Jump to content

"Μεγάλοι Έλληνες"


Ortho

Recommended Posts

Τα ονόματα αυτά προέκυψαν από τη συμμετοχή 40.000 ανθρώπων. Θα ήταν περίεργο και οι 40.000 να είναι επιπέδου Γλύκατζη-Αρβελέρ. Γι' αυτό και ο Ζαγοράκης μπήκε στη λίστα :anavwfwties:

Θα μπορούσαν να αλλάξουν τον τίτλο του εκάστοτε ντοκυμαντέρ από 'Μεγάλοι Έλληνες' σε 'Μεγάλοι' Έλληνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασαν να βάλουν το Γκουσγκούνη. "Μεγαααααααλος Έλληνας"...

Το Ζαγοράκη τον έβαλαν ελέω Λίλη.

Το Λαζόπουλο ... είδες τι σου κάνει η AGB ; Μέχρι και μεγάλο Έλληνα σε κάνει. Γιατί δλδ δεν βάζουν και τον Κούγια ; Αυτός δεν μας έχει γεμίσει τηλεοπτικές ώρες ατελείωτες ;

Για μένα αξίζει ο άγνωστος στρατιώτης , ο νέος των <700 ευρώ και η Ελληνίδα ιερόδουλος που κρατούσε για δεκαετίες άρρηκτο τον κοινωνικό ιστό και το θεσμό της οικογένειας (και οι 2 πρώτοι βέβαια υφίστανται την ίδια συμπεριφορά με την 3η).

Διαφωνώ κάθετα με τις επιλογές ηθοποιών. Αυτοί έκαναν την κ@υλα τους και την ψωνάρα τους , για ένα αποτέλεσμα αμφιβόλου αισθητικής (νιαου βρε γατούλα).

Όσο για τους λογοτέχνες παραθέτω την άποψη του Αναγνωστάκη - αν θυμάμαι καλά - που είπε ότι κάθε συγγραφέας , ποιητής κλπ είναι ένα άτομο βασανισμένο που κάθεται να γράψει για να λυτρωθεί από τον πόνο του. Ως εκ τούτου το κέρδος του είναι κατά βάση ψυχικό και οι βραβεύσεις δεν έχουν κανένα νόημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασαν να βάλουν το Γκουσγκούνη. "Μεγαααααααλος Έλληνας"...

σε αυτο περιμενω την αποψη του ni-me που εχει διατριβη στην ελληνικη πορνογραφια/

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασαν να βάλουν το Γκουσγκούνη. "Μεγαααααααλος Έλληνας"...

σε αυτο περιμενω την αποψη του ni-me που εχει διατριβη στην ελληνικη πορνογραφια/

:P

1ον δεν υπάρχει ελληνική πορνογραφία, αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι ερωτογραφία. Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι τεράστια: στην πρώτη στόχος είναι ο πλουτισμός, στην δεύτερη η αισθητική. Πορνογραφία κάνουν στις ΗΠΑ (κατά την γνώμη μου μάλιστα το σεξ είναι ο μοναδικός τομέας της pop culture στον οποίο η ΗΠΑ έχουν αποτυχεί παταγωδώς)

2ον παραδέχομαι ότι ο γκουζγκούνης (όπως είναι το σωστό αξάν) είναι μέγιστος ατακαδόρος, αλλά σαν φάτσα πιστεύω ταιριάζει καλύτερα σε horror/σπλάτερ, κυρίως της μέγιστης ιταλικής σχολής, κρίμα που δεν τον είχε γνωρίσει ο γιγαντιαίος σκηνοθέτης Mario Bava

Έτσι για να γουστάρουμε:

51HZH7KXDZL.jpg

giallo_poster.jpg

3ον για εμένα καλύτερος ήρωας είναι ο γλυκύς και σκαμπρόζης Τέλλης Σταλλόνε. Ταιριάζει πιο πολύ στην φυσιογνωμία του έλληνα, το δε μαγιό-σλιπάκι του με την ρίγα στο λαστιχάκι, είναι σκέτη ποίηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασαν να βάλουν το Γκουσγκούνη. "Μεγαααααααλος Έλληνας"...

