Jump to content

μαθηματα επιλογης Δετος


wandering

Recommended Posts

καλησπερα..........ξερει καποιος τι συμβαινει με τα μαθηματα επιλογης?? πια ειναι ευκολα-παιρνεις βαθμο??

ΚΑΡΔΙΟΘΩΡΑΚΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ ΣΥΜΠΑΓΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ

ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ

οτιδηποτε θα βοηθουσε...............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ναι,ναι το ξέρω είναι πολύ late...αλλά

μεταμοσχεύσεις συμπαγών οργάνων και ΚΘΧ είναι εύκολα και χτυπάς και βαθμό.

ΚΘΧ ερωτήσεις π/ε+ανάπτυξεις από τράπεζα(μάλλον τραπεζάκι)θεμάτων και σημειώσεις που θα έχεται πάρει.

Οι διδάσκοντες(Δουγένης κ.λπ.) ΚΑΙ ΓΑΜΩ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ ΖΗΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ.

ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ : ενδιαφέρων μάθημα θα μάθεις αρκετά αν έχεις περιέργεια για τις μεταμοσχεύσεις.

διδάσκουναι οι της Χειρουργικής κλινικής(Καραβιας,Μαρουλης Σταυρόπουλος κ.λπ.)

Η εξέταση προφορική,χτυπάς και βαθμ.ο αν έχεις διαβάσει καλά,που δεν είναι και δύσκολο.

Διαβάζεις από κάποιες σημειώσεις/φωτοτυπίες από ένα βιβλίο του Κωστάκη[καθηγητης στο αθενς μεντικαλ σκοολ].

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις μεταμοσχεύσεις εχω μια απορία. Ακουγεται αρκετά ενδιαφέρον μάθημα, αλλα τι ευκαιρίες έχει κάποιος να παρακολουθήσει εγχείρηση?(αν επιτρεπεται δλδ κιολας...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις μεταμοσχεύσεις εχω μια απορία. Ακουγεται αρκετά ενδιαφέρον μάθημα, αλλα τι ευκαιρίες έχει κάποιος να παρακολουθήσει εγχείρηση?(αν επιτρεπεται δλδ κιολας...)

το μάθημα είναι καθαρά θεωρητικό.

αν όμως ζητήσεις από τους διδάσκοντες να δεις μία επέμβαση μεταμόσχευσης τότε δεν νομίζω ότι θα το αρνηθούν.

ίσα που δείχνει ενδιαφέρον από μέρους σου.

το θέμα είναι αν θα γίνει μεταμόσχευση στη πάτρα τότε(νεφρός),και πως θα το μάθεις εσύ.

γιατί να σε ειδοποιήσει ο καθ. λίγο χλωμό το βλέπω.Πάντως αν σε ενδιαφέρει πολύ δεν χάνεις τπτ να ρωτήσεις.

Δες αν είναι πιο ευκολο να ενημερωθεις για κατι τέτοιο από γρμματτεία νεφρολογίας[THE BEST SECRETARY EVER!]

ή ρώτα και κανα ειδικευόμενο.

αν εννοούσες ότι εγχείρηση να `ναι 1.θα δεις 5-7[χειρουργική],καισαρική+υστερεκτομή(όρεξη να`χεις) [obgy],ορθοπαιδική κ.λπ. στο 5ο.

αν θες από τώρα ρώτα και μάλλον θα γίνει.πολύ εύκολα σε ΚΘΧ ή αγγειχειρ. που δεν είναι ''κλεισμένα'' από 5ετεις που θα κάνουν την κλινική.

πάντως το μάθημα είναι ούτως ή αλλως πολύ καλό.

edit: σημαντικό να μη πας στο χειρουργείο χωρίς να ξέρεις 5 πράγματα για το ιστορικό κ.λπ.

