Jump to content

[άσκηση τριμήνου] Χωρίς τρίμηνη εκπαίδευση οι αγροτικοί στα ΚΥ & ΠΙ?


karanikolix

Recommended Posts

Βασικα πρεπει με το που πατε στο Κ.Υ. να ρωτησετε ποιοι ειναι οι γκαντεμηδες( νοσηλευτες,ιατροι,οδηγοι ασθενοφορου) για να τους αποφυγετε στο προγραμμα εφημεριων οσο γινεται περισσοτερο. Επειτα οταν θα ερχεται η 3η ηλικια θα συνταγογραφειτε 10 κουτια για να τους φτασουν για εξαμηνο,οσο λιγοτερο ερχονται τοσο λιγοτερα προβληματα εχουν (εχω μια φαγουρα απο την Κατοχη κτλπ).

Τωρα οσον αφορα την 3μηνη ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (χαχαχαχαχα ωραιο, πραγματικα ενα αστειο που παραμενει αναλοιωτο στο χρονο)θα πατε στο νοσοκομειο λιγες μερες πιο νωρις και θα εξακριβωσετε ποια Παθολογικη και ποια Χειρουργικη ειναι παιδικη χαρα.Οταν θα ερθουν οι συναδελφοι θα διοχετευσετε τεχνηεντως αντιθετες φημες ωστε να ειστε μονος σας στις χαλαρες κλινικες.

ΕΞΤΡΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΟΣ!! Κερναμε τους ειδικευομενους Παθολογιας και Χειρουργικης ΠΑΝΤΑ. Μην ξεχνατε οτι αυτοι θα παραλαβουν το περιστατικο-μουφα που θα τους στειλετε στις 4 τα χαραματα. Δε θα θελετε τις καταρες τους ετσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Last Reply

επαναληψις μητηρ μαθησεως!

Στα παλια σας υποδηματα η γνωση συνταγογραφησης...Δυο φορες να γραψετε συνταγες στη διευθυνση υγειας θα ειστε εξπερ...Ακομα και ''χοντρο'' λαθος να κανετε, δεν παυει να ειναι γραφειοκρατικο σφαλμα, στην ουσια, και δεδομενου οτι ειστε ''καινουριοι'' κανεις δε θα σας ζητησει τα ρεστα...

Αντιθετως, το ''καινουριος'' δε θα σας σωσει (ουτε τον ασθενη) σε περιπτωση ιατρικου λαθους. Ειναι λογικο και κατανοητο να αγχωνεστε αφου οι γελοιοι ιθυνοντες φροντισαν πολυ καλα γι'αυτο. Απο κει και περα μην εχετε την εντυπωση οτι αυτοι που εκαναν το τριμηνο ηταν πιο ''αστερια'' απο μας που δεν καναμε καθολου...Το κυλικειο του νοσοκομειου αυξανει κατακορυφα τα εσοδα του οταν σκανε οι τριμηνιτες, δεν ειναι τυχαιο...

Διαβαστε, οπως ειπε ο ξενος ενα φωτοτυπημενο φυλλαδιο που κυκλοφορει σε ολα (σχεδον) τα περιφερειακα νοσοκομεια (μπακαλιστικη προσεγγιση αλλα βοηθαει). Εχει τα βασικα βηματα ,στη προετοιμασια κυριως, του σοβαρου περιστατικου προς διακομιδη (πχ εμφραγματια, διαβητικης κετοξεωσης-υπογλυκαιμιας, αρχομενης καρδιακης καμψης, ΑΕΕ κτλ), εχει το πλεονεκτημα (σε σχεση με σοβαρα εγχειριδια) της ''αγροτικης'' πραγματικοτητας σε ενα τυπικο ΚΥ (οπου η υπαρξη οξυμετρου ειναι λογος πανηγυρικων εορτασμων).