σε αυτο περιμενω την αποψη του ni-me που εχει διατριβη στην ελληνικη πορνογραφια/

:P

1ον δεν υπάρχει ελληνική πορνογραφία, αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι ερωτογραφία. Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι τεράστια: στην πρώτη στόχος είναι ο πλουτισμός, στην δεύτερη η αισθητική. Πορνογραφία κάνουν στις ΗΠΑ (κατά την γνώμη μου μάλιστα το σεξ είναι ο μοναδικός τομέας της pop culture στον οποίο η ΗΠΑ έχουν αποτυχεί παταγωδώς)

2ον παραδέχομαι ότι ο γκουζγκούνης (όπως είναι το σωστό αξάν) είναι μέγιστος ατακαδόρος, αλλά σαν φάτσα πιστεύω ταιριάζει καλύτερα σε horror/σπλάτερ, κυρίως της μέγιστης ιταλικής σχολής, κρίμα που δεν τον είχε γνωρίσει ο γιγαντιαίος σκηνοθέτης Mario Bava

Έτσι για να γουστάρουμε:

51HZH7KXDZL.jpg

giallo_poster.jpg

3ον για εμένα καλύτερος ήρωας είναι ο γλυκύς και σκαμπρόζης Τέλλης Σταλλόνε. Ταιριάζει πιο πολύ στην φυσιογνωμία του έλληνα, το δε μαγιό-σλιπάκι του με την ρίγα στο λαστιχάκι, είναι σκέτη ποίηση

Βρίσκω τη σύντομη κριτική σου πολύ εύστοχη , ενδεικτική γνώστη και μερακλή της cult κινηματογραφίας όπου γης.Δεν μας είπες όμως , αν προτείνεις τον Τέλη Σταλόνε για μεγάλο Έλληνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία, ni-me, γνωρίζεις αν η ταινία "Ο Σεξολοθρευτής 2: Η μέρα της Στύσης" ή εναλλακτικά "Ο Ξεκωλοθρευτής: Η μέρα της Χύσης" υπάρχει ή είναι urban legend?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία, ni-me, γνωρίζεις αν η ταινία "Ο Σεξολοθρευτής 2: Η μέρα της Στύσης" ή εναλλακτικά "Ο Ξεκωλοθρευτής: Η μέρα της Χύσης" υπάρχει ή είναι urban legend?

Σε παραπέμπω σε ένα άλλο τίτλο που νομίζω ότι θα γίνει cult

http://www.youtube.com/watch?v=Y3yG6PrNaEI

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασαν να βάλουν το Γκουσγκούνη. "Μεγαααααααλος Έλληνας"...

σε αυτο περιμενω την αποψη του ni-me που εχει διατριβη στην ελληνικη πορνογραφια/

:P

1ον δεν υπάρχει ελληνική πορνογραφία, αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι ερωτογραφία. Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι τεράστια: στην πρώτη στόχος είναι ο πλουτισμός, στην δεύτερη η αισθητική. Πορνογραφία κάνουν στις ΗΠΑ (κατά την γνώμη μου μάλιστα το σεξ είναι ο μοναδικός τομέας της pop culture στον οποίο η ΗΠΑ έχουν αποτυχεί παταγωδώς)

2ον παραδέχομαι ότι ο γκουζγκούνης (όπως είναι το σωστό αξάν) είναι μέγιστος ατακαδόρος, αλλά σαν φάτσα πιστεύω ταιριάζει καλύτερα σε horror/σπλάτερ, κυρίως της μέγιστης ιταλικής σχολής, κρίμα που δεν τον είχε γνωρίσει ο γιγαντιαίος σκηνοθέτης Mario Bava

Έτσι για να γουστάρουμε:

3ον για εμένα καλύτερος ήρωας είναι ο γλυκύς και σκαμπρόζης Τέλλης Σταλλόνε. Ταιριάζει πιο πολύ στην φυσιογνωμία του έλληνα, το δε μαγιό-σλιπάκι του με την ρίγα στο λαστιχάκι, είναι σκέτη ποίηση

Βρίσκω τη σύντομη κριτική σου πολύ εύστοχη , ενδεικτική γνώστη και μερακλή της cult κινηματογραφίας όπου γης.Δεν μας είπες όμως , αν προτείνεις τον Τέλη Σταλόνε για μεγάλο Έλληνα...

Κοίτα, οι λίστες αυτές είναι ή σαχλές ή χιουμοριστικές/πνευματώδεις.

Αυτή ανήκει, φυσικά, στην 1η κατηγορία (στην ελλάδα εξάλλου το σαχλόμετρο βρίσκεται τουλάχιστον 10 τάξεις μεγέθους πάνω από οποιαδήποτε άλλο μέρος του πολιτισμένου κόσμου, εξού και η ανταγωνσιμός Βουγιουκλάκη-Περικλή).

