Jump to content

[άδειες] Άδειες ειδικευομένων


prophete

Recommended Posts

Παιδια σωστε με! Ενα επισημο εγγραφο θελω που να ξεκαθαριζει οτι η ακτινολογικη αδεια υπηρετειται, γιατι οι του γραφειου προσωπικου ποιουν την νησσαν! Ευχαριστωωω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μετα ποσο διαστημα απο τη στιγμη που θα ξεκινησει καποιος ειδικοτητα μπορει να ζητησει κανονικη αδεια?Και ποια μερη θεωρουνται παραμεθορια?

Τροποποιήθηκε από anti
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

στο άρθρο 3 του νεου νομοσχεδιου αναφερεται οτι

5. Το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 74 του ν. 2071/1992 (ΦΕΚ 123 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής:

«Στους ιατρούς του Ε.Σ.Υ. χορηγείται κάθε χρόνο άδεια 25 εργάσιμων ημερών.»

το αρθρο αφορα και τους ειδικευομενους ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμάς μας είπαν είπαν 20 από το γραφείο προσωπικού. Εάν ισχύει αυτό ας μας πει κάποιος να κερδίσω άλλες 5 μέρες....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αρθρο ειναι απο το νομοσχεδιο που μολις ψηφιστηκε.

πραγματι μεχρι σημερα οι ειδικευομενοι τον πρωτο χρονο επαιρναν 20 μερες κανονικη αδεια, τον δευτερο 21.....

η απορια μου ειναι αν θεωρουμαστε ιατροι του ΕΣΥ ωστε να επωφεληθουμε του νεου νομου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους με την απόφαση 58/2009 αποφάσισε πως οι γιατροί του ΕΣΥ λαμβάνουν 22 ημέρες Κ.Α. το χρόνο και όχι 25 όπως οι υπόλοιποι Δημόσιοι Υπάλληλοι

"Επισημαίνουμε δε ότι με τις διατάξεις του άρθρου 74 του ν. 2071/1992 ρυθμίζονται εξαντλητικά τα ζητήματα που αφορούν στην χορήγηση αδειών των ιατρών κλάδου ΕΣΥ. Στις διατάξεις της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου ορίζεται ότι κάθε χρόνο χορηγείται στους ιατρούς κλάδου ΕΣΥ άδεια 22 ημερών. …" (Έγγραφο ΥΥ&ΚΑ Α.Π.: Υ10α/οικ.72456/27-5-2009).

4841249594_a5453bb479_b.jpg

Τώρα με το νόμο αυτό έρχεται το Υπουργείο και επιστρέφει με Νόμο τις 3 χαμένες ημέρες :D

Οι ειδικευόμενοι παλαιότερα δικαιούταν 20 ημέρες τον πρώτο χρόνο, 21 τον δεύτερο κ.ο.κ. αλλά με την απόφαση του ΝΣΚ πριν ένα έτος το ανώτατο όριο έφτανε στις 22 ημέρες. Πλέον ισχύει ότι ίσχυε και παλαιότερα, δηλαδή μέχρι 25 ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω και εγώ. Τελειώνω αυτό το μήνα το 6μηνο της παθολογίας μου που έπρεπε να κάνω. Πόσες μέρες δικαιούμαι τελικά. 10? Η 12?

Το πρώτο - σωστά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν η άδεια γάμου υπηρετείται; Γιατί στο γραφείο προσωπικού του δικού μου νοσοκομείου μου είπαν ότι υπηρετείται, όπως επίσης και οι εκπαιδευτικές, γιατί αφαιρείται λλέει χρόνος εκπαίδευσης, ενώ στο νοσοκομείο του αρραβωνιαστικού μου του είπαν ότι η άδεια γάμου δεν υπηρετείται. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ να τους πω;

Έπίσης, σε μια συνάδελφό μου που είναι στρατιωτική γιατρός είπαν επίσης να υπηρετήσει την άδεια γάμου, παρ' όλο που αυτή έχει διαφορετική σύμβαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικευόμενοι και οι αγροτικοί γιατροί υπηρετούν οποιαδήποτε άδεια εκτός της κανονικής και εκπαιδευτικής.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα καταρχην.Δεν βρηκα ενα αντιστοιχο θεμα και αν υπαρχει συγνωμη για την επαναληψη.Διοριστηκα σημερα για να κανω τα τελευταια 2 χρονια μιας ενιαιας ειδικοτητας.Στην ερωτηση μου περι του αριθμου των ημερων αδειας μου απαντησαν πως μεχρι να κλεισω χρονο,επειδη ειμαι σε νεο νοσοκομειο δικαιουμαι 18 μερες και οχι 22 οπως οι υπολοιποι ειδικευομενοι που ειναι στο 3ο χρονο της ειδικοτητας(οπως και εγω) με την αιτιολογια πως αλλαξα νοσοκομειο και θεωρουμαι παλι "νεος" ειδικευομενος.... Ξερει καποιος να μου πει αν ισχυει αυτο γιατι μου φαινεται περιεργο 2 ανθρωποι που ειναι στα ιδια χρονια ειδικοτητας να δικαιουνται διαφορετικες μερες αδειας λογω του οτι δεν ηταν στο ιδιο νοσοκομειο.... Επισης ειχα ακουσει πως αν διοριστεις στον 3ο χρονο διακαιουσαι ολη την αδεια του χρονου ανεξαρτητα ποτε διοριζεσαι... Αν καποιος ξερει θα παρακαλουσα να μου απαντησει. Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βλακειες λενε!!