και αν μάθεις από τη προηγούμενη μέρα τι επέμβαση θα γίνει δες 5-6 βασικά πράγματα.(μη σε ρωτήσει τι είναι αυτό και δεν μπορείς να πεις το κατεβαίνων παχιόν γαστρέντερον!/λέμε τωρα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

Φετος παω για 3ο ετος, απλως ρωταγα για να ξερω του χρόνου. Γιατι αναρωτιομουν αν γίνονται αρκετες μεταμοσχευσεις ωστε να εχει κάποιος την ευκαιρία να παρακολουθήσει μια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 4 months later...

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ?

ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ? Κ ΑΠΟ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ργω ειχα κανει ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ με Γεωρφοπουλο και Αντωνακη, πολυ ωραια μαθηματα, νομιζω δεν παιρναμε απουσιες αλλα δε θυμαμαι και 100%, στο τελος δωσαμε εξετασεισ πολλαπλης που το διαβασμα ηταν της πλακας=1ημερα maximum και επαιρνες ανετα βαθμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

η καρδιοθωρακοχειρουργικη εχει γινει ψιλοδυσκολη

ιουνιος 2010 10 πολλαπλης 4 αναπτυξης

1.νεφρικη ανεπαρκεια απο εξωσωματικη κυκλοφορια

2.κλινικη εικονα των τυπων πνευμοθωρακα

3.τι γνωριζετε για καρκινοειδη του πνευμονα

4.μεσοκολπικη επικοινωνια θεραπεια (τα παντα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

για εμβρυομητρικη ξερει κανεις τπτ???

emkafes

Εαν εννοείς για διδακτέα ύλη κ.λπ. υπάρχει στη βιβλιοθήκη ένας φάκελος που τα έχει.

Πάντως αν ενδιαφέρεσαι για Ob/Gyn επέλεξέ το.Προσωπικά το μετάνιωσα που δεν το έκανα.(αν και δεν ειχα αποφασίσει ακόμη για Ob/Gyn)

Τα μαθήματα γίνονται από Τσαπανο κ Δεκαβάλα (δεν νομιζω ότι κάνει και ο Αντωνάκης).

PS: Αν δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη το αρχείο,πες μου να στο στείλω με πμ.Θα το ποσταρα τωρα αλλα δεν το χω στον υπολογιστη που είμαι. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΡΔΙΟΘΩΡΑΚΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011

1. Πνευμοθώρακας υπο τάση - κλινική εικόνα και αντιμετώπιση

2. 70χρονος καπνιστής και πότης με δυσκαταποσία και απώλεια βάρους - διαγνωστική διερεύνηση και πιθανή διαφοροδιάγνωση

3. Συχνότεροι όγκοι πρόσθιου μεσοθωρακίου και συμπτώματα

4. Επιπλοκές της εξωσωματικής κυκλοφορίας

5. Ογκος πνευμονα Τ3Ν1Μ0 - Στάδιο και αντιμετώπιση

6. Πότε είναι εγχειρήσιμη η μεταστατική νόσος στον καρκίνο του πνεύμονα

7. Στένωση αορτικής βαλβίδας - σημεία και συμπτώματα και ενδείξεις χειρουργίου

8. Μηχανικές επιπλοκές ΟΕΜ

9. Ενδείξεις χειρουργείου στεφανιαίας νόσου

10.Οξυς διαχωρισμός αορτής - κλινική εικόνα (δεν θυμαμαι αν ζηταγε κάτι αλλο...)

Αυτα! emcolgate

Επισης ξέχασα να παραθέσω ότι το μάθημα αυτό ήταν με διαφορά το καλύτερο που έχω κάνει τα 4 χρόνια που είμαι στη σχολή. Ο κ.Δουγένης είναι καταπληκτικός και απο τους ελαχιστους που προσπαθούν να σε διδάξουν και να σου δώσουν ερεθίσματα να ασχοληθείς με την ιατρικη(φοιτητικό συνέδριο, χειρουργεία σε ειδοποιούσε η γραμματέας ποτε να πας Ο_Ο). Τελευταια στιγμή άλλαξα γνώμη και το επελεξα και ήταν η καλυτερη απόφαση! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, λίγο διαβασματάκι θέλει για τις εξετάσεις, αλλα η υλη είναι πολυ συγκεκριμένη. Σε 2 μέρες βγαίνει χαλαρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το μαθημα ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ισχυουν τα παραπανω σχετικα με το περιεχομενο των διαλεξεων και τη μορφη των καθηγητων!!πραγματικα θελανε και πετυχαιναν να διευρυνουν οριζοντες!!