Το "μεγάλοι" πάντως επιδέχεται πολλών ερμηνειών - όπως ωραία πρόσεξε η dcool ( παρεπιπτόντως, απαντώντας στην ερώτηση σου, νομίζω ότι ο "μεγαλύτερος" έλληνας είναι ο Μπόκολης, θαλλερός ψαρομάλλης μουστακαλής 50άρης που έχει κάνει μόνο ελάχιστες καμεο εμφανίσεις)

Νομίζω ότι, ως ένα βαθμό, αυτό που εννοούν οι εμπνευστές (αν θεωρήσουμε την μπαρούφα έμπνευση δηλαδή) είναι επιδραστικός, influential.

Αν είναι έτσι, οι περισσότεροι τύπου Σεφέρης, Καβάφης κτλ οπωσδήποτε είναι εκτός λίστας.

Σε μια λίστα πάντως με τους πιο επιδραστικούς ελ των τελευταίων 30 χρόνων, θα έλεγα την γνώμη μου:

- κοσκωτάς/ευφραίμ (με διαφορά 1οι)

- δήμητρα-λιάνη παπανδρέου

- χ"νικολάου (πρότυπο των απανταχού ΔΑΠιτών)

- κουρής-αυριανή των 80ς (έδειξε τον δρόμο στην σημερινή δημοσιογραφία)

- αρβανιτάκη/αλκίνοος ιωννίδης/σωκράτης μάλαμας (όχι τόσο σαν εισηγητές της κλαψομουνιάσης στο σύγχρονο ελληνικό τραγουδί, όσο για την επίδραση τους στην φιλοσοφία (πρωτοπόροι της βαρύγδουπης κουλτουρομπαρούφας) και ντύσιμο πολλών ελ)

- χριστόδουλος

- τατιάνα

acryl

Μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία, ni-me, γνωρίζεις αν η ταινία "Ο Σεξολοθρευτής 2: Η μέρα της Στύσης" ή εναλλακτικά "Ο Ξεκωλοθρευτής: Η μέρα της Χύσης" υπάρχει ή είναι urban legend?

Δεν έχω ιδέα.

Γενικά πάντως πιστεύω ότι οι τσόντες-σάτιρες ταινιών του χόλυγουντ κτλ είναι σχεδόν πάντα ανέμπνευστες.

Στονμ χώρο του mainstream πάντως, υπάρχουν καλά δείγματα, όπως ο μέγιστος Θου-Βου.

Έχει γίνει και το αντίστροφο πάντως στην ελλάδα των 80ς (τότε που μπορούσαν να συμβούν τα πάντα): σάτιρα (σοφτ) τσόντας από mainstream κιν/φο: αναφέρομαι βέβαια την ύπερ καλτ ταινία "Ο εμμανουέλος" με τον μάρκο λέζε (στο πόστερ κάθεται σε μπαμπού καρέκλα ολόιδια με τις εμμανούλας - η ταινία δε πρέπει να είναι ύπερσπάνια, δε βρήκα το (τέλειο) πόστερ της στο διαδύκτιο!

Άλλη σπάνιο κομμάτι - σάτιρα του σταρ σύστεμ είναι και το επίσης σπάνιο "Μαντόνα από τα πετράλωνα" με την κατερίνα γιουλάκη αν δεν κάνω λάθος στον ρόλο της μαντόνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "μεγάλοι" πάντως επιδέχεται πολλών ερμηνειών - όπως ωραία πρόσεξε η dcool ( παρεπιπτόντως, απαντώντας στην ερώτηση σου, νομίζω ότι ο "μεγαλύτερος" έλληνας είναι ο Μπόκολης, θαλλερός ψαρομάλλης μουστακαλής 50άρης που έχει κάνει μόνο ελάχιστες καμεο εμφανίσεις)

ποσα εχω να μαθω ακομη... emno

και μια παρατηρηση για την εμπνευσμενη λιστα σου/

ο μαλαμας θεωρω οτι εχει σαφως χαμηλοτερο influential rate

(οχι πως τρεφω καμια ιδιαιτερη συμπαθεια για τους χαλκιδικιωτες,

αλλα απο τοτε που τον ακουσα ζωντανα σε ενα μικροσκοπικο θεατρακι στο νοτιο πηλιο,ανεβηκε στην εκτιμηση μου ως προσωπικοτητα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο μαλαμας θεωρω οτι εχει σαφως χαμηλοτερο influential rate