Επαναλαμβανω, πηγαιντε σε εφημεριες! Ναι, δεκα μερες δεν φτανουν, μπορει ομως να σας σωσουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και συνεχιζουμε. ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΑ περιστατικα. ξεθαβετε οτι παιχνιδι εχετε για ηλικες 1-10. Οταν θα σου ερθει με θλαστικο στο κεφαλι καπως πρεπει να το δελεασεις ( μα γιατι δεν τα αλυσοδενουν). Μεθυσμενα 15χρονα με θλαστικα απο κοντρες που εχουν ερθει πανω απο 5 φορες στης 3 τα ξημερωματα-περιεργως απο τουδε και στο εξης θα υπαρχει ελλειψη ξυλοκαινης. Για εκπαιδευση στα ραμματα μην περιμενετε το διορισμο.οι παλιες δερματινες καρεκλες οποιασδηποτε Δημοσιας Υπηρεσιας που στιβαζονται εδω και δεκαετιες ειναι γι'αυτο ακριβως το λογο. Ασε που ερχεται και το Πασχα και καποιος πρεπει να ραψει γερα το αρνι μη πεσει απ' τη σουβλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:cool11::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: emarup

Ρεεε παρτε το χαμπαρι!!!! Θα περασετε γαμάτα στο αγροτικο!!!!!

Θυμηθηκα, τωρα, περιστατικο κατα τις 3μιση το πρωι που ηρθαν δυο μαλ....ακισμενα 16χρονα κρατωντας τις κοιλιες τους απο τον πονο...

- Τι εγινε ρε παιδια;

- Ε να...παιζαμε κι εγινε η στραβη...

- Δηλαδη; Τι παιζατε;

- Πουτσοσκάμπιλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μενα οταν μου ετυχε νομιζα οτι ηταν κατι συνηθισμενο. Απλα ορκιστηκα και ο διοικητης με εστειλε να παρουσιαστω στο ΚΥ αμεσως. Και η εκπαιδευση ρωτησα? Μη σε απασχολει θα εκπαιδευτεις εκει. Αυτο που εγινε ηταν 10 μερες εκπαιδευση στη συνταγογραφηση και βουρ στο ΠΙ. Ευτυχως που οι εφημεριες γινοταν παντα με παρουσια ειδικου. Ημουν απο τους τυχερους. Και ξεκινησα στην αρχη του καλοκαιριου στο 1ο ποδι της Χαλκιδικης οπου μετακομιζει ολη η Θεσσαλονικη και απαιτει στην εφημερια να λυσει οτι προβλημα υγειας εχει εδω και χρονια. Απλα προσοχη γιατι εμενα δεν μου αναγνωριζε ο επιτροπος τισ εφημεριες και ετρεχα για να παρω τα λεφτα. Καλο κουραγιο στους νεους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως παρτε το χαμπαρι. Το αγροτικο δεν πρεπει να τρομαζει. Και γω πριν παω ειχα τρομοκρατηθει. Θα περασετε "ζαχαρη". Θα θυμαστε ιστοριες και θα λετε απιστευτες ιστοριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς όλους τους νέους συναδέλφους που πρόκειται να κάνουν αγροτικό:

Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Τ Ε !

1: οι αποφάσεις για τις παρατάσεις δεν έχουν παρθεί ακόμη...

2: απ' ότι άκουσα, θα διοριστείτε στο νοσοκομείο με το παλιό καθεστώς ιδιωτικού δικαίου που θα επιτρέπει τη "διπλοθεσία" οπότε μέχρι να 'ρθείτε στα ΠΙ θα είναι ακόμη οι παλιοί

3: εγώ στην πρώτη εβδομάδα εκπαίδευσης κλήθηκα να εφημερεύσω τέλη Μαΐου στο Ξυλ/ρο... Και χωρίς να έχω κάνει εφημερία στο νοσοκομείο. Δεν έπαθα τίποτα... Ήταν και ο επιμελητής από πάνω μου συνέχεια. Δεν πρόκειται να σας αφήσει κανείς μόνους σας. Μην ξεχνάτε ότι την ευθύνη για κάθε περιστατικό την έχει ο εκάστοτε επιμελητής και όχι εσείς. Οπότε για ότι τους χρειάζεστε (τουλάχιστον στην αρχή) θα τους καλείτε αμέσως.