(εγω ισως βρηκα και κατι που θα ηθελα να κανω οταν τελειωσω τη σχολη)

σε συνεδριο δεν πηγαμε αλλα το περιεχομενο των ομιλιων κυμαινοταν σε ενα πολυ ευρυ φασμα!!

αν σας αρεσουν οι διαλεξεις των γεωργοπουλος(ενδοκρινολογια και γυναικολογια) και σπηλιωτη(παιδιατρικη)απο το χειμερινο του 4ετους τοτε το μαθημα αυτο ειναι μια πολυ καλη επιλογη!!

Α! και για οσους σκεφτονται την κουραση αν ειχες παρακολουθησει ηθελε το πολυ μια μερα διαβασμα αν οχι τοτε καντε τες 2!

αν και η προσωπικη μου αποψη ειναι πως σε αυτο το μαθημα οι διαλεξεις ηταν που αξιζαν...(οπως και στα περισσοτερα επιλογης μαλλον..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σαμουραι ειναι δυνατον να πεις λιγο πιο συγκεκριμενα τι ακριβως διαβαζουμε καρδιουθωρακο και απο που?για να μν ψαχνομαι....ξερω οτι δινει ενα cd η γραμματεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ύλη ήταν απο το βιβλίο της καρδιοχειρουργικής που μας εδωσαν τα κεφάλαια 4,5,9(σελ 79-85),10,11,12,19 και απο θώρακα ήταν οι σημειώσεις που μας εδωσαν στο cd απο τη γραμματεία(ήταν 120 σελιδες κειμενο, οχι παρουσιασεις). Μας εδωσαν και ένα φυλλάδιο με ερωτησεις για να μας κατατοπισουν για το θωρακα, μιας και καπου τα μισα ηταν εντος υλης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Παιδιά απο τους παλιους πότε γίνονται οι διαλέξεις των μαθημάτων επιλογης;; Γιατι όπως τα λέτε υπάρχουν αρκετά μαθηματα που εχουν ενδιαφέρον.. Υπάρχει περίπτωση να μπορεις να βρεις χρονο να παρακολουθησεις 2 ταυτόχρονα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

empimp

Θέλω πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής είναι πολλα και δε ξέρω τι να διαλέξω

θέλω να μην έχει κλινική άσκηση

να είναι εύκολο και να μπαίνουν βαθμοί έτσι

να μην απαιτεί πολύ διάβασμα

και να έχει λίγες ώρες

ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

empimp

Θέλω πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής είναι πολλα και δε ξέρω τι να διαλέξω

θέλω να μην έχει κλινική άσκηση

να είναι εύκολο και να μπαίνουν βαθμοί έτσι

να μην απαιτεί πολύ διάβασμα

και να έχει λίγες ώρες

ευχαριστώ!!!!!