(οχι πως τρεφω καμια ιδιαιτερη συμπαθεια για τους χαλκιδικιωτες,

Αυτό δεν τό'ξερα.Καλά στα Τρίκαλα πώς κατέληξε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "μεγάλοι" πάντως επιδέχεται πολλών ερμηνειών - όπως ωραία πρόσεξε η dcool ( παρεπιπτόντως, απαντώντας στην ερώτηση σου, νομίζω ότι ο "μεγαλύτερος" έλληνας είναι ο Μπόκολης, θαλλερός ψαρομάλλης μουστακαλής 50άρης που έχει κάνει μόνο ελάχιστες καμεο εμφανίσεις)

ποσα εχω να μαθω ακομη... emno

για να αποδειξω για ακομη μια φορα οτι ειμαι ακρογωνιαιος λιθος του πολιτιστικοκαλλιτεχνικου επιπεδου αυτου του φορουμ :):lol:

κι επειδη μ αρεσει να μαθαινω στη ντουκουλ πραγματα :D

να ξαναποσταρω τα δυο επικα αυτα βιντεακια που εχω ποσταρει και σε παρελθοντα χρονο

αλλα αυτα παθαινεις ντουκουλ με το να μην παρακολουθεις τα αναμφιβολα εκπαιδευτικοεπιμορφωτικα μου ποστ τι να σου κανω :rolleyes:

τι θα γινει ρε μποκολη;θα γαμησουμε;;;λοοολ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3ον για εμένα καλύτερος ήρωας είναι ο γλυκύς και σκαμπρόζης Τέλλης Σταλλόνε. Ταιριάζει πιο πολύ στην φυσιογνωμία του έλληνα, το δε μαγιό-σλιπάκι του με την ρίγα στο λαστιχάκι, είναι σκέτη ποίηση

Είναι τουλάχιστον εμετικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Με αφορμή την εκπομπή–σόου του Σκάι με τίτλο «Οι μεγάλοι Έλληνες» θέλω να ξεγεννήσω τα εξής:

Είναι ο Θεοδωράκης μεγαλύτερος από τον Όμηρο; Και αν ναι, για πόσους πόντους μιλάμε; Ο Παπανδρέου είναι μεγαλύτερος από τον Λεωνίδα; Ναι, αφού ο δεύτερος πέθανε 77 ετών ενώ ο αρχαίος σαφώς νεότερος, αν και δεν ξέρω πόσο. Παρόλα αυτά για δυο τρεις θέσεις δεν κατάφερε να φανεί μεγαλύτερος από τον Μεγάλο Αλέξανδρο. Είναι πάντως μεγαλύτερος πολιτικός από τον Χαρίλαο Τρικούπη ο οποίος κατάφερε να γίνει πρωθυπουργός επτά οκτώ φορές… Είναι ένας πολιτικός (ο Βενιζέλος) μεγαλύτερη προσωπικότητα από έναν ποιητή (τον Όμηρο, αν υπήρξε ποτέ Όμηρος…); Είναι ο γιατρός Παπανικολάου μεγαλύτερος Έλληνας από τον Ιπποκράτη; Ναι ψήφισαν 38.500 σύγχρονοι νομάτοι. Αλλά όχι σπουδαιότερος από τον Περικλή.

Είναι ένα μήλο καλύτερο από έναν ανανά; Ή από ένα κοτόπουλο; Σας αρέσει το βοδινό ή το χοιρινό; Γουέλ ντον ή με το αιματάκι του; Όλα στο χασαπομανάβικο, γαία πυρί μιχθήτω, μαδομούνι κατά το κοινώς λεγόμενον…

Και τέλος πάντων είναι ο Παπαχελάς βλάκας; Εδώ λοιπόν θα πω όχι. Σαφέστατα όχι. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως είναι λαϊκιστής. Πανμέγιστος και από το πουθενά! Δεν είναι δυνατόν να μην σκέφτηκε ότι δεν μπορείς να βάλεις στο ίδιο καλάθι προσωπικότητες σύγχρονες ή προσφάτως περασμένες απέναντι, με προσωπικότητες που έζησαν και μεγαλούργησαν, που ξεκίνησαν τα πράγματα από το μηδέν και πάνω τους πάτησαν και πατούν οι επόμενοι. Δεν μπορεί να μην σκέφτηκε ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις ποιητές με πολιτικούς, επιστήμονες με δραματουργούς, δραματουργούς με ηθοποιούς και διασκεδαστές.