4: μη νομίζετε ότι στις εφημερίες στο νοσοκομείο στην εκπαίδευση θα κάθεστε και θα κοιτάτε. Μπορώ να σας πω πως πιο ήρεμα θα είναι στο ΚΥ παρά στο νοσοκομείο. Ένα θα σας πω. Έκανα τρίμηνο στο Γ.Ν. Κορίνθου... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα τροχαία βλέπαμε στην εφημερία. Στο ΚΥ μπορεί να είχε δουλειά, αλλά ήταν ξεκούραστα. Στο νοσοκομείο δεν κοιμόσουν κι ας είχες και ωράριο (παρεπιπτόντως κανονικό ωράριο όπως και οι ειδικευόμενοι, το οποίο σήμαινε πως έβλεπες μόνος σου το περιστατικό στις 4 τα ξημερώματα. Και στο νοσοκομείο δεν έρχονται μόνο κρυολογήματα όπως στο ΚΥ.)

5: η συνταγογράφηση είναι ένα τίποτα... γραφειοκρατική δουλειά. Όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι απλά κοιτάς τις συνταγές των παλαιοτέρων... Και αν κάνεις λάθος δεν τρέχει τίποτα. Οι φαρμακοποιοί στην επιστρέφουν για διόρθωση. Να προσέχετε πάντως τους πονηρούς.

Εν κατακλείδι... Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Τ Ε. Το αγροτικό είναι αξέχαστη εμπειρία και θα περάσετε φανταστικά. Όσοι από εσάς είστε τυχεροί και έχετε επιλέξει ΠΙ ή ΚΥ τα οποία έχουν ένα περιστατικό στις 50 εφημερίες θα λιώσετε στον ύπνο. Όσοι έχετε επιλέξει μάχιμα αγροτικά μπορεί να λιώσετε στη δουλειά, αλλά θα έχετε να θυμάστε εμπειρίες.

Καλή τύχη στο πρώτο σας ξεκίνημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου για πες μου εσύ που το ξέρεις ότι το θέμα των παρατάσεων δεν έχει κλείσει? Εγώ που ζήτησα και είμαι και σε άγονο έφαγα άκυρο. Να ελπίζουμε ή απλά το άκουσες? Και απο πού έμαθες ότι οι συμβάσεις θα γίνουν πάλι ιδιωτικού δικαίου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χθες οι αιτήσεις έγιναν τελικά δεκτές από την διοίκηση , (στον νομό Κοζάνης τουλάχιστον) και έχουν σταλεί στο υπουργείο για την τελική έγκριση.

Αυτά τα τελευταία νέα. Μάλλον θα τις δώσουν τις παρατάσεις τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΓΡΟΤΙΚΟΥς ΥΠΑΡΧΕΙ?

ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ?

ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ 9000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ,ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙς,Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗς ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΕΛΙ?

Συμβόλαια Αστικής Ευθύνης υπάρχουν από Αγροτική (και ο ΙΣΑ έχει Ασφαλίστρια Τρίτες και Παρασκευές 11.00-13.00) αλλά και από Ιντεραμέρικαν.

Τα ασφάλιστρα είναι γύρω στα 180 ευρώ το χρόνο για κάλυψη έως 80.000 ευρώ βλάβες (δεν είμαι σίγουρη για τα νούμερα...) και όσο πάει ανεβαίνουν τα ασφάλιστρα (300 ευρώ), αλλά και το περιθώριο κάλυψης(για 100.000 κάλυψη)... Τα ξέρει όλα η κα Σημεωνίδη, στον ΙΣΑ... αν δεν θέλετε Αγροτική, ξέρω ότι και η Ιντεραμέρικαν έχει προγράμματα Αστικής Ευθύνης για γιατρούς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΓΡΟΤΙΚΟΥς ΥΠΑΡΧΕΙ?

ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ?

ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ 9000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ,ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙς,Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗς ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΕΛΙ?

ΖΑΧΑΡΗ,ΜΟΝΟ ΖΑΧΑΡΗ???

ΜΕΛΙ ΓΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.iskavalas.gr/files/astiki_efthini.doc

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς όλους τους νέους συναδέλφους που πρόκειται να κάνουν αγροτικό:

Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Τ Ε !

