνουν τις νόμιμες άδειες, αργίες και μέγιστο χρόνο εργασίας 56 ώρες την εβδομάδα....

...όλα τα άλλα είναι ηλιθιότητες αντιβαίνουσες στον κοινό νου, που αναπαράγονται από αστοιχείωτους, αδαείς υπαλλήλους γραφείων προσωπικού και υπουργείου (που οι περισσότεροι είναι παντελώς αμόρφωτοι έως λειτουργικά αναλφάβητοι και μπήκαν με το τοπικό βύσμα ή προσελήφθησαν για κηπουροί και τους κάνανε διοικητικούς) και σε καμία περίπτωση νομικά επιχειρήματα...

επιπλέον να υπενθυμίσω ότι σύμφωνα με την ευρωπαική και ελληνική νομοθεσία:

1. οι νόμοι του κράτους δεν κυρώνονται από εγκυκλίους , διότι ο νόμος είναι ούτως ή άλλως ανώτερος της εγκυκλίου, αλλά ισχύουν όπως προβλέπεται με τη δημοσίευση τους στην εφημερίδα της κυβέρνησης....αν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε το τελευταίο άρθρο του ΦΕΚ λέει, ότι 'ο νόμος ισχυει από την δημοσίευσή του στην εφημερίδα της κυβερνήσεως εκτός εάν προβλέπεται διαφορετικά στις επι μέρους διατάξεις του' άρα ο νόμος ισχύει.............τα περί εγκυκλίου είναι για να καταλάβουν όλοι αυτοί οι αστοιχείωτοι το αυτονόητο.....εγκύκλιος χρειαζόταν μόνο για να δοθούν οι εντολές πληρωμών στα νοσοκομεία από το γενικό λογιστήριο του κράτους, και αυτή εκδόθηκε ήδη.....και έχιε εκδοθεί ήδη και μία για τα ρεπό που επαναλαμβάνει αυτό που λέει το άρθρο 2....άλλα η μη εκδοση εγκυκλίου δεν σημαίνει μη ισχύ του νόμου.......

2. δεν μπορεί κανείς σύμφωνα με το ελληνικό δίκαιο να επικαλεστεί 'άγνοια νόμου'....άρα δεν μπορεί να πει κανένας δημόσιος υπάλληλος ότι δεν γνώριζε ή ότι δεν έχει ενημερωθεί για την ισχύ του νόμου, σιγά μην τον επαιρνε ο υπουργός τηλέφωνο προσωπικά, τον κυρ Μήτσο από το γραφείο προσωπικού στο Αγρίνιο να του πει Μήτσο ψηφίστηκε ο νόμος.......

ο υπάλληλος ΟΦΕΙΛΕΙ εκ της θέσεώς του να είναι ενημερωμένος, αυτή είναι η δουλειά του διοικητικού υπαλλήλου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.