Jump to content

"Μεγάλοι Έλληνες"


Ortho

Recommended Posts

http://www.skai.gr/print_article.php?id=81196

10/05/2008

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση της ανάδειξης του σημαντικότερου Έλληνα

Περίπου 38.500 (38.472) άτομα ψήφισαν για τους "Μεγάλους Έλληνες", τη νέα φιλόδοξη παραγωγή που ετοιμάζει ο ΣΚΑΪ και θα αρχίσει να προβάλλεται από τον Ιανουάριο 2009.

Από την Αθήνα έως τη Βαρσοβία, από το Χονγκ Κονγκ έως το Ντουμπάι, και από το Κουβέιτ έως τη Μπρατισλάβα, χιλιάδες Έλληνες έσπευσαν να καταθέσουν τη δική τους απάντηση στο ερώτημα που έχει θέσει ο ΣΚΑΪ για την ανάδειξη του σημαντικότερου Έλληνα.

Η πρώτη φάση ολοκληρώθηκε με την ανάδειξη των 100 επικρατέστερων ονομάτων μέσα από τις χιλιάδες προτιμήσεις του κοινού.

Οι 100 πρώτοι Μεγάλοι Έλληνες όπως αυτοί διαμορφώνονται μετά από την πρόταση του κοινού με αλφαβητική σειρά είναι:

Αγγελόπουλος Θεόδωρος, Άγνωστος Στρατιώτης, Αισχύλος, Ανδρόνικος Μανόλης, Αριστοτέλης, Αριστοφάνης, Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, Αρχιμήδης, Βαμβακάρης Μάρκος, Βασίλειος Β' Βουλγαροκτόνος, Βέγγος Θανάσης, Βελουχιώτης Άρης, Βενιζέλος Ελευθέριος, Βουγιουκλάκη Αλίκη.

Γκάλης Νίκος, Γλέζος Μανόλης, Γλύκατζη Αρβελέρ Ελένη, Δήμας Πύρρος, Δημόκριτος, Διάκος Αθανάσιος, Δραγούμης Ίων, Ελύτης Οδυσσέας, Επίκουρος, Ευκλείδης, Ευριπίδης, Ζαγοράκης Θοδωρής, Ηράκλειτος, Ηρόδοτος, Θαλής ο Μιλήσιος, Θεμιστοκλής, Θεοδωράκης Μίκης, Θεοτοκόπουλος Δομίνικος, Θουκυδίδης.

Ιουστινιανός, Ιπποκράτης, Καβάφης Κωνσταντίνος, Καζαντζάκης Νικόλαος, Καζαντζίδης Στέλιος, Κάλλας Μαρία, Καποδίστριας Ιωάννης, Καραθεοδωρή Κωνσταντίνος, Καραϊσκάκης Γεώργιος, Καραμανλής Κωνσταντίνος, Καστοριάδης Κορνήλιος, Κλεισθένης, Κολοκοτρώνης Θεόδωρος, Κοραής Αδαμάντιος, Κοσμάς ο Αιτωλός, Κουν Κάρολος, Λαζόπουλος Λάκης, Λαμπράκης Γρηγόρης, Λεωνίδας, Λοϊζος Μάνος.

Μακρυγιάννης Ιωάννης, Μαργιωρής Νικόλαος, Μέγας Αλέξανδρος, Μέγας Κωνσταντίνος, Μελάς Παύλος, Μερκούρη Μελίνα, Μεταξάς Ιωάννης, Μητρόπουλος Δημήτριος, Μπελογιάννης Νικόλαος, Μπουμπουλίνα Λασκαρίνα, Μουζάλα Έλενα, Νανόπουλος Δημήτριος, Ξυλούρης Νίκος.

Όθων, Όμηρος, Παλαιολόγος Κωνσταντίνος, Παλαμάς Κωστής, Παναγούλης Αλέξανδρος, Παξινού Κατίνα, Παπαδιαμάντης Αλέξανδρος, Παπαδόπουλος Γεώργιος, Παπαθανασίου Βαγγέλης, Παπανδρέου Ανδρέας, Παπανδρέου Γεώργιος, Παπανικολάου Γεώργιος, Περικλής, Πλαστήρας Νικόλαος, Πλάτωνας, Πλήθων Γεμιστός Γεώργιος, Πραξιτέλης, Πυθαγόρας.