1: οι αποφάσεις για τις παρατάσεις δεν έχουν παρθεί ακόμη...

2: απ' ότι άκουσα, θα διοριστείτε στο νοσοκομείο με το παλιό καθεστώς ιδιωτικού δικαίου που θα επιτρέπει τη "διπλοθεσία" οπότε μέχρι να 'ρθείτε στα ΠΙ θα είναι ακόμη οι παλιοί

3: εγώ στην πρώτη εβδομάδα εκπαίδευσης κλήθηκα να εφημερεύσω τέλη Μαΐου στο Ξυλ/ρο... Και χωρίς να έχω κάνει εφημερία στο νοσοκομείο. Δεν έπαθα τίποτα... Ήταν και ο επιμελητής από πάνω μου συνέχεια. Δεν πρόκειται να σας αφήσει κανείς μόνους σας. Μην ξεχνάτε ότι την ευθύνη για κάθε περιστατικό την έχει ο εκάστοτε επιμελητής και όχι εσείς. Οπότε για ότι τους χρειάζεστε (τουλάχιστον στην αρχή) θα τους καλείτε αμέσως.

4: μη νομίζετε ότι στις εφημερίες στο νοσοκομείο στην εκπαίδευση θα κάθεστε και θα κοιτάτε. Μπορώ να σας πω πως πιο ήρεμα θα είναι στο ΚΥ παρά στο νοσοκομείο. Ένα θα σας πω. Έκανα τρίμηνο στο Γ.Ν. Κορίνθου... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα τροχαία βλέπαμε στην εφημερία. Στο ΚΥ μπορεί να είχε δουλειά, αλλά ήταν ξεκούραστα. Στο νοσοκομείο δεν κοιμόσουν κι ας είχες και ωράριο (παρεπιπτόντως κανονικό ωράριο όπως και οι ειδικευόμενοι, το οποίο σήμαινε πως έβλεπες μόνος σου το περιστατικό στις 4 τα ξημερώματα. Και στο νοσοκομείο δεν έρχονται μόνο κρυολογήματα όπως στο ΚΥ.)

5: η συνταγογράφηση είναι ένα τίποτα... γραφειοκρατική δουλειά. Όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι απλά κοιτάς τις συνταγές των παλαιοτέρων... Και αν κάνεις λάθος δεν τρέχει τίποτα. Οι φαρμακοποιοί στην επιστρέφουν για διόρθωση. Να προσέχετε πάντως τους πονηρούς.

Εν κατακλείδι... Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Τ Ε. Το αγροτικό είναι αξέχαστη εμπειρία και θα περάσετε φανταστικά. Όσοι από εσάς είστε τυχεροί και έχετε επιλέξει ΠΙ ή ΚΥ τα οποία έχουν ένα περιστατικό στις 50 εφημερίες θα λιώσετε στον ύπνο. Όσοι έχετε επιλέξει μάχιμα αγροτικά μπορεί να λιώσετε στη δουλειά, αλλά θα έχετε να θυμάστε εμπειρίες.

Καλή τύχη στο πρώτο σας ξεκίνημα!

Φίλε μου για πες μου εσύ που το ξέρεις ότι το θέμα των παρατάσεων δεν έχει κλείσει? Εγώ που ζήτησα και είμαι και σε άγονο έφαγα άκυρο. Να ελπίζουμε ή απλά το άκουσες? Και απο πού έμαθες ότι οι συμβάσεις θα γίνουν πάλι ιδιωτικού δικαίου?

Ότι πληροφορίες έχω είναι από το τμήμα προσωπικού του Γ.Ν. Κορίνθου στο οποίο υπάγομαι. Θα προσπαθήσω για επιβεβαίωση αυτή την εβδομάδα. Όλα τα νοσοκομεία είναι εν αναμονή εγκυκλίων για αυτό το θέμα.

