Jump to content

[άσκηση τριμήνου] Χωρίς τρίμηνη εκπαίδευση οι αγροτικοί στα ΚΥ & ΠΙ?


karanikolix

Recommended Posts

Έφυγε ο Ευθυμιάδης από Πρόεδρος;

Για τον μεσιέ αυτόν μιλάω, που δεν άφηνε τους συναδέλφους το καλοκαίρι να διοριστούν με το έτσι θέλω. Αλλά μεσολάβησε ο κολλητός του εκ Τριπόλεως και άλλαξε γνώμη αμέσως.

Μην χαλάσω τον ύπνο σε κάποιους ΚΑΛΟΘΡΕΜΕΝΟΥΣ διοικητές λοιπόν.

Όντως ο Ευθυμιάδης είναι διοικητής, αλλά αυτά που λες δεν τα ξέρω... Νομίζω όμως πως δεν αφορούν το συγκεκριμένο topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Last Reply

Το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου κορίνθου συνεχίζει να αγνοεί ανακοινώσεις του υπουργείου όπως και παλαιότερα.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ Αθήνα 27 - 01 - 2009

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΓΕΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ: Ν.Π.

ΤΜΗΜΑ: Γ

Ταχ. Δ/νση : Αριστοτέλους 17

Ταχ. Κώδικας: 101 87

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥΣ

Σας κάνουμε γνωστό ότι η ημερομηνία κένωσης θέσης που αναφέρεται στον ΠΙΝΑΚΑ ΚΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ που αναρτήθηκε είναι ενδεικτική. Οι γιατροί που θα επιλεγούν και θα τοποθετηθούν πρέπει να γνωρίζουν ότι θα αναλάβουν υπηρεσία μετά την συμπλήρωση της εννεάμηνης ή δωδεκάμηνης (κατά περίπτωση) υπηρεσίας υπαίθρου και την οριστική αποχώρηση κάθε γιατρού που ήδη υπηρετεί.

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ Δ/ΝΣΗΣ Ν. Π.

ΒΑΣ. ΠΑΠΑΝΟΤΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως ο Ευθυμιάδης είναι διοικητής, αλλά αυτά που λες δεν τα ξέρω... Νομίζω όμως πως δεν αφορούν το συγκεκριμένο topic.

Το θέμα του topic είναι για το αν κάνουν τρίμηνη εκπαίδευση οι νέοι αγροτικοί μόλις διοριστούν και όχι αν θα πάρεις παράταση εσύ.

Οπότε όσο αφορά το τι αφορούν το συγκεκριμένο topic είναι σχετικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς. Το θέμα είναι αν θα κάνουν τρίμηνη εκπαίδευση. Βάσει εγκυκλίου προβλέπεται να κάνουν. Βάσει άλλης εγκυκλίου προβλέπεται να καλύπτουν λόγω "έκτακτων" αναγκών και ΚΥ και ΠΙ. Φυσικά το θέμα δεν είναι το αν θα πάρω παράταση εγώ, ούτε άλλος από τη σειρά μου. Όμως, αν όντως ισχύει η πληροφορία ότι οι νέοι αγροτικοί θα διοριστούν στο νοσοκομείο με καθεστώς ιδιωτικού δικαίου, τότε το τρίμηνο που θα κάνουν θα είναι κανονικό, και όχι όπως το κάναμε εμείς (η σειρά μου αλλά και άλλες σειρές) με εφημερίες από την αρχή στο ΚΥ και μια φορά την εβδομάδα στο ΠΙ για συνταγογράφηση... Αυτό μόνο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω σε τι εγκυκλίους αναφέρεσαι, αμφιβάλω και για το αν υπάρχουν.

Υπάρχουν όμως νόμοι που γράφουν τα πράγματα ξεκάθαρα.

Αν ο διοικητής ΘΕΛΕΙ μπορεί να στείλει τον ιατρό, με τον διοριμσό του στο νοσοκομείο κατευθείαν στο Κ.Υ. ή Π.Ι.