Ρίτσος Γιάννης, Σεφέρης Γεώργιος, Σημίτης Κώστας, Σολωμός Διονύσιος, Σόλωνας, Σοφοκλής, Σωκράτης, Τρικούπης Χαρίλαος, Τσιτσάνης Βασίλης, Φειδίας, Φεραίος Ρήγας, Φίλιππος της Μακεδονίας, Φλωράκης Χαρίλαος, Χατζιδάκις Μάνος, Χορν Δημήτριος, Ωνάσης Αριστοτέλης.

Στη δεύτερη φάση που θα ξεκινήσει από τον Ιανουάριο του 2009 θα μεταδοθούν δυο δίωρα ντοκιμαντέρ αντίστροφης παρουσίασης των 100 επίλεκτων προσωπικοτήτων που προέκυψαν από την παραπάνω ψηφοφορία του Μαΐου.Στο στάδιο αυτό και πάλι με την ψήφο του κοινού ξεκινώντας από τον 100ο, σε αντίστροφη παρουσίαση θα αποκαλυφτούν οι 90 Μεγάλοι Έλληνες κατά σειρά ψήφου, με τη συμβολή προσωπικοτήτων από τους χώρους των τεχνών, της επιστήμης και της πολιτικής.

Οι 10 πρώτοι θα αναφερθούν στο τέλος του δεύτερου δίωρου ντοκιμαντέρ με αλφαβητική σειρά. Κατόπιν, οι δέκα πρώτες σε ψήφους προσωπικότητες θα παρουσιαστούν αναλυτικά, μέσα από ισάριθμα ωριαία ντοκιμαντέρ, καθένα από τα οποία θα έχει το δικό του παρουσιαστή.

Η τρίτη φάση του Τελικού θα έχει τη μορφή ενός μεγάλου debate, σε απ' ευθείας μετάδοση με ενεργή συμμετοχή 250 πολιτών και συντονιστή τον Αλέξη Παπαχελά.

Οι παρουσιαστές των ντοκιμαντέρ της δεκάδας θα παρίστανται για να υποστηρίξουν θερμά την προσωπικότητά που στήριξαν στη δεύτερη φάση.

Οι θεατές, με την ψήφο τους πάντα, θα αναδείξουν το Μεγαλύτερο Έλληνα όλων των εποχών.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Από τους παραπάνω, πιστεύετε ότι υπάρχουν κάποιοι που ΔΕΝ αξίζουν να λέγονται "Μεγάλοι"?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναμεσα στα 100 αυτα ατομα ειναι μερικα που δεν ετυχε ποτε να ακουσω καν το ονομα τους.

επισης πώς βρεθηκε ο οθων μεταξυ τους? μου κανει εντυπωση για πολλους και διαφορετικους λογους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα μήν κανεις ετσι, δλδ ποσοι ξερουν οτι ο κωνσταντινος παλαιολογος ειχε μανα σερβα ...

αλλα ο οθωνας μεγαλος emcolgate πολυ θα του αρεσε αν μπορουσε καπως να το μαθει ... κοιτα τί συμπτωση, μειναν απ΄εξω ασπασια και αμαλια χαχαχα η μια εγραφε τους λογους του ενος μεγαλου και η αλλη κυβερνουσε τον δικο της χαχαχα ... εκτος και η θεοδωρα που γλυτωσε το κεφαλακι του δικου της!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα μήν κανεις ετσι, δλδ ποσοι ξερουν οτι ο κωνσταντινος παλαιολογος ειχε μανα σερβα ...