Όσον αφορά για τις παρατάσεις, πρώτα θα εγκριθούν από το Διοικητή του εκάστοτε νοσοκομείου και ύστερα στέλνονται τα χαρτιά για έγκριση στο Υπουργείο. Και επιμένω. Καμιά αίτηση για παράταση δεν μπορεί να έχει ακυρωθεί ακόμη για αυτούς που είναι να φύγουν το Μάϊο ή Ιούνιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εγκυκλίους περιμένουν;

Γιατί να μην "ακυρωθεί" η αίτηση παραμονής, αφού δεν θέλουν να δώσουν παρατάσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εγκυκλίους περιμένουν;

Γιατί να μην "ακυρωθεί" η αίτηση παραμονής, αφού δεν θέλουν να δώσουν παρατάσεις;

Ποιός το λέει ότι δεν θέλουν να δοθούν παρατάσεις; Η παράταση είναι πρώτα απ' όλα θέμα νοσοκομείου. Φυσικά, αν ο διοικητής δεν θέλει να δώσει παρατάσεις κανείς δεν θα πάρει. Αλλά αυτό είναι θέμα διοικητή και όχι υπουργείου. Και στη δική μου σειρά, που διοριστήκαμε από την αρχή με σύμβαση δημοσίου δικαίου (κάτι που δεν προέβλεπε διπλοθεσίτες αγροτικούς), αρκετά νοσοκομεία αποφάσισαν να κρατήσουν παρατασιακούς παρανόμως, και το Υπουργείο δέχτηκε, γιατί έχει γίνει κατανοητό πως το καθεστώς διορισμού δεν είναι βολικό μιας και μένουν ΠΙ και ΚΥ χωρίς αγροτικούς.

Αν λοιπόν ο διοικητής του νοσοκομείου πει όχι τότε οκ. Όχι όμως να το ρίχνει στο Υπουργείο. Γιατί είναι θέμα Διοίκησης νοσοκομείου και το τονίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σου τα λέει αυτά βρε συνάδελφε;

Ακόμα και αν θέλει ο Διοικητής να κρατήσει όλους τους αγροτικούς με παράταση και δεν στείλει λίστα με τα ιατρεία στο υπουργείο, το υπουργείο βάζει τα αγροτικά ιατρεία στην προκήρυξη και το θέμα τελειώνει εκεί.

Και αν το υπουργείο πει όχι στις παρατάσεις και ο διοικητής τη δώσει να δω τότε από που θα τον πληρώσει (σίγουρα μπορεί να τον πληρώσει από έσοδα του νοσοκομείου, αλλά σίγουρα όχι από πιστώσεις που εγκρίνει το υπουργείο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σου τα λέει αυτά βρε συνάδελφε;

Ακόμα και αν θέλει ο Διοικητής να κρατήσει όλους τους αγροτικούς με παράταση και δεν στείλει λίστα με τα ιατρεία στο υπουργείο, το υπουργείο βάζει τα αγροτικά ιατρεία στην προκήρυξη και το θέμα τελειώνει εκεί.

Και αν το υπουργείο πει όχι στις παρατάσεις και ο διοικητής τη δώσει να δω τότε από που θα τον πληρώσει (σίγουρα μπορεί να τον πληρώσει από έσοδα του νοσοκομείου, αλλά σίγουρα όχι από πιστώσεις που εγκρίνει το υπουργείο).

Δεν μιλάω για αυτές τις παρατάσεις. Μιλάω για τις παρατάσεις μέχρι την κάλυψη από τον νέο αγροτικό. Έχει δικαίωμα ο διοικητής να καλύψει τη θέση μέχρι να πάει ο νέος αγροτικός στο ΠΙ. Δεν μιλάω για τις παρατάσεις με απόκρυψη του ΠΙ από την προκήρυξη. Αυτά είναι παρανομίες και ξέρουμε όλοι πώς γίνονται. Μιλάω για τις νόμιμες παρατάσεις μέχρι την κάλυψη της θέσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι αυτές μιλάμε συνάδελφε. Για να δώσει τέτοια παράταση ο διοικητής θα πρέπει να εγκρίνει το κονδύλιο το υπουργείο.

Αν το υπουργείο πει ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ, ο διοικητής δεν θα δώσει.