Αυτά....καλό απόγευμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες που ίσως φανούν χρήσιμες. Σε έγγραφο που μου διάβασε πριν από λίγο η προϊσταμένη του τμήματος προσωπικού και που αφορά το διορισμό των αγροτικών και το οποίο θα έχω στα χέρια μου την Παρασκευή λέει μεταξύ των άλλων: το πρώτο τρίμηνο η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική στον παθολογικό και χειρουργικό τομέα. Για το τρίμηνο αυτό, οι αγροτικοί θα διορίζονται ως υπεράριθμοι αγροτικοί στο νοσοκομείο που υπάγονται τα ΠΙ τους. Παρά λοιπόν το γεγονός ότι η σύμβαση παραμένει δημοσίου δικαίου, για το τρίμηνο θα διορίζονται ως υπεράριθμοι. Κάτι που καθιστά δυνατή τη συνυπηρέτηση και του νέου, και του παλιού αγροτικού ιατρού. Επομένως, εάν στο ΠΙ που πρόκειται να διοριστείτε υπηρετεί ακόμη αγροτικός ιατρός, θα κάνετε κανονικά τρίμηνο στο νοσοκομείο ή τουλάχιστο μέχρι να φύγει ο παλιός αγροτικός. Σε αντίθετη περίπτωση και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, κατόπιν αιτιολογημένης απόφασης, μπορεί ο διοικητής να σας στείλει στο ΠΙ ή στο ΚΥ από την αρχή, και να κάνετε το τρίμηνο μέχρι και 3 μήνες πριν από τη λήξη της θητείας σας. Πρώτα ο Θεός, την Παρασκευή θα έχω και το παραπάνω, και την υπουργική απόφαση διορισμού των αγροτικών για περαιτέρω πληροφορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχιλλέα μου, έχεις χάσει κάποιο επεισόδιο

Για δες emardown

ΦΕΚ 262, τεύχος Α', 23/12/2008

3381459101_56271da78f_o.jpg

Σε αυτό αναφέρομαι κι εγώ... Με κάλυψες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο αγροτικος που ειναι στο πι που θα παω εγω (μεσα Ιουλιου περιπου )θα φυγει τον ενα μηνα νωριτερα!Αυτο τι σημαινει οτι θα κανω λιγοτερο απο 3 μηνες στο νοσοκομειο?η θα τελειωσω κανονικα το 3μηνο μου?ειλικρινα εχω μπερδευτει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι είναι αυτό που τόσο σε μπερδεύει βρε Χρύσα;

Εφόσον έχει συμπληρώσει το δωδεκάμηνο ο συνάδελφος που θα αντικαταστήσεις εννοείται πως θα φύγει όταν εσύ πας εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν οι παλιοι φευγουν Μαιο εμεις θα ειμαστε στον πρωτο μηνα του τριμηνου.ποιος μενει για ΠΙ -ΚΥ και ποιοις συνεχιζει τριμηνο?

βασει του ΦΕΚ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕς ΤΑΣΟ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να το πω καλυτερα αυτος τελειωνει τη θητειατου Ιουνιο και εγω παω μεσα με τελη Ιουλιου!θα κανω κανονικα ολο το τριμηνο η θα φυγω πιο νωρις για να καλυψω τη θεση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκδοχή νούμερο 1 : Φεύγει ο παλιός, συνεχίζεις εσύ την εκπαίδευση και το ιατρείο μένει άδειο ή το εξυπηρετεί συνάδελφος από όμορο ιατρείο.

Εκδοχή νούμερο 2 : Φεύγει ο παλιός και εσύ πας στο ιατρείο πριν συμπληρώσεις την τρίμηνη εκπαίδευση.

Εκδοχή νούμερο 3 : Ολοκληρώνεις εσύ την τρίμηνη εκπαίδευση και ο παλιός παραμένει με παράταση.

Εκδοχή νούμερο 4 : Φεύγει ο παλιός κι εσύ ζητάς να παραμείνεις με απόσπαση στο νοσοκομείο (κωλόβυσμα) και το ιατρείο παραμένει άδειο ή το εξυπηρετεί συνάδελφος από όμορο ιατρείο.

Εκδοχή νούμερο 5 : Δίνονται οι 500 νέες θέσεις όσο είσαι εσύ στην τρίμηνη εκπαίδευση, οπότε παραιτείσαι από το αγροτικό και παραμένει ο παλιός μέχρι να ξαναπροκηρυχθεί η θέση.