αλλα ο οθωνας μεγαλος emcolgate πολυ θα του αρεσε αν μπορουσε καπως να το μαθει ... κοιτα τί συμπτωση, μειναν απ΄εξω ασπασια και αμαλια χαχαχα η μια εγραφε τους λογους του ενος μεγαλου και η αλλη κυβερνουσε τον δικο της χαχαχα ... εκτος και η θεοδωρα που γλυτωσε το κεφαλακι του δικου της!

Ο ΟΘΩΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ!!!ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΔΙΩΞΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ.ΤΕΣΠΑ,ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΦΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΣΚΑΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.....μου αρεσει που στην ιδια λιστα ειναι πχ ο Καβαφης ,ο Ελυτης ,ο Σωκρατης κλπ

μαζι με τη Βουγιουκλακη....... emdots

....απορω πως δεν ειναι στη λιστα και η Σασα Μπαστα....... :)

.....ρε μπας και μιλαμε για τα βραβεια Αριων...... :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λείπει ο Μητσοτάκης :splaaaats::anavwfwties:

Λέτε αυτός που θα βγει να είναι εν ζωή;; embaaa εγώ νομίζω ότι οι πεθαμένοι έχουν σοβαρό συγκριτικό πλεονέκτημα για ευνόητους λόγους...

Αν στοιχημάτιζα σε 2 νομίζω ότι θα ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος (ανάδειξη με πολιτικά οφέλη...) και ο Καραμανλής...ο παππούς εννοείται!

Έχει ενδιαφέρον πάντως! Ο Ελύτης στην ίδια λίστα με το Σωκράτη και με το Λαζόπουλο και με τον Γκάλη!!

Γυναίκες είδα ελάχιστες... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ναι ειμαστε ακομα λιγο ρατσιστες με τις γυναικες ... ενω ολα τα αλλα τα ξεπερασαμε ... παναγουλης και παπαδοπουλος χτυπιουνται στα ισα βλεπω :blink: και τελικα γιατι οχι και ο αλλος αλεξανδρος (ο πιο ''ελληνας'' απ΄τους βασιλιαδες), γιατι οχι ο σουρης (πολυ καλυτερος απ΄τον λαζοπουλο), γιατι οχι η ειρηνη παππα?

λεμε τωρα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΜΕΓΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ? :antegeia: ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΩ!!!

για την εποχη του ναι

και σιγουρα περισσότερο απο οτιδήποτε αλλο

ελληνοποιησε συνειδητά τη μεγαλύτερη αυτοκρατορια της ανθρωποτητας, τουλαχιστον naturalise

και για εμενα ο σημαντικότερος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα μήν κανεις ετσι, δλδ ποσοι ξερουν οτι ο κωνσταντινος παλαιολογος ειχε μανα σερβα ...

εγω!..σερβα το γενος ντραγκατς (επι το ελληνικοτερο Δραγαση)

ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΛΟΥΦΑΡΕ ΘΗΤΕΙΑ ΜΕ ΤΡΕΛΟΧΑΡΤΟ;ΨΕΜΑΤΑ;

EDIT: τωρα το ειδα:

http://www.skai.gr/print_article.php?id=81196

Από τους παραπάνω, πιστεύετε ότι υπάρχουν κάποιοι που ΔΕΝ αξίζουν να λέγονται "Μεγάλοι"?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

emeleos

Ζαγοράκης Θοδωρής

emeleos

Μέγας Κωνσταντίνος, Ιουστινιανός, Παλαιολόγος Κωνσταντίνος

Έλληνες; :unsure:

Λαζόπουλος Λάκης

emeleos

Μεταξάς Ιωάννης

emeleos

Όθων

Κι αυτός Έλληνας;

Παπαδόπουλος Γεώργιος

εντάξει, πλάκα μου κάνετε emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τον παπαδοπουλο μπηκα να ψαξω στο google μηπως και υπαρχει και κανενας αλλος που δεν τον ηξερα αλλα τπτ ...