Και μην ξαναακούσω "μα πως, θα μείνουν κενά τα Π.Ι.;" γιατί είναι το μόνο που δεν απασχολεί το υπουργείο. Και εν τέλει, ας βρει τρόπο ο διοικητής να το καλύψει με αγροτικό ιατρό όμορου αγροτικού ιατρείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σου τα λέει αυτά βρε συνάδελφε;

Ακόμα και αν θέλει ο Διοικητής να κρατήσει όλους τους αγροτικούς με παράταση και δεν στείλει λίστα με τα ιατρεία στο υπουργείο, το υπουργείο βάζει τα αγροτικά ιατρεία στην προκήρυξη και το θέμα τελειώνει εκεί.

Και αν το υπουργείο πει όχι στις παρατάσεις και ο διοικητής τη δώσει να δω τότε από που θα τον πληρώσει (σίγουρα μπορεί να τον πληρώσει από έσοδα του νοσοκομείου, αλλά σίγουρα όχι από πιστώσεις που εγκρίνει το υπουργείο).

Συν το γεγονός, ότι τα ιατρεία δίδονται για την προκήρυξη, πολύ καιρό (4 μήνες) πριν τη λήξη της θητείας, όταν οι αιτήσεις για την παράταση γίνονται 2 μήνες πριν από τη λήξη της θητείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μην ξαναακούσω "μα πως, θα μείνουν κενά τα Π.Ι.;" γιατί είναι το μόνο που δεν απασχολεί το υπουργείο. Και εν τέλει, ας βρει τρόπο ο διοικητής να το καλύψει με αγροτικό ιατρό όμορου αγροτικού ιατρείου.

Μα το θέμα δεν είναι τα ΠΙ. Είναι τα ΚΥ και η κάλυψη των εφημεριών. Δεν ξέρω πότε έκανες αγροτικό (νομίζω τώρα είσαι ειδικευόμενος), αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι στο θέμα των εφημεριών και της κάλυψής τους το Υπουργείο είναι αμείλικτο. Παρά την οδηγία της ΕΕ για 4 εφημερίες το μήνα για ανειδίκευτους και 2 το μήνα για ειδικευμένους το υπουργείο έστειλε 2 φορές εγκύκλιο στα νοσοκομεία για πλήρη κάλυψη του προγράμματος των εφημεριών. Πώς λοιπόν το υπουργείο θα πει να μείνουν ακάλυπτα τα ΚΥ από εφημερεύοντες; Και ναι μεν, το να στείλει τους αγροτικούς από αρχή για εφημερίες στο ΚΥ είναι μια λύση. Το ίδιο όμως χρονικό διάστημα και τα νοσοκομεία έχουν ανάγκη από εφημερεύοντες αγροτικούς. Στο Γ.Ν. Κορίνθου όπου έκανα το τρίμηνο, οι εφημερίες μου ήταν μοιρασμένες: 4 στο ΚΥ Ξυλ/ρου και 4 στο ΓΝ Κορίνθου, παρά το γεγονός ότι στην εγκύκλιο διορισμού μου υποχρεωτικά το πρώτο τρίμηνο έπρεπε να το κάνω στο νοσοκομείο. Η απόφαση βγήκε από τη διοίκηση για κάλυψη έκτακτων υπηρεσιακών αναγκών, βασισμένη σε εγκύκλιο του υπουργείου που το επέτρεπε αυτό. Το ίδιο διάστημα η διοίκηση είχε παρατείνει κάποιους από τους προηγούμενους αγροτικούς (των οποίων τα ιατρεία είχαν προκηρυχθεί και καλυφθεί), για να καλύψει τις υπόλοιπες εφημερίες του ΚΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, μάλλον δεν θα θέλεις να μιλήσουμε για τις αποφάσεις του διοικητή του Γ.Ν. Κορίνθου στο θέμα των αγροτικών.

Μήπως αυτός δεν ήταν που δεν διόριζε τους αγροτικούς αν και πήρε ρητή εντολή από το υπουργείο να τους διορίσει για τρίμηνη εκπαίδευση ακόμα και αν υπήρχε ιατρός στο Π.Ι.