Πάντως η μόνη εκδοχή που δεν παίζει είναι να πας εσύ στο Π.Ι.-Κ.Υ. όπως γράφεις και ο παλιός να κάνει τρίμηνη :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να το πω καλυτερα αυτος τελειωνει τη θητειατου Ιουνιο και εγω παω μεσα με τελη Ιουλιου!θα κανω κανονικα ολο το τριμηνο η θα φυγω πιο νωρις για να καλυψω τη θεση?

Δεν θα είσαι η μόνη που δεν θα ολοκληρώσεις την τρίμηνη εκπαίδευση-λάντζα (δες διακομιδές) στο νοσοκομείο

Το παράξενο πλέον θα είναι να ολοκληρώνει κάποιος την τρίμηνη εκπαίδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Πάντως η μόνη εκδοχή που δεν παίζει είναι να πας εσύ στο Π.Ι.-Κ.Υ. όπως γράφεις και ο παλιός να κάνει τρίμηνη :rolleyes:

και όμως Τάσο το είδαμε και αυτό ......

Π.Ι. Μαθρακίου Κέρκυρας ο παλιός είναι στο Γ.Ν. Κέρκυρας και κάνει το 3μηνο και ο νέος είναι στο Π.Ι. χωρίς 3μηνη εκπαίδευση rolf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως η μόνη εκδοχή που δεν παίζει είναι να πας εσύ στο Π.Ι.-Κ.Υ. όπως γράφεις και ο παλιός να κάνει τρίμηνη :rolleyes:

και όμως Τάσο το είδαμε και αυτό ......

Π.Ι. Μαθρακίου Κέρκυρας ο παλιός είναι στο Γ.Ν. Κέρκυρας και κάνει το 3μηνο και ο νέος είναι στο Π.Ι. χωρίς 3μηνη εκπαίδευση rolf

Και θα πάει όπως φαίνεται αλυσιδωτά η κατάσταση αυτή για το Π.Ι. Μαθρακίου… Ο παλιός θα κάνει 3μηνο στο τέλος της θητείας για να αφαιρεθεί αργότερα από την ειδικότητα του( γιατί αυτήν την έννοια έχει πλέον το 3μηνο για τον γιατρό που υπηρετεί στο Μαθράκι)και ο νέος θα πηγαίνει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο ΑΓΟΝΟ… Το ξαναγράφω ΑΓΟΝΟ…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας.Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Αν ξεκινησεις να κανεις την τριμηνη εκπαιδευση στο νοσκομειο και ξαφνικα σε στειλουν στο ΚΥ ή ΠΙ χωρις να την εχεις ολοκληρωσει και να παρεις τη βεβαιωση τριμηνης εκπαιδευσης,τοτε αν το ζητησεις υποχρεουται το νοσοκομειο να σε γυρισει καποια στιγμη πισω να την ολοκληρωσεις την εκπαιδευση?Τι λεει ο νομος για αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

http://www.ygeianet.gr/box/cal/26747.pdf

Οι ιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου μετά την τοποθέτησή τους στα Περιφερειακά Ιατρεία ή Κέντρα Υγείας εκπαιδεύονται υποχρεωτικά τον πρώτο, της δωδεκάμηνης

υπηρεσίας τους, μήνα στο Νοσοκομείο που υπάγεται το Π.Ι. ή το Κ.Υ. που τοποθετήθηκαν.

Η εκπαίδευση αυτή θα πραγματοποιείται ανά δεκαπενθήμερο στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία και αντίστοιχα ιατρεία επειγόντων περιστατικών αναγνωρισμένων ή μη τμημάτων

του Παθολογικού και Χειρουργικού τομέα. Ο χρόνος δε αυτός θα προσμετράτε ως χρόνος ειδίκευσης οποιασδήποτε ειδικότητας και κατά την έναρξη αυτής. Επιπλέον δεν

θα ισχύει για τους γιατρούς που έχουν ασκηθεί πέραν του μηνός σε οποιαδήποτε ειδικότητα σε αναγνωρισμένα τμήματα Νοσηλευτικών ιδρυμάτων του Εσωτερικού ή του Εξωτερικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε πλεον αφου η τριμηνη εκπαιδευση στο νοσοκομειο γινεται μηνιαια, αντιστοιχα αφαιρειται απο την ειδικοτητα 1 μηνας ασκησης και οχι τρεις οπως παλια.