μικροβιολογια κανω

τα χρονια μετρανε απο τοτε που μπηκες στο ΕΣΥ

επομενως εχεις ηδη 3 χρονια φανταζομαι

με το σκεπτικο τους ουτε επιδομα 3ετιας δεν θα σου δωσουνε

πες τους να στο κανουν γραπτη την απαντηση να δεις που θα κολλησουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω καταλαβαινω πως λενε βλακιες,αλλα πρεπει να εχω καποιο χαρτι να δειξω,ή τουλαχιστον να ξερω καποιο νομο.Θα το εκτιμουσα αν καποιος ηξερε να μου απαντησει τεκμηριωμενα.Ευχαριστω παντως για την απαντηση σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνα με οσα διαβασα στο τοπικ δικαιουμαι 20+2 μερες μια και μπαινω στο 3ο χρονο της ειδικοτητας μου. στο γραφειο προσωπικου γιατι μου λενε 18? η συμβαση μου ειναι απο σημερα μεχρι 6/9/12. τι μερες δικαιουμαι για αυτα τα χρονια? 22(για το '10), 23 (για το '11) και 24 (για το '12) ή κατι αλλο?δεν ειναι τοσο για τις μερες(στην κλινικη μου πηγαινα αμισθος απο το γεναρη) ,ειναι για το γαμωτο περισσοτερο. ευχαριστω εκ των προτερων.

Τροποποιήθηκε από fanis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνα με οσα διαβασα στο τοπικ δικαιουμαι 20+2 μερες μια και μπαινω στο 3ο χρονο της ειδικοτητας μου. στο γραφειο προσωπικου γιατι μου λενε 18? η συμβαση μου ειναι απο σημερα μεχρι 6/9/12. τι μερες δικαιουμαι για αυτα τα χρονια? 22(για το '10), 23 (για το '11) και 24 (για το '12) ή κατι αλλο?δεν ειναι τοσο για τις μερες(στην κλινικη μου πηγαινα αμισθος απο το γεναρη) ,ειναι για το γαμωτο περισσοτερο. ευχαριστω εκ των προτερων.

ok

κοιτα για το 11 και το 12 τις δικαιουσαι ολες

αλλα για το 10 αφου δεν ξεκινησες απο την αρχη του χρονου παει αναλογικα με το ποσες μερες του χρονου αυτου δουλεψες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρωταω γιατι συμφωνα με τη λογικη πως τις διακαιουμαι ολες το '12,γιατι να μην τις διακαιουμαι ολες και το '10. ετσι και αλλιως και το '12 μεχρι το σεπτεμβρη θα δουλεψω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει καποιος να βαλει σε link το νεο νομοσχεδιο περι 25 ημερων κανονικης αδειας ωστε να το χρησιμοποιουμε στα διαφορα γραφεια προσωπικου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ok δικο μου λαθος (δεν προσεξα ποτε τελειωνεις)

το 12 δικοαιουσαι αναλογικα

βασικα εχει αναφερθει κ παλι στο φορουμ

για καθε μηνα που θα δουλευεις παιρνεις περιπου 2μερες αδεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει καποιος να βαλει σε link το νεο νομοσχεδιο περι 25 ημερων κανονικης αδειας ωστε να το χρησιμοποιουμε στα διαφορα γραφεια προσωπικου?

Πάντα απρόσεχτος, διάβασε και μερικά post πιο πάνω πριν ποστάρεις :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρωταω γιατι συμφωνα με τη λογικη πως τις διακαιουμαι ολες το '12,γιατι να μην τις διακαιουμαι ολες και το '10. ετσι και αλλιως και το '12 μεχρι το σεπτεμβρη θα δουλεψω....

Δικαιούσαι 1,67 ημέρες μηνιαίως για τον πρώτο έτος ειδίκευσης, 1,75 ημέρες μηνιαίως για το δεύτερο έτος ειδίκευσης, 1,83 ημέρες μηνιαίως για το τρίτο έτος ειδίκευσης.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.