για τον ιδιο μιλαμε, εκεινον τον πατριωτη :rolleyes:

οι δυο παπανδρεου, ο σημιτης και ο καραμανλης ευτυχως ειναι μεσα. μεγααααααλοι ολοι τους :rolleyes:

ο βουλγαροκτονος δεν ειναι εκεινος που ειχε τυφλωσει μερικες χιλιαδες βουλγαρους και αφησε εναν ανα εκατο με ενα ματι για να τους οδηγησει στην πατριδα τους?

μεγαλειο! number one! emeleos

PS: δε μπορω να μή προσπαθησω να τους φανταστω αυτους τους μεγαλους σε τραπεζια δεξιωσεων να κοιταζονται μεταξυ τους και να σκανε στα γελια ... να δω τί συζητηση θα εκανε ο καποδιστριας με τον καραμανλη και τον καβαφη και τί στον κοσμο ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με τον Βουλγαροκτόνο είναι όντως κουλό...

Άποψη μου:

ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ, τόσοι πολλοί που δεν γίνεται να τους θυμηθώ, εντελώς τυχαία:

-Σωκράτης -Αριστοτέλης -Λεωνίδας -Μ.Αλέξανδρος -Περικλής -Ιπποκράτης -Όμηρος

-δεν σχολιάζω τον Μεσαίωνα/Βυζαντινή αυτοκρατορία καθώς έχω ελάχιστες γνώσεις για αυτήν την εποχή

ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ,

-Κολοκοτρώνης -Καποδίστριας -Όθων και οι λοιποί Βαυαροί (έβαλαν τα θεμέλια του κράτους)

Νεώτερα χρόνια:

Πολιτικοί:

-Ελευθέριος Βενιζέλος -Ι. Μεταξάς (το ΟΧΙ φτάνει για να τον κάνει μεγάλο) -Κ.Καραμανλής (μόνο για την είσοδο στην τότε ΕΟΚ)

Επιστήμονες:

-Γ. Παπανικόλαου -Μ. Ανδρόνικος -Γ. Λυκούδης-N. Negroponte

Αθλητές:

-Ν. Γκάλης -Π. Δήμας

Ποιητές

-Ο.Ελύτης -Γ.Σεφέρης -Λευκάδιος Χέρν*

Άλλοι:

-Ο Αρχιεπίσκοπος Δαμασκηνός και ο Μητροπολίτης Ζακύνθου Χρυσόστομος (πολύ πιο κατάλληλοι για τον τίτλο από τον μακαρίτη τον Χριστόδουλο) για την στάση τους κατά την κατοχή.

-Μαρδοχαίος Φριζής (Ελληνοεβραίος στρατιωτικός που διακρίθηκε στους πολέμους του πρώτου μισού του 20 αιώνα και ήταν ο πρώτος Έλληνας αξιωματικός που σκοτώθηκε στον Β'ΠΠ)

-Miguel Nicolelis

-*Λευκάδιος Χέρν-Εθνικός ποιητής της Ιαπωνίας.

-Γεώργιος Αβέρωφ

-Λόρδος Βύρωνας...εκτός από φιλέλληνας μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί ως ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες

-Michael Dukakis

---------------------

Όσο για αυτήν την ψηφοφορία, πιστεύω ότι τελικά θα έχουμε μάχη στήθος με στήθος μεταξύ Μ.Αλεξάνδρου και Λαζόπουλου, με τον τελευταίο να επικρατεί. Αυτά γίνονται όταν ψηφίζει η Σάρα και η Μάρα..., Ζαγοράκης, Βουγιουκλάκη, Λαζόπουλος, Βουλγαροκτόνος, Παπαδόπουλος, Σημίτης λοοοοολ πάλι καλά που δεν έβαλαν και τον Τσίπρα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγγελόπουλος Θεόδωρος, Άγνωστος Στρατιώτης, Αισχύλος, Ανδρόνικος Μανόλης, Αριστοτέλης, Αριστοφάνης, Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος :splats: , Αρχιμήδης, Βαμβακάρης Μάρκος, Βασίλειος Β' Βουλγαροκτόνος, Βέγγος Θανάσης :splats: , Βελουχιώτης Άρης, Βενιζέλος Ελευθέριος, Βουγιουκλάκη Αλίκη :splats: .