(δεν το αναφερει, αλλα φανταζομαι οτι δεν θα ισχυει αναδρομικα για οσουν κανανε τριμηνη εκπαιδευση αλλα δεν εχουν ξεκινησει ακομα ειδικοτητα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και αντιστοιχα οσοι εχουν κανει πρωτα κομματι ειδικοτητας, απο τη θητεια του αγροτικου θα τους αφαιρειται μονο ενας μηνας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ygeianet.gr/box/cal/26747.pdf

Οι ιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου μετά την τοποθέτησή τους στα Περιφερειακά Ιατρεία ή Κέντρα Υγείας εκπαιδεύονται υποχρεωτικά τον πρώτο, της δωδεκάμηνης

υπηρεσίας τους, μήνα στο Νοσοκομείο που υπάγεται το Π.Ι. ή το Κ.Υ. που τοποθετήθηκαν.

Η εκπαίδευση αυτή θα πραγματοποιείται ανά δεκαπενθήμερο στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία και αντίστοιχα ιατρεία επειγόντων περιστατικών αναγνωρισμένων ή μη τμημάτων

του Παθολογικού και Χειρουργικού τομέα. Ο χρόνος δε αυτός θα προσμετράτε ως χρόνος ειδίκευσης οποιασδήποτε ειδικότητας και κατά την έναρξη αυτής. Επιπλέον δεν

θα ισχύει για τους γιατρούς που έχουν ασκηθεί πέραν του μηνός σε οποιαδήποτε ειδικότητα σε αναγνωρισμένα τμήματα Νοσηλευτικών ιδρυμάτων του Εσωτερικού ή του Εξωτερικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ygeianet.gr/box/cal/26747.pdf

Οι ιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου μετά την τοποθέτησή τους στα Περιφερειακά Ιατρεία ή Κέντρα Υγείας εκπαιδεύονται υποχρεωτικά τον πρώτο, της δωδεκάμηνης

υπηρεσίας τους, μήνα στο Νοσοκομείο που υπάγεται το Π.Ι. ή το Κ.Υ. που τοποθετήθηκαν.

Η εκπαίδευση αυτή θα πραγματοποιείται ανά δεκαπενθήμερο στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία και αντίστοιχα ιατρεία επειγόντων περιστατικών αναγνωρισμένων ή μη τμημάτων

του Παθολογικού και Χειρουργικού τομέα. Ο χρόνος δε αυτός θα προσμετράτε ως χρόνος ειδίκευσης οποιασδήποτε ειδικότητας και κατά την έναρξη αυτής. Επιπλέον δεν

θα ισχύει για τους γιατρούς που έχουν ασκηθεί πέραν του μηνός σε οποιαδήποτε ειδικότητα σε αναγνωρισμένα τμήματα Νοσηλευτικών ιδρυμάτων του Εσωτερικού ή του Εξωτερικού.

αυτός που υπογράφει την απόφαση και που παριστάνει τον υπουργό(θέλει να γινει και πρωθυπουργός) ας μάθει πρωτα από ορθογραφία...Που σαι ρε Τάσο Θεοδωρίδη..?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Έχω κάνει 7 μήνες (3μηνο νοσοκομείο και 4 μηνες στο ΠΙ) από το 9μηνο αγροτικό (τόσο ήταν πριν 5 χρόνια). Έχω διοριστεί για ειδικότητα για 3 μήνες λιγότερο λόγω του τριμήνου που αφαιρούσε 3 μήνες από οποιαδήποτε ειδικότητα. Επειδή τελειώνω και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις στα αγροτικά τα τελευταία χρόνια, υπάρχει κάποια αναδρομική αλλαγή πάνω σε αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr.Tomy, οι αλλαγές δεν σε επηρρεάζουν. Εάν θελήσεις να κάνεις αγροτικό θα κάνεις το υπόλοιπο των 5 μηνών από τη δωδεκάμηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.