Τέσπα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, μάλλον δεν θα θέλεις να μιλήσουμε για τις αποφάσεις του διοικητή του Γ.Ν. Κορίνθου στο θέμα των αγροτικών.

Μήπως αυτός δεν ήταν που δεν διόριζε τους αγροτικούς αν και πήρε ρητή εντολή από το υπουργείο να τους διορίσει για τρίμηνη εκπαίδευση ακόμα και αν υπήρχε ιατρός στο Π.Ι.

Τέσπα.....

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάς... Ούτε και ξέρω αν μιλάς για τον ίδιο διοικητή που έχει το νοσοκομείο σήμερα. Όπως και να έχει, εγώ δεν μιλάω με τον διοικητή. Εγώ με το τμήμα προσωπικού του νοσοκομείου μιλάω, και πάντα για τις όποιες αποφάσεις βγαίνουν, ζητάω να δω και την αντίστοιχη εγκύκλιο. Ότι πληροφορίες έχω τις παίρνω από το τμήμα προσωπικού του νοσοκομείου. Το τμήμα προσωπικού του νοσοκομείου λοιπόν μου είπε να κάνω αίτηση για παράταση την προηγούμενη εβδομάδα... και νομίζω ότι η θέση για το δικό μου ΠΙ έχει ήδη "κλείσει" (ΠΙ Λυκοποριάς Κορινθίας για όποιον ενδιαφέρεται). Αν η διοίκηση του νοσοκομείου Κορίνθου είναι τόσο γενναιόδωρη δεν το ξέρω...

Ειλικρινά όμως, για ποια περίοδο αναφέρεσαι για το θέμα με τη διοίκηση του νοσοκ. Κορίνθου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έφυγε ο Ευθυμιάδης από Πρόεδρος;

Για τον μεσιέ αυτόν μιλάω, που δεν άφηνε τους συναδέλφους το καλοκαίρι να διοριστούν με το έτσι θέλω. Αλλά μεσολάβησε ο κολλητός του εκ Τριπόλεως και άλλαξε γνώμη αμέσως.

Μην χαλάσω τον ύπνο σε κάποιους ΚΑΛΟΘΡΕΜΕΝΟΥΣ διοικητές λοιπόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξένος για κάποιο λόγο δεν μπορώ να σου στείλω πμ.χίλια ευχαριστώ πολύ χρήσιμα αυτά που μου γράφεις..σε ευχαριστώ πολύ.καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνεις...να σαι καλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι ακόμα... Η τελευταία προκήρυξη ήταν για τα αγροτικά της σειράς μου. Σύμφωνα με την τελευταία τροποποίηση που έκανε το αγροτικό σε 12μηνο και αναδρομικά έπιασε και την σειρά μου, εγώ υποχρεωτικά θα παραμείνω στο ΠΙ μου μέχρι 14 Μαΐου 2009. Κατά πάσα πιθανότητα, τη Μεγ. Εβδομάδα θα αποσταλλούν οι εγκύκλιοι διορισμού στους νέους αγροτικούς (σύμφωνα πάντα με τις πληροφορίες από το τμήμα προσωπικού), όπου εντός 10 ημερών (ημερολογιακών) θα πρέπει να πάνε στα νοσοκομεία για να διοριστούν. Τι θα πρέπει να μου πει εμένα το νοσοκομείο; Φύγε γιατί ήρθε ο καινούριος; ή θα πει στο νέο έλα σε κανα τρίμηνο να σε διορίσω; Εγώ πάντως όταν έκανα αυτή την ερώτηση στο τμήμα προσωπικού πριν από 2 μήνες (όταν βγήκε η τροποποίηση για το 12μηνο) η απάντηση ήταν πώς το νοσοκομείο θα μας καλύψει και πως δεν μπορεί να μας "απολύσει". Τότε άκουσα πως κατά πάσα πιθανότητα οι "νέοι" αγροτικοί θα διοριστούν στο νοσοκομείο με το προηγούμενο καθεστώς ιδιωτικού δικαίου. Οπότε νομίζω πως αξίζει να περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.