Γκάλης Νίκος :splats: , Γλέζος Μανόλης, Γλύκατζη Αρβελέρ Ελένη, Δήμας Πύρρος :splats: , Δημόκριτος, Διάκος Αθανάσιος, Δραγούμης Ίων, Ελύτης Οδυσσέας, Επίκουρος, Ευκλείδης, Ευριπίδης, Ζαγοράκης Θοδωρής :splats: , Ηράκλειτος, Ηρόδοτος, Θαλής ο Μιλήσιος, Θεμιστοκλής, Θεοδωράκης Μίκης,*************** Θεοτοκόπουλος Δομίνικος, Θουκυδίδης.

Ιουστινιανός, Ιπποκράτης, Καβάφης Κωνσταντίνος, Καζαντζάκης Νικόλαος, Καζαντζίδης Στέλιος, Κάλλας Μαρία, Καποδίστριας Ιωάννης, Καραθεοδωρή Κωνσταντίνος, Καραϊσκάκης Γεώργιος, Καραμανλής Κωνσταντίνος, Καστοριάδης Κορνήλιος, Κλεισθένης, Κολοκοτρώνης Θεόδωρος, Κοραής Αδαμάντιος, Κοσμάς ο Αιτωλός, Κουν Κάρολος, Λαζόπουλος Λάκης :splats: , Λαμπράκης Γρηγόρης, Λεωνίδας, Λοϊζος Μάνος.

Μακρυγιάννης Ιωάννης, Μαργιωρής Νικόλαος, Μέγας Αλέξανδρος, Μέγας Κωνσταντίνος, Μελάς Παύλος, Μερκούρη Μελίνα, Μεταξάς Ιωάννης, Μητρόπουλος Δημήτριος, Μπελογιάννης Νικόλαος, Μπουμπουλίνα Λασκαρίνα, Μουζάλα Έλενα, Νανόπουλος Δημήτριος, Ξυλούρης Νίκος.

Όθων, Όμηρος, Παλαιολόγος Κωνσταντίνος, Παλαμάς Κωστής, Παναγούλης Αλέξανδρος, Παξινού Κατίνα, Παπαδιαμάντης Αλέξανδρος, Παπαδόπουλος Γεώργιος :splats: , Παπαθανασίου Βαγγέλης, Παπανδρέου Ανδρέας, Παπανδρέου Γεώργιος, Παπανικολάου Γεώργιος, Περικλής, Πλαστήρας Νικόλαος, Πλάτωνας, Πλήθων Γεμιστός Γεώργιος, Πραξιτέλης, Πυθαγόρας.

Ρίτσος Γιάννης, Σεφέρης Γεώργιος, Σημίτης Κώστας :splats: , Σολωμός Διονύσιος, Σόλωνας, Σοφοκλής, Σωκράτης, Τρικούπης Χαρίλαος, Τσιτσάνης Βασίλης, Φειδίας, Φεραίος Ρήγας, Φίλιππος της Μακεδονίας, Φλωράκης Χαρίλαος, Χατζιδάκις Μάνος, Χορν Δημήτριος, Ωνάσης Αριστοτέλης.

*************γιατί έσβησες το όνομά μου βρε Ortho;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως η δικη μου δεκαδα θα ηταν:

1. σωκρατης

2. ιπποκρατης

3. παλαιολογος

4. θεοτοκοπουλος

5. καποδιστριας

6. τρικουπης

7. παπανικολαου

8. καζαντζακης

9. σεφερης

10. γλυκατζη - αρβελερ

και η δεκαδα με εκεινους που θα εβγαζα απ΄τους 100:

1. χριστοδουλος (...) δλδ ο αναστασιος δεν μας εκανε για σημαντικος ...

2. βελουχιωτης

3. βεγγος

4. δημας

5. ζαγορακης

6. καζαντζιδης

7. οθωνας !!!