Και τότε γιατί το έκανε; Μα είναι πασιφανές. Αν έβαζε προσωπικότητες, ας πούμε μέχρι και του 19 μ.Χ. αιώνα, τότε δεν θα μάζευε ούτε 5.000 ψήφους. Και βέβαια δεν θα τον έβλεπε κανείς. Ενώ, πολλοί περισσότεροι θα ήθελαν να δουν αν ο Καραμανλής κέρδισε τον Παπανδρέου και ο Λαζόπουλος τον Ευριπίδη. Γι’ αυτό και τα έβαλε όλα στη μηχανή του κιμά. Σύγχρονους, παλαιότερους και αρχαίους.

Εντ δε όσκαρ γκόουζ του μίστερ Σωκράτης. Α ρε Σωκράτη εσύ, σούπερσταρ, το είπαν και στη Γιουροβιζιόνα πριν τόσα χρόνια, τζάμπα η φασαρία… Επειδή λόγω αιφνιδίου αναχώρησης, ο κύριος Σωκράτης δεν μπορεί να παραλάβει το βραβείο, αντ’ αυτού θα παραλάβει ο κύριος Αλέξης Παπαχελάς…

osholiastis.blogspot.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δείγμα των 40000 που ψήφισαν προφανώς δεν είναι αντιπροσωπευτικό της ελληνικής κοινωνίας. Αν μάλιστα ήταν αντιπροσωπευτικό, θα έβγαζε τέρατα σε μια λίστα που περιέχει απλώς πταίσματα...

ΥΓ: Φυσικά και ο Ζαγοράκης είναι Μεγάλος Έλληνας. Έχει αποδείξει ποικιλοτρόπως πόση τεστοστερόνη βγάζει αυτή η χώρα. Ίσως μάλιστα θα έπρεπε να θεωρείται ΠΟΠ (Προστατευόμενης Ονομασίας Προέλευσης)

emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε σεις! ρε σεις!

δεν εχουν βαλει τον αρχηγο μας! τον αβραμο!

ΗΜΑΡΤΟΟΟΝ!

:P

ps: σε γενικες γραμμες με εχουν καλυψει οι παραπανω για τους "μεγαλους" ελληνες και τους μεγαλους "ελληνες" που βρεθηκαν στην λιστα με τους "μεγαλους ελληνες"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λιστα ειναι ο,τι μα ο,τι να ναι... Τωρα για μερικους μερικους που λεγανε για τον Κωνσταντινο Παλαιολογο και κατα ποσο ειναι Ελληνας... σορρυ ας κανουμε ολοι τεστ να δουμε ποσοι ειμαστε καθαροαιμοι και οι λοιποι ας διωχθουμε απο τη χωρα :bloodomen: Εκτος απο την ποιοτητα του αιματος του ας διαβασει καποιος τη βιογραφια του ανθρωπου--ελεος δλδ.

Απο ολους αυτους--με εξαιρεση τους αρχαιους που και παλι λειπουν μερικοι--ο Καζαντζακης, ο Καβαφης και ο Παπανικολαου και η Καλλας ειναι μερικοι που εκαναν γνωστη στο χαρτη την Ελλαδα.

Και αυτο το "μεγαλοι" τι εννοει?? Ακυρο εντελως. Θα μπορουσε να πει "σημαντικοι" ή κατι παρομοιο. Εκτος κι αν μεγαλοι εννοει κατι αλλο.. γτ ο σεξισμος και η φαλλοκρατια καλα κρατουν! Πληροφοριακα: ποιος εξυπνος εφτιαξε τη λιστα? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα φυσικά,

http://www.imdb.com/name/nm1225628/bio, 21η σειρά στο trivia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kelly_Clarkson, 2η σειρά στο biography

Και για του λόγου το αληθές:

http://www.hellenism.net/cgi-bin/display_celeb.html?c=75

:lol: :lol: :lol:emband:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Παπαριζου και τον Ζαγορακη ξεχασανε να βαλουνε.Εχουν προσφερει οτι σημαντικοτερο εχει αναδειξει η μεταπολεμικη Ελλαδα......Eurovision και

Ευρωπαικο....Σηκωσε το, το &^$%#@!!!!!!!!!! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.