Για το μαθημα που ψαχνεις πηγαινε να ρωτησεις στο κυλικειο της σχολης σου.Τωρα για βαθμους δεν ξερω τι παιζει εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ ktmfan, εκτός από τις λίαν κρύες εξυπνάδες σου, έχεις να συνεισφέρεις τίποτα χρήσιμο;

Γιατί, με συγχωρείς, αλλά η ως τώρα επιχειρηματολογία σου είναι επιπέδου νηπιαγωγείου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το μαθημα που ψαχνεις πηγαινε να ρωτησεις στο κυλικειο της σχολης σου.Τωρα για βαθμους δεν ξερω τι παιζει εκει.

ktmfan, πρέπει να σου βρούμε γκόμενα/ο ASAP...

ktmfan visual approximation

tumblr_m3mqnzPkcH1rpjy23o1_400.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το μαθημα που ψαχνεις πηγαινε να ρωτησεις στο κυλικειο της σχολης σου.Τωρα για βαθμους δεν ξερω τι παιζει εκει.

ktmfan, πρέπει να σου βρούμε γκόμενα/ο ASAP...

ktmfan visual approximation

tumblr_m3mqnzPkcH1rpjy23o1_400.gif

Γκομενα μ ειναι η Ιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα, φίλε, το κούρασες πολύ το θέμα! Το τόπικ αυτό αφορά στην ανταλλαγή πληροφοριών για μαθήματα επιλογής, δε μπορείς να το μονοπωλείς με ό,τι μαλακία σου κατέβει στο κεφάλι.

Για το σκοπό αυτό μπορείς να χρησιμοποιείς την τουαλέτα σου.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα, φίλε, το κούρασες πολύ το θέμα! Το τόπικ αυτό αφορά στην ανταλλαγή πληροφοριών για μαθήματα επιλογής, δε μπορείς να το μονοπωλείς με ό,τι μαλακία σου κατέβει στο κεφάλι.

Για το σκοπό αυτό μπορείς να χρησιμοποιείς την τουαλέτα σου.....

Μπραβο Αιμοσφαιρινη,εισαι ηρωας!Χειροκροτηστε την Αιμοσφαιρινη!

Μου αρεσει που ειστε τοσο noobaδες που αντι να σας ενοχλουν συμπεριφορες του τυπου ΄΄ποιο μαθημα δεν θελει καθολου διαβασμα΄΄

και ΄΄που μπορω να παρω τον καλυτερο βαθμο χωρις να διαβασω΄΄ σας ενοχλω εγω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα, φίλε, το κούρασες πολύ το θέμα! Το τόπικ αυτό αφορά στην ανταλλαγή πληροφοριών για μαθήματα επιλογής, δε μπορείς να το μονοπωλείς με ό,τι μαλακία σου κατέβει στο κεφάλι.

Για το σκοπό αυτό μπορείς να χρησιμοποιείς την τουαλέτα σου.....

Μπραβο Αιμοσφαιρινη,εισαι ηρωας!Χειροκροτηστε την Αιμοσφαιρινη!

Μου αρεσει που ειστε τοσο noobaδες που αντι να σας ενοχλουν συμπεριφορες του τυπου ΄΄ποιο μαθημα δεν θελει καθολου διαβασμα΄΄

και ΄΄που μπορω να παρω τον καλυτερο βαθμο χωρις να διαβασω΄΄ σας ενοχλω εγω.

Γιατί να σε ενοχλεί το να θέλει κάποιος να πάρει εύκολο βαθμό ρε φίλε? Τι περίεργος είσαι? Αν και προσωπικά θεωρώ το βαθμό από ελληνικό πανεπιστήμιο απολύτως χρήσιμο[not] όταν θα ψάχνεις δουλειά στα ξένα( emswitz ), αν κάποιος στοχεύει σε κάτι τέτοιο γιατί να μην το κάνει με τον πιο εύκολο τρόπο. Αν πραγματικά πιστεύεις ότι τα επιλογής που θα κάνεις για 2 βδομάδες θα αλλάξουν το πως θα είσαι όταν θα αρχίσεις ειδικότητα...it won't. Been there. Done that.

ps: Η ιατρική είναι η γκόμενά σου?! Δε ξέρω πως τα κατάφερες αλλά με λίγες λέξεις σου....BOOM!....ξαφνικά πληρώ τα κρητήρια για major depressive disorder. Tι να πω...σου εύχομαι τα χέρια σου να έχουν δέρμα γυναίκας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.