8. βαμβακαρης

9. σημιτης

10. λαζοπουλος

και για πιο σημαντικο απ΄ολους: καζαντζακης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά...εγώ που είμαι;

ΥΓ: Εγώ θα ψήφιζα Νανόπουλο δαγκωτό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα ψήφιζα Μακρυγιάννη πάντως, στο σκεπτικό ότι αν υπάρχει κάποιο πρόσωπο από τη νεότερη ιστορία της Ελλάδας που κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει τη συνεισφορά, τότε είναι αυτός. Εννοείται θα προτιμούσα Παπαφλέσσα, Μπότσαρη, Διάκο, Υψηλάντηδες από Καραισκάκη και Κολοκοτρώνη.

Η Ελλάδα είχε την τύχη να βγάλει εξαιρετικούς ποιητές. Ελύτης, Σεφέρης και Καβάφης θα ήταν οι επόμενες επιλογές.

Από ηθοποιούς μου έκανε εντύπωση που δεν είναι η Λαμπέτη.

Από κει και πέρα, αν οι Μεγάλοι Έλληνες είναι αυτοί που προσέφεραν περισσότερα στον ανθρώπινο πολιτισμό, τότε μάλλον οι 90 από τους 100 θα ήταν αρχαίοι Έλληνες. Από αυτούς τους 90, ξεχωρίζω Θουκυδίδη, Ιπποκράτη, Σόλωνα, Σοφοκλή και Περικλή ως γνήσιες "ελληνικές" φιγούρες. φιγούρες τις οποίες χρειάζεται κάθε κοινωνία.

Για την Βουγιουκλάκη δεν εκπλήσσομαι, νομίζω είναι δίκαιο να είναι στους 100, άσχετα αν δεν τη θεωρώ σπουδαία ηθοποιό.

Τώρα τα Άγνωστος Στρατιώτης, Σημίτης, Παπαδόπουλος, Λαζόπουλος, Όθων, Κων/νος, Ιουστινιανός, κλπ τα θεωρώ αστεία. Άντε να βάλουμε και Γλυξμπουργκ, Ζακ Ρογκ, Σαρκοζί, Μητσοτάκη, Γιάννα Αγγελοπούλου, Καπουτζίδη, Γ. Γεωργίου, Τριανταφυλλόπουλο, Ζαχοπουλο και Τόκο. Νομίζω τότε θα έχουμε συμπεριλάβει όλους τους "Μεγάλους"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είδα τον Ιουστινιανό στους μεγάλους ΄Ελληνες ή ήταν οπτική παραίσθηση?

Και φυσικά ήταν έλληνας...Πόσοι και πόσοι γνωστοί μας έλληνες κυκλοφορούν με το εύηχο

και τόσο συνηθισμένο όνομα Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus,ομιλούν απταίστως τη

Λατινική,δεν γνωρίζουν την ελληνική αλφάβητο,είναι γέννημα θρέμμα του Tauresium.Δε λέω που βρίσκεται

το Tauresium για να μην σκανδαλίσω.

Αυτά.

Είμαι ο easyjetistas και μόλις τελείωσα.

Υ.Γ.Γιατί λέιπει η Πετρούλα απ'τον κατάλογο?

Υ.Γ.2 Πραγματικά αυτός ο κατάλογος είναι η μεγαλύτερη ανοησία της τελευταίας εικοσαετίας.Ας τους συμμαζέψει κάποιος.

Και μόνο οι βασικοί εκπρόσωποι των λογοτεχνικών ρευμάτων των αρχών του εικοστού αιώνα είναι πάνω από 100...

Οι πολιτικοί,οι γιατροί,οι δε ΄Αγιοι Πάντες?

Να μην ξεχάσουμε τους τρεις παίδες εν καμίνω,που μπορεί να μην είχαν ελληνική υπηκοότητα,είχαν όμως ελληνική ψυχή.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....

και η δεκαδα με εκεινους που θα εβγαζα απ΄τους 100:

1.

...

7. οθωνας !!!

....

Νομίζω ότι εννοούν τον Ρεχάγκελ στην πραγματικότητα.

Μήπως να το ξανασκεφτείς? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.